Λαφαζάνης: Ο ΣΥΡΙΖΑ κινδυνεύει να μετεξελιχθεί σε... ΔΗΜΑΡ
18/07/2015 12:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Λαφαζάνης: Ο ΣΥΡΙΖΑ κινδυνεύει να μετεξελιχθεί σε... ΔΗΜΑΡ

Κριτική στην απόφαση της κυβέρνησης να προχωρήσει σε συμφωνία με τους εταίρους ασκεί ο πρώην υπουργός Παραγωγικής Ανασυγκρότησης Παναγιώτης Λαφαζάνης σε συνέντευξή του στην εφημερίδα "Αγορά" και άρθρο στα "Νέα".

Στη συνέντευξή του ο κ. Λαφαζάνης υποστηρίζει ότι ο ΣΥΡΙΖΑ δεν θα έπρεπε με κανένα τρόπο να δεχθεί και να ψηφίσει το νέο μνημόνιο καθώς και ότι αν επιμείνει να το εφαρμόσει, τότε κινδυνεύει να μετεξελιχθεί σε μια νέα μεγαλύτερη ΔΗΜΑΡ ή σε ένα είδος μεγάλου πολυσυλλεκτικού «Ποταμιού». Δηλώνει επίσης ότι ο ίδιος θα επιμείνει να μάχεται μέσα από τις γραμμές του ΣΥΡΙΖΑ και να υπερασπίζεται "τις μεγάλες αρχές και αξίες του και τον αντιμνημονιακό προσανατολισμό του, μέχρι να σταματήσει αυτή η εφιαλτική μνημονιακή περιπέτεια της χώρας".

Στο άρθρο του ο κ. Λαφαζάνης αναφέρει μεταξύ άλλων ότι "Αν και η Αριστερά απωλέσει την αξιοπιστία της, τότε κινδυνεύει να χάσει η ίδια την ψυχή της και η δημόσια ζωή το ύστατο καταφύγιό της" και προσθέτει πως ο ίδιος δεν θα μπορούσε ποτέ να ψηφίσει ένα νέο μνημόνιο, "όχι μόνο για λόγους ιδεολογικής και πολιτικής συνέπειας, αλλά και γιατί ένα τρίτο μνημόνιο θα έφερνε στην πατρίδα μας τις ίδιες καταστρεπτικές συνέπειες των δύο ανάλογων προηγούμενων".

Δηλώνει ακόμη πως δεν αποδέχεται τους αναγκαστικούς μονόδρομους και ότι " Ο εκβιασμός όσο ωμός και κτηνώδης και αν είναι, σαν αυτόν που επέδειξαν οι κυρίαρχοι νεοαποικιοκράτες της ΕΕ, δεν είναι πάντα επαρκής δικαιολογία για υποχωρήσεις".

imerisia.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Λαέρτηε avatar
    Λαέρτηε 18/07/2015 12:42:52

    λαφαζανιά...

  2. Προφήτης avatar
    Προφήτης 18/07/2015 13:37:19

    Ο Κώστας Βαξεβάνης έγραψε : "καλός Βενιζέλος είναι ο πολιτικά νεκρός Βενιζέλος".
    Τον ευχαριστώ διότι νομιμοποίησε και αυτος, εκ μέρους της Αριστεράς, στην οποία ανήκει, αυτό που πιστεύω και ούτως ή άλλως θεωρώ νομιμοποιημένο, αλλά μέχρι πρότινος η δημόσια έκφρασή του θεωρείτο πολιτικό ταμπού : καλός Λαφαζάνης είναι ο πολιτικά νεκρός Λαφαζάνης. Ομοίως οι συν αυτώ.





























    θα γράψω παρακάτως

  3. Κίτρινη Γραβάτα avatar
    Κίτρινη Γραβάτα 18/07/2015 14:43:24

    E, και; Αν αυτό μόνο μπορεί, είναι μοιραίο σ΄αυτό να καταλήξει. Δεν μονοπωλεί δα ο Σύριζας την αξιοπρέπεια της αριστεράς. Και να εκφυλιστεί αυτός, δε θα σταματήσει να γυρίζει και η γη Παναγιώτη μου!

  4. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 18/07/2015 19:01:50

    Πολύ άσχημα λόγια για κάποιον που παίνευαν μερικοί εδώ ως "αριστερό πατριώτη" προτιμότερο από τους "μεσαιοχωρίτες".

  5. ΝΙΚΟΣ Ζ. avatar
    ΝΙΚΟΣ Ζ. 19/07/2015 08:16:29

    .Ο Τσίπρας θα γίνει η ΔΗΜΑΡ του ΣΥΡΙΖΑ και ο Δραχμαζάνης η ΔΗΜΑΡ του ΚΚΕ...Αλήθεια σε τί διαφέρει η "Αριστερά" του Λαφαζάνη απο την "Αριστερά" του Κουτσούμπα αν όχι στο ποιός έχει τις καρέκλες? Έξω απο Ε.Ζ. , Ε.Ε. και ΝΑΤΟ δεν λενε και οι δύο? Και επίσης δεν λένε έξω οι Αμερικάνικες βάσεις και ΝΑΙ στη Ρωσία? Πού είναι οι διαφορές τους?

  6. ENIGME avatar
    ENIGME 19/07/2015 08:52:44

    Ποιός; Ο μετεξελιγμένος; Χαχαχα

  7. Κίτρινη Γραβάτα avatar
    Κίτρινη Γραβάτα 19/07/2015 09:39:14

    Αυτό που κόβει τους μνημονιοΣυριζοπασόκους, είναι να παραμείνουν στην εξουσία. Δεν πα να μεταλλαχθούν σε ό,τι να'ναι; Χαμαιλέοντες γαρ.

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Κίτρινη Γραβάτα 19/07/2015 14:14:50

      Σὑμπληρώνω "μνημονιοσυριζοΑΝΕΛπασόκους". ῞Ολη ἡ οὐσία, ΕΞΟΥΣΙΑ!!!!!!!!!!!!!!ΚΟΜΜΑΤΙΛΑ!!!! ῾Η λογική σηκώνει ψηλά τά χέρια.

      • Κίτρινη Γραβάτα avatar
        Κίτρινη Γραβάτα @ Φωτεινή 19/07/2015 14:24:31

        Οι ΑΝΕΛ, είναι το αναγκαίο σημερινό δεκανίκι, το εύκολα αντικαταστήσιμο προσεχώς, από το Ποτάμι. Οι μνημονιοΣυριζοΠασόκοι, είναι η βασική σύνθεση του κυβερνόντος κόμματος. Αυτοί που θα προσπαθήσουν να εγκαταστήσουν το νέο καθεστώς, λειτουργώντας όμοια και απαράλλαχτα, με όλα τα απορριπτέα προηγούμενα. Έτσι νομίζουν.

      • ΝΙΚΟΣ Ζ. avatar
        ΝΙΚΟΣ Ζ. @ Φωτεινή 19/07/2015 14:39:02

        "Η εξουσία στην Ελλάδα αντιμετωπίζεται ανέκαθεν ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ και τους πολιτικούς, ως λάφυρο. Αυτή είναι η ρίζα του κακού της χώρας". έγραψε πρόσφατα γνωστός Άγγλος δημοσιογράφος...

        • Φωτεινή avatar
          Φωτεινή @ ΝΙΚΟΣ Ζ. 19/07/2015 16:19:38

          ῎Αλλο ἐξουσία, ἄλλο ἡ ΚΟΜΜΑΤΙΛΑ ΣΟΒΙΕΤΙΑΣ, συριζαῖε.

  8. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 19/07/2015 15:42:45

    @ NIKOΣ Ζ. Ο Λαφαζάνης δεν μιλάει ανοιχτά τουλάχιστον για δικτατορία όπως το ΚΚΕ.Μπορεί να το κρύβει φυσικά αλλά βάσει διακηρύξεων δεν ζητά και αλλαγή πολιτεύματος. Αυτή είναι - εάν είναι - η διαφορά τους.

  9. δημης avatar
    δημης 20/07/2015 00:05:02

    Απλά ... Άλλο ένα "παιδί "του ΙΕΚ -ΤΕΕ ΚΝΕ.... Ήταν και επί Φλωράκη μέλος του ΠΓ....