Λαπαβίτσας: Να υπάρξει νέα ετυμηγορία του ελληνικού λαού, αν οι δανειστές είναι σκληροί
08/02/2015 16:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Λαπαβίτσας: Να υπάρξει νέα ετυμηγορία του ελληνικού λαού, αν οι δανειστές είναι σκληροί

Για μεγάλη αποφασιστικότητα της κυβέρνησης να μην γίνει η λεγόμενη "τουμπα", αναφορικά με τις προθέσεις στις διαπραγματεύσεις με τους εταίρους, έκανε λόγο ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Κ.Λαπαβίτσας μιλώντας στην εκπομπή "MEGA Σαββατοκύριακο", ερωτηθείς αν η κυβέρνηση είναι διατεθειμένη να φτάσει μέχρι και σε ενδεχόμενο δημοψήφισμα.

"Σε αυτή τη διαπραγμάτευση δεν υπάρχουν ενδιάμεσες καταστάσεις", τόνισε ο κ. Λαπαβίτσας, διευκρινίζοντας ότι ο ΣΥΡΙΖΑ θα φτάσει μέχρι εκεί που θα αντέξει ο ελληνικός λαός. "Η στάση του ΣΥΡΙΖΑ ως οφείλει πρέπει να είναι σκληρή γιατί και ο άλλος είναι σκληρός. Αν ξεκινήσουμε με εκπτώσεις δεν θα πάμε πουθενά. Κι αυτό το λέω και προς την κυβέρνηση και προς αυτούς που εμπλέκονται στην διαπραγμάτευση - γιατί εγώ δεν εμπλέκομαι άμεσα. Δεν υπάρχουν ενδιάμεσες καταστάσεις εδώ", πρόσθεσε σχετικά.

"Αν φτάσουμε σε μια κατάσταση όπου ο δανειστής όντως δεν κάνει πίσω και τα πράγματα είναι πολύ σκληρά, βεβαίως δεν μπορεί να γίνει τίποτα χωρίς την ξεκάθαρη συγκατάθεση του ελληνικού λαού. Να ερωτηθεί ο ελληνικός λαός, να δείξει προς τα που κινείται και αυτός θα αποφασίσει", επεσήμανε, ενώ ερωτηθείς σε ενδεχόμενο δημοψήφισμα ή εκλογές απάντησε: "Δεν θέλω να πάρω θέση γι΄αυτό, υπάρχουν πολλοί τρόποι για να ερωτηθεί ο ελληνικός λαός".

"Αν είναι σκληρός ο κ. Ντράγκι είμαστε και εμείς σκληροί, δεν υπάρχει άλλος τρόπος" σημείωσε ο κ. Λαπαβίτσας, ενώ κατέληξε ότι σε μια τέτοια περίπτωση πρέπει ο ελληνικός λαός να ερωτηθεί ευθέως. Εκεί θα τεθούν όλα στο τραπέζι. Και το δημοψήφισμα, και οι εκλογές και ο,τιδήποτε άλλο. "Πρέπει να υπάρξει νέα ξακάθαρη ετυμηγορία του ελληνικού λαού η οποία να σου επιτρέπει να κάνεις αυτό που πρέπει. Ο ΣΥΡΙΖΑ δοκιμάζει μια γραμμή αυτή τη στιγμή, πιστεύει ότι μπορεί να το αλλάξει, και αυτό θέλει ο ελληνικός λαός", υπογράμμισε.

Σε ότι αφορά πληροφορίες για επιμερισμό του προγράμματος "σε δύο δόσεις", ο κ. Λαπαβίτσας ίπε χαρακτηριστικά: "Το μνημόνιο ούτε διαιρείται, ούτε τεμαχίζεται, ούτε έχουμε υποπολλαπλάσια. Είναι όλο αποτυχημένο και αυτό είναι άποψη δικιά μου και του ΣΥΡΙΖΑ. Πιστεύω ότι αυτό που πρεσβεύει ο Γ.Βαρουφάκης μεταφέρθηκε λάθος και έγινε ένας θόρυβος που δεν ανταποκρίνεται σε αυτά που πιστεύει".

Από την πλευρά του, ο Γιάννης Μηλιός εκτίμησε ότι θα βρεθεί λύση στο πλαίσιο του Eurogroup. Όπως είπε χαρακτηριστικά, «η Ευρώπη θα αποφύγει μία ρήξη με την Ελλάδα, γιατί αυτό θα σημάνει και τη διάλυση της ευρωζώνης».

imerisia.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Hunter avatar
    Hunter 08/02/2015 16:46:51

    Πώς θα έρθει η ανάπτυξη κύριε Λαπαβίτσα;;; Με την πρόσληψη επιπλέον 200.000 στο Δημόσιο;;;

    • Ρεαλιστης avatar
      Ρεαλιστης @ Hunter 08/02/2015 17:41:14

      Χαχαχα αγαπητε Hunter. Συμφωνω. Θα δωσουν παλι σε καποιους που μονιμα εκμεταλευονταθι το συστημα και την πολιτικη. Ολοι οι αλλοι π.χ Ι.Τ στο αποσπασμα. Οποιος σπουδασε και εκανε καριερα στον Ι.Τ ειναι ο στοχος της υπερφορολογησης.

      • ΕΦΗ avatar
        ΕΦΗ @ Ρεαλιστης 08/02/2015 18:34:28

        ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Ο ΤΣΙΠΡΑΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΛΕΑΣΤΙΚΟΣ ΣΤΙΣ ΕΞΑΓΓΕΛΙΕΣ ΤΟΥ...ΘΑ ΤΣΙΜΠΙΣΕΙ Ο ΑΜΟΙΡΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ...ΘΑ ΠΑΕΙ ΕΞΩ...ΘΑ ΤΟΝ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΑΔΙΑΒΑΣΤΟ...Κ ΜΕΤΑ ΔΗΜΟΨΗΣΙΣΜΑ Η ΕΚΛΟΓΕΣ...Κ ΜΟΛΙΣ ΠΑΡΕΙ ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΑ...ΕΧΩ Ο ΚΑΜΜΕΝΟΣ....Κ ΜΕΤΑ ΔΡΑΧΜΗ!!!ΑΠΛΩΣ ΟΙ ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ Κ ΘΑ ΤΟΥ ΚΟΨΟΥΝ ΤΗΝ ΣΤΡΟΦΙΓΓΑ ΑΜΕΣΑ Κ ΘΑ ΠΑΕΙ ΑΠΑΤΟΣ!!!ΑΛΛΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΥΤΟΝ Κ ΕΜΕΙΣ!!!

        • ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ. avatar
          ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ. @ ΕΦΗ 09/02/2015 10:51:41

          Δηλαδή αγαπητή Εφη, αν πάμε στη Δραχμή μετά απο Δημοψήφισμα σε μερικές ημέρες, θα είναι διαφορετικά απο το να πάμε αύριο κιόλας? ή μήπως θα είναι άλλη δραχμή τότε?

  2. η Dimi avatar
    η Dimi 08/02/2015 19:38:52

    ΝΕΡΙΤ WebTV Τώρα: “Eιδική Συνεδρίαση της Βουλής - Ανάγνωση των Προγραμματικών Δηλώσεων” http://webtv.nerit.gr/nerit1-live/

  3. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 08/02/2015 20:03:38

    Σας το λέω χρόνια τώρα και δεν ακούτε: Ο σύριζα είναι ο συνεχιστής του έργου του ΓΑΠ που θα κάνει ζημιά στην ΕΕ μέσω της άτακτης χρεοκοπίας της Ελλάδας και της αναγκαστικής εξόδου από το ευρώ. Ετοιμαστείτε για άσχημη πτώση. Θα πονέσει πολύ περισσότερο από το κακό, κάκιστο αλλά αναγκαστικό μνημόνιο λόγω σφοδρότητας και γενικών συνθηκών στην κοινωνία.

  4. товарищ Фёдор avatar
    товарищ Фёдор 08/02/2015 20:54:48

    Ορίστε! Τι φοβάστε όλοι και τρέμετε? Η Εκάλη έχει και βίλες Δεξιών και βίλες Αριστερών! Δεν τίθεται θέμα, κυρίες και κύριοι. Αν μάλιστα γίνει αυτό που λέει ο κος Λαπαβίτσας περί το Πάσχα, τότε: "...Τον Ιησού ή τον Βαραββά?..." ".....ο Πιλάτος πήρε νερό και έπλυνε τα χέρια του ενώπιον του πλήθους, λέγοντας: «Εγώ είμαι αθώος από το αίμα αυτού του ανθρώπου. Είναι δική σας υπόθεση»..."

  5. η Dimi avatar
    η Dimi 08/02/2015 23:12:37

    Κύριε Λαπαβίτσα, η ετυμηγορία του Ελληνικού Λαού, ΔΕΝ μπορεί και ΔΕΝ προσφέρεται ad infinitum, ως πανάκεια επί πάσας Συριζαίϊκης ψηφοθηρικής αστοχίας. «Σύνταξη και στους καταδικασμένους για διαφθορά Δημοσίους υπαλλήλους» http://www.capital.gr/news.asp?id=2223840 Κύριε Λαπαβίτσα, οι Συνταξιούχοι γέροντες αγωνιούν για την απρόσκοπτη καταβολή των Συντάξεών τους (Μάρτιος 2015 και εφεξής). Επειδή, κάτι καινούργιο ΔΕΝ έμαθαν από τη προχθεσινή συνέντευξη στη διαδικτυακή τηλεόραση ΑΠΕ-ΜΠΕ, που έδωσε ο αναπληρωτής υπουργός Εργασίας και αρμόδιος για θέματα Κοινωνικής Ασφάλισης, κύριος Δημήτρης Στρατούλης, ο οποίος, “στράτα-στρατούλα” πήγε το θέμα των Συντάξεων. Και ουδείς κατάλαβε και οι πάντες σφόδρα ανησύχησαν, επειδή πλέον οι Συντάξεις τους -σύμφωνα με τα λεγόμενα του αναπληρωτή υπουργού- στη συνέντευξή του (απόσπασμα), εξαρτώνται πλέον από τα ΑΝ και τα ΕΑΝ. Συγκεκριμένα: Δημοσιογράφος: Στα Aσφαλιστικά Ταμεία και μετά το PSI και ειδικά με τις περικοπές που γίνανε, υπάρχουν σοβαρά προβλήματα. Πώς; θα γεμίσουν τα Ταμεία με Εισφορές; Δημήτρης Στρατούλης: “Tα Ταμεία θα γεμίσουν Εισφορές κατ’ αρχή ΑΝ πάει καλά και ..η ..το σχέδιό μας για τη.. για την οικονομική ανάκαμψη την επανεκκίνηση της οικονομίας μας, που πιστεύουμε ότι θα πάει καλά, γιατί ΑΝ μειώσουμε την ανεργία, ΕΑΝ αρχίσουν σταδιακά ν’ αποκαθίστανται οι μισθοί, με πρώτο και βασικό το 751 κατώτατο μισθό που από μόνος του θα φέρει αύξηση εσόδων στα Ασφαλιστικά Ταμεία. ΑΝ περιορίσουμε δραστικά τις απάνθρωπες, τις πιό απάνθρωπες από τις μορφές της ελαστικής απασχόλησης και αντικατασταθούν από πλήρη και σταθερή εργασία και Κυρίως, ΑΝ εφαρμόσουμε το σχέδιό μας για την αντιμετώπιση της εισφοροδιαφυγής ε.. και θα το κάνουμε επειδή εμείς έχουμε και τη πολιτική βούληση και κυρίως από τους μεγαλοφειλέτες δεν μάς κρατάει κανείς δεν έχουμε καμιά πολιτική οικονομική υποχρέωση κανένα γιατί ξέρετε και η συνείδησή μας και τα χέρια μας είναι καθαρά, θ’ αρχίσουν να μαζεύονται πόροι στο ασφαλιστικό σύστημα.” Κύριε Λαπαβίτσα, ο κατά δήλωσή του “ανήσυχος” εργατολόγος, κ. Γεώργιος Ρωμανιάς, Που βρίσκεται; * * * Δηλώσεις - σοκ από Καμμένο: "Δε θα πέσουμε στα τέσσερα - δε θα βγούμε στη βίζιτα" http://on-msn.com/1EQDcbS © Παρέχεται από: imerisia.gr

  6. Πουλαμε τρελα στην αγκελα avatar
    Πουλαμε τρελα στην αγκελα 08/02/2015 23:52:56

    Παλι θα κανουν το λαθος του δημοψηφισματος οπως εκανε ο ΓΚΑΠ και θα μας αρχισουν στις φαπες,παμε για ατακτη χρεοκοπια,καλως τα δεχτηκαμε.

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Πουλαμε τρελα στην αγκελα 09/02/2015 01:21:55

      Μήπως δεν θα προλάβουμε ούτε να φτάσουμε ως το δημοψήφισμα ;

      • ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ. avatar
        ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ. @ roadrunner 09/02/2015 10:34:25

        Το ωραίο είναι που λέμε οτι ΘΑ χρεωκοπήσουμε αν δεν τα βρούμε με τους δανειστές...Δηλαδή τώρα δανειζόμαστε ελεύθερα απο τις αγορές ό,σα μας λείπουν και δεν έχουμε χρεωκοπήσει?, αν και πληρώνουμε τα CDS που πληρώνει μια χώρα όταν έχει ΧΡΕΩΚΟΠΗΣΕΙ (έχει credit event λόγω αποτυχίας του PSI)...

      • ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ. avatar
        ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ. @ roadrunner 09/02/2015 10:53:02

        Γιατί αν μας κόψουν τη χρηματοδότηση, θα μας απαγορέψουν και το Δημοψήφισμα? Τί εννοείς?

    • Παράξενος avatar
      Παράξενος @ Πουλαμε τρελα στην αγκελα 09/02/2015 13:11:49

      Αν το κάνουν δε θα είναι από λάθος. Την έξοδο της Ελλάδας από το ευρώ τη θέλουν πιθανόν ΗΠΑ, Γερμανία και άτομα με πολιτική επιρροή που έχουν ευρώ στο εξωτερικό και σκοπεύουν να κάνουν φθηνές αγορές μετά στην Ελλάδα. Ο ελληνικός λαός, αδυνατώντας να ξεχωρίσει την πραγματικότητα από τις επιθυμίες του, θα ψηφίσει δραχμή. Η συνέχεια θα είναι παρόμοια με το φινάλε του fight club. Μόνο που δε θα είναι ταινία πια. Ας ελπίσουμε ότι δε θα φτάσει εκεί η κατάσταση. Ωστόσο, η μαζική αντιγερμανική προπαγάνδα (που αν γινόταν επί ΝΔ θα θεωρούνταν αισχρός εθνικισμός και σκοταδιστικός ευρωσκεπτικισμός) καθώς και συνθήματα όπως 'V for Varoufakis' ή συγκρίσεις με την ...Ελληνική Επανάσταση δείχνουν ότι για εκεί το πάνε. Το in.gr την Κυριακή είχε ένα γκάλοπ στους αναγνώστες του, όπου το 61% σε 2400 άτομα ψήφισε ναι σε ρήξη με δανειστές ακόμη και με χρεοκοπία ή δραχμή αντί για παραμονή στο ευρώ με λιτότητα. Προφανώς οι εκτός τόπου και χρόνου Έλληνες νομίζουν ότι αν πάμε στη δραχμή θα γυρίσει πίσω ο χρόνος στη δεκαετία του 1990. Όπως είπα, μακάρι να το αποφύγουμε. Η πείνα είναι χειρότερη από την ανεργία.

  7. konkon avatar
    konkon 09/02/2015 11:48:06

    Μεγάλε μήπως δεν έχεις νωπή εντολή;;; Κυβέρνα ή πες ότι δεν μπορώ. Σε δουλειά (εκλογές) να βρισκόμαστε;; Σε αμφισβητεί κανείς;; Και αν σου δώσουμε το σοβιετικού τύπου 99,99% τι θα κάνεις;;; Πάλι εκλογές;; Ξεφτίλες έ ξεφτίλες!!!!