#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/08/2011 10:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Λαγός η Φινλανδία;

[caption id="attachment_118353" align="alignnone" width="600" caption="Η υπουργός Οικονομικών της Φινλανδίας Jutta Urpilainen σε μια παλαιότερη φωτογράφισή της που είχε προκαλέσει θόρυβο στην χώρα της "][/caption]

Τι την έπιασε τη Φινλανδία και επιμένει, εδώ και καιρό τώρα, για εγγυήσεις;

Κατ’ αρχήν η συμμετοχή της  στο πρώτο δάνειο (που δεν έχει ακόμα εκταμιευθεί στο σύνολό του) ανέρχεται σε 1.5 δις ευρώ.

Όχι και κανένα συνταρακτικό ποσό για τη Φινλανδία.

Η πρόταση της είναι  εντελώς ανορθόδοξη. Και καινοφανής θα πρόσθετα!

Η Φινλανδία, λοιπόν, ζητάει ως εγγύηση για το δάνειο που θα μας δώσει να καταθέσουμε σε δικό της λογαριασμό κάποιο ποσόν σε μετρητά (δεν είναι ακόμα ξεκάθαρο αν το ποσόν αυτό θα είναι ισόποσο με ύψος του δανείου).

Στη συνέχεια η Φινλανδία, με τα χρήματα αυτά θα εκδώσει ομόλογα με αξιολόγηση triple A,  διάρκειας 30 ετών!

Η συνέχεια έχει ως εξής:

Αν η Ελλάδα αποπληρώσει το δάνειο της, η Φινλανδία θα μας επιστρέψει τα ομόλογα, με τους αναλογούντες τόκους. Δηλαδή θα βγούμε και κερδισμένοι!

Αν, όμως, δηλώσουμε αδυναμία, τότε η Φινλανδία θα καρπωθεί και το κεφάλαιο και τους τόκους!!!

Λοιπόν, έχω  μια προωθημένη ιδέα:

Αφού η Φινλανδία είναι τόσο γενναιόδωρη και θέλει να μας επιστρέψει κεφάλαια και τόκους, μήπως να της δανείσουμε το σύνολο του χρέους μας, να το μετατρέψει στη συνέχεια σε ομόλογα triple A,  να κρατήσει η ίδια τους τόκους και εμείς να αποπληρώσουμε το κεφάλαιο σε τριάντα χρόνια!

Ξέρω, αυτό δεν γίνεται!

Ούτε η πρόταση της Φινλανδίας!

Αφού, λοιπόν, αυτά τα πράγματα δεν είναι ρεαλιστικά, τότε τι συμβαίνει;

Θεωρώ ότι η Φινλανδία αποκλείεται να κινείται από μόνη της.

Είναι απίθανο να μην έχει πάρει τις …ευλογίες, έστω το πράσινο φώς,  της Γερμανίας!

Τι σημαίνει αυτό;

Είτε το θέμα των εγγυήσεων επανέρχεται ως συνολική απαίτηση και η Φινλανδία παίζει το λαγό.

Είτε η Γερμανία (και το λεγόμενο μπλόκ των Βορείων) κάνει δεύτερες σκέψεις για τη σωτηρία της Ελλάδος και έβαλαν μπροστά τη Φινλανδία.

Πάσα άλλη εξήγηση, δεκτή!

Αδέξιος  Δεξιός

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 19/08/2011 10:10:12

    Κατά τη γνώμη μου, στο βαθμό που τη γνωρίζω, η Φινλανδία λειτουργεί από μόνη της. Το αυτονόητο ("γιατί να δανείσουμε λεφτά στους τεμπέληδες Έλληνες;", είναι το "αυτονόητο" για τους βόρειους) είναι πιο αυτονόητο στη Φινλανδία, παρά στη Γερμανία, που έχει διαφόρων ειδών δεμσεύσεις τύπου πολιτικής ορθότητας ("καταστρέψαμε την Ευρώπη

    Ωστόσο, αυτό που περιγράφεις, Αδέξιε, θα ισχύσει έτσι κι αλλιώς στο ακέραιο, πιστεύω, καθώς το σκεπτικό σου θα λειτουργήσει με τον ίδιο τρόπο, έστω και με διαφορετική αφετηρία. Δηλαδή, όσο και εάν η Φινλανδία ξεκινάει από μόνη της, πάντως θα λειτουργήσει τελικά ως "λαγός" για όλους, διότι θα θέλουν και οι άλλοι.

    Και φυσικά, κανένας Γερμανός πολιτικός δεν θα αντέξει την εσωτερική πολιτική πίεση να μην ζητήσει τα ίδια με την Φινλανδία. Πόσο μάλλον που η συμφωνία των Βρυξελλών είναι έτσι κι αλλιώς στον αέρα.

    • factorx avatar
      factorx @ Επώνυμος 19/08/2011 10:27:09

      Αφου λειτουργείο από μποινη της γιατί μέχρι σήμερα δεν έχει εμφανιστεί δημοσίως κάποιος αξιωματούχος, από τη Γερμανία ή από την Κομισιόν για να ζητήσει από την Φινλανδία και τα άλλα μέλη της ευρωζώνης να μην θέτουν εμπόδια στην παροχή της βοήθειας προς την Ελλάδα, επικαλούμενος έστω την ξεχασμένη αρχή της υποτιθέμενης κοινοτικής αλληλεγγύης.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ factorx 19/08/2011 11:11:41

        Σωστό.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ factorx 19/08/2011 11:52:39

        Iσως επειδη στη συμφωνια της 21ης Ιουλιου υπαρχει ειδικη παραγραφος για τη Φινλανδια που λεει οτι θα παρει εγγυησεις.
        Εκει θα βασισθουν και αυτοι αλλα και η κυβερνηση για να αρνηθει την επεκταση των εγγυησεψν και στους αλλους.
        Βεβαια αυτο ειναι κοντρα στην ιση μεταχειριση των κρατων.
        Ως προς τα εσωτερικα η απαιτηση εγγυησεων ηταν προεκλογικη υποσχεση στις εκλογες της Φινλανδιας.

      • Alexandros avatar
        Alexandros @ factorx 19/08/2011 13:01:24

        "Οι αξιώσεις των χωρών προκαλούν την έντονη αντίδραση και των Βρυξελλών. Αξιωματούχος της Ευρωπαϊκής Ενωσης, όπως μετέδωσε χθες το Associated Press, είπε ότι η φινλανδική συμφωνία «δημιουργεί ασυμμετρίες στο πρόγραμμα στήριξης και ανοίγει την πόρτα» για ιδιαίτερες απαιτήσεις από άλλες χώρες."

        h**p://www.enet.gr/?i=news.el.politikh&id=302640

  2. Krax avatar
    Krax 19/08/2011 10:15:59

    Λαγός η Φινλανδία...
    Η φιλανδέζα μη μας φύγει!!!

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Krax 19/08/2011 10:31:16

      Λαγουδέρα

  3. brankaleon avatar
    brankaleon 19/08/2011 10:57:36

    Κανείς δεν λειτουργεί από μόνονς του.
    Οι εγγυήσεις, στην κυριολεξία, είναι ένα μέρος των κανόνων της Ευρωπαϊκής λυκοφιλίας.
    Πρώτα αυτοί (οι Φινλανδοί), για ν΄ακολουθήσουν και οι άλλοι.
    Επειδή είδαν φως και μπήκαν να δουν τι γίνεται.
    Εμείς γίναμε ο λαγός των Η.Π.Α., η Φινλανδία της Γερμανίας κ.ο.κ.

    Κι' εμείς με ... το δάχτυλο στο στόμα, προσπαθούμε να καταλάβουμε τι γίνεται.
    Αντί λοιπόν, με άδεια στομάχια να προσπαθούμε να λύνουμε γρίφους, για το πού το πανε οι ευρωπαίοι "φίλοι μας", είναι καιρός πλέον να στρέψουμε το βλέμμα μας και τις προσπάθειές μας προς την ΠΟΛΥΠΟΛΙΚΟΤΗΤΑ.
    Μόνον τότε θ' αρχίσουν να μας υπολείπτονται και να μας υπολογίζουν.

    Kαι γιατί όχι;
    Αυτοί τις εγγυήσεις τους κι' εμείς μποϋκοτάζ σε ότι Φινλανδικό ή άλλο εισάγεται.
    Τους αφήνουμε να μας κουνούν το δάκτυλο από την μία και από την άλλη αγοράζουμε τα κινητά τους και τις μπύρες τους.
    "Καλά" δεν παθαίνουμε;

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/08/2011 11:03:45

    Λαγός η Φιλανδία σίγουρα.
    Αλλά και η Ελλάς: Κουνέλα...

  5. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 19/08/2011 11:15:59

    Πιθανόν γνωρίζουν ότι η Ελλάδα δεν θα μπορέσει να ξεπληρώσει το χρέος της..και προσβλέπουν κι αυτοί σε κομμάτι της..
    ΥΓ: Γοητευτική η Υπουργός, χάλια η ενδυματολογική επιλογή

  6. hotdog avatar
    hotdog 19/08/2011 11:19:20

    Σωστός ο Strange Attractor. Σίγουρα λαγός οι Φινλανδοί: Αφού μόλις βρήκανε πισινό ξυρισμένο φώναξαν και παρέα! Και να μη περιμένετε για ευρώ-ομόλογο γιατί τη Γερμανία δε τη συμφέρει κάτι τέτοιο καθόλου: Απλούστατα αφενός γιατί Γαλλία & Γερμανία θα είναι οι χαμένοι λόγω των χαμηλών του επιτοκίων (ώστε να το καταστήσουν ελκυστικό) και πιο κερδισμένα τα "PIIGS" μιας και είναι οι φτωχότερες οικονομίες με άμεσες ανάγκες, αφετέρου γιατί οι φίλοι μας οι Γερμανοί ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ & ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΣΑ: η DEUTSCHE BANK και ο "Σήφης" ενώ βάζει μπροστά τις άλλες τράπεζες να γλυτώσουν τα "γουρούνια" από το "μπαλτά" καθαρίζουν τα χαρτοφυλάκια τους από πάσης φύσης τοξικά & εκτεθειμένα: π.χ. Το πρώτο εξάμηνο του 2011 ο Άκερμαν "ξεφορτωθηκε" τα 7 από τα 8 δις ευρώ των ιταλικών ομολόγων που είχε. Τυχαίο; Δε νομίζω. Όσο για τη κουνέλα μας μάλλον θα πάει για "στείρωση" μετά τη "τελευταία γέννα".

  7. Βαγγέλης avatar
    Βαγγέλης 19/08/2011 12:19:34

    Είναι εσωτερικό το θέμα στην Φινλανδία ,οι ακροδεξιοι με πάνω απο 20% πιέζουν δεν μπήκαν στην κυβέρνηση και απαιτούν τα λεφτά των φορολογουμένων να διαχειρίζονται σωστά,
    Έχουν κάνει περικοπές σε νοσοκομεία, στο φαγητό των σχολείων ( οι μαθητές έχουν δωρεάν φαγητό κάθε μέρα), και σε πολλές άλλες κοινωνικές παροχές και σκοπεύουν να αυξήσουν την φορολογεια.
    Απλα εδω οι πολιτικοί περνούν αποφάσεις με το τι συμφερη την χώρα τους πρώτα και δεν επειρεαζονται απο εξωτερικά συμφερωντα.
    Μακάρι και οι δικοί μας πολιτικοί να κάνανε το ίδιο.
    (ο Καραμανλής που το έκανε ξέρουμε τι λάσπη έπεσε πάνω του.)

    Βαγγελης

  8. East avatar
    East 19/08/2011 16:32:33

    Που είναι αυτοί που πανηγύριζαν για την άνοδο των εθνικιστών στην Φιλανδία;