06/03/2009 13:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Λαγοί με πετραχήλια και ο αντικαταστάτης του..κοκκαλίνου


____________________________________________________________________________________________
Εν αναμονή της υπογραφής της συμφωνίας κυβέρνησης - MIG για την οποία γράφουμε προηγουμένως και καθώς εκπνέει σήμερα το ιδιότυπο τελεσίγραφο του Α. Βγενόπουλου προς την κυβέρνηση «ή μου δίνετε την Ολυμπιακή, ή αποσύρομαι από την κούρσα της διεκδίκησης», δεν μπορούμε παρά να επισημάνουμε ότι από τα «αζήτητα» η Ολυμπιακή ξαφνικά μετατράπηκε σε μήλον της Έριδος μεταξύ εγχώριων και ξένων επιχειρηματιών.

Το κλειδί της υπόθεσης βρίσκεται, σύμφωνα με ορισμένους, στα 170 εκατ. ευρώ που εμφανίσθηκε έτοιμη να προσφέρει για την Ολυμπιακή η Aegean, μια εταιρεία με κεφαλαιοποίηση της τάξεως των 200 εκατ. ευρώ και κερδοφορία που δεν επιτρέπει μεγάλα πρόσθετα δανειακά ανοίγματα. Ποιες τράπεζες θα κάλυπταν το κενό αν την αγόραζε; Ουδείς γνωρίζει μέχρι σήμερα. Από το περιβάλλον της MIG όμως διαρρέουν ότι πίσω από την πρόταση της Aegean, βρίσκονται οι ίδιοι κύκλοι της χρηματοοικονομικής ελίτ που προσπάθησαν κι άλλη φορά «να μπλοκάρουν επιχειρηματικά σχέδια του κ. Βγενόπουλου, όπως τότε με τον ΟΤΕ».

Και ας μην ξεχνάμε ότι αυτός που χάνει περισσότερα από την καθυστέρηση στην κατασκευή του γηπέδου του Παναθηναϊκού δεν είναι ο «αποχωρών ήδη του παιγνίου Βωβός», αλλά ο ίδιος κ. Βγενόπουλος. Και με την ευκαιρία - για να μην τρώτε κουτόχορτο - ποιοι είναι εκείνοι που ενδιαφέρονται για το μεγάλο περιουσιακό στοιχείο της Μπ. Βωβός, δηλαδή «την μισή Κηφισίας;

Το παιχνίδι είναι για γερούς παίκτες και μεγίστου ενδιαφέροντος, κατά την γνώμη μας, επειδή επηρεάζει άμεσα και τις πολιτικές εξελίξεις. Προς το παρόν  δεν γνωρίζουμε ποιοι ακριβώς είναι εκείνοι από τα παλαιά τζάκια που απαιτούν... «διόδια» και από την πώληση της Ολυμπιακής στον κ. Βγενόπουλο - διότι περί αυτού πρόκειται. Διαπιστώνουμε πάντως ότι ορισμένοι κύκλοι οδηγούν σιγά και προσεκτικά (αξιοποιώντας την πολύ μεγάλη πείρα τους σε αυτά τα ζητήματα) τον κ. Βγενόπουλο σε θέση ....κοκκαλίνου.

(Λαγοί με πετραχήλια: Κλασσική σουρεαλιστική έκφραση, η οποία περιγράφει κάτι που απλούστατα δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί. Φέρνοντας στο μυαλό μας την εικόνα ενός λαγού να φοράει πετραχήλι(α), κατανοούμε το λυρισμό και την εκφραστικότητά της, ως θέατρο του παραλόγου.)

ΠΠ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 06/03/2009 13:51:49

    ΠΠ - ΠΕΣΤΑ ....

  2. GreenPoint avatar
    GreenPoint 06/03/2009 14:14:07

    Παιχνιδια για γερα νευρα και ακομα περισσοτερο για γερους οικονομικα και πολιτικα παιχτες..Γειασου ..φωστηρα Χατζηδακη με τις χαζοχαρουμενες επιλογες σου και με τις....απεριγραπτες ...ικανοτητες σου!!!!!

  3. GreenPoint avatar
    GreenPoint 06/03/2009 14:40:26

    @ 3 Ti εννοει ο ποιητης του μηδενα και του μακαριζε????

  4. Naruto avatar
    Naruto 06/03/2009 14:47:01

    Δηλαδη για τον Βγενοπουλο δεν επιτρεπεται η προσφορα του να αξιολογηθει διπλα σε αλλες προσφορες?

    Αυτο λεγετε εκβιασμος. Για να εκβιαζεις το Δημοσιο χωρις να φοβασε τις συνεπειες (οτι δεν θα ξαναπαρεις δουλεια ουτε του αγιου), μεταφράζεται σε οτι μαλλον τα εχετε ήδη βρει.

  5. fantomas avatar
    fantomas 06/03/2009 16:50:55

    Το μονο που ειναι σιγουρο οτι εαν τελικως υπογραφει η συμφωνία κυβέρνησης - MIG θα ειναι μια καλη αρχη για την εξυγιανση του αεροπορικου χωρου!!
    Θα πρεπει να υπαρχει συνεχεία με τις αεροπορικες υποδομες αλλα και με την Π.Α.

  6. theo1611 avatar
    theo1611 06/03/2009 18:02:18

    Αρχικά να αποτιμήσουμε τα πράγματα που έχουν τελειώσει:

    Διεθνής πλειοδοτικός διαγωνισμός που εξελίχθηκε σε μειοδοτικό!!! Σκοπούμενος ή μη μια σκέτη αποτυχία γι' αυτούς που τον σχεδίασαν (μαζί και η ΕΕ και ο επίτροπός της). Μήπως οι εισαγγελείς θα πρέπει να αρχίσουν να ψάχνουν τους άγονους διαγωνισμούς?

    Γι' αυτά που επακολούθησαν και για τα τρέχοντα!!!
    1. Βγενόπουλος, μεγάλος μπαλαδόρος. Είτε ως λαγός (όπως ο ίδιος είπε), είτε ως πραγματικά ενδιαφερόμενος επενδυτής (τους ξεφτίλισε το διαγωνισμό που προηγήθηκε), είτε ως κλειδωμένος-προωθούμενος (που πάτε ρε καραμήτροι,΄... για τους αναμένοντες τον άγονο διαγωνισμό), είτε ως παίκτης (για τους αναμένοντες στημένους, σιγά μην την πάρετε τζάμπα, σας παίρνω και στελέχη, όχι όποια κι όποια, τον ιδρυτή της Aegean Aviation αλλά και πρώην έμπειρο στέλεχος της ΟΑ)
    2. Οι λοιποί (Που είσασταν αγόρια πριν και από κει που δεν γουστάρατε ξαφνικά πλειοδοτείτε και ξεφτιλίζετε και σεις με τη σειρά σας αυτούς με τους οποίους θα κληθείτε να υπογράψετε τις συμβάσεις, αν σας προτιμήσουν?)

  7. theo1611 avatar
    theo1611 06/03/2009 19:52:26

    Τι έγινε ρε παιδιά, μας πιάσανε?

    Περιμένουμε όλοι την κατάληξη για να σχολιάσουμε εκ του ασφαλούς?

    Το ότι ζορίζονται άπαντες δεν λέει τίποτα?

  8. theo1611 avatar
    theo1611 06/03/2009 20:04:56

    Σ' αυτό ή σε άλλο post κάποιος φίλος είπε ότι αναμένουν το τηλέφωνο από τις Βρυξέλλες για να αποφασίσουν!!!

    Πολύ εύστοχη παρατήρηση!!!

    Σε αντιδιαστολή με την υπόθεση της Alitalia στην οποία οι Βρυξέλλες περίμεναν το τηλέφωνο για να πουν και ευχαριστώ!!!

    Ο νοών νοήτω!!!

    Που είσαι ρε φίλε?

  9. theo1611 avatar
    theo1611 06/03/2009 20:28:53

    FactorX βάλε και μία ψηφοφορία!!!

    Τι πιστεύουμε είναι σε θέση η Κυβέρνηση να αποφασίσει σήμερα για την ΟΑ?

    Αν ΝΑΙ, που οφείλεται η αποτελεσματικότητά της?
    1. Γιατί έτσι το είχε σχεδιάσει στρατηγικά και τακτικά
    2. Γιατί διακρίνεται για την ταχύτητα των αποφάσεών της σε δύσκολες συνθήκες
    3. Γιατί ο ανεμιστήρας έκατσε στην ανάγκη λήψης απόφασης
    4. Γιατί αυτοί που αποφασίζουν αποφάσισαν
    5. Άλλος λόγος (π.χ. την ικανοποιούν οι ετεροδοσοληψίες που διαπραγματεύτηκε).

    Αν ΟΧΙ αντίστοιχα ερωτήματα

  10. MIG-21 avatar
    MIG-21 06/03/2009 20:57:21

    theo1611

    Που είσαι ρε φίλε?

    Εαν ρωτας για εμενα εδω ειμαι!!
    Εγω ειπα για το τηλ. απο την Ε.Ε.
    Το ειπα διοτι περιμενουν ενα Ο.Κ. για να μην εχουν προβλημα με την Aegean (περι μονοπολιου) αλλα και με τον Ελληνοαμερικανο που περιμενει στην ΄΄γωνια΄΄ με το ΄΄δυκανο΄΄ για να προσφυγει στ ευρωπαικα δικαστηρια!!
    (στην Alitalia δεν υπηρχαν αλλοι ενδιαφερομενοι για την απευθειας εξαγορα της)

    Τωρα για το πως? εκατσε και τα καταφεραν να γινει το ντηλ?

    Θα σου απαντησω οτι εκτος απο τυχη .....για να καταφερεις οτιδηποτε θα πρεπει να υπαρχουν τουλαχιστον δυο καλοι παικτες!! οπως στην πρεφα!!

    και μην με ρωτησεις ποιοι ειναι αυτοι!!

  11. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 06/03/2009 22:19:11

    ΜΙΣΘΟΙ Aegean

    Αεροσυνοδοί 700 ευρω

    Προισταμένη καμπινας 900 ευρώ

    Συγκυβερνήτες 1400 ευρω

    Κυβερνήτες 2500 ευρω

    Μηχανικοί 900-1500 ευρω,

    Οδηγοί- πληρώματα εδαφους- διοικητικοι 700-1200 ευρώ

    Ώρες ατέλειωτες και ακατάστατες...

    Ασφάλεια στό ΙΚΑ, ανανεέωση σύμβασης καθε 1-2-3 χρόνια...

  12. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 06/03/2009 22:43:58

    Οι κυβερνήσεις πέφτουνε, μα το νταβατζιλίκι μένει.

  13. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 07/03/2009 14:12:19

    Πολύ καλό ποστ. Είναι γεγονός ότι υπάρχουν πολλά πράγματα που δεν γνωρίζουμε, οπότε σε ορισμένες περιπτώσεις πρέπει να εμπιστευτούμε το ένστικτό μας. Εδώ η προσφορά "της τελευταίας στιγμής" της Aegean μύριζε από μακριά ότι κάτι συμβαίνει.

    Το μεγάλο ερώτημα είναι, αν η όλη "διαγωνιστική" διαδικασία ήταν από την αρχή στημένη για να το πάρει το παιχνίδι ο Βγενό ή όχι. Για μένα, οι πιθανότητες είναι 50-50. Υπέρ του "όχι" συνηγορεί ότι η Ολυμπιακή εκεί ήταν, όποιος ήθελε μπορούσε να την "χτυπήσει". Αν ήταν όσο φιλέτο είναι και τώρα, που είναι, έπρεπε να την είχαν χτυπήσει και από πριν. Το Κατάρ, η Ιμπέρια, διάφοροι. Οι προσφορές ήταν πολύ κάτω των προσδοκιών. Ο Βγενό δημιούργησε ένα αίσθημα ότι η Ολυμπιακή "ναι, μπορεί να πάει ξανά μπροστά", ένα αίσθημα που της είχε λείψει εδώ και πάρα πολύ καιρό. Ίσως από τότε που την είχε ο Ωνάσης. Και τότε ξαφνικά όλοι είδαν ότι ναι, είναι εθνικό κεφάλαιο το όνομά της. Είναι σαν μια συμμαθήτριά μας που δεν την κοίταζε κανένας, αλλά μόλις της έκανε τα γλυκά μάτια ο "ωραίος" της τάξης, ξαφνικά διαπιστώσαμε ότι τελικά ήταν πολύ ωραία από πάντοτε, αλλά απλώς ήταν κακοντυμένη κλπ.

    Υπέρ του "ναι", του να ήταν στημένο, συνηγορεί το ότι το παραπάνω σενάριο είναι πολύ ωραίο για να είναι αληθινό. Η έμφυτη δηλαδή καχυποψία που έχουμε αναπτύξει ως κοινωνία. Άραγε ο Βγενόπουλος αντιπροσωπεύει πραγματικά κάτι καλύτερο ώστε να είναι "και ωραίο και αληθινό" το παραπάνω σενάριο; Δεν ξέρω και ειλικρινά δεν ξέρω. Εύχομαι πως ναι, αλλά επειδή δεν θέλω να δημιουργήσω ευσεβείς πόθους στον εαυτό μου, κρατάω το 50-50 στις πιθανότητες, χωρίς να πηγαίνω στο 51-49, αν και πολύ θα το ήθελα.

    Νήπιε Γέροντα, θα τολμήσω να πω ότι γι' αυτό είναι τόσο καλή η εξυηπηρέτηση στην Aegean;;!! Δηλαδή άμα είναι έτσι ρε παιδιά να τους κόψουμε τελείως και το μισθό. Χωρίς πλάκα, πρόκειται για μια εταιρία που εγώ χαίρομαι κάθε φορά που πετάω μαζί της. Η άνοδός της βέβαια βασίστηκε στην πτώση της Ολυμπιακής. Εύχομαι η νέα Ολυμπιακή να γίνει πραγματικά καλύτερη, πραγματικά ανταγωνιστική, χωρίς να απαξιώσει την Aegean, που τα κατάφερε περίφημα σε εποχές πολύ διαφορετικές από εκείνες του Ωνάση, που είχε συνάψει 50ετές μονοπώλιο με το ελληνικό κράτος.