#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/03/2012 07:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Λαγκάρντ: Στις Κάννες Ευρωπαίοι ηγέτες ζήτησαν την έξοδο της Ελλάδος από το ευρώ!

 

Όσοι παρακολουθήσαμε τα πλάνα από τη Σύνοδο των G20 στις Κάννες, τον περασμένο Νοέμβριο, ειδικά τις δηλώσεις Σαρκοζί και Μέρκελ, αντιληφθήκαμε  ότι το κλίμα ήταν πολύ βαρύ για την Ελλάδα και όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά.

Υπενθυμίζω ότι ο κ. Παπανδρέου είχε κληθεί εκτάκτως στη Σύνοδο,  λόγω της ...έμπνευσης που είχε να οδηγήσει τη χώρα σε δημοψήφισμα.

Λίγες μέρες αργότερα, ο κ. Παπανδρέου οδηγήθηκε σε μια ταπεινωτική παραίτηση από την πρωθυπουργία και σχηματίστηκε η Κυβέρνηση Παπαδήμου, με τη συμμετοχή και της Ν.Δ.

Ο Αντώνης Σαμαράς επικρίθηκε και συνεχίζει να επικρίνεται, ακόμα και από στελέχη της ΝΔ,  για την απόφασή του αυτή.

Γιατί, η μέχρι τότε πολιτική του δεν δικαιολογούσε εκείνη την απόφαση.

Έρχεται, όμως, η επικεφαλής του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου Κριστίν Λαγκάρντ ,  να αποκαλύψει σε ραδιοφωνική της συνέντευξη σε αμερικανικό σταθμό ότι σ’ εκείνη τη Σύνοδο « ακούστηκαν φωνές από Ευρωπαίους ηγέτες υπέρ της εξόδου της Ελλάδας από το ευρώ.»

Με άλλα λόγια, το μέχρι τότε αδιανόητο σενάριο, της αποπομπής δηλαδή μιας χώρας από το ευρώ, ετέθη ως ενδεχόμενο εξ αιτίας της τραγικής απόφασης του κ. Παπανδρέου να παίξει με την προοπτική και το μέλλον της χώρας, για να δώσει διέξοδο στα προσωπικά και κομματικά του αδιέξοδα.

Υπάρχουν και άλλα που δεν ξέρουμε για την περίοδο εκείνη και θα τα μάθουμε αργότερα.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. thanos avatar
    thanos 01/03/2012 08:17:38

    Η αποπομπής μιας χώρας από το ευρώ δε μπορεί να γίνει από τις άλλες χώρες μόνο αυτοβούλως (δηλώσεις Σόιμπλε)

    • Κατερινα avatar
      Κατερινα @ thanos 01/03/2012 09:42:48

      ασφαλως και γίνεται αυτοβούλως!
      θα μας εξανάγκαζαν να ζητήσουμε οι ίδιοι την αποπομπή μας!
      καιρό τώρα απεργάζονται αυτό το σχέδιο!

  2. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 01/03/2012 08:27:01

    Άντε, για να πάψει η καραμέλα ότι ο Σαμαράς μπορούσε να επιμείνει σε άμεσες εκλογές το Νοέμβριο του 2011 χωρίς να διακινδύνευε τη θέση μας στο ευρώ

  3. Κλεόστρατος avatar
    Κλεόστρατος 01/03/2012 10:08:19

    Το PSI και η νέα δανειακή σύμβαση κρέμονταν από μια κλωστή εκείνη τη μέρα, άρα και η χρεωκοπία της χώρας μας και η έξοδος από το ευρώ.
    Ο Σαμαράς έπρεπε να δηλώσει πως θα ψηφίσει τη νέα δανειακή σύμβαση για να προλάβει τα χειρότερα. Ως πολιτικός που αντιλαμβάνεται τις καταστάσεις και τους κινδύνους έκανε αυτό που όφειλε να κάνει.
    Και παρεμπιπτόντως την ίδια ώρα ο Σόρος έτριβε τα χέρια του με τα εκατομμύρια που είχε βγάλει, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία

  4. ιωάννης33 avatar
    ιωάννης33 01/03/2012 10:55:11

    ποιοι είναι αυτοί οι φωστήρες οι Ευρωπαίοι ηγέτες;Προφανώς αυτοί απο τους οποίους τόσα χρόνια αγοράζουμε όπλα και σκούπες και αυτοκίνητα.Προετοιμάζονται για την έξοδο μας,αυτό είναι σίγουρο αλλά δεν θα τους κάνουμε την χάρη

  5. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 01/03/2012 13:23:47

    Ηθελα να ξερω, αυτος ο περιβοητος υπουργος ,τεως οικονομικων, κ (;) Παπακωνσταντινου, κυκλοφορει ελευθερα; Τον εχει συναντησει ποτε κανενας σε κοινωνικες εκδηλωσεις; Εγω τουλαχιστον δεν τον εχω δει και ευτυχως , γιατι φοβαμαι οτι θα χασω την Ιωβιο αταραξια μου και την πραγματι ..καλη μου ανατροφη!!!

  6. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 01/03/2012 15:08:00

    Εν τω μεταξύ, η Σερβία παίρνει καθεστώς χώρας υπό ένταξη στην ΕΕ.
    Σκέφτεται κανείς τίποτε, για την κάποτε αλαζονική μας στάση απέναντι στις άλλες Βαλκανικές χώρες;
    Η Αλαζονεία θεωρείται ως η μητέρα όλων των αμαρτιών (Πάπας Γρηγόριος Α΄, 590-604 μ.Χ., "Magna Moralia".