#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/04/2011 13:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Λίφτινγκ στην εικόνα του μέσω Λιβύης επιχειρεί ο Πρωθυπουργός




Σε δυσχερή θέση βρίσκεται ο Πρωθυπουργός, καθώς μετά και τη δημοσιοποίηση των τελευταίων στοιχείων του ελλείμματος, είναι πλέον πασιφανής η αποτυχία όχι μόνο της οικονομικής πολιτικής αλλά πρωτίστως της στρατηγικής που ακολούθησε ως προς τα δημοσιονομικά τους τελευταίους 18 μήνες. Και έτσι αναπόφευκτα ποντάρει στη Λιβύη. Στο πλαίσιο αυτό του αποδίδεται μεσολαβητικός ρόλος, εν μέσω των διεθνών προσπαθειών για την εξεύρεση συμβιβαστικής λύσης στη Λιβύη. Ο πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου συναντήθηκε, χθες το απόγευμα, στην Αθήνα, με τον απεσταλμένο του συνταγματάρχη Καντάφι, Αμπντουλάτι Ομπέιντι, που εκτελεί χρέη υπουργού Εξωτερικών. Ο Λίβυος απεσταλμένος μετέφερε στον Ελληνα πρωθυπουργό μήνυμα του Μουαμάρ Καντάφι, το περιεχόμενο του οποίου κρατείται επτασφράγιστο μυστικό.

Στις εξελίξεις στο στρατιωτικό πεδίο, οι εξεγερμένοι έχουν χάσει έδαφος τις τελευταίες μέρες και βρίσκονται σε αναζήτηση συμβιβαστικής λύσης. Ωστόσο, η πρότασή τους για εκεχειρία υπό προϋποθέσεις απορρίφθηκε από τις κυβερνητικές δυνάμεις της Λιβύης, οι οποίες  επιχειρούν να ανακτήσουν πόλεις της δυτικής Λιβύης.

Απ' την πλευρά τους, ορισμένες δυτικές δυνάμεις, μη θέλοντας να εξοπλίσουν τους εξεγερμένους και ανησυχώντας ότι η διαμάχη μπορεί να τραβήξει σε μάκρος, ενθαρρύνουν τώρα την ιδέα της εκεχειρίας. Η Βρετανία έστειλε, μάλιστα, χθες, ομάδα διπλωματών -με επικεφαλής τον Κρίστοφερ Πρέντις, τον πρεσβευτή της Βρετανίας στη Ρώμη και παλαιότερα στη Βαγδάτη- για επαφές με την ηγεσία των εξεγερμένων στη Βεγγάζη. Το γεγονός ότι οι ΗΠΑ δεν συμμετέχουν πια στους βομβαρδισμούς, κάνει τους υπόλοιπους συμμάχους να σκέπτονται την απεμπλοκή από τη Λιβύη λόγω του κόστους που αυτή συνεπάγεται, κόστος οικονομικό, διπλωματικό αλλά και πολιτικό.

Προς το παρόν οι συμβιβαστικές προτάσεις σκοντάφτουν στον ίδιο τον Μουαμάρ Καντάφι, καθώς τόσο οι εξεγερμένοι όσο και οι δυτικές κυβερνήσεις, που τον καλούν εδώ και τόσες μέρες να φύγει, είναι απίθανο να συμφωνήσουν στην παραμονή του στην εξουσία. Μολονότι δεν υπάρχουν ασφαλείς πληροφορίες για τους σημερινούς συσχετισμούς δυνάμεων στο καθεστώς Καντάφι, διπλωματικοί κύκλοι εκτιμούν ότι θα μπορούσε να υπάρξει συμφωνία για αποχώρηση του Λίβυου ηγέτη, έναντι της παραμονής κάποιου από τους γιους του, ως ένα είδος «εγγύησης» για το καθεστώς και κάτω υπό ορισμένες προϋποθέσεις.

Και ενώ όλοι θα περίμεναν ότι ο Καντάφι θα συρόταν σε μια εκεχειρία και θα παρέδιδε την εξουσία, εξακολουθεί να παραμένει ο βασικός παίκτης των εξελίξεων στη Λιβύη. Κάπου εκεί εμπλέκεται ο Έλληνας Πρωθυπουργός, η επικοινωνιακή ομάδα του οποίου είναι έτοιμη να εκμεταλλευτεί στο έπακρο πιθανή συμφωνία κατάπαυσης του πυρός, αποδίδοντας στον Γ. Παπανδρέου διεθνή ρόλο και διπλωματικές αρετές.

Μικρός Οδυσσέας

ΥΓ: H μυστική συνάντηση στην Λαμπεντούζα ήταν πρωταπριλιάτικο αστείο, αλλά επί της ουσίας δικαιώνεται !!!

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 04/04/2011 13:50:03

    RIA Novosti: "Το Ευρωπαϊκό Συμβούλιο ενέκρινε την Παρασκευή την απόφαση αποστολής στη Λιβύη ευρωπαϊκών στρατιωτικών μονάδων για επιχειρήσεις εδάφους με ανθρωπιστικούς σκοπούς, αν το ζητήσουν τα Ηνωμένα Έθνη. Ο σκοπός των επιχειρήσεων θα είναι ο απεγκλωβισμός των εκτοπισμένων αμάχων και η στήριξη των ανθρωπιστικών οργανώσεων.

    Η EUFOR Libya θα αναπτυχθεί αμέσως μόλις από το συμβούλιο περάσει μία απόφαση που θα προδιαγράφει τους ακριβείς όρους της εμπλοκής".

  2. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 04/04/2011 14:59:43

    Μ.Οδυσσέα
    Επιβεβαιώνεται ότι η ζωή ξεπερνά και το πιο ευφάνταστο σενάριο.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ ΣΟΝ ΠΕΝ 04/04/2011 15:00:57

      το παράξενο θα ήταν να μην υπήρχε παρόμοια συνάντηση...

  3. anonymos avatar
    anonymos 04/04/2011 15:02:19

    Φέρτε πίσω τα κλεμμένα ρε Πασόκοι

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/04/2011 15:21:40

    Με το λιφτινγκ θα παει το μουστακι στο μετωπο !! σκυφτος θα κυκλοφορει ετσι κ αλλιως....

    ΠΠ

  5. Μικρός Οδυσσέας avatar
    Μικρός Οδυσσέας 04/04/2011 15:26:59

    Συμφωνώ απόλυτα Σον Πεν. Αν και ήταν λογικό να στραφεί ο Μουαμάρ στον Γιώργο για διαμεσολάβηση...

  6. tiramola avatar
    tiramola 04/04/2011 15:34:58

    Η ανάμειξη του Έλληνα πρωθυπουργού έχει σκοπό την ενίσχυση της διεθνούς διαπραγματευτικής δυνατότητας της χώρας και δεν γίνεται για λίφτινγκ δικό του όπως αυθαίρετα και ανορθόδοξα "συμπεραίνει" ο αρθρογράφος.

    • Εnzo avatar
      Εnzo @ tiramola 04/04/2011 16:36:28

      α ρε λαστιχενιε, σε λυπαμαι ωρες ωρες.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ tiramola 04/04/2011 17:22:08

      Γεια σου Τιραμόλα. Μετά το Λιβυκό, θα λύσει και το Παλαιστινιακό;
      Δεν πάει πολύς καιρός που έγραψα για την "τελευταία γεωπολιτική ευκαιρία της Ελλάδας". Ιδού η Ρόδος λοιπόν...΄
      Μακάρι να έχεις δίκιο δηλαδή. Αλλά επέτρεψε μου να αμφιβάλλω σφόδρα...

      • tiramola avatar
        tiramola @ Μικρός Οδυσσέας 04/04/2011 19:00:37

        Άλλο να αμφιβάλλεις με επιχειρήματα που ενδεχομένως να αποδεικνύουν του λόγου σου το αληθές και άλλο να βγάζεις ανέξοδα συμπεράσματα σε άρθρο μικροκομματικής σκοπιμότητας ειδικά όταν ο Καντάφι ή οι γυιοί του έστειλαν άνθρωπό τους στους γείτονες, Βαλέτα, Αθήνα και Άγκυρα.
        Δεν καταλαβαίνεις δηλαδή ότι ειδικά στους καιρούς μας όσο σε παίρνει πρέπει να είσαι ενεργητικά παρών?
        Αντίθετα όταν ο Σαμαράς ταξιδεύει στην Ευρώπη έχουμε βομβαρδισμό φωτογραφιών και ρεπορτάζ για τον ηγέτη που αναλαμβάνει διεθνείς πρωτοβουλίες.

        Μακάρι να έχω δίκιο λες, αλλά τον τίτλο περί λίφτινγκ τον έβαλες.

        ΥΓ. Ήσουν Half Note μονος στο μπαρ πριν ένα μήνα περίπου?

        • Μικρός Οδυσσέας avatar
          Μικρός Οδυσσέας @ tiramola 04/04/2011 20:57:02

          Και να μην υπήρχε το Λιβυκό, έπρεπε να το εφεύρει. Δεν αλλάζει την ατζέντα από την οικονομία; Δεν είναι λογικό να θελήσει να το εκμεταλλευτεί;
          Δεν είναι κακό, όλοι οι ηγέτες το κάνουν. Ο Σαρκοζί ευελπιστεί να πάρει τα πάνω του με την εμπλοκή στη Λιβύη.
          Στα μπαρ δεν πάω ποτέ μόνος. Αφού είπαμε όταν έρθω θα ενημερωθείς.

          • tiramola avatar
            tiramola @ Μικρός Οδυσσέας 04/04/2011 22:26:43

            Η ατζέντα της οικονομίας δεν αλλάζει ούτε από το Θεό τον ίδιο.Εξάλου ο ίδιος δεν είναι ηθοποιός, είναι "Γιωργάκης", δεν μπορεί να κοροιδέψει κανέναν, if you understand what i mean...
            Άσε που καπάκι συναντήθηκε με τον Soros.
            Τα λέμε...

        • Μικρός Οδυσσέας avatar
          Μικρός Οδυσσέας @ tiramola 04/04/2011 23:09:55

          Άσε που το σάιτ φιλοξένησε και συνέντευξη Παπανδρέου τις προάλλες...

          • anonymous avatar
            anonymous @ Μικρός Οδυσσέας 05/04/2011 12:01:32

            ασε που ο γαποφυλακας δεν πιανεται φιλος ... ουτε και μεθυσμενος...
            αλλοι να προσεχουν...

    • EtsiMareSei avatar
      EtsiMareSei @ tiramola 04/04/2011 18:40:56

      Απλά..ο σοσιαλισμός που εκπροσωπεί ο "λαοπρόβλητος" βρίσκεται πολύ κοντά στο να κατοχυρώσει τις φωτογραφίες με τους εκάστοτε δικτάτορες ως ..κειμήλια υποκρισίας, ανεκτίμητης συλλεκτικής αξίας!
      Το να αποκτήσουν όμως και διαπραγματευτική αξία προς το συμφέρον της χώρας φαντάζει κάτι σαν τριπλό τζακποτ,γι'αυτό δεν μπορώ να συμμεριστώ καθόλου την αισιοδοξία σου tiramola..

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ tiramola 04/04/2011 23:27:02

      Και ποιά ήταν τα αποτελέσματα?