#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/05/2009 15:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Λίγο πριν σκάσει η …«φούσκα της πράσινης ανάπτυξης»

Συνομιλίες για την πράσινη ανάπτυξη με τη χώρα-παραγωγό των περισσότερων ρύπων στον πλανήτη (!!!)


__________________________________________________________________________________________
Υπάρχει ανάγκη για ένα διαφορετικό μοντέλο ανάπτυξης, αυτό της πράσινης οικονομίας, ήταν η κοινή διαπίστωση Σοσιαλιστικής Διεθνούς και Κομμουνιστικού Κόμματος Κίνας, στο κοινό σεμινάριο, που διεξάγεται στο Πεκίνο.

Ο Γ. Παπανδρέου τόνισε ότι «η πράσινη οικονομία αποτελεί εγγύηση για βιώσιμη ανάπτυξη, νέες θέσεις εργασίας, ποιότητα ζωής και ευημερία για όλους».

Διαβάστε όμως τι έλεγε σε πρόσφατη συνέντευξή του στο περιοδικό STATUS ο εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ:

ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Είναι η «πράσινη ανάπτυξη» η φούσκα της επόμενης πενταετίας;

Γ. ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ Φοβάμαι πως, πριν σκάσει η υποτιθεμένη φούσκα της «πράσινης ανάπτυξης», κινδυνεύουμε όλοι από τις επιπτώσεις της κλιματικής αλλαγής, η οποία κάθε άλλο παρά φούσκα είναι. Από την άλλη, δεν υπάρχει άλλος δρόμος για μια χώρα με τα δικά μας χαρακτηριστικά από το να επιχειρήσει να αναπτύξει μια νέα οικονομία που βασίζεται στο σεβασμό του περιβάλλοντος, προωθεί την καινοτομία και τις νέες τεχνολογίες, την παραγωγή υπηρεσιών και προϊόντων υψηλής ποιότητας. Μόνο έτσι θα ανακτήσουμε τη διεθνή ανταγωνιστικότητά μας, θα προωθήσουμε επενδύσεις και θα δημιουργήσουμε νέες θέσεις εργασίας.

(http://www.pasok.gr/portal/resource/contentObject/id/970c4f56-c3f7-464d-b3eb-3a218712d895)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 15/05/2009 15:16:08

    Συνομιλίες για την πράσινη ανάπτυξη με τη χώρα-παραγωγό των περισσότερων ρύπων στον πλανήτη ...
    Καλά δεν ήξερε, δεν ρώταγε;

  2. Factorx avatar
    Factorx 15/05/2009 15:20:18

    @αλλενάκι: πολύ καλό, το έβαλα υπότιτλο

  3. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 15/05/2009 15:21:48

    Ππω τι έκανες φάκτορα, πως να τα βγάλω πέρα με τον τιραμόλα;

  4. donaE avatar
    donaE 15/05/2009 15:23:12

    Προβλεπεται τρελλο τσιμπουσι.Και δεν ακουνε κανεναν.

  5. Hase avatar
    Hase 15/05/2009 15:35:15

    Νομιζα πως αλλοι λογοι υπηρχαν για να τον στειλει στην Ευρωπη. Μαλλον γελαστηκα. Δεν ειναι δυνατον ο εκπρ. του ΠΑΣΟΚ να αδειαζει ετσι τον αρχηγο του. Ακου ...πριν σκασει η φουσκα.
    Αλλενακι παρε κρανος.

  6. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 15/05/2009 16:35:16

    @6: τι εννοείς???

  7. αισχος! avatar
    αισχος! 15/05/2009 17:01:11

    Αίσχος! Καραμπινάτη προβοκάτσια και προσπάθεια αλλοίωσης του νοήματος αυτών που είπε ο Παπακωνσταντίνου!
    Ντροπή ρε! Τόσο πολύ φοβάστε το ΠΑΣΟΚ;

    "υποτιθεμένη φούσκα της «πράσινης ανάπτυξης»"

    ΑΝΑΦΕΡΟΜΕΝΟΣ ΕΙΡΩΝΙΚΑ, ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΖΟΥΝ "ΦΟΥΣΚΑ"!!!

    factorx: τα "ρε" και τα τοιαυτα στο σπίτι σου. Εντάξει;

  8. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 15/05/2009 17:11:23

    -λεει "η υποτιθεμενη". σου ...ξεφυγε:Ρ
    -οσο για το αν τωρα η κινα - η οποία περνα απο τον κομμουνισμό, με φεουδαρχικες στην ουσια παραγωγικές σχεσεις, στον καπιταλισμο- ειναι πρωτοστατης στους ρυπους, δεν σημαίνει οτι θα ειναι και αυριο
    -η δυναμικη των πραγματων οδηγει σε μια πιο πρασινη αναπτυξη.
    φουσκα θα γινει, αλλλα ο παπακωνσταντινου ΔΕΝ το λεει

    ΥΓ: οι περιφερομενοι απο μετοχης εις μετοχην ας εχουν υποψιν τους την επομενη φουσκα (εγω το λεω, οχι ο παπακωνσταντινου, ετσι φακτο και αλλενακι?)

  9. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 15/05/2009 17:20:04

    Δεν σε κατάλαβα τρία πουλάκια, δεν αγόρασα ποτέ ούτε πούλησα μετοχές μπλε ή πράσινες. Το ψωμί μου το βγάζω δουλεύοντας.
    Αν χάθηκε όμως το χιούμορ από τώρα φαντάσου τι έχει να γίνει αργότερα.

  10. NΔ avatar
    15/05/2009 17:24:05

    ΒΡΕΙΤΕ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΝΑ ΓΡΑΨΕΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΧΤΥΠΗΣΕΤΑΙ ΤΟΝ ΓΑΠ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΟΥ. Ο Γ. Παπανδρέου τόνισε ότι «η πράσινη οικονομία αποτελεί εγγύηση για βιώσιμη ανάπτυξη, νέες θέσεις εργασίας, ποιότητα ζωής και ευημερία για όλους». ΔΙΑΦΩΝΗΤΕ?

  11. donaE avatar
    donaE 15/05/2009 17:33:19

    Ξεχασε να πει νεες επιδοτησεις και νεες μιζες.

  12. Factorx avatar
    Factorx 15/05/2009 17:34:17

    Επειδή οι φίλοι απο το ΠΑΣΟΚ δεν πρέπει να μας κολάνε και πολύ (οι παλιοί ξέρουν καλύτερα) μπορουν να μας πουν ποιος απο αυτούς που θα είναι στο ψηφοδέλτιο του ΠΑΣΟΚ ήταν στο ΔΣ του ΟΤΕ την επίμαχη εποχή των σκανδάλων με την Ζήμενς

  13. Νἰκος avatar
    Νἰκος 15/05/2009 17:34:44

    Θα μου επιτρεψετε να διαφωνησω. Φυσικα συνομιλιες με την χωρα των μεγαλυτερων ρυπων. Διοτι δεν θα ειχε νοημα να συνομιλουμε με την χωρα των μικροτερων ρυπων εκτος και αν μαθαιναμε κατι για το πως τα καταφερνουν. Η μονη απαντηση ειναι οτι για πετευχει και το παραμικρο πρεπει να υπαρχει ΕΘΝΙΚΗ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ, οχι αυτο το μπαχαλο παιγνιων μηδενικου αθροισματος με τους μεν να νομιζουν οτι αντιστεκονται στη (φανατασικαη τους) Χουντα και τους δε να πιστευουν οτι ειναι πρωτοπορια του φιλελευθερισμου.
    Πρεπει να ειμαστε αντικειμενικοι και οχι να κατηγορουμε τον κ. Παπανδρεου επειδη διαφωνουμε σε αλλα.

  14. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 15/05/2009 17:41:03

    @ αλλενάκι
    παρεξηγησες:)
    τα περι μετοχων δεν σε αφορουσαν. ηταν για αλογομουρηδες (φανατικους παιχτες του Χρηματιστηριου)
    -για σενα ηταν μονο αυτο:"οσο για το αν τωρα η κινα - η οποία περνα απο τον κομμουνισμό, με φεουδαρχικες στην ουσια παραγωγικές σχεσεις, στον καπιταλισμο- ειναι πρωτοστατης στους ρυπους, δεν σημαίνει οτι θα ειναι και αυριο"

    -επισης μην ξεχνας οτι η κινα θα ειναι η οικονομικη υπερδυναμη του αυριο, αρα δεν ειναι κακο, το αντιθετο, να μιλας για πρασινη αναπτυξη με τον ηγετη της. . εχει ενα δις τετρακοσια εκατομμυρια κοσμο - 130 ελλαδες!!!
    επενδυσεις θα περιμενουμε αυριο απο αυτους.
    -δηκτικος ημουν μονο ,με τον φακτορα επειδη δεν προσεξε το "υποτιθεμενη φουσκα" που ειπε ο παπακωνσταντινου

  15. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 15/05/2009 17:43:23

    Factorx Says:
    "Επειδή οι φίλοι απο το ΠΑΣΟΚ δεν πρέπει να μας κολάνε και πολύ (οι παλιοί ξέρουν καλύτερα) μπορουν να μας πουν ποιος απο αυτούς που θα είναι στο ψηφοδέλτιο του ΠΑΣΟΚ ήταν στο ΔΣ του ΟΤΕ την επίμαχη εποχή των σκανδάλων με την Ζήμενς"

    απαντηση:
    1) δεν ειμαι πασοκ, φιλος ελπιζω:
    2) ο παπακωνσταντινου ηταν. ε και? θα ενοχοποιησουμε οσα στελεχη περασαν απο τον κρατικο μηχανισμο? δεν μας τα λες καλα

  16. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 15/05/2009 17:48:07

    @17: θα περίμενα να ακούσω κάτι για το ισοζύγιο ρύπων και τις ανταλλαγές ρύπων μεταξύ χωρών με θετικό-αρνητικό ισοζύγιο π.χ. Ελλάδας-Κίνας, κάτι συγκεκριμένο.
    (μη με βάζεις κατά ζεύγη όμως, ούτε και με τον οικοδεσπότη, χρησιμοποίησε κανα κόμμα (,)

    :)

    .

  17. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 15/05/2009 17:48:40

    donaE Says:
    "Ξεχασε να πει νεες επιδοτησεις και νεες μιζες".

    -υπαρχει μια μιζερια στο σαιτ . οι αναπτυξιακες προοπτικες δεν ειναι μονο επιδοτησεις και μιζες. ελπιζω να ειναι μονο στο σαιτ κυριαρχη αυτη η αντιληψη και να μην αντανακλα την αποψη του μεσου νεοελληνα.
    -χαθηκαμε αν συμβαινει. αντι για υποψιασμενοι που νομιζουμε οτι ειμαστε, θα εχουμε γινει ενας λαος πικροχολων, που θα κοιτα την σκια του μηπως του την πουλαει κανεις
    - οι εταιριες σαφως θα κανουν την πρασινη αναπτυξη. ουτε εγω ουτε ο περιπτερας της γειτονιας μου. το θεμα ειναι να τηρουνται οι κανονες. αυτοι που δε τηρουνται στην ελλαδα και που αυτο πρεπει να απαιτουμε

  18. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 15/05/2009 17:51:09

    αλλενακι συγνωμη, σε εβαλα "κατα ζευγος" για την οικονομια του λογου:)

  19. neos agrotis avatar
    neos agrotis 15/05/2009 18:06:19

    Στο πλαισιο της αειφορου ανάπτυξης προωθουν την βιολογική γεωργία, τις φιλικες προς το περιβάλλον τεχνολογιες παραγωγης ενέργειας (αιολικη, ηλιακή κλπ).
    Η γνώση μου και η εμπειρία μου λέει οτι οσον αφορά τη βιολογική γεωργία οτι χωρις τις επιδοτήσεις δεν μπορεί να επιβιώσει. Ακόμα ομως και αν στο τέλος τα καταφέρει θα πεινάσει ο κόσμος.
    Διαβάζοντας κάποιους σχολιαστές στο antinews που μου δίνουν την εντύπωση οτι γνωριζουν το θέμα των ΑΠΕ κάτι ανάλογο συμβαίνει και εδω. επιδοτησεις και μίζες μέχρι την επόμενη .........φούσκα.

  20. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 15/05/2009 18:10:47

    Μη τυχόν και ενοχοποιήσουμε όσα στελέχη πέρασαν, έφαγαν και τέλος διέλυσαν τον κρατικό μηχανισμό.

  21. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 15/05/2009 18:15:35

    Strange Attractor
    η απαντηση στη ντονα ισχυει και για σενα.

  22. donaE avatar
    donaE 15/05/2009 18:25:13

    @ 19 τρια πουλακια καθονταν Παντως αν λαβουμε υπ'οψη την βιολογικη καλλιεργεια οπου εχω και μια σχετικη εμπειρια ο Θεος να μας φυλλαει.Δεν κουνιεται φυλλο χωρις μιζα.Γενικοτερα οτι αφορα επιδοτηση και επιχορηγηση.Δεν βλεπω τον λογο να ειμαι αισιοδοξη με τοσα σκανδαλα γυρω.

  23. Hase avatar
    Hase 15/05/2009 18:28:52

    @23 τρια πουλακια καθονταν
    Σιγουρα δεν εισαι ΠΑΣΟΚ, Για ΚΚΕ η Συνασπισμο σε βλεπω, απλα εχεις αναλαβει εργολαβικα την υποστηρηξη του ΠΑΣΟΚ απο συμπαθεια μονο.
    Φιλε εχω ακουσει και πιο καλα ανεκδοτα.

  24. ataktos avatar
    ataktos 15/05/2009 18:32:08

    Μην βιάζεστε σε 2-3 χρόνια πάλι θα μας πουν για κανέναν διεθνή διαγωνισμό μετά τα λιμάνια μας έχουν μήνη κάτι νεόκτιστα στην Κρήτη και άλλες παραλίες ,τον δρόμο που χάραξε ο ΚΚ πορεύεται και ο ΓΑΠ

  25. Αurora avatar
    Αurora 15/05/2009 18:58:59

    24, αν επιτρεπεται, με ποια Βιο-Kαλλιεργεια απασχολεισαι, ΝτοναΕ;

  26. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 15/05/2009 19:13:43

    Mα οι μιζες δινονται ουτως η αλλως,και τωρα και αυριο.
    Ας πηγαινουν τουλαχιστον σε καλο σκοπο.

  27. donaE avatar
    donaE 15/05/2009 19:34:03

    @ 27 Προσπαθησαμε σχετικα με ελαιωνες,αλλα ητανε... δυσκολο.Οποιος ομως ασχοληθηκε με τα οικονομολογικα στο επιπεδο γραφειου για επιδοτουμενα θεματα θα εχει καταλαβει τι λεω.

  28. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 15/05/2009 19:41:15

    @Hase
    αν ημουν πασοκ δεν θα ειχα λογο να το κρυψω. δεν σου περναει απο το μυαλο οτι καποιος δεν τασσεται εσαει με κομματα η προσωπα αλλα επι-απο-δοκιμαζει επι μερους συμπεριφορες καθε φορα?

  29. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 15/05/2009 19:42:45

    αλλωστε ο φακτορας με ξερει...οποτε..

  30. Hase avatar
    Hase 15/05/2009 20:49:54

    @32 τρια πουλακια καθονταν

    Δεν εχω διαβασει ποτε σχολιο αποδοκιμασιας φιλε μου. Απο τα γραφομενα σου κρινω.

  31. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 15/05/2009 21:16:07

    με συγχωρείτε, αλλά προεκλογική καμπάνια με τίτλο πράσινη ανάπτυξη είναι σαν καμπάνια με τίτλο:

    αιώνια νεότητα
    τσάμπα πλούτος
    ειρήνη και αγάπη στον κόσμο
    η επιταγή είναι στο ταχυδρομείο
    δεν θα το βάλω όλο μέσα
    θα σε σέβομαι το πρωί

    εκ πρωιμίου παραμύθι, που θα το πληρώσω εγώ, δεν θα κάνει την δουλειά, και θα πρέπει να το βλέπω. Μόνο η Ντόρα είναι πιο αποκρουστική ιδέα.

  32. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 15/05/2009 21:17:49

    εκτός αν θέλετε επιστροφή στην φύση, την αγροτική επιβίωση και το ελεύθερο σεξ. Και να θέλετε μάγκες του πασοκ δεν μπορείτε, με το aids, τέρμα τα δίφραγκα.

  33. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 15/05/2009 21:24:50

    τεστ

  34. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 15/05/2009 21:25:28

    @34 Ναι αλλά η επιστήμη προχωρά. Βλέπε το βιαγκρα δια του οποίου φτάσαμε σε σχήματα "Ζαχό πηδηχταράς".

  35. thanos avatar
    thanos 15/05/2009 21:38:21

    34-archaeopteryx Says:
    May 15th, 2009 at 9:17 pm

    Αγαπητε μου και εδω το ΠΑΣΟΚ θα παρει μετρα ασφαλειας για την καταπολεμηση των AIDS, θα κανομε βιομηχανια παραγωγης, βιολογικων προφυλακτικων.

  36. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 15/05/2009 22:15:49

    Hase
    οντγως δεν εχεις διαβασει σχολιο αποδοκιμασιας.
    απλως ο ΓΑΠ μετα το στραπατσο του 2007 ξαποστηλε τους κολεγιοπεδες συμβουλους του - "μποστόνιανς" τους ελεγαν στο ΠΑΣΟΚ- και ακουει ανθρωπους που εχουν φαει την πολιτικη με το κουταλι.
    εκτοτε βλεπω πως πολιτευεται προσγειωμενα και με την κοινη λογικη. και επειδη ειμαι μεγαλος και θελω βιωσιμες προτασεις, και οχι τα τραλαλα του ΣΥΡΙΖΑ, σαφως υποστηρίζω οποιες προτασεις κανουν και μου κανουν. τουτη τη στιγμη του εχω προσαψει μονο το θεμα των μεταναστων σε σημειο να προβληματιζομαι πολυ. αλλο ουδεν. κυριακη κοντογιορτη. θα γινει κυβενρηση και θα τα λεμε και τοτε

  37. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 15/05/2009 22:17:37

    αλλα αυτα που εγραψα δεν με εντασσουν στην φραση "εγω ειμαι πασοκ"