#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/04/2011 12:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Λίγη ντροπή για την Θεσσαλονίκη δεν υπάρχει;

[caption id="attachment_96338" align="alignnone" width="550" caption="φωτ. αρχείου"][/caption]

Αν πιστέψουμε την Τίνα Μπιρμπίλη και τις σημερινές της ανακοινώσεις, σε λίγα χρόνια η Θεσσαλονίκη θα είναι παράδεισος για να μένεις, η μητρόπολη των Βαλκανίων που όλοι ονειρευτήκαμε κάποτε, μια πόλη πολύ καλύτερη από την Αθήνα. Η σύμβουλος του πρωθυπουργού, υπουργός επί του Περιβάλλοντος ανακοίνωσε το ρυθμιστικό σχέδιο για τη Θεσσαλονίκη το οποίο είναι πράγματι εντυπωσιακό και πολύ καλών προθέσεων. Δεν υπήρχε όμως σε όλο το σχέδιο ένας κρίσιμος αριθμός: Η ημερομηνία υλοποίησης. Ασαφές το χρονοδιάγραμμα, άρα στις ελληνικές καλένδες.

Κατά τα άλλα, προσανατολίζονται στην κατασκευή τραμ, προαστιακού σιδηρόδρομου, πεζοδρομήσεις εκτεταμένες, νέα παραλία, κυκλοφοριακές ρυθμίσεις, μια πόλη χάρμα ειδέσθαι, πραγματική «Νύφη του Θερμαϊκού».

Μπράβο στην κ. Μπιρμπίλη και τους συνεργάτες της, αλλά οι ανακοινώσεις δεν κοστίζουν απολύτως τίποτε. Εκτός από τις μελέτες που κάποιοι τις έκαναν και πήραν αυτά που πήραν. Τα υπόλοιπα λόγια και οι υποσχέσεις δεν κοστίζουν, τζάμπα είναι άρα μπορούν να λένε ότι θέλουν στο υπουργείο Περιβάλλοντος.

Όταν όμως δεν υπάρχουν λεφτά για να πληρωθούν ούτε τα φαγητά ασθενών σε νοσοκομεία, τότε οι εξαγγελίες καταντούν απίστευτη κοροϊδία. Εδώ το μετρό Θεσσαλονίκης έχει τόσα χρόνια που κατασκευάζεται και δεν έχει γίνει ούτε το ένα τρίτο του έργου.

Μια τρύπα άνοιξαν για την υποθαλάσσια και την ξανάκλεισαν πληρώνοντας αποζημίωση στον εργολάβο. Λίγη ντροπή λοιπόν για μια πόλη που έχει ακούσει απίστευτες υποσχέσεις χρόνια τώρα αλλά δεν βλέπει προκοπή. Ας ήταν λίγο πιο ειλικρινείς και να πουν την αλήθεια: Λεφτά δεν υπάρχουν, η χώρα είναι κατεστραμμένη οπότε ξεχάστε την όμορφη Θεσσαλονίκη και πορευτείτε μ’ αυτά που έχετε.

Να κάνει ο κάθε υπουργός το κομμάτι του με τζάμπα εξαγγελίες είναι εύκολο. Λεφτά για να κάνει έργα, είναι το δύσκολο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anonymos avatar
    anonymos 13/04/2011 12:11:59

    Ο Δήμαρχος του 15% και η φίλη του Πρωθυπουργού, ποια βαρύτητα μπορούν να έχουν τα όσα λένε

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 13/04/2011 12:15:14

    Δεν συμπεριέλαβε και τη ρηξικέλευθη ιδέα του Μπουτάρη για δημιουργία "συνοικίας του έρωτα";

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 13/04/2011 12:24:28

    Πάντως, ας μην περιμένουμε και ιδιαίτερες ντροπές ή αναστολές για τέτοιες εξαγγελίες. Πληρώνουν φόρο αν τις κάνουν; Όχι βέβαια, οπότε τι τους πειράζει;

    Άλλωστε, όταν ξεχαρβαλώνονται καθημερινά βασικές υποδομές στις πόλεις και όταν αποδιαρθρώνονται δομές και υπηρεσίες προς τον πολίτη, το να πιστεύει κανείς ότι θα υλοποιηθούν τέτοιες εξαγγελίες είναι τουλάχιστον αφελές. Όπως πολύ σοφά λέει κι ο λαός, "βρακί δεν έχει ο κώκος μας, λουλούδια θέλει ο σούτσος μας"...

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/04/2011 12:33:27

    Πώς έχουμε καταντήσει έτσι;

    • Νίκος avatar
      Νίκος @ archaeopteryx 13/04/2011 12:42:28

      Δυο λέξεις Αρχαίε:
      Έλλειματική Ηγεσία.

  5. progressive avatar
    progressive 13/04/2011 12:38:29

    Συγνώμη;;; Τι είδαμε τόσα χρόνια στην Θεσσαλονίκη με ΝΔ; Αντί να τους δώσετε συγχαρητήρια, μιλάτε για ντροπή; Ντροπή ήταν η δεξιά που επί 35 χρόνια ΡΗΜΑΖΕΙ την Θεσσαλονίκη μας!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ progressive 13/04/2011 12:51:49

      Και θα τη σώσει ο οικονεοφιλελεύθερος μεθούας που βγάλατε δήμαρχο...

    • Dora avatar
      Dora @ progressive 13/04/2011 23:13:04

      Ενω τωρα προοδευτικε,θα σας σωσει ο μεθυστακας!

  6. katalytikos avatar
    katalytikos 13/04/2011 12:42:53

    Θυμίζω ότι το ΥΠΕΚΑ έχει ολοκληρώσει το σχεδιασμό μέχρι το 2060 και προχωρεί για το 2010 σε θέματα που προσφέρονται για σχέδια επί χάρτου.
    π.χ: ¨ ένα χαμόγελο για τον Ασωπό¨, «Χτίζοντας το μέλλον», ¨πεζοδρόμηση Πανεπιστημίου¨ κλπ
    Η ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ μέτρων, προγραμμάτων, έργων και η επιτάχυνση διαδικασιών, αφορά μόνο σε.......ΑΠΕ!!!!
    Γιατί???

    • katalytikos avatar
      katalytikos @ katalytikos 13/04/2011 12:55:51

      ...2100 αντί 2010...

  7. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 13/04/2011 12:46:27

    Σταθητε ντε ο μακαριτης οΑνδρεας μας ελεγε για το μετρο απο το 80 κι ακομα φτιαχνεται.Με τα ανθρωπακια αυτα ουτε να ασχολειται κανεις ,αστους να λενε
    εδω πανω τους ακουμε για πλακα.

  8. TopGunZ avatar
    TopGunZ 13/04/2011 13:12:48

    Χαχαχα, ποια δεξιά ρε λοβοτομημένε, επειδή έβγαινε δεξιός δήμαρχος? Το σοσιαληστρικό κράτος των 22 από τα 30 τελευταία χρόνια τι ακριβώς έδωσε στη Θεσσαλονίκη? Εκτός αν θες να μας πεις ότι την Αττική οδό και το Μετρό τα έφτιαξε ο Δήμος Αθηνών. Αν η κεντρική διοίκηση δεν χρηματοδοτεί μεγάλα έργα και μάλιστα παρακρατεί και πόρους των δήμων τι ακριβώς περίμενες, κανά Salonika 101 α λα Taipei 101 να χτίσει ο κάθε δήμαρχος ή τπτ τεχνητά νησάκια στυλ Ντουμπάι στον Θερμαικό?

  9. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 13/04/2011 13:15:09

    "...Συγγνώμη..." είναι το σωστό... κατά Τριανταφυλλίδη...

  10. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 13/04/2011 13:19:46

    Και πολύ καλά κάνετε φίλε μου.

    Δεν τους λαμβάνουν υπόψη στα σοβαρά πουθενά στην Ε.Ε. και στο κόσμο ολόκληρο. Είναι εδώ για να εκτελούν εντολές. Τώρα η κάθε χαροκαμένη και ο κάθε προοδευτικός οινολάτρης μπορείνα λέει ότι θέλει χωρίς καμία επίπτωση.

    Δυστυχώς, από βλακεία σας τον βγάλατε Δήμαρχο λόγω της βαριεστιμάρας σας και τίποτα άλλο.

    Τον γνωρίζατε καλά λόγω γραφικότητας, λουστείτε τον τώρα για 4 χρονάκια και βλέπουμε.....

    Ας προσέχατε - προσέχαμε και εμείς....

  11. juliet avatar
    juliet 13/04/2011 13:21:50

    Κλεμανσώ:''Τα μεγαλύτερα ψέματα λέγονται πριν από τις εκλογές,κατά τη διάρκεια του πολέμου και μετά το κυνήγι''.
    Θα σας κάνω ,θα σας δώσω,θα ....,θα....,θα....., έρχονται ΕΚΛΟΓΕΣ μη με ξεχάσετε,ήμουνα ο σωτήρας σας βόδια και μετά θα σας ζέψω.....
    Σκάνδαλα αναδύονται ,κάθαρση.
    Εργα εξαγγέλονται, δουλειά -χρήμα.......

  12. macedonian avatar
    macedonian 13/04/2011 13:50:34

    Δεν άκουσα τίποτα για τα στρ/δα Καρατάσου και Παύλου Μελά-εντός του οικιστικού ιστού της πόλης- τεράστιοι χώροι που με λίγα χρήματα θα μπορούσαν να κάνουν απίστευτη διαφορα.Προφανώς θα πάνε για οικόπεδα...το μετρό μας μάρανε...

  13. ASLAN avatar
    ASLAN 13/04/2011 14:47:34

    ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΥΡΚΟ ΥΠΟΥΡΓΟ ΠΟΥ ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΣΕ ΑΚΡΟΑΤΗΡΙΟ KAI ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΟΙΣΤΡΟ ΤΗΣ ΣΤΙΓΜΗΣ ΕΙΠΕ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΣΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΜΑΘΕΙΣ
    ''ANKARADA DENIZ YAPACAGIM''[ΣΤΗΝ ΑΓΚΥΡΑ ΘΑΛΑΣΣΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ]

  14. DrNo avatar
    DrNo 13/04/2011 15:23:30

    Η Τίνα μπορεί να μην έχει προσόντα, αλλά από επικοινωνία σκίζει. Μέρα παρά μέρα βγάζει δελτίο τύπου...ασχέτως της μη ύπαρξης ουσίας.
    Η ΝΔ μετά τον τίμιο πλην ανίδεο Γιαννάκη έκανε Τομεάρχη Ενέργειας τον μερακλή πλην ανίδεο και τεμπελχανά Καλαφάτη. Και ενώ έχουμε κοσμογονία, από ΔΕΗ-ΓΕΝΟΠ, έως πράσινη φούσκα φωτοβολταικών αγροτών...η αντιπολιτευση μακαρίως κοιμάται. Στον δε Τομέα Περιβάλλοντος (αλήθεια γιατί δεν τα ενοποιεί;) έχει Τομεάρχη τον Μητσοτάκη junior με σπουδές στα χρηματοοικονομικά και εμπειρία στον τραπεζικό τομέα..δηλαδή "είδε φως και μπήκε".
    Προσωπικά θα προτιμούσα Τομεάρχη Ενέργειας τον Αρχαιοπτερυγα που έχει ορθώσει ανάστημα απέναντι στους κρατικοδίαιτους ΑΠΕδες, με επιχειρήματα και λογική!

  15. Romios avatar
    Romios 13/04/2011 15:26:18

    proggressive
    Είμαι σίγουρος πως τα παραπάνω τα έγραψες γιά να τσιγκλήσεις τους αναγνώστες. Διότι αν τα πιστεύεις θα επιχειρήσω ένα στοίχημα μαζί σου.
    Από 27 χρονών, τότε διαιτητής ποδοσφαίρου, δεν έχω παίξει τυχερά παιχνίδια, ούτε λαχεία. Τώρα όμως θα μπορούσα να βάλω ένα στοιχηματάκι μαζί σου, πως εάν εκτελεσθεί τα προσεχή είκοσι χρόνια το ρυθμιστικό της Μπιρμπίλη θα χάσω αυτό που ορίσεις ως στοίχημα. Πάντα ένα προς δέκα υπέρ σου. Επειδή σε επανηλειμένες ερωτήσεις των δημοσιογράφων χθες στην ΕΤ3, πότε θα αρχίσουν οι εργασίες ο κ. Υφυπουργός τρεις φορές έλεγε άλλα αντί άλλων. Τελικά θα αρχίσουν 'οταν ....... και θα αναλάβουν ο καθένας .......και δεν κατάλαβε κανείς τίποτε
    Εάν πράγματι μπορείς να πιστέψεις έστω και ένα πράγμα που λέει αυτή η κυβέρνηση, τότε παύω να συζητώ.

    • progressive avatar
      progressive @ Romios 13/04/2011 16:12:00

      Είμαι Θεσσαλονικιός, 39 χρονών. Από τότε που θυμάμαι δεν έχει αλλάξει τίποτα ουσιαστικό στην πόλη. Ο Παπαγεωργόπουλος έκανε την ανάπλαση της παραλίας, και τίποτα άλλο. Στα τόσα χρόνια που ήταν δήμαρχος. Αν και αγαπάω την πόλη μου, δεν μπορώ να μην βλέπω την ασχήμια της πλέον. Τσιμέντο παντού, τραγικές υποδομές, εξωφρενικό κυκλοφοριακό πρόβλημα και 5 καφετέριες ανα... κάτοικο. Επέτρεψε μου λοιπόν να ελπίζω σε κάτι καλύτερο.

      Τόσα χρόνια ο ταλιμπάν Άνθιμος με την παρέα του, κάνουν ότι μπορούν για να μένει η Θεσσαλονίκη πίσω. Τους βολεύει έτσι, την αποζημούν πιο εύκολα.
      Οπότε, ναι, ελπίζω σε μία αλλαγή, και η 1η και καλοδεχούμενη ήταν αυτή του δημάρχου. Αν μπορέσουμε και απαλαχτούμε και από τον Ψωμιάδη, όλος ο σοβαρός και πολιτισμένος κόσμος της Θεσσαλονίκης θα βγει και θα κάνει πάρτι! Φυσικά πάντα θα υπάρχουν τα αμόρφωτα λαικά στρώματα που θέλουν τύπους σαν τον Ψωμιάδη για άρτο και θέαμα.

      Αλλά φτάνει πια. Δεν θέλουμε άλλο δεξιά και δεν θέλουμε άλλον συντηρητισμό. Θέλουμε πρόοδο. Όσο φυσικά μπορεί κάποιος δεξιός σαν εσάς εδώ να καταλάβει τι είναι η πρόοδος.

      υγ. Για όσους δεν το ξέρουν, ο Ψωμιάδης ΔΕΝ βγήκε από την Θεσσαλονίκη αλλά από την περιφέρεια. Σαφώς στα χωρία, μέχρι εκεί φτάνει το αγροτικό, low IQ μυαλό τους.

      • Romios avatar
        Romios @ progressive 13/04/2011 21:22:25

        progressive
        Επειδή και εγώ είμαι από ένα από αυτά "τα χωρία" και επειδή είμαι πόντιος και δεν μασάω τα λόγια μου, θέλω, αν μπορείς να μου πεις πως κατάλαβες πως εγώ και οι υπόλοιποι οι καταγόμενοι από "χωρία" έχουμε χαμηλό IQ;
        Δεύερο μπορείς να μου πεις μία ενέργεια του Άνθιμου που οπισθοδρόμισε την Θεσσαλονίκη;
        Τρίτον Θυμάσαι τον δήμαρχο Θεσσαλονίκης τον κ. Παπαδόπουλο; Τι έκανε;
        Υέταρτο. Αν και δεν ψήφισα τον κ. Ψωμιάδη, να θυμάσαι πως δεν κρατά κακί, είναι εκρικτηκός και γι' αυτό και παρεξηγήσιμος και το μεγάλο του κακό, του αρέσει "το ωραίο φύλλο" και είναι έντιμος. Το αν είναι ικανός ή όχι, όπως είπες και εσύ με το IQ που έχω δεν μπορώ να τον κρίνω.
        Πέμπτο. Αν διώξετε τον Ψωμιάδη από την Θεσσαλονίκη όλος ο σοβαρός κόσμος θα βγει και θα κάνει πάρτι. Δηλαδή αν διώξετε τον Μπουτάρη ( και αν δεν το ξέρεις, ρώτησέ τον γιατί χώρισε τα τσανάκια του από τον αδερφό του) τι θα κάνετε; Γάμο με gay;
        Έκτο. όντως δεν θέλουμε άλλο "ψευτοπροοδευτικούς" "ψευτοσοσιαληστές (ορθά γραμμένο) ούτε ντιντίδες δεξιούς και πρπάντων όχι τα ψευτοοπροοδευτικά αριστερά, ψευτοκουλτουριάρικα κόμματα.
        Θέλουμε πραγματικούς Έλληνες που να αγαπάνε την πατρίδα τους και να μην είναι υποχείρια των ξένων προστατών
        Αγαπητέ σε κούρασα αλλά όταν καταλάβεις πως σου τα γράφω αυτά με σχεδόν μηδενικό IQ τι να περιμένεις από άτομα αριστερίστικης σκέψης και κουλτούρας ή από νεοσοσιαλοφασίστες.
        Πάντως περιμένει την ζώνη τουέρωτα , τους γάμους των gay, τις παρελάσεις των πούσ.... , την κατασκευή του ισλαμικού τεμένους, την μετονομασία της Αγίου Δημητρίου, πολιούχου της Θεσσαλονίκης, σε Κεμάλ Ατατούρκ (τον σφαγέα των ποντίων) και τον τουρισμό από τουρκία με την Χούλια Κότσγιγιτ. Αυτά πατριώτη και σύντροφε

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ Romios 13/04/2011 22:10:00

          Οι χαβιαροαριστεροί (αναφέρομαι κι εγώ στο υστερόγραφο του «προοδευτικού»13/04/2011 στις 4:12 pm) δεν μπορούν να κρύψουν την περιφρόνηση τους προς τις λαϊκές τάξεις, εν προκειμένω τους κατοίκους της υπαίθρου. Άδικα πασχίζει ο «φίλος του λαού» να το «σώσει»...

      • Dora avatar
        Dora @ progressive 13/04/2011 23:17:18

        Ενω τωρα προοδευτικε,που θα ερθουν οι πραγματικοι ταλιμπανηδες,και θα κρεμουν ομοφυλοφυλους,θα πετροβολουνε μοιχαληδες(και βιασμενες) και θα στρωνουν μπαιραμια στους δρομους,σφαζοντας αργα και τυρανικα τ'αρνια τους για να χορτασει ο "θεος" τους αιματα,θα τρελλαθειτε στην προοδο και την αναπτυξη!!!!

  16. rs avatar
    rs 13/04/2011 16:08:42

    Αγαπητέ factor,
    σωστά όλα αυτά πουλές!
    Αλλά ως τί τα λές; Ως "Σαμαρικός" ή ώς "Δεξιός".
    Εάν τα λές ως δεξιός θα πρότεινα...."νηστεία και προσευχή" τουλάχιστον για 50 χρόνια και ...άν!
    Εάν τα λές σαν "Σαμαρικός" θα έλεγα "μας τά 'παν κι άλλοι"!
    Τελικά δεν ποιάνεσε απο πουθενά!
    Υ.Γ. Φυσικά και δεν υπάρχει ντροπή! Από ΟΛΟΥΣ!

    • factorx avatar
      factorx @ rs 13/04/2011 16:28:07

      Αγαπητέ rs, να διαβάζεις αλλά να μην πιστεύεις παραπολιτικά εφημερίδων και του διαδικτυου. Ως factorx τα λέω, διαχρονικά. Και είμαι ο ιδιος, 25 χρόνια στο ρεπορταζ

  17. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 13/04/2011 16:41:02

    Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ειναι ΕΞΑΦΑΝΙΣΜΕΝΗ στα περιβαλλοντικά κι ενεργειακά ζητήματα. Ένα παράδειγμα. Στη Μαγνησία (δήμος Ρήγα Φεραίου) σύμφωνα με τον τοπικό κι αθηναϊκό τύπο ετοιμάζεται μια ενεργειακή επένδυση (παραγωγή ενέργειας) από καύση απορριμάτων και βιομάζα. Περιβαλλοντικά ό,τι πιο φιλικό σύμφωνα με τα διεθνή δεδομένα. Σήκωσαν το θέμα οι οικολόγοι της Μαγνησίας, το ΚΚΕ, οι οικολογίζοντες, οι πολιτικάντηδες και θορυβοποιοί ακολουθούμενοι φυσικά απ’ τους καταϊδρωμένους κι αγνοούντες τη διεθνή πραγματικότητα στον τομέα τοπικούς άρχοντες. Κι αντί να θέσουν το βασικό ζήτημα της χρηματοδότησης της επένδυσης, διότι περί αυτού πρόκειται στην ουσία, το έριξαν σε ξανθοπούλεια μοιρολατρεία κι επίδειξη αγωνιστικού φρονήματος. Όλα ελάχιστα παραγωγικά.
    Η επένδυση θα γίνει με επιδότηση (άκουσον άκουσον) και θα πουλάει το ρεύμα που θα πληρώνουν οι καταναλωτές και ως φορολογούμενοι επιδοτούντες κι ως καταναλωτές. Εδώ είναι το σκάνδαλο.
    Τα άλλα είναι αντιδράσεις αποπροσανατολιστκού χαρακτήρα, γι’ άλλους ηθελημένου κι άλλους άθελου μοιραία. Στρέφονται εναντίον της επένδυσης διότι θα καίει σκουπίδια και θα "μολύνει το περιβάλλον". Είναι γνωστό ότι τέτοις μονάδες λειτουργούν ακόμη και μέσα σε ευρωπαϊκές πρωτεύουσες με περιβαλλοντικές ευαισθησίες και στάντανρτς πολύ υψηλότερα των ελλαδικών. Απ’ τα φουγάρα τους βγαίνει μόνο ατμός. Διότι η τεχνολογία και τα φίλτρα που χρησιμοποιούνται το επιτρέπουν. Αντί λοιπόν η συζήτηση να στραφεί στους όρους τις πορϋποθέσεις τα περιβαλλοντικά στάνταρτς αφορισμός και ψευτοαντιστασιακή γυμναστική φοιτητικού τραπεζιού. Προτιμούν αλήθεια χύμα τα σκουπίδια στους ΧΥΤΑ των "νταβατζήδων";
    Αντί λοιπόν η ΝΔ τοπικά αλλά κι εθνικά να αρπάξει το θέμα και να παρουσιάσει μια ενεργειακή πρόταση, μούγγα στη στρούγγα. Ούτε ο τοπικός βουλευτής και τα στελέχατα ούτε κι οι πλέον φιλελεύθεροι των βουλευτών, όπως κι ο ίδιος ο σεμνυνόμενος ως τέτοιος αρμόδιος τομεάρχης έχουν πει κουβέντα.
    Αλήθεια είναι φιλελεύθερη πολιτική, αναρωτιέμαι, να επενδύουν ιδιώτες με κρατική επιδότηση και να πωλούν στους καταναλωτές φορολογουμένους σε τιμές αγοράς το παραγόμενο με κρατική επιχορήγηση, δηλαδή χρήματα των φορολογουμένων, ρεύμα;
    Προσωπικά αντιλαμβάνομαι ότι φιλελεύθερη οικονομία σημαίνει βάζω τα λεφτά μου σε επένδυση και παίρνω τα ρίσκα μου. Όχι παίρνω τη σιγουριά της κρατικής επιδότησης για να επενδύσω. Αυτό είναι διαπλοκή. Είναι οι πολιτικές που οδήγησαν το σκάφος στον πάτο του βυθού. Φιλελεύθερη πολιτική είναι να αναζητώ, να παρουσιάζω και να υποστηρίζω αναπτυξιακές περιβαλλοντικές πολιτικές δίχως να εγκαταλείπω τα θέματα στις ιδεοληψίες, το λαϊκισμό, την άγνοια και τις φοβίες.
    ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ, θα κερδίσεις, στο μέτρο που εσύ θες, όταν το κόμμα θα συμβαδίζει με σένα. Αν κόψεις την περπατησιά σου για να τους μαζέψεις δε θα προκάμεις. Κι οι μόνοι που θα ικανοποιηθούν είναι όσοι στα παρασκήνια σε θέλουν παρένθεση στην ηγεσία ώσπου να επαναφέρουν κάποια βαρωνία. Γι’ αυτό καιρός να χτυπηθούν κι οι τοπικές βαρωνίες με δεξιό ή δήθεν φιλελεύθερο επικάλλυμα και πασοκική νοοτροπία και συμπεριφορά.

    • DrNo avatar
      DrNo @ Εύμηλος 13/04/2011 16:59:36

      "...Η επένδυση θα γίνει με επιδότηση (άκουσον άκουσον) και θα πουλάει το ρεύμα που θα πληρώνουν οι καταναλωτές και ως φορολογούμενοι επιδοτούντες κι ως καταναλωτές. Εδώ είναι το σκάνδαλο...."

      Καλά που ζεις; Τώρα το έμαθες;

      Αυτό που είναι εξοργιστικό είναι πως ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ να προωθούνται αυτές οι επενδύσεις, με μοναδικό κριτήριο τις κλιματικές αλλαγές (!), παρά τη φτώχια μας και παρά το οτι δεν προσφερουν θεσεις εργασίας ή ελληνική προστιθεμενη αξία.

  18. progressive avatar
    progressive 13/04/2011 17:00:33

    Δεν μπορώ αλλιώς να εξηγήσω γιατί κάποιος μπορεί να ψηφίσει τον Ψωμιάδη εκτός 2 λόγων. Περιμένει ρουσφέτι, ή είναι στα όρια της διανοητικής καθυστέρησης.

    • loretta avatar
      loretta @ progressive 13/04/2011 18:22:12

      το ιδιο μπορει να πει καποιος για οποιον ψηφιζει Πασοκ που ιδρυσε την σχολη της ρεμουλας απατης και λαδωματοσ.

      Καταληγουμε ετσι πουθενα?

      ενας προοδευτικος ανθρωπος....δεν προσβαλει τους αγροτες...λεγοντας οτι εχουν χαμηλο Iq...ΔΗΛ ΕΣΥ ΤΟΥ ΗΑRVARD εισαι? η γονος βασιλικος..? για να συνελθουμε λιγο.

  19. loretta avatar
    loretta 13/04/2011 18:18:14

    Τον μαναβη ξεχασατε...και τον κοσμοπουλο.

  20. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 14/04/2011 11:12:29

    Επειδή ξέρω που ζω και ξέρω τι θέλω γι’ αυτό κι αναρωτιέμαι. Περίμενα μέρες τώρα έστω και μια ανακοίνωση, μια τοποθέτηση. Σε ποιο πλαίσιο θέλει η ΝΔ την ενεργειακή βάση κι ανάπτυξη της χώρας. Συμφωνεί με το πλαίσιο ΠΑΣΟΚ; Αν ναι, τότε ποιά η διαφορά; Την άλλη πρόταση περιμένω. Φιλελεύθερη, κοινωνικά δίκαιη και αναπτυξιακή. Αλλά βλέπεις απ’ ότι μαθαίνω τα στελέχατα είναι επιδοτούμενα...