10/01/2011 18:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Λέτε ο Γιώργος να στείλει μέσα κανέναν για τα swaps;

Στη Βουλή η μήνυση του Αυστριακού οικονομολόγου για την Goldman Sachs και τα swap

Στη Βουλή διαβιβάστηκε από τον Εισαγγελέα του Αρείου Πάγου Ιωάννη Τέντε η μηνυτήρια αναφορά του οικονομολόγου Φαγιάντ Μουλά Καλί κατά της Goldman Sachs για τα λεγόμενα swaps της Ελλάδας την περίοδο 2000 - 2001.

Ο Αυστριακός οικονομολόγος κατηγορεί την Goldman Sachs για παρακίνηση σε παραποίηση ισολογισμού και έκθεση σε κίνδυνο της Ευρωζώνης κατά τη διετία 2000 - 2001 αναφορικά με τις συμβάσεις για τα swaps - κάτι που είχε ως αποτέλεσμα την απόκρυψη μεγάλου μέρους του δημόσιου χρέους της Ελλάδας.

Την εν λόγω διετία Πρωθυπουργός ήταν ο κ. Κώστας Σημίτης.

http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1919146

Γιατί δεν κάνουν μήνυση και κατά του εδώ συνομιλητή της Goldman Sachs, την ίδια περίοδο;  Μια επερώτηση στην Βουλή, θα μάθουμε ΠΟΙΟΣ είναι αυτός που ζήτησε, και συμφώνησε στα swaps. Δεν τα επέβαλε η Goldman Sachs. Με κάποιον τα συζήτησε και τα έκανε.

Ενημέρωση:

Αναμένεται μεν να διαβιβαστεί στη Βουλή η μηνυτήρια αναφορά του Εισαγγελέα του Αρείου Πάγου κ. Ιωάννη Τέντε για τον πρώην πρωθυπουργό Κώστα Σημίτη σχετικά με καταγγελίες που συνδέονται με τα παράγωγα (swaps) 2000-2001…

Αλλά δεν πρόκειται να γίνει τίποτα καθώς εάν υπάρξουν αδικήματα, από νομικής άποψης έχουν παραγραφεί αμετάκλητα.

Το αστείο (!) όμως δεν είναι εδώ…αλλά,

ο anti – κοινοβουλευτικός που έχει καλή μνήμη, θυμάται ότι σαν

σήμερα ήταν όταν ο Κ. Σημίτης έδωσε το δαχτυλίδι του στον Γιώργο Παπανδρέου…χρίζοντάς τον εν δυνάμει πρωθυπουργό.

Λέτε να υπάρχει τέτοια διαστροφή;

Αμ’ κι αυτό αν δεν είναι αστείο….

ΣΧΟΛΙΑ

  1. karamanlikos avatar
    karamanlikos 10/01/2011 18:55:16

    Έχει πάει δικογραφία για τον Σημίτη στη Βουλή και δεν έχουμε ούτε ένα έκτακτο!!!
    Η κυβέρνησή του το 2000-01 είχε και το Γιώργο, αλλά αυτός, λένε, ότι μάλλον δεν κατάλαβε τίποτα...
    Δυστυχώς, ο Καραμανλής που γνώριζε για το swap, όπως αποκάλυψε την περίοδο του θορύβου των ομολόγων, ΔΕΝ προχώρησε στο "κρέμασμα" του ανθρωπάκου που όταν δανειζόταν έκανε τον Κινέζο!

    • jkr avatar
      jkr @ karamanlikos 10/01/2011 19:09:00

      ήπια προσαρμογή...

  2. Orestios avatar
    Orestios 10/01/2011 19:08:14

    Γι' αυτό την κοπάνησε από την χώρα ο κινέζος?

  3. EtsiMareSei avatar
    EtsiMareSei 10/01/2011 19:27:09

    Άλλοι για Γερμανία τράβηξαν και άλλοι για την... Κίνα?
    Ξέρει καλά τι κάνει ο κοντός, θα αναμιχθεί με κάπου 1,5 δις κινέζους εκεί και άντε να τον βρείς μετα!!
    Θα μας μείνει βέβαια το μυστήριο χαμόγελό του, κάτι σαν την τζοκόντα να τον θυμόμαστε..

  4. Enzo avatar
    Enzo 10/01/2011 19:41:56

    εφυγε ο κινεζος ρε παιδια;

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/01/2011 20:02:07

    Μe spread πανω απο 1000 μοναδες σημερα 2 τινα θα συμβουν αυριο..
    1. Θα πουλησουμε κοπροτομολογο με κουπονι St. George
    2. Θα πουλησουμε κανονικα, το οποιον θ σημαινει οτι ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΛΟΥΣ ΨΙΛΟ ΓΑΖΙ με Πρασινη ραφη.

    ΠΠ

  6. loretta avatar
    loretta 10/01/2011 22:23:07

    .....να μας δωσει πληροφοριες ο Τιραμολα..!!

    ως υπασπιστης του ΓΑΠ ...ολο και κατι θα ξερει..

    Ερωτηση ασχετη...Οι εφημεριδες αναφερθηκαν και ειπαν για τον κυριο Ροδινο οτι ειναι....ατομο μεσα απο την ρηγιλης...

    γιατι αδικησαν βρε παιδια τον Τιραμολα???? τοσο μελανι εχει χυσει...

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/01/2011 22:32:33

    «Νιώθω δυνατός, γιατί δεν έκανα κάτι για δικό μου όφελος, αλλά για το κόμμα μου. Αλλά νιώθω πραγματικά και πολύ πικραμένος, γιατί η παράταξη που υπηρέτησα πιστά επί 30 χρόνια, με εγκατέλειψε και χωρίς αλληλεγγύη και θάρρος να πει την αλήθεια και με άφησε μόνο» είπε χαρακτηριστικά ο πρώην «στρατηγός» της Χαριλάου Τρικούπη. Ο Θεόδωρος Τσουκάτος ανέλαβε τις ευθύνες του ενώπιον του εισαγγελέα και άφησε μόνο αιχμές για εκείνους που -όπως λέει- ήξεραν για το 1 εκατομμύριο μάρκα, αλλά στα δύσκολα σώπασαν. Στο υπόμνημά του αναφέρει χαρακτηριστικά μεταξύ άλλων: «Νιώθω την επιτακτική ανάγκη να μη συμβάλω, ώστε να εκτεθούν και άλλοι εκ των εμπλεκομένων. Γνωρίζουν άλλωστε στο κόμμα και οπωσδήποτε πληροφορήθηκαν από τους ταμίες την αλήθεια. Αλλιώς θα με είχαν αποβάλει με συνοπτικές διαδικασίες».

    - «νιώθω ηθική υποχρέωση να τονίσω, ότι τα άτομα που ενεπλάκησαν στη μεταφορά των χρημάτων, δεν έχουν καμία ευθύνη. Νιώθω ήρεμος, γιατί είπα την αλήθεια σε σχέση και με το γεγονός και με τη λειτουργία του κόμματος για κουπόνια και προεκλογική καμπάνια».
    Λολα να ενα μηλο ...

    - Αλλά και ο συνήγορός του Διονύσης Γκούσκος δήλωσε στους δημοσιογράφους, ότι ο πελάτης του «ακολούθησε μία πεπαλαιωμένη και δοκιμασμένη πρακτική έως σήμερα. Τα κόμματα να παίρνουν εισφορές από μεγάλους χορηγούς, που δεν περνάνε στα βιβλία». Αν και οι δύο υπεύθυνοι τότε των οικονομικών του ΠΑΣΟΚ δεν διέψευσαν τον άλλοτε συνεργάτη του Πρωθυπουργού, εκείνος θέτει εαυτόν στη διάθεση του εισαγγελέα για κατ΄ αντιπαράσταση εξέταση. Ο κ. Τσουκάτος φαίνεται δυσαρεστημένος, καθώς Σπύρος Αυγερινός και Δήμητρα Παπαχρήστου κατέθεσαν, ότι δεν θυμούνται με ακρίβεια τα ποσά που τους έφερε στο κομματικό ταμείο. Χαρακτηριστικά αναφέρει στο υπόμνημά του ότι «ασφαλώς άλλη μνήμη και άλλη βεβαιότητα για τα πραγματικά περιστατικά είχαν οι δύο ταμίες κατά την επίσκεψή μας στον δικηγόρο Διονύση Γκούσκο, αλλά και κατά την σύνταξη της ανακοίνωσής μου προς τον Τύπο, που μαζί διορθώσαμε, συμφωνήσαμε και οριστικοποιήσαμε και η οποία κατέληγε πως τα χρήματα στο σύνολό τους εισήλθαν στο ταμείο του ΠΑΣΟΚ».

    λαλα λολοολο Λολα να η Μπαλα

    ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/01/2011 22:37:55

      - Η βουλευτής Εύη Χριστοφιλοπούλου δήλωσε ότι «το μέτρο της αναστολής (σ.σ. της κομματικής ιδιότητας) ήταν μέτρο πρόληψης. Ήταν μέτρο, που δείχνει ότι είμαστε αποφασισμένοι, ότι δεν φοβόμαστε τίποτα. Μακάρι να είναι όλοι αθώοι και ο Θόδωρος Τσουκάτος και όλοι».
      - Η Άννα Διαμαντοπούλου σχολίασε ότι «το ΠΑΣΟΚ αντέδρασε στη συγκεκριμένη περίπτωση με τρία πράγματα: Πολιτική δήλωση “όλοι και όλα στο φως”, θεσμική πρόταση για Εξεταστική Επιτροπή και σύσταση Επιτροπής Δεοντολογίας. Έτσι θα κινηθούμε και στο μέλλον».
      - Η Μαριλίζα Ξενογιαννακοπούλου τόνισε ότι «η θέση του ΠΑΣΟΚ είναι κρυστάλλινη. Δεν μπορεί η Δημοκρατία και οι θεσμοί να είναι κάτω από σκιές και πολιτική ομηρία. Γι’ αυτό κι εμείς ζητάμε να χυθεί άπλετο φως, απόδοση ευθυνών και Εξεταστική Επιτροπή. Από κει και πέρα η Δικαιοσύνη θα κρίνει αυτές τις υποθέσεις».

      - Ο Δημήτρης Αβραμόπουλος σε συνέντευξη του στην εφημερίδα ΗΜΕΡΗΣΙΑ χαρακτηρίζει λάθος το μέχρι τώρα σύστημα της χρηματοδότησης κομμάτων και πολιτικών και ζητά αλλαγές για περισσότερη διαφάνεια. «Όσα έρχονται στο φως, ανοίγουν δρόμο για να βάλουμε συνολικά τέλος σε μια κατάσταση, που δεν τιμά το δημοκρατικό μας πολιτισμό και υποθηκεύει την ανεξαρτησία των λειτουργών της Δημοκρατίας». σκίστεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

      ΠΠ

  8. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 10/01/2011 22:43:01

    Ο Γιώργης θα βάλει άνθρωπο στην φυλακή για τα swaps; Καλό, καλό....

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ H pena tis orghs 10/01/2011 23:51:29

      Το πιο πιθανό είναι να στείλουν φυλακή τον καφετζή της Τρικούπη. Έτσι για να λέγαμε.

  9. Νίκος avatar
    Νίκος 10/01/2011 22:54:08

    Η Απάντηση: ΝΑΙ
    Ο λόγος: Για τις εκλογές, και γιατί είναι ο ισχυρότερος μηχανισμός επανακτήσεως του, όποιου, "κύρους" του ονόματος Παπανδρέου.

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 11/01/2011 00:54:00

    Η ΝΔ, να κάνει μία επερώτηση: Ποιοί ήταν οι συνομιλητές της Γκόλντμαν, τότε;

    Τόσο απλό.

  11. rally monkey avatar
    rally monkey 11/01/2011 01:23:27

    ολα αυτα με τα σουαπς ειναι καραγκιοζιλικια.
    Επι της αρχης ουδεν μεμπτον και σωστα τα εκανε ο κινεζος (οπως τα εκαναν και αλλοι της ευροζωνης).
    Αν δεν ειχε δωσει και το δαχτυλιδι εκει που το δωσε δε θα'χαμε γινει Μορντορ σημερα.

  12. zackii avatar
    zackii 11/01/2011 09:25:30

    Ο Άκης και ο Τσουκάτος δεν πρόκειται να γίνουν Ιφιγένειες του ΓΑΠ και των άλλων που τα τρώγανε μαζί. Θα κελαηδήσουν γιά πολλούς. Γιαυτό δεν θα τους κάνουν τίποτα. Άσε ο Μαντέλης που ήταν δεξί χέρι του Σημίτη...τι ξέρει. Το ίδιο θα έκανα κι εγώ. Και μάλιστα όταν έβλεπα ένταλμα θα έδινα μιά συνέντευξη τύπου και θα τα έλεγα όλα, και άντε μετά να πιστέψουν τους άλλους. Γιαυτό σας λέω. Δεν υπάρχει εξάλλου Υπουργός, μέλος επιτροπής κλπ από το '74 μέχρι σήμερα που δεν έχει πάρει μίζα.