#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/01/2014 14:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Λάθος του Μαξίμου, η "ακύρωση" του Στουρνάρα



Είτε συμφωνείς με τον Γιάννη Στουρνάρα, είτε όχι ήταν αυτός που τράβηξε το κάρο της διαπραγμάτευσης επί 18 μήνες. Όταν οι άλλοι κρύβονταν κάτω από τα φουστάνια του λαϊκισμού ο υπουργός Οικονομικών ήταν ο μόνος που έλεγε αλήθειες. Γιατί δεν είχε και τίποτε να χάσει. Πολιτικός δεν είναι, τεχνοκράτης είναι και βλέπει αριθμούς. Όταν οι αριθμοί δε βγαίνουν κάποιος πρέπει να κουνήσει το μαντίλι.

Δεν είδαμε να το κάνει κανένας μεγαλόσχημος, μόνο υπεκφυγές, υποσχέσεις και «μασάζ» στους δήθεν εξοργισμένους βουλευτές.

Τις τελευταίες εβδομάδες βλέπουμε το Μαξίμου να επιχειρεί μια προσπάθεια «ακύρωσης» του κ. Στουρνάρα. Κι αυτό το κάνει πέντε μήνες πριν τις ευρωεκλογές και μόλις τρεις μήνες πριν την κρισιμότατη διαπραγμάτευση για τη βιωσιμότητα του χρέους. Είναι πολιτική αυτή να ακυρώνεις τον βασικό σου υπουργό σε μια τόσο κρίσιμη φάση;

Και πώς το κάνει; Κάνοντας διαρροές ότι τη μια τον αντικαθιστά ο Λαζαρίδης, την άλλη ο Παπασταύρου, την άλλη η… Αλίκη Βουγιουκλάκη. Πάλι καλά που δεν ακολουθούν την πρότασή μας να γίνει τσάρος ο Ταμήλος, που δηλώνει και έτοιμος.

Τα πράγματα είναι απλά. Άμα δε σου αρέσει ο Στουρνάρας κάνεις ανασχηματισμό, τον αλλάζεις, βρίσκεις κάποιον που πιστεύεις ότι είναι καλύτερος και θα τα βρει με τους δανειστές και καθάρισες. Όχι μισόλογα και κουβεντούλες πίσω από τις κουρτίνες. Κι όχι «πουλήματα» και μαχαιρώματα πίσω από την πλάτη.

Είτε μας αρέσει είτε όχι η διαπραγμάτευση με την τρόικα πρέπει να γίνει σε τεχνοκρατικό επίπεδο. Η άλλη επιλογή είναι η διακοπή των συζητήσεων, το τέλος των δανείων και οι ξένοι να μας στείλουν στο διάολο αφού τους στείλουμε εμείς πρώτα.

Εκείνη τη στιγμή θα πρέπει να βρουν, όμως, κάποιον που θα διαχειριστεί την εθνική καταστροφή. Τελεία και παύλα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο κανένας avatar
    Ο κανένας 18/01/2014 14:38:18

    Συμφωνώ απολύτως. Αυτό ακριβώς. Τίποτε άλλο, που λέει και ο πρόεδρος του Εδεσσαϊκού.

    • yannis d. avatar
      yannis d. @ Ο κανένας 19/01/2014 18:55:24

      Αν διαβασεις ομως τα σχολια σ αυτο το μπλογκ αλλα και σε αλλα οικονομικου χαρακτηρα θα απελπιστεις.
      Πιστευεις οτι μ αυτο το λαο και αυτο το πολιτικο προσωπικο υπηρχε ελπιδα να μπει στοιχειωδης ταξη χωρις ξενη επιτηρηση?
      Γι αυτο εγω ευχαριστω τον ΓΑΠ γιατι ειτε επειδη καταλαβε ειτε επειδη δεν καταλαβε σηκωσε το καπακι απο τη χυτρα και βρωμισε η Ευρωπη.
      Και οχι μονο εφερε την τροικα αλλα την εξοπλισε με εξουσιες που τωρα πια δεν ανατρεπονται.
      Τι να κανουμε.Εχω μεγαλητερη εμπιστοσυνη στον Τομσεν απο τον Ακη,τον Βουλγαρακη,τον Παπαντωνιου και τον Κωστακη.

  2. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 18/01/2014 15:01:05

    Το λάθος δεν είναι η ακύρωση Στουρνάρα, το λάθος είναι ότι ο Σαμαράς κατάλαβε το ...λάθος του πολύ αργά!
    Όπως πολλοί έχουμε επισημάνει, ο Στουρνάρας είναι άξιος συνεχιστής της πολιτικής , ΓΑΠ. Παπακωνσταντίνου, Παπαδήμου και Προβόπουλου!
    Αυτή η γνώμη ισχυροποιείται, με τις κατά καιρούς πληροφορίες από φίλους από τις Βρυξέλλες , που αναφέρονται στις άριστες σχέσεις του με τους ιθύνοντες της Τρόικας, οι οποίοι στις ιδιαίτερες συζητήσεις, τον επαινούν για την ΑΠΟΛΥΤΗ προσήλωσή του , στις επιταγές τους!!!!

    • Γιάννης Αυλακιώτης avatar
      Γιάννης Αυλακιώτης @ ΝΤΙΝΟΣ 18/01/2014 16:05:28

      η πολιτική στουρνάρα είναι πολύ πιο κεντροδεξιά - όπως και η παράταξη που κυβερνάει - από ότι είχε εφαρμοστεί στο παρελθόν. ας σοβαρευτούμε κάποια στιγμή. καταστάσεις του παρελθόντος όπου το μπάσιμο από το παράθυρο βαφτιζόταν φιλελευθερισμός απλά επειδή τους διορισμούς έκαναν δικοί μας πρέπει να εκλείψει.

      • βικυ avatar
        βικυ @ Γιάννης Αυλακιώτης 18/01/2014 19:19:53

        @Γιαννης Αυλακιωτης, απολυτα σωστος!!

    • Κρητικος avatar
      Κρητικος @ ΝΤΙΝΟΣ 19/01/2014 18:27:19

      Η πολιτικη ολων οσων αναφερεις ειναι η μονη εφικτη της χρεοκοπιας.
      Οταν αυτα που παραγεις δεν φτανουν και δανεικα δεν σου δινουν τα γνωστα κολπα της μεταπολιτευσης χανουν την αξια τους.
      Τσαμπουκαδες στους κλητηρες οπως ειναι γνωστο δεν περνανε.Αυτο το καταλαβε πρωτος ο γεναιος Βαγγελας Βενιζελος στο γιουρογκρουπ της Λετονιας και στη συνεχεια ο Σαμαρας με τα Ζαπεια.
      Χαρη τους εκανε ο Στουρναρας και αν θελουν ας δοκιμασουν χωρις αυτον.

  3. Ο κανένας avatar
    Ο κανένας 18/01/2014 15:35:03

    Συμφωνώ απολύτως.

  4. Θέμις avatar
    Θέμις 18/01/2014 15:45:43

    Δεν ξέρω αν είναι σωστή ή λάθος η "ακύρωση", αλλά σίγουρα αποτελεί υποκρισία. Προσωπικά με ενοχλεί η στάση του Στουρνάρα, που εμφανίζεται σαν εκπρόσωπος τύπου του Σοϊμπλε και είναι προκλητικές κάποιες απόψεις που έχει διατυπώσει, όπως πχ. ότι οι Έλληνες δεν υπερφορολογούμαστε ή ότι γνωρίζει και αντιλαμβάνεται πώς είναι να ζει κανείς με 500€.
    Αλλά τί κρύβεται πίσω από διαρροές και σενάρια αντικατάστασής του δεν το κατανοώ, ούτε και για ποιο λόγο τρώει τις περισσότερες σφαλιάρες, από τη στιγμή που επί της ουσίας το Μαξίμου συμφωνεί με τις πολιτικές που ο Στουρνάρας σχεδιάζει και τις στηρίζει.

    • Panos avatar
      Panos @ Θέμις 18/01/2014 22:23:21

      Απλά φαίνεται πως άρχισε η προετοιμασία... για τις εκλογές και μαζί με αυτή, άρχισαν και τα πολιτκά τερτίπια...
      Μόνο που τα παλιά πολιτικά κόλπα στη κατάσταση έτσι όπως έχει διαμορφωθεί, ευκόλως μπορούν να εισπραχθούν από τον κόσμο ως πολιτικές κουτοπονηριές.

  5. Ο κανένας avatar
    Ο κανένας 18/01/2014 15:55:19

    Φάκτορα, μετά την απάντηση του Ντίνου, τι περιμένεις; Τους χρειάζεται ένας ΣΥΡΙΖΑ να τους τινάξει τα πρέκια. Να τους βάλει να δουλεύουν τα γκούλαγκ της βίλας Αμαλίας και να κάνουν ανταλλαγή εσωρούχων μεταξύ τους. Δεν μας αρέσει το μήνυμα και σκοτώνουμε τον αγγελιαφόρο.

  6. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 18/01/2014 16:00:45

    Ποιος τον ακυρωσε;Νομιζω καποιοι και εδώ μεσα.

    • Φελίζα avatar
      Φελίζα @ ψυχραιμια 18/01/2014 20:35:08

      Και ο ίδιος ο Στουρνάρας στους «Φαϊνάνσιαλ Τάιμς» : Είπα όχι στο κούρεμα του χρέους που πρότειναν ΔΝΤ και Λαγκάρντ παρόλο που θα βοηθούσε πραγματικά την Ελλάδα γιατί μου το ζήτησε ο Σόϊμπλε - μου είπε Γιάννη ξεχασέ το - » ...

  7. δημης avatar
    δημης 18/01/2014 16:10:05

    το ότι ΞΕΡΕΙ..... ΞΕΡΕΙ. παλιός κνιτης ...εκσυγχρονιστής μετά.... Φιλελευθυεροκαπιταλιστής τώρα..... πατριώτης -προλετάριος πάντα....σε πόσα χρόνια χρυσαυγίτης δεν ξέρουμε .
    Πρέπει να μιλάει την ίδια γλώσσα με τους άλλους Ευρωπαίους Φιλελευθεροκαπιταλιστές Μέρκελ , Μπαρόζο, κσι παλιότερα με Φίσερ και Σολάνα ..... (29 κατασκευαστές συνειδήσεων συνιστούν ΠΣΚ ,έγραφαν οι τοίχοι ,...ΑΥΤΟΙ ΞΕΡΟΥΝ)

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ δημης 18/01/2014 18:30:57

      +1000...

  8. Χρηστος avatar
    Χρηστος 18/01/2014 16:17:52

    Ντινο εχεις απολυτο δικιο Το λαθος ειναι αποκλειστικα του ΣΑΜΑΡΑ και κανενος αλλου Ας μας εξηγησει επιτελους γιατι εκανε το ολεθριο λαθος να μην παει σε εκλογες το Νοεβριο του 2011 τοτε που θα επαιρνε την αυτοδυναμια με χαμηλα ακομη τα ποσοστα του ΣΥΡΙΖΑ και με ανυπαρκτη τη ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ Τι ητασν αυτο που τον εκανε να συμβιβαστει Τι πιεσεις δεχθηκε Θα το μαθουμε ποτε αραγε

  9. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 18/01/2014 17:01:21

    Δεν ξέρουμε ακόμη ούτε αν θα γίνει αλλαγή, ούτε ποιος θα πάει στη θέση του, ούτε γιατί θα αλλαχθεί, ούτε ποια πολιτική θα υπάρξει μετά. Επομένως άνευ ουσίας το να συζητάμε. Αν αλλάξουμε στάση απέναντι στην τρόικα και βγούμε στις αγορές, καλώς. Αν κουράστηκε ο Στουρνάρας να τον βρίζουν και προχωράμε σε ήπιο-βελούδινο διαζύγιο-αποχώρηση, θα δείξει.

  10. GLAD avatar
    GLAD 18/01/2014 17:37:48

    Όντως ο Στουρνάρας είναι τεχνοκράτης και λέει ότι δεν καταλαβαίνει παρά μόνο από αριθμούς .
    Όντως σε αυτή την θέση μόνο τέτοιος άνθρωπος θα μπορούσε να τοποθετηθεί , πλην όμως ως εκτελεστικό και μόνο όργανο αποφάσεων άλλων .
    Για ανθρώπους όμως με φιλελεύθερες απόψεις , καταντάει σχεδόν αποκρουστικό να υποχρεούμεθα να αποδεχθούμε μπαράζ σοσιαλιστικών λύσεων εξεύρεσης των αναγκαίων ποσών για να συντηρηθεί το ξεχαρβαλωμένο "μεγάλο" αυτό κράτος και οι υποχρεώσεις του.
    Παράδειγμα η τελευταία περίπτωση με το 25ευρω που θα κατέβαλε στατιστικά κάθε Έλληνας μια φορά στα δέκα χρόνια και που εύκολα μετατράπηκε σε αύξηση ενός ακόμη φόρου (μικρού ή μεγάλου άνευ σημασίας) , επειδή τον σκέφτηκε ένας ασήμαντος πολιτικός που έτυχε να είναι γιατρός του "ακατονόμαστου" και τον υποστήριξε το κόμμα του.
    Επίσης είναι αφελές εκ μέρους ενός έξυπνου ανθρώπου όπως ο Στουρνάρας και μέγιστος λαικισμός , να επικαλείται Ευρωπαικούς μέσους όρους και να επιβάλει φόρους - όπως οι φόροι επί ακινήτων κλπ. που δεν αποφέρουν εισόδημα - όχι μόνο διότι είναι βλακώδες και ανήθικο κάτι τέτοιο , αλλά και διότι η Ελλάδα δεν έχει ένα κανονικό Ευρωπαικό κράτος και οι μέσοι όροι δεν ισχύουν εκ των πραγμάτων (θα πρέπει να τους επικαλείται συστηματικά κάποιος και όχι επιλεκτικά ) .
    Ανήκω στην κατηγορία των ανθρώπων που πιστεύουν στην αναγκαία ύπαρξη για την χώρα ενός "πυρήνα" δεξιού/φιλελεύθερου κομματικού σχηματισμού και όπως όλα δείχνουν , ο πυρήνας αυτός σταδιακά αποδομείται .
    Στην χαοτική κατάσταση που θα ακολουθήσει , φοβάμαι ότι δύσκολα θα αναδομηθεί κάτι σχετικό .
    Άρα πιστεύω ότι είναι πολιτικώς ορθόν να "θυσιαστούν"/αποπεμφθούν κάποιοι - πολύ περισσότερο εύκολα αν δεν ανήκουν στην παράταξη - για να παραμείνει "ει δυνατόν" άτρωτος ο "πυρήνας" .
    Εν προκειμένω ο Στουρνάρας δεν θα πάθει και τίποτα και μάλιστα θα μπορούσε κάποιος να πει ότι έκανε αυτό που έπρεπε να κάνει , αφού κατ΄αυτόν τον τρόπο ίσως "ξεπλένει" κατά το μερίδιο που του αναλογεί , το άγος για την καταστροφή που το δικό ρεύμα πολιτικής σκέψης επέφερε στην χώρα.
    Σημειώνω ότι δεν είμαι μέλος κανενός κόμματος.

  11. Kώστας ΜΠ avatar
    Kώστας ΜΠ 18/01/2014 17:41:15

    Eδώ μέσα γράφοταν τα χειρότερα για τον Καραβίτη και μετά πήγαν 70 βουλευτές της ΝΔ για τροποποιήσεις στο νόμο, δηλαδή για ακύρωση της συμβολής των αγροτών στο φόρο ακινήτων. Το σχέδιο Καραβίτη ακυρώθηκε και προέκυψε η υπερφορόλογηση των κατοίκων των πόλεων, αφού οι αγρότες απαλλάχθηκαν.
    Ποιό ήταν καλύτερο το σχέδιο Καραβίτη ή το τελικό; Ποιό είχε μικρότερη επιβάρυνση για τα αστικά ακίνητα; Καμιά αυτοκριτική άπό όσους επιτέθηκαν τότε στους Στουρνάρα- Καραβίτη;

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Kώστας ΜΠ 18/01/2014 21:01:27

      Το χαράτσι στην αγροτική γη (ακόμα και στα πουρνάρια) ήταν πεπονόφλουδα του Βενιζέλου, που ούτως ή άλλως στην ύπαιθρο τα ποσοστά του είναι γύρω στο 2-3%, και δεν έχει να χάσει τίποτα. Μόνο κάτι Αθηνέζοι τον ψηφίζουνε πια. (Οι υπόλοιποι δε Αθηνέζοι, οψίμως, είναι στην πλειοψηφία τους Συριζαίοι.) Δυστυχώς όμως, την λυπητερή θα την πληρώσει η ΝΔ στις εκλογές, ενδεχομένως με ολέθριες συνέπειες για τον τόπο. Κι εσύ θες κι άλλα χαράτσια στην αγροτική γη!

      • Kώστας ΜΠ avatar
        Kώστας ΜΠ @ ΚΜ 18/01/2014 22:52:23

        Ωραία λογική...Η κατανομή των φόρων με βάση τα εκλογικά ποσοστά σε αστκά κέντρα και περιφέρεια. Η πλήρης πασοκοποίηση...
        Να σας το πούνε κατάματα, γιατί οι Τζαμτζήδες τελειώνουν: θα πληρώνετε φόρους ιδιοκτησίας όπως όλοι μας. Οι Χατζηγάκηδες που σας έδιναν 500εκατομμύρια(!!!) για να αδειάσετε τις εθνικές οδούς, τέρμα.

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ Kώστας ΜΠ 19/01/2014 00:35:21

          Δεν είναι καλή λογική ε; Δεν πειράζει, αφού σου βρωμάνε αυτές οι ψήφοι, θα φας και Σύριζα και δραχμή για να στρώσεις. Και δεν θα μπορείς να κατηγορήσεις τον κάτοικο της κυρίως Ελλάδος γιατί, ακόμα κι έτσι, μεγαλύτερα ποσοστά στον κουλ Αλέξη θα έχετε δώσει και σεις οι Αθηνέζοι, που εκτός Λεκανοπεδίου βγαίνετε μόνο για εκδρομούλες. Η ύπαιθρος τουλάχιστον θα εχει να φάει γιατί κάτι παράγει- κι από φόρους, ούκ αν λάβοις παρα του μη έχοντος. Μόνο και μόνο να εξαγριώσεις τον κόσμο που σε εξελεξε κατάφερες, θαμώνα της κομματικής γυάλας. Εγώ θα ξαναψηφίσω πάντως ΝΔ - για τελευταία φορά. Μετά, και να θέλω δεν θα μπορώ!

          ΥΓ: Αυτός που δεν πλήρωνε ποτέ τους φόρους που του αναλογούσαν ήταν ο βολεμένος, διορισμένος Αθηνέζος. Το ρουσφέτι του ενός και του άλλου.

  12. piccadillo avatar
    piccadillo 18/01/2014 17:51:44

    Σωστή ανάλυση Φάκτορα!

  13. Κ. Γαλλής avatar
    Κ. Γαλλής 18/01/2014 18:53:49

    Δεν βλέπω καμία ακύρωση και όλα αυτά μάλλον δυναμώνουν τους δεσμούς Σαμαρά-Στουρνάρα αν αυτός είναι ο στόχος.

  14. Ραβινος avatar
    Ραβινος 18/01/2014 19:57:27

    Α..γεια στα λογια σου φακτορα! Γεια στα λογια σου φακτορα .Ειχα πει και το ξαναλεω οτι εαν δεν υπηρχε ο Στουρναρας σ'αυτη την συγκυρια θαπρεπε να τον εφευρουμε.Τον παρακολουθουσα στο ΙΟΒΕ με τις αναλυσιες του και ηταν τεχνοκαρατικα αλλα και αντικειμενικα αψογος επαληθευομενος στις προβλεψεις του καθε φορα .Ποτε δεν ειναι αργα για επανορθωση ενος λαθους και ας λενε ο,τι θελουν οι σταλινισκοι των 5ετων συγκετρωτικων κρατικων προγραμματων του συριζοσυμφερτου .Ενα παραδειγμα ως αυτηκοος μαρτυς ρωτα ο Ευαγγελατος {ΣΚΑΙ} την Ζωη {μια ειναι η Ζωη=Θεα κατα της Ραχηλ το καγκελο} .''Που θα βρειτε τα λεφτα κα Κωνσταντοπουλου ? .Θα δουλεψουμε και θα τα βρουμε κε Ευαγγελατο .Θα απευθυνθουμε στον Ελληνικο λαο και θα τα βρουμε''!.Βρε που πεσαμε .Βρε τι μας βρηκε με το συριζοσυμφερτο !

    • Στρυμών avatar
      Στρυμών @ Ραβινος 18/01/2014 22:17:31

      Δεν φταίει κανένας ΣΥΡΙΖΑ. Οι Έλληνες πολίτες φταίνε που ως πολιτικά όντα είναι εντελώς ανώριμοι και ως μέλη μιας πολιτείας κινούνται μεταξύ λαϊκισμού και λαμογιάς. Βρίζουν τον ΓΑΠ που τους έταξε το "λεφτά υπάρχουν" και ετοιμάζονται να δώσουν πρωτιά σ' έναν άλλο "ΓΑΠ" , τον καταληψία Αλέξη. Βοήθειά μας...

      • Kώστας ΜΠ avatar
        Kώστας ΜΠ @ Στρυμών 18/01/2014 22:28:18

        Eπιτέλους!
        Η αλήθεια γυμνή. Αλλά θα ερθει η Άγια Πείνα και η εθνική περιπέτεια και ίσως βάλουν μυαλό. Αλλά ως δειλοί που είναι θα τους φταίνε πάλι οι άλλοι, οι "τοκογλύφοι" και οι "εβραιομασώνοι". Λαός κακομαθημένων ηλιθίων.

  15. Μαρία Πενταγιώτισσα avatar
    Μαρία Πενταγιώτισσα 18/01/2014 19:59:02

    Όσα ξέρει ο ....νοικοκύρης, δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος.
    Έστω και αν αυτός ο συγκεκριμένος νοικοκύρης, ''μαθαίνει'' απελπιστικά και εξωφρενικά αργά..... Ο χρόνος θα δείξει.

  16. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 18/01/2014 21:51:42

    Αγαπητέ "Κανένας", δεν κατάλαβες την άποψή μου, πονώ την παράταξη και θλίβομαι για την δυνητική κατάληξη της Ελλάδος με την τυχόν έλευση της Νεοπασοκικής λαίλαπας, γι΄αυτό το λόγο προσπαθώ να συμβάλω (με την ταπεινή μου άποψη), στην διόρθωση ορισμένων εξόφθαλμα λανθασμένων πολιτικών !
    Αγαπητέ Χρήστο , συμφωνώ απόλυτα μαζί σου-στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα"!
    Φίλε "Ραβίνε", σχετικά με τα λεχθέντα από την Κωνσταντοπούλου, ειλικρινά τρόμαξα όσο λίγες φορές στη ζωή μου.
    Αυτά που είπε ότι θα βρει τα χρήματα απευθυνόμενη στον Ελληνικό λαό , ερμηνεύεται ότι θα τα πάρω από όλους τους Έλληνες με κάθε δυνατό ή αδύνατο τρόπο!
    Τέτοια κυνική ομολογία ποτέ δεν περίμενα, ο θεός να μας φυλάξει!!!!!!

  17. θηραία avatar
    θηραία 18/01/2014 22:47:02

    Οι έλληνες πολίτες σαν τα ζαλισμένα κοτόπουλα βαδίζουν και παραμιλούν... περπατούν στο δρόμο και μετρούν λογαριασμούς που έχουν σπίτι, άλλους που φτάνουν όπως είπε η τηλεόραση κι εκείνους που έρχονται μετά τις εκλογές,όπως ακούγεται...
    ...μύριζα,γύριζα, σφύριζα, τσίριζα... όπως και να λέγεται, αρκεί να τους φαντάζει σαν ελπίδα ανάσας, όσο ζούνε...
    Μηχανισμοί επιβίωσης σε εγρήγορση,το θυμικό διατάζει κι όχι ο ορθολογισμός...
    Κι όσο επιμένουν να μην καταλαβαίνουν αυτή την απόχρωση οι τεχνοκράτες, τόσο η απογοήτευση συσωρεύεται, ενισχύοντας κάθε αλλούτερη επιλογή!

    • Στρυμών avatar
      Στρυμών @ θηραία 19/01/2014 15:05:10

      Οι Έλληνες από τον εμφύλιο και μετά ψηφίζουν με βάση το θυμικό και το συντεχνιακό τους συμφέρον. Πάντα έτσι ήταν. Πότε οι επιλογές τους δεν καθορίζονταν από λογικά κριτήρια που εκτείνονται πέρα από τα μικροσυμφέροντά τους. Τώρα είναι θυμωμένοι και δίκαια , αλλά και πάλι δεν αναζητούν τις ευθύνες τους και τα πραγματικά αίτια της κρίσης. Φοβάμαι λοιπόν πως οι επιλογές τους μπορούν να οδηγήσουν προς την ολοκληρωτική καταστροφή όπου πάνω στα ερείπια μετά τα κλαψουρίζουν σαν τις Μωρές Παρθένες...

      • θηραία avatar
        θηραία @ Στρυμών 19/01/2014 15:36:17

        Oι κάτω των 40 ακούν εμφύλιος και σκέφτονται σε ποιό star wars το είδανε!
        Οι δε συντεχνίες και τα συνδικαλιστικά, αποτελούν μιά ωραία ανάμνηση για τους ενεργούς τις δεκαετίες των 80 και 90.
        Πάμε παρακάτω λοιπόν αφού έχουν περάσει δεκαετίες πιά, από τις εποχές που λειτουργούσαν αυτές οι ..καραμέλες!
        Η αδιαφορία απέναντι στην πολιτική είναι εμφανής στην καθημερινή ζωή... άδεια κομματικά γραφεία, καφενεία κλπ
        Το μόνο που μετρά πιά, είναι η ατομική ευημερία... κι όταν αυτή απειλείται, τότε έχουμε τις απρόβλεπτες τις αντιδράσεις!

  18. Kώστας ΜΠ avatar
    Kώστας ΜΠ 19/01/2014 01:27:24

    Oυρλιάχτε όσο θέλετε. Το τι θα ψηφίσεις δεν με απασχολεί , σε διαβεβαιώ.
    ( Μια μανία που την έχουν μερικοί να απειλούν την δεν θα ξαναψηφίσουν, λες και τους ρωτήσαμε...).
    Μια φορά βάλτε το καλά στο μυαλό σας:
    - πεντακοσάρες από τους Χατζηγάκηδες για να μην κλείνετε τους δρόμους, τέρμα.
    - θα πληρώνετε φόρους ιδιοκτησίας όπως όλοι μας.
    Τα υπόλοιπα περί Αθηνέζων, εκδρομών είναι παραλήρημα ανάξια σχολιασμού. Να σας χαίρονται οι Τζαμτζήδες.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Kώστας ΜΠ 19/01/2014 01:47:40

      Όταν ξεκαβαλήσεις θα είναι αργά. Και δεν με κόφτει για σένα (γιατί οι παλαιοκομματικοί μανδαρίνοι των κομματικών γραφείων δεν αξίζετε κάτι καλό) αλλά για την Πατρίδα και την παράταξη (που την έχετε πάρει στον λαιμό σας).

      ΥΓ: Το αναιδές ύφος σου προδίδει άνθρωπο που δεν έχει ιδέα για την Ελλάδα και τους κατοίκους της και δεν έχε μοχθήσει, ούτε έχει πληρώσει τους φόρους που του αναλογούν. Πασοκίλα δηλαδή, πλην όμως μπλε.

      • Kώστας ΜΠ avatar
        Kώστας ΜΠ @ ΚΜ 19/01/2014 02:54:35

        Eίσαι νεοελληναράς. Δηαλδή ασθενής. Θα πληρώσεις φόρους και κανείς Τζαμτζής δεν θα σε σώσει. Μιλάς και για κομματισμό. Θρασίμι....

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ Kώστας ΜΠ 19/01/2014 17:49:01

          Εγώ πληρώνω, κι από τους δικούς μου φόρους σε ταΐζουνε. Και ψηφίζω ΝΔ χωρίς να προσκυνάω αυτόν που μας κουβάλησε τον Λιάπη εκ Παρισίων στο ίδιο αεροπλάνο.

        • Kώστας ΜΠ avatar
          Kώστας ΜΠ @ Kώστας ΜΠ 20/01/2014 02:15:45

          "Εγώ πληρώνω, κι από τους δικούς μου φόρους σε ταΐζουνε"

          Άντε σε ψυχίατρο άνθρωπέ μου...

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ Kώστας ΜΠ 20/01/2014 04:20:28

          Στο αμάξι σου, οι πινακίδες είναι κανονικές ή μήπως είσαι του «ριζοσπαστικού φιλελευθερισμού»;

  19. ΚΜ avatar
    ΚΜ 19/01/2014 02:06:51

    Η κρίση δεν έχει επηρεάσει τους αγρότες; 20% αύξηση στο αγροτικό τιμολόγιο της ΔΕΗ πριν 2 χρόνια και το πετρέλαιο στα ύψη (με την αύξηση των ειδικών φόρων, που ήταν από τα πρώτα μέτρα). Ξέρεις τί αντίκτυπο έχει αυτό στο κόστος; Είναι η διαφορά του να βγαίνεις από το να μην βγαίνεις σε πολλές περιπτώσεις.

  20. dim avatar
    dim 19/01/2014 03:57:42

    Ο Σαμαράς είχε πια καταλάβει ότι το πλέον δεν υπήρχαν περιθώρια για άμεση αλλαγή πλεύσης από την Ε.Ε. Για αυτό τον Νοέμβριο 2011 επέλεξε τον μακρύ και δύσκολο δρόμο. Να κρατήσει τη χώρα όρθια ώστε να αλλάξει σιγα - σιγα το μείγμα πολιτικής. Τώρα είναι η ώρα να δούμε αν θα αλλάξει τελικά σταδιακά η πολιτική, ή θα μας έχουν στην ασφυξία για πολύ καιρό ακόμα. Πάντως τον Νοέμβριο του 2011 αν τελικά πήγαινε σε εκλογές με αντιμνημονιακή ατζέντα, ναι, θα έπαιρνε αυτοδυναμία, και μετά αν πήγαινε να "εκβιάσει" - "απειλήσει", θα παθαίναμε αυτό που έπαθε και η Κύπρος, και θα έπρεπε να αλλάξει στάση μέσα σε ένα 24ωρο ή να έπαιρνε το ρίσκο για επιστροφή στη δραχμή και άρα απείρως μεγαλύτερη καταστορφή και εξαθλίωση. Θα είχε δηλαδή αυτοδυναμία για ένα μήνα και μετά θα τελείωνε πολιτικά για πάντα.

  21. George Ν avatar
    George Ν 19/01/2014 05:07:39

    Σοβαρός είναι. Οπως και συνεπής. Για το αν είναι επιτυχημένος όμως ή όχι μιλάει το αποτέλεσμα των πολιτικών του στην οικονομία. Δυστυχώς γι αυτόν δεν μιλάει μόνο. Φωνάζει! Ηταν ο σωστός άνθρωπος, την λάθος στιγμή. Μακάρι να ήταν υπουργός το 2000-2009. Δεν θα είχαμε φτάσει εδώ. Κρίμα που είναι τώρα, γιατί δεν θα βγούμε από εδώ.

  22. Άργος avatar
    Άργος 19/01/2014 10:31:33

    Ο Στουρνάρας τεχνοκράτης και ψυχρός υπολογιστής με βάση τους αριθμούς.

    Θα ήταν χρήσιμο εάν οι όψιμοι υποστηρικτές του, σταχυολογούσαν τους ψυχρούς αριθμούς που βελτίωσε ο Στουρνάρας στην βάση της τεχνοκρατικής γνώσης.

  23. Δήμητρα avatar
    Δήμητρα 19/01/2014 16:54:26

    Επιτρέψτε μου να διαφωνήσω ως προς το ποιός σέρνει το κάρο της διαπραγμάτευσης: "το κάρο της διαπραγμάτευσης δεν το σέρνει ο κ. Στουρνάρας αλλά τα κορόιδα (αντί αλόγων ή μουλαριών), γιατί οι "έξυπνοι" όπως πάντα είναι εκτός κάρου.
    Εκείνος απλώς, χειρίζεται το καμουτσίκι ως " διορισμένος καροτσέρης" ανάλογα με τις εντολές που έχει λάβει και λαμβάνει και πολλά απ'τα "παλιάλογα=κορόιδα" από την αλόγιστη.... χρήση έχουν ψωφίσει και ακολουθούν κι άλλα "...... Αναγνωρίζεται απ´ τους εντολοδόχους του, προφανώς ότι είναι ικανότατος ο " καροτσέρης και τ'αφεντικά του " αφού δεν παρέχουν (στα παλιάλογα...) τίποτα και παρ'όλα αυτά, εκείνα ακόμα σέρνουν το "κάρο" .... αλλά πρέπει να στενάξουν κι άλλο, μάλλον γιατί ακόμα ζουν. Και οι αριθμοί θα ευημερούν για τους τεχνοκράτες και τους ακριβοπληρωμένους υπαλληλίσκους τους στις τσέπες τους αλλά τα χάλια που μας έφεραν όλα αυτά τα χρόνια εμείς τα πληρώναμε και πληρώνουμε .