#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/03/2011 20:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΛΑγΟΣ και ΚΟΛΩΝΑΚΙ




Ο λαγός ο κοινός (αρχ. ελλ.: «λαγωός», λατ. ονομ.: «Lepus», νεοελληνικά «ΛΑΟΣ») είναι τρωκτικό, φυτοφάγο θηλαστικό, το οποίο ανήκει στην ευρωπαϊκή οικογένεια των εθνικοσοσιαλιστών. Το βάρος του φτάνει τα 4-6 κιλά και το ποσοστό του μεταξύ 4-6%, ανάλογα την εταιρεία μέτρησης.

Το τρίχωμά του αποτελείται από κοντές τρίχες σαν μαλλί και μακριές σαν στάχυα. Όταν περνάν τα χρόνια τα βάφει. Αλλάζει χρώμα ανάλογα με την εποχή, το περιβάλλον και την επικαιρότητα, είναι γρήγορο και ευκίνητο ζώο. Τρέχει με 70 χιλιόμετρα την ώρα αλλά ποτέ σε ευθεία και πάντα προς την κυβερνητική κατεύθυνση. Μπορεί να πηδήξει πάνω από 5 μέτρα και να ψηφίσει μέχρι 5 μνημόνια.

Κατοικεί σε εύφορες σοσιαλιστικές πεδιάδες και δασώδεις βουνοπλαγιές αλλά έχει παρατηρηθεί και σε πασοκικά υψόμετρα έως 1500 μ. αλλά και στο Κολωνάκι. Είναι μάλλον νυκτόβιο ζώο και τρέφεται με λαχανικά, τεύτλα, τηλεοπτική κάλυψη και προβολή, καθώς  και άρωμα εξουσίας. Την φωλιά του (που λέγεται λαγούμι) την κατασκευάζει η ΜΟΜΑ σε μικρό βάθος το καλοκαίρι και μεγαλύτερο τον χειμώνα.

Μικρός Οδυσσέας

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. effie B. avatar
    effie B. 16/03/2011 20:56:58

    τι χουνερι ηταν αυτο απο το πρωι! Δεν το περιμενανε το παρατσουκλι με τιποτα...

    Εγραψε. Αντε να κατεβει σε εκλογες τωρα με το ονομα Λαος. Τι καζουρα εχει να πεσει δεν λεγεται...
    Εγραψε!!!

  2. ΓΙΑΝΝΗΣ - ΦΑΛΗΡΟ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ - ΦΑΛΗΡΟ 16/03/2011 21:00:13

    Το -υποτίθεται- κεντροδεξιό statesmen.gr πυροβολεί Φαήλο σήμερα!!! Όλο το σύστημα της υποτιθέμενης κεντροδεξιάς (Όμιλος Αλαχφούζου κλπ) στο πλευρό του Καρατζαφέρ.. Τελικά έχει πολλά καρκινώματα αυτή η παράταξη και να δούμε πότε θα ξεριζωθούν.

    • popolaros avatar
      popolaros @ ΓΙΑΝΝΗΣ - ΦΑΛΗΡΟ 16/03/2011 21:22:13

      αλαχφούζου χαχα καλό.

    • Kennan avatar
      Kennan @ ΓΙΑΝΝΗΣ - ΦΑΛΗΡΟ 16/03/2011 21:37:33

      Το statesmen.gr πρόσκειται στον Αβραμόπουλο, όπως μπορείς να διαπιστώσεις απο την ταυτότητά του. Οπότε κι αυτού η αρθρογραφία είναι ένα "τίποτα"

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΓΙΑΝΝΗΣ - ΦΑΛΗΡΟ 16/03/2011 21:40:46

      Πάρα πολλά καρκινώματα

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/03/2011 21:02:00

    Για να βρει το θηλυκό του, καλύπτει μεγάλες αποστάσεις , ενώ αντίθετα το θηλυκό παραμένει στον τόπο που γεννήθηκε, στον τόπο που γνωρίζει και μεγάλωσε .

    Ζώο δειλό από την φύση του, είναι υποχρεωμένο να κρύβεται όλη την ημέρα , να βόσκει και να χαριεντίζεται την νύχτα. Μειονεκτεί πολύ στην όραση , αλλά το αναπληρώνει με την τρομερά αναπτυγμένη ακοή του.

    Κυνηγιέται με σκυλιά ιχνηλάτες-δίωξης

    O Λαγός στην φυγή του ακολουθεί πάντα τα γνωστά του μονοπάτια και πάντα στα όρια της περιοχής του. Ποτέ δεν απομακρύνεται έξω απο αυτά τα όρια, και γι'αυτό τον λόγο ,αν τα σκυλιά αντέξουν και μπορέσουν να ακολουθήσουν για πολή ώρα τα ίχνη του, αργά ή γρήγορα θα ξαναπεράσει από τα ίδια μέρη!

    ΠΠ

  4. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 16/03/2011 21:03:48

    Προβλέψη για προεκλογικό σποτ της ΝΔ:
    Εκαιδευόμενος μάγος με πράσινη ενδυμασία,να βγάζει μέσα από καπέλο με τον ήλιο του πασοκ λαγούς με το έμβλημα του ΛΑ(γ)ΟΣ.

  5. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 16/03/2011 21:04:53

    Μικρέ Οδυσσέα, κράτα το στο αρχείο.
    Θα χρειαστεί μάλλον γρήγορα, παρά αργά...

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ ΒΡΑΧΟΣ 16/03/2011 21:43:20

      Ο σέρβερ του Φάκτορα τα κρατά όλα

  6. Σταύρος avatar
    Σταύρος 16/03/2011 21:07:58

    "μικρέ", πες ότι θες για τον κωλοτούμπα αλλά λίγα με τον Εθνικοσοσιαλισμό.
    Αυτός έχει το "ΕΘΝΙΚΟ" και η ΝΔ έχει την Μαριέτα Γιαννάκου -"Συνωστισμός στην Σμύρνη"- Κουτσίκου, στο Ευρωκοινοβούλιο.

  7. Χριστινα Μελ. avatar
    Χριστινα Μελ. 16/03/2011 21:08:14

    τον λυπάμαι τον καημένο. Τα ανέκδοτα θα πέσουν σύννεφο.
    Και για το κακόμοιρο το ζώο κυκλοφορούν πολλά !!!

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Χριστινα Μελ. 16/03/2011 22:40:03

      Από την πολλή λύπηση έγινε παράγων και ρυθμιστής

  8. Γιωργος Ασημένιος avatar
    Γιωργος Ασημένιος 16/03/2011 21:15:59

    Λαγός τη φτέρη έσειε κακό της κεφαλής του

  9. περήφανος δεξιός avatar
    περήφανος δεξιός 16/03/2011 21:18:03

    αχ κουνελάκι κουνελάκι ξύλο που θα το φας..

  10. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 16/03/2011 21:19:15

    "Ενός λαγού, αργύρια έπονται"
    (Ελληνική παροιμία)

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 16/03/2011 22:46:18

      Μπα, δεν το πιστεύω αυτό. Ξέρεις τι είναι να είσαι πολιτικός παράγων και να σε προσκυνάει ο ηλεκτρονικός και έντυπος τύπος?
      Άσε τα μέλια του Αντιπροέδρου

  11. kiki avatar
    kiki 16/03/2011 21:21:21

    Μικρε,
    μη μιλας για βαψομαλλιαδες , υπαρχουν πολλοι και εντος.
    Αλλος βαψομαλλιας ο ΠΑΠ,
    εκτος απο τον λαγο την φτερη κουναγε κακο της κεφαλης του, αυτο παει στον ΓΑΠ.
    μαθατε , παραιτηθηκε ο Ντε Ρουζ, απελπιστηκε απο τον ΓΑΠ.
    ετσι θα ξεκανουμε τις αγορες θα τους βαζουμε ΓΑΠ και Λαγο να τους ξεκανουν.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ kiki 16/03/2011 22:42:00

      Βασικά Κική μου ζηλεύω τους βαψομαλλιάδες, που έχουν να βάψουν σε προχωρημένες ηλικίες, καθώς τα δικά μου οδηγούνται στον τίμιο δρόμο της ηρωικής πτώσης

  12. popolaros avatar
    popolaros 16/03/2011 21:25:21

    βρε καρατζά τα βάφεις??
    Πάντως το ΛΑγΟΣ δείχνει να κολλάει για πολλά χρόνια ως παρατσούκλι.

  13. Orestios avatar
    Orestios 16/03/2011 21:25:59

    Άψογο, Μικρέ Οδυσσέα

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Orestios 16/03/2011 22:43:39

      Θα με ματιάσεις Ορέστιε

  14. Wolf avatar
    Wolf 16/03/2011 21:27:44

    Τι 4-6 κιλά λες Μικρέ για το βάρος?

    Αυτός ο Λα(γ)ός, είναι 144-146 κιλά.

    Λα(γαρ)ος!!!

    Όσο για την τροφή του, τρέφεται συνήθως με μικρομεσσαίους Ελληνες και ...από offshore στην αλλοδαπη.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Wolf 16/03/2011 21:45:11

      Μιλάμε για ειδικό βάρος

  15. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/03/2011 21:28:33

    πολυ μ αρεσε αυτο !!!!! μπραβο Φ.

    ΠΠ

  16. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ 16/03/2011 22:18:40

    Αλληλεγγύη στον Φαήλο που λέει τα πράγματα με το όνομά τους. Υπάρχουν καλοθελητές και ανύπαρκτοι, καλό είναι να μη γίνονται υποχωρήσεις. Συνεχίστε έτσι!

  17. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/03/2011 22:21:15

    Ο Λαγος μακραινει το κορμι του.. την εχει την επιμηκυσνη απο φυσικου του!!

    καροτο και κρασι, τσεπη και μοστρα.

    ΠΠ

  18. Orestios avatar
    Orestios 16/03/2011 22:22:14

    Μ.Ο. την ειδικότητα στο ροκάνισμα την απέκτησε φοιτώντας πλάι σε Δράκουλες?

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Orestios 16/03/2011 22:47:32

      Κοίταξε πάνω από όλα μετράει το ταλέντο, αλλά και οι σπουδές χρήσιμες είναι

      • Orestios avatar
        Orestios @ Μικρός Οδυσσέας 16/03/2011 22:58:09

        Μάθε τέχνη, που λένε.

  19. Γ.Κ avatar
    Γ.Κ 16/03/2011 22:42:29

    Καλό το Λαγός αλλά παλιό

  20. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 16/03/2011 22:55:34

    Ο Λαγός στον τελικό!!!

  21. Aggelos avatar
    Aggelos 16/03/2011 23:03:43

    to statesmen ειναι του αβραμοπουλου?διαπιστωμενο?

  22. Χριστινα Μελ. avatar
    Χριστινα Μελ. 16/03/2011 23:30:55

    απορώ πως ο σικ Mr. Blazer Nothing μπορεί να σοροπιάζει με έναν πρώην γαλατά? Que banal, que banal!

  23. loretta avatar
    loretta 17/03/2011 01:50:08

    Ετσι ειναι Μ.Ο ο λαγος θελει και το καροτακι του..!!! καρατζαbunny !!

  24. kostas avatar
    kostas 17/03/2011 02:37:55

    ΦΙΛΕ ΟΔΥΣΣΕΑ ΕΙΣΑΙ ΑΨΟΓΟΣ,,ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΜΙΖΕΡΙΑ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΜΑΣ ΕΚΑΝΕΣ ΝΑ ΓΕΛΑΣΟΥΜΕ!!!!!

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ kostas 17/03/2011 11:55:45

      Αυτό είναι το πιο σημαντικό

  25. Mακεδονας Θεσσαλονικιος avatar
    Mακεδονας Θεσσαλονικιος 17/03/2011 03:08:54

    Παντως εγω τον προτιμω στιφαδο!

  26. thouthou avatar
    thouthou 17/03/2011 07:31:26

    2-3 θέματα την ημέρα για τον Καρατζαφέρη... Αυτό δείχνει φόβο ή άμυνα...
    Και τα περισσότερα από ειρωνικά έως υβριστικά... Αυτό δείχνει έλλειψη καθαρού μυαλού και περιχαράκωση...
    Γιατί η ΝΔ αμύνεται, έστω και μέσω επιθέσεων, αντί να χτίζει;

    Εκτός αν είναι μέρος της προεκλογικής πρακτικής....

    • ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ avatar
      ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ @ thouthou 17/03/2011 09:10:21

      @ thouthou

      ή μήπως αυτοπεποίθηση;
      σκέφτηκες και αυτή την περίπτωση ή μήπως δεν σε βολέυει;...

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ thouthou 17/03/2011 12:03:27

      το κείμενο είναι περιπαικτικό ασφαλώς. αλλά αν θες να το δούμε πολιτικά, ασφαλώς και η ΝΔ πρέπει να πάρει αποστάσεις από τις πρακτικές και την όποια ιδεολογία του ΛΑΟΣ. Ούτε κεντροδεξιές πολυκατοικίες υπάρχουν ούτε πολιτικές συγγένειεςς , ούτε τίποτα.
      Ο ΛΑΟΣ είναι ένα αρχηγικό μόρφωμα, το οποίο στην πορεία μάζεψε όλα τα "ορφανά" του πολιτικού σκηνικού, υπό την αιγίδα του ΠΑΣΟΚ για να κόβει ένα ποσοστό καίριο από τη ΝΔ
      Ξεκάθαρα πράγματα.

  27. Dim avatar
    Dim 17/03/2011 10:19:41

    Νομίζεται ότι το ενδιαφέρον της ελληνικής κοινωνίας είναι αυτό? Μάλλον πλανάσθε πλάνην οικτράν.

  28. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 17/03/2011 10:27:27

    ΚΑΛΟ!!!

  29. ANNITA avatar
    ANNITA 17/03/2011 10:53:09

    μικρέ οδυσσέα περιττό να σου πω ότι έγραψες με το κείμενο σου. Κάλυψες όλους τους οργισμένους με τα καμώματα του λαγού.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ ANNITA 17/03/2011 11:56:50

      Ευχαριστώ Αννίτα

  30. cobra avatar
    cobra 17/03/2011 11:45:27

    H glwssa kokkala den exei kai kokkala tsakizei.O Karatzaferhs eipe mia mikrh alh8eia pou ola ta deksia komata gnwrizoun. O Samaras katanthse symmaxos tou KKE kai tou Syriza 2 teleios anti8etous polous apo auto pou presvevei h ND. Zhthse synainesh olwn twn komatwn se authn thn akrws epikyndhnh katastash sthn opoia vrisketai h Ellada, san ethikofrwn poliths. Pou to mempto?

    • Mακεδονας Θεσσαλονικιος avatar
      Mακεδονας Θεσσαλονικιος @ cobra 17/03/2011 12:28:48

      Κομπρα,γραφε σε παρακαλω στα Ελληνικα,θα σου την πουν!

    • σκαθάρι avatar
      σκαθάρι @ cobra 17/03/2011 15:39:13

      Μπράβο κόμπρα γιατί τη ΝΔ με αυτά που κάνει θα καταντήσουν να την υποστηρίζουν τίποτα πρώην αριστεροί των πανεπιστημίων και οι φιλελεύθεροι αστοί θα νιώθουμε ξένο σώμα ενώ όλοι αυτοί σαν το σπίτι τους μαζί με κάποιους λαικιστές του ΠΑΣΟΚ...Επειδή βγαίνει πολύ κακία από όλους ειδικά τους σαμαρικούς θα θυμίσω ότι ο καρατζαφέρης φεύγοντας απο τη ΝΔ συνέχεια αυξάνει τα ποσοστά σε συνεχόμενες εκλογές και είναι από τα κόμματα που δεν χρωστάνε στις τράπεζες (ΝΔ και ΠΑΣΟΚ πάνω από 200εκ. Ευρώ και οι δύο). Για το πόσο δύσκολο είναι αυτό για συνεχόμενες εκλογές να ανεβαίνεις "φεύγοντας από το μαντρί" ο νυν αρχηγός της ΝΔ ξέρει πολύ καλά από προσωπική πείρα. Ας μη λέει λοιπόν πολλά για αυτό γιατί δεν το συμφέρει

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ σκαθάρι 17/03/2011 17:23:19

        ΝΕΟφιλελεύθεροι εννοείς. Εμπρός λοιπόν, αν θεωρείς ότι είστε τόοοοσο πολλοί όσο θέλετε να μας πείσετε ότι είστε, γιατί δεν πάτε στο ντορόκομμα; Μήπως επειδή θα μαζέψει ποσοστά... Ταύρων και Δράσης;

        Η ΝΔ χρειάζεται ιδεολογικό επαναπατρισμό, όχι νεοφιλελεύθερο αυτοχειριασμό!

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ σκαθάρι 17/03/2011 17:26:17

        Και για την ενημέρωσή σου: "φιλελεύθερος αστός" (sic) δήλωνε και ο... Λιάπης. Κάπως έτσι είναι τα πρότυπά σας;

  31. spiros avatar