#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/01/2011 16:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κ.Ροδινός προς Βήμα: «H γραφικότητα και η εμπάθεια δεν έχουν πλέον όρια!.»



[caption id="attachment_79666" align="alignnone" width="600" caption="Φανατικοί μουσουλμάνοι αυτομαστιγώνονται διαμαρτυρόμενοι για τη νέα τεχνολογία στην Καμπούλ"][/caption]

Εκεί στο ΒΗΜΑ μάλλον έχουν απωλέσει κάθε αίσθηση σοβαρότητας.

Την Κυριακή στην έντυπη έκδοσή τους έγραψαν:

« Ποιος σύμβουλος του προέδρου της ΝΔ αρθρογραφεί σε ιστοσελίδες με το ψευδώνυμο Κώστας Ροδινός; Το «κουίζ» μπορεί να φαίνεται δύσκολο, αλλά αν επιχειρήσει κανείς μια αναζήτηση στο Ιnternet θα βρει άρθρα ουδόλως «ρόδινα» αλλά σχετικώς καλογραμμένα και, ως γνωστόν, μόνο ένας από τους «ελληνόφρονες σαμαροφύλακες» ξέρει τόσο καλά ελληνικά ώστε να υποστηρίζει αρθρογραφία… ανεκτού επιπέδου.»

Στο σχόλιο αυτό έστειλα την παρακάτω απάντηση:

Αγαπητέ «Βηματοδότη»,

Είναι λυπηρό για έναν αναγνώστη σας, να διαπιστώνει ανακρίβειες σ’ ένα θέμα, που τον αφορά προσωπικως! Σχετικά με το «κουϊζ», που θέσατε στους αναγνώστες σας την περασμένη Κυριακή, επιτρέψατέ μου να επισημάνω τα εξής:

Ουδέποτε υπήρξα σύμβουλος του Προέδρου της Ν.Δ. και υπό ουδεμία ιδιότητα! Αν ο συντάκτης του «κουϊζ», έκανε το στοιχειώδες ρεπορτάζ, θα επιβεβαίωνε του λόγου το αληθές.
Δεν είμαι επαγγελματίας αρθρογράφος. Απλώς το Antinews μου παρέχει μια φιλόξενη στέγη.  Ως εκ τούτου ζητώ ….συγνώμη για τα «….σχετικώς καλογραμμένα άρθρα», που «υποστηρίζουν ένα …ανεκτό επίπεδο αρθρογραφίας». Όμως, μου αρέσουν οι παρατηρήσεις και σας υπόσχομαι ό,τι θα βελτιωθώ!
Οσον αφορά στα ελληνικά μου, αυτό το επίπεδο είχε τη δυνατότητα να μου προσφέρει το Γυμνάσιο Διδυμοτείχου. Δράττομαι πάντως της ευκαιρίας να ευχαριστήσω και δημοσίως τους καθηγητές μου.
Απορώ γιατί το «ελληνόφρων» σχολιάζεται ειρωνικά. Δηλαδή τι έπρεπε να είναι ένας έλληνας, «αλλόφρων»;
Τέλος, ούτε «σαμαροφύλακας» υπήρξα ποτέ μου. Μόνο «θαλαμοφύλακας» λίγες φορές και αυτό πριν πολλά χρόνια!

Εννοείται ότι είμαι στη διάθεση του συντάκτη σας για … ταυτοποίηση στοιχείων. Ευχαριστώ πολύ για τη φιλοξενία.

«Αίσιον και ευτυχές το 2011»

Φιλικά

Κώστας Ροδινός.

Νέο σχόλιο για γραφικές ιστοσελίδες



Παρ’  όλα αυτά, όμως, χθές ο ΒΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣ, επανήλθε στην ηλεκτρονική του έκδοση με νέο σχόλιο:

“Υπερδραστηριότητα στο Διαδίκτυο χθες για τον σύμβουλο του προέδρου της ΝΔ που μεταμφιέζεται με το ψευδώνυμο Κώστας Ροδινός και αρθρογραφεί σε γραφικές ιστοσελίδες τις οποίες λατρεύουν όσοι πιστεύουν ότι εξωγήινοι βοήθησαν τους Ελληνες στη Μάχη του Μαραθώνα. Πολλοί απορούν πότε βρίσκει τον χρόνο ο Ροδινός να αρθρογραφεί, να συμβουλεύει τον πρόεδρο και να πίνει με τις ώρες τον καφέ του σε καφετέρια της οδού Βαλαωρίτου. Η απάντηση είναι απλή. Εργάζεται από την καφετέρια με τη δύναμη της τηλεπάθειας.”

Στο σχόλιο αυτό έστειλα και νέα απάντηση:

«Aγαπητέ ΒΗΜΑΤΟΔΟΤΗ,

Δεν πρόλαβα να απαντήσω για το δημοσίευμα της Κυριακής και μόλις υπέπεσε στην αντίληψη μου και νέα αναφορά στο πρόσωπό μου, η οποία μάλιστα είναι και άκρως προσβλητική.

Απορώ; Ο συντάκτης σας δεν έχει κάτι πιο εποικοδομητικό να κάνει και …παρακολουθεί τις δραστηριότητές μου, διαβάζοντας ..γραφικές ιστοσελίδες;

Η επιμονή σας, εκτός του ότι έχει καταντήσει γραφική, αγγίζει και τα όρια της εμπάθειας.

Προφανώς σας ενοχλεί κάποιος από τους συμβούλους του Προέδρου της Ν.Δ. για αυτό και επανέρχεσθε.

Ατυχήσατε! Και όσο συνεχίζετε, εκτίθεσθε!

Σας διευκρινίζω ότι:

Ουδεμία επαγγελματική ή άλλη σχέση έχω με τον Πρόεδρο της Ν.Δ. Σε απλά ελληνικά: δεν είμαι σύμβουλός του!
Η ενημέρωση του συντάκτη σας είναι τόσο ….ακριβής, όσο ακριβής ήταν και η περιγραφή της συνάντησης Καραμανλή- Ερντογάν τον Ιούνιο του 2009! Για τους μη γνωρίζοντες, εκείνη η συνάντηση δεν πραγματοποιήθηκε ποτέ!
Είμαι ευτυχής που αρθρογραφώ σε …γραφικές ιστοσελίδες γιατί οι …σοβαρές, όπως η δική σας, δεν θα καταδεχόταν ποτέ να φιλοξενήσουν δικά μου άρθρα, τα οποία είναι άλλωστε …«σχετικώς καλογραμμένα».
Μάλλον ο συντάκτης σας θα συχνάζει πολλές ώρες στη Βαλαωρίτου και κάτι έχει πάθει από τους πολλούς καφέδες και βλέπει παντού σύμβουλους του Προέδρου της Ν.Δ.



Τέλος, όπως ανέφερα και στην προηγούμενη απάντησή μου, πείτε μου πού θέλετε να εμφανιστώ για …εξακρίβωση στοιχείων και αν πρέπει να φέρω και τον κηδεμόνα μου.

Λυπούμαι, ειλικρινώς για αυτό το επίπεδο δημοσιογραφίας.

Σας είναι τόσο δύσκολο να αντιληφθείτε, ότι υπάρχουν και απλοί πολίτες, που έχουν άποψη και κάποια μικρή ικανότητα να τη διατυπώνουν;

Ελπίζω ότι θα σταματήσει εδώ αυτή η κωμωδία. Διασκεδάσαμε αρκετά! Εχουμε και δουλειές!

Ευχαριστώ για τη φιλοξενία

Κώστας Ροδινός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας avatar
    Κώστας 12/01/2011 16:14:29

    Δεν τους κάνετε και καμιά αγωγούλα, έτσι για να γελάσουμε κ.Ροδινέ; Γιατί επιτέλους κάποτε θα πρέπει το θράσος να τιμωρείται.
    Γιατί γραφικοί είναι και δεν πειράζει.
    Αναξιόπιστοι είναι και δεν πειράζει. Το διασκεδάζουμε με το κλείσιμο του καθημερινού Βήματος και ευχόμαστε και στα Νέα το αυτό.
    Αλλά το θράσος είναι εξοργιστικό. Μιά αγωγούλα να σέρνεται. Δεν στοιχίζει τίποτα...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Κώστας 12/01/2011 17:08:01

      Δεν υπάρχει λόγος. Διαφημίζουν δωρεάν το Antinews!
      Ξέρεις πόσα θα πλήρωνε ο Φάκτορας για τόση διαφήμιση;

      • xenios avatar
        xenios @ Κώστας Ροδινός 12/01/2011 20:56:50

        Πρέπει να έχουν τρομάξει πάρα πολύ, για να αντιδρούν έτσι. Δεν νομίζω να φοβούνται τόσο τον αντιπολιτευτικό λόγο σας.
        Υπάρχουν χιλιάδες ενημερωτικές ιστοσελίδες, forums και blogs, όμως εδώ υπάρχει εξαιρετικά υψηλό επίπεδο και αυτό τρέμουν.

        Χαίρομαι που θυμηθήκατε το απίστευτο φιάσκο, με την δήθεν επίσκεψη Ερντογάν, στα εγκαίνια του νέου μουσείου της ακροπόλεως. :)

      • Kostas D avatar
        Kostas D @ Κώστας Ροδινός 12/01/2011 22:11:24

        Πιστευω πως θα επρεπε να τους μιλησετε με ΑΣΧΗΜΟ τροπο.. Επιβαλλεται, γιατι οπως ειδατε, ειναι , ΕΙΡΩΝΕΣ δε σας σεβαστηκαν με την πρωτη Ευγενικη επιστολη σας ....ειδατε συνεχισαν... Τετοιοι υπανθρωποι απο ευγενειες δεν καταλαβαινουν....
        ΘΕΛΟΥΝ ΧΤΥΠΗΜΑ απο την αρχη....
        Τουλαχιστον εγω αυτο θα εκανα. Μιας και ΔΕ ΔΕΧΟΜΑΙ στη ζωη μου την ειρωνεια....
        Οσο δε για τη διαφημιση... αυτη εγινε ηδη μεσω του Φαηλου Κρανιδιωτη.
        Ο τροπος που σας αντιμετωπισαν και τις 2 φορες ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ!!!!!

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ Kostas D 12/01/2011 23:35:37

          φίλε Κώστα,
          Εδώ και πολλά χρόνια έχω πειστεί ότι οι χαρακτηρισμοί αφορούν αυτούς που τους χρησιμοποιούν και όχι αυτούς στους οποίους απευθύνονται.
          Από την άλλη έχω μάθει να μην αφήνω τίποτα αναπάντητο από αυτά μου με αφορούν.

          • Kostas D avatar
            Kostas D @ Κώστας Ροδινός 12/01/2011 23:49:32

            Να μη μενει τιποτε αναπαντητο!
            Συμφωνω απολυτα!

      • Νίκος avatar
        Νίκος @ Κώστας Ροδινός 13/01/2011 00:08:41

        Κώστα, το "Ελληνόφρων" σε αντιδιαστολη με το ξενόφρων και ξενήλατος, που είναι οι αφεντομουτσουνάδες τους.
        Ευγε!

  2. Orestios avatar
    Orestios 12/01/2011 16:14:52

    Κώστα Ροδινέ τους έχεις κάνει να λαλήσουν.
    Βουτριά στην παράνοια κάνουν στο ΒΗΜΑ καθώς αρνούνται την πραγματικότητα.
    Καλά τους κάνεις.


    Δεν θα ησυχάσουμε αν δεν κλείσουν οι ρυπαρές φυλλάδες.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Orestios 12/01/2011 20:45:56

      Καλά λες, Ορέστιε, οι υπόλοιποι αρθρογράφοι θα πρέπει να ανησυχούμε που δεν ασχοληθηκαν μαζί μας! Προφανώς ο Ροδινός μας έχει φάει λάχονο. Ενδεχομένως, πάλι, να είναι ο μόνος που έχει αρθρογραφία "ανεκτού επιπέδου". Λες το Βήμα να εννοεί ότι οι υπόλοιποι είμαστε "μη ανεκτού"; Μήπως να τους στείλω κι εγώ επιστολή διαμαρυτρίας επειδή δεν ασχολήθηκαν με την αφεντιά μου και εμμέσως υπονοούν κάτι για το επίπεδο "ανεκτού" της αρθρογραφίας μου; Λες;

      Χωρίς πλάκα τώρα, Κώστα πολύ καλές οι απαντήσεις και πολύ το χαίρομαι που ξεσκεπάζεται τόσο εύκολο ποιο είναι το δικό τους επίπεδο.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Επώνυμος 12/01/2011 21:14:13

        Επώνυμε, όταν διάβασα το πρώτ κείμενο του Κώστα Ροδινού στο antinews, περίπου έναν χρόνο πρίν 'ηταν σαν να διάβαζα αυτά που σκεφτόμουν.
        Μου άρεσε ο τρόπος του και μπορώ να πω πως με γοητεύει η γραφή του.
        Δεν θα μπορούσα να τα γράψω. Το ομολογώ. Όμως μπορώ να τα πω.
        Και σαν εμένα είναι πολλοί άνθρωποι, που χαίρονται να διαβάζουν αυτά που σκέφτονται. Ειδικά όταν η βρώμικη προπαγάνδα των εξίσου βρώμικων ΜΜΕ προσπαθεί να στερήσει κάθε είδους επικοινωνία.
        Όπως πολλοί απλοί άνθρωποι, έτσι κι εγώ, διαβάζουμε Κώστα Ροδινό από το antinews έχοντας αποφασίσει να στείλουμε στην ανεργία αυτούς που δηλητηρίαζαν την σκέψη μας τόσα χρόνια προκειμένου να επιπλεύσουν.
        Τώρα ήρθε ο καιρός όλα αυτά τα φασιστικά έντυπα νηα κλείσουν και να απελευθερωθούν οι υγιείς δυνάμεις της ελεύθερης και μη χειραγωγίσιμης σκέψης.

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ Orestios 12/01/2011 21:20:35

          Όπως το λες: φασιστικά. Σκοπός τους είναι όχι η ενημέρωση, αλλά η χειραγώγηση της κοινής γνώμης.

          Ζήτω η ελευθερία! Ζήτω η Ελλάς!

          • Περδικιδης Βασιλειος avatar
            Περδικιδης Βασιλειος @ Επώνυμος 12/01/2011 23:54:09

            ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ!!!!!!!!!!!!

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ Orestios 12/01/2011 23:39:27

          Ορεστιος,
          deeply moved.
          Thanks.

          • Orestios avatar
            Orestios @ Κώστας Ροδινός 13/01/2011 17:10:02

            Παρακαλώ Κώστα Ροδινέ.
            Αν θυμάμαι καλά, στο πρώτο σου άρθρο που δημοσιευτήκε, το πρώτο σχόλιο είναι δικό μου και έχει πολλά θαυμαστικά.

        • man8os avatar
          man8os @ Orestios 13/01/2011 10:08:32

          ++++

      • Orestios avatar
        Orestios @ Επώνυμος 12/01/2011 21:21:58

        Μην στείλεις επιστολή.
        Δεν χρειάζεται.
        Περίμενε λίγο καιρό. Στο ΒΗΜΑ έχουν συνομωσιολογικό παραλήρημα και δεν απέχουν πολύ από το να φαντασιώνονται πως κάποιος τους καταδιώκει.
        Θα ανακαλύψουν κι άλλους οι άρρωστημένοι εγκέφαλοί τους.
        Θα γελάμε με τον ξεπεσμό τους και την επιβεβαίωση πως ήταν πάντα έτσι, κι ας παρίσταναν τους έξυπνους.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Επώνυμος 12/01/2011 23:37:57

        Επώνυμε,

        και για σένα λέγανε οτι είσαι ο ...Λαζαρίδης (αυτός ο άνθρωπος πια θα τρελλαθεί με τόσο ψευδώνυμα), αλλά προς το παρόν τη ....γλύτωσες!

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ Κώστας Ροδινός 13/01/2011 09:46:08

          Αααα, 'νταξει τότε, να ησυχάσω! Είπα κι εγώ, μόνο εσύ θα είσαι ο Λαζαρίδης; Οι υπόλοιποι ντιπ για ντιπ δε μετράμε δηλαδή εδώ μέσα; Ούτε μια λοιδορία, ούτε ένα κράξιμο από την καθεστωτική δημοσιογραφία;

          Γιατί αλλιώς να κάναμε κίνημα εδώ μέσα οι υπόλοιποι: "Όλοι έχουμε δικαίωμα στην ανεκτού επιπέδου αρθρογραφία - όλοι έχουμε δικαίωμα να μας περνούν για το Λαζαρίδη - όχι στη μονοπωλιακή λοιδορία του Ροδινού"!

          • man8os avatar
            man8os @ Επώνυμος 13/01/2011 10:10:15

            Να κανουμε γκρουπακι διαμαρτυριας στο φβ...

    • Michal V. avatar
      Michal V. @ Orestios 12/01/2011 22:34:36

      Δυστυχώς θα αργήσει λίγο αυτό (το κλείσιμο) αφού ακόμα υπάρχουν μ@λ@.. που εξακολουθούν να τους διαβάζουν και κρατικά χρήματα που ρέουν στο ταμείο τους αφειδώς. Πού θα πάει όμως ! Δε φαντάζομαι να αργήσει τόσο πολύ αυτή η μέρα, ώστε ... να μη ζούμε τότε.

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/01/2011 16:19:20

    Κύριε Ροδινέ, τι ασχολείστε με ΔΟΛιες φυλλάδες...

    Όσω γεια τοιν ορθωγραφεία, εμύς δαι γράφουμαι καττά παγκελεία.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ archaeopteryx 12/01/2011 17:11:52

      Μα δεν ασχολούμαι εγώ.
      Προσπαθούν να φορτώσουν σε κάποιον άλλον , για τον Λαζαρίδη γίνεται η ιστορία, ας μη κρυβόμαστε, τα δικά μου τα χαϊρια.

      • Kostas D avatar
        Kostas D @ Κώστας Ροδινός 12/01/2011 22:13:09

        Συμφωνει....αλλα γιατι να ειρωνευτουν εσας ομως....!!
        Ασχετως του ποιος ειναι ο αληθινος στοχος..

  4. sawas avatar
    sawas 12/01/2011 16:20:35

    Κώστα

    Εσύ να είσαι καλά και να εκφράζεις τις απόψεις σου όπου μπορείς και όπως μπορείς καλύτερα και τα υπόλοιπα είναι δική μας δουλειά…..

    Έγραψα παλιότερα πως εδώ, δεν γίνεται μόνο CrashTest διαφημίσεων, αλλά και απόψεων, σχολίων, αρθρογράφων, σχολιαστών……

    Εσύ το πέρασες, αυτοί προσπαθούν ακόμα…….γνώμη μου, ματαιοπονούν!!!


    Καλή συνεχεία..

  5. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 12/01/2011 16:25:01

    Δε βάζει μυαλό το ΒΗΜΑ.
    Να κλείσει και το Κυριακάτικο...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Βανζέτι 12/01/2011 16:40:36

      Κοντά είναι κι αυτή η ώρα. Τους πνίγει ο επιθανάτιος ρόγχος τους, γι' αυτό και αντιδρούν σπασμωδικά.

      Ο λαός μας το λέει και λίγο διαφορετικά: "όταν ψοφάει ο γάιδαρος (...)"

      Η εντός παρενθέσεως λέξη είναι σόκιν και δεν γράφεται, θα την κόψει δικαίως ο Φάκτορας.

      • Misha avatar
        Misha @ Αυριανιστής 13/01/2011 17:48:28

        «Ταβλώνε εννοείς Αυριανιστή.
        Και στην κρεμάλα το ίδιο συμβαίνει, μαζί με την ψυχή βγαίνουν και το περιεχόμενο των υπογαστρίων.
        Δεν ξέρω όμως αν προκειται ακριβως περί αυτού στη συγκεκριμένη περίπτωση...
        Έχουν οργάνωση, σχέδιο, εμπειρία, λεφτά ,ΜΜΕ κι έχουμε μόνο οργή και το διαδίκτυο...Ούτε καν έναν Κίρχνερ...

    • Michal V. avatar
      Michal V. @ Βανζέτι 12/01/2011 22:57:45

      Θα κλείσει θακλείσει, όσα DVD και όσες συνταγές μαγειρικής και αν βάζει στα κιλά τρου κυριακάτικου χαρτιού του, αρκεί να κλείσει λίγο η βρύση του κρατικού χρήματος.

  6. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 12/01/2011 16:29:24

    Αμάν είπαν να παραμείνουν ανοιχτοί το Σαββατοκύριακο,αλλά απ'ότι βλέπω δε το γλυτώνουν το λουκέτο.
    Βηματοδότη άλλαξε μπαταρία γιατί μάλλον η παρούσα σου κάνει νερά.

  7. Apollonios avatar
    Apollonios 12/01/2011 16:31:49

    ΦΟΒΕΡΕΣ αμφότερες οι απαντήσεις σου, το πιθανότερο είναι ότι θα τις θάψουν κάπου με αρκετά μπάζα από επάνω, να παραδεχτούν την "πατάτα" λίγο απίθανο.

  8. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 12/01/2011 16:36:26

    Το σύστημα φρικάρει στη σκέψη ότι δεν έχουν ακόμη γίνει όλοι οι Έλληνες εθελόδουλοι. Γιατί έτσι μπορεί ακόμη κάποιοι να το καταρρίψουν.

  9. kiki avatar
    kiki 12/01/2011 16:38:40

    Κυριε Ροδινε,
    διαβαζοντας το ξεραθηκα στα γελια, για μη δημοσιογραφος πολυ καλο το κειμενο σας,
    Μαλλον απο την ζηλεια τους τα γραφουν αυτα διοτι οι συγγεκριμενοι δημοσιογραφοι πασχουν στην συνταξη ολοκληρωμενων φρασεων, πολυ δε περισσοτερο καταθεσεων ιδεων, μια και τα κειμενα τους πηγαινουν απο την Γραμματεια και τα τυπωνουν αυτουσια, δηλαδη ακαταλυπτα, σαν του αρχηγου τους.
    Το ιδιο περιστατικο με τον Ερντογαν συνεβη, και το 80 η αρχες 81, οπου θα γινοταν μια συναντηση Ραλλη - Παπανδρεου, και το ιδιο δημοκρατικο συγκροτημα , τυπωσε τα περιστατικα της συναντησης και τι ειπε ο Αντρεας, και κατατροπωσε τον Ραλλη, κλπ, ντεσου της συναντησης, και επειδη τοτε οι απογευματινες τυπονωντουσαν ξημερωματα,και κυκλοφορουσαντο μεσημερι στις 12, τις μοιρασαν.
    Αλλα ελα που ο Ραλλης τις πηρε νωρις, κατα τις 8.Το διαβασε λοιπον το δημοσιευμα και ακυρωσε την συναντηση.
    Εχουν εμπειρια σε φανταστικα σεναρια, τωρα βρηκαν εσας.
    Απο την αλλη σκεφτομαι οτι αν ο Λαζαριδης χρησιμοποιουσε το ονομα Ροδινος , ετσι μαυριδερος που ειναι μαλλον θαταν εξ ισου αστειο.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ kiki 12/01/2011 23:41:10

      Kική,

      αυτή την ιστορία, είχα την τύχη να την ακούσω από τον ίδιο Ράλλη!
      Διδακτική όντως!

  10. danaos avatar
    danaos 12/01/2011 16:40:32

    Κώστα,σου έχω κλείσει τραπέζι γι απόψε!Πάρε και τον Πρόεδρο!Ας βγει κι αυτός μια φορά με το σύμβουλό του!
    Βασίλης Καρράς

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ danaos 12/01/2011 17:12:29

      Δεν έχεις άλλοθι!

      • danaos avatar
        danaos @ Κώστας Ροδινός 12/01/2011 17:46:48

        Ε τότε να καλέσω και φωτογράφους!Και άλλοθι και κονόμα!!

      • Μικρός Οδυσσέας avatar
        Μικρός Οδυσσέας @ Κώστας Ροδινός 12/01/2011 17:57:03

        Νέες αποκαλύψεις έρχονται

        • Orestios avatar
          Orestios @ Μικρός Οδυσσέας 12/01/2011 18:41:00

          Όχι άλλες αποκαλύψεις.
          Θέλεις να εισαχθεί ο ΒΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣ στο Δρομοκαΐτειο?

        • danaos avatar
          danaos @ Μικρός Οδυσσέας 12/01/2011 18:58:26

          Πρόσεξε θα χάσεις τα πρωτεία!Το πρωί σε έσκισε η effie!Βάλε μέσον το Strange να 'ρθεις και συ!Και για πάρτη σου δε θα τραγουδήσω play back!

          • Strange Attractor avatar
            Strange Attractor @ danaos 12/01/2011 19:03:11

            Μη τυχόν βρωμίσει κανείς σας ότι στη πραγματικότητα είμαι ο Φρανς Τσαγκάρης... Πολλοί πιστεύουν ότι είμαι ο Τζον Τίκις ο βαψομαλιάς, και γουστάρω.

  11. φωτεινη avatar
    φωτεινη 12/01/2011 16:40:48

    κι εγω κυριε ροδινε,στην εγκριτη αθηναικη εφημεριδα«βημα ,βημα,το λεω το ποιημα»διαβασα οτι επειτα απο πολυχρονη ερευνα ειναι στην ευτυχη θεση να μας ανακοινωσουν τη δημοσιοποιηση των αποτελεσματων της παραπανω ερευνας, με τιτλο«το ιστορικο ψεμα . Η συμμετοχη των ελληνων στη μαχη του Μαραθωνα και οι προεκτασεις της»

  12. φωτεινη avatar
    φωτεινη 12/01/2011 16:45:55

    ξεχασα το «εθνικιστικες] πριντις προεκτασεις της.

  13. julia avatar
    julia 12/01/2011 16:48:21

    Toυς τρόμαξε ο Γαρουφαήλ και ψάχνουν τώρα το Ονομα του Ρόδου.......

    • factorx avatar
      factorx @ julia 12/01/2011 17:04:29

      !!!

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ julia 12/01/2011 21:21:50

      Σχολιάζεις σπάνια, απίστευτα σύντομα και εύστοχα. Τα σέβη μου.

  14. loretta avatar
    loretta 12/01/2011 16:48:26

    ...το βημα εχει χασει παντελως τον....βηματισμο του...!!

    Κυριε Ροδινε ειναι πασιφανες οτι κατασκευαζουν αρθρα ....μπας και απο την αντιδραση πουλησουν καμια χιλιαδα παραπανω φυλλα..

    το θεμα ειναι θα τους αφησετε να το κανουν στην πλατη σας ...ειδικα αυτος ο τραγικος τυπος που αρθρογραφει εις βαρος σας??

  15. DeltaLamda avatar
    DeltaLamda 12/01/2011 16:49:01

    Μπράβο Κώστα. Σφάξιμο με το βαμβάκι :)

  16. Zio avatar
    Zio 12/01/2011 16:49:34

    ώρα να λάμψει η αλήθεια. καιρός να πέσουν οι μάσκες. όλα στη φόρα.
    να αποκαλύψω κι εγώ με την σειρά μου ότι ο ΠΠ δεν είναι άλλος από τον Πάκη.
    ευκολάκι ήταν, απλά το ανέφερα για να μην χάνουν χρόνο τα ΔΟΛια τζιμάνια.

    αν συνεχιστεί αυτό το σκηνικό, ίσως και να αποκαλύψω και το ποιός από τους 2 Κουρήδες είναι ο Αυριανιστής.

    αυτά για σήμερα, δεν δίνω κι άλλο τσάμπα ρεπορτάζ.

    • jkr avatar
      jkr @ Zio 12/01/2011 17:23:22

      Πολύ καλό!

  17. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 12/01/2011 16:54:48

    Φανταστείτε τι άλλο θα γινόταν στο "Βήμα", άν κάποιοι εκεί υποτευόταν ότι ο Κώστας Ροδινός στον ελεύθερο χρόνο του, είναι και ερασιτέχνης διαιτητής σε αγώνες μπάσκετ!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Ο Θείος 12/01/2011 17:02:39

      Θείε,
      μην κάνεις αποκαλύψεις και αρχίσουν νέα σενάρια.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Κώστας Ροδινός 12/01/2011 17:11:49

        Πρόσεχε, Κώστα, ο Θείος έχει στοιχεία απο το παρελθόν των... σπουδών του, και είναι ικανος να σου βγάλει ότι εσύ ήσουν που έδινες ντόπα στους παίκτες της... Λοκομοτίφ Λειψίας και έφτασαν ως τον τελικό του Κυπελλούχων!

  18. Wolf avatar
    Wolf 12/01/2011 16:54:53

    Κώστα, πως είναι ο τίτλος ενός αλλου αρθρου σημερα, στο Antinews:
    Ασε τους νεκρούς να προχωρούν?
    Αυτό λοιπόν...

    • factorx avatar
      factorx @ Wolf 12/01/2011 17:05:07

      Καλώς τα παιδιά. Πωες πήγε το κυνήγι;

  19. Δημητρης Κ avatar
    Δημητρης Κ 12/01/2011 17:07:40

    Καλά τι καπνίζουν εκεί στο Βημα; Πάντως από την ιστορία βγήκε και λίγο γέλιο με το επίπεδο των παραπολιτικών τους.. Μαρέσει που επιμένουν... Αύριο θα επανέλθουν μου φαίνεται...

  20. Λεωνίδας avatar
    Λεωνίδας 12/01/2011 17:09:03

    κ. Ροδινέ,
    μας προσφέρετε απίστευτη ικανοποίηση ξεφτιλίζοντάς τους, συνεχίστε απτόητος, έχετε την αμέριστη συμπαράστασή μας και την απόλυτη "εξουσιοδότηση" να το πράττετε σε κάθε ευκαιρία.

  21. Κρης avatar
    Κρης 12/01/2011 17:10:17

    Μεγάλες ζημίες και υψηλά δάνεια για τις εταιρίες των ΜΜΕ
    news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economy_2_05/09/2010_413854
    ή http://bit.ly/egsgJq

    Οι αριθμοί, καθρέφτης της κρίσης στον Τύπο
    Για τις επτά εισηγμένες επιχειρήσεις το ύψος των δανείων
    αθροιστικά φθάνει τα 664 εκατ.

    news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_2_10/10/2010_418199
    ή http://bit.ly/hAS74G

    Στην εντατική είναι...............
    @@@@

  22. Έρεβος avatar
    Έρεβος 12/01/2011 17:14:06

    Το πρόβλημα είναι το εξής για τον ΔΟΨ. Είναι εμφανές ότι το ΠΑΣΟΚ χάνει τη μάχη της ενημέρωσης στο διαδίκτυο, αυτό που το πονάει όμως περισσότερο είναι ότι χάνει την μάχη της πρόσβασης της άποψης του στη νέα γενιά μέσω αυτού.

    Αιχμή του δόρατος του Σαμαρά στα blog σοβαρής γνώμης και άποψης είναι το antinews. Εξ'ου και η απέχθεια και το "τσεκούρωμα" των πιο σημαντικών και πιο ευκολόπληκτων λόγω επωνυμίας αρθρογράφων του.

  23. Bodinus1576 avatar
    Bodinus1576 12/01/2011 17:20:22

    Κύριε Ροδινέ,
    Η δυσπιστία απέναντι στο πρόσωπό σας είναι φυσιολογική. Για το "Βήμα" και τους συν αυτώ τα ελληνικά είναι μια "νεκρή γλώσσα" όπως απεφάνθη η μεγάλη γλωσσολόγος- άνευ βασικού τίτλου σπουδών αλλά τι σημασάι έχει είναι ΠΑΣΟΚ- και ιστορικός Θάλεια Δραγώνα. Επομένως είναι απίθανο κάποιος κάτοικος αυτής της χώρας να μιλά και να πολύ περισσότερο να γράφει σε "σχετικώς καλά ελληνικά". Η "ελληνοφροσύνη" είναι επίσης κάτι ανύπαρκτο καθώς οι σχετικά πρόσφατοι πρόγονοί μας ήταν αγράμματοι, που δεν "μπορούσαν να αντιληφθούν το μεγαλείο της Οθωμανικής αυτοκρατορίας" και κάναν την επανάστασή τους για να μπορούν να κάνουνε τα ρουσφέτια. Εσείς δε αν δεν είστε "κοπρίτης", θα είστε "αντιπαραγωγικός" ή "διεφθαρμένος" και κατά τούτο ανίκανος για οτιδήποτε άλλο παρά να πίνετε καφέδες στη Βαλαωρίτου και να συμβουλεύετε τον ακροδεξιό, λαϊκιστή και εθνικιστή Σαμαρά.
    Βεβαίως μπορείτε να υπενθυμίσετε εκεί στο Βήμα ότι οι δημοσιογράφοι του είναι άτομα που πετάνε μπουκάλια στα γήπεδα και κρύβονται πίσω από την ανωνυμία της μάζας, "χορηγούνται" από τη Ζήμενς και μάλλον σύντομα θα χρειάζονται μυθιστορήματα ότι οι εξωγήινοι μας βοήθησαν στη Μάχη του Μαραθώνα, προκειμένου να πουλήσουν κανά φύλλο.

    • kiki avatar
      kiki @ Bodinus1576 12/01/2011 17:29:53

      @ Μποντινους,
      η κ. Δραγωνα συζυγος του γνωστου κ. Μουζελη.
      Τι να ελεγε η γυναικα.

    • sawas avatar
      sawas @ Bodinus1576 12/01/2011 17:37:59

      Επέτρεψε μια διόρθωση….

      «…και κάναν την επανάστασή τους…» ένοπλη σύγκρουση εκαναν!!!
      :-)

  24. hasu avatar
    hasu 12/01/2011 17:22:50

    Ποιος διαβάζει εφημερίδες;Really?
    Και όσοι το κάνουν εως πότε θα σας διαβάζουν;Ήμαρτον.

    • man8os avatar
      man8os @ hasu 13/01/2011 10:16:56

      Υπαρχουν και και καλες εφημεριδες, δεν ειναι ολοι το ιδιο.

  25. Misha avatar
    Misha 12/01/2011 17:23:28

    Τον Βηματοδότη ο Μανώλης Καψής τον γράφει ;

    Ρωτώ γιατί συναγωνίζεται σε ευφυία ένα Aeonium Decorum που έχω στο μπαλκόνι.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Misha 12/01/2011 17:26:49

      Αυτός δεν έχει σχέση με το ΒΗΜΑ.
      Ο Παντελής Καψής είναι διευθυντής, αλλά στο ΒΗΜΑΤΟΔΟΤΗ μάλλον γράφουν πολλοί.

    • kiki avatar
      kiki @ Misha 12/01/2011 17:33:25

      @ Μισα ,
      αν το εγραφε ο Παντελης, ο αδελφος του Μανωλη { αυτο τα λεει ολα } , σε διαβεβαιω δεν θα καταλαβαινες τιποτα.
      καποιος που αντιλαμβανεται καλυτερα ειναι καιξερει να συντασει ολοκληρες φρασεις.

  26. TopGunZ avatar
    TopGunZ 12/01/2011 17:28:23

    Δείγμα επιπέδου σουρεαλισμού εις την κράνα του ΒΗΜΑτοδότη: -Γεια σου Γιάννη. -Δεν με λένε Γιάννη. -Γεια σου Γιάννη. -Δε με λένε Γιάννη. -Γεια σου Γιάννη. -Αει από δω, καλά, λέγε με Γιάννη. -Τι άλλα νέα Μαρία?

    (Ρε κυρ-ΒΗΜΑτοδότη, μπορείτε να γράψετε ότι είμαι ο κρυφός εραστής της Σκάρλετ ή της Μέγκαν??? Έστω της Πέιλιν, να το παίζω μιλφοκτόνος!)

    • danaos avatar
      danaos @ TopGunZ 12/01/2011 17:45:07

      Αφού είσαι ρε το θέλεις και γραπτό;΄Ελεος!

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ danaos 12/01/2011 18:24:02

        Κρύβε λόγια, θα βάλουνε κανά τεκμήριο και στο πήδημα και τα κορίτσια θα πιάνουνε σα Λαμποργκίνι και Φεράρι. Η δε Σάρα για τρίπατη μεζονέτα με κήπο και πισίνα...

        • skeptiki avatar
          skeptiki @ TopGunZ 12/01/2011 20:53:07

          Δε μου λες κρυφέ εραστή, κανένα ελληνικό ονοματάκι δεν βλέπω ανάμεσα στις τυχερές ερωμένες, τι ξενομανία είναι αυτή?... Θα διαμαρτυρόμουνα αλλά έχε χάρη που σέβομαι το Ροδινό που έχει την τιμητική του σήμερα

          • ανώνυμος avatar
            ανώνυμος @ skeptiki 13/01/2011 10:45:18

            Τις έχει καπαρώσει όλες ο Γκλέτσος. Εκτός αυτού, δουλεύω για το καλό του ισοζυγίου συναλλαγών, εξάγω βαρβατουάρ ελληνικό ανδρισμό στις ξενέρωτες τις Αμερικανίδες.

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ skeptiki 13/01/2011 11:10:11

            Εγώ είμαι ο 10:45

  27. victoria avatar
    victoria 12/01/2011 18:37:08

    Μπράβο κ.Ροδινέ, και κομψά και δηκτικά!!
    Για τα ελληνικά σας μην τους κάνετε τη χάρη να απολογείσθε, δεν υπάρχει λόγος.

  28. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 12/01/2011 18:38:28

    Συγχαρητήρια φίλε Ροδινέ. Τους τάπωσες για τα καλά. Πρόκειται περί ρυπαρής φυλλάδας τελικά, και το αποδεικνύουν μόνοι τους με τις σαχλαμάρες που γράφουν. Κάτι σαν τη εσπρέσο στο πιο σοβαροφανές.
    Το μόνο μου παράπονο είναι ότι έχω χάσει τις αναρτήσεις με τους εξωγήινους στον Μαραθώνα. Στείλε σε παρακαλώ τα λίνκς.

  29. nasos avatar
    nasos 12/01/2011 18:38:53

    τι κάθεστε και ασχολείσται τώρα με τα ζόμπι
    το κοινό τους περιορίζεται πλέον σε κάτι παππούδια που αγοράζουν το έγκριτον Βήμα επειδή ο σεβαστός πατήρ τους ήτο ψηφοφόρος του Στρατηγού Πλαστήρα

  30. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 12/01/2011 18:44:16

    Eυχαριστώ καρντάσι!
    Δεν τα εγραψα εγώ αυτά!
    Και τα αναζητώ εναγωνίως.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Κώστας Ροδινός 12/01/2011 21:53:28

      "Καρντάσι"... Τώρα άκουγα στο ραδιοφωνικό της Ελληνοφρένειας ότι ο ΓΑΠ αποκάλεσε τον Ερντογάν "καρντάσι" επειδή λέει έτσι το λένε σε μια "ιδιαίτερη περιοχή της Ελλάδας, τη Θεσσαλονίκη"!

      Το άκουσα εδώ:

      http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=6BnkajY7OM4

      περίπου στο 9:40 και έπαθα πλάκα!

  31. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 12/01/2011 18:45:53

    Victoria.
    Εψαχνα αφορμή να ευχαριστήσω δημόσια τους καθηγητές μου στο Γυμνάσιο!
    Τους έκανα δύσκολη τη ζωή ως μαθητής!

  32. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 12/01/2011 18:58:58

    Εγώ πάντως σε κάθε δημοσίευμα του Βήματος γιατί πιστεύω όλο και περισσότερο όχι μόνο στην ύπαρξη των εξωγήινων αλλά και ότι έχουν και βήμα για να εκφράζουν τις απόψεις τους;

    • Orestios avatar
      Orestios @ Ο Ιθαγενής 12/01/2011 19:00:23

      lol

  33. Agrofylakas avatar
    Agrofylakas 12/01/2011 19:03:00

    Αγαπητέ Κώστα Ροδινέ,
    ΑΞΙΟΣ! όχι ότι είχαμε και καμία αμφιβολία δηλαδή, αλλά ΑΞΙΟΣ! από κάθε άποψη.

  34. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 12/01/2011 19:26:08

    Τελικά μήπως εκεί στο Βήμα, πέραν του αρχικού στόχου να χτυπήσουν το Λαζαρίδη, συντηρούν το θέμα γιατί ψάχνουν για αναγνωσιμότητα με κάθε τρόπο. Τζάμπα διαφήμιση στους επισκέπτες της "γραφικής ιστοσελίδας". Φανταστείτε απελπισία.Η καρδιά του Βήματος δεν θα αντέξει όσους βηματοδότες και να βάλουν.
    Τελικά Κώστα έγινες διάσημος στο πανελλήνιο θέλοντας και μη. Θέλω αυτόγραφο υπογεγραμμένο! Σε λίγα χρόνια θα έχει ανεκτίμητη αξία οπότε θα το σπρώξω στους Sotheby's και θα γίνω πάμπλουτος!

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 12/01/2011 19:36:45

      Αν είχαν ανακινήσει το ζήτημα λίγους μήνες πριν θα είχε σωθεί και το ημερήσιο Βήμα

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 12/01/2011 19:37:12

      Ασε πρώτα να πείσουμε οτι δεν είμαστε ....άλλοι!
      Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω αυτήν την εμμονή τους!

      • Μικρός Οδυσσέας avatar
        Μικρός Οδυσσέας @ Κώστας Ροδινός 12/01/2011 19:41:17

        Κώστα θέλουν να περάσουν το μήνυμα ότι κάποιοι γράφουν καθ΄υπαγόρευση της Ρηγίλλης και δη του Λαζαρίδη (πως τα προλαβαίνει, τηλεπάθεια κτλ)

        • Orestios avatar
          Orestios @ Μικρός Οδυσσέας 12/01/2011 20:55:55

          Λες να είναι ο Εχετλαίος?

    • χρηχα avatar
      χρηχα @ Γιάννης Φαίλτωρ 12/01/2011 20:00:34

      καλησπέρα....
      εγώ νομίζω ότι δεν κάνουν διαφήμιση στο αντινιούς....απλά λένε ...τόσος κόσμος περνάει από εκεί κάθε μέρα...δεν κάνουμε καμία ρήξη , μπας και με τον σαματά αρχίσει κανείς και μας διαβάζει, περιμένοντας τί άλλο θα πούμε για το αντι και τους αρθρογράφους του;

  35. Μικρός Οδυσσέας avatar
    Μικρός Οδυσσέας 12/01/2011 19:32:55

    Κι εγώ που νόμιζα ότι στο Μαραθώνα πολέμησαν οι Αθηναίοι και οι Πλαταιείς. Οι Έλληνες λέει. Σιγά μην ήταν και η Αντάντ..

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Μικρός Οδυσσέας 12/01/2011 19:40:16

      Εσύ τα έγραψες αυτά τα άρθρα Μικρέ Οδυσσέα;
      Τα ψάχνουμε μαζί με τον Strange.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Μικρός Οδυσσέας 12/01/2011 19:52:36

      Ο Εχετλαίος κατέβηκε από το βουνό με ένα μυστικό υπερόπλο, την εχέτλη, και σάρωσε το περσικό κέντρο. Είναι γνωστά αυτά!

  36. Nίκος Θ. avatar
    Nίκος Θ. 12/01/2011 20:10:39

    Το ΒΗΜΑ και οι παραμορφωμένοι και κουλτουριάρηδες συντάκτες του, έχουν πανικοβληθεί στην κυριολεξία. Διαισθάνονται οτι η "επιβαλλομένη με κάθε θεμιτό και αθέμιτο μέσο" επιβολή τους στο αναγνωστικό κοινό, ΧΑΝΕΤΑΙ και, σαν αποτέλεσμα, χρησιμοποιούν τη διαβολή και το ψεύδος ως άμυνα πριν το τέλος τους. Κύριε Ροδινέ και όλοι αγαπητοί σχολιαστές του antinews, συνεχίστε με πάθος και επιμονή. Μήν πτοείστε.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Nίκος Θ. 12/01/2011 20:16:43

      Προσωπικά απευθύνω ανοιχτή πρό(σ)κληση στον Βηματοδότη, να μπει εδώ ως σχολιαστής και να κοντραριστούμε (φιλικά) σε όποιο γνωστικό αντικείμενο επιλέξει, σε πραγματικό χρόνο, και χωρίς διορθωτές, για να δει το αναγνωστικό του κοινό αλλά και η εργοδοσία του, το κατά πόσο αξίζει τον μισθό του και αν αντέχει σε πραγματικά πυρά ερασιτεχνών, το περισπούδαστο ύφος του.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Strange Attractor 12/01/2011 20:33:07

        Μα, πίστευες ποτέ ότι στο συνάφι επικρατούσαν κριτήρια... αριστείας;

      • Orestios avatar
        Orestios @ Strange Attractor 12/01/2011 20:54:58

        S.A. είσαι αδίστακτος!

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ Orestios 12/01/2011 21:06:07

          Strange Attractor προς ΒΗΜΑ: Hasta la vista, baby....

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Strange Attractor 12/01/2011 21:21:00

        !!!

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Strange Attractor 12/01/2011 21:46:10

        ξερεις ποσες προσκλησεις εχουν?? χαχαα δεν μπορουν να αντιπαρατεθουν μαζι μας. Σε κανενα θεμα. Εχουν μαθει να πληρωνονται για να μιλανε μονοι τους.

        ΠΠ

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Strange Attractor 12/01/2011 23:44:26

        Strange,
        είναι άδικο!
        Θα παίζει εκτός.....έδρας και με πολλούς αντιπάλους!
        Ανισος ο αγώνας!

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ Strange Attractor 13/01/2011 10:04:33

        ΑΚΡΙΒΩΣ!!!

        Να μάθουν να γράφουν χωρίς υπαγόρευση του γραφείου τύπου της κυβερνήσεως.

  37. Maximilien avatar
    Maximilien 12/01/2011 20:35:53

    Η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση

  38. cobalt avatar
    cobalt 12/01/2011 20:59:57

    Το θέμα είναι ένα : αναφορά του antinews και στις φυλλάδες τους εκτός απο τα κανάλια τους. Ο φόβος αρχίζει και τους κυριεύει εμφανώς..

    Σε λίγο θα λοιδορούν τα ονόματα που ξεκινούν απο Σ, θα ζητούν απογόρευση του σαμαριού στα γαϊδούρια και θα θέσουν το μπλέ εκτός νόμου.

    Αλλά όπως έλεγε και ο Carlito: Here comes the pain!

  39. Aris. A avatar
    Aris. A 12/01/2011 21:17:18

    Εγώ πιτσεύω ότι ο Κώστας Ροδινός είναι ο Θεόδωρος Πάγκαλος.

    Πάντα ήταν κρυφονεοδημοκράτης.

    Επειδή έχει ελεύθερο χρόνο ο Αντιπρόεδρος σερφάρει στο διαδίκτυο ώσπου ανακάλυψε και μαγεύτηκε από την ιστοσελίδα του antinews.

    Μετά την κατήχηση και την μύηση που του έγινε στον Σαμαρισμό αποφάσισε να δώσει όλες τους τις δυνάμεις για την πτώση της κυβέρνησης του Πασόκ.

    Οταν με τις γνωστές του δηλώσεις δεν κάνει ζημιά στον Παπανδρέου αρθογραφεί και προπαγανδίζει την αναγκαιότητα της ΝΔ και του Σαμαρά

    Θεόδωρε σε καταλάβαμε φτου ξελευτερία.

    • man8os avatar
      man8os @ Aris. A 13/01/2011 10:21:53

      χαχα Λες?

  40. Maximilien avatar
    Maximilien 12/01/2011 21:28:27

    Κανείς δε τρώει ψωμί τζάμπα. Ούτε στον ΔΟΛ.

  41. φωτεινη avatar
    φωτεινη 12/01/2011 21:52:11

    εδω μπαινει καποιος ελευθερα διαβαζει,αμα του αρεσει μενει ,αμα δεν του αρεσει βγαινει και μπαστα.τωρα γιαυτον που του αρεσει π.χ.οΚωστας Ροδινος αμα ειναι ο λαζαριδης μεταμφιεσμενος η η μετενσαρκωση του μαρξ δεν αλλαζει τιποτα.αν δεν του αρεσει αντε, αντι να πει βλακας ο Ροδινος , να πει βλακας ο Λαζαριδης,και βγαινει.τι αλλαζει;εκτος αν το βημα,εχοντας συνηθισει απο βληματα αναγνωστες, μας θεωρει κι εμας βληματα και φοβαται οτι θα γινουμε θυματα μιας φοβερης προπαγανδας που θα μας οδηγησει σε επικινδυνα μονοπατια... ,ποια μονοπατια αραγε φοβαται το βημα,αν φοβαται;σας παρακαλω κ.ροδινε σε ενδεχομενη απαντηση σας στο βημα ξανα,καθησυχαστες τους οτι οι αναγνωστες σας δεν ειμαστε βληματα,και διαθετουμε το απαραιτητο κριτικο πνευμα να αξιολογουμε τις πληροφοριες που λαμβανουμε,και ενδεχομενως απο τη στιγμη που σας αξιολογουμε θετικα και σας διαβαζουμε, αν εισαστε ο λαζαριδης,για οποιον δεν εχει διαβασει ποτε κειμενο του λαζαριδη ,να πουμε ωραιος ο λαζαριδης, αντι ωραιος ο ροδινος.ειμαι βεβαιη, παρ οτι τα ελληνικα σας ειναι σε ανεκτα επιπεδα ,θα μπορεσετε να μεταφερετε τη σκεψη μουμε εναν πιο κοσμιο τροπο ,αποφευγοντας εκφρασεις τυπου βληματα,ωραιος ο ροδινος,ωστε να μην προσβληθει l estetica της εγκριτης εφημεριδος και του αξιολογοτατου αρθρογραφου της.

  42. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/01/2011 21:59:48

    Εγω Κωστα μου δε θα απαντουσα... τη δουλεια μας , τη δουλεια τους... κι οποιος θελει ας κοπιασει να τα πουμε real time.

    ΠΠ

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/01/2011 23:47:06

      Αν δεν ενέπλεκαν τον Πρόεδρο της Ν.Δ. δεν θα απαντούσα.
      Προσπάθησαν να φορτώσουν τα άρθρα και τα σχόλιά μου στο Λαζαρίδη, προφανώς, για να δημιυργήσουν προβλήματα.
      Για αυτό απάντησα.

  43. usound avatar
    usound 12/01/2011 22:30:40

    Ο μακαρίτης ο παππούλης μου έλεγε σε κάτι αμόρφωτους, πολυπράγμονες και αμετροεπείς. "Ασ' το ποί(η)μα και κάν' το βήμα". Αυτοί δεν το' πιασαν κι έκαναν το Βήμα μαζί με το ποί(η)μα.......................

  44. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 12/01/2011 22:45:21

    Ποιές είναι αυτές οι γραφικές ιστοσελίδες που γράφουν για εξωγήϊνους συμμάχους των αρχαίων Αθηναίων; Εγώ άκουσα κάτι παρόμοιο, ελαφρά παραλλαγμένο, στην εκπομπή του Χαρδαβέλλα. Αν θυμάμαι καλά το θέμα ήταν το "πείραμα της Φιλαδέλφειας" και κάποιοι εγχώριοι ερευνητές διατύπωσαν την καταπληκτική θεωρία ότι στην αμερικανική βάση της Νέας Μάκρης έγιναν αντίστοιχα πειράματα και άνοιξαν μία χωροχρονική οπή μέσω της οποίας (η Αμερικανοί) βοήθησαν τους Αθηναίους να κατατροπώσουν τους Πέρσες!!!! Ήταν όντως γραφική εκπομπή με απίστευτο παραλήρημα, όπου μάλιστα υπήρχε και "πειραματική επιβεβαίωση" των λεγομένων. Κάποιος μετρούσε πεδία βάζοντας τα probes ενός βολτομέτρου σε κορμούς ελιάς για να αποδείξει ότι οι Αμερικανοί μετέτρεψαν την Αττική σε τεράστιο πυκνωτή χρησιμοποιώντας τα υπόγεια ύδατα ώστε να αποκτήσουν την απαραίτητη ενέργεια για να "τρυπήσουν" τον χωρόχρονο! Μάλλον στα κατεστημένα media πρέπει να ψάξει την πηγή της μπουρδολογίας ο γάτος της δημοσιογραφίας.

  45. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 12/01/2011 22:50:56

    Τώρα που εγώ έχω την εντύπωση, πως αναπνέω καθαρό αέρα στη "γραφική" ιστοσελίδα του Φάκτορα και πως έτσι πέτυχα την αποτοξίνωσή μου από τις ρυπαρές και ανθυγιεινές φυλλάδες, είμαι πολύ άρρωστη; Γιατί όσο να είναι, μου δημιουργούν μιαν ανησυχία τα σοβαρά πορίσματα της γνωστής ΔΟΛιας και υπό βύθιση «ναυαρχίδας»!

  46. tomy avatar
    tomy 12/01/2011 23:18:41

    Δεν το ηξερα λοιπον οτι απαγορευεται να αρθρογραφουν οι Ελληνες πολιτες στο διαδικτυο, κατι μου θυμιζει..κατι μου θυμιζει ..α, ναι προς Ασια μερια, Βορειος Κορεα μηπως?

    • Orestios avatar
      Orestios @ tomy 13/01/2011 01:06:22

      Ο σοσιαλισμός είναι παντού ο ίδιος.

  47. φωτεινη avatar
    φωτεινη 12/01/2011 23:32:25

    ισως γιατι ειναι δυσκολο το βημα διχως το ποι[η]μα για αμορφωτους,πολυπραγμονες,και αμετροεπεις...

  48. πάνος avatar
    πάνος 13/01/2011 00:16:05

    Κύριε Ροδινέ, συγχαρητήρια για την αξιοπρεπή στάση σας
    απέναντι σε αναξιόπιστους κονδυλοφόρους.

  49. ierofantis avatar
    ierofantis 13/01/2011 00:16:44

    Καλημέρα Συνέλληνες.

    Αγαπητέ κύριε Ροδινέ, και λοιποί συντελεστές των Αντινέων, διαχειριστές, αρθρογράφοι και σχολιαστές, καταφέρατε να επιτύχετε την αναγνώριση και τον φθόνο και να υφίστασθαι την πολεμική, του, μέχρι πρότεινος, πανίσχυρου, πλην όμως υποβολιμιαίου, οργανισμού μαζικής παραπληροφόρησης στη χώρα μας, ο οποίος και συνιστά ορισμό της πλέον σκληρής, απρόσωπης και κατευθυνόμενης προπαγάνδας.

    Άλλοι ξόδεψαν περιουσίες και αμέτρητα χρόνια για να πετύχουν απλώς να ξύσουν το δέρμα του. Εσείς, ήδη του έχετε προκαλέσει χαίουσες πληγές...

    Γιατί η οικονομική πληγή διορθώνεται ή επιφανειακά έστω, καλύπτεται. Το ηθικό ξεγύμνωμα όμως και η ιδεολογική και πνευματική απαξία δεν αναπληρούται με τίποτα...

    Και το καλύτερο; Έχει και συνέχεια, ακόμη πιο δυναμική...

    Καλή δύναμη σε όλους σας και όλους μας.

  50. Κάποιος avatar
    Κάποιος 13/01/2011 01:14:26

    Προτιμώ ιστοσελίδες όπου μπορεί ο καθένας να εκφράζει ελεύθερα την άποψη του ακόμα κι αν αυτή είναι ότι πολέμησαν εξωγήινοι στην μάχη του Μαραθώνα,
    καθώς και να ανταλλάσσει ελεύθερα απόψεις, παρά κατευθυνόμενα έντυπα που αντιπροσωπεύουν συγκεκριμένες ομάδες ανθρώπων και όχι το σύνολο της κοινωνίας.

  51. ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ 13/01/2011 01:21:59

    Μακάρι να κλείσουν τελείως αυτές οι ΠΑΣΟΚοφυλλάδες. όποιος τις αγοράζει είναι άξιος της τύχης του..

  52. Σπύρος avatar
    Σπύρος 13/01/2011 02:49:59

    Πάντα οι ''Πανδώρες'' ,οι ''Σωμερίτες'' και ολο τό σινάφι τού ''Βήματος'' διακρίνονταν γιά τήν αντικειμενική τους ''δημοσιογραφία''..

    Εχει και μακροχρόνια άλλως τε ιστορία απ΄την περίοδο τής Κατοχής..

    Η προσπάθεια νά παρουσιαστεί τό Antinews ως Λιακοπούλεια ιστοσελίδα είναι μιά συνήθης συκοφαντική πρακτική τής φυλλάδας καί ολόκληρου τού ''εκσυγχρονισμένου'' συγκροτήματος...πού άλλως τε έχει φιλοξενήσει στίς τάξεις του ''μορφές'' τύπου Σωμερίτη πού εξύβριζαν έναν Παναγιώτη Κονδύλη ή πού κάθε μπόμπα πούπεφτε στήν Γιουγκοσλαβία εθεωρείτο ''προσφορά στην ανθρωπότητα''..
    Προφανώς το Βημα θά προτιμούσε ιστοσελίδες τού τύπου ''Μπράβο Πρόεδρε'' γεμάτες από ύμνους στον GAP..
    Απ΄εκεί και πέρα ούτε κάν γνωρίζω τον κύριο Ροδινό, ούτε ψηφοφόρος τής Ν.Δ. υπήρξα ποτέ ,αλλά προκαλούν αλγεινή εντύπωση η επίθεση και οι ειρωνείες τής φυλλάδας πρός τό πρόσωπό του καί μάλιστα κατ''επανάληψιν..
    Λυπηρό τουλάχιστον απο μιά ''φυλλάδα'' πού δικαίως προτιμάται πλέον μόνον απο ΠΑΣΟΚΟΥΣ υπαλλήλους Υπουργείων..

  53. Περδικιδης Βασιλειος avatar
    Περδικιδης Βασιλειος 13/01/2011 08:05:36

    ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΦΡΟΥΤΟ ΨΑΧΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΝΔΡΟ.ΤΟΥΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΕΙΝΑΙ .....ΑΓΝΟΗΣΕ ΤΟΥΣ ΤΩΡΑ ΝΑ ΒΡΑΣΟΥΝ ΣΤΟ ΖΟΥΜΙ ΤΟΥΣ.ΑΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ.......

  54. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 13/01/2011 09:52:43

    Το κρυπτόμενος πίσω από το ψευδώνυμο πως το δικαιολογεί η ΡΟΥΦΙΑΝΙΚΗ, ΔΟΛΟΦΟΝΙΚΗ και πολυκέφαλη στήλη "βηματοδότης"?

    ΠΙΣΑ ΚΑΙ ΠΟΥΠΟΥΛΑ , ΠΙΣΑ ΚΑΙ ΠΟΥΠΟΥΛΑ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ ΨΥΧΩΝ, ΑΚΡΟΒΟΛΙΣΤΕΣ ΤΗΣ ΔΙΑΠΛΟΚΗΣ, ΤΣΙΡΑΚΙΑ ΤΩΝ ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΩΝ, ΔΟΥΛΟΙ ΤΟΥ ΕΥΔΑΙΜΟΝΙΣΜΟΥ ΣΑΣ.

  55. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 13/01/2011 09:59:14

    Μήπως έχετε δει καμιά φορά κάτι συνθήματα στους τοίχους των Εξαρχείων που γράφουν για γουρούνια, ρουφιάνους, δημοσιογράφους...? Υπερβολές θα μου πείτε ...

  56. FRESCO avatar
    FRESCO 13/01/2011 16:50:37

    "...they will not force us, they will stop degrading us. they will not control us, we will be victorious..."

  57. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 13/01/2011 16:58:29

    Κύριε Ροδινέ, μία επισήμανση ή καλύτερα μία παράλειψη από την απάντησή σας ,στο "αξιόπιστο" Βήμα. Παραλείψατε να τους στείλετε και λίγο ξυδάκι. Έχω ακούσει ότι το καλαματιανό είναι αρίστης ποιότητας.
    Καλή συνέχεια.