#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/12/2009 12:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κώστα Καραμανλή, θα υπερασπιστείς το taxalia;


Πριν λίγο πήραμε, ως taxalia, ένα ακόμη απειλητικό εξώδικο από την Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα των Σκοπίων.
 
Η ιστορία έχει ως εξής:
Ένας Σκοπιανός καθηγητής ονόματι Milan Adzievski, έγραψε στο πρακοτρείο ειδήσεων MINA, ότι ο τ.Πρωθυπουργός Κώστας Καραμανλής, είναι ένας βάρβαρος Τούρκος, επειδή ένας Τούρκος στρατιώτης βίασε τη γιαγιά του, όπως συνήθως έκαναν οι Τούρκοι στις γιαγιάδες μας !
 
Επίσης αναρωτιόταν, πόσο χοντρός είναι ο Καραμανλής, πόσο Τούρκος είναι ο Καρατζαφέρης και άλλα πολλά φαιδρά.
 
Τους περιποιηθήκαμε καταλλήλως με αυτό:
Κώστα Καραμανλή είσαι βάρβαρος Τούρκος, γιατί ένας Τούρκος στρατιώτης βίασε τη γιαγιά σου
και αποκαλύψαμε τα στοιχεία του παπαροκαθηγητή, με αυτό Милан Аџиевски, you are malakas (e very greek word)!
 
Αυτά, με τα οποία υπερασπιστήκαμε το θεσμό του Έλληνα Πρωθυπουργού και έναν αρχηγό κόμματος, ενόχλησαν τον κ.Αντζιέφσκι, ο οποίος κατέφυγε στην ΑΠΠΔ της χώρας του, η οποία μας καλεί να διαγράψουμε πλήρως τις σχετικές αναρτήσεις, αλλιώς θα μας τραβάνε στα διεθνή δικαστήρια κ.λ.π.
 
Και σας ρωτώ Κώστα Καραμανλή και Γιώργο Καρατζαφέρη:
Θα μας διαθέσετε κανέναν σοβαρό δικηγόρο ή θα τρέχουμε μόνοι μας και θα βάζουμε από την τσέπη μας τα φράγκα;
 
Περιμένουμε την έμπρακτη βοήθεια σας. Αν δεν έρθει, θα τα διαγράψουμε αύριο. Δεν θα βάζουμε εμείς το κεφάλι μας στον ντορβά, για να υπερασπιζόμαστε εσάς. Αρκετές απειλές παίρνουμε κάθε μέρα από τους γείτονές μας "Μακεδόνες".
Και είμαι βέβαιος ότι αν ζητήσουμε τη βοήθειά σας, θα μας γυρίσετε την πλάτη.
Αναμένουμε τις συμβουλές και τις οδηγίες σας λοιπόν. Για να δούμε, ποιοί θα ανταποκριθείτε !
Διαβάστε περισσότερα: http://taxalia.blogspot.com/2009/12/taxalia_03.html#ixzz0YcRowmje

ΣΧΟΛΙΑ

  1. teleios avatar
    teleios 03/12/2009 12:23:15

    Να τον υπερασπιστεί ο φίλος του ο Σαμαράς, τον taxalia.
    Δικηγόρος δεν είναι;
    Σοβαρό θέμα, πάντως!

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ teleios 03/12/2009 12:53:58

      Οικονομολόγος. Δικηγόρος είναι ο Καραμανλής.

    • ΜιχΜιχ avatar
      ΜιχΜιχ @ teleios 03/12/2009 22:18:58

      Δεν υπάρχει νομική βάση, παίδες. Να μην ανησυχούν στο "Τα Χάλια".

      http://history-of-macedonia.com/wordpress/2009/12/03/intimidating-greek-bloggers-covering-insults-against-greek-politicians/

  2. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 03/12/2009 12:43:21

    Εχουν πάρει πολύ αέρα τα περιττώματα του Αλεξανδρου και κάποιος πρέπει να κόψει το βήχα.

    Ενα εμπάγκο ήθελαν αλλά ποιος έχει τα κότσια.

    • loretta avatar
      loretta @ «Κασσάνδρα» 03/12/2009 14:23:33

      ασε εκαναν εμπαργκο και το εσπασε ο ΜΗΤΣΟΚΑΤΑΚΗΣ!! το θυμασαι???

      • aris avatar
        aris @ loretta 03/12/2009 15:37:38

        ΕΙΣΑΙ ΑΝΙΣΤΟΡΗΤΗ

        • loretta avatar
          loretta @ aris 03/12/2009 15:45:40

          ΑRIS
          ανιστορητη ως προς το εμπαργκο που εσπασαν μαμιδακης και σια με τις ευλογιες του επιτιμου??

        • αχαβαχ avatar
          αχαβαχ @ aris 03/12/2009 16:15:56

          Ανιστόρητη επειδή το εμπάργκο το εφάρμοσε το ΠΑΣΟΚ, μετά την πτώση Μητσοτάκη.

        • loretta avatar
          loretta @ aris 03/12/2009 16:20:40

          προφανως δεν διαβασες καλα αυτα που ειπα....!! ειπα ποιος το εσπασε το εμπραργκο !!!

        • αχαβαχ avatar
          αχαβαχ @ aris 03/12/2009 16:24:08

          Για ρώτα καλύτερα ποιούς άλλους έχει "φίλους" αυτός που έσπασε το εμπάργκο και μη χάφτεις ό,τι σου πλασάρουν.

        • loretta avatar
          loretta @ aris 03/12/2009 16:31:33

          αχαβαχ...

          why dont you educate me!!και μην μου πεις ξανα ολα αυτα που εχουμε συζητησει εδω μεσα τον τελευταιο μηνα...πεσ μου κατι που δεν ξερω. ....

          merci εκ των προτέρων.

  3. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 03/12/2009 12:43:39

    Εχουν πάρει πολύ αέρα τα περιττώματα του Αλεξανδρου και κάποιος πρέπει να κόψει το βήχα.

    Ενα εμπάργκο ήθελαν αλλά ποιος έχει τα κότσια.

  4. nd avatar
    nd 03/12/2009 12:49:54

    1. Να τους δώσει τον Πάκη για συνήγορο.
    2. Δεν ξέρουν ότι ο Καραμανλής είναι άφιλος;

  5. dr.thess avatar
    dr.thess 03/12/2009 12:52:02

    ας φυλαγόμασταν να είχαμε λεπτο πρωθυπουργό χωρις τουρκικό επωνυμο.....τι να περιμένεις οταν ολη η ελλαδα χορευει τουρκοζευμπεκο-τσιφτετέλια στα σκυλάδικα

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ dr.thess 04/12/2009 02:35:52

      διαλέγεις και παίρνεις: (είσαι dr. όμως και δεν σε συγκινούν αυτά ε;)
      Ο χαρακτήρας των αρχαιοελληνικών τρόπων:
      Δώριος
      Σεμνός ανδρώδης, μεγαλοπρεπής, πολεμικός, έξοχος, καταπραϋντικός, ανταποκρινόμενος εντελώς στη φύση των Δωριέων.
      O δώριος τρόπος θεωρούνταν ο κατεξοχήν «ελληνικός τρόπος». Ο Πλάτωνας λέει ότι ο αληθινός μουσικός είναι εκείνος που ρυθμίζει τη ζωή του σύμφωνα με τον δώριο τρόπο και όχι τον φρυγικό ή λυδικό τρόπο, διότι είναι ο μόνος ελληνικός.

      Φρύγιος
      Βακχικός, διεγερτικός, παθητικός, εκστατικός. Εισήχθη στην Ελλάδα από τη Μικρά Ασία. (Φρύγες)
      Όπως αναφέρει ο Αθηναίος και οι δυο αυτοί τρόποι (φρύγιος και λύδιος) έγιναν γνωστοί από τους βαρβάρους που συνόδευαν τον Πέλοπα στην Πελοπόννησο.
      Ο φρύγιος τρόπος έγινε δεκτός και αφομοιώθηκε γρήγορα στην Ελλάδα όπου και έγινε ο κατεξοχήν τρόπος του διθύραμβου. Θεωρούταν κατάλληλος για τη λατρεία του Διόνυσου διότι ενέπνεε ενθουσιασμό. Όργανο του ήταν ο αυλός.
      Η εισαγωγή του φρύγιου τρόπου στην τραγωδία αποδίδεται στον Σοφοκλή.

      Λύδιος
      Ευχάριστος, ηδονικός, νεαρός. Όπως και ο φρύγιος τρόπος έτσι και ο λύδιος τρόπος ήταν ανάμεσα στους μη ελληνικούς τρόπους που είχαν εισαχθεί στην Ελλάδα από τη Μικρά Ασία.
      Για τον Αριστόξενο ο Ολύμπιος ήταν ο πρώτος που έπαιξε στον αυλό του μια πένθιμη μελωδία (επικήδειο) με λυδικό τρόπο για τον θάνατο του Πύθωνα. Άλλες αναφορές στον λύδιο τρόπο λένε πως εκτελέστηκε για πρώτη φορά στους γάμους της Νιόβης , ενώ κατά τον Διόνυσο τον Ίαμβο, ο Τόρηβος ήταν αυτός που τον χρησιμοποίησε πρώτος.

      Υποδώριος ή Αιολικός
      Υπερήφανος, ελευθέριος, ευθύς και καρτερός. Αλλιώς γνωστός και ως αιολία ή αιολιστί. (Απ’ τους Αιολείς)
      Μετά την εποχή του Αριστόξενου (4ος π.Χ.), ο υποδώριος τρόπος χρησιμοποιήθηκε ευρέως.

      Υπολύδιος
      Μεθυστικός. Ο τρόπος αυτός ονομάστηκε από τον Πλάτωνα και ως χαλαρά λυδιστί, από τον Πλούταρχο ανειμένη ή επανειμένη λυδιστί ενώ από τον Αριστείδη Κοϊντιλιανό εμφανίζεται ως λύδιος.
      Η εφεύρεση του υπολύδιου τρόπου όμως αποδίδεται στον Πολύμνηστο (τέλη. 6ου αιώνα π.Χ.).

      Μιξολύδιος
      Θρηνώδης και μαλακός, οδυρτικός, θλιβερός αλλά και αδρός και μυελώδης.

  6. o Μήτσος avatar
    o Μήτσος 03/12/2009 12:52:10

    Το "μαλάκας" προκάλεσε το εξώδικο; Είμαστε σοβαροί; Αυτά που έγραψε αυτός στον ΚΚ είναι πολύ περισσότερο προσβλητικά. Δεν υπάρχει ούτε μία πιθανότητα στο εκατομμύριο να κερδίσει την περίπτωση ο ηλίθιος αυτός!

    • Y. avatar
      Y. @ o Μήτσος 03/12/2009 19:56:26

      Μήτσο! Μπες στο λινκ, και ψάξε την απάντηση από τον Giorgos_T., στα χθεσινά σου περί Σαμαρά προβοκατόρικα.
      http://www.antinews.gr/?p=26145

      • o Μήτσος avatar
        o Μήτσος @ Y. 03/12/2009 22:30:43

        Σιγά την απάντηση!

  7. otemporaomores avatar
    otemporaomores 03/12/2009 12:55:00

    Έχω μια απλή απορία:
    Έχει ασχοληθεί αντίστοιχα η ελληνική Αρχή Προστασίας Δεδομένων, με κάτι που γράφτηκε σε σκοπιανά sites, forums και blogs ?
    Μας τη βγαίνουν κι από πάνω οι γυφτοσκοπιανοί;
    ει, άι σιχτίρ!

  8. omakedon avatar
    omakedon 03/12/2009 13:18:34

    εξαγωγή λογοκρισίας;
    http://greece-salonika.blogspot.com/2009/12/blog-post_3950.html

  9. Νικόλας avatar
    Νικόλας 03/12/2009 16:33:58

    Σε μια βδομαδα θα ειμαι στα Σκοπια για λιγες μερες.Η πλακα ειναι πως θα ειμαι εκει οταν θα ειναι η συνοδος της Ε.Ε και το βετο που θα παρουν.Μηπως να κρυβω πως ειμαι ελληνας?

  10. οξεία γωνία avatar
    οξεία γωνία 03/12/2009 17:17:10

    Πριν από λίγο ο Πάνος Καμμένος ανακοίνωσε ότι θα τα αναλάβει όλα μέσω του δικηγορικού γραφείου της συζύγου του.
    Μπράβο στον Πάνο Καμμένο, είναι πολύ σημαντικό να έχουν αντανακλαστικά οι πολιτικοί.

    • ΜιχΜιχ avatar
      ΜιχΜιχ @ οξεία γωνία 03/12/2009 23:14:16

      Αφού δεν υπάρχει θέμα για να αναλάβει. Δεν έχουν δικαιοδοσία εκτός των Σκοπίων και ό,τι έγραψαν, ήταν ήδη διαθέσιμο στο διαδίκτυο. Δεν αποκάλυψαν προσωπικά δεδομένα. Δες παραπάνω.

  11. t avatar
    t 03/12/2009 17:52:08

    Αληθεύει ότι ο Πάνος Καμμένος ανακοίνωσε ότι θα τα αναλάβει όλα μέσω του δικηγορικού γραφείου της συζύγου του???

  12. Kurosaki Ichigo avatar
    Kurosaki Ichigo 03/12/2009 18:45:37

    Επειδή όμως τέτοια πράγματα στην εποχή μας μπορεί να πάρουν διαστάσεις και να μας πιάνουν στο στόμα τους διεθνή πρακτορεία ειδήσεων, θα πρέπει τα blogs υψηλής επισκεψημότητας να προσέχουν τις αντιδράσεις τους σε προκλήσεις και να συγκρατούνται προκειμένου να μην αφήνουν την παραμικρή υποψία περιττών αντεπιχειρημάτων από τους απέναντι. Το «μαλάκας», αποδεικνύεται εκ των υστέρων οτι δεν χρειαζόταν. Όταν θέλεις να μιλήσεις απαξιωτικά, υπάρχουν κι άλλοι εξυπνότεροι τρόποι αφήνοντας την άλλη πλευρά να εκτίθεται μονομερώς.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ Kurosaki Ichigo 04/12/2009 02:58:24

      ακριβώς! λές και δεν έχει η ελληνική την σπαρταριστή ποικιλία των επιθετικών προσδιορισμών που αρμόζουν στη περίσταση! πρέπει να εξαντλούμαστε στου συρμού που γίναν και διεθνή -οσονούπω οι τουρίστες δεν θα μαθαίνουν το καλημέρα θα μας χαιρετάν με το γειά σου μαλάκα! (χεχεχεχχε, να τους αρχίσουν και τα ουτιδανός και τα χαμερπής να τους κομπλάρουν με τα αρχαιοελληνικά εντελώς!)

  13. ελεύθερος avatar
    ελεύθερος 04/12/2009 13:36:39

    Μήπως πρέπει να αρχίσουμε να αναπροσαρμόζουμε την κόκκινη γραμμή μας σιγά σιγά;
    Εάν οι σκοπιανοί δεν είναι ευχαριστημένoi με γεωγραφικό προσδιορισμό και παράγωγο της λέξης Μακεδονία (έναντι όλων), μήπως θα πρέπει να μην τους δώσουμε τίποτε απολύτως;
    Τι θα μας κάνουν;
    Έτσι και αλλιώς διάθεση για σοβαρή συζήτηση δεν φαίνεται να έχουν.