#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/04/2011 14:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κύρκος και Παπαρήγα εναντίον ξεφωνημάτων και γιαουρτωμάτων



Λέει μεταξύ άλλων η ΓΓ του ΚΚΕ Αλέκα Παπαρήγα σε σημερινή συνέντευξή της στην "Κ.Ε":

Ερ. Τις διαμαρτυρίες και τις επιθέσεις πολιτών κατά του πρωθυπουργού και των υπουργών πώς τις αξιολογείτε; Είναι προς τη σωστή κατεύθυνση; Είναι τυφλές πράξεις χωρίς προοπτική;

Απ. Η γενικευμένη λαϊκή αγανάκτηση, που είναι σε μεγάλο βαθμό αυθόρμητη, φουντώνει και εκφράζεται με πολλούς και με ανώριμους τρόπους. Κυρίως προέρχεται από ανθρώπους που ψήφισαν ΠΑΣΟΚ ή Ν.Δ. και νιώθουν εξαπατημένοι γιατί έδιναν μεγάλη σημασία στα προεκλογικά σλόγκαν και όχι στα προγράμματά τους. Μάλιστα κάποιοι θεωρούν ότι το ξεφωνητό κατά του υπουργού ή το γιαούρτωμα είναι σπουδαία πράξη αντίστασης. Εμείς δεν συμφωνούμε με μικροαστικές εκτονωτικές αντιδράσεις. Δεν οδηγούν πουθενά, διευκολύνουν την κυβέρνηση και τους μηχανισμούς της να εμποδίσουν την ριζοσπαστικοποίηση.

Λεωνίδας Κύρκος: «Και ο Μουσολίνι καλούσε σε ανυπακοή» (!!!)



Και συμπληρώνει ο παλαίμαχος κομμουνιστής ηγέτης Λεωνίδας Κύρκος σε συνέντευξή του στο ΒΗΜΑ:

ΕΡ: Η κοινωνία ωστόσο «βράζει». Υπάρχει μια τάση ανυπακοής και απειθαρχίας η οποία έχει εκδηλωθεί είτε με το κίνημα «Δεν πληρώνω» σε διόδια και μέσα μαζικής μεταφοράς, είτε στην Κερατέα με τις ακραίες αντιδράσεις κατά της δημιουργίαςΧΥΤΥ στην περιοχή.Πώς τα βλέπετε όλα αυτά;

ΑΠ: «Ποτέ δεν είδα με συμπάθεια τα κινήματα ανυπακοής και απειθαρχίας, ιδίως όταν διαμορφώνονται από εντελώς ετερόκλητες δυνάμεις, αλλά και από τους λεγόμενους αγανακτισμένους πολίτες. Βεβαίως είναι διαφορετικό ζήτημα αυτό της Κερατέας, καθώς έχει έντονο το τοπικό στοιχείο, και άλλο οι δυσκολίες που μπορεί να αντιμετωπίζουν αρκετοί συμπολίτες μας λόγω της αύξησης της τιμής του εισιτηρίου. Για την ιστορία να σας θυμίσω πάντως ότι και ο Μουσολίνι ήταν θιασώτης των απολίτικων και λαϊκίστικων κινημάτων ανυπακοής και απειθαρχίας...».

ΕΡ: Υπάρχει παράλληλα ένα κλίμα διαπόμπευσης πολιτικών,με πιο πρόσφατο το γιαούρτωμα του κ. Θ.Πάγκαλου.Πώς κρίνετε αυτά τα φαινόμενα και πού πιστεύετε ότι μπορεί να οδηγήσουν;

ΑΠ: «Οι προπηλακισμοί, οι επιθέσεις και οι διαπομπεύσεις πολιτικών είναι φαινόμενα απολύτως καταδικαστέα. Οσοι έχουμε ζήσει τις ταραγμένες δεκαετίες του ΄50 και του ΄60 γνωρίζουμε πού μπορεί να οδηγήσουν όλα αυτά. Τότε αντίστοιχες επιθέσεις βίωναν οι πολιτικοί της Αριστεράς, οι αγωνιστές κομμουνιστές. Η Ιστορία πρέπει να μας διδάσκει όλους. Τα κόμματα οφείλουν να αναλάβουν τις ευθύνες τους και να μην αφήσουν να γεννηθεί το αβγό του φιδιού!».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 03/04/2011 14:09:31

    Όλο το Σοσιαλιστικό φάσμα υπέρ του ΠΑΣΟΚ.
    Αυτά να τα βλέπουν τα κορόιδα που πιστεύουν πως ψηφίζοντας κάτι παρά του ΠΑΣΟΚ θα τους αλλάξει τη ζωή.
    Αμ δε!

  2. Aggelos avatar
    Aggelos 03/04/2011 14:11:53

    για να καταλαβουμε,ποσο κατεστημενη ειναι η δηθεν επαναστατικη αριστερα..

    απλα μαντρωνε τα προβατα που εφευγαν απο το δικομματικο μαντρι..

  3. ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 03/04/2011 14:19:16

    Είπαμε πολλές φορές πως η Αριστερά είναι το ηθικοιδεολογικό δεκανίκι του καθεστώτος.
    Λειτουργεί ως ηθικός νομιμοποιητής του καθεστώτος και ως βαλβίδα εκτόνωσης της λαϊκής δυσαρέσκειας.

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 04/04/2011 03:57:59

      Ε, όχι και βαλβίδα εκτόνωσης οι βιαστικές αυτιστικές βόλτες μπροστά από το σύνταγμα!

  4. kiki avatar
    kiki 03/04/2011 14:26:28

    Ο συντροφος Κυρκος τωρα στα γεραματα δικαιωνει τους Κοληγιαννικους που λεγανε οτι ειναι ιδιος ο πατερας του, μπραβο επρεπε να γινει μαθουσαλας για να τιμησει τα στερνα του συνεργαζομενος με την πιο δοσιλογικη κυβερνηση που περασε απο τον τοπο μετα τον Τσολακογλου.
    Μπραβο συντροφε,

  5. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 03/04/2011 14:30:06

    Κι ο Πάγκαλος από την ίδια μήτρα δεν προέρχεται ; Καβατζάρετε γιαούρτια και αυγά γιατί όταν έρθουν κάποτε οι εκλογές θα έχουν μεγαλύτερη αξία, αφού ως γνωστόν τα χαλασμένα έχουν καλύτερη απόδοση και αυτή η κολόνια τους ταιριάζει. Αλέκα εμείς τα αυγά του φιδιού τα σπάμε στα κεφάλια αυτών που τα εκκολάπτουν.

    • neotera avatar
      neotera @ παρατηρητής 04/04/2011 02:07:30

      Ολόσωστος ο συσχετισμός του αγγλοφιλου Κύρκου με την Παπαρήγα σ' αυτό το θέμα...

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/04/2011 14:32:33

    και στους δύο, "testicula Carabelae". Άλλοι αντιστέκονται με βόμβες και μυστικές οργανώσεις, και άλλοι με το "δεν πληρώνω". Εγω δεν έχω, και δεν πληρώνω. Και να είχα, αν μπορούσα, και όπου μπορούσα, δεν θα πλήρωνα.

    Όταν ο Πούτιν αποφασίσει να αντισταθούμε, είμαι σίγουρος ότι η Αλέκα θα μας ενημερώσει. Όπως παλιότερα με τον σύντροφο Ρίμπεντροπ κλπ.

  7. zap-zap avatar
    zap-zap 03/04/2011 14:41:29

    "στην επανάσταση δεν θα σπάσει ούτε ένα τζάμι" 2008
    "μικροαστισμός το γιαούρτι" 2011...
    πακετάκι Κύρκος-Παπαρήγα, το είδαμε και αυτό)!), μην ραγίσει το γυαλί του ΠΑΣΟΚ το έτος Μνημονίου.

  8. Σταύρος avatar
    Σταύρος 03/04/2011 14:46:16

    Κουμουνιστές είναι "αρχαίε" μου, με το ΟΥ παχύ!
    Γράμματα έστελνε ο Ζαχαριάδης κάποτε, δηλώσεις κάνει η Αλέκα σήμερα.
    Υποταγή, άμεση ή έμμεση, στους Γερμανούς τότε και τώρα!
    Βλέπεις να άλλαξε κάτι;
    Γιαυτό μιλούσαν για το "αυγό του φιδιού".
    Γνώριζαν οι οχιές τα γεννήματά τους!

  9. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 03/04/2011 14:48:25

    Ουδεμία σχέση υπάρχει μεταξυ του παλαίμαχου κομμουνιστή (sic) Κύρκου και της Παπαρήγα και οπωσδήποτε τα λεγόμενα του πρώτου δεν έρχονται να συμπληρώσουν τα λόγια της.
    Επίσης, που είδε ο συγγραφέας του άρθρου ότι η Παπαρήγα εκφράστηκε εναντίον της ανυπακοής στην κυβέρνηση?

  10. jkr avatar
    jkr 03/04/2011 15:00:36

    Ποτέ δεν είδα με συμπάθεια τα κινήματα ανυπακοής και απειθαρχίας, ιδίως όταν διαμορφώνονται από εντελώς ετερόκλητες δυνάμεις, αλλά και από τους λεγόμενους αγανακτισμένους πολίτες.

    Μάλιστα κε Κύρκο, μια ζωή στην υποκρισία ... φουστάνια φοράτε εκεί στην Αριστερά...καταδικάζετε τα πιο υγιή και αδούλωτα κινήματα πολιτών που αντιδρούν υπερκομματικά και αντισυστημικά.

  11. RedPersonality avatar
    RedPersonality 03/04/2011 15:43:21

    Μα πόσο προβοκατόρικο είναι αυτό το άρθρο!!
    Μα πόσο!
    Άκου να τσουβαλιάζουν την Αλέκα με το Κύρκο...
    Φυσικά όταν κάποιος μένει στο γιαούρτομα και στις βρισιές δεν πρόκειται να αλλάξει τπτ!!

  12. CHEMICAL YOUTH avatar
    CHEMICAL YOUTH 03/04/2011 16:15:56

    Φακτορα με αυτο το αρθρο υποτιμας τη νοημοσυνη των αναγνωστων σου. Νομιζω οτι ο τιτλος 'παπαρηγα υπερ πραγματικης ανυπακοης στην κυβερνηση, οχι γιαουρτωματων' θα ήταν σωστοτερος. Για τον Κυρκο δεν με ενδιαφερει

  13. Orestios avatar
    Orestios 03/04/2011 16:38:56

    Δηλαδή το ΠΑΜΕ σταματά να κλείνει τα διόδια και συμπράτει με τους εργολάβους?????????????????????????

  14. Dragon avatar
    Dragon 03/04/2011 17:20:04

    Ο λαϊκισμός πρέπει να έχει ένα όριο, όταν το ξεπερνάει γίνεται φασισμός. Αντιστασιακούς με γιαούρτια μόνο ή ελληνική δεξιά θα μπορούσε να αναδείξει

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ Dragon 03/04/2011 17:36:26

      Ο λαϊκισμός πρέπει να έχει ένα όριο, όταν το ξεπερνάει γίνεται ΣΤΑΛΙΝΙΣΜΟΣ. Αντιστασιακούς με ΚΟΝΣΕΡΒΟΚΟΥΤΙΑ μόνο ή "ελληνική" ΑΡΙΣΤΕΡΑ θα μπορούσε να αναδείξει.

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ Dragon 03/04/2011 18:10:10

      Μωρε θα δεις λαϊκισμο αλα Τουρκα που θα σου φυγει το καφασι, ετσι οπως παμε. Μετα θα τρεχεις να τα μαζεψεις κυριε Αριστερε αλλα θα ειναι πολλυ αργα.

      • Dragon avatar
        Dragon @ Greece Pleading 03/04/2011 18:21:28

        Διαβάζω συχνά πυκνά εδώ μέσα για τον κίνδυνο από Τουρκία. Μήπως σας εξυπηρετεί η μεγέθυνση του κινδύνου ώστε να το βουλώσουν όσοι πραγματικά αντιστέκονται; Άλλη μια φορά αποδεικνύεται ότι την Ελλάδα την κυβερνά ο δικομματισμός και όχι το ΠΑΣΟΚ (ή η ΝΔ παλαιότερα)

        • εναςάσχετος avatar
          εναςάσχετος @ Dragon 03/04/2011 18:29:13

          Το πιο πιθανόν είναι η Τουρκία να "εισβάλει" στην Ελλάδα ως τουρκικό κεφάλαιο, γεγονός για το οποίο και πάλι μόνο το ΚΚΕ προειδοποιεί.
          Και φυσικά, ούτε αυτή η εισβολή δεν αντιμετωπίζεται με γιαουρτώματα.

        • Λάμπρος avatar
          Λάμπρος @ Dragon 03/04/2011 19:39:58

          Θα έχεις ακούσει για ένα νησί κάτου εκεί που έμεινε μισό το 1974...

          Ή για πολεμικά πλοία που φτάνουν ως το Σούνιο.

          Ή για δεκάδες νεκρούς σε αερομαχίες τις τελευταίες δεκαετίες...

          Κατά τα άλλα «μεγενθύνουν τον κίνδυνο» κάποιοι...

        • EtsiMareSei avatar
          EtsiMareSei @ Dragon 03/04/2011 19:54:24

          Την Ελλάδα την κυβερνά η απύθμενη βλακεία συνεπικουρούμενη απο αφελείς εώς και σκόπιμες προκαταλήψεις που διαχέουν οι διάφοροι τυχάρπαστοι "τάχα μου" διαβασμένοι..
          Έτσι και εσύ υιοθετείς την γραμμή κύρκου ανερυθρίαστα ταυτίζοντας την όποια αντίδραση εκτός πλαισίων κόμματος ,ωσάν σχεδόν φασιστική ενέργεια!!
          Δηλαδή ρε μεγάλε, όποιος προβαίνει σε αποδοκιμασίες πλέον αλλά και όσοι κραδαίνουν άπαχο γιαουρτάκι έχουν ξεπεράσει τα όρια που μπορείτε να ανεχτείτε ε?
          Τα όρια της υποκρισίας που σας δέρνει μάλλον έχουν ξεπεράσει, γι'αυτό σας πειράζει...

  15. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 03/04/2011 17:40:47

    Τελικά, τα κινήματα χωρίς κομματικούς καθοδηγητές είναι αυτά που αντέχουν, έστω και για λίγο

  16. cornelsen avatar
    cornelsen 03/04/2011 17:55:50

    Άλλο δηλώνει η Παπαρήγα, άλλο ο Κύρκος. Ο δεύτερος λέει όχι στην "ανυπακοή" στηρίζοντας το Μνημόνιο. Το ΚΚΕ λέει πως το γιαούρτι είναι λύση εκτόνωσης. Εσείς τι λέτε; Τι πονάει πιό πολυ το σύστημα; Δέκα γιαούρτια ή μια απεργία διαρκείας;

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ cornelsen 03/04/2011 18:07:51

      Αυτο που ποναει το συστημα εν ετει 2011 ειναι οτι πονουσε το συστημα και εν ετει 1453.

      Η τουρκική οικονομική διείσδυση στην Ελλάδα μέσω της Ziraat

      Η τουρκική τράπεζα Ziraat που έχει διεισδύσει και ελέγχει τις καταθέσεις των μειονοτικών στην Θράκη και πολλών λαθρομεταναστών μουσουλμάνων στην Αθήνα, "Θα συνεχίσει να ανοίγει υποκαταστήματα στην Ελλάδα και να αναζητεί για να εξαγοράσει ελληνικές τράπεζες", δήλωσε ο γενικός διευθυντής της, Τζαν Ακίν Τσαγλάρ.«Δεν σκεφτόμαστε σε καμία περίπτωση να αποχωρήσουμε, διότι δεν υπάρχει κανένα σημείο στη δραστηριότητά μας, που να έρχεται σε αντίθεση προς την ελληνική νομοθεσία» σημείωσε, όταν ερωτήθηκε για την πορεία των εργασιών στην Ελλάδα.

      Η εν λόγω τράπεζα, η οποία διατηρεί και υποκαταστήματα στα κατεχόμενα, ξεκίνησε την επιχειρηματική της δραστηριότητα στην Ελλάδα το 2008. Τότε ίδρυσε υποκαταστημάτων στην Αθήνα, την Κομοτηνή και την Ξάνθη, αποκτώντας ταχέως πελάτες, στους οποίους προσφέρει, καταναλωτικά δάνεια με χαμηλό επιτόκιο, μόλις 3% ετησίως, τη στιγμή που οι ελληνικές τράπεζες απαιτούν επιτόκια 12%-16%!

      Παμε ολοι στον Αλλαχ να τελειωνουμε. Θα παρει τα αποτετοια μας κι η Παπαρηγα κι ο Κυρκος και το ΠΑΣΟΚ. Επισης κι οι μεγαλοιεραρχες με το αλτζχαϊμερ. Κι ουτε αυτα τους αξιζει να παρουν.

    • θανος avatar
      θανος @ cornelsen 03/04/2011 18:21:31

      το κομμα των μικρονοικοκυρεων το κκε,ειναι γνωστο οτι συκοφαντει οτι δεν μπορει να ελεγξει,κανουν τον περιπατο τους με το παμε,εχουν και την περιφρουρηση,παιρνουν και τα συνχαρητηρια απο την αστυνομια,κανουν την πρωινη γυμναστικη τους οποτε εχει απεργια,γεμιζουν τα τσιπουραδικα μετα ,συζητωντας ποιος ειναι περισσοτερο επαναστατης,κανενας τους δεν διαβαζει μαρξ η λενιν,αλλα μονο τις αναλυσεις της κ.ε.,και εχουν την εντυπωση οτι ειναι αριστεροι βαρβατοι,αν διαβαζαν λιγο η καταλαβαιναν τα προγραμματα τους θα ειχαν παρει παραμαζωμα την ηγεσια τους,που το μονο που την ενδιαφερει ειναι η διατηρηση και η αυξηση του μηχανισμου.τιποτα αλλο,τετιοι αριστεροι ειναι γεματος ο κοσμος απο κομμουνιστες πασχουμε τιμιους ,ηθικους,που θα αντιλαμβανονται την θεωρια σαν επιστημη ,και θα προσπαθουν να την αναπτυξουν με τα νεα δεδομενα ,ενω αυτοιαρκουνται στο 1910,αλλα αυτη η υποστηριξη στον σταλιν,στον χρουτσοφ,στον μπρεζνιεφ,και με τον αστυφυλακα και με τον χωροφυλακα,και να σας πω μια αληθινη ιστορια ,καποτε πριν το 1989, μελος της κ.ε του κκε,διεγραφε μελη του κκε η τα συκοφαντουσε ,γιατι υπερασπιζαν τον σταλιν,και δηλωνε φανατικος αντισταλινικος,το ιδιο ατομο παλι μελος της κ.ε.του κκε σημερα ,που σημαινει επαγγελματιας απο το κκε,γραφει και αρθρα υπερασπισης του σταλινισμου,και υπερασπιζει τα κεκτημενα του σταλιν.αυτο ειναι ο μηχανισμος του κκε,και η παπαρηγα που εχει την φημη μεσα στο κκε οτι ειναι πολυ καλη στο να κανει ομαδες στο κκε,ετσι κερδισε και την ηγεσια ,παροτι στην κοβα της δεν εκλεχθηκε να παει αντιπροσωπος στο συνεδριο του κκε ,το συνεδριο αυτο την εκανε αρχηγο του κκε,.............

      • εναςάσχετος avatar
        εναςάσχετος @ θανος 03/04/2011 18:49:49

        Όλο αυτό το αποκύημα προέρχεται από την εντρύφισή σου στα έργα των Μαρξ, Λένιν,Έγκελς?

        • θανος avatar
          θανος @ εναςάσχετος 03/04/2011 19:25:12

          οχι αυτο που καταλαβα απο τους κλασσικους ειναι οτι η διαφορετικη αποψη δεν ειναι εκγλημα ,και τελος παντων δεν ειμαι της λογικης οτι ολοι ειναι αναχωματα ,και παιζουν τα παιχνιδια των αστων προκειμενου να μην ερθει κοντα ο λαος στο κκε,τετοια μανια καταδιωξης που εχει το κκε παραπεμπει σε ψυχιατρικου τυπου αναλυση,δεν χρειαζονται ουτε ο μαρξ ουτε ο λενιν,και φαινεται οτι στην ιστορια του κκε αρκεισε στα συμπερασματα της κ.ε. του κκε , εγω οχι

  17. Misha avatar
    Misha 03/04/2011 19:09:05

    H Aλέκα περιμένει να βλέπει ο κόσμος τον καταδότη αντιπρόεδρο και να του κάνει τεμενάδες;

    Μπαρμπα Λεό, το αυγό του φιδιού ,αν δεν το έχεις καταλάβει, έσπασε ...και ξέρασε εσένα και τη συνομοταξία των προθύμων του Μνημονίου.
    Ναι μπαρμπα Τσύρκο μου, εσύ και οι Μπίστηδες κι οι Δαμανάκηδες σου είστε τα φιδόπουλα , οι φασίστες νέας κοπής που εξαθλιώνετε τον λαο και ξεπουλάτε την πατρίδα.
    Γι αυτό και θα σας περιποιούμαστε με ό,τι «μικροαστικό» έχουμε πρόχειρο...

  18. factorx avatar
    factorx 03/04/2011 19:19:37

    Επειδή διάφοροι φίλοι διαμαρτύρονται για τον τίτλο, την ανάρτηση κλπ. και νομίζουν ότι το ΚΚΕ δεν κάνει ασκήσεις επαναστατικής γυμναστικής, θα θέσω ένα πραγματικά επαναστατικό ερώτημα:

    Πόσο πραγματικά "επαναστατικό " είναι ένα κόμμα του οποίου βασικά καθοδηγητικά στελέχη υπήρξαν επί σιερά ετών ο Αλαβάνος και ο Κοτζιας; Ξεχνάτε οτι και η κ. Αλέκα διαμορφώθηκε ιδεολογικά υπο την καθοδήγησή τους;

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ factorx 03/04/2011 19:26:58

      Τι σχέση έχει αυτό που λές τώρα με την αρχική ανάρτηση, η οποία αποδίδει στη Παπαρήγα λόγια τα οποία δεν είπε.

      • CHEMICAL YOUTH avatar
        CHEMICAL YOUTH @ εναςάσχετος 03/04/2011 19:34:57

        ακριβως αυτο. Δεν εξεφρασα αποψη για το ΚΚΕ, απλα ειπα οτι το αρθρο ειναι διαστρεβλωτικο

    • Dragon avatar
      Dragon @ factorx 03/04/2011 19:40:13

      Σιγά μην ήταν καθοδηγητικά στελέχη ο Αλαβάνος και ο Κοτζιάς. Έλεος. Δεν ήταν ποτέ μέλη του Πολιτικού Γραφείου. Ο λαϊκισμός εδώ μέσα βαράει κόκκινο

    • θανος avatar
      θανος @ factorx 04/04/2011 20:31:26

      εδω κανεις λαθος , ο αλαβανος ηταν ευρωβουλευτης ,και αναπληρωματικο μελος της κ.ε. του κκε ,ο κοτζιας ηταν στην ιδεολογικη επιτροπη του κκε ,δεν ηταν στην κ.ε.,αντιθετως η αλεκα ηταν παντα στην κ.ε . και στο π.γ.,ο αλαβανος ηταν στην ομαδα ανδρουλακη ,ο κοτζιας ειχε ομαδα μονοσ του ,μαζι με τον β. παπαχρηστο νυν βουλευτη πρεβεζας του πασοκ, η αλεκα ειχε ολη την κ.ο.αθηνας γιατι ηταν γραμματεας της ,αυτα οταν ο χαριλαος πρωοθουσε τον ανδρουλακη ,και απο κοντα την αλεκα ,τον κοτζια ουτε να τον δει δεν ηθελε

  19. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 03/04/2011 19:22:55

    Μαζεύτηκαν όλοι οι δεξιοί σχολιαστές στο άρθρο αυτό - τσουβαλιασμα της αριστεράς να την κρίνουν ως ....δεκανίκι του συστήματος!! Πείτε κι αλλα απο τον καναπέ σας , μπορεί στο τέλος να πιστεψετε ότι είστε επαναστάτες κ κατα του συστήματος. (να σας δω μετα που ο αρχηγός σας θα "τηρεί τις υπογραφές και τις δεσμεύσεις που έχει αναλάβει η χώρα" ...θα γελάμε )

    • factorx avatar
      factorx @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 03/04/2011 20:07:11

      Χαρίλαςο Φλωράκης: να βοηθήσουμε τον γιο του Πέτρου (Κόκκαλη) (άλως το ιδιεολογικό δεκανίκι τις Αριστεράς στο ξεπούλημα της Ζήμενς στον Κόκκαλη)

      Νίκος Κωνσταντόπουλος ( πρωτεργάτης της "αναθεωρητικής ασιτερας): πρόεδρος του Παναθηναϊκου

      • kiki avatar
        kiki @ factorx 03/04/2011 21:25:54

        @ Φακτορα,
        το τραγικο δικηγορος του μονοπυθμενου, οντας προεδρος του συνασπισμου.
        Αυτο με τσακισε.

      • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
        Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ factorx 04/04/2011 01:05:20

        Βρε Φάκτορα,

        Νομίζω ότι είναι άστοχες οι παρατηρήσεις σου. Μην το πάμε γαϊτανάκι.
        "Είπε αυτός , είπε ο άλλος" , είναι ανώριμος διάλογος αυτός. Και ένας νεαρός βουλευτής εκ Μεσσηνίας είχε μιλήσει στην αρχή της δεκαετίας του 80 για ....εαμοβούλγαρους... Προφανώς δεν συμφωνείς με αυτό και πιθανώς ούτε και αυτός ο βουλευτής πλέον συμφωνεί με τα προ 30ετίας λεγόμενά του...

        Όταν το είπε αυτό ο Φλωράκης, ο Κόκκαλης ήταν ο γιος του Πέτρου, κανείς δεν ήξερε τί θα γίνει... (καλά , ίσως κάποιοι ...κάτι ήξεραν)

        Ο Κωνσταντόπουλος πρόεδρος του Παναθηναϊκού. Ε και;;; Τί σχέση έχει αυτό με την άστοχη ανάρτησή σου και 2ον, γιατί όχι ; Πρέπει όλοι οι πρόεδροι ιστορικών σωματείων να είναι μαφιόζοι κοιλαράδες ;;; Σε παρακαλώ.

  20. Κώστας avatar
    Κώστας 03/04/2011 19:58:05

    Νομίζω τo "Kύρκος και Παπαρήγα" είναι ολίγον τι τσουβαλιστικό...Να είμαστε δίκαιοι.
    Ο καθοδηγητής του Κουβέλη και του Μπίστη Κύρκος δεν μπορεί να συνπαρατίθεται σε έναν τίτλο μαζί με το ΚΚΕ, που σε πολλά πολλοί διαφωνούν μαζί του, αλλά όποιοι παρακολοθούν τις θέσεις ΚΚΕ ξέρουν πως η Αλέκα δεν είπε κάτι καινούριο.
    Είναι λάθος ο τίτλος. Είναι το ίδιο λάθος που κάνουν λχ οι εξαπτερυγιώτες με τίτλους όπως "Σαμαράς και Τσίπρας εναντίον του Μνημονίου". Αν δεν δωθεί η πλήρης εικόνα, αν δεν αναλυθούν οι διαφορετικές αφετηρίες, τότε ο τίτλος παραπλανεί.

  21. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 03/04/2011 19:59:17

    Ποιοι δεξιοί και αριστεροί ρε αλώβητε ; Στη φάση που βρισκόμαστε κοιτάμε ποιοι είναι με ποιους, ποιοι εξυπηρετούν τους ξένους τοκογλύφους με τη στάση τους και ποιοι διασπάνε το λαϊκό μέτωπο άλλος τρομοκρατώντας , άλλος συνηθισμένος στο πατρωνάρισμα και τη κομματική υποδούλωση. Εδώ μέσα υπάρχουν από όλες τις τάσεις και ιδεολογίες άνθρωποι και αυτοί που τα βρίσκουν κάπου και φθάνουν σε κάποιες κοινές συνισταμένες βάζουν τη ΠΑΤΡΙΔΑ πάνω από τις δεξιές και αριστερές τους καταβολές. Και ευτυχώς υπάρχουν ακόμα πολλοί Έλληνες που το βλέπουν έτσι : μήπως ο Μίκης που μιλάει για πατρίδα είναι καραδεξιός ;

    • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
      Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ παρατηρητής 04/04/2011 01:11:26

      @Παρατηρητή: Συμφωνώ γενικά με αυτά που λες. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν ιδεολογίες. Εδώ κάποιοι όταν αναρτήθηκε ο λόγος του Βελουχιώτη στην Λαμία που μιλά για τον ηρωισμό και τα ιερά του Εθνους κάποιοι....υπερπατριώτες έκραζαν. ...

  22. Γιωργος Ασημένιος avatar
    Γιωργος Ασημένιος 03/04/2011 20:04:57

    Καλά τα λεει η Αλέκα αλλά ας μας εξηγήσει γιατί το ΚΚΕ πήρε τα όπλα και αντιστάθηκε -ορθώς- ενάντια στην αγγλοαμερικανική κατοχή ;

  23. factorx avatar
    factorx 03/04/2011 20:08:20

    Επειδή οι φίλοι ψάλτες ...συγνώμη σχολιαστές --- απο αριστερά είνια μάλλον πιο φορμαλιστές απο την Αλέκα, άλλαξα τον τίτλο

  24. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/04/2011 20:15:09

    Πολλα απ τα δεινα αυτου του τοπου εχουν προελεθει απο τη στενη ομαδα του ΚΚΕ Εσωτερικου.... με ποσοστα απο καθε προμηθεια της Αν Γερμανιας... σε Ελβετια.
    Μαζι με το ΚΚΕ... δε μας παρατανε στην ησυχια μας...
    Τους αφησε ο Παγκαλος κ επιασε τον Τσιπρα και μας κανουν τους πονηρους τωρα!
    Δεν ξεχναμε τπτ.. και το ταμειο ειναι κρυφο για παρτη τους !
    Ασε που απελυσαν υπαλληλους περσυ!!! εκει στον Περισσο ΝΑΙ ΝΑΙ !!!...

    Αιντε παρακατω με το κοκκινο κουβαδακι σας.. λαμογια και καταχραστες της πολιτικης.

    ΠΠ

  25. Κάποιος avatar
    Κάποιος 03/04/2011 22:48:28

    "Η γενικευμένη λαϊκή αγανάκτηση, που είναι σε μεγάλο βαθμό αυθόρμητη, φουντώνει και εκφράζεται με πολλούς και με ανώριμους τρόπους".

    Σε αυτό έχει δίκιο.

    "Εμείς δεν συμφωνούμε με μικροαστικές εκτονωτικές αντιδράσεις. Δεν οδηγούν πουθενά, διευκολύνουν την κυβέρνηση και τους μηχανισμούς της να εμποδίσουν την ριζοσπαστικοποίηση".

    Εδώ το χάνει.Το ΚΚΕ έχει ανέκαθεν την στρατηγική να απαξιώνει κάθε επαναστατική πράξη που δεν εκπορεύεται από την ηγεσία του και την ιδεολογική γραμμή του.
    Τα ίδια έκανε αρχικά και με την εξέγερση του Πολυτεχνείου όταν υποστήριζε ότι οι 350 που ξεκίνησαν την κατάληψη του Πολυτεχνείου στις 14Νοέμβρη ήταν πράκτορες της ΚΥΠ.
    Ακόμα μυαλό δεν έχει βάλει και επιμένει σε τέτοιου είδους πολιτικές ιδεοληψίες και προκαταλήψεις με αποτέλεσμα να κινείται εκλογικά σε ποσοστά κάτω από το 10% εδώ και δεκαετίες.

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ Κάποιος 03/04/2011 22:51:44

      Για τις δηλώσεις του Κύρκου τα σχόλια περιττεύουν.
      Οσο περνούν τα χρόνια η κατάσταση επιδεινώνεται.

  26. γιαννης avatar
    γιαννης 04/04/2011 02:08:39

    γεια χαρα νταν μορτες.η ρεπουση βγηκε κ.ε. στο κομμα του κουβελη.λετε να ξαναγραψουν ιστορια με το πασοκ?ηβασικη διαφορα του κιρκου με την αλεκα ειναι εσωτερικου-εξωτερικου για ζητηματα ε.ε.

  27. factorx avatar
    factorx 04/04/2011 13:42:39

    «Εμείς αγαπάμε και τις συντεταγμένες αντιδράσεις, αλλά δεν μπορούμε να περιμένουμε πότε θα τις οργανώσει το ΚΚΕ» απαντά στην Αλέκα Παπαρήγα ο επικεφαλής της ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ Αλέξης Τσίπρας, σε συνέντευξη εφ' όλης της ύλης που έδωσε στο ΒΗΜΑ 99,5.

    Ο κ. Τσίπρας μίλησε για την ανάγκη ενός νέου συνασπισμού εξουσίας από την Αριστερά, ασκώντας κριτική στην κυβερνητική πολιτική.

    «Μας απασχολεί όχι μόνο να λέμε προτάσεις, αλλά και να εξηγούμε πώς μπορεί να είναι ρεαλιστικές» τόνισε, χαρακτηρίζοντας μάλιστα «αξιοθρήνητη» την εικόνα της κατακερματισμένης Αριστεράς, που δίνει μεγαλύτερη έμφαση στις διαφωνίες.

    Μιλώντας για την οικονομία, ο κ. Τσίπρας τόνισε ότι η κοινωνία βρίσκεται σε έκτακτη ανάγκη και αυτό που προέχει είναι ο απεγκλωβισμός της χώρας από το μνημόνιο.

    «Το μνημόνιο δεν είναι λύση. Αναπαράγει τα ήδη συσσωρευμένα προβλήματα» εξήγησε, ενώ έφερε το παράδειγμα της Ουγγαρίας, η οποία κατάφερε να απεμπλακεί από το ΔΝΤ.

    Για τα 50 δισ. ευρώ, ο κ. Τσίπρας είπε ότι άλλο πράγμα είναι η αξιοποίηση της δημόσιας περιουσίας, «και άλλο να ξεπουλήσει άρον άρον».

  28. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 04/04/2011 18:21:32

    ΣΗΜΕΙΟΛΟΓΙΚΗ ΣΥΓΚΛΙΣΗ
    ΛΕΩΝΙΔΑ ΚΥΡΚΟΥ – ΑΛΕΚΑΣ ΠΑΠΑΡΗΓΑ…
    ________________________________________

    Τυχαία σημειολογική σύγκλιση του ηρωικού μπλοκ της ¨ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ ΤΗΣ ΒΑΡΚΙΖΑΣ¨ ( ΚΚΕ- ΕΔΑ – ΚΚΕεσ. – ΚΚΕ –ΕΑΡ – ΣΥΝ – ΣΥΡΙΖΑ – ΚΚΕ ) ή ¨το παρελθόν προδικάζει το μέλλον¨ ;

    ¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨
    «Και ο Μουσολίνι ήταν θιασωτής των κινημάτων ανυπακοής» τονίζει ο Λεωνίδας Κύρκος

    ΑΛΕΚΑ ΠΑΠΑΡΗΓΑ : ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΣΤΗΝ ¨ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ¨ (Στον ΤΑΣΟ ΠΑΠΠΑ)

    Μικροαστική αντίδραση τα γιαουρτώματα
    ****************************************

    ΕΠΙΣΗΣ :

    ΤΙ ΕΛΕΓΕ Ο ΑΔΟΛΦΟΣ ΧΙΤΛΕΡ – ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ Δ. ΚΑΖΑΚΗ ΣΕ ΑΡΘΡΟ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ¨ΟΡΓΑΝΩΤΙΚΟ¨ ΣΤΙΣ ¨ΣΠΙΘΕΣ¨ –
    ΓΙΑ… ΤΙΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ¨ΚΟΜΑΤΟΣ – ΗΓΕΣΙΑΣ ΚΑΙ ΛΑΟΥ…¨

    ΚΑΙ…
    ΕΠΙΛΟΓΟΣ ¨ΝΤΑΝΤΟΝ¨ :
    http://gregordergrieche.blogspot.com/2011/04/v-behaviorurldefaultvml-o.html