30/08/2008 04:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κύρηξε πτώχευση η Alitalia

Λουκούμι τους ήρθε της κυβέρνησης και του Χατζηδάκη που δήλωσε ότι θα τελειώνουν με τον Ολυμπιακή μέσα στο 2008. Το διοικητικό συμβούλιο της Alitalia επισημοποίησε χθες το αίτημα του ιταλικού αερομεταφορέα να τεθεί υπό καθεστώς αναγκαστικής διαχείρισης, όπως διευκρίνισε ο διευθύνων σύμβουλος της Intesa Sanpaolo, τράπεζας που έχει αναλάβει καθήκοντα συμβούλου στη διάσωση του εθνικού αερομεταφορέα. Τα ζημιογόνα τμήματα θα εξαιρεθούν και τα κερδοφόρα θα εξαγορασθούν από εταιρεία συμμετοχών που αποτελείται από 16 επενδυτές, σε μια προσπάθεια σύστασης ενός μικρότερου αερομεταφορέα με κύρια παρουσία στην ιταλική αγορά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 30/08/2008 07:33:41

    Αντέχει ο δικός μας προϋπολογισμός την λογιστικοποίηση, σε κρατικό επίπεδο, των ζημιών της ΟΑ; Έχω χάσει λίγες σελίδες, αλλά νομίζω όχι. Δηλαδή όχι τώρα.

    Αλλά η εξέλιξη έρχεται στην Ελλάδα από την Δύση με καθυστέρηση λίγων ετών... 20-25 από Νέα Υόρκη, 10-15 από Λονδίνο, 3-5 από Ρώμη. Το 2011-2014, θα λυθεί και η ΟΑ, εδώ.

    Αν είχαμε κουκούτσι μυαλό, η ΟΑ (και το ασφαλιστικό) θα είχε λυθεί στο μπουμ του ΧΑ, το 1999... αλλά το μυαλό μας έχει φύγει από το κεφάλι και είναι σε άλλο μέρος του σώματος.

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 30/08/2008 07:38:31

    Και για να μην τα αποδίδω όλα σε έλλειψη μυαλού, το 99, δεν λύθηκε το πρόβλημα της ΟΑ διότι κάτι αλητήριοι Πασόκοι συνδικαλιστές, δήθεν πατριώτες, αλλά έμμισθα τσιράκια Γερμανών και άλλων, έκαναν ότι μπορούσαν για την Μεγάλη Ιδέα τους (η πλειοψηφία τους και η ηγεσία τους). Όι δεξιοί συνδικαλιστές, τότε, παραδόξως είχαν τποθετηθεί σωστά.

  3. Nick avatar
    Nick 30/08/2008 09:56:59

    Ανώνυμε, προεκλογική προπαγάνδα του Μπερλουσκόνι ήταν. Τώρα, και αφού συνειδητοποίησε ότι τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα, διαπραγματεύεται και με Air France-KLM και με Lufthansa για μειοψηφικό πακέτο μετοχών .

  4. fantomas avatar
    fantomas 30/08/2008 15:09:14

    Nick

    H Lufthansa ΠΡΙΝ 3 ΕΤΗ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΚΡΟΥΣΗ ΣΤΟΝ ΥΠ.ΟΙΚΟΝ. ΔΟΥΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ Ο.Α. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΤΙΠΟΤΑ.
    ΤΩΡΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ Ο ΧΑΤΖΙΔΑΚΗΣ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ !!!
    ΟΧΙ ΜΕ ΤΗΝ Lufthansa ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΠΙΣΗΜΗ ΠΡΟΤΑΣΗ (ΚΑΤΑΤΕΘΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΕΣΒΕΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ) ΠΡΟΕΡΧΩΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΛΙΑ ΤΟΥ ΕΙΡΗΝΙΚΟΥ !!!

  5. fantomas avatar
    fantomas 30/08/2008 17:21:55

    ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΑΚΤΟΡΑ ?

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 30/08/2008 20:48:12

    @ FANTOMAS είσαι σίγουρος? H Lufthansa ήταν αρνητική, αλαζονική και προσβλητική όταν τους πλησιάσε επενδυτική τράπεζα για να αναλάβουν το management της ΟΑ, με αμοιβή, και δικαίωμα αγοράς ποσοστού μετοχών. Είχε πει τότε "εμείς θα πάρουμε το πτητικό έργο χωρίς να πάρουμε μετοχές, όπερ και εγινε απ ευθείας και με την Aegean. Η Lufthansa μάλλον ενδιαφέρεται να πάρει δωρεάν τις υπηρεσίες εδάφους και ίσως το service. Όσο δεν πλήρωσε για τον ΟΤΕ η DT άλλο τόσο δεν θα πληρώσει για την ΟΑ η Lufthansa.

  7. fantomas avatar
    fantomas 31/08/2008 14:39:12

    archaeopteryx

    ΕΙΜΑΙ Α Π Ο Λ Υ Τ Α ΣΙΓΟΥΡΟΣ!!!

    ΣΑΝ ΚΑΙ ΕΙΜΟΥΝ ΕΚΕΙ!!

    ΣΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΝΙΣΑ ΕΓΩ ΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ... ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΣΤΗΝ ΟΔΟ ΚΟΡΑΗ!!!