#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/01/2010 23:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κύπρος: Κτύπημα στην καρδιά του "Οχι"

Αγνωστοι δολοφόνησαν σήμερα το βράδυ, έξω από το σπίτι του τον Αντη (Ανδρέα) Χατζηκωστή, 43 ετών, γιο του εκδότη και καλανάρχη στην Κύπρο κ. Κωστή Χατζηκωστή, το συγκρότημα του οποίου ήταν από τους στυλοβάτες του ΟΧΙ στο σχέδιο Ανάν.

Σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες δύο άγνωστοι πλησίασαν τον Χατζηκωστή και τον εξετέλεσαν σχεδόν εξ επαφής με μία σφαίρα από πιστόλι στο κεφάλι. Εν συνεχεία διέφυγαν με μοτοσυκλέττα μεγάλου κυβισμού.

Το σπίτι του Χατζηκωστή βρίσκεται στην περιοχή ΄Εγγωμη στην πιο καλά φρουρούμενη περιοχή της κυπριακής προωτεύουσας, αφού γειτνιάζει με την Αμερικανική Πρεσβεία. Λίγα λεπτά μετά τη δολοφονία η Αστυνομία απέκλεισε την περιοχή, ενώ ο τηλεοπτικός σταθμός «Σίγμα» με μεγάλη θεαματικότητα (και συνεργαζόμενος με ελληνικά τηλεοπτικά δίκτυα), διευθυντής του οποίου ήταν ο δολοφονηθείς, διέκοψε το πρόγραμμά του και μετέδιδε ρεπορτάζ από τον τόπο τη δολοφονίας και εν συνεχεία συνέχισε με κλασσική μουσική.

Η οικογένεια Χατζηκωστή ελέγχει την εφημερίδα «Σημερινή» τον τηλεοπτικό σταθμό «Σίγμα», το «ράδιο Πρώτο» και την έκδοση πολλών περιοδικών και με την είδηση της δολοφονίας του, ολόκληρος ο πολιτικός κόσμος στην Κύπρο την καταδίκασε. Η Αστυνομία ερευνά όλες τις πιθανότητες, ήδη άρχισε να εξετάζει μάρτυρες και θεωρεί ότι στην υπόθεση θα βοηθήσουν οι κάμερες της Αμερικανικής Πρεσβείας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 11/01/2010 23:16:25

    Είναι το 3ο ή το 4ο επεισόδιο στην Κύπρο τις τελευταίες 15 μέρες?

    • kanis avatar
      kanis @ archaeopteryx 11/01/2010 23:39:22

      Στόχος ο αφελληνισμός της Κύπρου;

      • loretta avatar
        loretta @ kanis 11/01/2010 23:42:41

        κανις γιατι λες αφελληνισμος της κυπρου εφοσον η κυπρος δεν ειναι ελληνικη στην ουσια?

        χωρις να θελω να θιξω κανεναν κυπριο ...και με πολυ σεβασμο σε ολους.

        • kanis avatar
          kanis @ loretta 11/01/2010 23:48:15

          Στην Αγία Νάπα, στην Κερύνεια, στο Τρόοδος, ακόμη και στις παραλίες τις Λεμεσσού μόνο Ελλάδα μυρίζει φιλενάδα!

          • loretta avatar
            loretta @ kanis 12/01/2010 00:05:04

            ναι βρε κοριτσι μου αλλα...κυπριοι δεν ειναι στην ιθαγενεια? αλλο κρατος δεν ειναι?

            απλα εγω δεν το βλεπω με ρομαντικη διαθεση αλλα με ρεαλιστικα ματια...και ευχομαι να μην παρεξηγηθω.

          • kanis avatar
            kanis @ loretta 12/01/2010 00:14:52

            Η κυπριακή ελληνικότητα είναι ότι πιο δυνατό στην ιστορική μας μνήμη!

          • loretta avatar
            loretta @ kanis 12/01/2010 00:18:25

            pardon my french κανις αλλα εισαι τοσο σιγουρη οτι και αυτοι ετσι νιωθουν επι της ουσιας???...γιατι οι κυπριοι επιχειρηματιες κανουν περισσοτερες συναλλαγες με αγγλους γαλλους ισραηλιτες και πολυ πολυ λιγοτερο με ελληνες και στο λεω εκ πειρας.

          • kanis avatar
            kanis @ kanis 12/01/2010 00:20:50

            οι έλληνες αντίστοιχα τι κάνουν;

          • loretta avatar
            loretta @ kanis 12/01/2010 00:23:58

            το λεω πολυ ευγενικα αλλα επιλεγουν πρωτα αυτους και ....τελευταιους του ελληνες..και αν το καταλαβες το καταλαβες...! ενω οι ελληνες δεν ειναι ετσι....με τους κυπριους..!!

          • kanis avatar
            kanis @ kanis 12/01/2010 00:29:58

            Θεωρείς δηλαδή, ότι οι εξ ανάγκης συνεργασίες, λόγω κανόνων της αγοράς, καθορίζουν και την ταυτότητά τους;

          • loretta avatar
            loretta @ kanis 12/01/2010 00:44:08

            ε τωρα κανις ο χαρακτηρας και οι αρχες ενος ανθρωπου και αν δεν φαινονται μεσα απο τις συνεργασιες τις επαγγελματικες...και τις συναλλαγες...

            απλα δεν συμφωνουμε βρε τι να κανουμε εγω δεν εχω και την καλυτερη γνωμη γιαυτους δυστηχως...ελπιζω να ειμαι μειονοτητα.

          • kanis avatar
            kanis @ kanis 12/01/2010 00:57:48

            Εκεί απέτυχε η φιλοσοφία των κανόνων της αγοράς!
            ΔΕΝ κατάφερε, να ανταγωνιστεί τις πολιτισμικές συμμαχίες!

        • (Α)θανάσης avatar
          (Α)θανάσης @ loretta 11/01/2010 23:59:54

          ΕΛΛΑΔΙΚΗ δεν είναι...
          Ελληνική είναι όμως...

        • fitsulas avatar
          fitsulas @ loretta 12/01/2010 00:01:19

          Άλλη η πραγματική Ελλάδα, άλλη αυτή που περιγράφουν οι αποτριχωμένοι γιάπιδες των ΜΚΟ. Η Κύπρος είναι η πραγματικά ελεύθερη Ελλάδα. Γιατί έχουν την ημισέλινο πάνω από το κεφάλι τους και δεν θεωρούν την ελυθερία αυτονόητη. Ξέρουν ότι για να επιβιώσουν πρέπει να προκόψουν και δεν ασχολούνται με ιδεολογήματα. Οι Κύπριοι τιμωρούνται για την ελληνικότητά τους σε αντίθεση με τους Σκοπιανούς που την έχουν αρνηθεί.

          • (Α)θανάσης avatar
            (Α)θανάσης @ fitsulas 12/01/2010 00:08:42

            Τι κάνανε λέει οι σκοπιανοί?

          • smoking area avatar
            smoking area @ fitsulas 12/01/2010 00:11:27

            fitsula,
            περα απο τα πατριωτικα,
            εχεις καταφερει να κανεις εναν Κυπριο, φιλο σου?
            Συμπαθεστατοι ...τυποι.

          • kanis avatar
            kanis @ smoking area 12/01/2010 00:19:08

            Οταν κάνεις φίλο Κύπριο, γίνεται φίλος για όλη σου τη ζωή...

          • smoking area avatar
            smoking area @ kanis 12/01/2010 00:23:50

            Μην το παιρνεις προσωπικα...
            Μπορει να'χεις δικιο...
            Ευχομαι να'χεις δικιο.
            Η καθημερινη εμπειρια παντως αλλα λεει...

          • kanis avatar
            kanis @ kanis 12/01/2010 00:26:29

            άλλο η καθημερινότητα,
            άλλο το βίωμα,
            άλλο οι κοινωνικές γνωριμίες,
            άλλο η αληθινές φιλίες...

          • loretta avatar
            loretta @ kanis 12/01/2010 00:26:51

            εγω δεν θα συμφωνισω μαζι σου...εχουν τελειως διαφορετικη νοοτροπια και σκεψη απο εμας..απο προσωπικη μου πειρα το λεω..ειδικα το μεγαλυτερο ποσοστο αυτων που εχουν γαλουχηθεί με την αγγλικη νοοτροπια (και δεν την εχουν αποβαλει οτι και να μου πεις)

          • kanis avatar
            kanis @ kanis 12/01/2010 00:34:38

            ....μια χαρά παιδιά είναι κι έχουν και την βρεττανική ευγένεια και την ελληνική φιλοτιμία κι αλληλεγγύη!
            Είναι θέμα δείγματος, μάλλον!

          • fitsulas avatar
            fitsulas @ smoking area 12/01/2010 00:24:36

            Οι Κύπριοι είναι καταπληκτικά παιδιά. Έχω φίλους, έχω συνεργάτες και έχω πάει στην Κύπρο πενταήμερη. Και μας συγχωρούν το μίσος που τους έχουμε οι Ελλαδίτες. Ναι φίλε μου, εμείς μισούμε αυτούς, όχι αυτοί εμάς.

          • smoking area avatar
            smoking area @ fitsulas 12/01/2010 00:38:01

            Τους ...ξερω σου λεω....

          • fitsulas avatar
            fitsulas @ fitsulas 12/01/2010 00:45:53

            Τον εθνικό ύμνο της Κύπρου, τον ξέρεις;

          • smoking area avatar
            smoking area @ fitsulas 12/01/2010 00:48:13

            Εμεις πληρωνουμε την ...ορχηστρα fitsoula.

          • fitsulas avatar
            fitsulas @ fitsulas 12/01/2010 00:52:36

            Σωστός ο παίκτης... Αφού δε συμφέρει το κολονήσι, άστο να πάει στον αγύριστο. Δε βάζουμε μυαλό, ό,τι μας κάνουν καλώς μας το κάνουν.

          • smoking area avatar
            smoking area @ fitsulas 12/01/2010 01:01:00

            Δεν λεω αυτο, αλλα και τα ...λεφτα απο καποια τσεπη φευγουν.
            Καναμε ...ζημιες το 74 και τις πληρωνουμε.

          • kanis avatar
            kanis @ fitsulas 12/01/2010 01:11:43

            φίλο Κρητικό ή φίλο Κύπριο λοιπόν προτιμάτε παλληκάρια;

          • smoking area avatar
            smoking area @ fitsulas 12/01/2010 01:25:23

            Κρητικο, γιατι ...καθαριζει μονος του

          • kanis avatar
            kanis @ fitsulas 12/01/2010 01:27:43

            Αυτό εννοείς φιλία;

          • (Α)θανάσης avatar
            (Α)θανάσης @ fitsulas 12/01/2010 01:29:01

            Άσε, γιατί κρητικός μόνος του δεν καθαρίζει ποτέ τίποτα...

          • smoking area avatar
            smoking area @ fitsulas 12/01/2010 01:40:59

            kanis,
            Η φιλια βασιζεται στην αμοιβαιοτητα.
            Με Κυπριο δεν το'χω βρει ποτε.
            Η γενικευση παντως ειναι αυθαιρετη.
            Μπορει να φταιει το δειγμα...

            (Α)θαναση,
            Μην το λες...
            Ο Βενιζελος ...καθαρισε για 4 γενιες.

          • (Α)θανάσης avatar
            (Α)θανάσης @ fitsulas 12/01/2010 01:46:40

            Αυτός ήταν Κρητικός τελικά?

          • smoking area avatar
            smoking area @ fitsulas 12/01/2010 01:52:58

            Θα σε γελασω...
            Καθαρισε παντως...

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ loretta 12/01/2010 01:29:56

          Λορέττα συγγνώμη, αλλά δεν ξέρεις τι σου γίνεται στο θέμα της ταυτότητας της Κύπρου. Δεν είσαι βέβαια η μόνη Ελλαδίτισσα που έχεις τέτοιες αντιλήψεις, αλλά μια που τις αναφέρεις εσύ, ας σου πούμε εσένα λοιπόν τα εξής:

          Πρώτον: Στην Κύπρο υπάρχουν τρεις κατηγορίες Ελλήνων. Αυτοί που νιώθουν καθαρά Έλληνες και εξακολουθούν να ζουν για να δουν μια μέρα την Κύπρο ενωμένη με την Ελλάδα. Χονδρικά, είναι οι ψηφοφόροι του Δη.Συ., της παράταξης των παλιών ενωτικών, στην οποία έχει διατηρηθεί ζωντανή μέχρι σήμερα η μνήμη του αγώνα της ΕΟΚΑ, του αγώνα για την Ένωση. Αυτοί είναι Έλληνες στην καρδιά, στην ψυχή, στην πράξη. Η δεύτερη κατηγορία είναι αυτοί που νιώθουν Έλληνες, αλλά θέλουν την Κύπρο ανεξάρτητο (ελληνικό, πάντως) κράτος. Είναι η παράταξη των παλιών μακαριακών, που χονδρικά είναι οι ψηφοφόροι του Δη.Κο. και της ΕΔΕΚ. Το πολιτικό κέντρο, όπως χαρακτηρίζεται. Και τέλος υπάρχουν και αυτοί είναι Έλληνες στην καταγωγή και, κατά βάθος, και στην καρδιά, αλλά πρεσβεύουν μια ιδιότυπη κυπριακότητα, πολλές φορές ανθελληνική και αρνούμενοι, στα λόγια τουλάχιστον, την ελληνική τους ταυτότητα. Όχι όλοι, αλλά πάντως κάμποσοι. Είναι χονδρικά οι ψηφοφόροι του ΑΚΕΛ, του κομμουνιστικού κόμματος της Κύπρου, που έμαθαν από τη Σοβιετία στα παλιά χρόνια να αισθάνονται και να σκέφτονται ανθελληνικά, προκειμένου να υπονομευθεί η Ένωση και η αυτόματη ένταξη της Κύπρου στο ΝΑΤΟ. Βέβαια, κατά βάθος Έλληνες και είναι και αυτοί, αλλά στην πράξη φέρονται πολύ διαφορετικά. Αυτοί είναι που "δεν μας θέλουν", να το πούμε έτσι. Είναι το ένα τρίτο του πληθυσμού του νησιού, δεν είναι λίγο.

          Δεύτερον: Αυτό το τελευταίο εν τρίτο είναι το κυρίαρχο πολιτικά, στο δημόσιο λόγο. Είναι "κακό", πολύ κακό να μιλάς για Ένωση, για Ελλάδα, για Ελληνικότητα της Κύπρου. Αυτή η politically correct καταπίεση δεν αφορά τόσο εμάς, όσο τους ίδιους τους Κύπριους. Έχει κυριαρχήσει στην δημόσια συζήτηση για το κυπριακό μια αντίληψη ότι για την εισβολή περίπου αποκλειστικός υπεύθυνος ήταν η Ελλάδα, αθωώνοντας τον πραγματικό υπαίτιο, το Μακάριο, που προκάλεσε με τις άφρονες ενέργειές του να διώξει τους Ελλαδίτες αξιωματικούς από την Εθνική Φρουρά το πράγματι εγκληματικό, όπως αποδείχθηκε, πραξικόπημα, κάλεσε τους Τούρκους να επέμβουν στις 19 Ιουλίου από το βήμα του ΟΗΕ και δημιούργησε μία κατάσταση ηρωοποίησής του μετά την εισβολή, η οποία εξυπηρετούσε τον ίδιο για να κερδίσει και πάλι την εξουσία στο νησί, ενώ έπληττε ταυτόχρονα την καλή φήμη της Ελλάδας στον ελληνικό πληθυσμό.

          Τρίτον, η Κύπρος σήμερα δέχεται μια γενική επίθεση ταυτότητας. Η αγγλική δολιότητα δεν έχει τέλος. Προσπαθούν με κάθε τρόπο να καταστρέψουν την ελληνική ταυτότητα του νησιού. Οι Κύπριοι οι καημένοι είναι σαν χαμένοι να ακούν όλη την ώρα πόσο δεν είναι Έλληνες, πόσο δεν πρέπει να είναι Έλληνες και πόσο καλά είναι που είναι πρώην αποικία της Αγγλίας, στην Κοινοπολιτεία, όπου είναι σχεδόν Άγγλοι.

          Η πραγματικότητα όμως είναι διαφορετική και τη γνωρίζω κι εγώ ο ίδιος και συνοψίζεται σε αυτό που είπε ο πατέρας του ήρωα Σολωμού σε μία βράβευσή του εδώ στην Ελλάδα, που τον άκουσα στην τηλεόραση: "Ότι και να γίνει, να ξέρετε, ότι η καρδιά της Κύπρου, ήταν και και θα είναι ΕΛΛΗΝΙΚΉ". Τότε που τον άκουγα δεν είχα καταλάβει ακόμη πλήρως τι εννοούσε, το κατάλαβα όμως κατά σύμπτωση λίγους μήνες μετά επακριβώς. Ναι, είναι ελληνική. Βλέπεις την ελληνικη σημαία να ξεφυτρώνει σε άσχετα μέρη, να αντιστέκεται, να υπάρχει, να επιβιώνει εις πείσμα ενός ολόκληρου πλανήτη που θέλει να καταλύση την ελληνικότητα της Κύπρου, αλλά δεν μπορεί. Και δεν θα μπορέσει.

          ΕΝΑΣ ΣΤΟ ΧΩΜΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ. ΔΕΝ ΘΑ ΣΑΣ ΠΕΡΑΣΕΙ. Η ΚΥΠΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ!

          • loretta avatar
            loretta @ Επώνυμος 12/01/2010 01:38:40

            επωνυμε γιατι κανενας σας δεν απανταει στο ερωτημα μου που ειναι πολυ απλο...Τι στηριξει εχει δωσει και που η Κυπρος στα ελληνικα θεματα στην ευρωπη και αλλου? και μιλαω για το σημερα και οχι για το 1974 και πριν.


            Αυτο δηλωσα οτι δεν γνωριζω και περιμενω καποιος να μου απαντησει.

            Σευχαριστω για την αναλυση αν και τα γνωριζω αυτα που μου ειπες απο κυπριο συνεργατη ...που ηταν υποστηρικτης φανατικος του συγχωρεμενου του κυπριανου...(παντρεμενος δε ο συγχωρεμενος με ελληνιδα και βεροιωτισα μαλιστα)

            για το σημερα λοιπον...θα με καλυπτες αν μου απαντουσες.

          • fitsulas avatar
            fitsulas @ loretta 12/01/2010 01:46:56

            Τι στήριξη δίνουν οι Ελλαδίτες στα ελληνικά θέματα; Οι ελληνοαμερικάνοι μπορούν να σου πουν.

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ loretta 12/01/2010 01:51:08

            Ποια είναι δηλαδή τα "ελληνικά θέματα" ρε Λορέττα που περιμένεις στήριξη από την Κύπρο; Το Αιγαίο; Η Κύπρος είναι περισσότερο στην πρώτη γραμμή. Η Θράκη; Αυτή πάει να γίνει μια δεύτερη Κύπρος. Το Σκοπιανό; Το μόνο εθνικό θέμα που δεν αφορά την Κύπρο, και στο οποίο στο εξωτερικό φτάναμε πολλές φορές να κινητοποιείται η κυπριακή αντιπροσωπεία για να μην εμφανιστούν τα Σκόπια ως "Μακεδονία" και η ελλαδική να αδιαφορεί. Ότι συμπαράσταση και βοήθεια ζήτησε η Ελλάδα από την Κύπρο για υποστήριξη στο ζήτημα των Σκοπίων, πάντοτε την έλαβε.

            Εδώ το θέμα το πουλήσαμε όμως μόνοι μας εμείς, μέσω Μητσοτάκη, Γιωργάκη, Σημίτη και άλλων, και ψάχνεις τώρα εσύ να δεις τι... στήριξη έδωσε η Κύπρος για να αποδείξεις την ελληνικότητά της;

            Με όλο το σεβασμό, που θα έλεγε και ο Αρχαίος, λες αρλούμπες.

          • (Α)θανάσης avatar
            (Α)θανάσης @ Επώνυμος 12/01/2010 01:52:53

            Για να μην αναφέρουμε και τη Γιουροβίζιον...
            (πλάκα κάνω)

          • loretta avatar
            loretta @ Επώνυμος 12/01/2010 01:57:08

            Επωνυμε με αποπήρες και κακως..το οτι δηλωσα αγνοια για κατι και ζητησα πληροφοριση απο σενα δεν θα επρεπε να σε θυμωνει ..!!

            πιστευεις οτι το ρωτησα αυτο για να αποδειξω την ελληνικοτητα η μη της κυπρου?

            Μακρια απο μενα...!!

            και να ακομα και το σκοπιανο και το Αιγαιο ειναι θεματα στα οποια η κυπρος εχει αμι τι αλλο την ηθικη υποχρεωση να μας στηριξει.

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Επώνυμος 12/01/2010 02:04:40

            Καθόλου πλάκα για τη Γιουροβίζιον, κι αυτό κάτι δείχνει. Είναι μια ευκαιρία να βγάλουν από μέσα τους την καταπιεσμένη τους ελληνικότητα.

            Λορέττα, ξεκίνησες να κάνεις κρίσεις, γι' αυτό σε αποπήρα. Δεν ξεκίνησες με "εξηγήστε μου" ξεκίνησες με αντικυπριακούς αφορισμούς που είναι βέβαια πολύ συνηθισμένοι στη σημερινή εποχή που θέλουν να μας κάνουν να ξεχάσουμε την Κύπρο από ελληνική (αυτό είναι όλη η ουσία του Κυπριακού, η προσπάθεια Άγγλων και Τούρκων να ξεγίνει η Κύπρος από ελληνική που ήταν και ακόμα σε μεγάλο βαθμό είναι).

            Δεν φταις εσύ λοιπόν και συγχώρεσέ με αν ήμουν απότομος.

          • smoking area avatar
            smoking area @ Επώνυμος 12/01/2010 01:48:25

            Επωνυμε,
            δηλ. στην Κυπρο εχουμε
            τους υποστηρικτες του Σαμψων,
            τους υποστηρικτες του Γεωρκατζη (και του ...υπαρχηγου του)
            και τους ...προδοτες?
            Ετσι λες?

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ smoking area 12/01/2010 02:01:00

            Το ξεφτιλίζεις, δεν είναι έτσι. Προδότες υπάρχουν και στο Δη.Συ. και στη μακαριακή παράταξη και στο ΑΚΕΛ. Οι περισσότεροι Κύπριοι είναι όμως βαθιά πατριώτες, πολύ περισσότερο από εμάς. Και όσο και να χτυπιούνται οι ΑΚΕΛιστές και να μην θέλουν την Ελλάδα, κατά βάθος Έλληνες είναι και αυτοί και όταν πήρε η Εθνική μας το Γιούρο το 2004 βγήκαν ΟΛΟΙ οι Κύπριοι στους δρόμους, μαζί και οι ΑΚΕΛιστές. Η ακροαματικότητα του τελικού του Γιούρο με την Πορτογαλία ήταν αντίστοιχη με αυτή της Ελλάδας, πάνω από το 90%, και αυτό δείχνει το πραγματικό φρόνημα των Κυπρίων, όλων των Κυπρίων, για τη σχέση τους με την Ελλάδα.

            Απλώς ο ΑΚΕΛιστής έχει πάρει διαφορετική πολιτική παιδεία. Είναι όμως μια βαθιά αλλοίωση και διατάραξη της φυσιολογικής εθνικής ταυτότητας των Κυπρίων, αυτά που πρεσβεύει το ΑΚΕΛ. Ο ένας από τους δύο φίλους μου Κύπριους μου χαρακτήρισε το ΑΚΕΛ ως εξής: "Το ΑΚΕΛ δεν είναι κόμμα, είναι αρρώστια".

          • smoking area avatar
            smoking area @ Επώνυμος 12/01/2010 02:30:35

            Και για την Ομονοια το ιδιο θα σου ελεγε.

            Ποιοι ειναι προδοτες Επωνυμε?
            Οσοι υποστηριξαν τον Γριβα ή οσοι υποστηριξαν τον Μακαριο?
            Οσοι ψηφισαν τον Κληριδη το 93 που απελευθερωσε τον Σαμψων ή οσοι δηλωνουν Νεοκύπριοι?
            Οι φιλαθλοι του ΑΠΟΕΛ ή αυτοι της Ομονοιας?
            Στις παραπανω ερωτησεις οι μεν και οι δε ειναι οι ιδιοι.
            Πιστευω πως σε μια κλειστη κοινωνια που δυναστευτηκε απο την αποικιοκρατια και εξακολουθει να δυναστευεται απο τους εθνικους συμβολισμους των δυο ισχυροτερων κρατων της Ανατολικης Μεσογειου, θα πρεπει να ειμαστε φειδωλοι στην χρηση του χαρακτηρισμου ...προδοτης.

          • man8os avatar
            man8os @ smoking area 12/01/2010 02:33:17

            Με το καινουριο status (μετα την οικονομικη κριση) θα ημαστε το 3.
            Το prestige του Ισραηλ αναιβενει.

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ smoking area 12/01/2010 09:21:07

            Μα δεν είναι οι υποστηρικτές προδότες. Δεν μπορώ να χαρακτηρίσω, π.χ., ως προδότες όσους ψήφισαν "ναι" στο Σχέδιο Ανάν. Θα χαρακτηρίσω προδότη όμως το Βασιλείου, του οποίου το Σχέδιο ήταν βασική επιδίωξη και δημιούργημα.

            Δεν ήταν λοιπόν ούτε οι υποστηρικτές του Μακαρίου ούτε του Γρίβα προδότες. Προδότης ήταν ο ίδιος ο Μακάριος, επειδή δύο φορές απεμπόλησε την Ένωση (το 1958-59 και, κυρίως, το 1964, όταν μας την πρόσφεραν οι Αμερικανοί στο πιάτο, στις 19-20 Αυγούστου 1964, ΧΩΡΙΣ ανταλλάγματα (μόνον να υποσχεθούμε ότι θα ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ανταλλάγματα με την Τουρκία ΜΕΤΑ την Ενωση), επειδή πήγε να διώξει τους Ελλαδίτες αξιωματικούς μετά τις 2 Ιουλίου 1974 και επειδή κάλεσε στις 19 Ιουλίου τους Τούρκους να επέμβουν, καθώς κι επειδή αποδέχθηκε τη διζωνική. Προδότης είναι ο Καραμανλής που υπέγραψε τη Ζυρίχη-Λονδίνο και έπεισε και τους Κύπριους να υπογράψουν (τους υπόλοιπους, ο Μακάριος ήταν αυτός που οργάνωσε το κόλπο γκρόσο της ανεξαρτησίας), που άφησε την Κύπρο αβοήθητη αμυντικά - αντεπιθετικά το 1974 και επέβαλε τη διζωνική. Προδότης είναι ο Παπαδόπουλος που πήρε πίσω τη Μεραρχία. Προδότης είναι και ο Ιωαννίδης, όχι επειδή έκανε το πραξικόπημα κατά του Μακαρίου (αυτό ήταν απλώς ένα εγκληματικό λάθος και όχι σκόπιμη προδοσία), αλλά επειδή δεν κήρυξε πόλεμο κατά της Τουρκίας και άφησε να κάνουν κουμάντο οι Αμερικανοί και να βραχυκυκλωθεί ο στρατός μας και, κυρίως, επειδή σύναψε την καταστροφική στρατιωτικά εκεχειρία στις 22 Ιουλίου, πάνω που πετούσαμε τους Τούρκους στη θάλασσα, με μισή άμυνα. Προδότες μεμονωμένα θα βρούμε κι άλλους από τον πολιτικό κόσμο. Σε καμία περίπτωση δεν είναι προδότης ο Γρίβας, ο μόνος που αγάπησε αγνά και άδολα τον αγώνα για Ένωση και πέτυχε όσα πέτυχαν ελάχιστοι στην ελληνική ιστορία, για να συκοφαντηθεί και εξοντωθεί τελικά, όχι μόνον φυσικά, αλλά και ηθικά, δυστυχώς, σήμερα πια, που μόνον οι οπαδοί του Δη.Συ. τον αναγνωρίζουν και τον παραδέχονται.

            Αυτά περί προδοτών. Δυστυχώς περισσεύουν, στην υπόθεση της Κύπρου. Αλλά δεν θα τους περάσει.

            ΕΝΑΣ ΣΤΟ ΧΩΜΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ. Θα νικήσουμε!

        • Μάρκος avatar
          Μάρκος @ loretta 12/01/2010 11:01:28

          Νομίζω ότι ο "επώνυμος" δίνει την πραγματική διάσταση των πραγμάτων. Κι αν ακόμη υπάρχουν μερικοί στην Κύπρο που δεν νιώθουν Έλληνες, κι αν υπάρχουν μερικοί στην Ελλάδα που δεν θεωρούν τους Κυπρίους Έλληνες, τι να κάνουμε; Υπάρχει και η Ιστορία.

  2. ΜιχΜιχ avatar
    ΜιχΜιχ 11/01/2010 23:18:33

    Όλα τυχαία γίνονται στην Κύπρο. Καταδιώκονται οι αντίθετες απόψεις σε διαδηλώσεις, ρημάζουν τον τάφο του Παπαδόπουλου, σκοτώνουν τον Χατζηκωστή...

  3. olympiada avatar
    olympiada 11/01/2010 23:20:23

    Η Αμερικάνικη πρεσβεία δεν έκανε τίποτα; Μα πως, έκανε. έκανε.

    • NM avatar
      NM @ olympiada 12/01/2010 09:12:07

      η αμερικανικη πρεσβεία βρίσκεται στο διπλανό τετράγωνο λιγότερο απο 100μ από το σπίτι του άντη χατζηκωστή

      • vardarskian avatar
        vardarskian @ NM 12/01/2010 15:40:23

        Η ένωση με την Κύπρο βαδίζει σε καλό δρόμο...
        Κι εκεί η τρομοκρατία συνορεύει -τι σύμπτωση!- με τα οικόπεδα της Πρεσβείας!

    • Jasmin avatar
      Jasmin @ olympiada 12/01/2010 15:42:43

      Έχεις κάποια στοιχεία που να ενοχοποιούν την αμερικανική πρεσβεία;

      • vardarskian avatar
        vardarskian @ Jasmin 12/01/2010 15:50:19

        Αποδεικτικά όχι.
        Στον γεωγραφικό προσδιορισμό
        των συμβαμάτων αναφέρθηκα.

        • Jasmin avatar
          Jasmin @ vardarskian 12/01/2010 15:52:20

          Συνήθως δεν πας να σκοτώσεις δίπλα στην πόρτα σου

        • (Α)θανάσης avatar
          (Α)θανάσης @ vardarskian 12/01/2010 15:57:55

          1. για ξεκάρφωμα

          Κάνω κάτι διαφορετικό από το αναμενόμενο για να μην καρφωθώ, να μην προδοθώ, για να παραπλανήσω, ρίχνω στάχτη στα μάτια.

          (από το slang.gr)

        • vardarskian avatar
          vardarskian @ vardarskian 12/01/2010 15:58:08

          σκοτώνεις όπου υπάρχει η ασφαλέστερη οδός διαφυγής!

        • (Α)θανάσης avatar
          (Α)θανάσης @ vardarskian 12/01/2010 16:02:05

          Σκοτώνεις όπου γουστάρεις, γιατί έτσι άμα λάχει ναούμ... Ή είσαι το αφεντικό του πλανήτη ή δεν είσαι...

        • Jasmin avatar
          Jasmin @ vardarskian 12/01/2010 16:08:56

          Νομίζω ότι είστε σε εντελώς λανθασμένη κατεύθυνση:
          Αν θέλουμε να είμαστε σοβαροί, όταν γειτνιάζεις με κάποιον και είσαι πρεσβεία, υπάρχουν πολλοί τρόποι για να σκοτώσεις χωρίς καν να καταγραφεί ως δολοφονία.
          Αν είσαι δε, ρωσική υπηρεσία, δεν κολλάς πουθενά, π.χ. δηλητηριάζεις ανύποπτους επιβάτες ολόκληρου αεροπλάνου, προκειμένου να εξ-ουδετερώσεις τον στόχο σου...
          Η δολοφονία όμως αυτή δεν ανήκει σε αυτήν την κατηγορία.
          Πρόκειται για κάτι ακόμα χειρότερο (αν ισχύει η δική μου εκτίμηση βέβαια):
          Πρόκειται περί παραδειγματικής δολοφονίας!
          Και αυτού του είδους οι δολοφονίες, παραδοσιακά δεν φέρουν αμερικανική υπογραφή

        • man8os avatar
          man8os @ vardarskian 12/01/2010 16:12:20

          Συμφωνω απολυτα. Ουτε Ελληνικη ουτε του Ισραηλ. Ο ενοχος εκτιμω οτι βρισκετε ακομα ποιο κοντα στην Κυπρο...

        • (Α)θανάσης avatar
          (Α)θανάσης @ vardarskian 12/01/2010 16:14:11

          Εκτός από τον φυσικό, πολλές φορές μιλάμε και για ηθικό αυτουργό. Άστα, μην τα σκαλίζουμε γιατί μυρίζουν πολύ άσχημα.

      • vardarskian avatar
        vardarskian @ Jasmin 12/01/2010 15:51:07

        Α, Jasmin... Δεν εννοούσα της Ισραηλινής! ;)

        • (Α)θανάσης avatar
          (Α)θανάσης @ vardarskian 12/01/2010 15:53:12

          Το ίδιο είναι...

        • Jasmin avatar
          Jasmin @ vardarskian 12/01/2010 15:55:45

          Και δεν είναι η μόνη πρεσβεία που είναι δίπλα στο σπίτι. Τη γαλλική πρεσβεία γιατί την ξέχασες;

        • man8os avatar
          man8os @ vardarskian 12/01/2010 16:02:25

          Βζεις τον πρακτορα, κανει την δουλεια του, και οι υποψιες πεφτουν σε αθωους.
          Δεν ειναι ενοχο ουτε το Ισραηλ, ουτε η Ελλαδα ουτε η Αμερικη για το φονικο.

        • man8os avatar
          man8os @ vardarskian 12/01/2010 16:04:22

          *Βαζεις

    • Orestios avatar
      Orestios @ olympiada 12/01/2010 15:49:51

      Από το υλικό των καμερών της Αμερικάνικης πρεσβείας θα λάμψει η αλήθεια και τί πραγματικά έγινε.

      • vardarskian avatar
        vardarskian @ Orestios 12/01/2010 15:51:47

        Στάνταρ!

  4. fitsulas avatar
    fitsulas 11/01/2010 23:24:49

    Δολοφονίες, προπαγάνδα, προβοκάτσιες και ανοιγμένα κεφάλια (Ομόνοια-ΑΠΟΕΛ). Καλά τα λέγανε οι παλιοί δεξιοί για τους κομμουνιστές κι εμείς τους δουλεύαμε. Καλώς να ορίσει η Κύπρος στον σοσιαλιστικό παράδεισο.

  5. kanis avatar
    kanis 11/01/2010 23:30:15

    Ο ανερχόμενος εκδότης στα Ελληνικά πράγματα, αλλά κυπριακής καταγωγής Κυριακίδης, προέβη σε δηλώσεις;

  6. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 11/01/2010 23:32:19

    Μήπως υπάρχει αριστερή δικτατορία στην Κύπρο, που εξυπηρετεί τουρκικά και άλλα συμφέροντα, με κρυπτο-δικτάτορα τον Χριστόφια; Πολύ περίεργα πράγματα συμβαίνουν στο νησί και εμείς κοιμόμαστε...

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Μάρκο Τ 11/01/2010 23:42:35

      Μαλλον η ιδια κατασταση που υπαρχει στην Ελλαδα ειναι και εκει με αλλα ονοματα.Απλως μεχρι τωρα δεν ασκουσαν βια οπως στην Ελλαδα αλλα τωρα φαινεται βιαζονται.

      • fitsulas avatar
        fitsulas @ ψυχραιμια 11/01/2010 23:52:40

        "με αλλα ονοματα";;; Οι Ρεπούση - Κουλούρη είναι σύμβουλοι περί ιστορικών θεμάτων του Χριστόφια. Έχουμε πολλούς πράκτορες και κάνουμε και εξαγωγές.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ fitsulas 11/01/2010 23:54:29

          Εννοουσα αλλα ονοματα κομματων.

        • Μάρκο Τ avatar
          Μάρκο Τ @ fitsulas 12/01/2010 00:21:16

          Η Ρεπούση ήταν καθηγήτρια γαλλικών στην Ιωνίδειο, δεκαετία '80. Ωραίο γκομενάκι. Την είχε φέρει στο σχολείο ένας φιλόλογος (δεν γράφω το όνομά του), που ήταν πολύ μέσα στο ΠΑΣΟΚ και μετά πήγε, νομίζω, στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο. Αυτός λέγεται ότι την προώθησε και μετά αυτή μεταπήδησε στην Ιστορία και τσίμπησε και τα λεφτά από το Υπουργείο για τη συγγραφή του βιβλίου. Και έγινε και φίρμα. Δεν είναι τίποτα σπουδαίο σαν ιστορικός, τελείως της σειράς, αλλά την προωθεί η αριστερή μαφία.

        • ΜιχΜιχ avatar
          ΜιχΜιχ @ fitsulas 12/01/2010 00:47:21

          Ε; Ρεπούση-Κουλούρη σύμβουλοι του Χριστόφια; Ειρωνικά το λες, ε;

          • fitsulas avatar
            fitsulas @ ΜιχΜιχ 12/01/2010 01:00:50

            Που ζεις;

          • ΜιχΜιχ avatar
            ΜιχΜιχ @ fitsulas 12/01/2010 01:03:35

            Δεν βλέπω κάπου σχετικά στοιχεία. Αν έχεις, δώσε τα.

        • gretel avatar
          gretel @ fitsulas 12/01/2010 07:58:45

          Οι κυρίες αυτές, όπως και ο Λιάκος και οι άλλοι που υπέγραψαν το κείμενο «συμπαράστασης» στη Δραγώνα συνιστούν το ενιαίο εθνοαποδομητικό μέτωπο του ΠΑ.Σ.ΟΠ. (Πασόκ, Σύριζα, Οικολόγοι Πράσινοι).

        • gretel avatar
          gretel @ fitsulas 12/01/2010 08:01:16

          Θυμηθείτε ποιοι στήριξαν το Σχέδιο Α(υ)νάν και ποιοι όχι…

        • Giorgos_T avatar
          Giorgos_T @ fitsulas 12/01/2010 13:18:30

          Η κυρία Μαρία Ρεπούση είναι ιστορικός.

          Σπουδές και πτυχία
          (α) Doctorat Ιστορίας, Πανεπιστήμιο Paris I, Sorbonne
          (β) DEA Πολιτικών Επιστημών, Πανεπιστήμιο Paris I, Sorbonne
          (γ) DEA Ιστορίας, Πανεπιστήμιο Paris I, Sorbonne
          (δ) Maitrise Ιστορίας, Πανεπιστήμιο Paris IV, Sorbonne
          (ε) Πτυχίο Ιστορίας, Φιλοσοφική Σχολή, Πανεπιστήμιο Αθηνών
          (στ) Πτυχίο Γαλλικής Φιλολογίας, Φιλοσοφική Σχολή, Πανεπιστήμιο Αθηνών

          Διδακτική εμπειρία

          (α) Διδακτική της ιστορίας
          (β) Διδακτική των κοινωνικών σπουδών
          (γ) Ιστορία του γυναικείου κινήματος
          (δ) Νεότερη και σύγχρονη ελληνική και ευρωπαϊκή ιστορία

          Ακόμα και ο Πλάτωνας, ο Αριστοτέλης και ο Αινσταιν έκαναν λάθη. Αν υποθέσουμε οτι η κ. Ρεπούση λεεί λάθος πράγματα, γιατί αμέσως κάποοι σκέφτονται τη συνομωσία;

          Αρκετή στοχοποίηση ανθρώπων δεν γίνεται και στην Ελλάδα; Η" Ρεπούση και η Ρεπούση". Καταρχήν, έχει όνομα. Πολύ πρωτόγονο και πιθανώς πολύ άδικο. Το αποτέλεσμα (το βιβλίο) δεν έχει σχέση πάντα με τα κίνητρα!

          Οι διαφωνούντες σε κάτι είμαστε όλοι αλάθητοι;

          Ακόμα και εαν διαφωνεί κανείς με τη μεθοδολογία -και τον πρώιμο ίσως ακόμα χρόνο- αναπαραγωγής καποιων ευρωπαικών εκπαιδευτικών μοντέλων στην Ελλάδα, είναι σφάλμα -και διχασμός του λαού- να αναζητούνται παντού προδότες και "φαιδρά υποκέιμενα".

          Ας μιλήσουμε για την ουσία, όχι για ανθρώπους που δεν ξέρουμε, άρα δεν μπορούμε να κρίνουμε..

          Η ιστορία της κοινωνικής δικαιοσύνης, των αγώνων των λαών για ελευθερία και πολλά άλλα, πρέπει να μας νοιάζει. Η σχέση του απελευθερωτικού αγώνα -παρόλες τις υπερβολές του- με τον αδιάκοπο αγώνα του ατόμου των λαών για ελευερία, αυτό μας ενδιαφέρει.

          Μπορούμε να αναδείξουμε αυτά; Αντί να στοχοποιούμε διανοούμενους που - εντέλει- μπορεί να έχουν΄κάνει λάθη στο τρόπο τους. Ακόμα και ο Πλάτωνας και ο Αριστοτέλης έκαναν λάθη.

          Υ.Γ.: τα ίδια σχόλια ισχύουν και για τη στοχοποίηση της κυρίας Θάλειας Δραγώνα.

          Τίποτα δεν είναι αυτονόητο. Δεν είναι αυτονόητο οτι εκεί που εγώ βλέπω συνομωσία ή αδικία πρέπει να βλέπει και ο άλλος.

          Δεξιοί και αριστεροί διανοούμενοι έχουν άποψη. Μόλις παν να συναντηθούν, σηκώνονται οι μεν και οι δεν πολιτικοί και λένε: "Πας να μιλήσεις με τους Προδότες. ή Πας να μιλήσεις με τους Φασίστες".

          Γιατί;

        • Giorgos_T avatar
          Giorgos_T @ fitsulas 12/01/2010 13:22:10

          διόρθωση: Πολύ πρωτόγονο και πολύ άδικο ...

          γίνεται: Πολύ πρωτόγονο και πολύ άδικο να στοχοποιούμε έναν άνθρωπο και μάλιστα σχεδόν χωρίς όνομα.

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ fitsulas 12/01/2010 13:37:59

          Giorgo_T

          εγώ που δεν είμαι ιστορικός, θυμάμαι να μου λένε ότι καθε "ιστορία" έχει τις προκαταλήψεις της και κάθε ιστορικός περνάει τις δικές του.

          Το πρόβλημα είναι ότι η εκδοχή της κυρίας Ρεπούση εκλαμβάνεται από πολύ κόσμο ως πρωτοποριακή ή ενδιαφέρουσα ή περίεργη, ή προκλητική. Κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα.

          Κάποιος όμως του γιάλισε η εκδοχή της κυρίας Ρεπούση, ή του γιάλισε η ίδια η κυρία Ρεπούση, και ξαφνικά έγινε ευαγγέλιο η κυρία Ρεπούση.

          Η κυρία Ρεπούση στοχοποιείται επειδή υπάρχει η αίσθηση ότι πάνε να μας την φορέσουν. Φόρα την εσύ όσο θες, μπορεί και εγώ να την διαβάσω -- αλλά όχι με το ζόρι σύντροφε.

          Πήγαινε στην Βοστώνη και πες στην πλατεία "βρε λαμόγια φοροφυγάδες ταραχοποιοί, δεν ντρέπεστε που πετάξατε το τσάϊ στην θάλασσα" να δεις ξύλο που θα φας. (Και δεν θα έχεις πει ψέματα)

        • man8os avatar
          man8os @ fitsulas 12/01/2010 13:45:51

          Πολυ ωστος Αρχαιε, αλλα εδω ειναι Ελλαδα, μια προοδευτικη κοινωνια.

        • man8os avatar
          man8os @ fitsulas 12/01/2010 13:47:18

          *σωστος

        • antiathlitikos avatar
          antiathlitikos @ fitsulas 12/01/2010 14:31:10

          Αγαπητέ μου Giorgos_T,

          Αν και συμμερίζομαι τα επιχειρήματά σου περί ανάγκης πρωτοκαθεδρίας του επιχειρήματος όταν μιλάμε για ιδέες,
          Αν και φρίττω με τον διάχυτο αντιδραγωνορεπούσειο σεξισμό και τον συν αυτώ κομπλεξισμό
          Αν και αντί πλέον να απορώ, μάλλον μειδιώ με τη μονομανία ορισμένων να θεωρούν πηγή των δεινών τους την αγία τετράδα (Ρεπούση, Κουλούρη, Δραγώνα με ολίγον Λιάκο για μαϊντανό – αν και ο τελευταίος και ιεραρχικά και επιστημονικά είναι «αλλού»)
          Αν και ομολογώ ότι πραγματικά εκπλήσσομαι για την αφέλεια όσων επιμένουν να περιορίζουν την πολιτικο-ιδεολογική αντιπαράθεση σε κάποια μερικότητα του δεύτερου συνθετικού του επιθετικού αυτού προσδιορισμού
          Αν και όχι μόνον κάνανε λάθη – ο Πλάτων και ο Αριστοτέλης – αλλά και δε χρειάζεται να φτάνουμε πάλι μέχρι τα αρχαιοελληνικά τοτέμ για να αντλήσουμε εγκυρότητα

          Θα περιοριστώ σ΄ένα σχόλιο επ΄ευκαρία του ΥΓ σου.

          «Δεξιοί και αριστεροί διανοούμενοι έχουν άποψη. Μόλις παν να συναντηθούν, σηκώνονται οι μεν και οι δεν πολιτικοί και λένε: “Πας να μιλήσεις με τους Προδότες. ή Πας να μιλήσεις με τους Φασίστες”.»

          Αγαπητέ μου Giorgos_T, δεν είναι μόνον αυτό. Εκείνο που θεωρώ ότι έχει πολύ μεγαλύτερη σημασία είναι να εκτιμήσει κανείς στις πραγματικές της διαστάσεις την επιρροή που ασκούν οι διανοούμενοι στη διαμόρφωση και την άσκηση της πολιτικής. Η επιρροή αυτή μετρούμενη, τείνει ασυμπτωτικώς ίσως αλλά πάντως μετά βεβαιότητας προς το μηδέν. Οι διανοούμενοι ομιλούν και γράφουν κυρίως για να ακουστούν και να συγκρουστούν με τους ομοειδείς τους. Και δεν είναι θέμα προθέσεων, αυτοπειθαρχίας ή έλλειψης φιλοδοξιών: είναι θέμα αποτελέσματος. Αυτό τείνει προς το μηδέν.

          Δεν υπήρξε το βιβλίο της Ιστορίας της ΣΤ Δημοτικού και το περιεχόμενό του ΘΕΜΑ πάνω στο οποίο παίχτηκε το ο,τιδήποτε: η εισαγωγή του και η απόσυρσή του δεν εξαρτήθηκε από τις απόψεις της ομάδας που το συνέγραψε υπό τη Ρεπούση. Η εισαγωγή του υπαγορεύτηκε από συγκεκριμένες απαιτήσεις εκσυγχρονισμού, η συγγραφή του έγινε σχετικά προχείρως και με λάθη, έλεγχος δεν υπήρχε και η «διαμάχη» που ξέσπασε δεν αφορούσε κανέναν «συνωστισμό». Η πλειοψηφία δε όσων επιχειρηματολόγησαν: Α. Δεν έχει διαβάσει το βιβλίο και Β. Επιχειρηματολόγησαν πολιτικά. Η δε απόσυρσή του «επετεύχθη» γιατί η Γιαννάκου δεν εξελέγη και η αντικατάστασή της ήταν υποχρεωτική.

          (Παρένθεση: η άποψή μου για το πώς «πρέπει» να λειτουργούν οι διανοούμενοι σε παρόμοιες περιπτώσεις είναι πολύ αυστηρή: Α. Δε ζητιανεύουν βοήθεια ούτε συγγράφουν κατά παραγγελία. Γράφουν αυτό που έχουν να πουν και το «βγάζουν» στην Αγορά. Β. Δε δέχονται συμβιβασμούς και εκ των υστέρων διορθώσεις για να πετύχουν κάτι «άλλο». Οποιαδήποτε άλλη λειτουργία καταλήγει σε αλισβερίσια και συμβιβασμούς: ας τ΄αφήσουν αυτά στην τέχνη του ... εφικτού).

          Ούτε τα βιβλία της Δραγώνα είναι το ΘΕΜΑ. Όχι μόνον γιατί και πάλι σχεδόν κανένας δεν τα έχει διαβάσει. Ούτε μόνον επειδή ουδείς δεν (πρέπει να) διώκεται για τις απόψεις και τις ιδέες του. Η όλη συζήτηση ήταν, είναι και θα είναι πολιτική. Η τύχη της Δραγώνα όσον αφορά την πολιτική της θέση θα κριθεί πολιτικά και σε επίπεδο συσχετισμών κι όχι επειδή έγραψε για την πατρίδα μας. Και πάντως ο συσχετισμός αυτός δεν παίζεται στο αν οι απόψεις Δραγώνα υιοθετούνται από την πολιτική ηγεσία (του υπουργείου ή της κυβέρνησης): γιατί κι αυτοί δεν τα έχουν διαβάσει, ούτε πρόκειται!

          Οι διανοούμενοι ασκούν επιρροή στην πολιτική υπό μία και μοναδική προϋπόθεση: να πάψουν να λειτουργούν ως διανοούμενοι και να ενταχθούν στο σύστημα άσκησης εξουσίας. Κι εκεί ή θα συμβιβασθούν απόλυτα με τη λογική της πολιτικής αποτελεσματικότητας ή θα εκδιωχθούν – εκκουσίως ή ακουσίως.

          Όσο για μας «εδώ», θα συνεχίσουμε απλώς να συζητούμε. Είναι κι αυτή μια επιλεγμένη μας απόλαυση.

  7. G R avatar
    G R 11/01/2010 23:48:54

    AIIIISXOOOOOOOOOOS!!!!!!!!!!!!
    KSUPNISTE ELLINES!DEITE TI KANOUN OI KUVERNOUNTES MAS,DEITE TI GINETAI STIN KUPRO,DEITE POS ANTIMETOPIZETAI O ELLINISMOS!!!!!!
    ena mpravo ek kardias se olous sas ekei sto antinews pou asxoleiste MONO me simantika themata,kai ta provalete SOSTOTATA.eiste aderfia.

    • smoking area avatar
      smoking area @ G R 11/01/2010 23:55:52

      Aisxos kai xana aisxos...
      Ksypnisame...
      Αντε να doume...
      ADERFIA...

      Πλακα εχει, ετσι θα γραφω και εγω...
      patriotika...

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ G R 12/01/2010 01:32:21

      Η Ναυτεμπορική ούτε καν έγραψε για την είδηση...

  8. kanis avatar
    kanis 11/01/2010 23:53:37

    Αθανασιάδης, Μομφεράτος, οικονομική κατάρευση Βλάχου, Βουδούρης .
    Η ιστορία τώρα ανέλαβε και τα κυπριακά ΜΜΕ, με άλλους να χάνονται και "νέους" να ανεβαίνουν!!!

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ kanis 11/01/2010 23:56:03

      Εχεις καλη μνημη.

    • yangoolas avatar
      yangoolas @ kanis 12/01/2010 00:00:22

      να μαθαίνουμε και εμείς που δεν τα ξέρουμε...
      μπράβο kanis

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ kanis 12/01/2010 01:35:13

      Ήταν το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα κι εγώ, αλλά στην Κύπρο είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα. Δεν θα ξερριζωθεί τόσο εύκολα ο αγωνιστικός τύπος. Το έκαναν πιο πολύ για να σπάσουν το ηθικό στους Κύπριους σε σχέση με την απόφασή τους να αγωνιστούν κατά του νέου σχεδίου Ανάν. Οι στιγμές θα είναι πολύ κρίσιμες μέχρι το Μάρτιο, που θα γίνουν οι εκλογές στο ψευδοκράτος.

      Ο Χατζηκωστής είναι ένας μάρτυρας υπέρ της ελευθερίας και της ελληνικότητας της Κύπρου και το όνομά του θα γραφτεί με χρυσά γράμματα στην Ιστορία του Ελληνισμού. Τέτοιοι νεκροί δεν πεθαίνουν.

      Ζήτω η αθάνατη Ελλάς. Ζήτω η ελληνική Κύπρος. Ζήτω ο μαχόμενος Ελληνισμός!

      ΕΝΑΣ ΣΤΟ ΧΩΜΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ!

  9. δεξιός ψάλτης avatar
    δεξιός ψάλτης 11/01/2010 23:58:20

    @ loretta η κύπρος είναι ελληνική, δεν είναι ελλαδική...με υπαιτιότητα των ελλαδιτών και του σπουδαίου Μακαρίου.
    Αριστοι οι Αγγλοσάξωνες στις "κεκαλυμένες επιχειρήσεις", από μας όμωψς εξαρτάται τι θα συμβεί στο τέλος. Όσους και να φάνε , μόνο αν χτυπήσουν στο φρόνημα των Ελλήνων (όχι των Ελλαδιτών και των Κυπρίων).
    Λ΄υση στην Κ΄υπρο δεν είναι η συντριβή των Τούρκων αλλά των Άγγλων. Το Κυπριακό θα λυθεί μόνο εάν η Αγγλία στοχοποιηθεί και καταλάβει ότι θα τα χάσει όλα (εννοείται όσα υφάρπαξε...διαχρονικώς).

    • smoking area avatar
      smoking area @ δεξιός ψάλτης 12/01/2010 00:01:39

      "Λύση στην Κύπρο δεν είναι η συντριβή των Τούρκων αλλά των Άγγλων."

      Το πιο ΕΥΣΤΟΧΟ σχολιο που εχω διαβασει στο antinews.

    • loretta avatar
      loretta @ δεξιός ψάλτης 12/01/2010 00:07:23

      ναι το ξερω απλα εγω μιλαω ρεαλιστικα ....στην σημερινη εποχη τη στηριξη εχουν δωσει σαν κυπριοι στα εθνικα μας θεματα επι της ουσιας? εχουν? δεν ξερω θα ηθελα να μαθω ομως...

      • man8os avatar
        man8os @ loretta 12/01/2010 00:46:16

        Οι Κυπριοι αντιμετοπιζουν την πιεση, εμεις πρεπει να τους στηριξουμε.
        Ειναι καπως αφυσικο ο δυνατος να περιμενει την στηριξη του αδυνατου.

        • loretta avatar
          loretta @ man8os 12/01/2010 00:51:22

          αδυνατου?? η οικονομια την κυπρου αν σου λεει κατι αυτο.ειναι 1.000...00000 φορες καλυτερη απο την ελλαδα...ειναι οικονομικα ισχυρη.!! αδυναμια??? σοβαρολογεις τωρα?

          εμεις ειμαστε σε χαλι...αυτοι μια χαρα πανε.

          • man8os avatar
            man8os @ loretta 12/01/2010 01:02:05

            Η Κυπριακη φρουρα ειναι διαλυμενη... Με ευθηνη και του Χριστοφια. Ο Ελληνικος στρατος ειναι η τριτη δυναμη στην πειοχη της ανατολικης μεσογειου μετα την Τουρκια και το Ισραηλ(μαλλον αναποδα.
            Εμεις θα προστατευσουμε την Κυπρο απο τον κυνδινο της κατοχης...
            Οχι αυτοι εμας. Δεν εχουν την ισχυ.

          • smoking area avatar
            smoking area @ man8os 12/01/2010 01:04:43

            Εχεις παει φανταρος?

          • smoking area avatar
            smoking area @ man8os 12/01/2010 01:09:15

            Το ρωταω γιατι στα δικα μου τα χρονια η αιχμη ηταν στον Εβρο.
            Ισοδυναμο τετελεσμενο το ελεγαν και εννοουσαν την ...Αδριανουπολη (τουλαχιστον).
            Αν σημερα τους παιζουμε και στην πεδιαδα της Μεσσαριας, οκ... παω πασο.

          • man8os avatar
            man8os @ smoking area 12/01/2010 01:29:04

            Μας παιζουν. Αναλογια δυναμεων 2:1 στην καλυτερη υπερ τους. Αυτα συμφωνα με την τελευταια εκθεση για την αναλογια δυναμεων του 2009-2010.
            Οσο για τον Εβρο ειμαι απαισιοδοξος. Πολυ φοβαμαι οτι με τις καινουριες τους γεφυρες το ισοδυναμο τετελεσμενο θα ειναι η Αλεξανδρουπολη.Δεν γνωριζω για το ηθικο των στρατιωτων, αλλα της ηγεσιας ειναι χαμηλο.
            Οχι δεν εχω παει ακομα φανταρος, (ειμαι 19) αλλα παρακολουθω προσεκτικα τις εξελιξεις στην αμυνα.

          • man8os avatar
            man8os @ smoking area 12/01/2010 01:35:37

            Παντως στην Κυπρο αυτη ττη στιγμη υπηρετουν Ελληνικες δυναμεις, νομιζω μια μοναδα Ειδικες δυναμεις και κατι μεγεθους ταξιαρχιας απλοι φανταροι.

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ smoking area 12/01/2010 01:40:04

            Μικρέ, μην υιοθετείς τόσο εύκολα την προπαγάνδα του εχθρού. Μια χαρά είναι ο στρατός μας και πολύ αξιόμαχος. Δημοσιεύονται διάφορες παπαριές εκατέρωθεν, για ψυχολογικούς λόγους, αλλά όσες φορές πήγε να υπάρξει κόντρα τα τελευταία χρόνια (1974, 1987, 1996) τους είχαμε και πολύ άνετα, αλλά πάντοτε η ηγεσία πούλησε τον αγώνα και αγώνας δεν έγινε. Άστο και μην το ψάχνεις. Ο ελληνικός στρατός βραχυκυκλώνεται για να μην πολεμήσει, διότι αν πολεμήσει θα τους πάρε φαλάγγι χωρίς να καταλάβουν πότε και πώς.

          • man8os avatar
            man8os @ smoking area 12/01/2010 02:01:47

            Αυτο λεω, οτι η ηγεσια εχει χαμηλο ηθηκο.
            Οι φανταροι δεν ξερω, νομιζω οτι η αυτοπεποιθηση τους ειναι ικανοποιητικη.
            Με προβληματιζουν ομως 2 γεγονοτα.
            Ας μηλησω ανοιχτα.
            Ενας Ελληνοτουρκικος πολεμος δεν θα εχει διαρκεια. Η ιδια η Τουρκια δεν τον επιδιοκει.
            Το προβλημα ειναι το in case of war outcome.
            Πιστευω οτι για 2 λογους
            (Διεθνη συμφεροντα, δομη ελληνικης-και τουρκικης οικονομιας) ο πολεμος δεε θα κρατησει πανω απο 15 μερες.
            Ατη η μικρη διαρκεια του πολεμου μπορει να εχει τις εξης επιπτωσεις:
            -Δε θα κανει αισθητη την τουρκικη πλυθησμιακη υπεροχη καθως δεν θα προλαβει να ολοκληρωθει η επιστρατευση.
            -Πολυ φοβαμαι την πιεση που μπορει να μας ασκηθει στην Κυπρο,δηλαδη θεωρω εφικτη την καταληψη της νησου εντος 15 ημερων, πραγμα που θα ηταν τετελεσμενο τεραστιας σημασιας.Πρεπει να διευκρινησω οτι αγνοω αν υπαρχει καποια ευρωπαικη συνθηκη αντασφαλισης και συνεργασιας σε περιπτωση που δεχτει μελος επιθεση απο τριτο κρατος.
            -Η Τουρκια εκπαιδευει τον στρατο της για αποβασεις σε περιβαλλον αρχιπελαγους. Μπορουν εντος ημερας να καταλαβουν οποιοδηποτε μικρο νησι θελουν, η εντος 3 ημερων καποιο μεγαλο(τουλαχιστον ετσι υπολογιζουν και ετσι φοβομαστε).
            -Οι γεφυρες του πολεμου στον Εβρο, αν αξιοποιηθουν απο αυτους σωστα μπορουν να καταφερουν ενα τεραστιο πληγμα στο βορειο μετωπο, προοωθωντας μια σφηνα τεθωρακισμενων -τολμηρα- στο λοφοδες εδαφος και κυκλωνοντας τμημα του στρατου μας στο Δυδιμοτειχο.
            Με εναν αναλυτη που μιλουσα το καλοκαιρι, μου ειπε οτι δεν ειναι αισιοδοξες οι εκτιμισεις μου, αλλα δεν τις διεψευσε ως ψευσεις.
            Αντιστοιχα, τα πλεονεκτηματα της Ελλαδας κατα την γνωμη μου ειναι τα εξης:
            -Μπορουμε να ξερουμε τον χρονο του πολεμου, οταν ο Τουρκικος στολος βγει απο τα Δαρδανελια(αν και νομιζω οτι καμια Ελληνικη κυβερνηση δεν θα παρει το ρισκο να χτυπησει πρωτη.
            -Εχουμε καλυτερη αεροπορια
            (εκπαιδευση)
            -Υπαρχουν σχεδια καταδρομικων επειχηρησεων στην απεναντι ακτη, και αποκοπης της Τουρκιας απο την ανατολικη Θρακη που αν εφαρμοστουν σε εναν πολεμο 15 ημερων μπορει να μας παρασχουν το ισοδυναμο τετελεσμενο που αναφερεσαι.
            Αλλα για την Κυπρο δεν εχω ιδεα πως θα καταφερουμε να νηκησουμε τους Τουρκους...
            Μονο μια καλα προετοιμασμενη υποχωρηση, με μπολικες καθυστερησεις μπορουν(χωρις την συμμετοχη των Ευρωπαιων) να αποτρεψουν την Τουρκια απο το να καταλαβει ολο το νησι... Αλλα και παλι δεν μιλαμε για νικη αλλα to bring defeat underfoot που ελεγε και ο Manstein.

          • man8os avatar
            man8os @ smoking area 12/01/2010 02:24:43

            Νομιζα οτι θα σας ενδιεφερε το ποστ σαν βασ συζητησης.
            Μαλλον επεσα εξω...

          • Eleos avatar
            Eleos @ man8os 12/01/2010 03:06:55

            Μάνθο, η Κύπρος έχει και μια διεθνή αξία που ισως τη σώσει. Είναι φορτωμένη με τεράστιες τραπεζικές καταθέσεις Ρώσων και άλλων. Δε νομίζω ότι ρεαλιστικά προσφέρεται για κατάκτηση.

          • man8os avatar
            man8os @ Eleos 12/01/2010 03:26:26

            Οχι μονιμη κατακτηση... Σε περιπτωση πολεμου ομως, η Κυπρος ειναι ενεργο μετωπο. Και μαλιστα το μετωπο στο οποιο εχεουμε τις ελαχιστες πιθανοτητες επιτυχιας.
            Δεν γνωριζω ομως το διεθνες πλαισιο, και τα ρισκα που θα παρει η Τουρκια αν επιλεξει να επιτεθει στο συγκεκριμενο μετωπο. Οποτε κανω μια στρατιωτικη αξιολογηση και οχι πολιτικη.

          • smoking area avatar
            smoking area @ Eleos 12/01/2010 03:41:20

            Ποιος τολμα να κατακτησει το ...Παλερμο?
            Καληνυχτα.

          • kanis avatar
            kanis @ smoking area 12/01/2010 16:48:05

            ..καθείς υπεύθυνος για τον κατακτητή του!

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ loretta 12/01/2010 01:38:03

        Πολύ περισσότερη στήριξη από όση έχει δώσει η ίδια η Ελλάδα στα "δικά της" εθνικά θέματα.

        Η μεγαλύτερη επιτυχία των εχθρών του Ελληνισμού, Λορέττα μου, είναι ότι έχουν περάσει την αντίληψη ότι η Κύπρος δήθεν δεν είναι "δικό μας" πρόβλημα.

        Κι όμως, είναι το μεγαλύτερό μας πρόβλημα. Και θα είναι, είτε μέχρι να εξοντωθεί ο τελευταίος Έλληνας, είτε μέχρι να φύγει ο τελευταίος Άγγλος και ο τελευταίος Τούρκος στρατιώτης.

        • loretta avatar
          loretta @ Επώνυμος 12/01/2010 01:44:25

          μα εγω το θεωρω δικο μας προβλημα δεν ειμαι αντιθετη απλα υπαρχει μια μεριδα ανθρωπων που εχω γνωρισει κυπριοι που δυστηχως δεν με εκαναν να τους εκτιμησω αυτο δεν σημαινει οτι ειναι ετσι ολοι προς θεου.

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ loretta 12/01/2010 01:56:24

            Λογικό είναι αυτό, διότι οι Κύπριοι είναι αρκετά έως πολύ κομπλεξικοί με εμάς τους Ελλαδίτες. Εμείς έχουμε ταυτότητα χωρίς αμφισβήτηση, αυτοί δεν έχουν. Είναι σαν το παιδί που δεν το δέχτηκαν στο πάρτυ των συμμαθητών του και έμεινε σε μια γωνιά έξω μόνο του και άρχισε να αναρωτιέται αν είναι φίλοι του οι συμμαθητές του, αν αξίζει να είναι στο ίδιο σχολείο μαζί τους κλπ. Ενώ δεν φταίνε οι συμμαθητές του, αλλά κάποιοι κακοί τρίτοι που φρόντισαν να μην γίνει πράξη ο πόθος του. Τώρα όταν κάποιοι μέσα από το πάρτυ έρχονται σε επαφή με το παιδί που είναι από έξω, λογικό δεν είναι να τους αντιμετωπίζει περίεργα; Δεν θα ξεχάσω μια φορά στην Κύπρο μόλις μπήκα στα γραφεία μιας μεγάλης εταιρίας που μόλις άκουσαν καλαμαρίστικά (ελλαδική προφορά) σταμάτησαν όλοι να μιλάνε και άλλαξαν συμπεριφορά.

            Οι ακομπλεξάριστοι Κύπριοι, με τους οποίους θα κάνεις καλή παρέα, είναι οι Κύπριοι που έχουν αποδεχθεί την ελληνική τους ταυτότητα πλήρως και που ονειρεύονται την Ένωση με την Ελλάδα. Αυτοί είναι πραγματικοί και πλήρεις Έλληνες. Οι άλλοι αποστερούν κάτι από την επιφανειακή τους Ελληνικότητα και είναι αρκετά κομπλεξικοί. Μην την ψάχνεις, δεν βγάζεις άκρη με τους Κυπρίους, αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτα.

            Εγώ έχω δύο φίλους καλούς από την Κύπρο που έχουν παρόμοιες αντιλήψεις με εμένα και μου έχουν εξηγήσει όσα ξέρω για το βαθύτερο χαρακτήρα του Κύπριου. Είναι πάντοτε ένα μυστήριο. Πάνω από όλα να θυμάσαι ότι ο Κύπριος είναι νησιώτης και όλα τα ελαττώματα μιας κλειστής νησιώτικης κοινωνίας τα έχει αναγάγει σε κράτος, με αποτέλεσμα τα ελαττώματα αυτά της κλειστής νησιώτικης κοινωνίας να έχουν αναπαραχθεί.

          • smoking area avatar
            smoking area @ Επώνυμος 12/01/2010 02:07:09

            Μεχρι και τα mail τους στα Αγγλικα τα στελνουν...
            Η δε γραμματεας τους το ...σηκωνει και λεει hello...
            Θεωρητικα ειναι Ελληνισμος, πρακτικα ...αστα να πανε.

          • Νικόλας avatar
            Νικόλας @ smoking area 12/01/2010 02:11:06

            Εδω στην εταιρεια που δουλευα μας υποχρεωναν στην ΕΛΛΑΔΑ να στελνουμε ο ενας στον αλλον τα e-mail μας στα αγγλικα για την Κυπρο θα μιλας τωρα;

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ smoking area 12/01/2010 02:15:08

            Ελληνισμός είναι στην καρδιά, στο DNA τους, πώς το λένε. Ζουν κατά βάθος για την Ελλάδα, αυτός είναι ο υπαρξιακός τους προορισμός. Απλώς, πολλοί το καταπιέζουν, επειδή καταπιέζεται η ελληνικότητα στο δημόσιο λόγο. Γράφουν σε εμάς e-mail στα αγγλικά και φτιάχνονται διότι ζηλεύουν την καλαμαρίστικη (καθαρή) προφορά μας, ενώ αυτοί δεν μπορούν να μιλήσουν χωρίς προφορά. Ξέρουν καλύτερα αγγλικά από εμάς και προσπαθούν να δείξουν υπεροχή. Απλά πράγματα, δεν είναι καμιά μεγάλη επιστήμη.

            Αλλά οι γνήσιοι Έλληνες Κύπριοι φτιάχνονται όταν τους μιλήσεις σε σωστά ελληνικά. Σε παρακαλούν από μόνοι τους να το γυρίσεις στα ελληνικά, διότι αναπνέει μέσα τους ο καταπιεσμένος Έλληνας.

            Είναι σύνθετος ο ψυχισμός του Κυπρίου, δεν είναι απλός.

          • NM avatar
            NM @ smoking area 12/01/2010 09:22:31

            ενω εσύ χρησιμοποιείς ελληνικότατο όνομα smoking area. ίσως το πιο βλακώδες σχόλιο που έχω ακούσει στη ζωη μου. αν είχες δουλέψει ποτέ, αν είχεις δουλέψει σε σοβραή εταιρία που να κάνει business με το εξωτερικό θα καταλάβαινες οτι η αγγλική χρησιμοποιείται για λόγους συννενόησης.

            εσύ τι είσαι που μοιράζεις πατριωτικά εύσημα;

  10. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 11/01/2010 23:59:30

    Μην βγάζεται γρήγορα συμπεράσματα για "αφελληνισμό".

    • kanis avatar
      kanis @ Dubai Expatriate 12/01/2010 00:10:59

      Κλοπή της σορού του Τάσσου Παπαδόπουλου
      Προσβολή της Ελληνικής σημαίας στο τάφο του Κυπριανού
      Δολοφονία του Αντυ Χατζηκωστή
      ...
      Σημειολογικά που σε οδηγούν, όσο ψύχραιμος κι αν είσαι;

      • smoking area avatar
        smoking area @ kanis 12/01/2010 00:36:25

        To asfales symperasma einai pos to ypoyrgeio dhmosias taxis sthn megalonhso to anelave i o pakis o pavlopoulos i o vyron polidoras, afou o mihalis hrsoxoidis exakolouthei na apotelei ethniko kefalaio gia tin mitera patrida.
        KSYPNISTE ELLINES, ADERFIA (sorry, κεκκτημενη ταχυτητα)

        Ωραια γραφω στα Κυπριακα,
        δυσκολευομαι λιγο να τα διαβασω αλλα δεν πειραζει...
        Αρκει που ειμαι Πατριωτης...

        • Α.Κ. avatar
          Α.Κ. @ smoking area 12/01/2010 12:53:21

          Αγαπητέ s.a.

          Αδυνατώ να καταλάβω τι γράφεις. Ειρωνεύεσαι;

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ kanis 12/01/2010 01:41:15

        Προσπαθούν να σπάσουν το ηθικό των Κυπρίων, και το δικό μας, των Ελλαδιτών που πονάμε και αγαπάμε τον κυπριακό Ελληνισμό, αλλά δεν θα τους περάσει!

        ΕΝΑΣ ΣΤΟ ΧΩΜΑ, ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ!

      • man8os avatar
        man8os @ kanis 12/01/2010 13:19:54

        Πολυ φοβαμαι οτι ειναι ιδιαιτερα προφανες που οδηγουν. Το προβλημα μας ειναι το εξης: Πρεπει να τον κατονομασουμε?
        Εαν τον κατονομασουμε ισως πληξουμε τις διαπραγματευση για την επιλυση του Κυπριακου...
        Φοβαμαι μηπως καποιοι ψαχνουν αφορμη για να σηκωθουν απο το τραπεζι.
        Και υπαρχει και ενα ηθικο δηλημα στην μεση. Τι ειναι σημαντικοτερο? Η λυση η η τιμη και η αξιοπρεπεια μας?

        • man8os avatar
          man8os @ man8os 12/01/2010 13:25:26

          Ας επικρατησει ομως ψυχραιμια, και μετα ας κανουμε οτι μας συμφερει , αλλα αφου θα εχουμε σκεφτει πολυ σοβαρα ολες τις συνεπειες.
          Μια τετια κατασαση απαιτει αποφασεις και ηγεσιες που να στεκονται στο υψος των περιστασεων, οχι να γονατιζουν υπαυτες.

  11. Spm avatar
    Spm 12/01/2010 00:06:10

    kalo taksidi Andy.

  12. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 12/01/2010 00:07:13

    Εάν η δολοφονία έγινε από κάποια "μεγάλη δύναμη" θα ήταν με εντελώς διαφορετικό τρόπο.

    Δεν είμαι σίγουρος, αλλά πολύ φοβάμαι ότι πρόκειται για καθαρά εσωτερική υπόθεση, όπως από αυτές που τις έχει πληρώσει πολύ ακριβά η Κύπρος στο παρελθόν

    • smoking area avatar
      smoking area @ Dubai Expatriate 12/01/2010 00:42:12

      Για πες...

  13. Spm avatar
    Spm 12/01/2010 00:08:32

    Καλό ταξίδι, Αντυ.

  14. Orestios avatar
    Orestios 12/01/2010 00:42:02

    Που να βρουν τόσες σφαίρες ώστε να σκοτώσουν όσους είπαν ΟΧΙ?
    Οι Κύπριοι κατάλαβαν ότι το παιχνίδι του Χριστόφκια είναι στημένο.
    Πόσες χιλιάδες Κυπρίων πατριωτών είπαν ΟΧΙ?

  15. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 12/01/2010 00:48:21

    Εσωτερική υπόθεση σημαίνει συν τοις άλλοις και προσωπικά ζητήματα.

    Δεν είμαι Κύπριος Αστυνομικός ντεντέκτιβ, αλλά από ότι γνωρίζω στη Κύπρο η μεγάλη πλειονότητα των στυγνών εγκλημάτων όπως αυτό υποκρύπτουν τρία πράγματα

    Εκδίκηση, προσωπικά ζητήματα, αντηζηλία (και σε πολιτικό επίπεδο)

    Εάν το έκανε ξένη δύναμη, το μόνο που θα επιτύγχανε θα ήταν η περαιτέρω συσπείρωση των Ελληνοκυπρίων ΕΝΑΝΤΙΟΝ του σχεδίου Ανάν.



    Υ.Γ Τα οργανωμένα εγκληματικά συνδικάτα είναι πολύ ισχυρά στη Κύπρο και έχουν στις τάξεις τους επαγγελματίες εκτελεστές κυρίως από την Ανατολική Ευρώπη. Έχουν γίνει αρκετές δολοφονίες με παρπαλήσιο τ΄ροπο τα τελευταία χρόνια , χωρίς πολιτικό υπόβαθρο αλλά για πιο απλούς λόγους.

    • ΜιχΜιχ avatar
      ΜιχΜιχ @ Dubai Expatriate 12/01/2010 00:52:45

      Το θέμα είναι όμως πως η Τουρκία θέλει να αποτύχουν οι συνομιλίες. Φυσικά και λέμε ΟΧΙ σε ένα κακό σχέδιο, όμως αυτοί θέλουν πάλι να το χρησιμοποιήσουν έτσι ώστε να παγιώσουν τη διχοτόμηση. Θα μας λένε πάλι οι Ευρωατλαντιστές πως εμείς φταίμε και δεν μας βλέπω να κηρύσσουμε τον πόλεμο.

    • smoking area avatar
      smoking area @ Dubai Expatriate 12/01/2010 00:53:04

      Σαν ...ξεφραγο αμπελι μου ακουγεται

      η Γη του ξεραμένου λιβαδιού
      η γη της πικραμένης Παναγιάς
      η γη του λίβα, τ' άδικου χαμού
      τ' άγριου καιρού, των ηφαιστείων

      Το Χρυσοπράσινο φύλλο
      ριγμένο στο πέλαγο,
      καταντησε κατι σαν Καλαβρια?

    • loretta avatar
      loretta @ Dubai Expatriate 12/01/2010 00:55:33

      και λιγα λες για την μαφια στην κυπρο...η φυλαξη παει συνεφο..στα υψηλα προσωπα πχ επιχειρηματιες κλπ.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Dubai Expatriate 12/01/2010 01:46:32

      Η συγκυρία είναι πολύ ύποπτη για να πρόκειται για προσωπική υπόθεση. Η συγκυρία δείχνει ΞΕΚΑΘΑΡΑ πολιτική δολοφονία, βέβαια έγινε με εκτελεστές μαφιόζους και όχι μυστικές υπηρεσίες, αλλά δεν υπάρχει λόγος να εκτεθούν και να γίνει με τρόπο που θα παρέπεμπε σε μυστικές υπηρεσίες κλπ.

      Ο Σίγμα και η Σημερινή κράτησαν μόνον αυτοί ΚΑΘΑΡΑ τη σημαία του ΟΧΙ στο σχέδιο Ανάν. Ο Φιλελεύθερος ήταν πλειοψηφικά υπέρ του Όχι, αλλά όχι πλήρως, όπως η Σημερινή. Η Χαραυγή είναι του ΑΚΕΛ, ενώ Πολίτης και Αλήθεια είναι ξεπουλημένες στον εχθρό.

      Δεν χτύπησαν τον πατέρα Χατζηκωστή, αλλά το διάδοχο Χατζηκωστή, έχει σημασία αυτό. Σπάνε και το ηθικό του πατέρα.

      Αλλά δεν θα τους περάσει. ΕΝΑΣ ΣΤΟ ΧΩΜΑ, ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ!

  16. ΜιχΜιχ avatar
    ΜιχΜιχ 12/01/2010 01:05:15

    http://christofias-watch.blogspot.com/2010/01/blog-post_4299.html

    Μετά την αφαίρεση της ελληνικής σημαίας από τον συλημένο τάφο του αείμνηστου Προέδρου Τάσσου Παπαδόπουλου, ψες αφαιρέθηκαν ακόμα 25 ελληνικές σημαίες από το κοιμητήριο Αγίου Νικολάου στη Λεμεσό, στο οποίο βρίσκεται ο τάφος του πρώη Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας Σπύρου Κυπριανού. Οι σημαίες εντοπίστηκσν αργότερα στο παλιό συντριβάνι του κοιμητηρίου και προς έκπληξη όλων μας ήταν καμένες.

    • Αλέξανδρος Αρβανιτάκης avatar
      Αλέξανδρος Αρβανιτάκης @ ΜιχΜιχ 12/01/2010 01:09:48

      @ loretta

      Θα το θέσω απλά:
      αν η Κύπρος οδηγηθεί σε "λύση" έχουμε δύο ενδεχόμενα, αν η λύση είναι μια "επανένωση, αυτό τκλίμαθ αμεταφερθεί στο Αιγαίο κ αι θα έχουμε αφόρητες πιέσεις να τα βρούμε με τους φίλους και γείτονες..
      αν η λύση δεν περπατήσε και υπάρξουν συκγρούσεις, αυτό υπολογίζω εγώ σε μια λύση τύπου Ανάν, η Ελλάδα θα υπόκειται σε έναν απίθανο στρατιωτικό εκβιασμό, να προσπιστεί ένα κομμάτι του Ελληνισμού, στο οποίο υπάρχουν περεπιμπτόντως μερικές χιλιάδες Έλλαδιτες στρατιώτες στην πρώτη γραμμή....
      Όσον αφορά κρίσεις για το κατά πόσο είναι Έλληνες ή Κύπριοι οι Κύπριοι, να θυμίσω μόνο ότι προσπάθησαν τουλάχιστον δύο φορές την ένωσή τους με την Ελλάδα και η Ελλάδα αρνήθηκε...και μετά τυς εγκατέλειψε αφού προκάλεσε, η χούντα των Αθηνών, την παρέμβαση με το πραξικόπημα...
      τέλος, αν πας στα φυλακισμένα μνήματα θα καταλάβεις αν είναι Έλληνες ή κάτι άλλο...
      Επίσης, οι Βορειοηπειρώτες έχουν αλβανική υπηκοότητα, οι Κωνσταντινουπολίτες τουρκική, αυτό σημαίνει ότι δεν είναι Έλληνες;
      τέλος, επειδή loretta στηρίζεις Αντώνη, ο πρόεδρος γιατί μίλησε για το Σχέδιο Ανάν; για να κάνει καζούρα στο Γιώργο;

      • loretta avatar
        loretta @ Αλέξανδρος Αρβανιτάκης 12/01/2010 01:14:25

        αγαπητε φιλε Αλεξανδρε Αρβανιτακη το παρελθον το γνωριζω καλα...για το σημερα μιλαω..τι θεσεις εχει παρει η κυπρος για τα ελληνικα θεματα...αυτο δεν γνωριζω και γιαυτο ρωτησα.

        σευχαριστω για την αναλυση...παρα ταυτα για το σημερα ξερουμε κατι και οχι για τον συμφωνο αναν αλλα για τα ελληνικα θεματα τη συμβολη και στηριξει παρεχει η κυπρος.


        το οτι στηριζω τον αντωνη δεν σημαινει οτι δεν θα εχω αποριες και ερωτησεις.

        • Αλέξανδρος Αρβανιτάκης avatar
          Αλέξανδρος Αρβανιτάκης @ loretta 12/01/2010 01:21:25

          Η ώρα αυτή είναι κρίσιμη για την Κύπρο, είναι ώρα η Ελλάδα να προσφέρει στην Κύπρο, της το χρωστάει άλλωστε....
          Αν η Κύπρος κρατήσει, όπως κράτησε το 2004 με το Σχέδιο Ανάν, όπου ο κυπριακός λαός έωσε ένα μήνυμα αντίστασης και ελπίδας και για όλους εμάς που ζούσαμε την κατευναστική πολιτική Σημίτη, τότε και η Ελλάδα θα μπορεί από πιο ευνοϊκή θέση να αντιμετωπίσει τον τουρκικό επεκτατισμό...και αυτή είναι η συμβολή της Κύπρου στα ελληνικά θέματα...
          θα παρακαλούσα να μην κάνουμε διαχωρισμό ανάμεσα σε ελληνικά και κυπριακά, το κεντρικότερο, και πιο κρίσιμο και επίκαιρο, ελληνικό θέμα είναι το Κυπριακό...

          • loretta avatar
            loretta @ Αλέξανδρος Αρβανιτάκης 12/01/2010 01:45:47

            δεν διαφωνω μαζι σας απλα μαθαινω αγαπητε...και οσα μαθαινω τοσο καλυτερα για μενα.

            merci.

      • smoking area avatar
        smoking area @ Αλέξανδρος Αρβανιτάκης 12/01/2010 01:22:37

        “Λύση στην Κύπρο δεν είναι η συντριβή των Τούρκων αλλά των Άγγλων.”
        (Δεξιος Ψαλτης)

        Το τι ειναι οι Βορειοηπειρωτες και οι Κωνσταντινουπολιτες ας το ρωτουσατε -Κυριε Αρβανιτακη- οταν το Ελληνικο Κρατος ΔΕΝ τους εδινε Ιθαγενειες.

        • Αλέξανδρος Αρβανιτάκης avatar
          Αλέξανδρος Αρβανιτάκης @ smoking area 12/01/2010 01:28:10

          ο λόγος που δεν τους έδινε ιθαγένεια, θέση την οποία είχε όλος ο λεγόμενος πατριωτικός χώρος μέχρι και σήμερα, ήταν για να μην αντιμετωπίσουν ρεβανσιστικές πολιτικές από τις προοδευτικές κυβερνήσεις των Τιράνων και της Άγκυρας σε ζητήματα περιουσιών κλπ...
          ακόμα και όταν το ελληνικό κράτος δεν τους έδινε ιθαγένεια, όπως δεν δίνει στους Ελληνοκύπριους, οι οποίοι αντιμετωπίζονται ως αλλοδαποί και όχι ως ομογενείς, αυτό δεν αναιρούσε την ουσία, ότι είναι Έλληνες...όπως όλοι εμείς...

          • man8os avatar
            man8os @ Αλέξανδρος Αρβανιτάκης 12/01/2010 01:39:57

            Καποια στιγμη θα ενωθουμε παλι σε ενα κρατος. Το ποτε ειναι αγνωστο, το φεγονος ειναι σιγουρο. Ελλαδα+Κυπρος.
            Μακαρι και βορεια ηπειρος αλλα δεν το βλεπω...

          • man8os avatar
            man8os @ man8os 12/01/2010 01:40:16

            γεγονος

    • (Α)θανάσης avatar
      (Α)θανάσης @ ΜιχΜιχ 12/01/2010 01:10:34

      Επιτέλους, λίγη πρόοδος, δημοκρατία και διαφορετικότητα και στην Τζύπρον! Καιρός ήταν...

  17. kanis avatar
    kanis 12/01/2010 01:07:49

    Αλήθεια, ο κύπριος κ. Κυριακίδης συνεργάτης του κ. Λαυρεντιάδη κι αμφότεροι κατακτητές των ελληνικών ΜΜΕ, ποιές θέσεις επιφυλάσσουν να διαφημίσουν απο τα έντυπά τους, τόσο για την Κύπρο αλλά και την Ελλάδα γενικότερα;

  18. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 12/01/2010 01:37:17

    Πολλά «τυχαία» πλάκωσαν τελευταία, μάλλον πρέπει να αυξηθούν σε άλλο επίπεδο τα μέτρα ιδικά μετά το φόνο. Κάποιοι έχουν ξεσαλώσει.

  19. Irini avatar
    Irini 12/01/2010 02:44:39

    Είναι ντροπή μας αλλά απ'ό,τι φαίνεται και ιδιαίτερο χαρακτηριστικό μας εμάς των Ελλήνων να μην πολυσυμπαθούμε τους συμπατριώτες μας, των άλλων περιοχών, αυτό βέβαια συμβαίνει σε πάρα πολλά κράτη.
    Ακούς από τον ίδιο τον Έλληνα της Μακεδονίας πόσο κακοί είναι οι Σερραίοι και οι Καβαλιώτες, από άλλους άλλων περιοχών ακούς πόσο απίστευτοι τύποι είναι εκείνοι στον Πύργο Ηλείας που ο καλύτερος έχει σκοτώσει τη μάνα του και βιάσει την ξαδέρφη του, πόσο μάτσο άντρες είναι οι Κρητικοί, πόσο τσιγκούνηδες οι Γιαννιώτες και πόσο πονηροί οι Λαρισαίοι και φυσικά να μην παραλείψω και τα ανέκδοτα για τους Ποντίους!
    Αλλά φίλοι και φίλες μου, εδώ η κατάσταση δεν είναι καθόλου ανέκδοτο.
    Και οι Κύπριοι, κάποιοι από αυτούς, δεν μας θέλουν, συμβαίνει γιατί τους έχουμε πουλήσει τόσες μα τόσες φορές που έχουν απογοητευτεί οι άνθρωποι.
    Η μικρή Ελλάς τα έκανε στα βρακιά της ουκ ολίγες φορές λόγω της Τουρκικής απειλής (και μας δικαιολογώ τις πιο πολλές φορές), ακόμη και ο Καποδίστριας είχε αποκυρήξει τον Κρητικό αγώνα και είχε χαρακτηρίσει με βαρύτατους χαρακτηρισμούς τους Κρήτες αγωνιστές, από φόβο προς την Τουρκία και για το χατήρι των ξένων δυνάμεων.
    Οι Κύπριοι λοιπόν είναι απογοητευμένοι μαζί μας, αλλά η ελληνικότητα των Κυπρίων, έλεος δηλαδή, δεν μπορεί με κανένα τρόπο να αμφισβητηθεί, ΕΙΤΕ ΕΙΜΑΣΤΕ ΙΔΙΟ ΕΙΤΕ ΑΛΛΟ ΚΡΑΤΟΣ.

    Πολύ θλιβερό που η κοινή γνώμη πιέζεται πιά τόσο μα ΤΟΣΟ φανερά να δεχτεί μία λύση που δεν θέλει! Στην ουσία εκβιάζεται η κοινή γνώμη και φυσικά η πολιτική ηγεσία της Κύπρου, οι διάφοροι ενδιαφερόμενοι-και δεν εννοώ μόνο τους Τουρκους- δεν νοιάζονται πια να κρατήσουν ούτε τα προσχήματα!
    Τι άλλο θα δουν τα καημένα τα ματάκια των Κυπρίων αδελφών μας άραγε;
    Και τι θα δουν αλήθεια και θα ζήσουν αν γίνει αυτή η ένωση πραγματικότητα κάτω από τέτοιες συνθήκες;
    Μήπως να γινόταν τελικά η διχοτόμηση και η ένωση της Κύπρου με την Ελλάδα; Μήπως είναι τελικά αυτός ο μόνος τρόπος να περισωθεί ό,τι έμεινε από τις αδικίες της Ιστορίας εις βάρος αυτού του νησιού; (Καλά, την ένωση δεν την θέλουν οι μεγάλοι και οι Τούρκοι, μακκκακες είναι να γίνει η Ελλάδα ισχυρή με λόγο και άποψη στη Μέση Ανατολή;).

    Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ!

    • smoking area avatar
      smoking area @ Irini 12/01/2010 02:47:23

      Για τους Πυργιωτες παντως ο,τι και να πεις ειναι ...λιγο

  20. blue nile avatar
    blue nile 12/01/2010 03:24:23

    ΄΄λέω τον αριθμό των χρόνων μου και κλαίω΄΄ (Γ.Ρίτσος, Οι τελευταίες ώρες του Γρηγόρη Αυξεντίου)

    Προς Loretta και άλλους.

    Η υπόθεση της Κύπρου δεν τελειώνει σε δέκα σειρές ίσως όχι και σε δέκα βιβλία. Αν επικεντρώσουμε όμως στην περίοδο μετά την εισβολή και αφήσουμε το ποιος έφταιγε για αυτή τότε αβίαστα καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι για τα τεκταινόμενα μετα το΄74 την πολύ μεγαλύτερη ευθύνη για όλα τα δεινά της Κύπρου την έχουμε εμείς οι Ελλαδίτες.

    1) Αμέσως μετά την αποχώρηση μας από το στρατιωτικό σκέλος του ΝΑΤΟ, δεν προβήκαμε στην επιβεβλημένη πρώτη πράξη παθητικής αποτροπής. ΔΕΝ διακόψαμε
    τις διπλωματικές σχέσεις με την Τουρκία για να διαλαλήσουμε , ότι ως εδώ και μη παρέκει.
    2) Το περιβόητο ΄΄ Η Κύπρος αποφασίζει και η Ελλάς συμπαρίσταται΄΄ ήταν και είναι ένα λογοπαίγνιο που δηλώνει ξεκάθαρα ότι η Ελλάδα δεν έχει καμιά επιθυμία, κανένα σκοπό να επανορθώσει την οδυνηρή στρατιωτική ήττα που υπέστη το 1974. Και εμπαίζει τον Κυπριακό λαό που τον αφήνει έρμαιο στην νατοκεμαλική κτηνωδία του Κίσσινγκερ.
    Αν θέλαμε να προστατεύσουμε τους Κύπριους αδερφούς μας θα εντάσσαμε την Κύπρο σε ενιαία ζώνη επιχειρησιακής άμυνας μαζί με τα υπόλοιπα Ελληνικά εδάφη, οριστικά ξεκαθαρίζοντας ότι οποιαδήποτε επίθεση κατά της Κύπρου είναι και επίθεση κατά της Ελλάδας.
    Από τη στιγμή που ο συνολικός στρατηγικός σχεδιασμός του μείζονος ελληνισμού δεν συμπεριέλαβε την Κύπρο αφήνοντας την πρακτικά ανυπεράσπιστη, την έσπρωξε στην αμετάκλητη υποταγή. Δεν υπάρχουν ενδοτικοί Έλληνες στη Κύπρο, υπάρχουν σκλαβωμένοι Έλληνες που δεν έχουν άλλες επιλογές στην αποτρόπαια συνύπαρξη με τους κατακτητές τους.
    3) Η αλήθεια είναι ότι η Κύπρος οικονομικά τα πήγε καλά όλα αυτά τα χρόνια. Οι σύμμαχοι δεν δίστασαν να ρίξουν αμύθητα ποσά στο νησί προσφέροντας ευημερία αντί ελευθερίας. Παράλληλα καλλιεργήθηκε η ζήλεια στους ζορισμένους οικονομικά Ελλαδίτες που έβλεπαν το πλουτισμό των Κυπρίων ως πρόκληση.

  21. 13 avatar
    13 12/01/2010 04:29:33

    Ηταν καποιος που τον ελεγαν τιραμολα?

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ 13 12/01/2010 08:00:21

      που να πάει και αυτός ο έρμος... οι "τιραμόλες" έχουν λόγο ύπαρξης σε κλίμα διαμόρφωσης συναίνεσης, ή επηρεασμού αμφιταλαντευόμενων απόψεων. Τώρα δυστυχώς πάμε για εξαιρετικά περίεργη και θα έλεγα επικίνδυνη πόλωση, όπου μετριοπαθείς πια μικροαστοί αμφισβητούν την Εξουσία. Η αμφισβήτηση που ακούω εγώ δεν είναι από μπαχαλάκηδες (ούτε από φοροφυγάδες τιραμόλα), είναι από αστούς, μικροαστούς, ό,τι υπάρχει σαν "μεσαία τάξη".

  22. trixas avatar
    trixas 12/01/2010 06:49:28

    Προς man8os...

    Δεν θέλω καν να φανταστώ το ενδεχόμενο ένοπλης σύρραξης με την Τουρκία, είτε στην Ελλάδα είτε στην Κύπρο. Αλλά αυτό ίσως είναι άλλο θέμα, καθώς δεν θέλω καν να φανταστώ το ενδεχόμενο οποιασδήποτε ένοπλης σύρραξης. Αυτό το ελάχιστο που είχα την τύχη ή και ατυχία να γνωρίσω εγώ υπηρετώντας στην ΕΛΔΥΚ πριν από πολύ λίγα χρόνια είναι ότι το επιχειρησιακό σχέδιο λέει πως η ΕΛΔΥΚ σε περίπτωση επίθεσης εάν αντέξει 45 λεπτά πολεμώντας μέχρις ενός έχει εκτελέσει πλήρως την αποστολή της... Τα υπόλοιπα πιστεύω είναι κατανοητά... Ευχαριστώ.

    • man8os avatar
      man8os @ trixas 12/01/2010 17:08:40

      Αυτο ειπα κι εγω. Στην καλυτερη περιπτωση αντεχουμε υποχωροντας.
      Δεν ηξερα ομως οτι ειναι τοσο τεραστια η απαισιοδοξια.
      Η ΕΛΔΥΚ στελεχωνετε απο πολυ αξιολογες μοναδες. Αυτη ειναι η δικη μου εντυπωση. Εαν χρειαστει θα πολεμησει με θαρρος, προκαλωντας σημαντικο τιμημα. Αλλα ναι,δεν εχει τα μεσα ουτε η ΕΦ να φερει νικη στην Μεγαλονησσο.

  23. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 12/01/2010 10:53:07

    Ο Τουρκικός στρατός έχει το σχήμα μιας πυραμίδας με μια άκρως εκπαιδευμένοι ελιτ στη κορυφή και μια μεγάλη μάζα ανίκανων στα κατώτερα στρώματα.

    Οι δε Τούρκοι φαντάροι και αξιωματικοι που υπηρετούν είτε στη Κύπρο είτε στη Θράκη, είναι τα πλέον βύσματα.

    Η ισχύς του πυροβολοικού της ΕΛΔΥΚ και της Ε.Φ στη Κύπρο ξεπερνά κατά πολύ τον αντίστοιχο Τουρκικό.

    Εάν ω μη γένοιτο εμπλακούμε σε σύρραξη, με την προυπόθεση ότι θα πολεμήσουμε, ξεμπερδέυουμε μια και καλή με τους Τούρκους.

    Προσωπικά δεν φοβάμαι τους Τούρκους αλλά τα εσωτερικά προβλήματα της χώρας και τον "ετεροφωτισμό" των Ελλήνων πολιτικών.

    Ο Τουρκικός στρατός δεν μπορεί να κάνει καλά 5.000 ελαφρά εξοπλισμένους Κούρδους εδω και τριάντα χρόνια. Μην μασάτε την προπαγάνδα τους.

    • Eastrader avatar
      Eastrader @ Dubai Expatriate 12/01/2010 12:08:59

      Πες τα Dubai.Πες τα γιατι ολο κατι μ***κιες περι αμυνας 45 λεπτων ακουμε και για καποια "κτηνη" τουρκους στρατιωτες που θα μας λιωσουν σε 2 ωρες.

  24. stelios avatar
    stelios 12/01/2010 10:56:30

    Eπωνυμος,
    μια υποκειμενικη παρατηρηση,ο Ιωαννιδης φυλακιστηκε και κρατα νεκρικη σιγη γιατι υπηρξε κι αυτος θυμα των μηχανισμων που τον εφεραν στην εξουσια.
    Τα λαθη του ηταν τραγικα και εθνοκτονα,αλλα οι σκοπιμη προδοσια ηρθε απο αλλου,εν ψυχρω,απο Αραπακη και Γαλατσανο με απ'ευθειας εντολες απο ΝΑΤΟ η CIA,οι δε παραπανω ΟΥΔΕΠΟΤΕ λογοδοτησαν η ουτε καν πιεστηκαν να εξηγησουν γιατι ΕΠΙΜΟΝΑ παραπλανησαν και υπονομευσαν σκοπιμα την αμυνα στην αποβαση.
    Οσοι εζησαν τις συνεπειες,δεν μπορεσαν ποτε να ξεπερασουν την οργη για την εν ψυχρω προδοσια και παραδοση στα αφεντικα.

  25. Στέργιος avatar
    Στέργιος 12/01/2010 11:00:43

    Λορέττα, ΝΤΡΟΠΗ σου.

    Κανονικά δεν ρωτάω τον συνομιλητή μου για τα φρονήματά του, αλλά εδώ νιώθω την υποχρέωση να το κάνω γιατί ως Έλληνας θέλω να υπερασπιστώ τους Κύπριους αδερφούς μου από ανοησίες σαν κι αυτές που γράφει η Λορέττα περί Κύπρου.

    Οπότε οφείλω να σε ρωτήσω, Λορέττα, εσύ που κατά δήλωσή σου έχεις τα αγγλικά για μητρική γλώσσα, είσαι Ελληνίδα;

    Ή είσαι ελληνικής καταγωγής κάτι άλλο που ταυτίζει τα συμφέροντά της με αυτά της διεθνούς αγγλοσαξωνικής μαφίας και απλώς καταδέχεται να μεταλαμπαδεύει τα φώτα της εδώ σ'εμάς τους ιθαγενείς;

  26. blue nile avatar
    blue nile 12/01/2010 12:45:09

    Αφιερωμένο σε όλους σας.

    Ή πατρίς μου? Ο τελευταίος σταθμός παραμεθόριος στον δρόμο των ονείρων ρων ανέμων των οραμάτων. όραμα ακαριαίο...αντίσκηνη πληγή η πατρίς μου πρόσφυξ ιερομάντις...Μια γλώσσα απροσπέλαστη, με πέτρες σκόνη, ξεράγκαθα,ξωκλήσια κι αρχαίες του πείσματος κολώνες. Γλώσσα αμετάφραστη, άφατος θεία δίψα... Η πατρίς μου συνορεύει με το χάος... Η Ελλάς είμαστε ,αντίρροπος δύναμη της ανάκης

    Πρόδρομος Προδρόμου, Η Πατρίς, εκδόσεις Αιγαίο Λευκωσία

  27. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/01/2010 12:49:40

    "Η Ελλάς είμαστε ,αντίρροπος δύναμη της ανάκης" !!!!

    μπραβο

    ΠΠ

  28. man8os avatar
    man8os 12/01/2010 17:25:53

    Τωρα κοιτουσα την συνθηκη της Λισσαβονας, υπαρχει ρητρα αντασφαλισης και συνεργασιας σε περιπτωση αμυντικου πολεμου. Αλλα δεν εμπιστευομαι την ηλιθια βαρονη Αστον οτι θα την εφαρμοσει. Παντως εχουμε να επικαλεστουμε νομικο πλαισιο ,που εναν ελληνοτουρκικο πολεμο τον κανει ευρωπαικο.

  29. Σωκράτης avatar
    Σωκράτης 12/01/2010 23:44:34

    Ωραία να λέμε πως στην Κύπρο δεν υπάρχουν Έλληνες. Να έρθεις να το πεις και στον παππού μου που όποτε πιάσει στο όνομά του την Ελλάδα δακρύζει! Γιατί προφανώς δεν ξέρει ή δεν θέλει να μάθει ποια είναι πραγματικά η Ελλάδα. Ζει με το γαλανόλευκο όνειρο της Ένωσης. Να το πεις φυσικά και στον Ελλαδίτη γνωστό μου που αμφισβητούσε την Ελληνικότητά μας (ημών των Κυπρίων) αλλά στο τέλος μου υποστήριζε ότι δεν υπάρχουν Έλληνες στην Ελλάδα, αλλά Αλβανοί, Σκοπιανοί, Βούλγαροι, Τούρκοι που τους κάνανε να πιστεύουν ότι είναι Έλληνες...

  30. papadopoulos takis avatar
    papadopoulos takis 13/01/2010 14:42:40

    http://www.protagon.gr/Default.aspx?tabid=75&smid=400&ArticleID=1144&reftab=37&t=Αντης-Χατζηκωστής:-Τον-σκότωσε-(κι-αυτόν)-η-ΜΙΤ...

    • ΜιχΜιχ avatar
      ΜιχΜιχ @ papadopoulos takis 13/01/2010 15:14:36

      Αυτό αρκεί για να καταλάβει κάποιος τι υποστηρίζει ο αρθογράφος:

      "Κανένας φόνος δεν έγινε στην Κύπρο από το 1974 και μετά για πολιτικούς λόγους."

      Καλώς ορίσατε στον πλανήτη μας, κ. Δρουσιώτη.

  31. αντωνης ΠΑΦΟΣ avatar
    αντωνης ΠΑΦΟΣ 15/01/2010 14:38:47

    Και τώρα τι λέτε ρε υπερπατριώτες της δεκάρας?
    Γιατι σιωπίσατε ξαφνικά τωρα που φάνηκε οτι ο φόνος έγινε καθαρά για οικονομικούς λόγους???????!!!!!!

  32. Μερόπη avatar
    Μερόπη 25/01/2010 15:31:59

    Μετά τις τελευταίες εξελίξεις στο θέμα της δολοφονίας, αναρωτιέμαι, πώς νιώθετε οι περισσότεροι από σας, τους σχολιαστές, με τις δήθεν βαθυστόχαστες αναλύσεις σας?????

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ Μερόπη 25/01/2010 15:34:52

      Τι εννοείς;