#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/12/2013 06:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κύκλος «μυστικών» επαφών Σαμαρά


Το αργότερο ως το τέλος της ερχόμενης εβδομάδας θα λάβει τις τελικές αποφάσεις του ο Πρωθυπουργός για την επόμενη περίοδο της κυβέρνησής του, καθώς εισερχόμαστε στην τελική ευθεία για την ανάληψη της ελληνικής προεδρίας της Ε.Ε.

Ο Αντώνης Σαμαράς ετοιμάζεται να ξεκινήσει κύκλο μυστικών συναντήσεων με τα κορυφαία στελέχη του, προτού λάβει κρίσιμες πολιτικές αποφάσεις και αναλάβει σημαντικές πρωτοβουλίες.

Όπως πληροφορείται το antinews o Αντ. Σαμαράς θα καλέσει στο πρωθυπουργικό γραφείο κεντρικά στελέχη της ΝΔ για να συζητήσει μαζί τους όλες τις λεπτομέρειες για τη στρατηγική της επόμενης περιόδου, ενώ ήδη η ατμόσφαιρα στην Κοινοβουλευτική Ομάδα τείνει να γίνει εκρηκτική.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχει το γεγονός ότι ο Αντ. Σαμαράς ετοιμάζεται να στήσει σκηνικό σύγκρουσης με όσοι αντιδρούν στις μεταρρυθμίσεις και θα επιχειρήσεί να αντιστρέψει το πολιτικό κλίμα.

Με διαδοχικές επαφές που θα έχει με στελέχη του τις δύο προσεχείς εβδομάδες, ο Πρωθυπουργός θα προσπαθήσει να επιβάλει σιωπητήριο στην παράταξή του και να διακόψει τις γκρίνιες.

Παράλληλα, προ του κινδύνου να επανέλθουν οι βουλευτές στις εσωκομματικές βολές, θα επιχειρήσει να θωρακίσει από τις επιθέσεις την κυβέρνησή του και να στεγανοποιήσει την Κοινοβουλευτική του Ομάδα με διαδοχικές εμφανίσεις ανάλογες με αυτή που πραγματοποίησε προχθές στην Βουλή, κατά την έναρξη της συζήτησης επί του προϋπολογισμού.

«Δεν θα διστάσει να επιλέξει τη μετωπική σύγκρουση με όσους τολμούν να επικρίνουν τους υπουργούς του, απαιτώντας απόλυτη σιωπή. Αυτή η επιλογή ή “θα του βγει” και θα τον οδηγήσει στην έξοδο από την κρίση ή “δεν θα του βγει” και η ΝΔ δεν θα σηκώσει ξανά κεφάλι!» σημειώνουν έμπειρα στελέχη.

Ο Αντ. Σαμαράς έδωσε μια γεύση των προθέσεών του στην προχθεσινή ομιλία του στο ετήσιο συνέδριο του ελληνοαμερικανικού επιμελητηρίου, όπου στήριξε τους Γιάννη Στουρνάρα, Κωνσταντίνο Αρβανιτόπουλο και Αδωνι Γεωργιάδη που βρίσκονται στο στόχαστρο.

Βέβαια πολλοί λένε ότι η τακτική διαρκούς πολιτικής κάλυψης των υπουργών του, ενδέχεται να φθείρει πολιτικά τον Σαμαρά που σπαταλά ασκόπως το προσωπικό του πολιτικό κεφάλαιο, το οποίο αποτελεί πολύτιμο περιουσιακό στοιχείο στην άτυπη προεκλογική περίοδο που εισέρχεται η χώρα.

Εκ των πραγμάτων προκύπτει ότι ο Πρωθυπουργός τοποθετεί πολύ ψηλά τον πήχη της κομματικής νομιμοφροσύνης και θεωρεί ότι αποτελεί στοίχημα για την προσωπική του αξιοπιστία να προχωρήσει σε πειθαρχικές κυρώσεις εναντίον εκείνου που θα αυθαδιάσει, έστω κι αν δεν έχει δείξει τέτοια συμπεριφορά στο παρελθόν. «Κανείς δεν μπορεί να παίξει με το μέλλον της χώρας» λένε από το πρωθυπουργικό σύστημα.

Μάρκος Αυρήλιος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 05/12/2013 07:53:16

    ήθελα να ξέρω ποιός ανόητος εισηγείται τη ...γραμμή "...η δεν θα του βγεί και η ΝΔ δεν θα σηκώσει ξανά κεφάλι". Γιατί όποιος την εισηγείται κάνει κακό στον Πρωθυπουργό! Δεν χρειάζεται να είσαι και Αϊνστάιν για να το καταλάβεις...

    • θηραία avatar
      θηραία @ Κώστας Ροδινός 05/12/2013 10:51:25

      ...μάλλον κάποιος βιάζεται, να χρισθεί αντ΄αυτού!
      Η ΝΔ δεν κινδυνεύει από την κριτική στους υπουργούς.
      Κινδυνεύει από τις επιπτώσεις των μέτρων στην καθημερινότητα των ψηφοφόρων.
      Τόσο απλά!

  2. νικος π. avatar
    νικος π. 05/12/2013 08:41:46

    οι επομενες εκλογες δεν θα ειναι με σταυροδοσια αλλα με λιστα ετσι δεν ειναι ;αν ισχυει αυτοι που ξυνονται στη γκλιτσα δεν το σκεφτονται;

    • factorx avatar
      factorx @ νικος π. 05/12/2013 08:54:42

      ξέχασε την λίστα. Με σταυρό θα είναι

      • νικος π. avatar
        νικος π. @ factorx 05/12/2013 10:02:36

        κριμα

      • CHRIS avatar
        CHRIS @ factorx 05/12/2013 15:53:44

        Ευκαιρία να εξαφανιστούν μερικοί.

    • ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
      ΗΛΕΚΤΡΑ @ νικος π. 05/12/2013 08:57:37

      ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΜΕΝΟΣ
      Η ΛΙΣΤΑ ΜΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ 18 ΜΗΝΟ
      Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΕΧΕΙ ΜΥΑΛΟ ΠΟΥ ΛΙΓΟΙ ΔΙΑΘΕΤΟΥΝ
      ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΤΟΥ;;;;;

      • charis avatar
        charis @ ΗΛΕΚΤΡΑ 05/12/2013 11:24:43

        Ελα μου ντέ... Γιατί άραγε;

        • yec avatar
          yec @ charis 05/12/2013 14:11:25

          Απορώ κι εγώ!

  3. anarcholiberal avatar
    anarcholiberal 05/12/2013 08:54:25

    «Δεν θα διστάσει να επιλέξει τη μετωπική σύγκρουση με όσους τολμούν να επικρίνουν τους υπουργούς του, απαιτώντας απόλυτη σιωπή". Μάλιστα. Και για πειτε μας τωρα αγαπητέ Αυρήλιε, εάν πραγματι έτσι σκέφτεται ο Πρωθυπουργός, πού ακριβως διαφέρει η παράταξή μας από αυτήν την οποία κατηγορούμε κιολας ως εγκληματική;;;; Ξερετε φαντάζομαι ότι, μονον σε φασιστικές ή εγκληματικές οργανώσεις απαγορεύεται η διαφωνία των κατωτερων! Σε ένα δημοκρατικό Κομμα, όμως, θεωρώ ότι κάτι τέτοιο μάλλον επιτρέπεται (λεω γω τωρα....) Ας μην μετέρχεται λοιπον ο Αντωνιος πρακτικές τετοιες, που φαντάζουν άκρως αντιφατικες με όσα ο ιδιος υποστηρίζει, αν φυσικά είναι ετσι και δεν πρόκειται περι των γνωστων ραδιοαρβυλών, που μαζικότατα κυκλοφορούν την τελευταία περίοδο!!

    • giorgosalexpoli avatar
      giorgosalexpoli @ anarcholiberal 05/12/2013 12:30:05

      Προφανως κανεις πλακα και δεν εννοεις και την τελευταια συλλαβη που γραφεις. Αν ισχυει το αντιθετο πραγματικα σε λυπαμαι.

    • τι λέει avatar
      τι λέει @ anarcholiberal 05/12/2013 14:12:33

      το άτυπο καθήκον ιεραρχικής υποταγής, όταν βρίσκεσαι σε ένα κόμμα, με τη θέλησή σου και το κυριότερ παραμένεις με τη θέλησή σου, δεν είναι δείγμα φασισμού αλλά τακτική πολιτικού ρεαλισμού.
      Δε νομίζω οτι κάποιος από τους υποψήφιους αντιρρησίες δεν το γνωρίζει αυτό.

      • Anarcholiberal avatar
        Anarcholiberal @ τι λέει 05/12/2013 16:38:20

        Ουτε ο Λενιν δεν θα το εθετε έτσι ωμα ρε φιλε(η)....

    • νικος avatar
      νικος @ anarcholiberal 05/12/2013 14:44:48

      οταν η τριηρης πλεει με φουρτουνα ολοι ειναι στα κουπια και τα τραβανε ,για να φτασουνε καποτε καπου ασφαλεις ,δεν μουρμουριζουν δεν επαναστατουν,ο δε καπετανιος ειναι απολυτος κυριαρχος ,ζωης και θανατου των,ετσι και με τον Σαμαρα και την ΝΔ.Σαυτην την φαση ξεχνα τα της Δ

  4. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 05/12/2013 11:04:57

    Τον βενιζέλο πότε θα τον διώξει;

    • Panos avatar
      Panos @ ΠΕΛΙΑΣ 05/12/2013 11:46:18

      Όταν αποφασίσει εκλογές.

  5. giorgosalexpoli avatar
    giorgosalexpoli 05/12/2013 12:34:03

    Για να μην το κουραζουμε, ειτε η Ελλαδα θα βγει απο τα μνημονια με Σαμαρα πρωθυπουργο, ειτε θα γυρισει 300 χρονια πισω. Αποφασιστε επιτελους τι θελετε.

  6. ERASMUS avatar
    ERASMUS 05/12/2013 12:56:24

    Δεν ασχολείται και λίγο με τά όργια στους καταλόγους με τις διαθεσιμότητες του ΑΣΕΠ που γελάσει όλος ο κόσμος ???? Οι κατάλογοι της αξιολόγησης του ΑΣΕΠ πλέον κυκλοφορούν σαν ανέκδοτο και χαρίζουν ώρες γέλιου σε οσους τις διαβάζουν
    Για κοιτάξτε λιγάκι το

    http://www.asep.gr/asep/site/home/Tabs/diathesimothta/ana_forea.csp

    Και δείτε πόσοι έχουν προληφθεί ΜΕΣΩ ΑΣΕΠ !!!!!! στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση με βαθμούς ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ ΜΕ 20 , 19 , 18 ΧΩΡΙΣ πανεπιστημιακό δίπλωμα !!!!!!! Δηλαδή θέλει να πει ο ποιητής ότι υπήρχε άνθρωπος που είχε απολυτήριο λυκείου 20 τελικό βαθμό και ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΕ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΟΥΤΕ ΤΕΙ ….. Και όλοι αυτοί με τα ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΑ ΜΑΙΜΟΥ ΚΡΙΘΗΚΑΝ ΠΑΡΑΜΕΝΟΝΤΕΣ ΣΤΙΣ ΥΨΗΛΟΤΕΡΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΩΣ ΑΞΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ……..
    ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ
    Για ΚΟΙΤΑΧΤΕ πόσοι απόφοιτοι πανεπιστήμιου έχουν προληφθεί σαν δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης χωρίς να κάνουν χρήση του πτυχίου τους γιατί αν έμπαιναν στους πανεπιστημιακής εκπαίδευσης με τον βαθμό του πτυχίου δεν θα έμπαιναν ΠΟΤΕ στο Δημόσιο
    Για χαρείτε απολυτήρια Λύκιου αυτών που κριθήκαν παραμένοντες από τον ΑΣΕΠ στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΠΛΩΜΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ Η ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ !!!!!!!!!!!!!! …. ( ΤΙ ΑΤΥΧΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟ 20 ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΟΛΗ….ΟΥΤΕ ΤΕΙ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ…….)
    19,8
    18,2
    17,9
    20,0
    20,0
    19,7
    Εκτός …………….. αν είναι τα ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ………. Όποτε ……… αλλάζει το θέμα

  7. danas avatar
    danas 05/12/2013 13:02:25

    Δεν γίνεται τίποτα αν δεν αρχίζει να μαζεύεται η ανεργία. Και με όλα όσα γίνονται η ανεργία δυστυχώς αυξάνεται. Πνίξιμο επιχειρήσεων, προγράμματα του ποδαριού voucher moucher πώς τα λένε, πουθενά σοβαρή προοπτική. Κρίμα γιατί ο Σαμαράς μου αρέσει σαν πρωθυπουργός αλλά ...

  8. Dixie avatar
    Dixie 05/12/2013 13:54:33

    Δεν υπαρχει σωτηρια με τοσο υπερφορολογηση & οσο η ανεργια ειναι 30-35% & οι μισθοι στον ΙΤ ειναι το 1/3 του μισθου των δημοσιων & των συνταξιουχων.
    Ουτε προκειται οι μεταρρυθμισεις,ακομη & εαν προχωρησουν κουτσα στραβα, να λυσουν το προβλημα. ΟΛΟΙ το ξερουμε αλλα δεν το ομολογουμε..
    Δεν ξερω σε ποιο ''ονειρο'' πιστεψε ο Σαμαρας ομως αποδειχθηκε παταγωδως απατηλο!

  9. Magganas avatar
    Magganas 05/12/2013 14:00:24

    Ο Στουρνάρας και ο Γεωργιάδης βρίσκονται στο στόχαστρο μεγαλοεπιχειρηματιών, καναλαρχών, εργολάβων και λοιπών "καρχαριών".

    Ο Αρβανιτόπουλος όμως δεν έχει καμία σχέση με το Στουρνάρα και τον Άδωνι.
    Βρίσκεται στο στόχαστρο της άκρας Αρσιτεράς μέσα στα εκπαιδευτικά ιδρύματα και αδυνατεί να υψώσει ανάστημα! Να λέμε την αλήθεια. Επιπλέον τώρασ τον έβαλαν και στο στόχαστρο οι νυκοκοιραίοι οι οποίοι στέλνουνε στα παιδιά τους που σπουδάζουνε σε άλλες πόλεις, τέσσερις μήνες τώρα χρήματα και δεν έχει γίνει ούτε μία ώρα μάθημα!

    Οι μεν Στουρνάρας και Άδωνις τα βάζουν με συνδικάτα των ΔΕΚΟ, μεγαλοεργολάβους, μεγαλογιατρούς, φαρμακευτικές εταιρίες και εν πάσει περίπτωση κύκλους που έχουν επιρροή και έρεισμα, και ο Αρβανιτόπουλος τα έχει βάλει με 200 διοικητικούς υπαλλήλους, 50 καθηγητές και 50 φοιτητοπατέρες άνω των 45 και δεν μπορεί να επιβληθεί...

    Άμα είναι έμπιστος του πρωθυπουργού ας τον βάλει κάπου αλλού.
    Στο Παιδείας πρέπει να μπει κάποιος που να μην φοβάται την άκρα Αριστερά και τις συνιστώσες!

  10. νικος avatar
    νικος 05/12/2013 15:05:22

    Τωρα που φαινεται οτι μπαινουμε σε λιγο πιο ηρεμα νερα βγαινουνε οι ανησυχουντες που κοιμουνται ορθιοι και δεν ντρεπονται και για να δωσουν βαρος στις θεσεις τους προσπαθουν να βαλουν στο γκεζι και τον Ραφηναρχη και δεν ντρεπονται.Τους εχουμε καταλαβει και ξερουμε το γιατι κινουνται ,το σαρκιον θελουν να προβληθει ,και να παιζουνε το κομπολογακι, οι ολιγιστοι, οι μοιραιοι.
    Δεν βγαινουν εξω να ρωτησουν την γνωμη του κοσμου για τον Σαμαρα και για τους εαυτους των.
    Ξερετε, κατω στην Αργολιδα λενε, οτι ο αδειος ντενεκες κανει τον μεγαλιτερο θορυβο,παρακαλω σταματιστε γιατι γινεται μεγαλο θορυβος.

  11. charis avatar
    charis 05/12/2013 15:13:37

    Mυαλο και κριση σαν του στοχαστη ΓΑΠ ?

    • ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
      ΗΛΕΚΤΡΑ @ charis 05/12/2013 16:13:08

      ΠΑΝΤΩΣ ΕΣΕΝΑ ΠΟΥ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ ΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΓΑΠ
      ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ Η ΣΚΕΨΗ ΣΟΥ
      ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΣΟΥ
      ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ;;;;
      ΕΧΕΤΕ ΒΑΡΥΣΤΟΜΑΧΙΑΣΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΤΟΣΩΝ ΧΙΛΙΑΔΩΝ ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΩΝ
      ΣΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ
      ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΑΡΜΑΚΑ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΥΣΠΕΨΙΑ
      ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΑΣ