07/07/2009 19:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κόψτε το τσιγάρο για να βελτιωθείτε στο σεξ

Πρόσφατη έρευνα που πραγματοποιήθηκε από το Ινστιτούτο Ψυχικής και Σεξουαλικής Υγείας δείχνει πως τα νέα δε φαίνεται να είναι καλά για τους καπνιστές. Τα αποτελέσματα της έρευνας δείχνουνε πως το κάπνισμα επηρεάζει αρνητικά τη στύση και κατά συνέπεια τις επιδόσεις μας στο σεξ. Οι λόγοι για τους οποίους το συγκεκριμένο άρθρο μου έκανε αίσθηση και το προωθώ είναι δύο.

 Ο πρώτος έχει να κάνει με το γεγονός πως σαν πρώην καπνιστής διάβαζα πολλές έρευνες με αντίστοιχα αποτελέσματα και η αλήθεια είναι ότι ήμουνα πολύ σίγουρος για τις σεξουαλικές μου επιδόσεις. Σήμερα έχω κόψει το κάπνισμα κοντά 3 χρόνια και έχω δει σημαντική βελτίωση παρόλο τα προηγούμενα πιστεύω μου.

 Ο δεύτερος αφορά την ηλικία, καθώς η έρευνα επικεντρώνεται σε άτομα ηλικίας άνω των 40 ετών. Με το μέσο όρο ηλικίας ενός Έλληνα blogger να βρίσκεται υποθέτω ανάμεσα στα 25-35 χρόνια οι περισσότεροι από εμάς δεν έχουμε συνειδητοποιήσει δε μεγάλο βαθμό ακόμα τις επιπτώσεις του τσιγάρου στην υγεία μας.

 Προσωπικά θέλω να μπορώ να απολαμβάνω το σεξ και μετά τα 40, να έχω περισσότερες πιθανότητες να κάνω παιδιά και να ζήσω όσο πιο πολύ μπορέσω. Γι’ αυτό και τόσο καιρό τώρα δεν σκέφτομαι καν να το ξανανάψω το ρημάδι.

 Γιάννης Π

ΣΧΟΛΙΑ

  1. donaE avatar
    donaE 07/07/2009 20:05:07

    Καλο ειναι που προσεχετε κ.Γιαννη,αλλα μετα τα 40 το τσιγαρο ειναι το λιγοτερο που δημιουργει προβληματα.Εμπνευση χρειαζεται.

  2. theo1611 avatar
    theo1611 07/07/2009 20:12:31

    Καλο ειναι που προσεχετε κ.Γιαννη,αλλα τις παρτενέρ σας τις ρωτήσατε?.

  3. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 07/07/2009 22:42:20

    Κοψτετο, βρε παιδια, το ρημαδι, να αλλαξει η ζωη σας. Εγω το εκοψα πριν απο 25 χρονια και παρ΄ολα τα συμπληρωμενα 83 χρονια μου, καρδιακο προβλημα και μια συγχρονη παθηση που με ταλαιπωρει ανεβοκατεβαινω δεκαεξη σκαλοπατια εικοσι και περισσοτερες φορες την ημερα. Βεβαιως, δεν κανω αλλες αναβασεις, να μην λεμε ανοησιες και ξευτελιζομαστε, πριν απο επτα - οκτω χρονια, ομως, υπηρχαν και συχνες αναβασεις... Κοψτετο, θα νοιωσετε περδικια.

  4. Factorx avatar
    Factorx 07/07/2009 23:09:00

    Ξενητεμένε,

    δοκίμασε να κάνεις σχόλιο συμπληρώνοντας μόνοn mail και οχι εκεί που λέει Website

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 07/07/2009 23:39:17

    -Παλιά δεν μπορούσα με τίποτα να πηδήξω... Τώρα όμως είμαι σκέτο κοκοράκι. Πηδάω σαν τραγί!
    -Πως έτσι; Έκοψες μήπως το κάπνισμα;
    -Οχι ρε συ , απλώς βρήκα και γω γυναίκα να μου κάτσει....

  6. Beyond The Stars avatar
    Beyond The Stars 07/07/2009 23:58:21

    Ογδόντατριών?
    Να τα χιλιάσεις!

    Και γώ νόμιζα πως είσαι σαραντάρης!
    Αυτή την εντύπωση είχα απο το πνεύμα των γραπτών σου.
    Ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω...
    Ρε μπάς και είσαι τελικά σαραντάρης
    και απλώς μας δουλεύεις?

    Όπως και νάχει γερός νάσαι να σε διαβάζουμε...

  7. donaE avatar
    donaE 08/07/2009 00:02:58

    και εμενα μου ειναι πολυ ευχαριστο που διαβαζω τοσο φρεσκα κειμενα απο αυτη την γενια.Καιρος να καταργηθουν τα κλισε με τις ηλικιες και επισημως.

  8. apostolos34s avatar
    apostolos34s 08/07/2009 04:46:36

    "...τα τρία από τα τέσσερα στοιχεία της Φύσης, τα μοιράζονται όλα τα πλάσματα, αλλά η φωτιά ήταν δώρο που έγινε μόνο στον άνθρωπο. Το κάπνισμα του τσιγάρου είναι ο μεγαλύτερος βαθμός οικειότητας που μπορούμε να αποκτήσουμε με τη φωτιά χωρίς φόβο άμεσου τσουρουφλίσματος. Κάθε καπνιστής είναι μια ενσάρκωση του Προμηθέα, που κλέβει τη φωτιά απ' τους θεούς και τη φέρνει σπίτι. Καπνίζουμε για να δαμάσουμε τη δύναμη του ήλιου, για να κατευνάσουμε την κόλαση, να ταυτιστούμε με την αρχέγονη σπίθα, να φάμε απ' το ίδιο το μεδούλι του ηφαιστείου. Δεν μας ενδιαφέρει ο καπνός αλλά η φωτιά(...) Το πνευμόνι του καπνιστή είναι μια γυμνή παρθένα που αφιερώνεται θυσία στο θεό της φωτιάς" - Τομ Ρόμπινς

  9. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 08/07/2009 14:55:52

    BeyondTheStars: Φιλε μου, σε πληροφορω οτι μεσα σ' αυτον τον μηνα θα αρχισω να περπαταω το ογδοηκοστο τεταρτο ετος και εκεινο που κανω χωρις διακοπη (μονον στον υπνο γινεται αυτο) ειναι να δουλευω το νιονιο μου, κυριως διαβαζοντας και προσπαθωντας να λυσω διαφορα προβληματα. Ειναι ενας δρομος ωφελιμος για οσους
    θελουν να μεινουν νεοι στο μυαλο.
    donaE: Τα πραγματα εχουν αλλαξει αρδην μονα τους. Θυμαμαι τον πατερα μου, στα πενηντα 'η πενηνταπεντε χρονια του, παντοτε με σοβαρο κουστουμι, γραβατα (χειμωνα - καλοκαιρι) και τη ρεπουμπλικα που εμοιαζε σαν γερος, ενω τωρα στη δικη μου ηλικια αντρες κυκλοφορουν με κοντο παντελονακι και οι κυριες με ξωπλατα φορεματα - ολα εχουν αλλαξει, το θεμα ειναι να μπορεις να προσαρμοσθεις στους καιρους. Με την ευκαιρια, νομιζω οτι ειμαστε συμπατριωτες και απο καιρο ηθελα να σε ρωτησω ποιο και που ηταν το βιβλιοπωλειο απο το οποιο αγοραζατε αριστερα βιβλια στη Λαρισα.

  10. donaE avatar
    donaE 08/07/2009 20:31:32

    Η μητερα μου ειναι Λαρισαια.
    Το ειπα λιγο 'ειρωνικα' για το ποσο σχετικα ειναι ολα.Παντως στα τελη 70 η συζυγος σημερινου υπουργου ειχε βιλιοπωλειο στην Κουμα,οπου ερχοτανε και ο Θουριος.Κανω λαθος?Ημουν φοιτητρια τοτε,και γυρνουσαμε...

  11. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 08/07/2009 21:05:05

    donaE: Aν ο πατερας της ηταν ανταρτης στον ΕΛΑΣ, ξερω για ποιον μιλας.

  12. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 08/07/2009 21:09:28

    donaE: Χαιρετισμους στη μητερα σου απο εναν βερο Λαρισαιο και οχι "φερτο".

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Ξενητεμενος 09/07/2009 00:05:50

      Ειλικρινά και από βάθους καρδίας υποκλίνομαι στα 84 χρόνια σου και σου εύχομαι "May You Stay Forever Young!" (Bob Dylan)

  13. donaE avatar
    donaE 08/07/2009 22:39:01

    ετσι ειναι.
    ευχαριστω...