#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/01/2010 08:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κόντρα υπουργών για τις ΑΠΕ και στο βάθος …σκυλάδικα



Από συντονισμό πάσχουν σφόδρα στην κυβέρνηση και το αποδεικνύουν καθημερινά. Ενώ από το υπουργείο Οικονομικών τις προηγούμενες ημέρες διέρρεαν ότι την Τρίτη θα κάνουν ανακοινώσεις – κωλοτούμπα για την επίμαχη ρύθμιση για τις γονικές παροχές τελικά οι διευκρινήσεις θα δοθούν την... Τετάρτη. Η αιτιολογία της μικρής αναβολής είναι καθαρά γραφειοκρατική. Λένε λοιπόν στην κυβέρνηση ότι επειδή η συζήτηση για το νομοσχέδιο για τα δάση της Τ. Μπιρμπίλη, στο οποίο περιλαμβάνεται και η επίμαχη τροπολογία για τους φόρους στα ακίνητα, θα συζητηθεί στη Βουλή την Τετάρτη, τότε πρέπει να ανακοινωθούν και οι τροποποιήσεις. Δηλαδή δεν γνώριζαν πότε θα καταθέσει η κ. Μπιρμπίλη το νομοσχέδιο; Δεν μπορούσαν να πάρουν ένα τηλέφωνο;

 Ή μήπως πίσω από τη μικρή αναβολή κρύβεται σκληρό παζάρι, διαφωνίες εντός της κυβέρνησης και προσπάθεια να γίνει ότι είναι να γίνει χωρίς κραδασμούς;

 Δημοσιογραφικές πληροφορίες αναφέρουν πάντως ότι η υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης Κατερίνα Μπατζελή απαιτεί λόγο και ρόλο στο νομοσχέδιο για την ανάπτυξη των Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας, με το πρόσχημα ότι οι ρυθμίσεις του έχουν αντισυνταγματικό χαρακτήρα. Συγκεκριμένα η κ. Μπιρμπίλη για να επιταχύνει τα έργα των  ΑΠΕ προχώρησε σε τροποποίηση του νόμου 2945/2001, ο οποίος προστατεύει την αγροτική γη και απαγορεύει άλλη χρήσης, πέρα από την γεωργική εκμετάλλευση. Από το υπουργείο της κ. Μπιρμπίλη απαντούν ότι η τροποποίηση του νόμου γίνεται για το χατίρι κάποιων αγροτών που θέλουν να βάλουν φωτοβολταϊκά στα χωράφια τους.

 Με άλλα λόγια μόνο τα μπουζουξίδικα της επαρχίας θα βγουν πάλι κερδισμένα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/01/2010 08:53:32

    Με τα φωτοβολταικα θα σωθουμε.. θα ειμαστε η μονη χωρα που θα φαινομαστε απο τη Σεληνη..θα λαμουμε !!!

    Τα παντα ολα χαμηλης ή μη οχλησης στα ΦΒ !!!! χαχαχαχα λετε τα ΑΛΙΕΝ να ερθουν να μας σωσουν?? δεν ειμαστε χωρα ειμαστε τσακμακι..( ααα ρε παππου-συγχ/νε με τα τσιπουρα σου..)

    ΠΠ

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/01/2010 08:55:57

    Μέσα στην τρέλα με τους μετανάστες και με υπόβαθρο την οικονομική κρίση, ο σχεδιαζόμενος νόμος για τις ΑΠΕ είναι έγκλημα. Φωτοβολταϊκά και ανεμογεννήτριες σε χωράφια, σε δασικά, σε απόσταση 500μ από οικισμούς... (έχει πάει ποτέ κανείς κοντα σε ανεμογενήτρια 100 μέτρων ύψους? ή σε αιλικό πάρκο? Ο θόρυβος και το θέαμα είναι αξέχαστα). Άσε τι κάνει για την αξία κάθε γειτονικής περιοχής και τον τουρισμό.

    Καταλαβαίνω ότι πιέζουν οι κύριοι Περιστέρηδες και οι όψιμοι ηλεκτροπαραγωγοί αερίου αλλά, πρόκειται για εξόντωση της Ελλάδας. Και προς τι? Για να ακριβύνει το ρεύμα 30%? Για να χαρίσουμε την ΔΕΗ? Για να σώσουμε τον πλανήτη? Για να εισάγουμε γερμανικές σαβούρες? Τουλάχιστον το παραμύθι της σωτηρίας του πλανήτη ξεσκεπάστηκε. Το έγκλημα της κυρίας Μπιρμπίλη να δούμε πως θα προληφθεί. Και πρόκειται για έγκλημα. Ενα νταμάρι μετά 100 χρόνια ξαναγίνεται μόνο του "φύση". Μια ανεμογεννήτρια και η τσιμεντένια βάση της θα μείνουν μέχρι την δευτέρα παρουσία.

    (Άσε πια τα οικονομικά και τα τεχνικά θέματα... αυτά δεν ενδιαφέρουν τους νεοπασόκους)

    • Σαος avatar
      Σαος @ archaeopteryx 12/01/2010 11:04:27

      Αλήθεια, οι ανεμογεννήτριες ανήκουν σε εταιρείες και όχι στο κράτος, έτσι δεν είναι; Όπως ξέρουμε όμως είναι τοποθετημένες σε δημόσιες εκτάσεις. Απλά σκέφτηκα πως οι εταιρείες αυτές ίσως οικειοποιηθούν τις εκτάσεις αυτές με τον νόμο της χρησικτησίας. Οπότε μιλάμε για μεγάλη απάτη καθώς μέχρι και απάτητες βουνοκορφές θα γίνουν οικόπεδα! Άσε που η ΔΕΗ αγοράζει την κιλοβατώρα από ΑΠΕ σε πιο ακριβές τιμές, οπότε πάλι κερδισμένοι βγαίνουν όλοι αυτοί οι λαμογαίοι.

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/01/2010 09:11:17

    και νάτα τα παπαγαλάκια στην παλιά τους τέχνη κόσκινο...

    http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1763969

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 12/01/2010 09:17:53

      Καθεμεροκαματο.-

      ΠΠ

    • άστεγος avatar
      άστεγος @ archaeopteryx 12/01/2010 09:27:20

      Όπου υπάρχει προμήθεια υπάρχει και άποψη.

  4. Y. avatar
    Y. 12/01/2010 09:20:32

    Άδειασμα χθες στη Βουλή της Μπιρμπίλως από τον Παπουτσή, και για τον Αχελώο. Δε τη βλέπω να μακροημερεύει. Αρχαίε, ετοιμάσου για προτάσεις/εισηγήσεις στο ποιός θα την αντικαταστήσει στο υπυργείο.

  5. enas avatar
    enas 12/01/2010 09:37:36

    Ο νόμος για τις ΑΠΕ είναι κομμενος και ραμένος να εξυπηρετεί τις μεγάλες εταιρείες.
    Και όχι μόνο κάνουν τις άδειες πιο πολύπλοκες (γιατί αυτό βολεύει τους μεγάλους), αλλά ....δεν έχουν και καμία απολύτως πρόβεψη για ελληνική βιομηχανία ΑΠΕ (ενώ λένε στι προγραμμά τους 50% ελληνική προστιθέμενη αξία έως το 2020).
    Να δω πως θα "χώσουν" τις χιλιαδες ανεμογεννητριες στις τοπικές κοινωνίες που τους περιμένουν με τις καραμπίνες

    • NM avatar
      NM @ enas 12/01/2010 10:21:22

      ξέρεις καμιά μικρή εταιρία παραγωγής ΦΒ εσυ;

      • enas avatar
        enas @ NM 12/01/2010 10:33:43

        Ελληνικά πάνελς; Υπάρχουν , αλλά δεν είναι ανταγωνιστικά σε σχέση με Κινεζικα. Το θέμα είναι οτι τα υπόλοιπα (βάσεις, καλώδια, γειώσεις κλπ) που κατασκευαζονται πολλά χρόνια στην Ελλάδα είναι ανταγωνιστικά, αλλά δεν τα προωθεί η κ@λ@κυβέρνηση.
        ¨Ερχονται οι Ισπανοί, πάιρνουν τσάμπα και άνευ όρων άδειες και φερνουν μέχρι και την τελευταια βίδα από Ισπανία. Και οι Έλληνες οι μαλ@κες πληρώνουν και το ρέυμα τους και τις επιδοτησεις τους

        • Σαος avatar
          Σαος @ enas 12/01/2010 11:07:02

          Αν θυμάμαι καλά, υπάρχει μια μικρή βιομηχανική μονάδα παραγωγής φωτοβολταϊκών στην Κοζάνη(;)

  6. papasimonaki avatar
    papasimonaki 12/01/2010 10:03:23

    Ο νόμος, και κυρίως οι επιδοτήσεις και υψηλές τιμές των ΑΠΕ, δημιουργούν απίστευτες στρεβλώσεις σε οικονομία, κοινωνία, κλπ. Ειλικρινά πιστεύω ότι έχει σχεδιαστεί από όλους τους πολιτικούς για να 'τάζουν' σε κόσμο ότι με ένα Φ/Β, θα βγάλεις λεφτά ("τη σύνταξή σου") και γιαυτό υπάρχει υπερκομματική συναίνεση σε θέματα ΑΠΕ. Στο κάτω κάτω δεν έχει κανένα απολύτως κόστος για αυτούς, αφού πληρώνουν (ακριβότατα!) όλοι οι κοινοι θνητοί.

  7. ataktos avatar
    ataktos 12/01/2010 10:55:00

    Αφού όλα στο γόνατο σχεδιάζονται, επιπόλαια και πρόχειρα και τελικά οι μόνοι κερδισμένοι παντα είναι οι «έξυπνοι» και οι καπατσιδες .Ήταν αναμενόμενο.

    • Hase avatar
      Hase @ ataktos 12/01/2010 14:05:23

      Ποιο γονατο φιλε ατακτε, αυτοι ειναι κουτσοι, απο τους διαπλεκομενους τα παιρνουν χωρις ελεγχο και ψαξιμο.
      Τελικα αποδεικνυεται μετα απο τις συνεχεις παλινωδιες πως σχεδιο δεν υπηρχε πουθενα. Η μαλλον υπηρχε στο πως θα ξετιναξουν τον κοσμακη απο τις οικονομιες του και πως θα υφαρπαξουν την εξουσια.

      • ataktos avatar
        ataktos @ Hase 12/01/2010 14:21:16

        Μα αν διαβάσεις το σχετικό Σ.Ν δεν θα βρεις τίποτα για την γεωθερμία υψηλής ενθαλπίας που είναι από ένα από τα μεγαλύτερα κοιτάσματα στην Ε.Ε. .Όλα στα μουλωχτά γίνονται παντού επικαλούνται κρατικά απόρρητα .
        Παράδειγμα Ψάξε και βρες αν κατορθώσεις τα οικονομικά απολήψιμα κοιτάσματα λιγνίτη ως παράδειγμα , όλοι πιπιλίζουν ότι φτάνουν για 50 χρόνια ,όταν είμαι σε θέση να γνωρίζω ότι δεν επαρκούν ούτε για 4-5 χρονια και όλοι σκόπιμα τα μπερδεύουν με τα γεωλογικά .

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/01/2010 11:00:09

    Τελικα πόσο θα αυξησουν τα τσιγαρα ΜΑΣ ???? εχω μπερδευτει. 41 λεπτα ειπαν. Πανω απο 5 Ευρω ακουω σημερα... γνωριζει κανεις??

    ΠΠ

  9. parsifal avatar
    parsifal 12/01/2010 11:06:49

    Διαβάστε μια φυλλάδα ονόματι "ανεμολόγια" , δίμηνη εκδοση κάποιας "ΕΛΕΤΕΑΝ", να δείτε πώς προωθείται η "πράσινη" χίμαιρα με μπόλικη ψευδοεπιστημονική γαρνιτούρα !

    • enas avatar
      enas @ parsifal 12/01/2010 11:13:10

      Ο εκδότης αυτής της φυλλάδας, είναι ο σύμβουλος του Μανιάτη στο ΥΠΕΚΑ

    • papasimonaki avatar
      papasimonaki @ parsifal 12/01/2010 11:42:01

      http://www.eletaen.gr για αέρα

      http://www.helapco.gr για ήλιο

  10. Χρήστος avatar
    Χρήστος 12/01/2010 11:07:46

    Γκάφα με τα τσιγάρα!!!
    Έκαναν λάθος και αντί για 3,60 ευρώ...
    το πακέτο θα κοστίζει 5,40!!!
    Είναι ανίκανοι να υπολογίσουν
    ακόμα και τον φόρο!!!!

    http://apolitik.pblogs.gr/2010/01/566575.html

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/01/2010 12:08:21

    Αϊνστάιν:
    Η διάφορα ανάμεσα στην ηλιθιότητα και στην ευφυΐα είναι ότι η δεύτερη έχει όρια.

    ΠΠ

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/01/2010 17:47:45

      ομοίως και η διαφορά ανάμεσα στην αλητεία-αγυρτεία και στην αξιοπρέπεια.
      η αξιοπρέπεια έχει τα όριά της και τις αντοχές της κι από ένα σημείο και μετά κλατάρει.
      η αλητεία-αγυρτεία είναι απλώς αέναα αήττητες...