#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/12/2009 21:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κόντρα αλά Πολύδωρα του Χρυσοχοϊδη με τον ΣΥΡΙΖΑ

Σαρκοζί του ΠΑΣΟΚ θέλει να γίνει ο κ. Χρυσοχοϊδης  



Επικρίσεις κατά των χειρισμών του υπουργείου προστασίας του πολίτη διατυπώνει ο ΣΥΡΙΖΑ, κατηγορώντας το ότι φρόντισε να μην διαψευστεί το χρονικό των προαναγγελθέντων επεισοδίων. «Με απίστευτη βία διέταξε τις αστυνομικές δυνάμεις να εφαρμόσουν το δόγμα της μηδενικής ανοχής, παραβιάζοντας όλη τη σχετική νομοθεσία και το Σύνταγμα», τονίζει σε ανακοίνωσή του. Σημειώνει ακόμη ότι «εξαπέλυσαν προληπτική επίθεση στο Κερατσίνι και στα Εξάρχεια, χωρίς Εισαγγελέα, παραβιάζοντας το οικιακό άσυλο και εισβάλλοντας στο Δημαρχείο Κερατσινίου χωρίς άδεια της αρχής».

«Η προσαγωγή ατόμων και η μετατροπή τους σε κατηγορούμενους, χωρίς την τήρηση του νόμου, καθώς και η αθρόα προσαγωγή διαδηλωτών, πριν καν φτάσουν στη διαδήλωση, ήταν βέβαιο ότι θα κλιμακώσουν τις αντιδράσεις, ώστε να επιβεβαιωθεί η προαναγγελία τους», προσθέτει ο ΣΥΡΙΖΑ. Και κάνει δε λόγο για «βεντέτα του Χρυσοχοΐδη με τους αναρχικούς» και «στρατικοποίηση της αντιπαράθεσης», που «εγκυμονεί κινδύνους για την πολιτική έκφραση και διαμαρτυρία». Καλεί δε «την κυβέρνηση να επέμβει άμεσα στο σχεδιασμό της ανεξέλεγκτης καταστολής που εφαρμόζει ο υπουργός της».

Ο κ. Χρυσοχοΐδης απάντησε με δελτίο τύπου του υπουργείου που λέει τα εξής: «Προκαλεί κατάπληξη η ανακοίνωση τύπου του ΣΥΡΙΖΑ σχετικά με το τριήμερο εκδηλώσεων μνήμης για τον Αλέξανδρο Γρηγορόπουλο, καθώς βρίθει από ψεύδη και ανακρίβειες και συνηγορεί επιπόλαια σε μια απολίτικη ιδεολογία της σύγκρουσης με προφανείς ψηφοθηρικούς στόχους. Στόχοι, σε κάθε περίπτωση, αμφίβολης αποτελεσματικότητας, καθώς το συγκεκριμένο ακροατήριο είναι ξεκάθαρα αντι-κοινοβουλευτικό και όχι εξω-κοινοβουλευτικό όπως θα ήθελαν να πιστεύουν ορισμένοι. Άλλωστε, ο χουλιγκανισμός και οι βάνδαλοι δεν έχουν σχέση με τη Δημοκρατία. Το γεγονός μάλιστα ότι υπάρχουν 2 τραυματίες πολίτες και 16 αστυνομικοί είναι ένα στοιχείο ευρύτερου προβληματισμού.



Επί της ουσίας στα καταγγελλόμενα. Καταρχάς δεν υπήρξε καμία «προληπτική επίθεση στο Κερατσίνι και τα Εξάρχεια χωρίς Εισαγγελέα», για τον απλό λόγο ότι πρώτον δεν υπήρξε καμία επίθεση, αλλά απολύτως νόμιμες ενέργειες των αστυνομικών αρχών, παρουσία Εισαγγελέα, στο πλαίσιο της υποχρέωσής τους να διασφαλίσουν τον ειρηνικό χαρακτήρα των εκδηλώσεων αποτρέποντας έκνομες ενέργειες. Οι αιτιολογημένες προσαγωγές ατόμων δεν είναι παράνομες σε ένα δημοκρατικό καθεστώς, όπως επίσης δεν είναι παράνομη και η απαγγελία κατηγοριών από τις δικαστικές αρχές. Τα στοιχειώδη αυτά θα έπρεπε να τα γνωρίζει ο ΣΥΡΙΖΑ.

Προσωπικά δεν έχω καμία βεντέτα ούτε με τους αναρχικούς ούτε με κανέναν άλλον χώρο, πλην όσων αντιστρατεύονται τις αξίες της Ελευθερίας, της Δημοκρατίας και τα ανθρώπινα δικαιώματα. Η προσωπική μου αντιπαράθεση είναι μόνο με ναζιστές, ρατσιστές και τρομοκράτες, με όποια ιδεολογική μεταμφίεση και αν εμφανίζονται.

Ένα άλλο στοιχείο που προκαλεί κατάπληξη είναι η πολιτική διγλωσσία στην οποία επιδίδεται τόσο απροκάλυπτα ο ΣΥΡΙΖΑ. Σε όλη τη διάρκεια του σημερινού συλλαλητηρίου είχα επανειλημμένα τηλεφωνική επικοινωνία με τον Πρόεδρο του ΣΥΝ και της κοινοβουλευτικής ομάδας του ΣΥΡΙΖΑ, κ. Α. Τσίπρα, και πραγματικά εκπλήσσομαι με το χάσμα που υπάρχει ανάμεσα στις συνομιλίες μας και στην ανακοίνωση του ΣΥΡΙΖΑ. Ας είναι όμως, αυτό είναι εσωτερικό πρόβλημα του συγκεκριμένου πολιτικού χώρου.

Ωστόσο υπάρχει ένα σημείο που ο ΣΥΡΙΖΑ μιλάει με τη γλώσσα της λογικής, «ότι οι σχεδιασμένες επιθέσεις από ομάδες της τυφλής βίας, δεν επηρεάζει τη συντριπτική πλειοψηφία της νεολαίας που υιοθετεί το δρόμο του συλλογικού αγώνα». Σε αυτό είμαστε απολύτως σύμφωνοι».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. syn avatar
    syn 06/12/2009 21:25:34

    για τον ζητά δεν έχει μάθει ακόμα ο Χρυσοχοίδης? Πρέπει να βλέπει μόνο Μέγκα... Ας μπει στο YouTube...Να καμαρώσει το παληκάρι του.

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ syn 06/12/2009 22:54:04

      Και καμάρωσε τα δικά σου παλικάρια να είστε ισοπαλία.

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ syn 06/12/2009 22:55:05

      Και καμάρωσε τα δικά σου παλικάρια να είστε ισοπαλία.

      Όσοι βρέθηκαν εκεί είχαν πάρει στο κυνήγι αστυνομικούς.

      • Le canard avatar
        Le canard @ «Κασσάνδρα» 07/12/2009 02:37:00

        «Κασσανδρα» δεν επιτρέπεται να την πατάνε έτσι οι αστυνομικοί, ακόμα και εάν εκεί στην κάτω μεριά του Συντάγματος είχαν δεχθεί μια καλά οργανωμένη επίθεση. Σήμερα ήταν έξι χιλιάδες αστυνομικοί προς έξι χιλιάδες διαδηλωτές. Πλάκα κάνουμε; Ενας προς έναν. Στην πραγματικότητα, οι αστυνομικοί λόγω της εκπαίδευσής τους, είχαν συντριπτική υπεροχή. Αν εγκλωβίστηκαν εκεί οι Ζητάδες και Δελτάδες, όταν η Ερμού, η στοά κάτω από το υπουργείο Οικονομίας ήταν τίγκα στα ΜΑΤ, καθώς και όλοι οι γύρω δρομοι, καλό είναι να παραιτηθούν. Η αστυνομία δεν είναι για να κάνει επελάσεις -του κώλου- και να πυροβολεί. Είναι για να βγαίνει λάδι στα δύσκολα. Αν ήταν χτές να χουμε δυό τρείς νεκρούς να το χέσω. Απλά, ήταν ο παραπάνω αέρας που τους έδωσε ο ...ίδης. Τύφλα να χει ο Μητσοτάκης που τους έλεγε "εσείς είστε το κράτος".

  2. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 06/12/2009 21:27:07

    Προσωπικα η σκηνη με την εφορμηση της μοτοσυκλετας με σοκαρισε.Μια μηχανη σε πληρη επιταχυνση πεφτει πανω σε πολιτη.Μου θυμισε τη φωτο απο την εφορμηση στο πληθος της εφιππης αστυνομιας το Μαρτη του 43.

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 06/12/2009 21:31:47

    Ο Βούγιας είναι με τον ΣΥΡΙΖΑ ή με το υπουργείο στο οποίο προίσταται; Τζέκυλ και Χάυντ η περίπτωσή του.

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ Strange Attractor 06/12/2009 21:39:20

      Δεν νομίζω να το έχει ξεκαθαρίσει ακόμα στο μυαλό του!!!

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ ΠΕΤΡΟΣ 06/12/2009 21:48:26

        Ειναι γεφυροποιος.Μια που με την εκλογη Σαμαρα επανηλθε στην επικαιροτητα ο Ευαγγελος Αβερωφ που ειχε την εμπνευση της δημιουργιας "γεφυρας" οπως την ονομαζε μεταξυ χουντικων και πολιτικων για την ομαλη μεταβαση στη δημοκρατια θα πρεπει να ξερουμε οτι αναλογες γεφυρες υπαρχουν στο ολο συμπλεγμα ΠΑΣΟΚ - ΣΥΡΙΖΑ - Ελευθεροτυπια - αναρχικοι.
        Ο Βουγιας ως πολιτικος μηχανικος ειναι και καταλληλος για κτισιμο γεφυρων.

        • ΠΕΤΡΟΣ avatar
          ΠΕΤΡΟΣ @ ψυχραιμια 06/12/2009 21:51:30

          Μόνο που φαντάζομαι πως θα έχει ΜΑΥΡΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ από Αστυνομία!!!

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ ψυχραιμια 06/12/2009 22:34:08

          FactorX, βλέπεις τώρα όταν διαγράφεις εμένα πόσο αέρα έχει πάρει τώρα πια ο Ψυχραιμία με τη δική σου κάλυψη;

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ ψυχραιμια 06/12/2009 22:42:21

          Επώνυμε, θα συνεχίσουμε εις το άπειρο, να στηλιτεύουμε τους προβοκάτορες αλλά ΔΕΝ θα προσωποποιούμε. πληζ, :)
          τώρα τί κατάλαβες; πάλι κόπηκε γιατί είχες προσωπικές αναφορές, κόψτες τις ρημάδες, για να μη χάνονται τα σχόλιά σου! (ευτυχώς και χθες και σήμερα πρόλαβα και τα τσίμπησα πριν την καμπάνα του Φάκτορα!)

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 06/12/2009 21:31:52

    έμεινα με την εντύπωση ότι η μοτοσυκλέττα έσπευδε στις δυό πεσμένες μοτοσυκλέτες αστυνομικών που ήταν πιο κάτω... Ή δεν καταλαβα καλά και αυτό ήταν αργότερα;

    • sawas avatar
      sawas @ archaeopteryx 06/12/2009 21:51:36

      ολο το βιντεο εδω
      http://www.youtube.com/watch?v=zu06paWOF2I&feature=player_embedded

      και η δικια μου θεωρια εδω:

      Στο 2:40 ένας νεαρός χτυπάει 2 πεσμένους αστυνομικούς (δεν νομιζω μοτοσυκλετες). Μετα ερχονται και οι ενισχυσεις...

      Ο αστυνομικος πηγε μαλλον να βοηθησει αλλα μολις καταλβε που εμπλεξε την εκανε κανονικα...

      ...και για εκδικηση πηρε και αλλον μαζι του...

      • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
        ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ sawas 06/12/2009 22:01:03

        Μαλλον υπηρχαν κατω πεσμενοι μοτοσυκλετιστες.Αλλα ο συγκεκριμενος κινηθηκε σαν να εφορμουσε σε κοπαδι βουβαλιων..

        • αρχισαμε avatar
          αρχισαμε @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 06/12/2009 22:23:34

          Σαν παρτιδα bowling με ...ζωντανες κορινες.
          Απλως δεν πετυχε το ...strike.
          Και μη χειροτερα, με τους ηλιθιους που μας ...προστατευουν

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ sawas 06/12/2009 22:02:41

        είδα δύο πεσμένες άσπρες μηχανές, έναν ζητά να σηκώνεται και να φεύγει αριστερά, πλάνο με κάποιον να κλωτσάει κάτι κάτω από την πεσμένη (είπα προς στιγμή «δεν είναι δυνατόν, κλωτσάει τον παγιδευμένο δεύτερο ζητά» αλλά είδα στο ζουμ ότι κλωτσούσε αντικείμενο και όχι άνθρωπο), και συνέχεια τον άλλο ζητά που ανέβαινε και παρεσύρε πεζό, εικάζω προς την προηγούμενη σκηνή του κλωτσίματος μηχανής. Τι κάθομαι και λέω τρίχες, αν δεν είσαι εκέι, αυτά που βλέπεις από τι-βι... (Πάντως σαφώς είχα εντύπωση ότι έτρεχε να σωσει αυτό που νόμιζε παγιδευμένο αστυνομικό κάτω από μηχανή να τον κλωτσάνε - που όμως έιδα ότι δεν ήταν)

  5. αντί avatar
    αντί 06/12/2009 21:38:12

    Για να δούμε, θα τον τιμωρήσει τον ζητά;

  6. Orestios avatar
    Orestios 06/12/2009 21:44:02

    Για να ξέρετε ποιοί μας κοροϊδεύουν

  7. ΑΝΩΝΥΜΟΣ avatar
    ΑΝΩΝΥΜΟΣ 06/12/2009 21:54:05

    ΣΤΙΣ ΤΖΟΥΜΑΧΙΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΞΑΓΟΥΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΘΑΥΜΑΖΕΤΕ, ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΤΕ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΟΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ??
    ΕΙΣΤΕ ΜΙΑ ΖΩΗ ΨΕΥΤΕΣ, ΟΛΟΙ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ...
    ΦΥΣΙΚΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΔΩΣΕ ΠΑΡΕ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ ΛΕΠΤΗ ΣΑΝ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΑΣ, ΕΚΤΟΣ ΒΕΒΑΙΩΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΦΡΑΓΚΑΤΟΙ ΤΟΤΕ ΞΕΣΝΟΜΠΑΡΕΤΕ ΓΙΑ ΛΙΓΟ, ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΟΥΛΑΤΕ ΦΥΚΙ, ΑΚΡΙΒΟ ΦΥΚΙ...(ΦΥΣΙΚΑ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ, ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΕΑ ΚΑΙ ΑΝΘΥΓΕΙΝΑ ΓΙΑ ΣΑΣ)

    ΕΠΕΙΔΗ Η ΓΙΑΓΙΑ ΣΑΣ, ΕΠΛΕΞΕ ΚΑΛΤΣΕΣ ΣΤΟΝ ΑΡΗ,ΟΛΟ ΤΟ ΣΟΙ ΣΑΣ ΕΓΙΝΑΝ ΣΠΟΥΔΑΙΟΙ, ΠΟΙΗΤΕΣ ΚΑΛΙΤΕΧΝΕΣ ΚΛΠ ΚΛΠ.
    ΤΑ ΕΓΓΟΝΙΑ ΤΗΣ ΓΙΑΓΙΑΣ ΕΓΙΝΑΝ ΑΝΤΙΕΞΟΥΣΙΑΣΤΕΣ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ, ΤΣΙΠΟΥΡΟΠΑΡΑΓΩΓΟΙ ΚΑΙ ΒΙΟΚΑΛΛΙΕΡΓΗΤΕΣ (ΜΕ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΦΥΣΙΚΑ...)
    ΦΥΚΙ-ΦΥΚΙ-ΦΥΚΙ...

    η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΙΛΙΚΤΗ, ΗΔΗ ΕΙΣΤΕ ΚΑΡΙΚΑΤΟΥΡΕΣ,
    ΕΧΕΤΕ ΧΑΣΕΙ ΚΑΘΕ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΟ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ ΠΛΕΟΝ, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΠΕΝΔΥΤΕΣ ¨"ΑΡΙΣΤΕΡΟΥΣ", ΜΑΣ ΕΧΕΤΕ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΣΕΙ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ...

    • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
      ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ ΑΝΩΝΥΜΟΣ 06/12/2009 22:12:08

      Παρολο που συμφωνω στο 90% με τα λεγομενα σου, θα διαφωνισω με την ειρωνια σχετικα με το πως πρεπει να λειτουργει μια αστυνομια.Γιατι δουλεια της αστυνομιας δεν ειναι να τρομοκρατει τον πολιτη με την ιδεα οτι σε μια πορεια μπορει να του ερθει μια μηχανη πανω του.Εσυ δηλαδη θα ηθελες να δωθει το αλαθητο στην αστυνομια;

      • ΑΝΩΝΥΜΟΣ avatar
        ΑΝΩΝΥΜΟΣ @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 06/12/2009 22:57:04

        ΑΓΑΠΗΤΕ ΣΥΚ(ΟΦΑΝΤΗ)
        ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΣ ΕΠΙΛΕΓΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΙΤΕ ΑΤΟΜΟ 'ΑΠΟΛΙΤΙΣΤΟ΄' ΕΙΤΕ ΑΤΟΜΟ ¨'ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟ' ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΠΤΩΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ
        ΕΜΕΙΣ ΟΙ 'ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ' ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΙΟ ΣΙΚ ΓΟΥΣΤΟ ΣΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΝΤΙΤΖΕΣΤΙΦ, ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΕΣ,
        Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΡΟΛΟ ΚΑΤΑΣΤΟΛΗΣ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΥ ΑΝΕΠΙΘΥΜΗΤΗ ΕΩΣ ΜΙΣΗΤΗ- ΚΑΙ ΕΠΕΤΑΙ ΤΗΣ ΑΠΟΤΥΧΙΑΣ ΤΗΣ ΠΡΟΛΗΨΗΣ 'Η ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΧΑΣΜΑΤΟΣ, ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΟΛΩΝ ΜΑΣ...
        ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΤΑ ΚΕΚΤΗΜΕΝΑ ΜΟΥ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΥΤΑΠΑΤΕΣ ΓΙΑ ΔΙΚΑΙΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ, ΩΣ ΕΚ ΤΟΥΤΟΥ ΕΙΜΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΣΤΥΝΟΜΟΥΣ,ΒΕΒΑΙΑ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΟΥ... ΑΥΤΑ

        • ΠΕΤΡΟΣ avatar
          ΠΕΤΡΟΣ @ ΑΝΩΝΥΜΟΣ 06/12/2009 23:05:58

          Γι αυτό ανώνυμε προτείνω να τους ρίξουμε όλους στην πυρά. Και άν θές να βγάλεις τα απωθημένα σου εσύ που έχεις και πιό σικ γούστο, σου επιτρέπουμε να ανάψεις το σπίρτο. Έτσι να το ευχαριστηθείς ρε παιδί μου !!!

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ ΑΝΩΝΥΜΟΣ 07/12/2009 10:35:56

      Πες τα Χρυσόστομε! Ακριβώς έτσι είναι! Μας ταλαιπωρούν δεκαετίες και πλασάρουν το "τίποτα" για αξία, μόνο και μόνο επειδή το "τίποτα" έχει μπει στη κολυμπήθρα του Σιλωάμ της Άσπιλης Αριστεράς!
      Οι αριστεροί με ήθος και αξία είτε έχουν πεθάνει, είτε, οι ελάχιστοι που έχουν απομείνει, έχουν διαχωρίσει τη στάση τους.
      Τώρα παραμένει η λυματολάσπη, τα ιζήματα.

  8. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 06/12/2009 22:52:04

    Καλά ακόμα ασχολείστε σοβαρά με το λέει ο ΣΥΡΙΖΑ;

  9. anthropos avatar
    anthropos 07/12/2009 06:07:23

    Και όμως, ο ΣΥΡΙΖΑ έχει το (χαρακτηριστικό πια) θράσος να ζητάει και τα ρέστα από πάνω για γεγονότα των οποίων είναι ηθικός αυτουργός. Πάλι για λίγα ψηφαλάκια.

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ anthropos 07/12/2009 10:32:32

      Το ωραίο είναι ότι υπάρχουν ακόμα κάποιοι αριστεροί που ισχυρίζονται ότι ο ΣΥΡΙΖΑ δεν έχει σχέση με τα επεισόδια. Σωστά, δεν είναι ο φυσικός αυτουργός. Είναι ο πολιτικός "προστάτης" όμως, κοινώς νταβατζής του χουλιγκανισμού με πολιτικό πρόσωπο. Μέχρι και για το Δημαρχείο του Κερατσινίου μίλησαν, ότι δηλ. ήταν παράνομη η εκκένωσή του από την αστυνομία!
      Για το βανδαλισμένο Πανεπιστήμιο και τη βανδαλισμένη Ακαδημία Αθηνών έχουν να πουν τίποτα;
      Σήμερα το πρωί μιλούσα με γνωστό μου, αριστερό, προσκείμενο στον παλιό ΣΥΝ, που ήταν αγανακτισμένος με τη στάση του ΣΥΡΙΖΑ.
      Εντάξει, ο Τσίπρας εκπροσωπεί μία από τις χείριστες μορφές πολιτικής αλητείας, δεν περίμενα τίποτα από αυτόν.

      Ο Σαμαράς όμως γιατί δεν μιλά; Μήπως τελικά συνεχίζει τη γραμμή Καραμανλή; Δεν καταλαβαίνει ότι θα είναι κέρδος του αν μιλήσει και καταγγείλει τη στάση του ΣΥΡΙΖΑ; Ο κόσμος βράζει από αγανάκτηση, τους έχει σιχαθεί.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Μάρκο Τ 07/12/2009 10:38:50

        Μα ο Σαμαρας δεν πηγε στο βιβλιοπωλειο αμεσως μετα την εκλογη του οπου εγινε δεκτος με εγκαρδιοτητα απο διαφορους συριζαιους;
        Προβληθηκε μονο η συναντηση με το Μικη Θεοδωρακη που οπωσδηποτε εχει ταχθει κατα των επεισοδιων αλλα ηταν και αλλοι εκει.
        Δεν θελω να σας το χαλασω,ας περιμενουμε.

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ ψυχραιμια 07/12/2009 20:56:52

          σε ποιό βιβλιοπωλείο πήγε μετά την εκλογή του;
          στον Ιανό είχα δει πως είχε πάει με τον Γκιουλέκα πριν τις εκλογές...
          έχω χάσει επεισόδια;!

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ ψυχραιμια 07/12/2009 20:59:28

          Εκει ηταν που ειδε το θεοδωρακη,δεν ξερω.Παντως ηταν και ο Γλεζος και διαφοροι αλλοι του ΣΥΝ.

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ ψυχραιμια 07/12/2009 21:10:46

          χμ, δεν είμαι και πολύ φαν της κ.κ.κ. (καλοπροαίρετης κοινωνικής κριτικής) και έχω τελικά παράπλευρες απώλειες σε θέματα που δεν άπτονται ακριβώς του αντικειμένου της... (θα ήθελα να ήξερα πάντως αν ήτανε ξανά ο Ιανός, έχω τους λόγους μου, ό,τι δεν μπόρεσε να το κάνει ο Σαβάλλας και ο Πατάκης που είναι παληές καραβάνες στο χώρο μπόρεσε και το έκανε ένα περίεργο αδιαφανές συνοθύλευμα -πως λέμε γκρουπούσκουλο; με τα χίλια προοθημένο από το μέηνστρημ και ω, σσσς πως τολμάς;! άθλιες εργασιακές σχέσεις -αλλά αυτά μόνον σε αφίσες του βιβλιοφρικάριου τα βρίσκεις...)
          πώς λέμε νεοταξίτικα φρούτα, το αυτό. με εκλεκτά ονόματα στις εκδόσεις του πλέον βεβαίως βεβαίως και όλη την μαχόμενη πρωτοπορία στο πατάρι του... {στην Αθήνα τουλάχιστον ένα πατάρι που σερβίρει καφέ και σκωτς, α, και λανσάρεται και ως βιβλιοπωλείο...}

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Μάρκο Τ 07/12/2009 20:24:30

        Παιδιά, αυτά τα πράγματα δεν είναι άσπρο-μαύρο. Όποιος δεν έχει πέσει στα χέρια της αστυνομίας δεν γνωρίζει πόσο ανήθικη και εξωφρενική είναι η συμπεριφορά της. Το γνωρίζω από πρώτο χέρι, διότι έτυχε να συλληφθώ κάποια στιγμή πριν από μερικά χρόνια "δι' ασήμαντον αφορμήν", επειδή κατσάδιασα έναν αστυνομικό που δεν έκανε σωστά τη δουλειά του. Το τι τράβηξα, δεν μπορώ να σας περιγράψω. Για πότε πλάκωσε η ασφάλεια, περιπολικά για να συλλάβουν τον... εγκληματία και να τον οδηγήσουν πισθάγκωνα δεμένο στο Τμήμα, δεν φαντάζεστε. Λέω, αν ήταν κανονικό έγκλημα, μπορεί να λούφαζαν, αλλά για να αντιδράσουν στην κατσάδα που έφαγε ο συνάδελφός τους, έφτασαν μέσα σε δευτερόλεπτα.

        Εξακολουθώ να πιστεύω, παρά την περιπέτειά μου, ότι το δίκιο είναι από την πλευρά του οργανωμένου κράτους και όχι από την πλευρά των ΣΥΡΙΖΑίων. Όμως κατάλαβα ότι οι Συριζαίοι πατούν πάνω στην ανήθικη συμπεριφορά της αστυνομίας και δικαιώνονται ηθικά οι πράξεις τους, τουλάχιστον στα μάτια των οπαδών τους. Πιστεύω ότι πολλοί οπαδοί του ΣΥΡΙΖΑ είναι παραπλανημένα αριστερόπουλα, που δεν έχουν που την κεφαλήν κλίναι, ιδεολογικώς, οπότε τα βάζουν με τους μπάτσους γουρούνια δολοφόνους και βρίσει ένα νόημα η άδεια ιδεολογικώς ζωή τους. Υπάρχουν βεβαίως και πολύ πιο σοβαροί άνθρωποι, και στο Ρεύμα και στους Ανανεωτικούς, όμως το στίγμα δίνεται από τους υπόλοιπους.

        Αν ο Σαμαράς ξέρει τι γίνεται, αν έχει καταλάβει τι γίνεται, τότε θα ξέρει ότι θέλει έργα και όχι λόγια πολλά στο συγκεκριμένο θέμα. Αποφασιστικότητα και εργατικότητα πολλή για να φτιαχτεί σωστή αστυνομία. Να περάσουν όλοι από σεμινάρια συμπεριφοράς στον πολίτη και στα εγκληματικά στοιχεία. Θέλει πολλή τέχνη για να φτιάξεις σωστή αστυνομία. Αλλά, κυρίως, δεν θέλει διχαστικές κραυγές. Να κατανοήσουμε το πρόβλημα, που δεν είναι πρόβλημα στείρας εγκληματικότητας.

  10. pampam avatar
    pampam 07/12/2009 07:42:57

    Τώρα θύμωσε ο ΣΥΡΙΖΑ και δε θα συνεργαστεί με το ΠΑΣΟΚ στις δημοτικές εκλογές… Ούτε στο συνδικαλισμό θα συνεργάζεται……

  11. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 07/12/2009 20:01:56

    ΤΕΛΙΚΑ ΔΕ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ!!! Η ΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ ΠΕΡΥΣΙ ΛΑΘΟΣ. Η ΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ ΦΕΤΟΣ ΛΑΘΟΣ! ΤΕΛΙΚΑ Η ΣΤΡΑΒΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΥΑΛΟΣ 'Η ΣΤΡΑΒΑ ΑΡΜΕΝΙΖΟΥΜΕ!!