#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/12/2010 21:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κόντρα Γιούνκερ - Μέρκελ για το ευρω-ομόλογο



Ο πρόεδρος του Eurogroup Ζαν-Κλοντ Γιούνκερ θεωρεί ότι η αντίθεση της Γερμανίας στην έκδοση "ευρω-ομολόγων" συνιστά "αντιευρωπαϊκή" στάση, σε συνέντευξή του που δημοσιεύεται στο περιοδικό Die Zeit.

"Απορρίπτουν την πρότασή μας πριν ακόμη την εξετάσουν. Αυτό μού προκαλεί κατάπληξη. Αυτός ο τρόπος να δημιουργούνται στην Ευρώπη θέματα-ταμπού και να μην ασχολείται καθόλου κάποιος με τις ιδέες των άλλων, είναι μία πολύ αντι-ευρωπαϊκή στάση διαχείρισης των ευρωπαϊκών υποθέσεων", δήλωσε ο επικεφαλής των υπουργών Οικονομικών της ευρωζώνης.

"Η Γερμανία κρίνει με λίγο απλοϊκό τρόπο" το θέμα των "ευρω-ομολόγων", δήλωσε επίσης ο πρωθυπουργός του Λουξεμβούργου, ένθερμος υποστηρικτής της έκδοσης κοινών ομολόγων στην Ευρωπαϊκή Ενωση.

Το Βερολίνο είναι αντίθετο, "χωρίς ούτε να κοιτάξει κάτω από τις φούστες αυτής της πρότασης", είπε ο πρόεδρος του Eurogroup.

Απάντηση Μέρκελ

Ηρεμία" συνέστησε η καγκελάριος Μέρκελ, απαντώντας στον πρόεδρο του Συμβουλίου υπουργών Οικονομικών της ευρωζώνης.  "Ας εργαστούμε ήρεμα και στοχευμένα προς το ευρωπαϊκό Συμβούλιο της ερχόμενης Παρασκευής", δήλωσε η κυρία Μέρκελ αναφερόμενη στην προσεχή σύνοδο κορυφής της ΕΕ, που θα ασχοληθεί με τον μόνιμο, μετά το '13, ευρωπαϊκό μηχανισμό στήριξης. "Εγώ λειτουργώ ήρεμα, βοηθώντας τη διαδικασία", τόνισε η ίδια απαντώντας έμμεσα στον κ. Γιούνκερ.

Η διαφωνία Μέρκελ-Γιούνκερ αφορά και την έκδοση ευρωομολόγων –υπέρ της έκδοσης ο δεύτερος, εναντίον η πρώτη. "Θέλουμε εποικοδομητικές συζητήσεις ώς την Παρασκευή, τα ευρωομόλογα δεν δίνουν κίνητρα οικονομικά", σημειώνει η κυρία Μέρκελ. "Θέλουμε καλά οικονομικά αποτελέσματα, για να βοηθηθεί το ευρώ", συνοψίζει.

Στρος Καν: "Πολύ ανησυχητική η κατάσταση στην Ευρώπη"

Από την πλευρά του ο γενικός διευθυντής του ΔΝΤ Ντομινίκ Στρος Καν από τη Γενεύη, όπου βρίσκεται, εξέφρασε την Τετάρτη "πολύ μεγάλη ανησυχία" για την "ευρωπαϊκή οικονομική κατάσταση... με επιπτώσεις που δεν εξαντλήθηκαν ακόμη" ενώ για την έκβαση της κρίσης επισήμανε ότι "είναι αβέβαια, όσο ποτέ". "Πρέπει να αποκαταστήσουμε την τάξη τάχιστα", σημείωσε ο κ. Στρος-Καν που μίλησε στην ευρωπαϊκή έδρα του ΟΗΕ στη Γενεύη.

Όσον αφορά το ευρώ, τόνισε ότι "δεν κινδυνεύει και θα είναι επίκαιρο και μετά πολλά έτη, όμως προέχει να συντονιστούν καλύτερα οι πολιτικές των κυβερνήσεων, που το μοιράζονται". "Η Ευρώπη είναι η μοναδική περιοχή του πλανήτη, που ακόμα δεν βγήκε από την κρίση, υπάρχουν ευρωπαϊκά κράτη με προβλήματα δημοσιονομικά και τραπεζικά", πρόσθεσε. "Όμως, βεβαιώνω ότι παρά ταύτα δεν διακυβεύεται η τύχη του ευρώ", δήλωσε ο κ. Στρος Καν απαντώντας σε ερώτημα που τού ετέθη.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 08/12/2010 15:07:06

    Μη σώσει και συμφωνήσουν.

    Διότι άμα εκδόσει η Κομισιόν ευρω-ομόλογα και τα πουλάει στις "αγορές" (ο θεός να τους το ξεπληρώσει) και μαζεύει λεφτά για να δανείζει εμάς, και άλλους "μπαταχτσήδες", θα μας ζητάει για να μας τα δώσει, να ελέγξει μέχρι και την παρθενιά της κόρης μας.

    Οχι μόνο συν-εκμεταλλεύσεις και "εταιρικές συμβάσεις".
    Τα σώβρακα θα μας παρει...

    Θα ζητάνε αντιπρόσωπό τους στο Υπουργικό Συμβούλιο όπως το 1840-τόσο που το κάνανε κιόλας.

    Θραξ Αναρμόδιος

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Θραξ Αναρμόδιος 08/12/2010 15:32:31

      Ενώ οι "αγορές" την θέλουν παρθένο και οσία την κόρη μας!
      Άχ πούσαι Αλογό με τα τιμημένα ομολογά σου! Και την "απογραφή" σου. Και μη μου πείς ότι έφταιγε ο Τσίτουρας, και σύ κοτζαμ καθηγητής δεν είχες ιδέα.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Ο Θείος 08/12/2010 17:37:09

        Καμία σχέση το ένα με το άλλο. ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ. Στη μια περίπτωση (αγορές) είσαι κυρίαρχο και ανεξάρτητο κράτος και δανείζεσαι από όπου θέλεις, ενώ στην άλλη δανείζονται άλλοι για σένα (μάντεψε από πού... πάλι από τις αγορές!) και σου τα δίνουν αφού πρώτα ελέγξουν πλήρως την πολιτική σου...

        Ζήτω η Ανγκέλα λοιπον, και ας ελπίσουμε αυτή τη φορά να αντέξει, όχι όπως τότε το Μάρτιο...

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Επώνυμος 08/12/2010 17:43:06

          Θα δούμε φίλε μου, Κυριακή κοντή γιορτή:
          Εις Ιανουάριον τα σπουδαία (πρόωρες εκλογές στο κράτος του Αμβούργου), Μάρτιο κληρώνει (Βάδη-Βυρτεμβέργη και Βερολίνο).
          Επιμένω στη γνώμη μου: Η όλη "αντίσταση" της στην Ευρωπαική αντιμετώπιση της κρίσης είναι 70% θέμα ψοφοθηρίας και 30 % ιδεολογικό - πολιτικό.

          • παγωτατζής avatar
            παγωτατζής @ Ο Θείος 08/12/2010 17:52:08

            Iσως να έχεις δίκιο..τής δίνει(τής Γερμανίας) και τόν απαραίτητο χρόνο να σκεφθεί....το μετά , ποιό ψύχραιμα(συμφεροντολογικά!)

          • sawas avatar
            sawas @ Ο Θείος 08/12/2010 21:32:21

            παει και ο Γιουνκερ, τα εβαλε μαζι της!!!!!

            δεν ηξερε? δεν ρωταγε?????

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Επώνυμος 08/12/2010 23:09:03

          Χα χα, η Goldmann Sachs, η J. P. Morgan και οι συνεταίροι τους του "ιδιωτικού και δημόσιου τομέα", δεν έλεγχαν την τότε "εγχώρια" πολιτική;
          Να θυμίσω αγορές πολεμικών αεροπλάνων (από ποιούς), υποκλοπές, "αερομεταφερόμενους Πακιστανούς"; Ή νομίζουμε ότι αυτά είναι "τεχνικά" θέματα;

  2. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 08/12/2010 15:29:14

    "Απλοïκή σκέψη " ("simples Denken") χαρακτηρίζει την πολιτική Μέρκελ ο Γιουνκέρ. Εξόχως τιμητικόν δι' αυτήν (!), αλλά και δια τους εγχώριους a contrario επαρχιώτες και εθνικιστές ομοïδεάτες της (και συμπολίτες μας, αλί και τρισαλί).
    Έχει κουράγιο ο πρωθυπουργός του μικρού ενδιάμεσου Μεγάλου Δουκάτου με την υβριδική Γαλλογερμανική γλώσσα. Viel merci!
    Και ο γερόλυκος παλιός καγκελλάριος Helmut Schmidt στην επίσημη Γερμανική οικονομική εφημερίδα Handelsblatt λέει ότι η Merkel "δεν ενεργεί και πολύ επιδέξια".
    Λέει και άλλα ενδιαφέροντα ο Σμίτ:
    "Οι Γερμανοί τραπεζίτες, πλήν ενός, είναι στην καρδιά τους αντιδραστικοί ".
    Στο ερώτημα άν η Γερμανία βαραίνει υπερβολικά με το βάρος της στη ζυγαριά της Ευρώπης, ο Σμίτ απαντά με ειρωνικότατο λογοπαίγνιο: "Ich glaube, Merkel merkt nicht, dass sie dies tut (Πιστέυω ότι η Μέρκελ δεν καταλαβαίνει ότι αυτό κάνει"). Περίπου την βγάζει με το IQ ραδικιού του George Busch.
    h**p://www.zeit.de/wirtschaft/2010-12/helmut-schmidt-interview
    h**p://www.spiegel.de/wirtschaft/soziales/0,1518,733327,00.html

    H Γερμανική πολιτική "βράζει", όσο και η Ελληνική.
    Η Μέρκελ ως πολιτικός ακολουθεί την τύχη Καραμανλή Β': Έχει τελειώσει. Το παρακμιακό ηλικιακο-πολιτικό ρεύμα των (δήθεν)"συντηρητικών" baby boomers (στην πραγματικότητα με το αζημίωτο υπηρετών της "αγοράς"), αφήνει πίσω του ερείπια σε όλη την Ευρώπη, και όχι μόνον.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Ο Θείος 08/12/2010 17:38:03

      Τι γνώμη έχεις για τον Γκούττενμπεργκ;

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Επώνυμος 08/12/2010 17:54:03

        Ο Karl-Theodor Maria Nikolaus Johann Jacob Philipp Franz Joseph Sylvester Freiherr von und zu Guttenberg (παρακαλώ), είναι ανερχόμενος αστήρ, χωρίς φθορά (Υπουργείο άμυνας), κατά πολλούς ο μελλοντικός υποψήφιος καγκελλάριος.
        Προσεκτικός, δημοφιλής, παίζει ανάμεσα στις φράξιες. Το μειονόκτημα του: Είναι του μικρότερου συντηρητικού κόμματος (CSU, αποικλειστικά Βαυαρικού) και οι παλιότεροι υποψήφιοι από τις τάξεις τους έχουν αποτύχει (Stoiber και παλιά ο F. J Strauss).
        Με την απαξίωση του FDP (κάτω από το όριο 5 %) οι CDU/CSU πρέπει να επιλέξουν ή πιθανότητα "μεγάλου συνασπισμού" με SPD, ή ανοιχτή οδό επικοινωνίας με τους Πράσινους. Αλλά οι τελευταίοι, σε δημοσκοπική άνοδο, μόλις έσπασαν το συνασπισμό CDU/Πρασίνων στο Αμβούργο, προκαλώντας πρόωρες εκλογές.
        Ο Γκούτεμπεργκ πιθανότατα δεν είναι αποδεκτός από τους αδύνατους στη Βαυαρία Σοσιαλδημοκράτες. Η συνεργασία με τους Πράσινους προκαλεί διαιρέσεις μέσα στο CDU και CSU.

        • παγωτατζής avatar
          παγωτατζής @ Ο Θείος 08/12/2010 18:11:36

          Μέ μιά λέξη ψιλο-χιτλερικός Θείε, πέστο μην τόν ωραιοποιείς..Οχι βέβαια ότι δεν έχει πιθανότητες. Κάθε άλλο μάλιστα..στην Γερμανία πολιτεύεται..
          Πω ! Πω! έτσι και βγεί θα αναστενάξουν οι απανταχού αριστεροί.Και οι Πράσινοι θα αυξάνουν τά ποσοστά τους με γεωμετρική πρόοδο!!!

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ παγωτατζής 08/12/2010 22:04:42

            Δεν είναι σωστό αυτό που λές. Δεν είναι "χιτλερικός" επιδή είναι Βαυαρός και CSU. Το πολύ πολύ να βγεί κάπως ψιλοαυτονομιστής a la Catalan, αλλά ούτε τέτοια δείγματα έχει δώσει μέχρι τώρα.
            Το ίδιο ("Χιτλερικός") έλεγαν όταν ήμουν νέος και για τον "ισόβιο Βαυαράρχη" Franz Joseph Tito (συγγνώμη Strauss, ήθελα να πώ), αποτυχημένο υποψήφιο Καγκελλάριο (τον νίκησε ο Σμίτ ή Μπράντ, συγγνώμη ξεχνώ). Αλλά ο F.J. ήταν βασικά κομπιναδόρος: Συγχωρεμένος χρόνια, αλλά φρόντιζε να φέρει (με ανάλογη μίζα, 10 εκ. $ αυτός και το κόμμα του) στη Γερμανία τα F-104 Starfighter της Lokheed. Τα λεγόμενα "ιπτάμενα φέρετρα", που έπεφταν σαν πνιγμένα κουνέλια. 292 πτώσεις, 115 νεκροί πιλότοι.
            h**p://en.wikipedia.org/wiki/Franz_Josef_Strauss
            Και ο Βόλφ Μπίρμαν έγραψε:

            Franz Josef hat dem deutschen Volk
            die Starfighter gekauft,
            und immer, wenn einer vom Himmel fiel,
            dann hat sich der Dicke voll Mitgefühl
            ein Haupthaar ausgerauft.

            Ο Φράντς Γιόζεφ αγόρασε Starfighter
            για το Γερμανικό λαό
            και κάθε φορά που πέφτει ένα,
            γεμάτος συμπόνοια ο χοντρός
            βγάζει μια τρίχα απ' το κεφάλι.
            h**p://www.nomorelyrics.net/de/wolf_biermann/8925-starfighter-songtexte.html
            Έτσι. Μη ξεχνιόμαστε. Μή νομίζουμε ότι μόνον εδώ έχουμε πολιτικούς σαν το "στρατηγό" και τον "άνθρωπο μας στο Αζερμπαιτζάν".
            Ή ότι μόνον η Ζίμενς λαδώνει.

          • παγωτατζής avatar
            παγωτατζής @ παγωτατζής 09/12/2010 00:14:51

            Nαι Θείο μου ,σίγουρα τόν αδικώ...
            Αμα βγεί θείο μου αυτός και τον γνωρίσουν οι 27 συνέταιροι κάνα χρόνο,εμείς οι Νότιοι θα ανακηρύξουμε τήν Μέρκελ Αγία!! Ισως και οι Γάλλοι... και
            ο Μπερλουσκόνι μάλλον θα τού ζητήσει προστασία!!!

          • παγωτατζής avatar
            παγωτατζής @ παγωτατζής 09/12/2010 00:18:53

            ...καλά για τόν Strauss ..παιδί τού μεσοπολέμου...με οδηγό την πείνα μεγάλωσε..ωσπου να τού δώσει υπερηφάνεια ό αδελφός με το μουστακάκι
            Τί περίμενες...Εμάς αυτοί που τα τρώνε είναι σύγχρονοι με στερητικά σύνδρομα, εν σχέσει με τόν Χανς...

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Ο Θείος 08/12/2010 23:56:46

          Όλοι ρισκάρουν πάντως, τα Γερμανικά κόμματα.
          Η Μέρκελ - CDU/CSU, άν και "κάηκαν" την άνοιξη στη Β. Ρηνανία, ρισκάρουν πάλι με τα Ευρωπαικά και την εσωκομματική πολυφωνία.
          Οι SPD ρισκάρουν άν θα έχουν πιό ψηλό ποσοαστό από τους Πράσινους. Ο κανόνας συμμαχικής διακυβέρνησης είναι "ο μεγάλος μάγειρας, ο μικρός σερβιτόρος".
          Οι Πράσινοι ρισκάρουν με τη ρήξη της κυβερνηστικής συνεργασίας με το CDU στο Αμβούργο; Άν οι ψηφοφόροι τους εκλάβουν ότι το έκαναν ως στενοκομματική τακτική (προκαλώντας πρόωρες εκλογές τη στιγμή που είναι σε δημοσκοπική άνοδο), θα τους τιμωρήσουν.
          Το κυβερνητικό FDP ρισκάρει να γίνει εξωκοινοβουλευτικό κόμμα.
          Η Αριστερά (Linke) θέλει να διατηρήσει τη διακυβέρνηση με το SPD που έχει στο Βερολίνο, αλλά Πράσινοι και SPD δεν τους θέλουν ως παρτεναίρ στην Ομοσπονδιακή κυβέρνηση.

          • παγωτατζής avatar
            παγωτατζής @ Ο Θείος 09/12/2010 00:23:00

            Εγώ Θείο βλέπω τούς Γερμανούς να πολώνουν..Στα άκρα οι ενισχύσεις.(πρασινοι,Linke- CSU)
            Ο μεσαίος χώρος έπαψε να ελκύει..τούς Γερμανούς.

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/12/2010 16:09:24

    καλά... αφελής είναι και αυτός... Πόσο φιλο ευρωπαίοι ήταν οι Γότθοι ή οι Βίκιγκς;

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ archaeopteryx 08/12/2010 16:24:31

      Αυτός θαυμάζει τον Καρλομάγνο. Το Aix La Chapelle είναι δίπλα στο Λουξεμβούργο. Και παρότι Φιλελεύθερος, συμπαθεί και τον άλλο γείτονά του, κάποιον Κάρολο από το Trier.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ archaeopteryx 08/12/2010 21:25:38

      ...με πληγώνεις και είσαι και ...αρχαίος: οι Γότθοι και οι Βίκινγκς λάτρευαν τους Ευρωπαίους .... μετά τις επιδρομές, κυριολεκτικά.
      Οι μεν για Βαλχάλα και οι άλλες για άλλα...

      ;-)

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ archaeopteryx 09/12/2010 00:33:10

      Οι Γότθοι ανέκαθεν ήταν φιλοευρωπαίοι γι'αυτό διαχρονικά από τον 2ο αι μΧ και μετά, προσπαθούσαν να προσαρτήσουν ολόκληρη την Ευρώπη.
      Αυτό σημαίνει ότι την αγαπούν πολύ!

  4. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 08/12/2010 16:31:21

    Merkel merkt nicht, dass sie dies tut !!!
    Σε αυτιά γερμανομαθούς ακούγεται εξαίσια το καλαμπούρι. Και εξόχως πολυσήμαντα: Merken, melken (=αρμέγω).
    «Κι ήταν στα στήθια άσπρα σαν τα γάλατα
    και μου έλεγες: Γαργαλα τα»!
    Παλιές αμαρτίες, διαχρονικές και οικουμενικές.
    Κύριε άφες αυτοίς, ου γάρ οίδασι τι ποιούσι.

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ Ο Θείος 08/12/2010 16:41:21

      Μόνο χαζή δεν είναι ή Μερκελ Θείο!!! ό γέρος ό σοσιαληστής ξεκούτιανε
      Αυτός θυμάται ακόμη το NO του Nixon στούς Γάλλους......Εκείνης της εποχής είναι..Εχεις δει πολλούς Γότθους να παραδίνουν τα όπλα πού λέει και ό Αρχαίος...
      Και ή Μέρκελ βρίσκεται σε πόλεμο αυτήν την στιγμή...Θείο

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ παγωτατζής 08/12/2010 17:25:42

        τα όπλα κι αν τα παραδώσουν, το σεντούκι με τα λάφυρα ΔΕΝ το δίνουν.

        • παγωτατζής avatar
          παγωτατζής @ archaeopteryx 08/12/2010 17:41:17

          χα!χα!χα!χα!...σωστοοοοός.....
          Πεθαίνουν πάνω σ΄αυτό!!

        • παγωτατζής avatar
          παγωτατζής @ archaeopteryx 08/12/2010 17:43:05

          .......Οχι τίποτα άλλο αλλά μερικοί προσπαθούν να πάρουν και τά λεφτά από την Μέρκελ πουλώντας της ..συναίσθημα!!!! χα!χα!χα!

      • oxoxo avatar
        oxoxo @ παγωτατζής 09/12/2010 00:45:26

        Ο βαρώνος Γκούτεμπεργκ αν και προέρχεται από το μικρότερο χριστιανοκοινωνικό κόμμα της Βαυαρίας έχει δείξει ότι έχει στόφα ηγέτη. Σίγουρα θα παίξει ρόλο στη μετά-Μέρκελ εποχή.

        ΥΓ.: Μόνο απόγονοι Γότθων και Βίκινγκς δεν είναι οι Γερμανοί. Των πρώτων θα βρεις περισσότερους στην Ελλάδα. χχχαχαχαχα

  5. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 08/12/2010 21:22:11

    Λοιπόν, τώρα που το ξανασκέφτομαι, ο Γιούνκερ λέει Ο,ΤΙ ΝΑ 'ΝΑΙ! Η ιδέα του ευρωομολόγου είχε απορριφθεί όταν γινόταν οι συζητήσεις για το πώς θα φτιάξουν την ΟΝΕ. Τώρα θα την απορρίψουν;...

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Επώνυμος 08/12/2010 21:47:40

      Στην κατάσταση, όπως έχει διαμορφωθεί υπάρχουν οι λύσεις (για τις χώρες του €):

      -δανείζεσαι απευθείας από την ΕΚΤ.
      Αποτέλεσμα;
      Θα κλείσουν ορισμένες Τράπεζες, δεν θα αυξηθούν μερικές περιουσίες και θα φωνάξουν ορισμένα ΜΜΕ και Κεντρικοί Τραπεζίτες (ακόλουθοι και υπάλληλοι Τραπεζών) αλλά το κόστος δανεισμού θα πέσει 400%+ ...
      Πιθανόν;
      Δεν θα γίνει όσο οι πολιτικοί σε όλες τις χώρες είναι απλοί υπάλληλοι

      -ευρωομόλογο
      Στην ουσία κάνεις ότι και οι ΗΠΑ, έμμεσα, αντί να ξεκινήσεις τον ...Χολαργό να κόβει και να ρίχνει πληθωριστικό χρήμα το βαφτίζεις ευρωομόλογο.
      Αποτέλεσμα;
      ξεπερνάς τη κρίση μέσο πληθωριστικού χρήματος και για να μην χάσεις την μπάλλα βάζεις (εύκολο...) και εφαρμόζεις (δύσκολο έως αδύνατο) κανόνες στην αγορά...
      Πιθανόν;
      Δυστυχώς έχει δίκαιο ο παλαιός παππούς πέρα από το Ατλαντικό: μέχρι να συζητήσουν και να συμφωνήσουν οι ηγέτες μας (της Ευρώπης ντε) θα έχει ήδη κοπεί: μάρκο, σελίνι, λιρέτα, δραχμή κλπ και η ΕΕ θα έχει αντί για πεσέτα πετάξει λευκή πετσέτα.
      Ασε που οι ηγέτες είναι απλοί υπάλληλοι ...τραπεζών

      -κόψιμο μονέδας;
      τα ίδια με το προηγούμενο

      -πας σε άλλη πορτοκαλιά...;

      Μια λύση θα ήταν οι ...Κινέζοι / Ινδοί κλπ να αγόραζαν μερικές εκατοντάδες ευρωπαικά ομόλογα.
      Εχουν χρήμα, έχουν κάτι τρις σε ομόλογα $ .

      Αδύνατο, γιατί είτε σε λένε Μέρκελ είτε ΓΑΠ είσαι η αυλή του Ατλαντικού και οι αυλικοί που αλλαξοπιστούν πάντοτε διαγράφονται.
      Πέρα από το status υπάρχει και μια πρακτική αδυναμία και δεν ενοώ της αντίληψης και της ..."λεβεντιάς" πρέπει να διαθέτεις ..."λεβεντιά" .

      Οι ηγέτες που περιμένουν οι λαοί λύση ...σαν τις μαρμαρόπλακες του Μωυσή είναι απλά υπάλληλοι των τραπεζών.
      ...και ο Θεός είναι ένας (σε όποιον πιστεύει κανείς) αλλά τα λεφτά είναι πολλά και κινούν και διοικούν, οι υπόλοιποι όλοι απλά υπακούν.

      Τι θα γίνει;

      το δικό μας μαγαζί δεν έχει πρόβλημα. Πολλοί μπορεί να ξαφνιαστούν ή να πέσουν από τα σύννεφα αλλά από το 1824 χρεοκοπημένοι είμαστε και εντολοδόχοι των αφεντικών.
      Είτε μείνεις στο € είτε ξεκινήσεις για Χολαργό, το μόνο που αλλάζει όπως λειτουργεί η "Δημοκρατία" μας είναι το λάσκο στο σκοινί της μαριονέτας.
      Για να αλλάξεις κάτι δεν αλλάζεις τους κανόνες του παιχνιδιού, πρέπει να αλλάξεις το παιχνίδι.

      Αλλά χρειάζονται ...φρύδια.
      Να τα έχεις και να τα επιδεικνύεις όπου και όποτε χρειάζεται.
      Δεν υπάρχουν πλέον τέτοιοι Ευρωπαίοι ηγέτες, υπάρχουν απλοί διαχειριστές.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Επώνυμος 08/12/2010 22:29:05

      Επώνυμε, δεν καταλαβαίνεις πού πάει το πράγμα?

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Orestios 08/12/2010 22:45:19

        Αν εννοείς τη χώρα, δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί το πράγμα δεν πάει πουθενά: είμαστε πεθαμένοι και δεν μας το έχουν ανακοινώσει (...το μόνο σωστό του Ρουμπινί)
        Ακόμα και με την επιμήκυνση είναι αδύνατο να βρεθούν 122 δις από τις αγορές σε διάστημα 3 χρόνων, σε ότι και να πιστεύεις.
        Δεν μπορείς να μιλάς για λύσεις όταν αφετηρία έχεις το Μνημόνιο και διαδρομή τις λεπτομέρειες.

        • Orestios avatar
          Orestios @ Ο Ιθαγενής 08/12/2010 23:10:20

          Συνοψίζοντας το GAP οδήγεί την χώρα στην καταστροφή ενσυνείδητα.

  6. PELIAS avatar
    PELIAS 08/12/2010 21:27:52

    Με το μακρύ του ενός και με το κοντό του άλλου προβληματίζομαι, άν είναι πιο σωστό να πτωχεύσει μόνο η χώρα μας ή να πτωχεύσουν και άλλες και σε τελική ανάλυση όλο το συνοθύλευμα, της Frau Merkel συμπεριλαμβανομένης.

    Μετά όμως έρχεται το κρίσιμο ερώτημα

    Με τα λεφτά μας, με τις καταθέσεις μας, τις τράπεζές μας τί γίνεται; Άν πούμε στο ευρώ ότι, αυτό δέν "ισχύει", όπως μας λένε μερικοί, τότε τί θα ισχύει; η δραχμή; το μάρκο; το σελίνι;

    Δέν συζητώ βέβαια για ισοτιμίες. Αλλά το πιάτο με τί γεμίζει;

    Είπαμε όχι ισοτιμίες. Αλλά απο ατιμίες Νάααα ...

    ΠΕΛΙΑΣ

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/12/2010 22:08:59

    Ακουω οτι ο Ψωμιαδης θα κανει την εκπληξη, προσκομιζοντας εγγυητικη της BOC υψους 10Δις Δολλ.... να ρεφαρει και ο ΓΑΠ !!! ο νεος Κοσκωτας σε νεα κολπα απο τη φυλακη επισης.

    ΠΠ

  8. man8os avatar
    man8os 08/12/2010 22:58:56

    Η Γερμανια οφειλει να συνδεσει την τυχη της με αυτη των Νοτιων.
    Οπως ο Churchil ειπε The British Empire and the French Republic linked togither in thein good and in their need, we will defend to the death our native soil, like good comrades, we should go onto the end, we shall fight in France, we shall fight on the seas and oceans, we shall fight with growing confidenve in the air,we should defend our island whatever the cost may be, we shall fight on the beaches, we shall fight on the landing grounds,we shall fight in the fields and in the hills, we shall never surrender.
    Aυτο περιμενω να ακουσω απο το Βερολινο πρωτα, και απο το Παρισι υστερα.
    Να πουνε θα σωσουμε την Ευρωπη στο ονομα της αλληλεγγυης και θα κανουμε οτι χρειαστει. Και δεν θα πεταξουμε κρατη εκτος. Ταυτοχρονα να ξεσκεπασουν αμεσα τα Αμερικανακια της ΕΕ με οποιο τροπο κριθει απαραιτητος και να πεσουν οι φιλοαμερικανικες κυβερνησεις.