29/01/2009 14:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κόντρα Αλαβάνου - Κακλαμάνη για Βωβό και ΠΑΟ

 
_________________________________________________________________________________________________
Παρουσιάζοντας επίκαιρη ερώτησή του στη Βουλή, ο A. Αλαβάνος κατηγόρησε τον δήμαρχο Αθηναίων ότι δεν ενδιαφέρεται για το γήπεδο του Παναθηναϊκού αλλά για να γίνει η επιχείρηση - μεγαθήριο του κ. Βωβού, που προσβάλλει την περιοχή. «Ο Δήμαρχος προσβάλλει την νομιμότητα και εκβιάζει» ανέφερε ο κ. Αλαβάνος και
τόνισε πως η απόφαση του ΣτΕ αναφέρει ότι μπορεί να κατασκευαστεί το γήπεδο ανεξάρτητα από τις ενστάσεις ως προς το εμπορικό κέντρο. Κατηγόρησε επίσης την κυβέρνηση ότι «φυγομαχεί», επειδή δεν προσήλθαν στη Βουλή για να απαντήσουν ούτε ο Γ. Σουφλιάς, ούτε ο Προκόπης Παυλόπουλος.

Υπενθυμίζουμε ότι η νομοθετική ρύθμιση της κυβέρνησης Καραμανλή με την οποία δίνεται στο ακίνητο του κ. Βωβού ο «διπλάσιος συντελεστής δόμησης» συνυπογράφεται από τους υπουργούς ΠΕΧΩΔΕ και εσωτερικών, αλλά και τον κ. Βουλγαράκη. Εξάλλου, μόλις 22 ημέρες από την δημοσιοποίηση σε ΦΕΚ της νομοθετικής ρύθμισης έγινε το προσύμφωνο συμβολαίου για την αγορά του οικοπέδου της ΕΤΜΑ από τον κ. Βωβό. Ποιος έκανε το προσύμφωνο; Η σύζυγος του κ. Βουλγαράκη, η κ.  Πελέκη.

Διαβάστε κι αυτά:

Περι Ελαιώνα, υπουργικών συζύγων και κατασκευαστών

Γιατί η κ. Πελέκη είναι και στα συμβόλαια για τον Ελαιώνα;

Πιάστε μας κορόιδα, Πελεκή-στε τα όλα!

Αντεπίθεση Κακλαμάνη

Η απάντηση του δημάρχου Αθήνας Νικήτα Κακλαμάνη στην επίθεση που δέχθηκε από τον Αλέκο Αλαβάνο ηταν η εξής: «Είναι κρίμα που η Αριστερά εκπροσωπείται από υβριστάς ... είναι αυτονόητο όταν τα ποσοστά του ΣΥΡΙΖΑ από 18% έχουν κατέβει στο 7%, στον κ. Αλαβάνο να φταίνε οι πάντες γι’ αυτή την κατρακύλα, εκτός από τον ίδιο τον αρχηγό του και την πολιτική που ακολουθούν στο θέμα της “Διπλής Ανάπλασης” και του γηπέδου του ΠΑΟ».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. osaperas avatar
    osaperas 29/01/2009 14:57:04

    Συγνώμη, αλλά έχω μία απορία.

    Στη πρόσφατη "συγνώμη" που ζητησε ο Βουλγαράκης συμπεριλαμβάνεται κι αυτή η "μπίζνα" με το Βωβό, ή αναφερόταν μόνο στις παλιές;

    Είναι-ας πούμε η "συγνώμη¨" του για όσα ξέρουμε ότι έχει κάνει ή και για όλα όσα σιγά-σιγά, με τον καιρό θα μάθουμε, ότι έχει κάνει;

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/01/2009 15:00:43

    θα παει ο Τζιγγερ στον Αλεξις να συζητησουν !

    Δινω όσα όσα να παρευρεθω στην συνατηση κορυφης. Αλλο επιπεδο ρε παιδι μου. Μακραν.

    Πως και πως περιμνω και τις κοινες (!!!?? ) δηλωσεις με την ληξη !.

    Η απολυτη δυστυχια = Ψηφοφορος Συνασπισμου + Παναθηναικος !

    ΠΠ

  3. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 29/01/2009 15:18:32

    Με μόνη διαφορά ότι το "ψηφοφόρος ΣΥΝ" μεταβάλλεται, ενώ το "Παναθηναικός" (γενικότερα δηλαδή η ομάδα κάποιου - εγώ δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με το ποδόσφαιρο) δεν αλλάζει με τίποτα!

  4. Davos avatar
    Davos 29/01/2009 15:25:45

    @4-όπως το θέλουν τα ανεξάρτητα γκάλοπ και τα ΜΜΕ …

  5. bill avatar
    bill 29/01/2009 15:26:41

    Εχει το θρασος να διαμαρτυρεται κι απο πανω ο Κακλαμανης για τις σκανδαλωδεις συμβασεις...Ρε σαν
    πολυ αερα εχουν παρει ορισμενοι!Ως ποτε θα τους
    ανεχομαστε ρε παιδια;

  6. osaperas avatar
    osaperas 29/01/2009 15:41:50

    Δεν ειναι άσχετη η ερώτηση μου-μην με σβήσεις φάκτορα.
    Ξέρει κανείς σε πόσες επιτροπές στο Δήμο είναι ο Κικίλιας;

  7. ataktos avatar
    ataktos 29/01/2009 15:49:24

    @8-Αυτές ούτε ο ίδιος δεν της ξέρει και γ αυτό δεν της αναφέρει στο www.kikilias.gr βλέπω να είναι πάντως ΦΙΡΜΑ κάτσε καλά λες……

    factorx: αν σου αρέσουν τα βίτσια στο bourdella.gr

  8. irena avatar
    irena 29/01/2009 15:58:09

    Μας έχουν ποια μάθει μια Βατοπεδι ,μια εδω μια εκεί …

  9. irena avatar
    irena 29/01/2009 16:06:14

    Ε αφού έκανε «σουτ» στην ανεργία... και όλοι στην Αθήνα δουλεύουν μέρα-νύχτα τώρα τι άλλο περιμένεις ..

  10. mp avatar
    mp 29/01/2009 16:27:55

    Μην ανησυχείτε.
    Αν το θέμα πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις από όσο φανταζόντουσαν στην αρχή, θα βγει ο Καραμανλής και θα αναλάβει την ευθύνη που δεν εκτίμησε πόσο σοβαρή ήταν η κατάσταση!!

    factorx: Αν ξαναχρησιμοποιήσει ως νικ το "αντί" είσαι εκτός

  11. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 29/01/2009 16:47:13

    factorx- ειμαι παπους ποια οχι τετοια μπρρρρ

  12. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 29/01/2009 18:08:53

    1 Osaperas

    Δεν μπορεσε να πει την συγγνωμη και ειπε σορρυ το παιδι!

    Λογω ανατροφης,οπως διαπιστωσαμε στο αμφιθεατρο του Α.Π.Θ,τις δυσκολες λεξεις τις λεει στ αγγλικα.

    Γι αυτο και τα παιδια του πανε στο Αμερικανικο Κολλεγιο,να μαθουν τους μοντερνους ποιητες
    Τζων Οφσορ και Τζουζεπε Λαμογιο...

    Ο πεθερος του παντως μπορει να μεσολαβησει ωστε η αγαπημενη του ομαδα να φτιαξει γηπεδο-ευλογημενο-στο Αγιον Ορος!

  13. adbusters avatar
    adbusters 29/01/2009 18:40:56

    η σωστή σειρά του σκάνδαλου είναι Μπακογιάννη, Σουφλιάς,Βουλγαράκης,Πελέκη, Βωβός, Κακλαμάνης, Τζίγγερ. Έπεσε ο πρώτος τοίχος με την απόφαση του ΣτΕ, έτσι και πέσουν καναδυό ακόμα, ο Νικήτας μέχρι εισαγγελέα θα φτάσει... Αχχχχχ...! Αυτή θα είναι συνάντηση, όχι Τζίγγερ- Τσίπρας.

  14. osaperas avatar
    osaperas 29/01/2009 18:48:51

    @14
    Ο Βωβός τι δουλειά έχει στη λίστα των "σκανδαλισθέντων";
    Μπίζνες κάνει ο άνθρωπος.
    Θα έλεγα μάλιστα ότι δεν θα έπρεπε να είναι στη λίστα και ο Τζίγκερ.
    Κι αυτός μπίζνες κάνει με τον Παναθηναϊκό. Άσχετα βέβαια εάν βαδίζει σταθερά από τη μία αποτυχία στην άλλη. Ίσως μάλιστα -αν και δεν ξέρουμε τα ενδοοικογενειακά τους- ο ουσιαστικός λόγος που ο Βαρδής τον έστειλε στον παναθηναϊκό είναι για να γλιτώσει τις υπόλοιπες επιχειρήσεις τους. Όπως είχε γίνει παλιότερα και με το θείο τουν Γιώργο τον γνωστό ως Ρίγκο.

  15. nontas avatar
    nontas 29/01/2009 20:16:09

    Η φωτο που δημοσιευεται ειναι πολυ αποκαλυπτικη.
    Δηλαδη αυτο το μπετον που βλεπουμε θα καταστραφει?

  16. αα avatar
    αα 29/01/2009 21:12:43

    Προσφυγή στο ΣτΕ και από τους εργαζόμενους της «Μπ.Βωβός»

    Mία ακόμα προσφυγή στο ΣτΕ για το γήπεδο του ΠΑΟ στο Βοτανικό στο πλαίσιο της Διπλής Ανάπλασης. Αυτή τη φορά από τους 734 εργαζόμενους και συνεργάτες της «Μπ.Βωβός», οι οποίοι ζητούν ανάκληση της πρόσφατης απόφασης του ΣτΕ, υποστηρίζοντας ότι κινδυνεύουν να βρεθούν χωρίς δουλειά.

  17. osaperas avatar
    osaperas 29/01/2009 21:19:14

    @17
    Ωχ τι θα έχουμε τώρα; σύγκρουση του υπερήφανου ελληνικού λαού με τον υπερήφανο ελληνικό λαό;

  18. KaryID avatar
    KaryID 29/01/2009 22:00:35

    @18: Αυτός είναι ο κοινωνικός διχασμός που λέγαμε.

  19. Christos avatar
    Christos 30/01/2009 09:43:12

    Η πολιτική του Κακλαμάνη είναι υβριστική απέναντι στα νόμιμα δικαιώματα των πολιτών να προσφύγουν στη Δικαιοσύνη. Ο Κακλαμάνης λειτουργεί ως τσιράκι του Βωβού και όχι ως δήμαρχος πολιτών. Δεν ξέρω το νόμο αλλά, νομίζω, τέτοιες συμπεριφορές μέχρι και καθαίρεση από το δημαρχιακό αξίωμα...

  20. Decay avatar
    Decay 30/01/2009 15:47:14

    Καιρός να μάθεις το νόμο.