#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/06/2009 18:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κόλαφος για τη Ντόρα

Κόλαφο για την  Ντόρα Μπακογιάννη και τις προσπάθειές της να μεταφέρει τις ευθύνες για το περίφημο σήμα για τον Καραβέλλα, αποτελεί σημερινή ανακοίνωση της Ένωσης Διπλωματικών Υπαλλήλων. Μεταξύ των άλλων τονίζει ότι το απόρρητο τηλεγράφημα πήγε αμέσως στο γραφείο της κ. Μπακογιάννη δηλαδή το Σάββατο 23 Μαΐου και όχι την Τρίτη 26 Μαΐου όπως δήλωσε δημοσίως η υπουργός Εξωτερικών.

Η ανακοίνωση:

Έντονη ανησυχία και έκπληξη προκαλεί στην Διπλωματική Υπηρεσία η προσπάθεια της πολιτικής ηγεσίας του ΥΠΕΞ να επιρρίψει ευθύνες σε Έλληνες διπλωμάτες για δήθεν ολιγωρία τους , σε ό,τι αφορά την έγκαιρη ενημέρωση των αρμόδιων Αρχών για την διαφυγή στο εξωτερικό υποδίκου στην υπόθεση Siemens.

Η ΕΔΥ απευθύνεται στην Κοινή Γνώμη της χώρας για να διαβεβαιώσει ότι κανένας διπλωματικός υπάλληλος δεν ολιγώρησε, όπως έσπευσε να προεξοφλήσει η πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Εξωτερικών. Αντίθετα, λόγω της δομής του συστήματος διακίνησης των απορρήτων τηλεγραφημάτων στο ΥΠΕΞ, το Διπλωματικό Γραφείο Υπουργού είχε στη διάθεσή του το απόρρητο και εξαιρετικά επείγον τηλεγράφημα του Έλληνα Πρέσβυ στο Μοντεβιδέο από την πρώτη, κυριολεκτικά, στιγμή που έφθασε στην Κρυπτογραφική Υπηρεσία του Υπουργείου.

Έκτοτε, η πολιτική ηγεσία του ΥΠΕΞ ήταν αυτή που επέλεξε τους ρυθμούς ανταπόκρισής της στο τηλεγράφημα του Έλληνα Πρέσβυ στο Μοντεβιδέο αλλά και τον τρόπο ενημέρωσης του αρμοδίου Υπουργείου Δικαιοσύνης. Υπενθυμίζουμε ότι στην Ελλάδα υπάρχουν τηλέφωνα, κρυπτο - fax, ενώ επί δεκαετίες μέλη του Υπουργικού Συμβουλίου λαμβάνουν ανά χείρας κατεπείγοντα απόρρητα τηλεγραφήματα του ΥΠΕΞ από αγγελιαφόρους αστυνομικούς.

Η ΕΔΥ συμπαραστέκεται με όλες τις δυνάμεις της στους συναδέλφους που αντιμετωπίζουν ανυπόστατες κατηγορίες, δίκην αποδιοπομπαίων τράγων, για αποφάσεις, χειρισμούς και ευθύνες των πολιτικών τους προϊσταμένων.

Το Δ.Σ. της ΕΔΥ

Απάντηση της υπουργού Εξωτερικών

Η Ντόρα Μπακογιάννη απαντώντας σε ερώτηση δημοσιογράφου σχετικά με ανακοίνωση της Ένωσης Διπλωματικών Υπαλλήλων δήλωσε: «Έχει εκδοθεί μια ανακοίνωση η οποία πρώτον στερείται βάσης, ουσιαστικά ψεύδεται και δεύτερον αυτό που έχω να παρατηρήσω είναι ότι προσπαθεί να προκαταλάβει την ΕΔΕ. Θα πρέπει να αντιληφθούν και οι διπλωματικοί υπάλληλοι και το όργανο που τους εκπροσωπεί ότι δεν διαφέρουν σε τίποτα από τους υπόλοιπους δημοσίους υπαλλήλους. Εάν έχουν ολιγωρήσει θα υποστούν κυρώσεις».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Skazi avatar
    Skazi 02/06/2009 18:25:42

    Αμήν

  2. τεμπελης avatar
    τεμπελης 02/06/2009 18:27:59

    ...επιορκοι κρατικοι λειτουργοι και παραπλανηθεντες υπουργοι...
    το γνωστο τροπαρι...

    Ο ...δεν ηξερα,
    ..δεν ακουσα,
    ...δε ρωτησα,
    ...θυμωσα,
    ...κουραστηκα,
    ... αναλαμβανω την πολιτικη ευθυνη,
    ... λεω και καμια παπαρια για ατακα...

    για να ακουσουμε τι θα πει (για ατακα...)

  3. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 02/06/2009 18:28:13

    Το κακό είναι ότι οι οπαδοί της οικογένειας είναι σαν χάνοι, χάφτουν ό,τι τους λέει η οικογένεια. Δεν μπορούν να σκεφτούν λογικά. Η δηλητηριασμένη από τη Μητσοτακέικο σκέψη τους πάντα θα τους λέει ότι όλοι οι άλλοι συνωμοτούν για να εκθέσουν τον "ένα και μοναδικό σωστό πολιτικό που έβγαλε ποτέ η Ελλάδα". Το ζητούμενο είναι να πείσουμε αυτούς ότι κάτι δεν πάει καλά με τους Μητσοτάκηδες. Αν χάσουν εντελώς το, έστω και περιορισμένο λαϊκο έρεισμα που έχουν, τότε θα απαλλαγούμε από δαύτους μια για πάντα.
    Όπως σας έχω και πει και παλιότερα, ως πρώην οπαδός της οικογένειας ξέρω καλά πώς σκέφτεται και τι σόι παραμύθι τρώει ο οπαδός τους. Ας ελπίσουμε αυτές οι εξελίξεις να πείσουν και τους πιο πιστούς οπαδούς τους. Αν και δεν το πιστεύω...

  4. αχβαχ avatar
    αχβαχ 02/06/2009 18:28:33

    Νομίζω ότι πρέπει να ζητηθεί η παραίτησή της.

  5. Γιάννης avatar
    Γιάννης 02/06/2009 18:30:46

    Εγώ ότι πρέπει να συλληφθεί.

  6. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/06/2009 18:32:04

    Τιτίνα ζωγράφισες πάλι ... !!!

  7. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/06/2009 18:37:28

    Πότε θα της κοπεί αυτό το ψεύτικο συραμμένο χαμόγελο;
    Πότε;

  8. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 02/06/2009 18:40:03

    1. Θανάσιμο αμάρτημα του προϊσταμένου να κατηγορεί τους υφισταμένους του.

    2. Οι διπλωματικοί υπάλληλοι βλέπουν ότι τελειώνουν τα ψωμιά της στην πορεία προς τη διαδοχή. Αλλιώς δεν θα ήταν τόσο ωμοί στο άδειασμα που της έκαναν.

  9. theo1611 avatar
    theo1611 02/06/2009 18:41:07

    Κλασσική περίπτωση ελληνικής κουτοπονηριάς:

    Εσείς το στείλατε αλλά εμείς δεν το είδαμε!!!

    ΥΓ: Σου τάλεγα αλλά δεν άκουγες!!!

  10. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 02/06/2009 18:44:56

    Τρελό σόου!

    Δημιουργούμε άμεσα εταιρεία τσάρτερ για Λατινική Αμερική να τους χώσουμε όλους εκεί το επόμενο διάστημα?

    Σας τα έλεγα ότι το Δυτικό ημισφαίριο από Καλιφόρνια μέχρι τη Γη του Πυρός θα γεμίσει Έλληνες πολιτικούς αυτό το καλοκαίρι αλλά δεν με πιστεύατε...

    Επίσης, έχουμε αφήσει λίγο το σκάνδαλο ΜΑΝ ή Αμάν. Αλήθεια ποιά καινούργια ονόματα μεσαίων στελεχών του ΠΑΣΟΚ φιγουράρουν και πως αυτοί και οι κολλητοί τους παίζουν με το Παπανδρεικό μπλοκ τώρα?

    Απαντήσεις μην περιμένετε, απλά αναρωτηθείτε, όταν...και αυτά σκάσουν με εκκωφαντικό θόρυβο προσεχώς.

    Όσο αφορά τη "Ντόρα-τώρα", μια ερώτηση. Γιατί ακριβώς η ίδια επιθυμεί να ανέλθει στο ύπατο αξίωμα? Για να καλύψει τις παλιές αμαρτίες, για να προχωρήσει σε συμφωνηθέντα με εξωθεσμικά κέντρα ή για να προσφέρει στο τόπο?

    Η κάθε σωστή απάντηση κερδίζει ένα διήμερο στο Μπουένος Άιρες με το Παπακωνσταντίνου για να μιλήσουν για τις παλιές καλές εποχές 90-93 και για το πως ο ΓΚΑΠ είναι ο πλέον "αφελής" Έλληνας πολιτικός που έχει εμφανιστεί εδω και κάποιες δεκαετίες.

    Οι "Μητσοτακικοί" είναι παντού...αχαχχχαααχααα!

  11. Σεμνά και Ταπεινά avatar
    Σεμνά και Ταπεινά 02/06/2009 18:56:33

    Την καθάρισε ο Καραμανλής μια ώρα πιο γρήγορα εν όψει και της επόμενης μέρας. Εύκολος αντίπαλος.

  12. αχβαχ avatar
    αχβαχ 02/06/2009 18:58:01

    Η Ντόρα μας ετελείωσε.

  13. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 02/06/2009 19:17:13

    Τηλέμαχε, συμβαίνει να ξέρω από μέσα ότι η Ντόρα είναι ο ΥΠΕΞ που έχει φερθεί με τον πιο απαξιωτικό τρόπο στους διπλωματικούς, χειρότερα και από τον ΓΑΠ. Οι άνθρωποι απλώς πήραν το αίμα τους πίσω. Της είχαν τρομερό άχτι. Όλα τα έχουν καπελώσει ο γιόκας της και ο Σκυλακάκης. Φοβερό πράγμα τελικά η αλαζονεία. Τους είχε γραμμένους για τρία χρόνια, σαν να μην υπήρχε διπλωματική υπηρεσία, και τελικά με μια τους κίνηση τη σφάζουν, ας ελπίσουμε, για πάντα.

  14. αχβαχ avatar
    αχβαχ 02/06/2009 19:24:16

    Πολύ δύσκολο να ξεπλυθεί αυτό. Η οικογένεια θα αρχίσει να ετοιμάζει τον Κυριάκο.

  15. Στελιος avatar
    Στελιος 02/06/2009 19:26:21

    @Blimblomblim

    Για τα κακα σκυλια ξερεις τι λενε πιστευω...

    Εδω αντεχει ο πατερας και ακομα(!!!) εχει λογο.

    Αν προσεξες απο εχθες λεει "Αναλαμβανω την πολιτικη ευθυνη". Δηλαδη, ας μου ζητησει ο πρωθυπουργος να παραιτηθω (χαχαχα λεμε και κανα χαζο να περναει η ωρα).

  16. αχβαχ avatar
    αχβαχ 02/06/2009 19:30:57

    Τώρα που το σκέφτομαι το "αναλαμβάνω την πολιτική ευθύνη" είναι εσκεμμένη μίμηση του πρωθυπουργού για το βατοπέδι. Σατανικό.

  17. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 02/06/2009 19:36:12

    Αχβαχ + Στέλιος: Πράγματι, όπως τα λέτε...

  18. Στελιος avatar
    Στελιος 02/06/2009 19:39:11

    αχβαχ, ενδιαφερον προσεγγιση. Λες να το πηγαινει στο "μια σου και μια μου"?

  19. enas avatar
    enas 02/06/2009 19:48:25

    Τωρα θα της κοπει το ηλιθιο "χαμογελο
    της φοραδας"!

  20. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 02/06/2009 19:51:33

    Δεν με ενδιαφέρει το τένις των ευθυνών μεταξύ των Υπαλλήλων του ΥΠΕΞ
    Δεν με ενδιαφέρει το τένις ευθυνών μεταξύ Δένδια Ντόρα
    Με ενδιαφέρει η κοινή λογική και η αξιοπρέπεια των θεσμών:

    Ανάληψη Πολιτικής Ευθύνης σημαίνει παραίτηση
    Αν δεν παραιτηθείς, ο Πρωθυπουργός που σε τοποθέτησε σε μια καρέκλα σε επανατοποθετεί στην πολυθρόνα του σαλονιού σου

    Ανάληψη πολιτικής ευθύνης δεν είναι ούτε το αυτομαστίγωμα στο Σύνταγμα, ούτε το ουπς το ξέχασα, ούτε το θέλω να γίνω χαλίφης στη θέση του χαλίφη

    Πάλι καλά που δεν μας είπαν ότι ο κλητήρας είχε πλατυποδία και καθυστέρησε να πάει το σήμα

  21. kopeli avatar
    kopeli 02/06/2009 19:53:45

    http://taxalia.blogspot.com/2009/06/blog-post_6860.html
    η απάντηση της Ντόρας

  22. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 02/06/2009 20:10:02

    Τον κλητήρα μην ξεχάσει να τιμωρήσει...

  23. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 02/06/2009 21:06:28

    Χμμμ, αν ολιγώρησαν θα τιμωρηθούν.

    - Κι αν "ολιγώρησε" αυτή η ίδια, τι πρέπει να της κάνουν;

    - Κι αν δεν "ολιγώρησε" αλλά το έκανε σκόπιμα;

    Να την κρεμάσουμε στο Σύνταγμα και να περνάμε να την φτύνουμε ένας-ένας;

  24. ataktos avatar
    ataktos 02/06/2009 22:46:50

    Ο Ιθαγενής -λες να τολμήσει??? και αυτός κομματάρχης είναι!!! ...

  25. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 02/06/2009 22:54:48

    Τι κομματάρχης?
    Απλός υπάλληλος είναι, που δεν βλέπει δεν ακούει δεν μιλάει.
    Απλά κάνει τον ...πρωθυπουργό

  26. ataktos avatar
    ataktos 02/06/2009 23:06:24

    Θα το ακούσει η Νατάσα και αύριο θα έχουμε διαζύγιο ...

  27. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/06/2009 23:17:45

    Η απουσία στοιχείων δεν αποτελεί στοιχείο απουσίας
    (The absence of evidence is not the evidence of absence)


    ΠΠ

  28. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 02/06/2009 23:33:08

    Μπα μόνο ο Καραβέλας ...απουσιάζει

  29. isnogood avatar
    isnogood 03/06/2009 00:39:29

    Σκέφτομαι αυτές τις μέρες, να γράψω ένα άρθρο σχετικά με την ιδεολογική μάχη που υποβόσκει στη ΝΔ και αφορά τη σύγκρουση μεταξύ των ριζοσπατών φιλελεύθερων και των ακραίων νεοφιλελεύθερων που ήρθαν ...γαμπροί στο κόμμα και πάνε να το κάνουν βιλαέτι τους!
    Αλλά μετά σκέφτηκα οτι ο τίτλος της αρχηγού για τη Ντόρα στο στρατόπεδο των ακραίων νεοφιλελεύθερων θα της ήταν υπερβολικός.
    Δηλαδή η κυρία έχει φιλοφοξία να μετατρέψει τη ΝΔ σε...Παρνασσό!
    (Τον Παρνασσό του ΧΑΑ δηλαδή, την εταιρεία συμμετοχών...)
    Και να την περιγράψω ως αρχηγό εσωκομματικής παράταξης και μάλιστα σε ιδεολογική μάχη, ε αυτό αν δεν ήταν ακραία υπερβολή για τη Ντόρα!!!
    Τη Ντόρα μας!
    Τωνε δεκαεπτά πτυχίων και των 17 διδακτορικών....
    Που πας κυρά μου;
    Δε βλέπεις οτι ο Καραμανλης σε ...εκθέτει με τον τρόπο του;

  30. zaza avatar
    zaza 03/06/2009 01:34:38

    @23 η επιτομή της κοινής λογικής το σχολιο σου!!!!!!

  31. zaza avatar
    zaza 03/06/2009 01:39:25

    Αυτός ο Καραμανλής δεν είναι ο ποιό κολοφαρδος πρωθυπουργος που ζήσαμε?? Να τα κάνεις λίμπα και κάθε φορά ο από μηχανής θεός να σώζει την κατάσταση.
    Τέτοιο σφυροκόπημα σκανδάλων σε συχνότητα σε διάστημα 5 ετών είχε κανείς άλλος δεν θυμάμαι? αλλά αυτός εκεί κραταιός!!!!
    Ρε τι του έτυχε του επίτιμου και εμας φυσικά

  32. anetos avatar
    anetos 03/06/2009 08:49:36

    @3 Blimblomblim
    "Ας ελπίσουμε αυτές οι εξελίξεις να πείσουν και τους πιο πιστούς οπαδούς τους. Αν και δεν το πιστεύω…"

    για να μην το πιστευεις θα πρεπει να εισαι σηγουρος οτι ανηκουν στην κατηγορια των ηλιθιων ...