#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/10/2011 12:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κόλαφος για Παπανδρέου - Βενιζέλο οι ανακοινώσεις του Eurogroup



Θα περίμενε κανείς με βεβαιότητα σήμερα, μια έντιμη παραίτηση της κυβέρνησης και την προκήρυξη εκλογών.  Ωστόσο ο κ. Βενιζέλος, ο οποίος προφανώς πρωθυπουργεύει ατύπως, θα περιοριστεί σε μια συνέντευξη τύπου, σε μια ακόμα από τις προσφιλείς του προσπάθειες διαστρέβλωσης της αλήθειας.

Μα τι ακριβώς να μας εξηγήσει ο κ. Βενιζέλος;  Οι ανακοινώσεις του Eurogroup τα είπαν όλα και τον έδωσαν στεγνά, σε ένα ρεσιτάλ ωμότητας και κυνισμού, που θα ζήλευε και ο Αρτέμης Μάτσας:

Οι εταίροι μας  προεξοφλούν ότι τα παράλογα μέτρα που εν μέσω του πανικού της ανακοίνωσε η κυβέρνηση, δεν πρόκειται να εφαρμοστούν

Συνεπώς είναι αδύνατον να πιαστούν οι στόχοι είτε του ’11 είτε του ‘12

Συνεπώς η συμφωνία της 21ης Ιουλίου χρήζει αναθεώρησης (κάτι που πρώτα γράφτηκε εδώ στο antinews, για να ευλογήσουμε και τα γένια μας)

Συνεπώς η 6η δόση βρίσκεται υπό αίρεση και δεν πρόκειται να δοθεί πριν το Νοέμβριο

Συνεπώς προετοιμαστείτε για ένα ηχηρό κανόνι (το χρηματιστήριο και ιδιαίτερα ο FTSEB ξεκίνησαν ήδη, επιστρέφοντας στη δεκαετία του ’80 και που είσαι ακόμα)

Τι άλλο πρέπει να γίνει για να απαγκιστρωθούν οι κύριοι αυτοί από τις υπουργικές καρέκλες;

Από το Σεπτέμβριο με εμπεριστατωμένες αναλύσεις ενημερώναμε τον κόσμο και προειδοποιούσαμε την κυβέρνηση σχετικά με την κατάρρευση της συμφωνίας της 21ης Ιουλίου και την επικείμενη βίαιη αναδιάρθρωση, που θα διαλύσει τράπεζες και ασφαλιστικά ταμεία.

Η κυβέρνηση, όχι απλώς κώφευε, όχι μόνο κοιμόταν όρθια, αλλά είχε και το θράσος να στήνει επικοινωνιακά παιχνίδια με βασικό πρωταγωνιστή τον εμίρη του Κατάρ (ο οποίος κάθε μέρα που περνάει χάνει και καμιά δεκαριά εκατομμύρια ευρώ από τη δήθεν συμφωνία του τραπεζικού κολοσσού).

Την ώρα που η συνοχή της κοινωνίας καταρρέει υπό το βάρος της ληστρικής επιδρομής του Πασοκικού Αττίλα, που η κατάσταση στην Αθήνα με τις καταλήψεις των υπουργείων μυρίζει 1944 και που η κατάσταση στην εξωτερική πολιτική μυρίζει 1974, παρακολουθούμε μουδιασμένοι έναν εξαφανισμένο, θλιμμένο πρωθυπουργό, έναν αναπληρωτή που πρωθυπουργεύει να προσπαθεί να περισώσει το ανύπαρκτο πολιτικό του μέλλον με επικοινωνιακές αρλούμπες και έναν αντιπρόεδρο που χαζολογεί δεξιά και αριστερά σα μαθητριούλα του γυμνασίου.

Κακοφωνίξ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. dead by dawn avatar
    dead by dawn 04/10/2011 12:52:11

    ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΩΡΑ !!!!!!!!
    Να παραιτηθουν αμμεσα ολοι οι βουλευτες της αντιπολιτευσης για να προκληθουν αμμεσα εκλογες.
    Οχι αλλη ανοχη στο Πασοκ-πρεπει να πεσει ΤΩΡΑ !!!!!!!!!

  2. avanti avatar
    avanti 04/10/2011 13:08:17

    Κανένα έλεος για τους καταστροφείς της πατρίδας και του Ελληνικού λαού. Εκλογές τώρα, δεν λυπόμαστε κανέναν , ικριώματα τώρα για τους ανίκανους - προδότες.

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/10/2011 13:10:55

    να σου κάνω εγώ τώρα σενάριο...

    Μετά από παλλαϊκό αίτημα, και αίσθηση εθνικής ευθύνης, και αγάπη για τον Λαό, θα πει το Πασόκ "this is Πάρτα", και θα έχουμε Πασόκ άλλα 30 χρόνια.

    Ή δεν τους έχουμε ικανούς για τέτοια;;;

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ archaeopteryx 04/10/2011 14:14:32

      ...πλάκα πλάκα, ιδανικός τρόπος λύτρωσης για το ΠΑΣΟΚ

    • Nikolas avatar
      Nikolas @ archaeopteryx 04/10/2011 14:37:36

      Απορώ γιατί δεν το έχουν κάνει ακόμη, ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ...

    • kakofonix avatar
      kakofonix @ archaeopteryx 04/10/2011 18:00:25

      Αδιανόητο...

  4. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 04/10/2011 13:18:52

    τωρα ειναι η ωρα για εκλογες.πρεπει να το σκεφτει σοβαρα η κυβερνηση ,ισως να ειναι και ενα μεσο πιεσης προς την τροικα αυτο. παμε σε εκλογες για να αποφασισει ο ελληνικος λαος για ποιον θελει να τον κυβερνησει. μεσα απο τις εκλογες αυτος που θα κερδισει θα εχει μεγαλυτερη διαπραγματευτικη δυναμη για αντιμετωπισει την τροικα και να διαπραγματευτει το μνημονιο.

  5. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 04/10/2011 13:28:31

    ΣΤΑ ΤΣΑΚΙΔΙΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΠΙΟ ΠΕΡΑ .

  6. βαγγελης θεοδωρουλακης avatar
    βαγγελης θεοδωρουλακης 04/10/2011 13:31:43

    Σεβασμος στους θεσμους να μην πεσουμε στην παγιδα εκτροπης του πολιτευματος που ειμαι σιγουρος οτι θα προσπαθησουν καποιοι κυκλοι να περασουν...Θεωρω οτι τωρα ειναι πιο επικινδυνοι απο ποτε αν καταλαβουν οτι θα χασουν τις καρεκλες τους.

    • φωνη avatar
      φωνη @ βαγγελης θεοδωρουλακης 04/10/2011 13:41:47

      Συμφωνώ μαζί σου.
      Ας δουν όλοι λίγο προσεκτικά ποιοί είναι αυτοί που συνεχώς μεθοδεύουν θεσμικές εκτροπές. Είναι όσοι στηρίζουν την πολιτική του ΠΑΣΟΚ (ΠΑΣΟΚ,ΜΜΕ,εξαπτέρυγα). Αυτή η ομάδα συνεχώς μιλάει για συγκυβερνήσεις, για διχαστικά δημοψηφίσματα και δυναμιτίζει το κλίμα στην κοινωνία (εκβιασμοί, τρομοκρατία, κοινωνικός αυτοματισμός, ανασφάλεια, ασάφεια). Πιστεύω ότι επιδιώκουν το εξωθεσμικό για να μη γίνουν εκλογές.
      Η ΝΔ που επιθυμεί εκλογές προσπαθεί να τηρεί ως αντιπολίτευση το θεσμικό πλαίσιο. Οι άλλοι που δε θέλουν να γίνουν εκλογές προσπαθούν συνεχώς να αποσταθεροποιήσουν το θεσμικό πλαίσιο.

      Η κοινωνική διαμαρτυρία πρέπει να υπάρξει, αλλά πιστεύω ότι κάνουν λάθος όσοι δε βλέπουν τη σημασία της προστασίας των θεσμών από την αντιπολίτευση και γενικά από τον πολιτικό κόσμο.

    • avanti avatar
      avanti @ βαγγελης θεοδωρουλακης 04/10/2011 16:21:49

      Δηλαδή τώρα δεν έχουμε εκτροπή του πολιτεύματος? Σέβεται η κυβέρνηση τους θεσμούς? Και αφού τους σέβεται και σέβεται και το Σύνταγμα της χώρας γιατί μας έφερε το ΔΝΤ και ψήφισε μνημόνια, μεσοπρόθεσμα κλπ., αυτά από που προβλέπονται? Θα τρελλαθούμε εντελώς ... δεν το γλυτώνουμε

  7. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 04/10/2011 13:51:25

    Κακοφωνίξ, ειδικά η τελευταία παράγραφος του άρθρου σου είναι εξαιρετική! Αλλά η καταστάση που βιώνουμε, είναι τραγική........Αυτοί οι ανθέλληνες, δεν πρόκειται να φύγουν ούτε ήρεμα , ούτε πολιτισμένα. Δεν τους ενδιαφέρει τίποτ΄ άλλο από την εξουσία και δεν θα την αφήσουν οτιδήποτε και να γίνει.......Η κατάσταση θυμίζει παραμονές καταστροφής.... Τίποτα δεν θα γίνει αναίμακτα, φοβάμαι. Αν ο ξένος και η συμμορία του, δεν πληρώσουν για τη λεηλασία και την υποδούλωση εις βάρος της χώρας και των πολιτών , ένα είναι βέβαιο: δεν θα μπορέσουμε ΠΟΤΕ να βγούμε από το βούρκο και να προχωρήσουμε παρακάτω. Εκλογές και τιμωρία των υπευθύνων της καταστροφής! Πρόκειται για την επιβίωση της χώρας και της κοινωνίας!

    • Θάνος avatar
      Θάνος @ Diamond Angel 04/10/2011 14:19:00

      Αὐτοί δέν εἶναι μόνο γιά τό πλιάτσικο.Θέλουν τήν ὁλοκληρωτική καταστροφή μας. Ἡ κατάσταση εἶναι παραπάνω ἀπό ἐπικινδυνη. Τοῦς ἒχω ἱκανους νά χαρίσουν καί τό μισό Αιγαῖο στόν Τοῦρκο ἢ ἀπό ἀνικανότητα ἢ γιατί ἒτσι τοῦς εἶπαν, μέ μιλημένα ῾῾μπαμ ᾽᾽κλπ... Μετά θά ἀνοίξουν καί θέματα Θράκης, Τσαμηδων ῾῾Μακεδονίας᾽᾽...Καί μέ τά μιλιούνια τοῦ Ἰσλαμ πού μᾶς κουβαλήθηκαν τί θά κάνουμε σέ τέτοια περίπτωση;Ἂς εἶμαστε λοιπόν σέ ἐγρήγορση, αὐτά εἶναι σοβαρότερα προβλήματα ἀπό τό χρέος πού ὃλοι ἐστιάζουν καί τό κυριώτερο ἄς εἲμαστε ΕΝΩΜΕΝΟΙ.Μήν πέφτουμε στήν παγίδα τους...

      • Lampros avatar
        Lampros @ Θάνος 04/10/2011 14:30:29

        Μολις ανοιξουν αυτά τα θέματα, που θεωρώ πως ειναι ο τελικός τους σκοπός, τότε τα δεινά θα ειναι ανεπανόρθωτα. Μετα την αντίσταση στον Έβρο, ειναι ο δρόμος ανοικτός μέχρι την Αθήνα. Ενωμενοι, παν απ΄όλα. Το διακυβεβμα ειναι εξαιρετικά μεγάλο, και δυστυχώς ειναι στα χέρια δωσίλογων και ανθέλληνων.
        Κρισιμες στιγμες. Υπομονή αδέρφια...

  8. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/10/2011 13:58:21

    Λοχίας ΕΠΟΠ είσαι;

    • Απορία avatar
      Απορία @ Strange Attractor 04/10/2011 14:07:23

      ονειρεύεται υπουργοποίηση κι αυτός.

      εδώ έγινε πρωθυπουργεύων ο βενιζέλος, δεν θα γλύφονται και οι επόπ για υπουργοί;...

      • t avatar
        t @ Απορία 04/10/2011 17:07:10

        Θα αφήσουν το ΠΑΜΕ Στοίχημα και την εκτεταμένη μελέτη της ελληνικής νομοθεσίας για υπουργιλίκι?

  9. Vassilis avatar
    Vassilis 04/10/2011 14:02:37

    Μια διόρθωση : (ΠΑΣΟΚ, ΜΜΕ, ΝΔ (1/2), ΛΑΟΣ και Σια)!!

    • anaconda avatar
      anaconda @ Vassilis 04/10/2011 14:52:05

      Δεν έχεις και άδικο.

  10. ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ avatar
    ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ 04/10/2011 14:56:15

    Εκείνοι οι επαναστάτες, εκείνοι οι .."κοινωνικοί δικαστές", εκείνοι οι δολοφόνοι του Βρανόπουλου , του Αναστασιάδη , κ.λ.π. κ. λ . π . , πού είναι ;;; Ούτε νεροπίστολο δεν διαθέτουν ;;; Αλλά ξέχασα! Σήμερα υπάρχει πλέρια κοινωνική δικαιωσύνη !!! Άρα δεν έχουν λόγο δράσης !! Εκπληρώθηκαν τα οράματά τους !!!!
    Πώς να δράσουν , αφού είναι ....'μαγαζάκι " του ΠΑΣΟΚ ??????
    Χρόνια τους πολλά, λοιπόν, αφού σήμερα γιορτάζουν αυτοί που ξηφίζουν ΠΑΣΟΚ !
    ( Πάντως, όχι για τα δύο χπόνια διακυβέρνησης) !!!

  11. η Dimi avatar
    η Dimi 04/10/2011 15:03:16

    «Ολος ο κόσμος, μιλάει καθημερινά για το «Mνημόνιο», με το οποίο παραβιάζονται τα συνταγματικά δικαιώματα των εργαζομένων.

    Μαζί με το «Mνημόνιο» και βάση του Mνημονίου είναι η Σύμβαση Δανείου που υπέγραψε η Ελληνική κυβέρνηση με τα 15 κράτη-μέλη της ευρωζώνης.

    Οι όροι αυτής της σύμβασης δένουν χειροπόδαρα την Ελλάδα ως Κυρίαρχο Κράτος, προσβάλλουν και τον Eλληνικό Λαό και τον Ευρωπαϊκό Πολιτισμό.

    Θα αναφερθώ μόνο σε έναν Ορο, από τους πολλούς που εξευτελίζουν την Ελλάδα:

    Τον Ορο Παραίτησης από την Εθνική Κυριαρχία. Ναι, όπως το ακούσατε: Παραίτηση από την Εθνική Κυριαρχία υπέρ των δανειστών της Ελλάδας σε περίπτωση που δεν θα μπορέσει να πληρώσει το χρέος της.

    Το σχετικό κείμενο της σύμβασης, υπάρχει σε δύο διατυπώσεις: αναφέρω την πιο απλή: «Ούτε ο δανειολήπτης (δηλαδή η Ελλάδα) ούτε τα περιουσιακά του στοιχεία έχουν ασυλία λόγω Εθνικής Κυριαρχίας ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο σε περίπτωση: δίκης, κατάσχεσης (συντηρητικής ή αναγκαστικής) είτε αναγκαστικής εκτέλεσης και σε οποιαδήποτε περίπτωση άλλης ενέργειας ή διαδικασίας σχετικά με τη σύμβαση».

    Σε άλλη θέση της σύμβασης ορίζεται ότι η Ελλάδα παραιτείται από τα δικαιώματα Εθνικής Κυριαρχίας «Αμετάκλητα και Ανευ Ορων».

    Ενας τέτοιος Ορος δεν υπογράφεται ούτε με το πιστόλι στον κρόταφο. Eναν τέτοιον Ορο μόνον ένας shylock μπορούσε να τον σκεφθεί. Τέτοιος όρος μπαίνει για πρώτη φορά σε Σύμβαση Δανείου στην Ιστορία της Ανθρωπότητας!»

    «Ο πρόεδρος της Δημοκρατίας, σύμφωνα με το Σύνταγμα, οφείλει να επιλέξει, με γνώμονα το συμφέρον του Ελληνικού λαού και σύμφωνα με το άρθρο 1 του Συντάγματος» («Ολες οι εξουσίες ασκούνται υπέρ του λαού και του έθνους.»

    ~Γεώργιος Κασιμάτης: Kαθηγητής Συνταγματικού Δικαίου, ετών 84.
    Πρώην Νομικός Σύμβουλος του Πρωθυπουργού Ανδρέα Παπανδρέου
    (1981-1988)
    ♠ ♠

    «Θα γονατίσω τους Ελληνες όσο ποτέ κανείς δεν κατάφερε»
    ~Γιώργος Ανδρέα Παπανδρέου: σήμερα συμπληρώνονται 2 χρόνια Ολέθριας Πρωθυπουργίας του στην Ελλάδα

    • kakofonix avatar
      kakofonix @ η Dimi 04/10/2011 18:07:32

      Παρακαλώ να σημειωθεί ότι η σύμβαση έχει υπογραφεί από τον κ. Παπακωνσταντίνου, με πρωτοφανή υπέρβαση του συντάγματος. Η επόμενη κυβέρνηση έχει κάθε λόγο να αμφισβητήσει συγκεκριμένα εδάφια της σύμβασης ελέω συνταγματικής εκτροπής. Η σύμβαση ουδέποτε κυρώθηκε από το ελληνικό κοινοβούλιο (ως ώφειλε)

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ kakofonix 04/10/2011 21:38:18

        Eτσι ακριβώς! Ακυρη Σύμβαση, ακατάλληλη ακόμα και γιά χρήση cabinet. Yπογεγραμμένη από διεθνείς τοκογλύφους-οφειλέτες της Ελλάδας και νυν χολερικούς δανειστές της και από νεοταξίτες-μισέλληνες αχυρανθρώπους, αυτόκλητους μεγαλοτσιφλικάδες, άκυρους υποθηκευτές του Ελληνικού Λαού και επίορκους ρευστοποιητές του Ελληνικού Πλούτου γιά.. φακές.

        Γι'αυτό, αυτή τη φορά, γιά κανέναν απ’αυτούς, δεν πρόκειται να υπάρξει έλεος. Γι’αυτό, η επικείμενη Τιμωρία Ολων αυτών, των «εκ των έσω» θανάσιμων εχθρών και κατά συρροή εθνικών ληστών της Ελλάδας, απαιτείται να είναι παραδειγματική.

        Μόνον έτσι τα ξεπλυθεί Το ΑΓΟΣ.

  12. gianni avatar
    gianni 04/10/2011 15:07:38

    Eπειδη μου ειναι δυσκολο να πιστεψω οτι ειναι τοσο ηλιθιοι εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι εκτελουν ενα συγκεκριμενο σχεδιο που μπορει να εχει αρχισει η εφαρμογη του απο το 1981. Ενα παραδειγμα.
    Σχετικα με τα χρηματα που θα εξοικονομησει το κρατος απο ολη αυτην την ιστορια με τις εφεδρειες κλπ που εχει γινει το κυριαρχο θεμα για να φυγουν τελικα απο το δημοσιο καποιοι πολυ λιγοι Δ.Υ. ειναι 300 000 000 ετησιως.
    Σας ερωτω , εαν εκοβαν τις παχυλες συνταξεις των ανυπαντρων θυγατερων Δ.Υ. , ειναι περιπου 30 000 θα υπηρχε Ελληνας να τους πει κακως τα κοψατε? Πλην των ιδιων που εισπρατουν κανεις δεν θα αντιδρουσε στην καταργηση αυτου του αδικου και προκλητικου προνομιου.
    Απο τις 30 000 κυριες οσες ειναι απορες χωρις περιουσια και αλλα εσοδα να συνεχιζαν χατηρικως να παιρνουν 1000 ευρω τον μηνα και πολλα ειναι ,αντε να ειναι 1000 ατομα και αμφιβαλω ξερεται ποσσα λεφτα θα εξοικονομουσαν ?περιπου 800 000 000 τον χρονο.
    Οτι κανει αυτη η κυβερνηση απο τοτε που ανελαβε δειχνη οτι ειναι προς την κατευθυνση της πληρους απαξιωσης της Ελλαδας και των Ελληνων.

  13. ganasta avatar
    ganasta 04/10/2011 15:08:48

    Η χώρα οδηγείται στην κατάρρευση!
    Αυτή η κυβέρνηση έχει παραδοθεί!
    Νομίζω ότι ήρθε η ώρα της ευθύνης!
    Να προκληθούν άμεσα πολιτικές πρωτοβουλίες.
    Με τον λαό απόλυτα ενήμερο για την σκληρή πραγματικότητα που θα βιώσουμε!

  14. Ταραχή avatar
    Ταραχή 04/10/2011 15:10:25

    Η ΝΔ που είναι γνωρίζει κανείς;

  15. ΙΩΑΝΝΗΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ 04/10/2011 16:24:24

    Εσεις πιστευετε οτι ολα γινονται τυχαια.Καποιος αναφερθηκε στον κινδυνο ανατροπης του πολιτευματος????? Με ποιον τροπο πιστευετε οτι μπορουμε να ανακτησουμε την εθνικη μας αξιοπρεπεια και κυριαρχια εαν δεν τιναξουμε τα μυαλα ολων αυτων των ληστων που επεσαν σαν σμηνος ακριδων με σκοπο να λεηλατησουν αυτον τον ευλογημενο και πλουσιο τοπο ,εαν δεν αρχισουμε στις κλωτσιες τους δηθεν ευρωπαιους Εβραιους που εφαρμοζουν επανω μας αυτο που θελουν να περασουν για την υπολοιπη ανθρωποτητα και να τους φωναξουμε πως το σβερκο του Ελληνα ΖΥΓΟ ΔΕΝ ΥΠΟΜΕΝΕΙ .
    ΕΣΕΤΑΙ ΗΜΑΡ

  16. ataktos avatar
    ataktos 04/10/2011 21:35:43

    και πως θα ζήσουμε δίχως ..νταβλαντόρους ???????