#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/08/2012 08:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κόβουν τα δώρα των συνταξιούχων για να βγει ο λογαριασμός



Νέα εναλλακτικά σενάρια επώδυνων παρεμβάσεων στις δαπάνες για κοινωνικές παροχές παρουσιάστηκαν χθες από την ηγεσία του υπουργείου Οικονομικών στη σύσκεψη με τον πρωθυπουργό κ. Αντ. Σαμαρά και τους προέδρους του ΠΑΣΟΚ κ. Ευ. Βενιζέλο και της Δημοκρατικής Αριστεράς κ. Φ. Κουβέλη, η οποία πραγματοποιήθηκε στο Μέγαρο Μαξίμου.

Τα σενάρια προβλέπουν πλήρη κατάργηση των «υπολειμμάτων» των επιδομάτων εορτών και θέρους για όλους ανεξαιρέτως τους συνταξιούχους καθώς επίσης και την κατάργηση όλων των βοηθημάτων που λαμβάνουν από τον ΟΑΕΔ περίπου 150.000 εποχικά απασχολούμενοι (οικοδόμοι, ξενοδοχοϋπάλληλοι, εργαζόμενοι στη ναυπηγοεπισκευαστική ζώνη, καλλιτέχνες, καπνεργάτες, ρητινοσυλλέκτες κ.ά.)!

Ειδικότερα, κατά τη χθεσινή σύσκεψη των πολιτικών αρχηγών, ο υπουργός Οικονομικών κ. Ι. Στουρνάρας παρουσίασε εναλλακτικές προτάσεις για τις ακόλουθες παρεμβάσεις:

α) Κατάργηση των δώρων Χριστουγέννων και Πάσχα καθώς και του θερινού επιδόματος για όλους ανεξαιρέτως τους συνταξιούχους κι όχι μόνο για τους συνταξιούχους του Δημοσίου! Η πρόταση αυτή παρουσιάστηκε στον πρωθυπουργό και τους άλλους  πολιτικούς αρχηγούς ως εναλλακτική «λύση» για να μη θιγούν οι χαμηλές συντάξεις με κλιμακωτές περικοπές.

Υποστηρίχθηκε δηλαδή από την πλευρά του υπουργού Οικονομικών κ. Ι. Στουρνάρα ότι εάν δεν προκριθεί ως λύση η πλήρης κατάργηση της 13ης και της 14ης σύνταξης για όλους ανεξαιρέτως τους δικαιούχους, τότε θα απαιτηθεί οι περικοπές των κύριων συντάξεων να ξεκινήσουν από τα επίπεδα των 500 ή των 600 ευρώ το μήνα, ενώ εάν τελικά επιλεγεί η κατάργηση των δώρων και του θερινού επιδόματος για όλους τους συνταξιούχους, τότε οι κλιμακωτές περικοπές των κύριων συντάξεων μπορεί να ξεκινήσουν από το επίπεδο των 1.000 ευρώ και πάνω! Εάν τελικά οι 3 πολιτικοί αρχηγοί οριστικοποιήσουν την απόφαση να καταργηθούν τα δώρα και το θερινό επίδομα για όλες τις συντάξεις, τότε οι απώλειες που θα υποστούν περίπου 2 εκατομμύρια συνταξιούχοι της χώρας θα φθάσουν το 1,6 δισ. ευρώ, αν ληφθεί υπόψη ότι ο καθένας τους δικαιούται να λαμβάνει κάθε χρόνο συνολικά 800 ευρώ σε επιδόματα εορτών και θέρους (δώρο Χριστουγέννων 400 ευρώ, δώρο Πάσχα 200 ευρώ και θερινό επίδομα 200 ευρώ). Υπενθυμίζεται ότι στο «πακέτο» των περικοπών έχει περιληφθεί και η κατάργηση της 13ης και της 14ης επικουρικής σύνταξης για όλους τους δικαιούχους, μέτρο το οποίο θα προκαλέσει σ’ αυτούς εισοδηματικές απώλειες συνολικού ύψους 500 εκατ. ευρώ.

β) Κατάργηση των ειδικών εποχικών βοηθημάτων τα οποία καταβάλλονται συνολικά σε 150.000 εργαζομένους, οι οποίοι απασχολούνται εποχικά σε διάφορα επαγγέλματα. Τα βοηθήματα αυτά κυμαίνονται από 587 έως 1.175 ευρώ και καταβάλλονται κάθε χρόνο από τον ΟΑΕΔ σε συγκεκριμένες κατηγορίες εποχικά απασχολουμένων. Οι κατηγορίες των δικαιούχων είναι, αναλυτικά, οι εξής:

-Δασεργάτες-ρητινοσυλλέκτες, καπνεργάτες, αγγειοπλάστες, κεραμοποιοί, πλινθοποιοί και εργαζόμενοι στη ναυπηγοεπισκευαστική ζώνη. Το βοήθημα το οποίο προβλέπεται για όλους αυτούς ανέρχεται στο ποσό των 822,46 ευρώ.

-Μουσικοί, τραγουδιστές, ηθοποιοί, υποδηματεργάτες, χειριστές και βοηθοί χειριστών κινηματογράφου, ελεγκτές κινηματογράφου-θεάτρου, ταμίες κινηματογράφου-θεάτρου, τεχνικοί κινηματογράφου-τηλεόρασης, ταξιθέτες θεάτρου-κινηματογράφου, χειριστές εκσκαπτικών ανυψωτικών οδοποιητικών κ.λπ. μηχανημάτων, μισθωτοί απασχολούμενοι στον τουριστικό και επισιτιστικό κλάδο. Οι εργαζόμενοι αυτοί δικαιούνται βοήθημα ύψους 587,47 ευρώ.

-Οικοδόμοι. Οι εργαζόμενοι αυτοί δικαιούνται βοήθημα ύψους 869,46 ευρώ.

-Σμυριδορύκτες Νάξου. Η συγκεκριμένη ομάδα εργαζομένων δικαιούται ποσό 1.174,95 ευρώ.

 

Μεγάλες πιθανότητες

Οι πιθανότητες να ληφθούν τα δύο αυτά επώδυνα μέτρα είναι πλέον πολύ μεγάλες αν ληφθεί υπόψη ότι χθες, αμέσως μετά τη συνάντηση, ο υπουργός Οικονομικών κ. Ι. Στουρνάρας δήλωσε ότι το «πακέτο» των μέτρων έχει σχεδόν οριστικοποιηθεί και ότι απομένει πλέον να κλείσουν ορισμένες εκκρεμότητες, τις οποίες χαρακτήρισε «ελάσσονος σημασίας» και «τεχνικής φύσεως»! Δηλαδή, σύμφωνα με τον υπουργό Οικονομικών, έχει ήδη επέλθει η πολιτική συμφωνία στη λογική ότι οι πολιτικοί αρχηγοί έχουν αποφασίσει από πού θα αντλήσουν τους πόρους για να συμπληρωθεί το ποσό των 13,5 δισ. ευρώ.

Διευκρινίστηκε από τον κ. Στουρνάρα ότι «το βασικό σενάριο των περικοπών δεν περιλαμβάνει τη μείωση των κατώτατων συντάξεων του ΟΓΑ», πράγμα που σημαίνει ότι έχει ήδη ληφθεί και η πολιτική απόφαση για διάσωση των χαμηλών συντάξεων.

 

Από τον Ελεύθερο Τύπο

Διαβάστε και το προηγούμενο: "Μέτρα που έχουν κλειδώσει"

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΧΟΛΙΑΣΤΗΣ ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΟΡΑ avatar
    ΣΧΟΛΙΑΣΤΗΣ ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΟΡΑ 30/08/2012 09:25:05

    δυστυχως το δραμα των συνταξιουχων δεν εχει τελειωσει διοτι

    α) δε γινεται να παιρνουν 1200ευρω συνταξη, ουτε 600ευρω για την ακριβεια οταν ο μισθος εξω στην αγορα ειναι απο 400-800ευρω. Η συνταξη ειναι ΠΑΝΤΑ μικροτερη του κατωτατου οποτε το ψαλιδισμα θα συνεχιστει.
    β)η ανεργεια και η ελλειψη εισφορων στα ταμια. οταν καποιος παιρνει 400ευρω και πληρωνονται 300ευρω ασφαλιστικες εισφορες χρειαζοντε 4τετοιοι εργαζομενοι για εναν συνταξιουχο των 1200ευρω. Οταν εχεις 4πλασιο αριθμο ανεργων απο οτι συνταξιουχων καταλαβαινεις οτι κατι δεν παει καλα.

    η αληθεια ειναι οτι οι συνταξεις θα πανε στα 200-250ευρω το μηνα το πολυ, σε μια μεριδα πληθυσμου ισως κοπει κιολας (αν συνεχισουμε να εφαρμοζουμε το προγραμμα). τα ταμεια δεν τα ανακεφαλαιοποιησε κανεις αλλα ουτε και νοιαζεται πλεον. δυστυχως τα τιμημενα γηρατεια πηδηξαν τα περηφανα νιατα και τουμπαλιν

    • GO avatar
      GO @ ΣΧΟΛΙΑΣΤΗΣ ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΟΡΑ 30/08/2012 09:31:26

      Καλείσθε να οριοθετηθείτε κατεπειγόντως!

    • ano-kato avatar
      ano-kato @ ΣΧΟΛΙΑΣΤΗΣ ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΟΡΑ 30/08/2012 11:03:53

      Καλύτερα να μην δίνουν συντάξεις σε τι χρειάζονται;

      • Enzo avatar
        Enzo @ ano-kato 30/08/2012 11:30:47

        να καταργηθουν τοτε και οι εισφορες ρε μαγκες, να τα κανουμε οτι θελουμε τα λεφτα μας.
        Ουτε συνταξη θελουμε απο αυτο το κρατος, ουτε σχολεια, ουτε υγεια.Ασε θα την βρουμε εμεις την ακρη μετα λεφτα μας μονοι μας.

        • ξύριζα avatar
          ξύριζα @ Enzo 30/08/2012 13:41:32

          κε σχολιαστή
          χάνεις σκηνές απο το έργο "προσεχώς". τις βάρβαρες

    • Tasos avatar
      Tasos @ ΣΧΟΛΙΑΣΤΗΣ ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΟΡΑ 30/08/2012 19:58:56

      Ναι μόνο που όπως λένε και άλλοι, μια σύνταξη ταϊζει τουλάχιστον 2 άτομα (πολλές φορές και 3 και 4...). Πχ ένας νέος που μένει ακόμα στους γονείς, αν έχει ένα μισθο 500-600 ευρώ κουτσά-στραβά τα βολεύει (αν έχει νοίκι ασε...). Αν είναι άνεργος τότε σίγουρα τρώει και από τη σύνταξη του γονέα.
      Ειδικά στην Ελλάδα τα εισοδήματα και οι χασούρες διαχέονται στην οικογένεια γιατί έτσι είναι δομημένη η κοινωνία μας. Δεν είναι Δανία που στα 18 κόβονται οι δεσμοί κι ο καθένας για τη πάρτη του.
      Ακόμα δεν έχω καταλήξει αν αυτοί που τα σκέφτοναι είναι δόλιοι ή απλά βλαμμένοι. Μάλλον και τα δυο.

  2. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 30/08/2012 09:30:39

    Μήπως πρέπει να καταργηθούν εντελώς οι μισθοί και οι συντάξεις;

    Έτσι θα εμφανίσουμε σημαντικό πρωτογενές πλεόνασμα εφέτος.
    Ενώ θα αυξηθεί κατακόρυφα και η ανταγωνιστικότητα της οικονομίας μας.

    Επιτέλους, τόσοι καθηγητές οικονομολόγοι υπάρχουν στην κυβέρνηση, κανείς δεν το σκέφτηκε;

    • γιωργος avatar
      γιωργος @ Γιάννης Καλαματιανός 30/08/2012 09:45:21

      η καλυτερη προταση!!!!!!

  3. ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ avatar
    ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ 30/08/2012 09:38:52

    Ρίξε στο κορμί μου σπίρτο να πυρποληθώ..............!!!!!!!!!!!!!

  4. ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ avatar
    ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ 30/08/2012 09:41:43

    Σκοτώστε τους όλους! Ο Θεός θα αναγνωρίσει τους δικούς του.
    Arnaud Amaury, λεγκάτος του Πάπα
    μετά την κατάληψη της Bezier, όταν ρωτήθηκε πώς θα ξεχωρίσουν τους αιρετικούς από τους άλλους κατοίκους,το 1209.

  5. Χρήστος avatar
    Χρήστος 30/08/2012 09:48:23

    Έχω μία ερώτηση , εάν κοπούν τα δώρα σε όλους τους συνταξιούχους δεν είναι χειρότερο μέτρο από το να κοπούν π.χ 1% σε αυτούς που παίρνουν 600 - 1000 ευρώ ? Με τα δώρα χάνει 800 ευρώ , ενώ εάν κοπούν 1% , θα χάσουν από 72 ευρώ έως 120 ευρώ το χρόνο !! Δηλαδή πιο πολύ χάνουν οι χαμηλοσυνταξιούχοι !!

  6. αγθ avatar
    αγθ 30/08/2012 09:48:59

    Συνεχίζεται η λήψη μέτρων ΜΌΝΟ σε ό,τι αφορά μισθούς συντάξεις και κοινωνικές παροχές (υγεία, παιδεία, κλπ), τάχα για τη μείωση του ελλείματος και την βελτίωση των οικονομικών και της ανταγωνιστικότητας, παράλληλα με πάσης φύσεως χαράτσια (ακόμη και για ...ακινητοποιημένα αυτοκίνητα!) και φυσικά με τις τιμές των αγαθών στα ύψη..
    Με τους βουλευτές, τραπεζίτες και όλους τους μεγαλοκαρχαρίες, αλώβητους!
    Και οποιοδήποτε θετικό μέτρο να μην ...παίρνεται!
    Την ίδια στιγμή που "συζητάμε" για το "όφελος" από την περικοπή των ...30 ευρώ από την αγροτική σύνταξη του ...υψηλότατου ποσού των 360 (!!!) ευρω.
    Μια συνταγή Εξαθλίωσης και Χρεοκοπίας, από μια "κυβέρνηση" της απόλυτης συμφοράς, που μπροστά της αυτή του ΓΑΠ θα φαντάζει ...παράδεισος.
    Κάποιοι επέμεναν "να περιμένουμε να δούμε"...και δυστυχώς, βλέπουμε, τη Φρίκη!

  7. Δικερως avatar
    Δικερως 30/08/2012 10:06:25

    Λοιπον,δυστυχως θα κοπουν μισθοι και συνταξεις.
    Θα κοπουν γιατι,μεχρι προ τριετιας,η Πατριδα δανειζοταν για να τους αυξανει.
    ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ.
    @αγθ
    Το οφελος απο τα 30 ευρω της συνταξης του ΟΓΑ ανερχεται σε πολλαπλασιο
    του 800.00,γιατι τοσοι ειναι οι συνταξιουχοι του.Για την διετια '13-'14,αυτο σημαινει πανω απο 450.000.000 ευρω.
    Η περικοπη αυτη παντως δεν ειναι το βασικο σεναριο:
    h++p://www.naftemporiki.gr/finance/story?id=2228833

  8. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 30/08/2012 10:12:26

    Με τέτοιας φιλοσοφίας και νοοτροπίας μέτρα αυτή η κυβέρνηση δεν κάνει παρέλαση...

    • H pena tis logikhs avatar
      H pena tis logikhs @ H pena tis orghs 30/08/2012 10:51:20

      Γιατί ποιος θα τολμήσει να την ρίξει ;

    • ano-kato avatar
      ano-kato @ H pena tis orghs 30/08/2012 11:06:11

      Και παρέλαση θα κάνει κι απ' όλα θα κάνει μην ανησυχείς έχουν γνώση οι φύλακες.

      • Φιλιππος avatar
        Φιλιππος @ ano-kato 30/08/2012 11:23:49

        Οτι θα τα κανουν ολα αυτο ειναι το μονο σιγουρο.Αλλωστε γι αυτο και εδειξαν αυτη τη προθυμια στην αναλυψη της εξουσιας.

  9. GO avatar
    GO 30/08/2012 10:32:20

    Η ανθρωπιστική κρίση διογκώνεται με ταχύτατους ρυθμούς.
    Αντώνη Σαμαρά, επαλήθευσε τις προσδοκίες μας και πρόλαβε την έκρηξη.

  10. Φιλιππος avatar
    Φιλιππος 30/08/2012 11:21:58

    Αυτη η κυβερνηση ξεπερασε σε αναλγησια ακομα και τους ΓΑΠ-Παπακων/νου.Κατω απο το προσωπειο της Ιφιγενειας που εχουν βαλει και οι τρεις,κρυβεται η στυγνη πολιτικη των τοκογλυφων την οποια κληθηκαν να διεκπεραιωσουν.Τελικα μαλλον καλα εκαναν και εστειλαν στις καλενδες την εξεταστικη για την οικονομια,γιατι αν ξεκινουσε θα πρεπε να ειναι διαρκειας και να εξεταζονταν η σταση ολων απεναντι στον ελληνικο λαο,και των τοτε και των τωρινων.Τα μετρα που προτιθονται να λαβουν οι προθυμοι εχουν καμμια σχεση με τη (κατοπιν εξαπατησης) εντολη που ελαβαν στις δυο εκλογικες διαδικασιες;ενεργουν κι αυτοι ερημην του λαου εναντιον του.

  11. partyman avatar
    partyman 30/08/2012 11:27:12

    ΑΜΕΣΟΙ στόχοι Σαμαρά, Ιούνιος 2012 :

    -Αποκατάσταση αδικιών (χαμηλοσυνταξιούχοι, πολυτεκνικά επιδόματα κλπ.) με άμεσα δημοσιονομικά ισοδύναμα.

    -Όχι απολύσεις στο δημόσιο.

    -Αντικατάσταση του Ειδικού Τέλους Ακινήτων και όλων των φόρων επί της Ακίνητης Περιουσίας με ενιαίο προοδευτικό φόρο.

    -Αγροτική Τράπεζα: Επανακεφαλαιοποίηση και εξυγίανσή της. Διαφύλαξη του χαρτοφυλακίου υποθηκών αγροτικής γης.

    -Μείωση ΦΠΑ σε οριεμένες κατηγορίες

    Νομίζω ότι καλά πάει μέχρι τώρα.. 100% συνέπεια (από την ανάποδη βέβαια!!!)

    • noname avatar
      noname @ partyman 01/09/2012 10:57:12

      Έχεις απόλυτο δίκιο.Είναι κρίμα για τον ίδιο τον Σαμαρά να αποδεικνύεται λίγος και όμοιος με προγενέστερους.Μετάνοιωσα που τον ψήφισα και άφησα τον εαυτό μου να παραμυθιαστεί.Ούτε διαπραγμάτευση έκανε,ούτε προστάτεψε τα χαμηλά εισοδήματα.Από που θα ερθει η ανάπτυξη που τάζει και προφητεύει;Από δάνεια τραπεζικά με λεφτά που θα τους έχει χαρίσει;

  12. kotstak avatar
    kotstak 30/08/2012 11:30:13

    Έχει αναρωτηθεί κανείς γιατί γίνονται οι περικοπές;
    Οι περικοπές γίνονται γιατί μειώνεται ΣΥΝΕΧΩΣ η συνολική ποσότητα του χρήματος.
    Η ποσότητα του χρήματος μειώνεται επειδή αγοράζουμε πολλά εισαγόμενα.
    Σε όποιες χώρες συμβαίνει αυτό, οι χώρες αυτές έχουν κρίση.

    Κοινά χαρακτηριστικά των χωρών αυτών είναι:
    Μεγάλα ποσοστά της αριστεράς.
    Πρακτικά μειωμένος πατριωτισμός (στα λόγια …έχουν όλοι τους “Καμμένους” τους)
    Μειωμένη καταναλωτική συνείδηση, αδιαφορία για το σύνολο.
    Κρατισμός, διαφθορά.
    Τα χαρακτηριστικά αυτά είναι αλληλένδετα.

    Μόνον εάν “παίξουμε” ομαδικά θα σωθούμε.-
    Μόνον εάν “παίξουμε” ομαδικά θα σταματήσουν οι περικοπές και θα αρχίσουν οι αυξήσεις.
    Ομαδικό παιχνίδι = αγοράζουμε ΜΟΝΟΝ ελληνικά προϊόντα.

    Οι δημοσιογράφοι της ΕΡΤ μπορούν να συντελέσουν, περισσότερο από οποιονδήποτε άλλον, στο να βγούμε από την κρίση.
    Πρέπει να πείσουν τους πολίτες, ότι, μόνον εάν αγοράζουμε ελληνικά προϊόντα θα βγούμε από την κρίση.
    Η συμβολή της ΕΡΤ στην ανάπτυξη, θα μπορούσε να είναι πολύ μεγάλη.

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ kotstak 30/08/2012 12:58:22

      Πῶς θά συμβάλλει ἡ ΕΡΤ φίλε μου,πού κανείς δέν τήν βλέπει,ἀφοῦ ὅλοι τήν βρίζουν γιατί τήν πληρώνουν...

    • Nietzsche avatar
      Nietzsche @ kotstak 30/08/2012 14:30:05

      @Η συμβολή της ΕΡΤ στην ανάπτυξη, θα μπορούσε να είναι πολύ μεγάλη.

      Ναι, ναι! Θα μας πείσει ο Λιάτσος, μοιράζοντας ντι-βι-ντι της Τζούλιας, για προμόσιον...

      • kotstak avatar
        kotstak @ Nietzsche 30/08/2012 15:08:04

        Δεν είπα ότι είναι.
        Είπα ότι θα μπορούσε να είναι. Είπα και το πώς.

        • Nietzsche avatar
          Nietzsche @ kotstak 30/08/2012 16:23:28

          Καλά, εντάξει. Εσύ μιλάς και για ...δημοσιογράφους στην ΕΡΤ, πράγμα που ΔΕΝ υφίσταται. Οπότε, ουτοπική η σκέψη σου.

          Μόνο στο άκουσμα της είδησης "Διευθυντής ΕΙΔΗΣΕΩΝ (!!!!) της ΕΡΤ, ο Λιάτσος", αν είχαμε συνείδηση πολιτών, και όχι μικρο...πωλητών, θα έπρεπε να κατασκηνώσουμε στο Σύνταγμα, μέχρι να μας δώσουν τον εισηγητή της πρότασης, για τα περαιτέρω....

  13. bawagpsk avatar
    bawagpsk 30/08/2012 11:36:11

    Και γιατί να τους δίνουμε συντάξεις; Τι προσφέρουν τα γερόντια; Παράσιτα είναι. Προτείνω μάλιστα να δοθεί επίδομα ευθανασίας ώστε όσοι θέλουν να τελειώνουν γρήγορα και να αποφύγουν τον απόλυτο εξευτελισμό του να πεθάνουν άστεγοι από την πείνα ή από την έλλειψη φαρμάκων!
    Μπράβο στα παιδιά της τρι-κομματικής! Εύγε! Η Ελλάδα θα τηρήσει τις υποσχέσεις της! Η Ελλάδα θα μείνει στο Ευρώ! Οι Έλληνες είναι άσχετη λεπτομέρεια!

  14. dirty harry avatar
    dirty harry 30/08/2012 11:41:18

    Παιδια, τζαμπα μαλωνετε και στενοχωριεστε. Το ουκ αν λαβεις παρα του μη εχοντος ισχυει τοσο για τους πολιτες, οσο και για το κρατος.
    Το κρατος ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑ ΛΕΦΤΑ, και κανεις δεν του δανειζει ουτως ή αλλως, οποτε λυση απλα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗ.
    Τοσα εχει , τοσα θα δινει.
    Οταν καποιος χρεοκωπει και κανεις δεν του δανειζει, τοτε ζει με οτι εχει. 100 παιρνει, 100 ξοδευει. Τερμα. Ακομη και αν αυτο σημαινει οτι θα μεινει 10 μερες νηστικος. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΙΩΣ.
    Αυτο επρεπε να γινει απο την αρχη πριν 3 χρονια, μονο που για να ερθουμε στα ισια μας εσοδα-εξοδα, επρεπε να κοψουμε τις σπαταλες και οχι το χρημα του κοσμου.
    Εμεις ηταν σαν κοψαμε το φαγητο απο τα παιδια μας και αγοραζαμε i-pads.
    Ειμαστε αξιοι της μοιρας μας.

    • Nick avatar
      Nick @ dirty harry 30/08/2012 11:49:09

      Και μετά τί, θα δίνει IOUs και εγγυητικές για πληρωμές μισθών-συντάξεων; Αλλά είπαμε, πάση θυσία στο Ευρώ.

      Καλή η προσπάθεια να αποτάξει η κυβέρνηση πιθανό blame game εναντίον μας σε περίπτωση εξόδου από το Ευρώ, αλλά δεν... Να εύχεται

      1) ή να βγεί αρνητική απόφαση για το ESM στις 12 Σεπτεμβρίου ή

      2) να βγεί κανά τρελό αποτέλεσμα στις Ολλανδικές εκλογές ή

      3) Να ζητήσει η Ισπανία ολόκληρο Μνημόνιο και να πεί η Γερμανία "adios amigos".

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ dirty harry 30/08/2012 11:51:17

      Εἶσαι σίγουρος ὅτι τό τελευταῖο πού λές,δέν συμβαίνει στ' ἀλήθεια;
      Στά χρόνια τῆς εὐμάρειας πάντως σίγουρα θά συνέβαινε,ἔστω καί λίγο διαφορετικά...

    • GO avatar
      GO @ dirty harry 30/08/2012 11:52:29

      Η απάντηση είναι: Το κράτος να βρει λεφτά.
      Πώς;
      1.- Επιτέλους, εκμηδενισμός της παραοικονομίας.
      2.- Επιτέλους, σύλληψη και πάταξη της φοροδιαφυγής.
      3.- Επιτέλους, φορολόγηση των μη φορολογημένων καταθέσεων στις τράπεζες του εξωτερικού.
      4.- Επιτέλους, επαναδιαπραγμάτευση των επαχθών όρων του μνημονίου, αρχής γενομένης από την άμβλυνση των τρεχόντων μέτρων.
      5.- Επιτέλους, λήψη έξυπνων μέτρων για την ανάπτυξη (βλέπε -μεταξύ άλλων- Μωραϊτάκης).

  15. tiramola avatar
    tiramola 30/08/2012 11:42:11

    Σε εξέλιξη το άλλο μίγμα οικονομικής πολιτικής...

  16. Afroditi P. avatar
    Afroditi P. 30/08/2012 11:49:15

    Μιά χαρά το βρίσκω το μέτρο πληρους περικοπής της 13ης-14ης σύνταξης!

    -Σκεφτείτε δε, πόσα ( μη υπολογήσιμα αυτη τη στιγμή, αλλά σημαντικά) κέρδη θα εξοικονομήσει ο προυπολογισμός απο΄τους χαμηλοσυνταξιούχους που δεν θα μπορέσουν να πληρώσουν γιατρούς και φάρμακα τοις μετρητοίς από 1ης Σεπτεμβρίου! ( απεργία γιατρών και φαρμακείων λόγω μη πληρωμής από ΕΟΠΠΥ).Η, δεν θα έχουν να πληρώσουν για θέρμανση..

    Και, σίγουρα και σταθερά, κάποιοι θα αποδημήσουν εις Κύριον..

    Οπότε , το κράτος θα εξοικονομήσει ΟΛΟΚΛΗΡΗ τη πετσοκομμένη σύνταξη τους! Aλλη μία μείωση στο πρωτογενές έλλειμμα - μη μετρήσιμη ακριβώς εκ των προτέρων , αλλά σίγουρα σημαντική!

    Τουλάχιστον όμως, οι χαμηλοσυνταξιούχοι θα ξέρουν οτι έπεσαν ένδοξα, υπέρ πατρίδος , ΥΠΕΡ ΕΥΡΩ!!

  17. Tonia G. avatar
    Tonia G. 30/08/2012 12:02:27

    Γράφει ο Δικερως παραπάνω: "Λοιπον,δυστυχως θα κοπουν μισθοι και συνταξεις.
    Θα κοπουν γιατι,μεχρι προ τριετιας,η Πατριδα δανειζοταν για να τους αυξανει.
    ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ".

    Συμφωνώ απολύτως και συμπληρώνω πως όταν ζεις σε μια ΦΟΥΣΚΑ επί τόσο καιρό, η ζημία από το "σκάσιμο" της θα επιφέρει μεγάλο πόνο. Αυτό ακριβώς ζούμε σήμερα και θα το ζούμε με όποια Κυβέρνηση είναι στα "πράματα" διότι απλά δεν έχουμε λεφτά και ΔΕΝ μας δίνουν άλλα!
    Υπάρχει όμως κι αλλη μια παράμετρος που αν δεν ληφθεί σοβαρά ΥΠΟΨΗ τότε η Κυβέρνηση θα αποτύχει. Οι συνταξιούχοι και οι μισθωτοί θα αποδεχθούν τις περικοπές ΜΟΝΟ όταν ασκηθεί ουσιαστική ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ και μπουν Φυλακή πολιτικοί του παρελθόντος με ταυτόχρονη δήμευση των περιουσιών τους. Ένας Άκης δεν φτάνει! Πρέπει να γίνουν πραγματικές και άμεσες κινήσεις μαζικού χαρακτήρα στο θέμα αυτό.
    Η Κυβέρνηση πρέπει επιτέλους να βάλει και την ηθική διάσταση του προβλήματος στο Τραπέζι διότι είναι απαράδεκτο ο "μαχιμος" εργαζόμενος π.χ. μιας ΔΕΚΟ (πόσο μάλλον του ιδιωτικού τομέα) να παίρνει σήμερα λιγότερα χρήματα από το συνταξιούχο της ίδιας ΔΕΚΟ! Δεν είναι ηθικό οι συνταξιούχοι να λαμβάνουν μεγαλύτερες αποδοχές από τους εργαζόμενους και δημιουργείται έτσι μια ΑΝΤΙΠΑΡΑΓΩΓΙΚΗ & ΑΝΩΜΑΛΗ κατάσταση όπου τα παιδιά μοιράζονται τις συντάξεις με τους γονείς τους... αντί να προσπαθούν να δημιουργήσουν αμοιβόμενα επαρκώς.
    Τέλος, γιατί θα πρέπει σήμερα που δεν υπάρχει μία και δανειζόμαστε μέσω Τρόικας & ΣΙΑ για 30 ή 40 χρόνια τα σημερινά 2χρονα, 5χρονα ή 20χρονα παιδιά να πληρώνουν ένα χρέος που δημιούργησε μια κομματοκρατική κατάσταση για να πληρώνει μίζες και παραφουσκωμένους συνδικαλορουσφετολογικους μισθούς και συντάξεις που η οικονομία μας ποτέ δεν άντεχε. Ε λοιπό ΟΧΙ! Μια σωστή Κυβέρνηση πρέπει να απαλλάξει τις μελλοντικές γεννιές από τον οικονομικό στραγγαλισμό των προοπτικών τους.
    Η κάθε γεννιά ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΑ ΧΡΕΗ ΤΗΣ!

    • Δικερως avatar
      Δικερως @ Tonia G. 30/08/2012 17:33:45

      Tonia G.
      Δεν μπορεις να φανταστεις ποσο συμφωνω μαζι σου,ιδιαιτερα στο θεμα
      της δικαιοσυνης.
      Μακαρι να 'βλεπαν,ολοι,τις απιθανες φουσκες που τρομπαραμε με τα λεφτα των παιδιων μας.
      Φουσκα στα ακινητα,φουσκα στα αυτοκινητα,φουσκα στον πιστωτικο τομεα,φουσκα στις υπηρεσιες,φουσκα στος αμοιβες του ιδιωτικου τομεα,φουσκα στις αμοιβες του δημοσιου τομεα,ΦΟΥΣΚΕΣ ΠΑΝΤΟΥ.
      Στα μυαλα μας,στις κοιλιες μας,στις "κοινωνικες"ψευτοσχεσεις μας.
      Τωρα,λοιπον,το προβλημα μας ειναι που μας εσκασαν στα μουτρα ολες μαζι...

  18. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 30/08/2012 12:07:15

    Φοβᾶμαι ὅτι τό ''παραμύθι'' τῆς φορολόγησης ἀκινητοποιημένων αὐτοκινήτων,δῶσει κι ἄλλες πονηρές ἰδέες στό ἐπιτελεῖο τοῦ Ὑπουργείου Οἰκνομικῶν.Γιά παράδειγμα,θά μποροῦσε νά σκεφτεῖ τήν φορολόγηση τῶν νεκρῶν στά νεκροταφεία! Βρίσκονται σέ τελεία ἀκινησία,ἐγγυημένα,τουλάχιστον γιά τρία χρόνια καί μετά τήν ἐκταφή,θά μποροῦσαν νά φορολογηθοῦν ἔξτρα γιά τήν ἀλλαγή τῆς χρήσης τους.Θά ἀποφέρει τό μέτρο αὐτό πολλά ἔσοδα,πολλῷ μᾶλλον δέ πού δέν θά ἐπίκειται καί ἐπαναφορά τους στήν κυκλοφορία

  19. fileas avatar
    fileas 30/08/2012 12:09:53

    Στο harvard & london school που σπουδασαν τοσα χρονια αυτα τους μαθαιναν;

    • noname avatar
      noname @ fileas 01/09/2012 11:05:34

      Σε πληροφορώ ότι το LSE είναι από τα καλύτερα στον κόσμο.Επειδή "πήγαν" αυτοί οι μαλάκες εκεί δε σημαίνει ότι οι σχολές αυτές δε βγάζουν σοβαρούς επιστήμονες.Ο δικός μου καθηγητής εκεί είχε υπάρξει 15 χρόνια διευθυντής των financial times,χρισμένος sir για την προσφορά του και υποψήφιος για Νόμπελ.Επίσης το LSE έχει τουλάχιστον 3 νομπελίστες ήδη...Και κάτι τελευταίο.Οι ξένοι όταν πάμε εκεί αναρωτιούνται πως γίνεται όσοι πάμε να ασχολούμαστε μετά με τα κοινά...Όπως επίσης πως γίνεται σε μια δημοκρατία να υπάρχουν 1-2 οικογένειες που κυβερνούν 30 χρόνια σχεδόν τώρα.

  20. tilt avatar
    tilt 30/08/2012 12:28:45

    Το ψέμα έχει κοντά ποδάρια... (λένε στο χωρίο μου).
    Λέγαν προεκλογικά ότι δεν θα έρθουν οριζόντια μέτρα και ότι δεν θα πειραχτούν οι αδύνατοι...
    Δυστυχώς έρχεται η ώρα της πληρωμής.

  21. dirty harry avatar
    dirty harry 30/08/2012 12:34:36

    Φιλτατε GO, στα δυο πρωτα γελαμε δυνατα. Με 1,500,000 λαθρομεταναστες ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να παταξεις την παραοικονομια. ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. Οσο για την φοροδιαφυγη, δεν χρειαζεται να πω γιατι εχει γελιο. 10,000,000 φοροδιαφευγουν εμμεσα ή αμεσα. Πως τους βρισκεις ?
    Στο τριτο για να τις φορολογησεις πρεπει πρωτα να τις βρεις. Μην σε γελαμε τα ΜΜΕ με τα ψεματα τους. Τα πολλα παρανομα χρηματα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΒΕΤΙΑ. εΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΙΑΝΟΝΤΑΙ ( off shore και νησια Cayman ).
    Η επαναδιαπραγματευση δεν υπαρχει στα λεξικα των ξενων ουτε σαν λεξη. Ποσο μαλλον πραξη.
    Οσο για εξυπνα μετρα για ναπτυξη, ενα σου λεω . ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΥΠΑΡΞΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΣΕ ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΛΥΘΙΣΜΟ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΑ ΚΑΙ 1,500,000 ΑΝΕΡΓΟΥΣ !!!!!
    Δεν προβλεπεται σε καμια θεωρια. Ε, δεν θα αλλαξει τα μαθηματικα η Ελλαδα, τι να κανουμε ?
    Οποτε η λυση πρεπει να δωθει εκ των εσω. ΟΣΟ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΟΣΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΤΡΩΜΕ.

    • noname avatar
      noname @ dirty harry 01/09/2012 10:59:53

      "Η επαναδιαπραγματευση δεν υπαρχει στα λεξικα των ξενων ουτε σαν λεξη. Ποσο μαλλον πραξη."

      renegotiate το λένε...

  22. ειδωλοκλάστης avatar
    ειδωλοκλάστης 30/08/2012 12:56:47

    Θά σέ ξανάβρω στούς μπαχτσέδες
    τρείς τού Σεπτέμβρη καί δέκα....

  23. GO avatar
    GO 30/08/2012 13:00:34

    Εγώ, πάντως, δεν παραιτούμαι απ' αυτές τις διεκδικήσεις.
    Καλό θα ήταν να μην παραιτηθούν κι οι αρμόδιοι.

    • dirty harry avatar
      dirty harry @ GO 30/08/2012 13:46:37

      Αυτοι παραιτηθηκαν ηδη απο την μερα που ζητησαν το ΔΝΤ !!!!!!!

  24. Jimakos avatar
    Jimakos 30/08/2012 13:22:39

    Και που να δείτε πόσο θα είναι οι συντάξεις σε 2-3 χρόνια ή σε 5 με 10 χρόνια, όλες 500άρικο, σε τι νόμισμα δεν ξέρω. Ένας δουλεύει για ένα άνεργο κι ένα συνταξιούχο! Το καράβι των συντάξεων βουλιάζει.

  25. Nietzsche avatar
    Nietzsche 30/08/2012 14:43:55

    αυτό που δεν συνυπολογίζουν "οι τα μέτρα λαμβάνοντες" είναι ότι, ΚΑΘΕ συνταξιούχος ΘΡΕΦΕΙ και έναν, ΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟΝ, άνεργο.

    Οι άνεργοι θα ρίξουν την κυβέρνηση, τον χειμώνα, και θα φύγουν οι μερσεντάκηδες και αστυνομοφυλαγμένοι πρωθυπουργοί, πρόσεδροι κομμάτων συγκυβέρνησης και υπουργοί από τις ταράτσες με ελικόπτερα, ΑΝ- ΑΝ- ΑΝ προλάβουν...

    • ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ avatar
      ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ @ Nietzsche 30/08/2012 19:36:01

      Έχεις δίκιο για τους συνταξιούχους. Σίγουρα η συντριπτική πλειοψηφία τους έχει παιδιά και εγγόνια για τα οποία ακόμη (δυστυχώς) τα γεροντάκια μας είναι αναγκασμένα να νοιάζονται και να τα βοηθούν όσο μπορούν.
      Συνταξιούχοι-μισθωτοί και ΑΝΕΡΓΟΙ είναι απόλυτα συνδεδεμένοι, έχουν όλο το βάρος, κάποιοι ακόμη (οι μισθωτοί) απλά μπορούν και πληρώνουν (το κράτος, τα δάνεια και όχι για τον εαυτό τους) και οι υπόλοιποι αγωνιούν πότε θα χάσουν τα πάντα.

  26. promitheus avatar
    promitheus 30/08/2012 15:34:59

    Ποιος τους ψήφισε αυτούς; Ο γείτονας; Ποιος τους έδωσε κοινοβουλευτική πλειοψηφία; Ο γείτονας; Θα τους λουστούμε όλοι γιατί στο σύνολο είμαστε βολεψάκηδες, απατεώνες και δειλοί.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ promitheus 30/08/2012 18:58:34

      Τέτοιοι χαρακτηρισμοί καλό εἶναι νά μήν ἀποδίδονται στόν πλυθηντικό.

  27. Astrahan avatar
    Astrahan 30/08/2012 19:19:38

    Να τον χαίρεστε τον Αντωνάκη όλοι εσείς που δύο χρόνια τον επευφημείτε!
    Θα ήθελα πάρα πολύ να δώ όταν θιγούν άμεσα, πρακτικά τα συμφέροντά σας και όχι απλά στη θεωρία μέσω διαδικτύου και ψευδωνύμου πόσο θα συνεχίζεται να πιστεύετε στον Αντωνάκη και την 100% εναέρια κωλοτούμπα που ξεπερνάει και το 'τσίρκο του Ήλιου' που έρχεται το Σεπτέμβρη στην Αθήνα.

    • Δικερως avatar
      Δικερως @ Astrahan 30/08/2012 22:57:00

      Eσυ στο τσιρκο θα πας?

      • Astrahan avatar
        Astrahan @ Δικερως 31/08/2012 14:16:55

        Βεβαίως, γιατί το προτιμώ απο το 'τσίρκο' της τρέχουσας πολιτικής ζωής που βιώνουμε.

  28. armageddon avatar
    armageddon 01/09/2012 11:08:11

    Κόβουν τα δώρα από τους συνταξιούχους, επειδή δε μπορούν να πιάσουν τα 18 ΔΙΣ. φοροδιαφυγής ετησίως των ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ.