#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/10/2011 20:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Κυρία, ο μπαμπάς μου αυτοκτόνησε»




Περιστατικά λιποθυμίας μικρών μαθητών από ασιτία σε σχολεία της πρωτεύουσας αποκάλυψε ο Σύλλογος Δασκάλων Α’ Αθήνας. Όπως δήλωσε ο πρόεδρος του συλλόγου Δημήτρης Μαριόλης, η σχολική κοινότητα ενός από τα Δημοτικά, που είδαν τους μαθητές τους να λυγίζουν από πείνα, θρήνησε πρόσφατα για τον πατέρα μαθητή που δεν άντεξε το βρόχο της ανεργίας και έδωσε τέλος στη ζωή του.

Εξάλλου, τα πρώτα επίσημα θύματα του σφοδρού οικονομικού πολέμου που έχει εξαπολυθεί την τελευταία διετία στο χώρο της εκπαίδευσης είναι ζευγάρι εκπαιδευτικών, νηπιαγωγός και γυμναστής, με τρία παιδιά. Τους βρήκε ο θάνατος σε τροχαίο ενώ κατευθύνονταν από την οικογενειακή τους εστία στη Λάρισα προς τη Δράμα, όπου υπηρετούσε η μητέρα. Η αίτησή της για απόσπαση δεν ικανοποιήθηκε. «Φέτος ήταν η πρώτη φορά που δεν ικανοποιήθηκαν κατά προτεραιότητα οι αιτήσεις απόσπασης των τριτέκνων. Ήταν επίσης η πρώτη φορά που έμειναν στο συρτάρι ακόμη και αιτήσεις εκπαιδευτικών με σοβαρές ασθένειες», ανέφερε στον «Ε.Τ.» ο αιρετός εκπρόσωπος των δασκάλων στο Κεντρικό Υπηρεσιακό Συμβούλιο Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Βασίλης Παληγιάννης, ο οποίος δήλωσε συγκλονισμένος για την τραγική απώλεια των δύο εκπαιδευτικών. Σύμφωνα με τον ίδιο, φέτος, ειδικά στη Θεσσαλία, το κύμα συγχωνεύσεων μείωσε τα κενά για αποσπάσεις. Ο κοντινότερος νομός που απέμεινε στους δασκάλους με εστία στη Λάρισα και τα Τρίκαλα ήταν η Φθιώτιδα, περιοχή που δηλώθηκε μαζικά από τους Θεσσαλούς, οι οποίοι ταξιδεύουν καθημερινά για να εργαστούν.

Χιλιάδες εκπαιδευτικοί πρωταγωνιστούν αυτή την εποχή σε μικρές οδύσσειες, αναγκασμένοι να διανύουν μεγάλες αποστάσεις είτε για να βρίσκονται κοντά στην οικογένειά τους είτε για λόγους υγείας. Και εκατοντάδες χιλιάδες μαθητών σέρνουν τα βήματά τους στα σχολεία αφήνοντας στο σπίτι άνεργους γονείς για να συναντήσουν παγωμένους δασκάλους σε τάξεις πιο γκρίζες από ποτέ. Μέσα στον Οκτώβριο τα δημοτικά απειλείται να κλείσουν εντελώς. Οι μεγαλύτερες παρατάξεις στο Δ.Σ. της Διδασκαλικής Ομοσπονδίας, ΔΑΚΕ και ΠΑΣΚ, κατεβαίνουν στις γενικές συνελεύσεις του κλάδου, που προγραμματίζεται να συγκληθούν μέσα στο μήνα, με εισήγηση για απεργία διαρκείας με τη μορφή των επαναλαμβανόμενων πενθήμερων, όπως το 2006. Οι δύο αντίπαλες παρατάξεις για πρώτη φορά στην ιστορία τους εκδίδουν πανομοιότυπες ανακοινώσεις, καταγγέλλοντας το «πολυνομοσχέδιο της ντροπής». Για τη «χειρότερη κυβέρνηση που γνώρισε ποτέ ο τόπος, την κυβέρνηση που “υποδούλωσε” τη χώρα στην Τρόικα», μιλά στην ανακοίνωσή της η ΔΑΚΕ, τη θέση της από την κυβερνητική πολιτική διαχωρίζει η ΠΑΣΚ.

Ο αριθμός των υπό κατάληψη γυμνασίων και λυκείων διατηρείται σε πολύ υψηλά επίπεδα (πάνω από 800) σύμφωνα με τα στοιχεία των μαθητών, τα οποία διαψεύδει το υπουργείο Παιδείας, διαρρέοντας ότι τα κατειλημμένα σχολεία μειώθηκαν ραγδαία, πέφτοντας στα 250. Οδηγίες να αναπληρωθούν εντός του τρέχοντος τριμήνου οι ώρες που χάθηκαν λόγω των καταλήψεων απέστειλε χθες στα σχολεία η υφυπουργός Παιδείας Εύη Χριστοφιλοπούλου. Οι οδηγίες προβλέπουν μάθημα τα Σάββατα σε όσες περιπτώσεις δεν επαρκεί ο συνδυασμός ηπιότερων μέτρων, όπως είναι η περικοπή των περιπάτων και η αξιοποίηση των σχολικών εορτών. Ανήσυχη για την έκρυθμη κατάσταση στα σχολεία, η ηγεσία του υπουργείου αυξάνει την πίεση στους διευθυντές. Με έγγραφό του ο αρμόδιος ειδικός γραμματέας Μιχ. Κοντογιάννης τούς υπενθυμίζει ότι ευθύνονται προσωπικά για την ομαλή λειτουργία του σχολείου τους. Σύμφωνα με χθεσινή ανακοίνωση του υπουργείου, «σε όλη τη χώρα έχουν γίνει μηνυτήριες αναφορές στα σχολεία όπου υπήρξαν βανδαλισμοί, καταστροφές και άλλα φαινόμενα ανομίας. Μεταξύ άλλων ζητούνται αποζημιώσεις από τους δράστες ή από τους κηδεμόνες τους, όταν είναι ανήλικοι».

(από το Ελεύθερο Τύπο)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. The Saint avatar
    The Saint 12/10/2011 20:15:00

    Σχετικά με τους βανδαλισμούς και τις καταστροφές, θα συμφωνήσω, γιατι πρέπει κάποτε να καταλάβουν μερικά κ@λοπαιδα, την αξία του σχολείου, και του σχολικού εξοπλισμού.
    Απο εκεί και πέρα, τι να πεί κανείς, κράτος που δεν διαθέτει κονδύλια γιά την παιδεία, είναι καταδικασμένο σε παρακμή...
    Αλλά είπαμε, εκεί δεν θέλουν να μας οδηγήσουν οι εντεταλμένοι σιωνομασόνοι?

    • Αληκτώ avatar
      Αληκτώ @ The Saint 13/10/2011 12:45:20

      Μορφωμένοι και ενημερωμένοι πολίτες είναι άκρως επικίνδυνοι για τις τυχάρπαστες κυβερνήσεις και του κολαούζους τους.

    • xalkis avatar
      xalkis @ The Saint 14/10/2011 13:02:26

      einai krima alla anagkaio na ghnoyn ola zmparalia.meta th kateghda eperxetai hremeia

  2. ORIMA avatar
    ORIMA 12/10/2011 20:27:21

    Περιμένω ποινική δίωξη για τα εγκλήματα αυτά. Εγκλήματα εναντίον της ανθρωπότητας. Μπορεί να χαρακτηριστώ υπερβολικός αλλά με βάση τα γραφόμενα τονκαθεστώς της χώρας μας πρέπει να έχει την τύχη των Κάρατζιτς, Μλάντιτς, Χίτλερ και γενικώς των φρικαλέων δυναστών της ιστορίας.

    • Εθνικιστής avatar
      Εθνικιστής @ ORIMA 13/10/2011 00:02:55

      Απο που συμπεραινεις οτι οι Μλαντιτς Καρατζιτς ηταν οταν ειχαν εξουσια φρικαλεοι δυναστες?? Αυτο περι εγκληματιων πολεμου αυτων των δυο θυματων της νεας ταξης κ του αμερικανικου ιμπεριαλισμου αποτελει επιχειρημα το οποιο εχει χρησιμοποιεισει ο χυδαιος κ ξετσιπωτος αγγλοσαξονικος φασισμος για να πραγματοποιησει το μεγαλυτερο εγκλημα στο κοσμο μετα το Β ΠΠ. Την εθνοκαθαρση που υπεστησαν οι Σερβοι απο τους δυτικούς κ στον εμφυλιο τησ γιουγκοσλαβιας και στην 75-ημερη νατοικη επιδρομη της κυριαρχης χωρας που λεγεται σερβιας. Μιλα πρωτα για εκγληματιες πολεμου οπως ο ΜΠους- που δε 8α δικαστει ποτε απο κανενα διεθνεσ δικαστηριο- που πι8ανως να συμπαθεις κ ασε τους πατριωτες καρατζιτς κ μλαντιτς στην ησυχια τους. Απορω πως δεν ανεφερες κ τον Μιλοσεβιτς. Θα μου πεις ειμαι σιγουρος οτι πληρωσε το εγκλημα του να μη κανει τη χωρα του προτεκτορατο κ σκλαβο του αμερικανικου ιμπεριαλισμου με μια συριγγα στα κατεργα της δυτικης "δημοκρατιας"

      • NM avatar
        NM @ Εθνικιστής 13/10/2011 14:54:58

        Πές τα!!!!

  3. ΝΙΚΗ avatar
    ΝΙΚΗ 12/10/2011 20:39:22

    Χτυπώντας την παιδεία χτυπάς τη νεολαία, το μέλλον της χώρας! Χάος και παρακμή! καμιά ελπίδα δεν έχουμε...

  4. ΓΙΑΝΝΑ avatar
    ΓΙΑΝΝΑ 12/10/2011 20:43:27

    Όσο μελό κι αν ακούγεται σε κάποιους, στο σχολείο που εργάζομαι(δημοτικό) οι δάσκαλοι μαζεύουμε χρήματα από το υστέρημά μας και αγοράζουμε τρόφιμα για μαθητές μας με σοβαρό οικονομικό πρόβλημα.
    Πρόσφατα μαθητής άρπαξε το κολατσιό από συμμαθητή του και όταν τον ρωτήσαμε το γιατί μας είπε πως είχε να φάει 3 μέρες.
    Όταν ήρθαμε σε επικοινωνία με την οικογένεια μάς το επιβεβαίωσε κι αυτή.
    Το σχολείο είναι σε επαρχιακή πόλη της Μακεδονίας που μαστίζεται από την ανεργία.
    Περιττό να αναφέρω πόσο μας έχουν ρίξει ψυχολογικά αυτά τα περιστατικά. Είμαστε γονείς γι αυτά τα παιδιά και υποφέρουμε.
    Όμως όσο αντέχουμε οικονομικά να είστε σίγουροι πως θα παλέψουμε γι αυτά τα παιδιά με κάθε τρόπο.
    Πρέπει αυτές τις δύσκολες ώρες για όλους μας να δείξουμε ομοψυχία και ανθρωπισμό.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ ΓΙΑΝΝΑ 12/10/2011 21:36:49

      στο προαύλιο του (πρότυπου, τότε) δημοτικού σχολείου της επαρχιακής πόλης όπου μεγάλωσα ένα κομμάτι είχε μετατραπεί σε λαχανόκηπο, που φρόντιζαν οι μαθητές μαζί με τους δασκάλους, στα διαλείμματα. Μήπως είναι καιρός να ξαναβρούμε κάποιες καλές, ξεχασμένες συνήθειες?

      • Ariadne avatar
        Ariadne @ δρόμος 12/10/2011 22:05:22

        Θα έρθουν πάλι οι μέρες της δεκαετίας του '50 και του '60!
        Αυτό που γράφεις για τους λαχανόκηπους είναι καλό. Στην Αθήνα όμως και στις άλλες μεγάλες πόλεις τί γίνεται;

        • δρόμος avatar
          δρόμος @ Ariadne 12/10/2011 22:28:15

          κάτω από το τσιμέντο χώμα έχει. Απόψε έβλεπα στο δελτίο του ΑΛΦΑ ρεπορτάζ για λαχανόκηπους σε αθηναϊκές πολυκατοικίες, στον ακάλυπτο ... δίπλα-δίπλα με τα παρκαρισμένα αυτοκίνητα. Βεράντες, ταράτσες, ακάλυπτοι, γιατί όχι και οι σχολικές αυλές?
          Σε Γερμανία, Γαλλία, Ελβετία στις μεγαλουπόλεις οι κάτοικοι δικαιούνται μικρούς κήπους στις παρυφές τους, όπου συχνά τοποθετούνε και μικρά ξύλινα σπιτάκια για τα εργαλεία, ίσως και πρόσκαιρη παραμονή. Στην Αγγλία το κάθε σπίτι ή συγκρότημα σπιτιών έχει και τον δικό του κήπο (μιλάμε για μεγάλες πόλεις πάντα). Εμείς?

        • a avatar
          a @ Ariadne 13/10/2011 10:04:12

          Yπάρχουν και ταράτσες!!!

    • irida avatar
      irida @ ΓΙΑΝΝΑ 12/10/2011 22:08:39

      Κι εμείς το κάναμε πέρυσι και φέτος και του χρόνου σίγουρα αν είμαστε στη δουλειά ακόμα!
      Κι έχουμε βιώσει και περιστατικά με αυτοκτονίες. Και τι να πεις στο μωρό; Για ποιό λόγο;
      Τα σχολεία σήμερα δέχονται τα μηνύματα των καιρών. Δεν υπάρχει εκπαιδευτικός όλων των βαθμίδων, βασικά των 2 πρώτων, που δεν αντιμετώπισε δυσκολίες σε πολλαπλά επίπεδα. Είναι ευτύχημα που ζούμε στην Ελλάδα που ακόμα νοιαζόμαστε τον απέναντι, όποιος κι αν είναι αυτός. Μακάρι να υπήρχαν κι οι υποδομές να μας υποστηρίξουν, αλλά δεν... Μόνοι μας μπορούμε να αλληλοβοηθηθούμε. Αν περιμένουμε από το κράτος ...τσουρουφλιστήκαμε..

    • Θοδωρής avatar
      Θοδωρής @ ΓΙΑΝΝΑ 12/10/2011 22:20:15

      Δεν μας φαίνεται καθόλου μελό και όλοι μας έχουμε πια στο περιβάλλον μας παρόμοια περιστατικά.

    • ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
      ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ @ ΓΙΑΝΝΑ 12/10/2011 23:46:50

      Eιμαστε περηφανοι για σας και για ολους σαν και σας.
      Η νεα Κατοχή , θα βγαλει και νεους Ηρωες.
      Ο Θεος θα σας δινει δυναμη και ολα στο τελος θα πανε καλα και στις μνημες αυτων των παιδιων θα εισαστε εσεις αυριο αυτοι οι νεοι Ηρωες.
      Εσεις που βροντοφωναζετε...σιωπηλα οτι 'Η Ελλαδα ποτε δεν πεθαινει'.

    • Dora avatar
      Dora @ ΓΙΑΝΝΑ 12/10/2011 23:48:32

      Κυρια Γιαννα,ειστε μια ΔΑΣΚΑΛΑ με κεφαλαια γραμματα!
      Συγχαρητηρια!

  5. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 12/10/2011 20:45:37

    Το σημαντικότερο είναι ο υποσιτισμός των μικρών παιδιών.
    Ανατριχιάζει κανείς να το διαβάζει. Πράγματι, αυτός ο
    χειμώνας θα ειναι κατοχικός , μετά την πρώτη Κατοχή των
    Ναζί.

  6. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 12/10/2011 21:04:05

    ΤΡΑΓΙΚΕΣ καταστάσεις!!!Η ελληνική κοινωνία ΜΑΣΤΙΓΩΝΕΤΑΙ ΒΑΝΑΥΣΑ από την ΒΑΡΒΑΡΗ,ΑΝΑΛΓΗΤΗ πασοκική κυβέρνηση!!!Τι να πρωτοσχολιάσει κάποιος...Για την ανεργία και κρίση που μαστίζει τη κοινωνία και ΒΥΘΙΖΕΙ σε ΑΠΟΓΝΩΣΗ χιλιάδες ανθρώπους;Για τους μισθούς πείνας στο κλάδο των δασκάλων και γενικότερα των εκπαιδευτικών,με τις ΕΞΟΥΘΕΝΩΤΙΚΕΣ μειώσεις στο ''ενιαίο φτωχολόγιο'';Για την ΑΝΙΚΑΝΗ-ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ηγεσία του υπουργείου Παιδείας που φέτος άφησε τα σχολεία χωρίς βιβλία και χρήματα;Για τους ΒΑΝΔΑΛΙΣΜΟΥΣ στα σχολεία,αφήνοντας τις σχολικές μονάδες ΕΡΜΑΙΟ του καθενός;Όσο για τη ΔΟΕ και τη πασοκική ηγεσία της,ένα θα σημειώσω:Τον Οκτώβριο του 2006,επί πρωθυπουργίας Καραμανλή,είχε γίνει πολυήμερη απεργία,με πρωταγωνιστές τον Μπράτη και τους λοιπούς πράσινους συνδικαλιστές...Που είναι,ΤΩΡΑ,ΟΛΟΙ αυτοί;;ΤΟΤΕ είχαν βγει στα κεραμίδια και ΟΥΡΛΙΑΖΑΝ....ΤΩΡΑ,γιατί ΛΟΥΦΑΖΟΥΝ;;Αλλά ξέχασα...Τότε κυβερνούσε η ''κακή Δεξιά''...Ενώ τώρα όλα είναι ''ρόδινα'',''υπέροχα'' και ''πανέμορφα''....ΤΙ ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ και ΦΑΡΙΣΑ'Ι'ΣΜΟΣ....

    • Ariadne avatar
      Ariadne @ Komis Montechristo 12/10/2011 21:24:33

      ...΄Ο,τι χαρακτηρισμό και να χρησιμοποιήσει κανείς για αυτούς, μέσα είναι.!

    • cummulus avatar
      cummulus @ Komis Montechristo 12/10/2011 21:34:32

      Μπράτη, εἶπατε; Ἴσως νἆναι ἄσχετο, ἀλλά μ΄ἐκανε ἐντύπωση τό "γυαλισμένο" του site . Πραγματικά, εἶναι ἐπαγγελματικοῦ ἐπιπέδου, καί ἀπορῶ για ποιό λόγο νά πληρώνει χρήματα (καί πού τά βρίσκει...) σέ πληροφορικούς, γιά νά τό συντηρεῖ. Μοῦ φαίνεται, ὅτι σάν ἐπαγγελματίας συνδικαλιστής, (κοινῶς, συνδικαλόσκυλο) ἴσως νά ἐτοιμάζεται γιά νά "προσφέρει" τίς ὑπηρεσίες του καί ἀπό τήν Βουλή, καί ἕνα καλοφροντισμένο σάϊτ νά εἶναι ἀπαραίτητο.
      http://www.mpratis.gr/

      • Ariadne avatar
        Ariadne @ cummulus 12/10/2011 22:12:59

        Ναί, πράγματι! όπως τα λές σχετικά με το site! Το επισκέφτηκα ύστερα απο την προτροπή σου.Διόλου απίθανη η συμμετοχή του σε "ενδεχόμενο" μελλοντικό ψηφοδέλτιο του ΠΑΣΟΚ.΄Αλως τε, την ξέρουμε την συνταγή και απο τον Πρωτόπαπα, τον Πιπεριά (τί παιδί και αυτός που κατέβαζε τους διακόπτες της ΔΕΗ) και όλους τους άλλους συνδυκαλισταράδες που τώρα έχουν λουφάξει,

      • irida avatar
        irida @ cummulus 12/10/2011 22:17:09

        Που τα βρίσκει ε; Εύκολη η απάντηση..Ψάξε λίγο και θα τη βρεις! Ωστόσο το μεγάλο πρόβλημα δεν είναι η συντήρηση μιας ιστοσελίδας που μπορούν να την κάνουν και φίλοι!! Το ζήτημα είναι τι έκανε αυτός ο κύριος τόσα χρόνια ως συνδικαλιστής.Τι πρόσφερε. Εμένα μου πρόσφερε μια μείωση της τάξης των 400Ε!!! 'Εφτασα αισίως στα 1050Ε μηνιαίως!!!!! Έχοντας προσόντα και τυπικά.Για την ώρα!! Αργότερα βλέπουμε. Αλλά για να μαστε ακριβείς δεν είναι ο μόνος συνδικαλιστής! Ποιος/α ήταν συμβουλος γαλάζιου υπουργού; Πόσοι δεν έχουν μπει σε τάξη ποτέ; Τι πληρώνουν οι μάχιμοι εκπαιδευτικοί για τους συνδικαλιστές; Για ΔΟΕ κι ΟΛΜΕ; Πολλά μπορούμε να πούμε και για όλες τις χρωματικές αποχρώσεις. Οι καιροί άλλαξαν, για όλους. Ας το αντιληφθούν. Οι δύσκολοι καιροί που έρχονται τίποτα δε θ αφήσουν ανέγγιχτο. Μα τίποτα..

    • Dora avatar
      Dora @ Komis Montechristo 13/10/2011 00:10:59

      Υπαρχει λογαριασμος τραπεζης για τους μαθητες αυτους για να μπορουμε καποιοι εδω να βοηθησουμε? Δεν ειμαστε πλουσιοι καθολου,μα να,κοβεις το γυμναστηριο,τα καλυντικα,καποια αλλα περιττα εξοδα,ενα σωρο λεφτα μαζευονται.
      Οι ευαγγελικοι συμφοιτητες μου, ξερω οτι θα βοηθησουν.
      Στις 2 Οκτωβριου νηστεψαν και προσευχηθηκαν για την Ελλαδα σε ολες τις ευαγγελικες εκκλησιες της Ολλανδιας.

      • Σταύρος avatar
        Σταύρος @ Dora 13/10/2011 01:16:14

        Αν καταφέρεις κάτι στείλε μου ένα μεϊλ.
        Συζήτησέ το με τον Φάκτορα μήπως όλοι εμείς εδώ μέσα μπορούμε να κάνουμε κάτι γι αυτά τα παιδιά.
        Είμαστε τόσοι εδώ, που ακόμα και από ένα Ευρώ ο καθένας μας να βάλει, κάτι καλό θα βγει!

        • Raziel avatar
          Raziel @ Σταύρος 13/10/2011 10:18:36

          Φίλε Σταύρο συμφωνώ και προτείνω να αναληφθεί μία πρωτοβουλία απο το ANTINEWS επίσημα με ένα λογαριασμό και να συμμετάσχουμε με ότι μπορεί ο καθένας.

          • Dora avatar
            Dora @ Raziel 13/10/2011 16:38:25

            Φακτωρα,ανελαβε πρωτοβουλια γι'αυτο το λογαριασμο κι ενημερωσε μας,σε παρακαλουμε πολυ!
            Η αν η Εκκλησια εχει εναν λογαριασμο ειδικα για συσιτιο μαθητων σε ολη την χωρα,να μας γινει γνωστο.Δεν εκλεισα ματι ψες.Για ολα τα παιδια,ανεξαρτητως καταγωγης και θρησκευματος,εννοειται!

  7. juliet avatar
    juliet 12/10/2011 21:04:36

    Τραγικό,να μένουν παιδιά ορφανά και κάποιοι να κοιμώνται ήσυχοι.
    Η εσχάτη των ποινών για τους δολοφόνους όπου και αν ανήκουν.Αλήθεια τα παιδιά τους θα εξακολουθούν να πηγαίνουν στα κολλέγια ,θα εξακολουθήσουν να ετοιμάζονται για μελλοντικοί σωτήρες και τα μικρά φτωχούλια του Θεού θα πρέπει να επιβιώσουν ,να σταθούνε στα ποδαράκιά τους σαν τα μικρά αρνάκια ,και γύρω οι λύκοι .Τι ασχήμια απλώθηκε στην ομορφιά της πλάσης.
    Τι απονιά σκορπίστηκε στην ευσπλαχνία του σύμπαντος.Τι μίσος δηλητηρίασε την αγάπη του Θεού.
    Η ελπίδα είναι στις καρδιές ,αλλά όταν ο πόνος και η αδικία φωλιάσει στη ψυχή του παιδιού τότε έχεις χάσει το χαμόγελο του αθώου.
    Πρέπει να το καταλάβουμε δεν τους ενδιαφέρει η ζωή μας ,των παιδιών μας ,δεν τους ενδιαφέρει απολύτως ΤΙΠΟΤΕ,είμαστε το απόλυτο τίποτε γι΄αυτούς .

    • kp8 avatar
      kp8 @ juliet 12/10/2011 21:34:52

      Μα πώς βρε, αφού κι η ίδια η αγία οικογένεια μαστίζεται από την ανεργία ! Εδω κι ο γιόκας του πρωθυπουργού δεν μας έλεγε τις προάλλες ότι δυσκολεύεται να βρει δουλεια ? Βέβαια, έχουν κι αυτοί πρόβλημα, δεν είμαστε μόνοι μας ! Πέρα από τα αστεία όμως, πραγματικά πονάει να διαβάζει κανείς ότι ήδη η πείνα έχει αρχίζει να αγγίζει τις οικογένειες και μικρά παιδιά είναι νηστικά επί μέρες. Είναι όλο αυτό τόσο πικρό, η κατάσταση στα σχολεία, οι καταστροφές, οι βανδαλισμοί, η ανέχεια, αφορούν το πιο ευαίσθητο κομμάτι της κοινωνίας μας, του μέλλοντός μας.

  8. zame avatar
    zame 12/10/2011 21:05:31

    Σιγα να μην διαθέσουν κονδύλια γιά την (τον ΕΧΘΡΟ) παιδεία..
    οποτε μαλλον (η ερμηνεια) δειχνει να ειναι ΑΝΕΠΙΘΥΜΗΤΕΣ .. οι αιθουσες.
    αφου ετσι και αλλιως..η επιθυμητη επαγγελματικη (κορεσμενη) κατευθυνση..με στοχο το εισοδημα.....εξυπηρετείτε απο αλλες μορφές εκπαίδευσης.

  9. Ariadne avatar
    Ariadne 12/10/2011 21:21:44

    Γιάννα ! Επίτρεψέ μου να σε συγχαρώ γιατί μέσα απο τα γραπτά σου διακρίνω ΑΝΘΡΩΠΙΑ! Είνα πολύ δραμματική η κατάσταση, αλλά, - επειδή λέμε "πρό δύο κακών το μή χείρον βέλτιστον"- προσέχετε εκεί στην επαρχία, που υπάρχει η δυνατότητα να βρίσκετε "κάτι " να τρώτε βρε παιδί μου, ώστε τα παιδιά να μήν πληγωθούν καθόλου απο αυτήν την κατάσταση, ή, εν πάσει περιπτώσει, το λιγώτερο δυνατόν. Ο Θεός να σας δίνει δύναμη ψυχής για να αντιμετωπίσετε, εκτός των προσωπικών σας και τα προβλήματα των παιδιών. Και πού' σαι! Υπομονή! ΄Οπου νά' ναι θα ξημερώσει κάποια καλλύτερη μέρα για όλους μας.

  10. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 12/10/2011 21:34:37

    Οι Έλληνες είναι αναλώσιμοι για την κυβέρνηση...
    Όσο για το ζευγάρι που σκοτώθηκε..εύχομαι ο Θεός να αναπαύσει την ψυχή τους και να προστατεύσει τα παιδάκια τους...

  11. ελευθεριαδου βουλα avatar
    ελευθεριαδου βουλα 12/10/2011 21:51:05

    ΘΡΗΝΟς ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΧΑΝΕΤΑΙ, ΚΑΝΤΕ ΚΑΤΙ
    ΦΩΝΗ ΑΠΟΓΝΩΣΗς

  12. Αντώνης avatar
    Αντώνης 12/10/2011 22:33:20

    Έχουν φοβηθεί πολύ οι κρατούντες, πιστέψτε με.
    Εμείς φταίμε που απλώς δεν τους σπρώχνουμε να πέσουν.

  13. geothe avatar
    geothe 12/10/2011 23:15:37

    Είναι αυτή η Ελλάδα που θέλουμε; Είναι αυτό που ζούμε πραγματιότητα;
    Είμαι κι εγώ εκπαιδευτικός στην πρωτοβάθμια σε πολύ "καλή" περιοχή της συμπρωτεύουσας. Δεν έχω αντιμετωπίσει ακόμη τέτοια προβλήματα, αλλά είναι φανερή η δυσκολία του κόσμου που πριν τρία χρόνια δεν είχε κανέναν ενδιασμό να βοηθήσει σχολείο και παιδιά.
    Αν όμως βρεθώ σε ανάλογη περίσταση όπως του συναδέλφου που άκουσε το παιδί να του λέει πως ο μπαμπας του αυτοκτόνησε, συγχωρέστε με αλλά δεν θα το αντέξω. Όση εκπαίδευση κι αν έχεις τι συμβουλευτική να κάνεις και ψυχολογική στήριξη να δώσεις σε μια ψυχούλα που δεν καταλαβαίνει γιατί ο μπαμπάς του έφυγε χωρίς να μείνει να παλέψει. Να παλέψει με τα θηρία (ο καθένας μόνος του).
    Δεν είναι αυτή πατρίδα μου, δεν την αναγνωρίζω... Δεν θέλω να σκέφτομαι καν... Συγγνώμη

  14. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 12/10/2011 23:34:22

    Δεν είναι άνθρωποι αυτοί που παρέδωσαν την πατρίδα στους κατακτητές τοκογλύφους.
    Αν είχαν λίγο φιλότιμο, θα είχαν δέσει μια πέτρα στο λαιμό τους και θα είχαν πέσει στη θάλασσα.
    Τόσο αίμα πώς το αντέχουν;
    Πώς κοιμούνται ήσυχοι τη νύχτα;
    Πώς κοιτάζουν τα παιδιά τους στα μάτια;
    Πώς τρώνε ψωμί όταν έχουν οδηγήσει χιλιάδες συνανθρώπους μας στην απόγνωση;
    Μια γενιά που γεννάει τέρατα, η γενιά μας.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Γιάννης Καλαματιανός 12/10/2011 23:47:12

      Δεν έχουν τέτοιες ανησυχίες τα νεοφιλελεύθερα κτήνη...

    • Dora avatar
      Dora @ Γιάννης Καλαματιανός 13/10/2011 00:19:08

      Καλα δεν εχεται ακομη καταλαβει οτι εχουμε να κανουμε με μασονους σατανιστες σε ολο τον πολιτικο κοσμο του πλανητη?
      Δεν εχουν ελεος,δεν βλεπεται? Ναρκωτικα,πορνεια,παιδεραστια,φτωχεια,πεινα,πολεμοι κι οι αλλοι να τρωνε με χρυσα κουταλια και να μεγαλωνουν τις σαπιοκοιλιες τους,αρπαζοντας τα ψιχουλα των δυστυχισμενων.Απο αυτους ζητατε φιλοτιμο????
      Σατανιστες ειναι σχεδον ολοι τους!!!

  15. Y. avatar
    Y. 12/10/2011 23:37:51

    Βάλτε ΕΤ3 να δείτε που οδήγησαν, και οδηγούν, την Ελλάδα οι πουλημένοι του Μπατσόκ

    • Y. avatar
      Y. @ Y. 12/10/2011 23:44:34

      ...διορθώνω... “...η πουλημένη αλητεία του Μπατσόκ”

  16. Απορία avatar
    Απορία 12/10/2011 23:42:17

    "Για τη «χειρότερη κυβέρνηση που γνώρισε ποτέ ο τόπος, την κυβέρνηση που “υποδούλωσε” τη χώρα στην Τρόικα», μιλά στην ανακοίνωσή της η ΔΑΚΕ, τη θέση της από την κυβερνητική πολιτική διαχωρίζει η ΠΑΣΚ."

    Δεν είναι η χειρότερη κυβέρνηση που γνώρισε ο τόπος.
    Είναι η χειρότερη τυραννία που γνώρισε ο τόπος από την εποχή της απελευθέρωσής του από τους Οθωμανούς.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ Απορία 13/10/2011 01:41:57

      ..και επι 2 χρονια τωρα δεν ακουστηκε εστω μία θεσμικη φωνή να πει τα πραγματα με το ονομά τους

  17. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 12/10/2011 23:47:42

    Ο εκπαιδευτικός και η νηπιαγωγός με τα τρία παιδιά είναι συγχωριανοί μου. Μεγαλωσαμε μαζι, παιζαμε στο ίδιο αλώνι στο σχολικό και πήγαμε στο δημοτικό του χωριού. Ο Αποστόλης ήταν αδελφός του Γιάννη, ενός από τους καλύτερους μου φίλους.
    Καλό ταξίδι αδελφέ μου...

    • danaos. avatar
      danaos. @ Νίκος Αργεάδης 13/10/2011 00:07:19

      Τέρατα μας κυβερνούν.Τελεία και παύλα!Μα τι κάνουμε εμείς γ...μώ την κοινωνία μας!Παιδάκια πεθαίνουν από ασιτία ρε Πάγκαλε και Βενιζέλε!!!
      Άντε αδειάστε μας τη γωνιά!Στα τσακίδια μην πω τίποτε χειρότερο!

  18. deldio avatar
    deldio 12/10/2011 23:59:20

    Φίλοι κουράγιο, δεν θα πέσουμε αμαχητί ούτε θα το ρίξουμε σε ανατολίτικο μοιρολόι. Κάνουμε επιτροπές στις γειτονιές ή στους χώρους δουλειάς ή στα σχολεία (ανεξαρτήτως κομματικών ταμπελών) και βοηθάμε (όσοι μπορούμε, όπως μπορούμε), οργανώνουμε στήριξη και κινητοποιήσεις σε αυτούς που πάνε να τους κόψουν το ρεύμα ή να τους κάνουν έξωση κλπ, συνδεόμαστε και με άλλους που έχουν τα ίδια προβλήματα και κινητοποιούνται, αποβάλλουμε το φόβο αλλά και τη ντροπή.

  19. Απολλώνιος avatar
    Απολλώνιος 13/10/2011 02:50:57

    Μα το είπε ο κ.Υπουργός: Θα γυρίσουμε απλώς στο επίπεδο ζωής του 2004. Αλλά μάλλον εννοούσε 2004 π.Χ.

  20. Κώστας Τσίπας avatar
    Κώστας Τσίπας 13/10/2011 07:46:25

    Αν φθάσαμε στο σημείο παιδάκια να έχουνε να φάνε τρείς ημέρες,είμαστε όλοι ΕΝΟΧΟΙ με την αδράνεια μας!!!

  21. λαλακης avatar
    λαλακης 13/10/2011 09:24:31

    Η χωρα θα εξαθλιωνεται συνεχως εαν δεν υπαρξει δραστικη μειωση του αριθμου
    των ΔΥ και των δαπανων για τη μισθοδοσια τους.
    Εαν δε γινουν αυτα συνεχως θα εξαθλιωνονται οι ανθρωποι του ιδ τομεα
    αναγκαστικα για να πληρωνονται οι κομματικοι στρατοι .
    Λεφτα δεν υπαρχουν.
    Αναγκη ομως για κοινωνικη δικοιοσυνη.
    Απ αυτη τη κυβερνηση φυσικα δεν περιμενω τιποτα ,μοναχα απο εξωκοινοβουλευτικους .
    Δυστηχως οσο οι δαπανες του δημοσιου δεν εξορθολογιζονται
    θα εχουμε φαινομενα Αφρικης και μαζικη φυγη στο εξωτερικο
    για να βρει ο κοσμακης ενα πιατο φαι.
    Εκει οδηγησε ο ''σοσιαλισμος'' ,στην εξαθλιωση και στον εξευτελισμο
    Και οσοι βιαστουν να μιλησουν για ''κοινωνικο αυτοματισμο''
    ας προσεξουν γιατι θα βρεθουν δασκαλοι σε σχολεια που θα ειναι αδεια απο
    μαθητες ειτε γιατι λιποθυμουν απο πεινα ειτε γιατι οι οικογενειες
    μεταναστευσαν.
    Κυβερνηση Σωτηριας τωρα να τελειωσει επιτελους το καλαμπουρι
    η κατασταση ειναι πολυ παραπανω απο σοβαρη, στην ουσια εμπολεμη

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ λαλακης 13/10/2011 10:02:20

      Πάλι άνοιξε το κουτάκι με τις... λαλακίες.

      Δε μας είπες όμως, τζιμάνι, με τι δασκάλους θα κάνουν μάθημα τα παιδιά όταν αυτοί απολυθούν...

  22. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 13/10/2011 10:17:52

    Άν κοπούν μίζες και προμήθειες και δημευτούν οι περιουσίες των κλεφτών θα διορθωθούν τα πράγματα!Λαλάκη προσπαθείς να βγάλεις δόντι κόβοντας το κεφάλι! Η περαιτέρω εξαθλίωση του ιδιωτικού τομέα οφείλεται στις περικοπές των μισθών των ΔΥ ,με την επερχόμενη εξαθλίωση και των ΔΥ φαντάσου τι θα γίνει με τον ιδιωτικό τομέα,όταν θα καταρεύσει η κατανάλωση!Πρέπει να κατάλαβες ότι η οικονομία μας, Δημόσιος και ιδιωτικός τομέας,είναι κρατικοδίαιτη (Μασκαρεμένη Σοβιετική)!Με την συνταγή που εφαρμόζουν θα καταντήσει απόλυτα μετασοβιετική με δύο εκατομμύρια ανέργους(ΔΥ καιΙΥ) και τις όποιες ιδιοκτησίες μας κατασχεμένες λόγω δανείων και όλοι απλά φτωχοί!
    Φθάνει πια η διαμάχη στην οποία εντεχνα μας ενέπλεξαν μεταξύ ΔΥ και ΙΥ,όλοι μαζί θα καταστραφούμε!!!Αν γίνει το κούρεμα 50% κανείς δεν θα έχει μέλλον στην Ελλάδα!!!
    Αυτά που συζητάμε σήμερα ήδη έχουν ξεπεραστεί από τα γεγονότα,το μόνο που θα μας μείνει είναι ο εμφύλιος πόλεμος και η Εθνική καταστροφή!

    • Ύβρις και Νέμεσις avatar
      Ύβρις και Νέμεσις @ Κώστας Τ 13/10/2011 11:51:49

      Σωστός!

  23. erevos avatar
    erevos 13/10/2011 11:48:37

    Όπως πολύ σωστά γράφει κάποιος στο ποντίκι. "Μην τους πετάτε γιαουρτια, τα χρειαζόμαστε για να ταισουμε τα παιδιά μας, πετάξτε τους σκουπίδια, μόνο αυτά τους αξίζουν!" Άραγε τι έχει να πει η κυρια Μπιλντερμπεργκ για τα παιδια που πανε νηστικα στο σχολείο και τους γονεις που άφησαν ορφανά χάρη στις πολιτικές τους; Θα βάλουν ένα πρωινό συσσίτειο στα σχολεία; Αλλά τι λέω τώρα, 750χιλ το αυτοκινητο του Μπενιτο, 300χ το οχημα εκτόξευσης νερού, 180εκ. τα μυστικά κονδυλια του υπεξ, είναι και τα εκτακτα έξοδα για αγορά δακρυγόνων.... Δε περισσευουν λεφτα ρε γαμώτο με όλες αυτές τις περικοπές.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ erevos 13/10/2011 15:09:45

      +1000

  24. λαλακης avatar
    λαλακης 13/10/2011 16:03:46

    @Αυριανιστη

    Τι θα πειραζε εαν οι δασκαλοι δουλευαν παραπανω ωρες ωστε να μην γινονταν αλλες προσληψεις και εξοικονομουνταν χρηματα ;
    Eτσι δε θα χρειαζονταν χαρατσια και φοροι και τα παιδακια πιθανον να μην
    πεινουσαν αφου οι μπαμπαδες τους θα ειχαν καποιο εισοδημα να τα ταισουν
    Ολα ειναι καθαρα θεμα επιλογων.
    Η Ελλαδα επελεξε αφρικανοποιηση για να μην πειραχτουν αλλο οι ΔΥ-κομματικη πελατεια.

    @Κωστα Τ
    Συμφωνω φιλε σε πολλα .
    Εχεις δικιο ολοι μαζι βουλιαζουν ΔΥ και ΙΥ , το θεμα ειναι να σταματησει
    ο κατηφορος .
    Κι αυτο νομιζω μονο με δραστικη μειωση του σπαταλου κρατους η ποιο
    σωστα με εξορθολογισμο δαπανων ωστε να σταματησουν τα χαρατσια
    οι φοροι και η διαλυση της ιδ οικονομιας.
    Εαν δε γινουν αυτα καποια στιγμη μοιραια και οι ΔΥ θα εχουν σοβαρο προβλημα επιβιωσης και μαλιστα με βιαιο τροπο.
    Και φτασαμε ως εδω λογω διεφθορας και ατελειωτων διορισμων στο δημοσιο.
    Η ελληνικη οικονομια ηταν ενας μηχανισμος αυτοκαταστροφης.

    • Κώστας Τ avatar
      Κώστας Τ @ λαλακης 13/10/2011 18:54:44

      Σήμερα είδικά,τα ελληνικά σπίτια τα συντηρεί(για τα βασικά είδη πρώτης ανάγκης λέω) ένας κουτσουρεμένος μισθός στο δημόσιο ή η σύνταξη της γιαγιάς!Όλοι οι υπόλοιποι στο σπίτι είναι άνεργοι ή παιδιά!!!Αν υπάρχουν και τα δύο(μισθός και σύνταξη γιαγιάς) είμαστε πλούσιοι και θα μας φορολογήσει ο Βενιζέλος!!!Κατάντια...........

    • Ναβουχοδονόσορας avatar
      Ναβουχοδονόσορας @ λαλακης 14/10/2011 12:15:46

      @λαλάκης και λοιπούς ομοφρονούντες:
      Υπάρχει πλήθος μελετών από διεθνείς οργανισμούς (αρκεί να δει κανείς την τελευταία έκθεση του ΟΑΣΑ) όπου καθίσταται σαφές ότι ο αριθμός των ΔΥ, τόσο σε απόλυτα μεγέθη όσο και σε ποσοστά επί του συνόλου των εργαζομένων, είναι συγκινητικά χαμηλότερος από αυτόν που αναφέρουν πολλοί και διάφοροι είτε από άγνοια είτε από σκοπιμότητα.
      Η συνολική μισθοδοσία των ΔΥ κατ'έτος είναι μία τρίχα από τα @ρχιδι@ του δημόσιου χρέους (μια ματιά στο τελευταίο βιβλίο του Μπογιόπουλου αρκεί).
      Την ίδια στιγμή, υπάρχουν 500.000 (πεντακόσιες χιλιάδες) ελεύθεροι επαγγελματίες που δηλώνουν εισόδημα κάτω των 12.000 €, 10.000 off shore εταιρείες συνδεδεμένες με Έλληνες (που μάλλον δεν είναι Δ.Υ.), πάνω από 300 δις € σε καταθέσεις σε ξένες τράπεζες (μαντέψτε σε ποιούς ανήκει η συντριπτική πλειοψηφία αυτού του ποσού) κ.λπ.
      Εάν εξακολουθείτε να πιστεύετε ότι η επικείμενη χρεοκοπία οφείλεται στον δημόσιο τομέα, τότε είστε άξιοι της νοημοσύνης σας. Το χειρότερο όμως είναι ότι διατηρείτε το δικαίωμα ψήφου

  25. Τρελαμένος avatar
    Τρελαμένος 13/10/2011 21:58:27

    ΕΔΩ ΔΕΣ ΤΙ ΓΡΑΦΟΥΝ ΟΙ ΑΡΧΙΨΕΥΤΑΡΑΔΕΣ!!!

    Υπουργείο Παιδείας: δεν λιποθυμούν από ασιτία μαθητές στα σχολεία

    Διαψεύδει το υπουργείο Παιδείας τις καταγγελίες του Α' Συλλόγου Εκπαιδευτικών Αθηνών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης της Αθήνας περί λιποθυμίας μαθητών από ασιτία σε σχολεία. «Το υπουργείο Παιδείας δεν έχει λάβει καμία αναφορά, ούτε από εκπαιδευτικό, ούτε από Σύλλογο Εκπαιδευτικών αναφορικά με κρούσματα λιποθυμίας μαθητών από ασιτία» αναφέρεται σε σχετική ανακοίνωση.

    «Κάποιοι επιχειρούν από την έναρξη της σχολικής χρονιάς να δημιουργήσουν με ακραίο τρόπο κλίμα ανασφάλειας στα σχολεία και βάζουν λουκέτα και αλυσίδες παρακωλύοντας την εκπαιδευτική διαδικασία. Τώρα κάποιοι καταφεύγουν μέσω των ΜΜΕ και στο έσχατο μέσο της λαϊκίστικης προπαγάνδας, χωρίς να διστάζουν να χρησιμοποιήσουν ακόμη και τους ίδιους τους μαθητές», καταλήγει η ίδια ανακοίνωση.

  26. ntina karampela avatar
    ntina karampela 13/10/2011 23:59:20

    Παντα θα υπαρχουν ανθρωποι με ευαισθησιες για να μας θυμιζουν τις αξ
    ιες τις ζωης. Ευγε σε σενα και στους συναδελφους σου! Ανμπορουμε να βοηθησουμε αυτα τα παιδια με υλικα αγαθα(μιακαι εσεις τα βοηθαται σιγουρα ηθικα) εδω ειμαστε...αρκει ενα email...

  27. TARAMAS avatar
    TARAMAS 14/10/2011 14:10:13

    Φίλε μου ρίξε μια ματιά στον προϋπολογισμό της κεντρικής κυβέρνησης.
    Προβλέψεις για το 2011:

    Α. ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ 21.719 εκ

    Β. ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗ ΚΟΙΝ. ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ 14.834 εκ
    (εκτός από 1,306 δις, τα υπόλοιπα είναι συντάξεις, επιχορηγήσεις ασφ. ταμείων, επιδόματα)

    Γ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΛΕΣ ΔΑΠΑΝΕΣ 8.277 εκ (περιλαμβάνουν μισθούς ΟΣΕ, ΟΑΣΑ κλπ)

    σύνολο πρωτογενών δαπανών 51.850 εκ.

    Άρα περίπου 70% των πρωτογενών δαπανών είναι μισθοί, συντάξεις, επιδόματα κ.λ.π., αρκετά παραπάνω από ..."μια τρίχα".

    Όσο για την φοροδιαφυγή, δουλειά των δημοσίων υπηρεσιών είναι να την πιάσουν (με πραγματικά στοιχεία, όχι με τις βλακείες των μέσων όρων), αν δεν μπορούν το κάνουν τόσα χρόνια, γιατί να τους πληρώνουμε;

    • Ναβουχοδονόσορας avatar
      Ναβουχοδονόσορας @ TARAMAS 14/10/2011 15:37:22

      1) Σου διέφυγε, όλως τυχαίως, ότι στις πρωτογενείς δαπάνες συμπεριλαμβάνονται τα τοκοχρεολύσια που ξεπερνούν για το 2011 τα 60 δις €, οπότε το σύνολο των δαπανών ξεπερνά τα 110 δις €, οπότε το ποσοστό που περιχαρώς ανακάλυψες δεν είναι 70% αλλά κοντά στο 30%.
      2) Η πάταξη της φοροδιαφυγής είναι κατ'εξοχήν θέμα πολιτικής βούλησης. Όταν μία κυβέρνηση θέλει πραγματικά να ασχοληθεί με το θέμα, μπορεί να το κάνει ακόμα και με τους 'τεμπέληδες', 'αργόσχολους' κλπ ΔΥ. Καμία δεν το έχει θελήσει μέχρι στιγμής. Αρκεί να παρακολουθήσεις την υπόθεση της Proton Bank. Εκτός αν πιστεύεις ότι κάποιος υπάλληλος του Υπουργείου Οικονομικών υποχρέωσε τον Βενιζέλο να περάσει τη σχετική διάταξη για τον Λαυρεντιάδη, που δεν το ήθελε ο καημένος αλλά τον ανάγκασαν.
      3) Αυτά που εσύ χαρακτηρίζεις, ολως διολου βολικα, βλακειες των μέσων όρων είναι πραγματικά στοιχεία. Πραγματικά υπάρχουν 10.000 offshore εταιρείες συνδεδεμένες με Έλληνες και πραγματικά 500.000 ελεύθεροι επαγγελματίες δηλώνουν κάτω από 12.000 € τον χρόνο.
      Το συμπαθές κείμενο σου μου θυμίζει τις αλήστου μνήμης θεωρίες του Ανδρέα Ανδριανόπουλου το 2009. Και αυτός στο 70% εβγαζε το ποσοστό. Better luck next time

      • TARAMAS avatar
        TARAMAS @ Ναβουχοδονόσορας 14/10/2011 19:09:00

        Αγαπητέ μου εσύ ατύχησες, διότι μιλάς προφανώς για πράγματα που δεν ξέρεις.
        1) Πρωτογενείς δαπάνες είναι οι δαπάνες ΧΩΡΙΣ τοκοχρεωλύσια (γι αυτό τις λένε και πρωτογενείς) , τώρα πλέον αυτό τόμαθε κι η γιαγιά μου. Αν αύριο κηρύξουμε στάση πληρωμών στο εξωτερικό, είναι οι δαπάνες που πρέπει να καλύψουμε όπως και νάχει για να ζήσουμε, χωρίς να πληρώνουμε ούτε ευρώ σε τόκους ή χρεωλύσια. Γι αυτό και είναι σημαντικό να τις ξεχωρίζουμε, αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Το 70% λοιπόν σχεδόν των δαπανών αυτών είναι είναι μισθοί συντάξεις επιδόματα κλπ, που ακριβώς διαφωνείς; (Ψάξε και λίγο για τα νούμερα του προϋπολογισμού καημένε να μην εκτίθεσαι..)
        2) Δε χρειάζεται πολιτική βούληση για να πιάσει ο εφοριακός το γιατρό, τον υδραυλικό ή τον δικηγόρο που φοροδιαφεύγει, δουλειά χρειάζεται και φαντασία. Ας τον πιάσει αυτός κι ας του τα χαρίσει ο βουλευτής (αν τολμάει τώρα πια...)
        3) Βλακείες του μέσου όρου είναι να αθροίζεις τα εισοδήματα που δηλώνει ο μεγαλοδικηγόρος ή ο μεγαλογιατρός ή ο μεγαλομηχανικός με τα εισοδήματα του νέου μηχανικού που δουλεύει με 800 ευρώ το μήνα σε τεχνική εταιρεία με το σύστημα των αποδείξεων, του άνεργου ή φαντάρου δικηγόρου που έκανε έναρξη άσκησης επαγγέλματος αλλά δεν έχει καν γραφείο έξω, της παντρεμένης γυναίκας γιατρού που δήλωσε το σπίτι της σαν επαγγελματική στέγη και ασχολείται με το σκούπισμα και το σφουγγάρισμα του. Για να τους ξεχωρίσεις όμως τους μεν από τους δε θέλει δουλειά, ενίοτε και εκτός ωραρίου. Πιο εύκολο είναι να χρησιμοποιείς την ασχετοσύνη των δημοσιογράφων για αφορισμούς και συνολικά τσουβαλιάσματα.

        Χαίρομαι που ο Ανδριανόπουλος με αντιγράφει :) Θα περίμενα βέβαια το μένος του κόσμου να έχει στραφεί κυρίως εναντίον των πολιτικών που χερίστηκαν τα τελευταία 10-χρόνια την οικονομία και μας έφεραν στο χείλος του γκρεμού κι όχι σε αλήστου μνήμης και από καιρό τελειωμένους πολιτικούς (που άλλωστε εκ των υστέρων μάλλον δικαιώνονται στο βαθμό που έλεγαν τα αντίθετα από όσα εφαρμόστηκαν και μας χρεοκόπησαν...)