#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/10/2012 17:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κυρία Λαγκάρντ δώστε εσείς την λίστα



Εχει καταντήσει η απόλυτη γελοιότητα το θέμα με τη λίστα Λαγκάρντ καθώς στην Ελλάδα τα πάντα γίνονται εν κρυπτώ και όπως συμφέρει τον καθένα. Ετσι, ο Βενιζέλος που κρατούσε στο στικάκι επί δύο χρόνια στο συρτάρι του χωρίς να το δει, κατηγορεί το ΣΔΟΕ και τον Στουρνάρα. Ο Στουρνάρας βγαίνει και λέει ότι δεν ξέρει τίποτε, ο Ραγκούσης φεύγει από το ΠΑΣΟΚ καταγγέλλοντας τον Βενιζέλο, ο Καπελέρης εκθέτει τον Παπακωνσταντίνου γιατί λέει ότι του έδωσε μόνο 10 ονόματα από τα 2.000 αλλά δεν του ζήτησε να τα ελέγξει.

Μύλος γενικώς την ώρα που τα 2.000 ονόματα συνεχίζουν να μένουν στο σκοτάδι λες και είναι έγκλημα να εμφανιστούν. Να μάθει ο κόσμος ποιοι νόμιμα και δηλωμένα έβγαλαν λεφτά στο εξωτερικό και ποιοι πρέπει να πληρώσουν.

Κι όλη αυτή η ιστορία μπορεί να κρύβει πολύ σκοτεινά κίνητρα ως προς το ότι δεν βγήκαν στο φως. Πολλοί θα αναρωτηθούν αν έχουν σβηστεί ονόματα, αν έχουν υπάρξει εκβιασμοί, αν γενικώς αυτοί που είχαν στα χέρια τους τη λίστα τη χρησιμοποίησαν για ίδιον όφελος.
Και εδώ θα πρέπει να διερευνηθεί και ο ρόλος του ΔΝΤ και της Κ. Λαγκάρντ. Γιατί είχαν στην Ουάσιγκτον τη λίστα και την έδωσαν στον Γ. Παπακωνσταντίνου; Μήπως το ΔΝΤ πιέζει έχοντας ως ατού τα ονόματα που περιέχονται στη λίστα; Μήπως υποκρύπτεται εκβιασμός κατά τη Ελλάδας;

Για να ξεκαθαρίσουν όλα αυτά, θα μπορούσε κάλλιστα η κ. Λαγκάρντ να δημοσιοποιήσει τη λίστα. Αν δε μπορεί ως ΔΝΤ, να τη δώσει σε κάποιο ξένο μέσο ενημέρωσης και να βγουν όλα στο φως. Αφού εδώ στην Ελλάδα κάνουν όλοι την πάπια, ας βγει η κ. Λαγκάρντ να κάνει τον... παπαγάλο. Ετσι θα σταματήσουν και οποιεσδήποτε υπόνοιες για εκβιασμούς.Γιατί με όλες αυτές τις μεθοδεύσεις ο καθένας μπορεί να νομίζει ότι το ΔΝΤ χρησιμοποίησε την λίστα για να κρατάει πολιτικούς.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αδέξιος Δεξιός avatar
    Αδέξιος Δεξιός 03/10/2012 17:37:04

    Ποιά Λαγκάρντ;
    Δε φωνάζουμε καλύτερα το μάγκα που υπέκλεψε τη λίστα;
    Γιατί όλοι οι άλλοι είχαν λόγους να την ...πειράξουν...
    Τη λίστα

    • avanti avatar
      avanti @ Αδέξιος Δεξιός 03/10/2012 17:39:36

      Ποιά version θέλεις, μεταξύ πιάς πάσας, μεταξύ Παπακωνσταντίνου - Μπένυ, Καπελέρη - Παπακωνσταντίνου?

  2. avanti avatar
    avanti 03/10/2012 17:37:45

    Συμφωνώ και επαυξάνω, η κυρία Λαγκάρντ σαν νοικοκυρά γυναίκα που είναι θα έχει κρατήσει ένα αντίγραφο κάπου .... άσε δε που ξέρει που βάζει τα πράγματά της...

  3. mx avatar
    mx 03/10/2012 17:41:47

    .... Από την μια η Μέρκελ με τις λίστες Χριστοφοράκου από την άλλη το ΔΝΤ με την λίστα της Λαγκάρντ που να μην "κολλήσουν" οι διαπραγματεύσεις....

  4. theo1611 avatar
    theo1611 03/10/2012 17:44:00

    Αυτή η ονοματολογία θα μας φάει.

    Προέχει να γίνουν οι έλεγχοι και να μπει παραδάκι στο ταμείο, εφόσον προκύψει φοροδιαφυγή.

    Τα λοιπά είναι για χαχόλους και μαϊμού δημοσιογράφους, που είναι αδύνατοι στο ρεπορτάζ ή δεν αντέχουν τις πιέσεις, αν μπορούν να βγάλουν θέμα.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ theo1611 03/10/2012 18:51:03

      Πού την είδες την ονοματολογία; Δηλαδή, οι Ισπανοί και οι Γάλλοι που δέχτηκαν τις λίστες και τσίμπησαν πολύ ζεστό χρήμα από την "ονοματολογία", είναι ηλίθιοι; Με τέτοιες νοοτροπίες που μας πέρασαν, καλά μας κάνει ο Παπακωνσταντίνου....

      • theo1611 avatar
        theo1611 @ ΒΙΣ 03/10/2012 19:29:48

        H αναζήτηση της ονοματολογίας θα μας φάει!!!

        Διάβασε τη συνέχεια.

        Μάλλον συμφωνούμε, αλλά μένει να αποδειχτεί!!!

  5. Ίωνας avatar
    Ίωνας 03/10/2012 17:45:52

    Να απολυθούν 800.000 δημόσιοι υπάλληλοι και να τους πάρουν και τα σπίτια για να τα φέρουμε μια η άλλη.Δεν είμαι δ.υ. γι αυτό είμαι και αντικειμενικός.Για τον ιδιωτικό τομέα κάτι θα σκεφτούμε ίσως τους βάλουμε και κανένα κεφαλικό φόρο όπως στους ελεύθερους επαγγελματίες κανά 2 χίλιαρο όχι πολλά πράγματα.ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΝΗΛΙΚΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΜΕ ΜΥΘΟΥΣ

  6. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 03/10/2012 17:47:14

    'Ηδη κυκλοφορεί ότι ο κ. Φαλσιανί έχει συμπεριλάβει στο ψηφιακό πόνημά του, και το όνομα συγγενούς ενός ημεδαπού επιχειρηματία (όχι τον ίδιο), ο οποίος επειχειρηματίας φέρει στην πιάτσα το καλλιτεχνικό ψευδώνυμο ..."Σουλειμάν ο Μεγαλοπρεπής".

  7. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 03/10/2012 17:52:55

    Μας κρεμάσανε κουδούνια και μας βαράνε ντέφια..
    "Σουλεϊμάν ο Μεγαλοπρεπής,
    Κωνσταντίνος ο Παλαιολόγος.
    Πάψε πια να φωνάζεις
    λαθρέμπορος, λωποδύτης, νταβατζής
    ...
    Ορδές αγίων, ορδές δαιμόνων
    Ορδές αγίων, ορδές στρατηγών.
    Είμαι ραδίκι σπαρμένο στον κρατήρα.
    Αντίο Ήλιε
    αντίο φως
    καληνύχτα."
    (Μίκης Θεοδωράκης)

  8. βοιωτός avatar
    βοιωτός 03/10/2012 17:58:14

    "Κι όλη αυτή η ιστορία μπορεί να κρύβει πολύ σκοτεινά κίνητρα ως προς το ότι δεν βγήκαν στο φως".
    Γιατί το λέτε αυτό; Εχετε τέτοια δείγματα από τους εντιμότατους κυρίους στους οποίους αναφέρεστε;


    Η λίστα Λαγκάρντ αποκάλυψε ήδη πολλά. Και όχι για όσους την αποκρύπτουν.

  9. armageddon avatar
    armageddon 03/10/2012 18:00:55

    Δήμευση της περιουσίας όσων είναι στην λίστα.

  10. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 03/10/2012 18:01:40

    Για διασταύρωση υπάρχει το ντούμπλεξ της ΤτΕ.
    Για κάθε ηλεκτρονικό έμβασμα πάνω από ένα ποσό, χτυπάει αλάρμ στο Τμήμα Εποπτείας Πιστωτικού Συστήματος και ο καταγραφέας καταγράφει αυτόματα data.
    Το θεωρώ αδιανόητο να έχουν επέμβει εκεί για διαγραφές. Εκτός άν έχουν χακάρει το σύστημα.
    Έτσι μπορεί να βρεθεί τι είναι "πειραγμένο".
    Κε Προβόπουλε, κε Στουρνάρα;

  11. rollin avatar
    rollin 03/10/2012 18:05:59

    Στριγκακι ηταν οχι στικακι περιφεροταν

  12. nik avatar
    nik 03/10/2012 18:20:24

    Γιατί δεν βγαίνει η λίστα οεοοο;;;προφανώς γιατί πολλοί πολιτικοί, υψηλόβαθμα στελέχη και ουχί μόνον, βρίσκονται σε αυτή....είμαι βέβαιος οτι την λίστα την γνωρίζουν και την....χρησιμοποιούν! Και ο νοών νοείτο...

    • xzetta avatar
      xzetta @ nik 03/10/2012 18:49:47

      η λίστα αξίζει πολύ περισσότερο όσο μένει κρυφή.

  13. DebbyTant avatar
    DebbyTant 03/10/2012 18:38:34

    Θειο μη τα λες τοσο μορφωμενα γιατι ειμαι εγκεφαλικια και μερεθιζεις.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ DebbyTant 03/10/2012 21:44:22

      "Το Χριστινάκι τραγουδά, της βάρκας κυβερνήτης,
      γλυκειά που είν' η φωνή της..."
      (Στίχοι Βασίλης Ρώτας, Μουσική Γιάννης Σπανός, Πρώτη εκτέλεση Καίτη Χωματά)
      Άχ, και τι δεν θά 'δινα ν' ακούσω τη φωνή της να άδει (mezzo soprano, απ' ότι λέγεται)...
      Τα είπα και απλά αγαπητή μου, να δώ τι θα κάνεις τώρα...

  14. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 03/10/2012 18:49:22

    Δεν κατάλαβα κάτι στην ανάρτηση. Πού βρίσκεται το περίεργο στο ότι η λίστα δόθηκε στον Γ. Παπακωνσταντίνου; Πού να την έδιναν; Στον αρχιεπίσκοπο Ιερώνυμο; Στον Κασιδιάρη; Στον πρόεδρο του Εξωραϊστικού Συλλόγου Άνω Πανοράματος "Η Χλόη"; Σε εμένα; (ευκαιρία να πήγαινα και ΝΥ....).
    Η Λαγκάρντ έδωσε τη λίστα στον καθ' ύλη αρμόδιο, στον Υπουργό Οικονομικών. Με τις αντίστοιχες λίστες, ναι, τα άθλια και ποταπά προϊόντα υποκλοπής (quelle horreur, mon Dieu!) Ισπανοί και Γάλλοι εισέπραξαν αρκετά εκατομμύριε ευρώ. Εμείς, ως νομιμόφρονες, είμεθα υπεράνω, ακολουθούμε τους θεσμούς. Η Λαγκάρντ μας φταίει; Μήπως να ψάξουμε να βρούμε τι σκοπιμότητες εξυπηρετούσε η Λαγκάρντ, αφού άλλωστε ως λαός ρέπουμε προς τη συνομωσιολογία; Μπορεί να είναι ροταριανή, μασόνα, όργανο των Εβραίων και, επιπλέον, στέλεχος της λέσχης Μπίλντεμπεργκ. Αφήνω που είναι γριά, αντιπαθητικιά και είναι μαυρισμένη στο σολάριουμ. Και όταν ήταν μικρή στο σχολείο, αντέγραφε από τη διπλανή της....
    Να σοβαρευτούμε. Το ζήτημα είναι ΜΟΝΟ ΕΝΑ: Γιατί ο Υπ. Οικονομικών έθαψε τη λίστα και φυσικά γιατί ο Βενιζέλος αραδιάζει αυτές τις φτηνές δικαιολογίες. Και επειδή δεν είμαι μάντης να ξέρω, περιμένω να μάθω ΘΕΣΜΙΚΑ τους λόγους αυτής της απόκρυψης.
    Νομίζω ότι σε μία χώρα όπου θα λειτουργούσαν οι θεσμοί, ο εισαγγελέας αυτοβούλως θα διέτασσε κατεπείγουσα έρευνα, στέλνοντας ανακριτή σε Παπακωνσταντίνου και Βενιζέλο.
    Και μετά, μας πείραξαν οι πάγκοι των λάθρο που έσπασε ο Μπαρμπαρούσης και ζητά η Βουλή να αρθεί η ασυλία του....
    Αυτό το πολιτικό σύστημα είναι τόσο σάπιο που δεν θεραπεύεται με τίποτα. Το πόδι θέλει κόψιμο. Τελείωσε...

  15. Aris. A avatar
    Aris. A 03/10/2012 19:20:21

    Η λίστα Λαγκάρντ τελειώει πολιτικά τον Βενιζέλο ο οποίος χρεώνεται σε πολιτικό επίπεδο:

    α) Το θάψιμο πληροφοριών που θα μπορούσαν να βοηθήσουν τα κρατικά ταμεία.
    β) Την παράνομη αξιοποίηση των στοιχείων για προσωπικό όφελος.

    Οι δικαιολογίες που επιστράτευσε (που θυμίζουν μαθητή δημοτικού που πιάστηκε αδιάβαστος ) απλά αποδεικνύουν την πολιτική τιου μετριότητα.

    Ηδη από το πρωί τα στελέχη του Συνασπισμού τον βαρούν ανελέητα ενώ της ΝΔ είναι εξαφανισμένα.

    Ξαφνικά πολλές λίστες κυκλοφορούν.

    Σπάει η ομερτά σιωπής μεταξύ των εμπλεκόμενων στην διασπάθιση του δημόσιου χρήματος ή μου φαίνεται;;

    Ο Σμπώκος με χειροπέδες χωρίς διακριτική μεταχείριση.;;

    Από πλευράς Σαμαρά μετά τελευταία γεγονότα μπορεί εφόσον είναι και καθαρός και έχει τα κότσια αποτελούν να ξεκαθαρίσει τον πολιτικό βίο από τους εμπλεκόμενους πολιτικούς σε σκάνδαλα.

    Από την Μέρκελ δεν πρέπει να ζητήσει ούτε παρατάσεις ούτε δάνεια.

    Πρέπει να ζητήσει τις λίστες της Siemens, Man. HDW, ώστε να καθαρίσει το πολιτικό σκηνικό.

    Σε μια τέτοια περίπτωση θα έχει το ηθικό ανάστημα να ζητήσει θυσίες και σε προσωπικό επιπεδο θα εκτοξεύσει το κύρος του στην κοινή γνώμη.

    Από ότι φαίνεται κάποιοι είναι σε πόλεμο μεταξύ τους και θα συνεχίσουν να βγαίνουν σκοτεινές υποθέσεις στην επιφάνεια.

    Ειναι προς το συμφέρον του ίδιου και της χώρας να βοηθήσει στην επιτάγχυνση των εξελίξεων.

    Αν δεν συμβάλει σε αυτ'ο αρχικά στο παρασκήνιο και μετά στο προσκήνιο στην κάθαρση που απαιτούν οι πολίτες θα πνιγεί στα βοθρολύματα που θα βγουν στην επιφάνεια.

    • blue nile avatar
      blue nile @ Aris. A 04/10/2012 00:31:11

      Άρη, πολύ σωστός σε όσα γράφεις.
      Αυτό που γράφεις για τον Σμπώκο....όντως παράξενο...

  16. Παστός Αστός avatar
    Παστός Αστός 03/10/2012 19:24:10

    Δώσε και σε μας ένα «σιντάκι», Χριστινάκι, Χριστινάακι

  17. nikos avatar
    nikos 03/10/2012 19:26:59

    Εγώ πάλι πιστεύω ότι το όλο θέμα είναι κράχτης για επιορκους. Μάγκες κάντε την , τώρα ακόμη που δεν βγαίνει η λίστα στη φορά. Οταν κάποτε βγει, όλοι περιέργως θα βρίσκονται για δουλειές στο εξωτερικό εκτός ΕΕ βεβαίως.

  18. kapar13 avatar
    kapar13 03/10/2012 19:46:00

    Ε, ρε Wikileaks που μας χρειάζεται...

  19. sotos avatar
    sotos 03/10/2012 19:50:11

    Γιά τη λίστα/κατάθεση Χριστοφαράκου, θα ενδιαφερθεί κάποιος....;;;;

  20. sotos avatar
    sotos 03/10/2012 19:51:07

    "Χριστοφοράκου".

  21. elli avatar
    elli 03/10/2012 21:06:05

    Κατά τα άλλα "προσπαθούν" τα παιδιά να δωθούν τα ονόματα των μεγαλοκαταθετών στις Ελβετικές τράπεζες, αλλά οι Ελβετοί δεν συνεργάζονται.
    Η υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο!!! Εδώ υπάρχουν γνωστές λίστες που τις περιφέρουν και τις κρύβουν 2 χρόνια και μας έχουν φλομώσει στα ¨φούμαρα¨!
    Που είναι ο πρωθυπουργός να δώσει εντολή να γίνει διερεύνηση με συνοπτικές διαδικασίες και αυτοί που πρέπει να πληρώσουν!
    Τα μόνα που περνάνε με διαδικασίες κατεπείγοντος είναι τα μέτρα που χτυπάνε τον κοσμάκη!
    Όλα τα πολιτικά κόμματα που υπήρξαν στη βουλή τα τελευταία 30 χρόνια είναι λερωμένα. Ας μας κάνουν τη χάρη να παραιτηθούν!

  22. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 03/10/2012 21:37:05

    Δεν ασχολουμαστε με λιστες! Προτεραιοτητα ο υδραυλικος που τσεπωσε 30 ευρω και δεν εκοψε αποδειξη!

  23. Louisa avatar
    Louisa 03/10/2012 21:49:36

    Πολλά έχουν γραφτεί αναφορικά με την περίφημη λίστα των φοροφυγάδων που πήγαινε από γραφείο σε γραφείο. Έλα όμως που γνωστός επιχειρηματίας των Αθηνών έλεγε πριν από ένα μήνα σε κύκλο φίλων και γνωστών του σε πάρτι στο Παλαιό Ψυχικό πως κάποιοι τον εκβίαζαν βάσει στοιχείων που υπήρχαν σε CD! Ποιοι άραγε ήταν αυτοί και γιατί οι ενέργειες του κ. Παπακωνσταντίνου που υποτίθεται πως δεν ήταν γνωστές σε τρίτους έχουν γίνει βούκινο σε όλη την Αθήνα εδώ και καιρό; Μάλιστα γνωρίζουμε πως η εν λόγω λίστα και ονόματά της ήδη είναι γνωστά σε περισσότερα από δέκα άτομα ενώ πολλών γνωστών επιχειρηματιών τα τηλέφωνα χτυπούν από εχθές από ...καλοθελητές που τους λένε "ξέρεις σε είδα να είσαι μέσα" Κι όταν λένε κάποιοι μέσα εννοούν φυσικά στη λίστα της HSBC.

    Αυτά έλεγαν μάλιστα πριν από λίγες ημέρες σε γνωστό βορειοελλαδίτη επιχειρηματία κάποιοι φίλοι του, θέλοντας προφανώς να εμπλέξουν και πολιτικά πρόσωπα στην ιστορία. Κι ο νοών...

    moneypro

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Louisa 03/10/2012 22:10:22

      Τώρα δεν "μαζεύεται", αγαπητή Λουίζα.
      Βγήκε το τζίνι από το μπουκάλι.

  24. Αιρετικός avatar
    Αιρετικός 03/10/2012 22:20:13

    Λίσταρχοι και κλεφταράδες μας διαλάν τους κουμπαράδες... Αντώνιε κόψε κανένα κ....(που θα΄λεγε ο Βαγγέλας ο "του λιμανιού και του σαλονιού") γιατί θα μας κάνουν την χώρα χαμαιτυπείο (που θα΄λεγε ο..."ποινήν εκτίω" Βύρων). Και γρήγορα διότι απολείπειν ο Θεός...έξαφνα....

  25. rally monkey avatar
    rally monkey 03/10/2012 23:06:22

    το ερωτημα ειναι αφου 'οι εταιροι' τους ξερουν και τους εχουν στο χερι γιατι δεν τους τελειώνουν ...να μπει και χρημα στα ταμεια (λεμε τωρα..) .. μπορει να ειναι τετοιο το μπαχαλο που θα προκληθει που μαλλον δεν τους συμφερει στην τελικη ..τουλαχιστον μεχρι τωρα.. γιατι τελευταια ακουγονται θορυβοι (απο επισημα χειλη - πχ Γαλλος πρωθ.) για το οτι θα πρεπει να πληρωσουν και οι Ελληνες που τα εβγαλαν (τα μαυρα) στο εξωτερικο..

  26. Ίωνας avatar
    Ίωνας 04/10/2012 00:31:28

    Τόσες μέρες ένα μαρτύριο θα πέρασε ο Βαγγέλης της τρικομματικής.Κάθε βράδυ πριν πέσει για ύπνο θα έλεγε που την έχω, που την έχω μέχρι και στα σακάκια που είχε στείλει στο καθαριστήριο θα έψαχνε.Μην τον αδικούμε αφού την βρήκε τελικά.

  27. ΝΙΚΟΣ ΒΑΡΛΑΜΗΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ ΒΑΡΛΑΜΗΣ 04/10/2012 09:09:29

    Το θέμα δεν είναι να δημοσιοποιήθεί η λίστα αλλά να ελεγχθούν τα ονόματα που είναι μέσα και αν φοροδιαφεύγουν να τιμωρηθούν.

  28. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 04/10/2012 15:36:56

    Παιδιά του αντινιους... Όχι τέτοιες φωτογραφίες της Λαγκάρντ παρακαλώ πολύ γιατί φοβάμαι!