#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/10/2011 13:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κυνική δήλωση Βενιζέλου για τους στρατιωτικούς



Δήλωση βόμβα από τον Υπουργό Οικονομικών Ευ. Βενιζέλο πριν από λίγο στη Βουλή την ώρα που οι συνταξιούχοι Στρατιωτικοί διαδήλωναν και πάλι έξω από το Υπ. Άμυνας.

Για να δικαιολογήσει (!) το χαράτσι του 40% της μείωσης της σύνταξης σε όσους συνταξιούχους έχουν αποχωρήσει από τις υπηρεσίες τους και είναι κάτω των 55 ετών, ο Βενιζέλος επιτέθηκε εναντίον τους λέγοντας ότι το δημόσιο δεν πρέπει να τους πληρώνει εφ' όρου ζωής.

«Εάν κάποιος κάνει χρήση του ευεργετικού δικαιώματος και συνταξιοδοτηθεί στα 25 εργάσιμα χρόνια, πόσα χρόνια ακόμα μπορεί να παίρνει σύνταξη; Όταν έχεις 25 χρόνια εισφορών πόσα χρόνια σύνταξη μπορείς να παίρνεις 40; Στέλνω το εξής μήνυμα: Όσοι έκαναν ή κάνουν χρήση τέτοιων διατάξεων σε νεαρή ηλικία πρέπει να υπαχθούν σε κάποιοι περιορισμό προς χάριν του δημοσίου συμφέροντος. Και να έχουν άλλα εισοδήματα να τραφούν από αυτά…»…!!!

Εξήγησε ότι πολλοί από τους συνταξιούχους στρατιωτικούς έχουν αποστρατευθεί λόγω του ότι υπηρετούσαν σε ειδικές κατηγορίες (υποβρύχια, βατραχάνθρωποι) σε ηλικία ακόμα και 40 ετών. Αυτοί, είπε υπηρέτησαν και 15 χρόνια (όταν  αποστρατεύθηκαν) αλλά δεν πλήρωναν διπλές εισφορές. Τώρα δηλαδή, είναι συνταξιούχοι 45 ετών και παίρνουν πλήρη σύνταξη.

Δεν είπε όμως ότι τα πλασματικά χρόνια για να βγουν στη σύνταξη νωρίτερα από ότι προβλεπόταν για άλλους λόγω ειδικών συνθηκών τους τα είχε παραχωρήσει το κράτος…

Και το λέει ο Βενιζέλος για τους στρατιωτικούς που δεν γνώρισαν Κυριακές και γιορτές και που διέτρεχαν την Ελλάδα απ’ άκρο εις άκρο σε κάθε στρατόπεδο και κορυφή βουνού.

Αυτό είναι το ΠΑΣΟΚ.

Πιο κυνική δήλωση δεν έχει ακουστεί μέχρι σήμερα στη Βουλή.

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. xzetta avatar
    xzetta 14/10/2011 13:16:35

    ίσως λόγω σωματοδομής υπέφερε στον στρατό ο καημένος και έτσι πέρνει εκδίκηση.

    • Ignoramus avatar
      Ignoramus @ xzetta 14/10/2011 13:31:44

      6 μηνες πηγε στο πενταγωνο. σιγα τον μπαρουτοκαπνισμενο που ητανε και υπ αμυνας ο ρεζιλις.

    • Kostas avatar
      Kostas @ xzetta 14/10/2011 19:30:40

      Ο καλός μαθητής Ευάγγελος, σε 1 χρόνο στο ΥΠΕΘΑ έμαθε και υλοποιεί άψογα το Αποφασίζομεν (; οι τροικανοί;) και διατάσσομεν. Θυμάμαι το βλέμα του όταν του έριξε κάποιος καφέ. Αδημονώ να τον ξαναδώ όταν θα εισπράττει αυτό που του αρμόζει

    • βροντόσαυρος avatar
      βροντόσαυρος @ xzetta 14/10/2011 22:03:47

      δηλαδη είναι τόσο δύσκολο να σκεφτεί κανείς για όλα αυτά τα σώματα ασφαλείας, μετά τα 45-50 να πάνε σε κάποια άλλη υπηρεσία να δουλέψουν;

      • Αντώνης avatar
        Αντώνης @ βροντόσαυρος 15/10/2011 14:04:52

        Εγώ λέω να δουλέψουν δάσκαλοι: 5 μέρες την εβδομάδα, 6-7 μήνες το χρόνο και πάντα πρωί. Και σε όλες τις αργίες μέσα.

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 14/10/2011 13:17:29

    Ξέρετε τι εννοεί όταν τους διατάζει "να έχουν άλλα εισοδήματα να τραφούν"; Είναι σα να τους λέει το εξής: "όταν είστε εν ενεργεία, διαπλακείτε κάργα με εμπόρους όπλων, ώστε όταν αποστρατευτείτε, να πάτε να δουλέψετε γι αυτούς."

    Αλλά δε φταίει κανείς άλλος, φταίνε οι ψοφοδεείς "αρχηγοί" των Επιτελείων, που κάθονται απαθείς κι ακούνε τέτοια πράγματα. Όλα για τη ρημάδα την καρέκλα...

    • BOCA avatar
      BOCA @ Αυριανιστής 14/10/2011 14:56:41

      Συμφωνώ απόλυτα με το σχόλιο. Τεράστια η ευθύνη της ηγεσίας των Ενόπλων Δυνάμεων για την απαξίωση, συκοφάντηση,εξευτελισμό γενικότερα των στρατιωτικών. Θα πληρώσει όμως κι αυτή τα αποτελέσματα των δια των παραλείψεων τελουμένων έργων της. Όσο για τον Βενιζέλο ότι και να πεί κανείς απλώς θα λερώσει το στόμα του.

  3. Σελάνος avatar
    Σελάνος 14/10/2011 13:22:36

    Οι Βο(υ)λευτές πόσα χρόνια πρέπει να παίρνουν σύνταξη ; ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
    με βάση τον τρόπο με τον οποίο συνταξιοδοτούνται σήμερα. ;;;;;;;;;;;;;;;;
    Τελικά , όταν ο Αντιπρόεδρος της Κυβέρνησης ομολογεί στη Βουλή των Ελλήνων
    ότι έχουμε χάσει μέρος της εθνικής μας κυριαρχίας , ποιοί είναι οι ΠΡΟΔΟΤΕΣ;
    δεν έδωσαν όρκο ....; πού είναι οι κάθε είδους εισαγγελείς; αφήστε τον ..Πρόεδρο τον έχουμε χάσει.......
    ΓΟΥΔΙ.

  4. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 14/10/2011 13:22:56

    Θα μπορούσαν να δουλεύουν (…τον κόσμο), 8 χρόνια (δύο τετραετίες) και να παίρνουν σύνταξη.

    • juliet avatar
      juliet @ Balafara Hunter 14/10/2011 15:13:47

      Να διευκρινίσω,αν γίνουνε εκλογές πριν την τετραετία για τη σύνταξη υπολογίζεται 4 χρόνια,όσο δηλ.είναι μια πραγματική εκλογική θητεία.Είδατε κάποιο να του λείπουν ένσημα και να του λένε στα χαρίζουμε;Γι' αυτό ο σκοτωμός για τις καλές θέσεις....

  5. GSV avatar
    GSV 14/10/2011 13:29:04

    O Βενιζελος δεν απανταει ομως σε ενα κρισιμο ερωτημα.

    Τους βουλευτες με 8 χρονια εργασιας, γιατι τους ταιζουμε 40 χρονια μετα?Εκει δεν υπαρχει δημοσιο συμφερον?

    • Αληκτώ avatar
      Αληκτώ @ GSV 14/10/2011 14:00:56

      Οχι γιατί αυτοί είναι Εθνοσωτήρες και δημοκράτες. Οφείλουμε να τους ταΐζουμε που μας κλέβουν.
      Ο @@@@@ Υπ.Οικονομικών έχει ρωτήσει τα παιδιά των στρατιωτικών αν έβλεπαν τον πατέρα τους ποτέ ή αν έκαναν γιορτές μαζί τους??
      Έχει μάθει τι προβλήματα υγείας έχουν όλοι αυτοί οι άνθρωποι από τις κακουχίες που πέρασαν στα όρη και τα βουνά που γυρνούσαν κλπ. κλπ.?
      Αλλά αυτό δεν τον ενδιαφέρει τον κύριο με την τρυφηλή ζωή και την μεγάλη προίκα.
      Ας προσέχει γιατί η αλαζονεία πληρώνεται κάποια στιγμή.

    • ήγγικεν avatar
      ήγγικεν @ GSV 14/10/2011 15:51:18

      Με 3,5 χρόνια αν είναι σε διαφορετικές κοινοβουλευτικές περιόδους, νομίζω, βγαίνει η βουλευτική σύνταξη

  6. Ειλωτας avatar
    Ειλωτας 14/10/2011 13:33:17

    Δεν ειναι ασχημα κι ετσι
    Κατι επρεπε να γινη, δεν εχουμε πηγαδι με λεφτα
    Μπορουνε να ρθουνε στο εμποριο να δουνε τη γλυκα

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ Ειλωτας 14/10/2011 13:55:03

      Πρασινοφρουρίσκε,κοινωνικέ αυτοματιστή, θα μπορούσε κάποιος ακόμα και να συμφωνήσει μαζί σου, αν είχες κάνει έστω και μια πτώση με αλεξίπτωτο, ή κάποια υποβρύχια επιχείρηση καταστροφής, ή αν είχες πραγματοποιήσει ένα απλό ταξίδι με υποβρύχιο.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ ΙΩΝΑΣ 14/10/2011 14:27:27

        Είλωτες του φθόνου και του κοινωνικού αυτοματισμού είναι. Λίγη κατανόηση...

        (Αλλά για κάτι τέτοιους, ειλικρινά θα γούσταρα να έβλεπα μόνο για μια μέρα το μισοφέγγαρο να κυμάτιζε στον Ιερό Βράχο. Αυτό τους αξίζει. Να γίνουν γιουσουφάκια των τούρκων, γιατί δεν θα βρίσκεται κανείς στρατιωτικός να προστατεύσει την ευκολία με την οποία εξαπολύουν τις... ρουκέτες του κοινωνικού αυτοματισμού τους.)

        • Nelson avatar
          Nelson @ Αυριανιστής 14/10/2011 20:53:58

          Τι είπες ωρέ... πας καλά αδερφάκι...;

      • Maxitis avatar
        Maxitis @ ΙΩΝΑΣ 16/10/2011 11:04:43

        Γιατι χωραει να μπει σε υποβρυχιο?ασε που μου φαινεται (μαζι με τα αλλα κουσουρια που εχει)και για κλειστοφοβικος.

    • Ελλας avatar
      Ελλας @ Ειλωτας 18/10/2011 02:41:15

      Σύμφωνο απόλυτα μαζί σου δεν μπορεί να υπηρέτης 20 χρονια και να σε ταΐζουμε 60 φιλε όχι όσο δούλεψες τόσο θα πάρεις όσο για το αλεξίπτωτα k υποβρύχια φιλε μονος σου το διάλεξες αυτό εγώ όταν πήγα ειδικές δύναμης ήξερα τι θα συναντήσω τώρα όσο για το δικό τους έχετε πάλι δίκαιο σύμφωνο 8 χρονια για μια ζωή.όλα πρέπει να αλλάξουνε.

    • TERMINATOR avatar
      TERMINATOR @ Ειλωτας 21/10/2011 17:44:20

      Αφού συμφωνείς να ψηφίσεις ξανά ΠΑΣΟΚ...εμποράκο.

  7. Χρήστος avatar
    Χρήστος 14/10/2011 13:55:27

    Είναι λίγο ευαίσθητο το θέμα, αλλά σίγουρα χρήζει μελέτης.

    Φάκτορα, είδα ότι έχεις ενεργοποιήσει τον μετριασμό σχολίων λόγω ενός ατυχούς προσδιορισμού που έδωσα στον κ. Παπανδρέου. Καλώς τον έκοψες, αλλά όπως θα έχεις δει τα σχόλια μου είναι σοβαρά και σου δίνω τον λόγο μου ότι θα συνεχίσουν να είναι χωρίς παρεκτροπές.

    Φιλικά
    Χρήστος

  8. AΡΗΣ avatar
    AΡΗΣ 14/10/2011 14:01:18

    ακομα πρεπει να μπιιπ* πολλους στρατιωτικους για να ξεπερασουν την κομματικη υπνωση και να σαρωσουν την κυβερνηση τσολακογλου...

  9. makis avatar
    makis 14/10/2011 14:02:18

    Οι 10 εντολές του ΔΝΤ.

    http://www.preveza-info.gr/node.php?id=3518

  10. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 14/10/2011 14:31:33

    Ο κοινωνικός αυτοματισμός και η στοχοποίηση κοινωνικών ομάδων, είναι ότι χειρότερο για μια κοινωνία και μάλιστα όταν γίνεται και άδικα. Και ειδικά για τους στρατιωτικούς που αποχώρησαν πρόωρα, είναι παντελώς άδικα.

    Οι στρατιωτικοί που αποχωρούν πρόωρα και παίρνουν σύνταξη, είναι τριών κατηγοριών:

    1) Αυτοί που κάνουν χρήση της 25ετίας και αποχωρούν με αίτηση τους με μειωμένη σύνταξη, στον αποστρατευτικό βαθμό τους. Η 25ετία, ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ.

    2) Αυτοί που αποστρατεύονται αυτεπαγγέλτως λόγω προαγωγής νεωτέρων τους, χωρίς δική τους αίτηση. Είναι επόμενο να αποστρατευθεί κάποιος στην ηλικία των 50 ετών, με 32 ή και 33 χρόνια υπηρεσίας.

    3) Αυτοί που αποστρατεύονται νωρίτερα, με αίτηση τους, με 25 ή και 2 2 χρόνια υπηρεσίας και παίρνουν ικανοποιητική σύνταξη, επειδή υπηρετούσαν σε ειδικές μονάδες (Αλεξιπτωτιστές, βατραχάνθρωποι, ναρκαλιευτές, ιπτάμενοι, ελικοπτεράδες, υποβρύχια κ.α.). Αυτοί όλοι συμπληρώνουν στις διπλά συντάξιμα. Η πολιτεία μπορεί να καταργήσει αυτό το μέτρο. Αλλά θα πρέπει να ξεχάσει ότι διαθέτει και ειδικές μονάδες, υποβρύχια, ιπταμένους, ναρκαλιευτές κλπ. Εκτός αν για αυτές τις κατηγορίες, μπορεί να πληρώσει τριπλό μισθό.

    Αλλά όλοι αυτοί που φεύγουν πρόωρα, δεν έφυγαν παράνομα, αλλά κάνοντας χρήση του νόμου. Εννοείται ότι ο Βενιζέλος είναι συνταγματολόγος.

    ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ:
    Πιστεύω ότι τα χρόνια παραμονής στους βαθμούς μέχρι και συνταγματάρχη, θα πρέπει να αυξηθούν, ώστε στο βαθμό του συνταγματάρχη που αρχίζει να στενεύει η πυραμίδα, ο αξιωματικός να έχει συμπληρώσει 35 χρόνια υπηρεσίας. Άλλωστε, ο στρατός διαθέτει περισσότερες διμοιρίες και λόχους και λιγότερα τάγματα και συντάγματα....
    Να ξέρετε όμως ότι νηστικό και φιμωμένο αρκούδι δεν χορεύει.

    2)

    • popolaros avatar
      popolaros @ Αρματιστής 14/10/2011 14:45:28

      Αρματιστή, ισχύει αυτό που διάβασα.

      Με το νέο νόμο Μπένι π.χ
      δύο Αξιωματικοί συμμαθητές αποστρατεύονται με 30 χρόνια.
      Ο πρώτος με αίτηση του.
      Τον δεύτερο τον έδιωξαν λόγω πειθαρχικών παραπτωμάτων!!

      Ο πρώτος τιμωρείται με μείωση 40%,
      ενώ ο δεύτερος είναι μια χαρά και δεν τον πιάνει το 40αρι της μείωσης ;;;

      Εάν ισχύει τότε τι να πω για το κίνητρο που δίνουν.
      Γίνετε λαμόγια, να σας διώξουμε χωρίς μείωση!!!!

      Μπατσόκ..επιβραβεύουμε τα λαμόγια...τιμωρούμε τους άξιους.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Αρματιστής 14/10/2011 15:10:53

      Αρματιστή, συζητούσα πριν από μία ώρα το θέμα με συνάδελφο, του οποίου ο γιος είναι αξιωματικός στις ΕΔ. Μου έλεγε λοιπόν ότι μέρος των ειδικών αμοιβών που παίρνουν (π.χ. για τις ρίψεις με αλεξίπτωτο) έχει ζητήσει να μην το παίρνει στο χέρι, αλλά να του καταβάλλονται ως αυξημένες εισφορές για να πάρει νωρίτερα σύνταξη. Αλλά, σάμπως τα γνωρίζουν αυτά οι κοινωνικοί αυτοματιστές; Αυτοί απλώς ακούνε το χοντρογούρουνο να πετάει το πυροτέχνημα κατά των αξιωματικών και το αναμασούν σα μηρυκαστικά!

  11. popolaros avatar
    popolaros 14/10/2011 14:34:53

    Ο κ. Μπενίτογλου δεν ήταν ΥΕΘΑ για 1,5 χρόνο.
    Αυτός ο ανεκδιήγητος τύπος δεν έκανε αποδεκτές τις αιτήσεις αποστρατείας.
    Τώρα δηλαδή αφού τους εξαπάτησε, τους εκδικείται κιόλας!
    Ειρωνεύεται και από πάνω.

    Φασίζουσα συμπεριφορά από ένα ολοκληρωτικό καθεστώς.
    Κάνουμε ότι γουστάρουμε, όπως το γουστάρουμε και αν μπορείτε ρίξτε μας.
    Είστε παράνομοι και το ξέρεις Μπέννι.
    Για πληροφορίες ρώτα τον καθηγητή σου Συνταγματολόγο Κασιμάτη.

    Heil Benny.

    • oneoff avatar
      oneoff @ popolaros 14/10/2011 15:06:19

      Μπορούμε να τους ρίξουμε, δε μπορούμε;
      Και όχι μόνο να τους ρίξουμε αλλά και να περάσουμε από πάνω τους.
      Θα το κάνουμε;

    • popolaros avatar
      popolaros @ popolaros 14/10/2011 15:23:11

      Μπέννι κάτι μου λέει ότι ούτε φέτος στη παρέλαση 28 οκτ, θα δούμε μηχανοκίνητα.
      εεεε δίκιο έχω???

      h**p://www.youtube.com/watch?v=LeNGDm6Y-WM

  12. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 14/10/2011 14:37:01

    Ο Βενιζέλος με ξυρισμένο κεφάλι, τι θα σας θύμιζε;
    Ποιον θα σας έφερνε στο μυαλό;

    • Χρήστος avatar
      Χρήστος @ Αρματιστής 14/10/2011 14:49:01

      Τον πάτερ-Τακ από τον Ρομπέν των δασών (όχι ακριβώς ξυρισμένο, αλλά με μία κυκλική λωρίδα.

      • Αρματιστής avatar
        Αρματιστής @ Χρήστος 14/10/2011 15:23:04

        Κάποιον άλλο... Παλιό γείτονα.... Φανφάρα και εκείνος.... Με μεγάλα όνειρα

        • (A)θανάσης avatar
          (A)θανάσης @ Αρματιστής 14/10/2011 15:41:24

          Benny - Benito

          • Αρματιστής avatar
            Αρματιστής @ (A)θανάσης 14/10/2011 15:44:55

            Α μπράβο! Το βρήκες.
            Κερδίζεις χρυσούν ωρολόγιον.

        • Κώστας Τ avatar
          Κώστας Τ @ Αρματιστής 14/10/2011 15:49:39

          Έναν που τον κρέμασαν ανάποδα!

          • Σταύρος avatar
            Σταύρος @ Κώστας Τ 14/10/2011 15:59:36

            "Αυτός" ήταν κολλητάρι του Τσώρτσιλ! ;)
            Κρεμασμένος ανάποδα σαν σφαχτό δεν μιλάς, μιλάς; ;) ;);)

  13. joe avatar
    joe 14/10/2011 15:10:30

    Να βγούνε παλι βολευτές οι Πάγκαλος-Λοβέρδος-Μπένι για τα καλά πράγματα που κάνουν και λένε. Εντο είναι Ελλάντα γι'αυτό γίνονται αυτά. Που είναι τα ειδικά δικαστήρια και οι κρεμάλες. Α ΡΕ ΤΣΟΥΤΣΟΥΒΗ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ!!!!!

    • !@#$%^&*() avatar
      !@#$%^&*() @ joe 14/10/2011 22:58:19

      Επί Πασοκιστάν δεν υπάρχουν Τσουτσουβήδες, έχουν άλλη αποστολή.....

  14. ΠΑΙΚΤΗΣ avatar
    ΠΑΙΚΤΗΣ 14/10/2011 15:17:11

    μιλάμε για πελώριο πολιτικό καραγκιόζη, με απύθμενο θράσος
    φταίνε οι στρατιωτικοί που όταν στις κρίσεις τους αποστρατεύουν, βγαίνουν στη σύνταξη; η φταίει το κράτος που δεν υπάρχει παράλληλη επετηρίδα;
    έχει μπει ποτέ η φούσκα σε υποβρύχιο να καταλάβει τη φύση της συγκεκριμένης υπηρεσίας; αλλά πως να μπει, θα σφηνώσει...
    ή νομίζετε ότι χωρά σε κόκπιτ μαχητικού, δεν θα μπορεί να απογειωθεί το αεροσκάφος από το βάρος του
    όταν ήταν Υπουργός Άμυνας, δεν πήρε χαμπάρι ποτέ το πρόβλημα; μιλάμε για τεράστιο πολιτικό παχυδερμισμό

  15. berbantis avatar
    berbantis 14/10/2011 15:40:16

    ΟΙ ΒΟ(Υ)ΛΕΥΤΕΣ ΜΕ 8 ΧΡΟΝΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΑΥΤΗΣ?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
    ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΡΕ ΔΟΣΙΛΟΓΕ ΑΝΘΕΛΛΗΝΑ

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ berbantis 14/10/2011 15:45:59

      Αυτοί εξαιρούνται.
      Είναι οι πατέρες του έθνους

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ berbantis 14/10/2011 15:55:28

      Δεν φταίει ο Βενιζέλος που τα λέει, αυτοί που τον ψήφισαν και αυτοί που τον ανέχονται φταίνε.
      Δεν πειράζει όμως, θα κάνουμε politically correct αντιπολιτευση και όταν με το καλό θα γίνουν εκλογές, ίσως τον στείλουμε σπίτι του να χαρεί την παχυλή βουλευτική του σύνταξη.
      Πάνω απ'όλα η νομιμοφροσύνη και η πολιτική αβρότητα και ας λιποθυμάμε από την πείνα και ας πηδάμε απ' τα μπαλκόνια λόγω χρεών.

  16. firiki2010 avatar
    firiki2010 14/10/2011 15:40:56

    To θράσος του κ Βενιζέλου δεν έχει όρια. Κανείς δεν έβαλε το μαχαίρι στο λαιμό στην Πολιτεία για να ψηφίσει αυτές τις ευεργετικές διατάξεις. Tις έβαλε γιατί θεώρησε ότι υπηρετούν το δημόσιο συμφέρον που επικαλείται ο Αντιπρόεδροε.Πολλοί απλά λοιπόν μπορεί να τις καταργήσει ώστε να ξέρουν αυτοί που θα μπαίνουν στο στρατό ότι ή έστω αυτοί που θα βγουν ότι θα συνταξιοδοτηθούν στα 60 στα 65 ή στα 80. Μπορεί επίσης να θεσμοθετήσει ότι θα υπηρετούν εφ΄ όρου ζωής κι ότι με τις κρατήσεις που θα τους γίνονται θα αγοράζονται γερμένα υποβρύχια ή θα διορίζονται άχρηστα κομματόσκυλα ή θα διπλασιασθούν οι βουλευτικές συντάξεις. Αλλά να την πέφτει σε ανθρώπους που έχουν συνταξιοδοτηθεί σύμφωνα με το νόμο και να τους ψέγει επειδή δεν εξασφάλισαν και άλλα εισοδήματα εμένα μου φαίνεται ελάχιστα αντρίκιο.
    Η επίθεση Βενιζέλου προετοιμάζει για χειρότερα

  17. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 14/10/2011 15:41:28

    Ακούστε το ακόλουθο για να καταλάβετε γιατί αυτό το κράτος, ή μάλλον αυτοί που το παίζουν ηγέτες, πολιτικοί στρατιωτικοί πνευματικοί κλπ, είναι καραγκιόζηδες και είναι αυτοί που ευθύνονται για τη καταστροφή του κράτους.

    Πριν 35 τόσα χρόνια, ο στρατός προσλάμβανε χωρίς βεβαίως κάποια επιλογή, έφεδρους αξιωματικούς (που είχαν γίνει ανθυπολοχαγοί) για ιπτάμενους χειριστές στην Αεροπορία Στρατού (ΑΣ). Δηλαδή για χειριστές Ε/Π. Υπέγραφαν ένα συμβόλαιο για 22 χρόνια νομίζω παραμονή στο στρατό και στη συνέχεια θα έφευγαν. Και ασφαλώς προάγονταν και μετρούσαν διπλά συντάξιμα. Αυτοί οι άνθρωποι, αποτελούσαν ουσιαστικά και το κύριο κορμό της ΑΣ. Και πολλοί από αυτούς ήταν εξαίρετοι αξιωματικοί και χειριστές. Έχω κουμπάρο από αυτά τα παιδιά, άριστο χειριστή, αρχιεκπαιδευτή σε όλα τα ιπτάμενα μέσα της ΑΣ, με 3500 ώρες πτήσης.

    Περίπου το 1995, αυτοί άρχισαν να συμπληρώνουν τα 22 χρόνια του συμβολαίου και θα έπρεπε να αποχωρήσουν. Αλλά τι μπορούσε να κάνει ένας νέος άνθρωπος έξω στη κοινωνία αν έφευγε εκεί γύρω στην ηλικία των 25; Με οικογένεια υποχρεώσεις και παιδιά.... Τίποτε. Το μόνο που γνώριζε ήταν να πετάει Χιούι.

    Υπέβαλαν αναφορές, οι περισσότεροι και ζητούσαν να παραμείνουν στην υπηρεσία. Αλλά η ΥΠΗΡΕΣΙΑ, τους έδιωξε. Έφυγαν νέοι άνθρωποι που μπορούσαν να προσφέρουν πολλά. Έφυγαν με πλήρη σύνταξη στο βαθμό συνήθως του αντισυνταγματάρχη. Είχαν όλοι σχεδόν 45 συντάξιμα.

    Αργότερα, όταν άρχισε να δημιουργείται πρόβλημα χειριστών, η ΥΠΗΡΕΣΙΑ, άρχισε να τους στέλνει επιστολές για να επιστρέψουν....

    Αυτά όλα έγιναν την εποχή των κυβερνήσεων Σημίτη, στις οποίες ο φανφάρας είχε κεντρικό ρόλο. Σήμερα ο "υπεύθυνος" της καταστροφής θέλει να μας σώσει.

    Αλλά ρε παιδιά, πείτε μου ποιον σας θυμίζει με ξυρισμένο κεφάλι....

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ Αρματιστής 14/10/2011 15:45:37

      Τον Βλαντιμίρ Χαρκόνεν.

      h**p://cghub.com/images/view/140707/

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ (A)θανάσης 14/10/2011 15:46:37

        Δώσε κάτι και γι'αυτό καλέ μου κύριε!

        (Πεινάν και τα παιδάκια μ')

  18. Ιξίων avatar
    Ιξίων 14/10/2011 15:45:15

    1. Πως να σχολιάσεις λόγια που είναι ασχολίαστα ;

    2. Αν ανοίξεις καταπακτή βόθρου, δεν πρόκειται ποτέ
    να ξεχυθεί άρωμα λουλουδιών.

    3. Όταν αποστρατεύονται πρόωρα ,για το δημόσιο συμφέρον να
    ενεργοποιείται το ειδικό ΑΠΑΜΧΕ (Απόσπασμα Άμεσης Χορήγησης Ευθανασίας).

  19. ιανός avatar
    ιανός 14/10/2011 15:56:41

    Ο βο(υ)λευτής με πόσες 4ετίες παίρνει βουλευτική σύνταξη και για πόσα χρόνια; Έχει πληρώσει εισφορές για όλα τα χρόνια της σύνταξης;
    Και αφού μειώθηκαν οι μισθοί-συντάξεις, γιατί δεν μειώνουν στα 2.000 ευρώ την αποζημίωση τους;

  20. NIKOLAOY avatar
    NIKOLAOY 14/10/2011 15:56:48

    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ 45 ΕΤΩΝ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΔΕΙΤΕ ΨΥΧΡΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΝΑ ΔΑΝΕΙΖΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΟΣΟ ΝΕΟΥΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΥΣ . Η ΑΛΛΗ 43 ΕΤΩΝ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ ΑΠΟ ΤΡΑ ΠΕΖΑ ΘΑ ΤΡΕΛΛΑΘΟΥΜΕ Σ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΧΩΡΑ

    • berbantis avatar
      berbantis @ NIKOLAOY 14/10/2011 16:01:19

      NIKOLAOY.........
      μαζί σου.....ΟΜΩΣ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΚΟΨΟΥΝ ΤΙΣ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ 8ΕΤΟΥΣ ΘΗΤΕΙΑΣ ΤΑ Κ Α Ρ Γ Ι Ο Λ Ι Α & ΜΕΤΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ!!!!!

      "Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΚΑΙΣΑΡΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙΜΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ"

    • manos avatar
      manos @ NIKOLAOY 14/10/2011 16:01:57

      NIKOLAOU,

      Και εμείς θα δουλεύουμε μέχρι τα 70. Δεν ξέρω με τι ασχολείσαι αλλά μάλλον ομοιοπαθής.
      Τους μόνους που δέχομαι για πρόωρη σύνταξη είναι οι πιλότοι της Π.Α. και οι υποβρυχιάδες του Π.Ν.

      Κουράγιο.

      • ΝΙΚΟΛΑΟΥ avatar
        ΝΙΚΟΛΑΟΥ @ manos 14/10/2011 18:06:39

        εχω λογιστικο γραφειο και πληρωνω τεβε απο 25 ετων και εμαι 52

        • manos avatar
          manos @ ΝΙΚΟΛΑΟΥ 14/10/2011 18:18:35

          Γειά σου συνάδελφε λοιπόν :-)
          Εγώ είμαι προιστ. λογιστηρίου σε ΑΕ.
          Προυπηρεσία 18 χρόνια όλα στο ΙΚΑ.

          • NIKOLAOY avatar
            NIKOLAOY @ manos 14/10/2011 19:19:15

            δεν ξερω συναδελφε αν θα προλαβωμε να παρωμε συνταξη απο τον ο.α.εε. η απο το ικα και ποσο

          • manos avatar
            manos @ NIKOLAOY 14/10/2011 19:26:37

            Αρκετοί φίλοι και συμφοιτητές, έχουν ήδη προβλήματα έλκους και καρδιακών επεισοδίων.
            Βρίσκω χρόνο για να γυμνάζομαι 3 φορές την βδομάδα, λόγω της καθιστικής ζωής.
            Αλλά με δυσκολία πιά το παλεύω το επάγγελμα, ψυχολογικά εννοώ.

          • Ελευθέριος avatar
            Ελευθέριος @ NIKOLAOY 15/10/2011 10:43:12

            Και αντί να ασχοληθείτε μ΄αυτά τα θέματα τα δικά σας κάθεστε και γράφετε διάφορα χωρίς να γνωρίζετε για τους στρατιωτικούς. Αφήστε την κατσίκα του γείτονα και πιάστε την δική σας. Μην πέφτετε στην παγίδα που στήνουν οι πολιτικοί.(Η μια κοινωνική τάξη εναντίον της άλλης.) Αυτό συμφέρει αυτούς. Εμάς όμως ΟΧΙ σε όποια κοινωνικη ομάδα κι 'αν ανήκουμε.

    • ΝΤΙΝΟΣ avatar
      ΝΤΙΝΟΣ @ NIKOLAOY 15/10/2011 00:46:08

      ΝΙΚΟΛΑΟΥ,
      ΚΑΤΕΤΑΓΗΝ ΣΤΟ Π.Ν 17 ΕΤΩΝ. ΥΠΗΡΕΤΗΣΑ ΕΠΙ 35 ΧΡΟΝΙΑ! ΣΑΠΙΣΑΝ ΟΙ ΠΝΕΥΜΟΝΕΣ ΜΟΥ ΣΤΑ ΥΠΟΒΡΥΧΙΑ. ΜΕΡΕΣ ,ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΣΥ ΘΥΛΑΖΕΣ ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΛΕΝΕ ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΙΚΟΛΑΟΓΛΟΥ. ΒΡΕ ΠΑΣ ΚΑΛΑ ? ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ? Ο..ΠΑΤΕΡΑ ΣΟΥ ΤΟ ΞΕΡΕΙ???

  21. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 14/10/2011 16:26:40

    ΤΕΤΟΙΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΡΑΤΟ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ!!! ΝΑ ΞΕΚΩΛΟΘΕΙΣ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΦΥΓΑΔΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΠΕΡΗΦΑΝΟΥΣ ΣΤΗΝ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΤΟΥΣ. ΛΕΣ ΚΙ ΕΒΑΛΕ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΜΕΣΑ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΙΜΟΥΣΕ ΤΟ ΕΘΝΟΣΗΜΟ ΚΑΙ ΤΗ ΓΑΛΑΝΟΛΕΥΚΗ. ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ ΜΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙΣ ΕΣΚΕΜΜΕΝΑ ΑΝΑΤΑΡΧΕΣ ΒΕΝΙΖΕΛΕ!

    • !@#$%^&*() avatar
      !@#$%^&*() @ ΝΕΚΚ 14/10/2011 23:03:14

      Και τι γίνεται αν οι εν λόγω μεγαλοφοροφυγάδες είναι και κομματικοί δωρητές "αίματος"???
      Ψάχνεις να βρεις μισθωτούς, ΔΥ, συνταξιούχους κτλ.κτλ.
      Ας θυμηθούμε ποιοί και πως τιμώρησαν τον ΜΠΕΝΙΤΟ ...!!!!!!

  22. Λαπίθης avatar
    Λαπίθης 14/10/2011 16:31:21

    "Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία" έγραψε ο ΙΣΟΚΡΑΤΗΣ.

    Αν ζούσε σήμερα ίσως συμπλήρωνε πως η Δημοκρατία των ΝεοΕλλήνων αυτοκαταστρέφεται καθώς οι Έλληνες επέλεξαν για τα ύψιστα αξιώματα άτομα "που εκστομίζουν κενές πομφόλυγες και μάταιες φιλονικίες λέξεων σε ένα περιπεπλεγμένο σύνολο ασυνάρτητων ιδεών με τις υπερβολές του παρορμητικού ναρκισσισμού τους που τους σμπρώχνει -- με ή χωρίς ξυρισμένο κεφάλι--στην παραφροσύνη".

    Ο κος Βενιζέλος με τα καμώματά του και τη συνόλη ακαδημαϊκή και πολιτικάντικη συμπεριφορά του υπάρχει σήμερα στη συνείδησή μας μόνο ως "υποτακτικός σώγαμπρος" του Μπακατσελέϊκου, ούτε καν σαν φαιδρός "ήρουας" των Ιουλιανών του 65.

  23. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 14/10/2011 18:08:35

    Ότι και να λέει ο Βενιζέλος εναντίον των Στρατιωτικών είναι υποχρεωμένος να εφαρμόσει το Σύνταγμα και τους νόμους του κράτους!Αν είμαστε παράνομοι ας κινήσει διαδικασίες και ας αφήσει τα πάρα πολλά λόγια και τις αερολογίες!
    Έχασε από παίχτη ερασιτεχνικής κατηγορίας στις εσωκοματικές εκλογές και τώρα ως τσιμπούρι-φορομπήχτης μπαίνει οριστικά στο χρονοντούλαπο!
    Λίγες είναι οι μέρες του στο υπουργείο υπηρέτης των τοκογλύφων,αρκετά αχοληθήκαμε με τον ιζνογκουνταυτόν που ήθελε να γίνει χαλίφης στη θέση χαλίφη,σε large έκδοση!

  24. A.M. avatar
    A.M. 14/10/2011 18:27:22

    Γιατί νομίζω πως μας κυβερνούν ηλίθιοι;
    Πότε και σε ποιό κράτος στην ιστορία της ανθρωπότητας η πολιτική εξουσία τα έβαζε τόσο προκλητικά με τους φέροντας τα όπλα;;;;
    Μήπως είναι ντήπ' στουρνάρια οι πολιτικοί μας;
    Δεν τους κόβει να σκεφτούν ότι ακόμα και αν έχουν τέτοια άποψη για τους στρατιωτικούς ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΈΡΕΙ να την λένε δημοσίως και να προσβάλλουν τόσες δεκάδες χιλιάδες ΈΝΟΠΛΟΥΣ ή εν δυνάμει ΕΝΟΠΛΟΥΣ και καλά εκπαιδευμένους στα όπλα;;

    Μα.. τόση βλακεία;;;

    Αυτόν που πετάει με ένα οπλισμένο αεροπλάνο, που κυβερνάει ένα τίγκα οπλισμένο πλοίο, που διοικεί μια ταξαρχία αρμάτων μάχης, που διοικεί ένα τάγμα αλεξιπτωτιστών ΔΕΝ τον προσβάλεις με τέτοιον τρόπο αγόρι μου! δεν τον προσβάλλεις!

    Δεν σου κόβει να καταλάβεις το γιατί;

    Γιατί ΑΝ πάρει ανάποδες θα σου φυτέψει καμμιά βόμβα από εκεί πάνω που πετάει και θα σε στείλει και σένα και όλον τον συρφετό στον αγύριστο απαξάπαντος! ή θα σου κατεβάσει μια ταξιαρχία αρμάτων να κάνει τσάρκες στο σύνταγμα και στείλε εσύ μετά τα ...ΜΑΤ να επιβάλλουν την τάξη!

    Και μην νομίζεις πως αυτά ανήκουν σε κάποιο (όχι και τόσο) μακρυνό παρελθόν.
    Το ανθρώπινο μυαλό παίρνει στροφή 180 μοιρών γρηγορότερα και απ την ταχύτητα του φωτός!

    Ή μήπως νομίζεις πως επειδή έχεις τους επικεφαλής των Ενόπλων Δυνάμεων δικούς σου είσαι εξασφαλισμένος;
    Ψευδαισθήσεις είναι αυτές!
    Και τόχουν καταλάβει πολλοί και εδώ και αλλού ότι είναι ψευδαισθήσεις αλλά όταν το κατάλαβαν ήταν αργά!

    Μα... τόση βλακεία;;;!!!

    • Β.Κ.Σ. avatar
      Β.Κ.Σ. @ A.M. 14/10/2011 19:11:44

      Με το ύφος και το ήθος που εκφράστηκε ο Βενιζέλος σήμερα εκφράστηκε η πλειοψηφία των σχολιαστων στο χθεσινό θέμα που ανήγγειλε την κινητοποίηση των ενστόλων...
      Επισήμανση για το ...ασχολίαστο του πράγματος ...

  25. Νεφελεγερέτης Δίας avatar
    Νεφελεγερέτης Δίας 14/10/2011 18:30:14

    Το να υποβάλλω αίτηση αποστρατείας ήταν δικαίωμά μου, αφου είχα 27 πραγματικά και 5 του στόλου( πλασματικά).....στο κάτω κάτω της γραφής ήταν το μόνο δικαίωμα που είχα όλα αυτά τα χρόνια.... το ωραίο είναι ότι το ΦΕΚ αποστρατείας μου το έχει υπογράψει ο ίδιος ο κ. Βενιζέλος σαν ΥΕΘΑ.....όπως υπέγραψε και τόσες χιλιάδες αποστρατείες απο τον Απρίλιο του 2010 και μέτα....τι θέλει να μας πεί τώρα ?

    αλλά.... της στραβής ψωλής, της φταίνε οι τρίχες.....

  26. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 14/10/2011 19:04:15

    Να κοιταξει ο Βενιζελος να δει που πηγαινουν οι προμηθειες των οπλων και των υποβρυχιων και μετα να βαλει χερι στους αποστρατους.

  27. Ιωάννης Καπέλιος avatar
    Ιωάννης Καπέλιος 14/10/2011 19:04:59

    κ. Υπουργέ, γνωρίζετε πολύ καλύτερα απο οποιοδήποτε άλλο, οτι τα νομοθετημένα διπλά χρόνια υπηρεσίας που επιτρέπουν σε μερικούς Αξιωματικούς να αποστρατεύονται σε μικρή ηλικία, αφορούν ειδική κατηγορία στελεχών των Ε.Δ. που υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις και ειδικές Υπηρεσίες όπως αυτές καθορίζονται περιοριστικά απο το Νόμο. Γνωρίζετε επίσης οτι η λύση αυτή των διπλών συντάξιμων εξαμήνων, έχει επιλεγεί απο την Υπηρεσία και την πολιτική ηγεσία για να προσελκύσει στελέχη στις επικίνδυνες για τη ζωή και την υγεία αποστολές, αντί να τους αποζημιώσει αδρά, βάζοντας χέρι στο κρατικό Ταμείο, όπως γίνετε σε όλους τους προηγμένους Στρατούς του κόσμου. Για την εξυπηρέτηση του δημοσίου συμφέροντος λοιπόν η υπηρεσία καθιέρωσε δια νόμου τα διπλά εξάμηνα και αφησε στη διακριτική ευχέρεια των στελεχών να κάνουν την επιλογή τους να επιδίωξουν την παραπέρα σταδιοδρομία τους ή να αποστρατευτούν κάνοντας χρήση τωνδιπλών εξαμήνων. Η ρητορική ερώτηση που τίθεται προς εσάς κ. Υπουργέ είναι, αν οι άνθρωποι αυτοί που έκαναν χρήση των διπλών εξαμήνων εξυπηρετούσαν το δημόσιο συμφέρον, όταν πετούσαν μέρα και νύκτα στο Αιγαίο και εμπλέκοντο σε αερομαχίες ως πιλότοι στα πανάκριβα αεροπορικά μέσα. Προφανώς και εξυπηρετούσαν το ύψιστο εθνικό συμφέρον χωρίς καμία αμφιβολία. Πως είναι δυνατόν λοιπόν κ. Υπουργέ να ισχυρίζεστε εσείς, έγκριτος καθηγητής της νομικής επιστήμης, οτι αυτοί οι απόστρατοι Αξιωματικοί, πιλότοι, αλεξιπτωτιστές, ναρκαλιευτές που έκανα χρήση του ευεργετήματος των διπλών συντάξιμων εξαμήνων και αποστρατεύτηκαν σύμφωνα με τους στρατιωτικούς κανονισμούς και τους νόμους προσβάλλουν σήμερα το δημόσιο συμφέρον; Γνωρίζετε πολύ καλά οτι εδώ υπάρχει λογικό κενό που δε δικαιολογείτε ηθικά και νομικά. Βεβαίως και είστε εκτεθημένος στη συνείδηση όχι μόνο των στρατιωτικών αλλά και κάθε νοήμονος πολίτη κ. Υπουργέ με αυτά τα λογικά σας άλματα. Προκύπτει και ένα ακόμη κρίσιμο ερώτημα κ. Βενιζέλο, ενώ είσασταν επι χρόνια στη εξουσία γιατί δεν θεραπεύσατε το πρόβλημα της πρόωρης συνταξιοδότησης των αξιωματικών των Ειδικών Δυνάμεων χάριν του δημοσίου συμφέροντος όπως οφείλατε και επικαλείστε οψίμως σήμερα; να απαντήσω εγώ, διότι είναι περισσότερο απο βέβαιο οτι ουδέποτε θα πάρω απάντηση, διότι δε σας το επιτρέπει η αλαζονία σας. Επειδή το πολιτικό σύστημα με τις εγκληματικές του πράξεις και παραλείψεις έφερε την πατρίδα στο χείλος του γκρεμού, γίνεται προσπάθεια διάχυσης των ευθυνών και μοιρέως αυτές πρέπει να εγγίξουν και τους στρατιωτικούς, ενω μετά βεβαιότητας γνωρίζετε οτι η οικονομία που θα πετύχετε με τις παράνομες περικοπές των συνταξιούχων κάτω των 55 ετών, δεν αντισταθμίζετε ούτε μέρος απο τις δαπάνες που προκαλούνται απο τηνπρόσληψη χιλιάδων μετακλητών συμβούλων και γραμματέων. Λυπάμε κ. Υπουργέ, αλλά η περιφρόνησή σας προς τους στρατιωτικούς δεν σας επιτρέπει να διαγνώσετε τη ζημία που προκαλεί η ενέργειά σας αυτή στο ηθικό των Ενόπλων Δυνάμεων, στοιχείο πολύ σημαντικό για τις δύσκολες ώρες αν τις χρειαστείτε...

  28. θεοδωρος avatar
    θεοδωρος 14/10/2011 19:13:57

    ολοι οι πολιτικοι εχουν συμπλεγματα με τους ενστολους!!!παρα πολλοι εχουν δικαιολογησει την πολιτικη τους καριερα στο οτι αντισταθηκαν στην επανασταση του παπαδοπουλου [αντισταση του κολου] και αυτος ειναι και ο λογος που οι ενστολοι δεν εχουν το αμεταθετο φοβουμενοι μην τυχον και χασουν τα αξιωματα τους!!!
    ελπιζω ομως η πολιτικη κινηση των αποστρατων να παρει σαρκα και οστα !ειναι οι μονοι που εχουν τιμησει τον ορκο τους στο συνταγμα στα ιερα και οσια της φυλης μας!!!!

  29. B.Κ.Σ. avatar
    B.Κ.Σ. 14/10/2011 19:25:55

    Λειτουργούν ληστρικά απέναντι στους αδύναμους ενστόλους και χαμηλάβαθμους ενώ τις προκλητικές και αναίσχυντες συντάξεις των υψηλόβαθμων και αποχωρησάντων με πλήρη σύνταξη δεν τις αγγίζουν στο ελάχιστο, όπως φυσικά των δικαστικών , των βουλευτών, των πανεπιστημιακών, των τελωνεικών, των εφορειακών, όλης της τεκτονικής νομενκλατούρας δηλαδή ...
    Και σοκαριζόμαστε μετά γιατί αναρχικοί μαθητές βανδαλίζουν το ...ξεροκόμματο που τους ρίχνουμε (το λέμε και σχολείο...)

  30. BlueSky avatar
    BlueSky 14/10/2011 19:52:08

    Θάνατος σε ότι αντιπροσωπεύει το πασοκικό κατεστημένο. Θέλω ρε κουφάλες πασόκοι εάν θα τολμήσει να σας ψηφίσει ένας ένστολος. Αλλιώς και αυτοί (στρατιωτικοί κλπ.) θα είναι άξιοι της μοίρας τους.

  31. aris avatar
    aris 14/10/2011 19:57:55

    Δυστυχώς για όλα αυτά ευθύνονται και οι τρεις αρχηγοί και κυρίως ο ΑΓΕΕΘΑ.
    Πόσο θα γλείφουν ακόμη. Που είσαι κύριε ΑΓΕΕΘΑ ; Μόνο για παρελάσεις και αρώματα είστε. Βέβαια όπως και οι φελλοί και τα σκ...ά επιλπέουν, έτσι και σεις. Γιατί οι πιο ικανοί από σας δεν υποδουλώνονυαι και παραιτούνται. Αλλά τι περιμένουμε από αχιράνθρωπους σαν και σένα. Ολοι σας φοράτε φουστίτσες. Δεν κυλά μέσα σας ελληνικό αίμα; Μάλλον όχι. Δοσίλογοι. Δεν διαφέρετε από τους κωλοτούμπες βουλευτές.

  32. Sotiriskard avatar
    Sotiriskard 14/10/2011 20:10:16

    Σήμερα στην πατρίδα μας η δημοκρατία έχει εκλείψει. Ο κάθε "νόμιμα" εκλεγμένος υπουργός νομίζει ότι μπορεί να κάνει ότι θέλει, γράφοντας στα παλιά του τα παπούτσια το Σύνταγμα και τους νόμους, υπηρετώντας αποκλειστικά τα συμφέροντα του κεφαλαίου (έσω & έξω). Και θέλει τώρα εμείς που κινούμαστε στα πλαίσια της νομιμότητας να απολογούμαστε και να πληττόμαστε δυσανάλογα από τους υπόλοιπους Έλληνες και να λέμε και ευχαριστώ. Ξεχνάει ότι μόλις πέρυσι με το νέο ασφαλιστικό που ψήφισε η κυβέρνησή του, οι Αξιωματικοί των Ε.Δ. διατηρούν το δικαίωμα να αποχωρούν από την υπηρεσία χωρίς όριο ηλικίας. Αν ο "κύριος" υπουργός θέλει να το αλλάξει αυτό, μπορεί στα πλαίσια της κυβερνητικής λειτουργίας να νομοθετήσει κατάλληλα. Αλλά σίγουρα δεν μπορεί να ακροβατεί μεταξύ παρανομίας και χυδαιότητας προσβάλλοντας το σύνολο των απόστρατων αξιωματικών. Όλοι γνωρίζουμε ότι η πατρίδα έχει φτάσει στα όριά της και για αυτό ευθύνονται κατά κύριο λόγο οι πολιτικοί και η παρέα τους. Δεν δέχομαι σε καμία περίπτωση ότι φταίει ο λαός. Πρέπει να μας ζητήσει συγνώμη και να φροντίσει τα λόγια και οι ενέργειές του να διέπονται από σωφροσύνη και νομιμότητα. Αλλά μάλλον γι΄αυτόν τα προηγούμενα δεν έχουν σημασία αφού μιλώντας έτσι, ίσως να θέλει να προκαλέσει τη γρηγορότερη, ήδη προδιαγεγραμμένη, αποχώρηση του από την πολιτική σκηνή. Τη δική του και της Κυβέρνησής του. Δεν θέλουμε άλλους τέτοιους "πατριώτες".

  33. Γιάννης Κ. avatar
    Γιάννης Κ. 14/10/2011 20:22:42

    Θαυμάστε επίπεδο υπουργού, καθηγητή πανεπιστημίου.
    Από μία και μόνο δήλωση καταλαβαίνει κανείς τι σημαίνει καθηγητής πανεπιστημίου και τι σημαίνει υπουργός στην Ελλάδα σήμερα.
    Τι αξία έχουν αυτές οι έννοιες.
    Κι έτσι και οι πλέον δύσπιστοι αντιλαμβάνονται πώς δημιουργήθηκε η σημερινή εικόνα των πανεπιστημίων μας και το κατάντημα της πολιτικής.
    Εκτός εξαιρέσεων, που απλώς επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

  34. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 14/10/2011 20:26:51

    Αίσχος...τι θέλουν οι στρατιωτικοί;
    Να βγαίνουν σε 4 χρόνια;
    Να μην διώκονται με νόμους που οι ίδιοι καταρτίζουν και επικυρώνουν;


    Τι θέλουν δηλαδή; Να είναι σαν τους βουλευτές μας;

    ΥΓ

    Τελικά ένας φραπέ ξυπνά τον κάθε άνθρωπο.

  35. netakias avatar
    netakias 14/10/2011 20:53:21

    Ο Βενιζέλος δεν έχει ιδέα από ειδικές δυνάμεις; Πως θα μπορούσε άλλωστε.

    Αντε να του εξηγήσεις τώρα, όταν το πιο επικίνδυνο πράγμα που έχει κάνει, είναι να βάλει τσίλι στο φαϊ του.

    Εχω υπηρετήσει στις Ειδικές Δυνάμεις και δεν μπορώ να φανταστώ 60 χρονο να κάνει συντήρηση Αλεξιπτωτιστού ή ΟΥΚ!

    Ελεος πια, εγώ 18 μήνες έκανα κι δεν είχα ούτε μέση από τα Μπεργκιν, ούτε χέρια από τις κάμψεις, σκέψου αυτούς που το κάνουν για 25+ χρόνια.

    Οταν θα μας χρειαστούν όμως, εμείς θα πάμε πάλι στην πρώτη γραμμή του μετώπου κι αυτοί στον Πρώτο γκισέ του Αεροδρομίου Εξωτερικού

  36. ΔΟΙΚ avatar
    ΔΟΙΚ 14/10/2011 23:08:41

    Μας τα κουνάς Ευάγγελε,και μάλλον επίτηδες το κάνεις....δεν φοβάσαι τίποτα;..είσαι ελεύθερος;;.....Μαριονέτες....έ μαριονέτες....

  37. Στράτος avatar
    Στράτος 14/10/2011 23:29:31

    Οι ευεργετικές διατάξεις του Κράτους ήταν και είναι πολλές και για πολλούς. Δεν ήρθε όμως ποτέ ο "ευεργέτης" να ενεργήσει εκδικητικά και υστερόβουλα εναντίον εκείνων που έκαναν νόμιμη χρήση της .... ευεργεσίας.
    Καπως έτσι θα ενεργούσε ο "κυνηγός" που στήνει "παγίδες" με γευστικά δολώματα στο δάσος .
    Σεβαστή η κρίση και σεβαστά τα μέτρα. Όλοι οι Έλληνες πρέπει να επιβιώσουν και κανείς δεν έχει τώρα δικαίωμα να απαιτεί !
    Είναι όμως απαράδεκτη και επιζήμια η σύζευξη υψηλής πολιτικής θεωρίας και "μπακαλίστικων" μαθηματικών υπολογισμών για την δημιουργία επικοινωνιακών "προιόντων" προς πώληση στο πλατύ κοινό......

  38. Ξέστρατος avatar
    Ξέστρατος 14/10/2011 23:43:13

    Υπουργός Εθνικής Αμύνης, Ε. Βενιζέλος Μαιος του 2010,
    Ο Ν3847(ΦΕΚ 67Α11/5/2010) άρθρο 7 συνταξιοδοτικά δικαιώματα που έχουν θεμελιωθεί η θεμελιώνονται μέχρι 31/12/2010 από τα στελέχη των ΕΔ δεν θίγονται από την παραμονή στην υπηρεσία μετά την ανωτέρω ημερομηνία και τυχόν συνταξιοδοτικές μεταβολές στη διάρκεια αυτής δεν επηρεάζουν τις προϋποθέσεις συνταξιοδοτησής τους καθώς και τον τρόπο υπολογισμού της συνταξής τους.
    Υπάρχουν άραγε σχόλια γι' αυτό;

  39. Piter Pan avatar
    Piter Pan 15/10/2011 01:52:05

    Καλησπερα σε ολους,
    Διαβασα τα σχολια σας και σκεφτηκα να γραψω πρωτη φορα.
    Πιστευω πως αξιωματικοι για να περασουν στην σχολη διαβαζαν μεχρι τρελας μιας και οι βασεις ανεκαθεν ηταν υψηλες.Στην σχολη σιγουρα περασαν μαρτυρια και κατα την διαρκεια της ζωης τους γυρισαν ολη την Ελλαδα.Πολλοι στερηθηκαν της οικογενειες τους...και οχι μονο κατα την διαρκεια του ετους αλλα και τις Αγιες μερες του Πασχα καιΧριστουγεννων.
    Παντα ειχα την απορια τι χρειαζονται και γιατι παιρνουν καλο μισθο.
    Η απαντηση ηλθε οταν επιασε φωτια η ευβοια και οι αξιωματικοι εχοντας την ευθυνη των φανταρων πηγαν να σβησουν τις φωτιες και να βοηθησουν τον κοσμο...και ειναι το σωστο και το λογικο...θα σας θυμισω τις πλημμυρες στον Εβρο και παλιοτερα στην Αθηνα που ηταν παντα σε επιφυλακη και παντα βοηθουσαν.
    Εχουμε στρατο που δεν χρεαζεται κατα την γνωμη μου...ομως αφου υπαρχει οι ανθρωποι αυτοι εχουν υπο την ευθυνη τους οπλισμο ο οποιος χρεωνεται σε αλλους... και εχουν και την ευθυνη των ζωων που χρεωνονται τα οπλα...
    Πρεπει να πληρονται καλα ...αν τωρα θελουν να τον καταργησουν πολυ απλα ας κλεισουν την σχολη Ευλπιδων.
    Ο στρατος ειναι και πρεπει να ειναι παντα κοντα στον λαο που τον εχει αναγκη.
    Αν ξεσηκωθουν ισως αλλαξει κατι.ειναι η δυναμη...το μονο που με αγχωνει ειναι ο τι η χουντες ανεκαθεν ηταν αμερικαντικος δακτυλος σε ολων τον κοσμο και αν γινει το αμεσως επομενο θα ναι η μειωση των συνορων μας που ειναι σχεδον σιγουρη δυστυχως...
    Κουραγιο σε ολους και μην ξεχνατε ,"μετα απο μια δυνατη μπορα, βγαινει παντα ο ηλιος".

  40. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 15/10/2011 09:59:13

    Διαβάζοντας ολα τα παραπάνω σχόλια φαίνεται που βρισκόμαστε και που πάμε !Καλά ΑΚΟΜΑ δεν έχετε καταλάβει τι κάνουν αυτοί που κυβερνούν και πώς το κάνει;Ας το ξαναθυμηθούμε λοιπόν:Επειδή ΟΛΑ αυτά που κάνουμε είναι παράνομα και αντισυνταγματικά βεβαίως βεβαίως βγαίνουμε νωρίτερα και απαξιώνουμε κατασυκοφαντούμε τον κόσμο ,θυμίζω το παραλήρημα στο εξωτερικό οι Έλληνες είναι τεμπέληδες λαμόγια απατεώνες κλπ. μετά τι ακολούθησε ;ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΑΚΙ!!!!Θυμίζω τις κόκκινες γραμμές για μισθούς δώρα κλπ. μετά τι έγινε;Καταλήστευση των εισοδημάτων κυρίως των μικρομεσαίων ΤΙΜΙΩΝ ανθρώπων!!(Ποιό λαμόγιο ακόμη και σήμερα έχει τιμωρη θεί ή έχει πληρώσει κάτι έ; έ!!!!)Τώρα για να μη μακρυγορώ οι απόστρατοι που έχουν φύγει νωρίτερα κλπ. τι θα έχουμε μετά;ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ των συντάξεων σε όλους κάτω των 60 !!!Μάλλον έ; Να συνεχίσω όχι καλύτερα γιατί θέλω να βρίσω και δεν πρέπει ....Όσο για κάτι τύπους σαν και σένα Είλωτα έμπορε βιοπαλαιστή που σου τη χάλασαν οι απόστρατοι και φταίνε αυτοί να σε δω σε λίγο που ΑΥΤΟΙ που ψήφισες ναι βρε αυτά τα πράσινα ανθρωπάκια της φάρας σου σε λίγο που θα σου πάρουν τα σπιτάκια σου και ότι έφτιαξες με τις εφεύρέσεις τύπου εισφοράς να δω τι θα λες !!!!!Αντε συνεχίστε να ασχολείστε με το πληκτρολόγιο !!!!!!!

  41. Περικλής Ματζάρης avatar
    Περικλής Ματζάρης 15/10/2011 15:18:32

    Αποκαλύφθηκε πλήρως ο χαρακτήρας όλων των φασιστόμουτρων που παρίσταναν τους μεγάλους σοσιαλιστές...

  42. theo avatar
    theo 15/10/2011 15:20:34

    ΕΣΥ ΤΙ ΠΑΡΑΓΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙ ΠΡΟΣΦΕΡΕΣ Κ. ΒΕΝΙΖΕΛΟ ?
    ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΣΟΥ ?
    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΡΥΒΕΣΤΕ ΠΙΣΩ ΑΠ ΤΟ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΗΘΟΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΚΟΜΗ. ΕΠΕΙΤΑ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΘΑ ΣΑΣ ΚΑΤΑΤΑΞΕΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΑΝΗΚΕΤΕ. ΣΤΟΥΣ ΚΑΤΑΠΤΥΣΤΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ. ΘΑ ΥΠΟΣΤΕΙΤΕ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ Κ. ΒΕΝΙΖΕΛΟ ΕΙΤΕ ΤΟ ΘΕΛΕΤΕ ΕΙΤΕ ΟΧΙ.
    ΚΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΣΕΙΣ. ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΝΥΝ ΚΑΙ ΠΡΩΕΙΝ. ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΝΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΕΓΚΛΗΜΑ. ΤΗΝ ΕΞΟΝΤΩΣΗ ΕΝΟΣ ΕΘΝΟΥΣ.

  43. Mπουρμπου avatar
    Mπουρμπου 15/10/2011 23:08:53

    Τις εισφορες που πληρωνω μηνιαιως ως υπηρετων στα υποβρυχια για να βγω νωριτερα, δεν τις εχει δει εργαζομενος αλλος ουτε στον υπνο του.Την υγρασια και τις ακτινοβολιες, τα καρκινογονα που με περιβαλλουν οσο και ο χημικος αερας που αναπνεω εως και 1 μηνα σε πληρη καταδυση,δεν τα εχει δει σε εφιαλτη του ο Βενιζελος.
    Και μετα απο ολα αυτα αφου τσακισω κοκκαλα και καρδια ερχεται το ατομο και μου λεει για προωρα συνταξιοδοτουμενους και παπαριες.
    Ρε μορτη χοντρε,καλα ειναι τα 8 χρονακια βουλευτικη θητεια για πληρη συνταξη? Κοψε τη δικη σου ρε!





















    wallpaper, utorrent























    wallpaper, utorrent

  44. Δημητριου avatar
    Δημητριου 16/10/2011 00:23:53

    Κατά τα λεγόμενα του γραφικού μας αρθρογράφου, όποιος δουλεύει σαββατοκύριακα και τελος πάντων ζορίζεται στη δουλειά του, πράγμα για το οποίο βέβαια αμφιβάλλω για τους στρατιωτικούς, δικαιούται να συνταξιοδοτείται από τα 40-45. Γιατί δεν παρέχουμε τη δυνατότητα και σε εργαζομένους του ιδιωτικού τομέα;

    • !@#$%^&*() avatar
      !@#$%^&*() @ Δημητριου 16/10/2011 11:43:08

      Γιατί στο ιδωτικό τομέα πιάνουν δουλειά, 6-10 χρόνια μετά από τα 18 των στρατιωτικών.
      Γιατί στο ιδιωτικό τομέα οι υπερωρίες και τα σαββατοκύριακα πληρώνονται εξτρά.
      Γιατί το μεγαλύτερο μέρος του ιδιωτικού τομέα δεν εργάζεται τις Κυριακές.
      Για 1000δες γιατί , γι' αυτό και οι περισσότεροι προτιμούσαν να βγούν στον ιδιωτικό τομέα, μήπως και μπορέσουν να μεγαλώσουν αξιοπρεπέστερα την οικογένειά τους!!!!Μεγάλο αμάρτημα ε????

  45. ΚΩΣΤΑΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ 22/10/2011 00:18:54

    Μιλώντας για το Π.Ν, εάν υπολογίσει κανείς οτι στα πρώτα 20 χρόνια συνέχεια είναι εν πλω και κανει βάρδιες τουλάχιστον 15 ημέρες το μήνα, κάντε μια απλή πράξη υπολογίζοντας ότι 1 μέρα αντιστοιχεί σε 3 συντάξιμες καθόσον είναι στην υπηρεσία του 3Χ8 ώρες=24 καθημερινά και δεν πληρώνεται εκτός έδρας, υπερωρίες ούτε νυκτερινά,κυριακές, επικινδυνότητα, ανθιυγεινό κ.λ.π. Ετσι λοιπόν μετα απο 25 χρόνια στο Π.Ν βγαίνουν περίπου 50 χρόνια συντάξιμα. Θα συμφωνούσα βεβαίως να μην ίσχυε αυτό αλλά να μας πλήρωναν εκτός έδρας, υπερωρίες και νυκτερινά έστω όπως στο ΟΤΕ ή στην ΔΕΗ και τότε ο καθένας απο εμάς θα είχε σήμερα απο μια πολυκατοικία δική του. Συμφαίρει αυτό το πράγμα το Δημόσιο ;; ΟΧΙ βεβαίως και γιαυτό μας βγαίνουν και απο πάνω.

  46. mixalis avatar
    mixalis 24/04/2012 23:00:51

    Με ολα αυτα που ακούω, μου δημιουργειτε μια απλή απορία.Η ηγεσία των ενόπλων δυνάμεων που είμαι απολυτα σιγουρος εχει αποψη για το καθε τι, τι λεει για ολα αυτά???? Μήπως ξεχνουν ότι σε 1,2,5 χρόνια θα αλλάξουν παρέα???