#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/05/2011 18:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κυβερνητικό και επικοινωνιακό αλαλούμ



Το καράβι είναι χωρίς καπετάνιο (αλλού αρμενίζει αυτός…) και το πλήρωμα κάνει του κεφαλιού του. Η «χαλαρή» και άνευρη διακυβέρνηση από το Μαξίμου (των δεκάδων συμβούλων) έχει ως αποτέλεσμα σε μία περίοδο που χρειάζεται ενιαίο κέντρο παραγωγής πολιτικής και επικοινωνίας, να εμφανίζεται το φαινόμενο της Λερναίας Ύδρας – δηλαδή να κλείνει ένα μέτωπο και να εμφανίζονται περισσότερα.

Έτσι ο Γ. Πεταλωτής απέρριψε την πρόταση Λοβέρδου (και άλλων) να ζητηθεί αυξημένη πλειοψηφία για την έγκριση του μεσοπρόθεσμου προγράμματος. Μ’ άλλα λόγια η απάντηση της ΝΔ ότι «εμείς δεν εκβιαζόμαστε», ακύρωσε τον όποιο σχεδιασμό όχι μόνο για πίεση προς την αξιωματική αντιπολίτευση, αλλά και για εκλογές. Στην κυβερνητική φαρέτρα απομένει πλέον ο ανασχηματισμός και ίσως κάποια σύσκεψη των πολιτικών αρχηγών.

Την ίδια ώρα υπουργοί και βουλευτές «έπιασαν στασίδι» στα μέσα ενημέρωσης, τοποθετούμενοι επί παντός πολιτικού θέματος. Ο υπουργός Δικαιοσύνης Χάρης Καστανίδης διέψευσε ότι έγραψε επιστολή στον πρωθυπουργό. Ο Ανδρέας Λοβέρδος λέει τώρα ότι θα μιλά στο υπουργικό συμβούλιο. Η υπουργός Εργασίας Λούκα Κατσέλη ζητά «σκληρή δουλειά και συνεργασία», καθώς «πάντοτε χρειάζεται περισσότερη ενημέρωση» στο πλαίσιο του υπουργικού συμβουλίου.

Ούτε εκλογές, ούτε 180 για το μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα, ήταν η άποψη του κοινοβουλευτικού εκπροσώπου Χρήστου Πρωτόπαππα, ο οποίος τηρεί στάση αναμονής (όπως και ο σιωπηλός Γ. Ραγκούσης). Πολυφωνία και κακοφωνία, διαπίστωσε ο Μιλτιάδης Παπαϊωάννου – άλλος ένας βουλευτής που δεν θέλει να ψηφιστεί από 180 βουλευτές το μεσοπρόθεσμο. «Δεν πρέπει να ανοίξουμε συζήτηση για 180. Γιατί θα εκληφθεί ότι σήμερα ο κ. Παπανδρέου εκβιάζει το σύστημα. Αυτή θα ήταν η ερμηνεία κι ότι από αυτό πάει να προκαλέσει εκλογές. Άρα πάει να κάνει εκλογές, που δεν ξέρεις ποιο θα είναι το αποτέλεσμα, άρα τα παρατάει», είπε.

Light αντιμνημονιακός ο Παντελής Οικονόμου (έχει ζητήσει να βγούμε από το μνημόνιο και να ενταχθούμε στο νέο μηχανισμό) επανέλαβε ότι τα μνημόνια δεν αντιμετωπίζουν το χρέος, αλλά τους όρους του δανείου. Η κοινωνία "δεν μπορεί και δεν έχει λόγο να αντέξει" νέα βάρη, πρόσθεσε χαρακτηρίζοντας ως «δημιουργική αντιπαράθεση» τις διαφωνίες των υπουργών για τις ιδιωτικοποιήσεις και το μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα!

Κ.Ζ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 10/05/2011 18:09:40

    ΧΑΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  2. Orestios avatar
    Orestios 10/05/2011 18:20:46

    ΧΑΟΣ το απόλυτο.

  3. Y. avatar
    Y. 10/05/2011 18:27:17

    “...η απάντηση της ΝΔ ότι «εμείς δεν εκβιαζόμαστε..»”
    Αυτό είναι, αυτό χρειάζεται, αυτό ζητείται. Σταθερή, σκληρή, αποφασιστική στάση
    Σε όλα, της όποιας ατζέντας

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Y. 11/05/2011 09:53:24

      πράγματι, βαρειά κουβέντα ...
      για να μπορείς να την εκφέρεις χρειάζεται να έχει ουσιαστικό περιεχόμενο.
      Να ένας λόγος για πραγματικό ξεκαθάρισμα στις τάξεις των κομμάτων.

  4. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 10/05/2011 18:46:14

    ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΘΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ..ΜΕ ΠΕΙΘΟΥΝ ΟΜΩΣ ΑΠΟΛΥΤΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΥΛΟΙ

  5. λαικη δεξια avatar
    λαικη δεξια 10/05/2011 18:56:10

    οι ανθρωποι ειναι επικινδυνοι.
    καθε μερα,καθε λεπτο καταστρεφουν την ελλαδα και με ταχυτητα που δεν μπορουμε να αντιληφθουμε.
    σημερα ο γαπ μετα την συναντηση με τον παπουλια,δηλωσε οτι οι ελληνες συμφωνουν για την συνεχιση της καταστροφικης πολιτικης.
    εχουν ξεφυγει απο καθε οριο.
    ως εδω.
    αυριο ολοι στον δρομο,ολοι στην απεργια.
    δεν ακουμε οτι οι ηγεσιες αδεδυ και γσεε ειναι πουλημενες,που αναπαραγουν τα προδοτικα μμε και οτι ο συνδικαλισμος περναει κριση.
    αυτο το ξερουμε καλυτερα απο αυτους,αλλα στον δρομο κατεβαινουμε για τους γονεις μας,τα παιδια μας,για εμας.
    για κανενα αλλο,αλλα μονο για ολους εμας,εργαζομενους,επαγγελματιες,αγροτες,φοιτητες.
    για κανεναν αλλο και σιγουρα οχι για τις προδοτικες ηγεσιες.
    οπου ο καθενας ειναι το πιστευω του,εκει πηγαινει.
    οχι ομως στον καναπε,οχι για καφε.
    ειναι ευκαιρια αυριο να τους δειξουμε οτι δεν συμφωνουμε με το μνημονιο,την πολιτικη τους,το ξεπουλημα της ελλαδας μας,οχι στην εξαθλιωση των ελληνων.
    και κατι ακομη.
    οπου δουμε κουκουλοφορους,τους πιανουμε,τους βγαζουμε την κουκουλα,τους φωτογραφιζουμε και εφοσον εχουν σπασει,πεταξει μολοτωφ, τους παραδιδουμε σε ενστολους αστυνομικους κρατωντας τον αριθμο τους,που ειναι στον ομο της στολης τους.
    τερμα στην προβοκατσια.
    αυριο ολοι στον δρομο.
    οποιος μπορει να το διαδωσει.
    ευχαριστω.

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/05/2011 19:18:24

    και ο Λοβερδος ΦΥΣΙΚΑ δεν θα παραιτηθει σημερα!!!.... περιμενει να ανασχηματιστει και στο επομενο ανασχηματισμενο ΥΣ να μην ψηφισει !!!! χαχαχααααααααααααααααααααχαχαχαααααααα

    ΟΛΑ ΚΑΛΑΑΑΑΑ

    ΠΠ

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/05/2011 22:16:02

      Μπερδεύτηκε ο Πρωθυπουργός...δεν ήταν η παραίτηση με mail και δεν το κατάλαβε... δεν την είδε και στη ΔΙΑΥΓΕΙΑ που να την καταλάβει, άσε που αφού δεν ήταν οι δηλώσεις και στο internet μάλλον δεν θα κατάλαβε τη βροχή.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Ο Ιθαγενής 10/05/2011 23:50:38

        χαχαααα

        ΠΠ

  7. Underdog avatar
    Underdog 10/05/2011 21:44:33

    Ωχ ! Ωχ ! ακούγονται οι έλικες από το Μπλακ Χωκ που έρχεται να τον πάρει , να τον πάει μακριά που έλεγε και ο Σαββόπουλος.

  8. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 10/05/2011 22:20:31

    Μην είμαστε παράλογοι.
    Μην ζητάμε πλοίαρχο.
    Στα κανό δεν έχουν ούτε ...επιβάτες.
    Αν κρίνω και από ποδήλατο ... τρέλα.....

    ΥΓ

    Κυβέρνηση:
    -άλλος θέλει 180 ...ενισχυμένα για να επικυρώσουμε την απλή που μας έφερε έως εδώ;
    -180 πρέπει να είχε πέρσι κύριε των 3 ΔΕΝ.
    -Άλλος θέλει έξοδο από το μνημόνιο για να κάνουμε νέο μνημόνιο
    -Άλλος είναι καλό το μνημόνιο αλλά δεν εφαρμόζεται από τους ...υπόλοιπους

  9. Pluto avatar
    Pluto 11/05/2011 09:22:01

    Μην βαυκαλίζεσθε με τα απερίγραπτα χάλια του ΠΑΣΟΚ!
    Θυμίζετε τους Βουρβώνους της Παλινόρθωσης, για τους οποίους ο Κάρολος (αυτός με τα πολλά γένια) παρατηρούσε ότι “δεν έμαθαν τίποτα ,δεν μετάνοιωσαν γιά τίποτα”…
    O Aντώνης είναι αιχμάλωτος ενός σάπιου κόμματικού μηχανισμού καί πολιτικού προσωπικού,που ευθύνονται εξ ίσου με το ΠΑΣΟΚ γιά την κατάντια της χώρας. Γι` αυτό παίρνει 20% καί Κωλοτούμπας 7%. Ποιά αυτοδυναμία;;;Ούτε με τρεις διαδοχικές αναμετρήσεις…Αντε καί την πηρε!Πώς θα κυβερνήσει;;Θα τον ξεσκίσουν αντίπολιτευόμενοι καί συμπολιτευόμενοι!Ο Τσώρτσιλ έλεγε : ” απέναντί μας οι αντίπαλοι καί οι εχθροί ανάμεσά μας”. Ισχύει απολύτως για την ΝΔ!Αν γίνει διακοπή ηλεκτρικού για 20 λεπτά,όταν ξανάρθει το ρεύμα Αντώνης καί Χρύσανθος θάχουν καρφωμένα από 7-8 μαχαίρια πάνω τους….
    Χρειάζεται πορεία προς τον λαό πέρα από από κομματικούς διαχωρισμούς,στράτευση των αρίστων…Αντ` αυτών Δήμας καί λοιποί…
    Πού πάς ρε Καραμήτρο…

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Pluto 11/05/2011 09:59:48

      κουνήσου βρε από τον τόπο σου, πρωί-πρωί!

      (κατά τα άλλα, συμφωνούμε 100% - στράτευση αρίστων ΤΩΡΑ)