#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/12/2013 23:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κυβερνητικός πανικός για την αιθαλομίχλη



Πανικός έχει πιάσει την κυβέρνηση για το θέμα της αιθαλομίχλης καθώς το φαινόμενο μόνο περιστασιακό δεν είναι. Η Αθήνα, η Θεσσαλονίκη, η Κοζάνη, τα Γιάννενα, η Λάρισα, πνίγονται στους καπνούς που βγάζουν τα τζάκια και η μυρωδιά έχει φτάσει πλέον και στο Μέγαρο Μαξίμου.

Με εντολή του πρωθυπουργού, ανήμερα των Χριστουγέννων οι Γ. Στουρνάρας, Α. Γεωργιάδης και Γ. Μανιάτης θα έχουν σύσκεψη και στη συνέχεια θα παραχωρήσουν συνέντευξη τύπου για το θέμα αυτό που απειλεί να… κάψει την κυβέρνηση.

Άλλωστε, ούτε επικοινωνιακά είναι καλό να πνίγεται η χώρα στο νέφος, να κινδυνεύουν ζωές, όπως λένε τουλάχιστον οι γιατροί, και η κυβέρνηση να λέει ότι θα κλείσει σχολεία και θα απαγορεύσει την κυκλοφορία.

Φαίνεται ότι η κατάσταση είναι πολύ χειρότερη από πέρυσι καθώς ανάβουν περισσότερα τζάκια και καίγονται πολύ μεγαλύτερες ποσότητες ξύλων αμφιβόλου ποιότητας.

Ασφαλώς είναι θετικό ότι κάποιοι υπουργοί κάνουν Χριστουγεννιάτικα σύσκεψη για ένα τόσο σημαντικό θέμα. Ωστόσο, αν είναι να κάνουν συσκέψεις και συνεντεύξεις χωρίς νόημα, τότε καλύτερα να καθίσουν σπίτι τους και να βλέπουν από την ταράτσα την αιθαλομίχλη.

Από όλους είναι πλέον αποδεκτό ότι το μέτρο της αύξησης του ΕΦΚ που εκτόξευσε στα ύψη το πετρέλαιο θέρμανσης, έχει αποτύχει πλήρως. Από την άλλη, ακόμη και το λαθρεμπόριο να έχει παταχθεί, είναι σημαντικότερη η υγεία των πολιτών. Επομένως, η πρόταση του antinews είναι να βγει η κυβέρνηση και να πει την αλήθεια στον κόσμο. Να πει πόσο… πετυχημένο ήταν το μέτρο της αύξησης του ΕΦΚ. Να πει γιατί δεν αποφασίζει να τον μειώσει, τι θα χάσει και τι θα κερδίσει η χώρα από μια τέτοια ενέργεια, που σίγουρα πάλι μονομερής θα είναι.

Αν και κανείς δεν ξέρει αν τα νοικοκυριά θα συνεχίσουν να καίνε το τζάκι τους, πρέπει να ληφθεί απόφαση για μείωση στην τιμή του πετρελαίου θέρμανσης ως βασικό κίνητρο για να αγοράσει ο κόσμος και να ανάψει τα καλοριφέρ, όχι τα τζάκια. Άλλωστε, με τις παραγγελίες για πετρέλαιο θέρμανσης να είναι πεσμένες ακόμη και 70%, μόνο αποτυχημένο θα μπορούσε να χαρακτηριστεί το μέτρο.

Ας πάρουν, επομένως, μια γενναία απόφαση να μειώσουν τον ΕΦΚ, να διορθώσουν την αδικία και να δούμε αν η αιθαλομίχλη θα μειωθεί και δεν θα κινδυνεύουν ζωές. Διότι αν δε μειωθεί η ρύπανση με φθηνότερο πετρέλαιο τότε την αποκλειστική ευθύνη την έχουν οι ίδιοι οι πολίτες, όλοι εμείς που θα συνεχίσουμε να καίμε επικίνδυνα ξύλα.

Πρώτα απ’ όλα είναι πολιτική απόφαση που πρέπει να ληφθεί σύντομα. Αλλιώς με επικοινωνιακού τύπου χριστουγεννιάτικες συσκέψεις δεν θα κερδίσουν τίποτε περισσότερο από τη χλεύη του κόσμου. Άλλωστε, ποιος θα δει τους υπουργούς με τέτοιο… νέφος;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kritwn avatar
    kritwn 24/12/2013 23:55:24

    Και να μειωθεί ο ΕΦΚ πλέον είναι πολύ αργά γιατί ο κόσμος δεν έχει λεφτά. Αυτά είναι τα μεθεόρτια της λιτότητας. Χρειάζονται δραστικές αλλαγές πολιτικής σε όλους τους τομείς αλλιώς δεν θα βγάλουμε το εξάμηνο.

    Καιρός να αρχίσουν να ξυπνάνε μερικοί.

  2. MCA avatar
    MCA 24/12/2013 23:58:19

    Καλά είναι δυνατόν στην σημερινή εποχή της υψηλής τεχνολογίας να μην υπάρχει τρόπος να παταχθεί το λαθρεμπόριο των καυσίμων; Δεν υπάρχει κάποιος πολιτικός με κατάλληλες τεχνικές γνώσεις να βρει ένα τρόπο να σταματήσει τα λαμόγια;Όλοι της θεωρίας είναι; Πρέπει να παγώσουμε ή να γεμίσουμε με κάπνα τα πνευμόνια μας;
    Ας ξεκολλήσουν τον εγκέφαλο τους. Να σκεφτούν τουλάχιστον τα δικά τους παιδιά.

  3. Μαίρη avatar
    Μαίρη 25/12/2013 00:04:18

    Και η προφανής λύση που είναι να μειώσουν το φόρο στο πετρέλαιο θέρμανσης και να κυνηγήσουν πραγματικά τη λαθρεμπορία καυσίμων δεν τους περνάει από το μυαλό ε?

  4. AN avatar
    AN 25/12/2013 00:34:06

    Πλεον δεν αρκει απλα να μειωθει ο ΕΦΚ στο πετρελαιο στα προ μνημονιου επιπεδα ...πρεπει να μειωθει τοσο ωστε να συμφερει οικονομικα τα νοικοκυρια να καινε πετρελαιο και οχι ξυλο ....και 0,80 να παει το λιτρο παλι ξυλο θα καινε οι εξαθλιωμενοι ελληνες.

  5. Συντηρητικός Δημοκράτης avatar
    Συντηρητικός Δημοκράτης 25/12/2013 00:49:40

    Παιδια γεια σας ! Εγω ειμαι Ελληνας πατριωτης, που συμπαθει την αριστερα και αν υπηρχε ενα πραγματικο αριστερο πατριωτικο υπευθυνο κομμα θα το ψηφιζε αλλα δυστυχως δεν θεωρω το ΣΥΡΙΖΑ τετοιο κομμα. Τους θεωρω επικινδυνους για την Ελλαδα και την δημοκρατια... Με αυτα που ειδα λοιπον βρηκα στεγη στη ΝΔ η οποια το τελευταιο καιρο δειχνει να τα βαζει με τα συφεροντα και να επιχειρει τομες οπως το κλεισιμο της ΕΡΤ...... Το μεγαλυτερο προβλημα ομως ειναι οτι τα ακρα ανεβαινουν ! Νεοναζι και λαθρολαγνοι ολο και κερδιζουν ψηφους, αυτος ειναι κι ο βασικοτερος λογος που ηρθα ΝΔ γιατι φοβαμαι την ανοδο ακραιων κομματων στην εξουσια... Το θεμα ειναι οτι πολλοι εχουν πεσει θυμα τους χωρις να καταλαβαινουν τι στηριζουν.... Υπαρχει καποιος εδω που να ειναι αισιοδοξος για την επικρατηση στο τελος των δημοκρατικων δυναμεων ??? Διοτι η δυσαρεσκεια του κοσμου ειναι μεγαλη και εχω αρχισει να πιστευω οτι και η ΝΔ μπορει να εχει την τυχη του ΠΑΣΟΚ..... Εσεις τι λετε ???

  6. Stam avatar
    Stam 25/12/2013 01:00:12

    Αν το παει γεναρη-φεβρουαριο με τετοιο κρυο θα εχουμε ασχημα γεγονοτα με την αιθαλομιχλη προχθες ειχα παει μαρουσι και σε ετσουζαν τα ματια σου απο την καπνιλα τετοιο πραγμα δεν εχω ξαναδει.

  7. helios avatar
    helios 25/12/2013 02:05:03

    υπαρχουν απιστευτες ελληνικες πατεντες στο θεμα της θερμανσης που θα μπορουσαν να επιδοτηθουν και να επωφεληθουν ολοι:καταναλωτες,περιβαλλον,παραγωγη,επιχειρησεις και το ιδιο το κρατος, αλλα δεν θελουν προκειται για ελληνοφωνα σκουπιδια που εχουν βαλει ως στοχο να εξαφανισουν εναν ολοκληρο λαο.

    http://www.fpress.gr/diafora/item/13304-zestatheite-me-koykoytsi-elias---poso-tha-sas-stoihisei

    http://microboiler.eu/

  8. katalytikos avatar
    katalytikos 25/12/2013 02:15:32

    ΚΑΙ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΚΑΥΣΗΣ ΒΙΟΜΑΖΑΣ ΓΙΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΙΚΗΣ ΡΥΠΑΝΣΗΣ !!!

  9. Agrofylakas avatar
    Agrofylakas 25/12/2013 02:28:08

    Δεν βλεπω ευκολη λυση. Οπως ειπε καο καποιος αλλος, ακομη και στην μεση να πεσει η τιμη του πετρελαιου ο κοσμος δεν εχει λεφτα. Ας κανει κατι δραστικο η κυβερνηση, ας δωσει κουπονια στο λαο για δωρεαν προμηθεια μικρων (αλλα απαραιτητων) ποσοτητων πετρελαιου αναλογα με τις κλιματολογικες συνθηκες καθε περιοχης. Ισως ακουγεται ανεδαφικο αλλα δεν ειναι. Στην περιπτωση μου επιδοτηθηκα με 35 λεπτα για 600 λιτρα (δηλ. περιπου 200 ευρω). Αν εφαρμοζοταν το μετρο που προτεινα με ανωτατο οριο τα 300 λιτρα τοτε το κοστος στην κρατικη οικονομια θα ηταν περιπου 400 ευρω (το διπλο βεβαια απο το ισχυον μετρο, αλλα φανταστειτε το κοινωνικο οφελος (και για να μην ξεχνιομαστε, και το πολιτικο οφελος για την κυβερνηση). Και τωρα ξυπνησα....

  10. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 25/12/2013 06:30:12

    Γιατί πανικός , αυτό είναι επίτευγμα των πασοκονουδού .
    Σε λίγο θα πετάξουμε και τα PC να γράφουμε με γραφομηχανές.

  11. deldio avatar
    deldio 25/12/2013 08:34:50

    Επειδή η κυβέρνηση και τα ΜΜΕ που την στηρίζουν ψεύδονται ασυστόλως δεν νομίζω ότι και εμείς πρέπει να αυτολογοκρινόμαστε ή να αποδεχόμαστε ότι πράγματι "πετάει ο γάιδαρος". Η εξίσωση του ΕΔΦ κατανάλωσης και θέρμανσης έγινε για την μείωση του λαθρεμπορίου καυσίμων. Αυτό είπαν, εγώ να το δεχθώ. Συνετελέσθη αυτό που ήταν στόχος; Σαφέστατα όχι. Άρα απέτυχε το μέτρο. Πάμε παρακάτω. Εξαιτίας της αύξησης μειώθηκε αποδεδειγμένα κατά 70% η κατανάλωση και τα έσοδα από έμμεσους φόρους; Μειώθηκε το λένε οι ίδιοι. Εξαιτίας του μέτρου κρυώνουν οι άνθρωποι; Τρώνε το κρύο "της αρκούδας". Ρυπαίνεται το περιβάλλον; Ρυπαίνεται και γίνεται άκρως επικίνδυνο.
    Συνεπώς το μέτρο δεν απέτυχε απλώς, ήταν εξ ολοκλήρου καταστροφικό και είχε και άλλες εξίσου σοβαρές απώλειες, οικονομικές και κοινωνικές. Επομένως, εφόσον η αυτονόητη λύση θα ήταν η άμεση άρση του και τούτο δεν συμβαίνει με διάφορες αστείες δικαιολογίες και προσχήματα, εξ αυτού έπεται ότι η συμφωνία κυβέρνησης-τρόικας έχει ακόμη μία παράμετρο που δεν έχει ανακοινωθεί: Επειδή δεν μπορούσαν να διακόψουν εντελώς τις εισαγωγές πετρελαίου για να εξοικονομήσουν χρήματα και από εκεί, έβαλαν έναν τεράστιο φόρο ώστε να γίνει από ασύμφορη έως αδύνατη η κατανάλωσή του για το 80%-90% του πληθυσμού και έτσι να μειωθούν δραστικά οι προβλεπόμενες παραγγελίες και εισαγωγές, να εξοικονομηθούν χρήματα και να τα διαθέσουν από κοινού με την τρόικα στις τράπεζές τους. Εάν έχει άλλος κάποια άλλη εξήγηση ευχαρίστως να την ακούσω.

  12. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 25/12/2013 09:10:10

    Επίτευγμα, μεγάλο επίτευγμα , η απόδειξη της ανικανότητος των κυβερνώντων.
    Εχουν πάει την κοινωνία 50 χρόνια πίσω . Και έχει το θράσος ο ανεκδιήγητος
    βενιζέλος να λέει ότι έχει ακόμη πολλά αποθέματα πολιτικής δύναμης
    και ο εγκλωβισμένος Σαμαράς να τον ανέχετε.

  13. ναι μεν αλλά avatar
    ναι μεν αλλά 25/12/2013 09:32:49

    Μύρισε η Ελλάδα ανάπτυξη! Γίναμε ενεργειακός κόμβος της Ευρώπης.

    "κατάλληλες τεχνικές γνώσεις να βρει ένα τρόπο να σταματήσει τα λαμόγια"

    Δε χρειάζονται τεχνικές γνώσεις, ούτε 4G τεχνολογία. Αστυνομία και ελεγκτές που να εφαρμόζουν το νόμο θέλουμε και δεν έχουμε. 4 διυλιστήρια έχει αυτή η χώρα, μια γραμμή τρένου και 2 βασικούς εθνικούς οδικούς άξονες (ΠΑΘΕ + Ενγατία). Δεν είναι δύσκολο να μπούν κάμερες και μπλόκα και να ελέγχονται παντός είδους βυτιοφόρα οχήματα και βαγόνια. Αλλά οι μισοί "αρμόδιοι" είναι μέσα σε γραφεία και φιδιάζουν. Α και μην ανησυχείτε, βάλτε φυσικό αέριο. Τώρα που η κρατική επιχείρηση αερίου του Αζερμπαϊτζάν θα ελέγχει το δίκτυο της ΔΕΣΦΑ, θα πέσουν οι τιμές και θα γίνουμε ανταγωνιστικοί. Ζούμε επιτέλους το ευρωπαϊκό όνειρο και έχουμε ποιοτικές επενδύσεις (...)

    • helios avatar
      helios @ ναι μεν αλλά 25/12/2013 10:50:29

      εγκατάσταση ηλεκτρονικού ελέγχου στην είσοδο και έξοδο των διυλιστηρίων(και στα τελωνεία-σύνορα)

  14. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 25/12/2013 09:46:49

    "Από όλους είναι πλέον αποδεκτό ότι το μέτρο της αύξησης του ΕΦΚ που εκτόξευσε στα ύψη το πετρέλαιο θέρμανσης, έχει αποτύχει πλήρως"

    Μα ήταν ολοφάνερο απο πέρυσι ότι ήταν τραγική και εξοργιστική αποτυχία. Γιατί έπρεπε να πάμε και σε δεύτερο χειμώνα με αυτήν την ανοησία; Τόσο αργά αντανακλαστικά;


    Πάντως ακόμη κι αν μειωθεί δραστικότατα η τιμή του φόρου στο πετρέλαιο, μην περιμένετε η αγορά να ανακάμψει αμέσως διότι:
    1)Υπάρχουν πια 2 εκατομμύρια άνεργοι ή φτωχοί πολίτες στην χώρα που δεν θα αγοράσουν πετρέλαιο έτσι κι αλλιώς.
    2)Κάποιοι αγόρασαν σόμπες, έβαλαν ενεργειακά τζάκια ή καυστήρες που καίνε πέλετ κάνοντας μία σοβαρή επένδυση. Πιθανότατα θα συνεχίσουν να καίνε ξύλο.

    Με τα δύο παραπάνω δεν λέω ότι δεν πρέπει να καταργηθεί ο αισχρός φόρος στα καύσιμα. Πρέπει να καταργηθεί προτού πράσει ο χειμώνας. Να καταργηθεί τώρα. Και μόνο ότι δεν θα γινόμαστε ρόμπα σε ολόκληρο τον πλανήτη κέρδος θα είναι. Κάποιοι και μάλιστα πολλοί θα πάψουν να καίνε ξύλο.

  15. regeneration avatar
    regeneration 25/12/2013 09:54:31

    Άναψε όλοι τα τζάκια και ρις ξυλοσομπες.
    Μας δουλεύουν. Και να πέσει ο φόρος στο πετρέλαιο, δεν έχουμε χρήματα να αγοράσουμε. Να ζεσταθεί ο καθένας με ότι έχει.
    Βάλτε τους φωτιά.

  16. mitikas avatar
    mitikas 25/12/2013 11:33:16

    Λύση ΤΩΡΑ Προεδρε.Φθηνό πετρέλαιο θέρμανσης.Τα άλλα για εσωτερική κατανάλωση....

  17. ναι μεν αλλά avatar
    ναι μεν αλλά 25/12/2013 12:31:09

    "εγκατάσταση ηλεκτρονικού ελέγχου στην είσοδο και έξοδο των διυλιστηρίων(και στα τελωνεία-σύνορα)"

    +1

    Επίσης, θα έλεγα να μπουν και GPS tracker στα πιστοποιημένα φορτηγά καυσίμων (ελλαδικά και μη). Είναι παμφθηνοι εν έτει 2013. Στα πλαίσια ενός ενοποιημένου συστήματος για τις μεταφορικές που θα αναφέρονται στο Υπ. Ανάπτυξης. Δεν κοστίζει πολλά, θα μας αποφέρει "πραγματικά έσοδα" και θα πέσει άνετα ο ΕΦΚ, χωρίς να έχουμε μειωμένα έσοδα απ' το λαθρεμπόριο. Το κράτος πρέπει να γνωρίζει, σε πραγματικό χρόνο, τα εξής: ποιός μεταφέρει καύσιμο, την ποσότητα, που/πόσο ξεφόρτωσε, λεπτομέρεις για το συμβόλαιο και τη ακριβή διαδρομή.

    Αλλιώς δεν πρόκειται να δούμε όφελος από μια πιθανή περικοπή του ΕΦΚ. Αντε να κουνηθούν οι υπουργοί... μη κάνουμε μόνο press-conference, φορολογικές φούσκες και λογιστικές αλχημείες.

  18. ναι μεν αλλά avatar
    ναι μεν αλλά 25/12/2013 12:33:54

    "εγκατάσταση ηλεκτρονικού ελέγχου στην είσοδο και έξοδο των διυλιστηρίων(και στα τελωνεία-σύνορα)"

    +1. Επίσης, θα έλεγα να μπουν και GPS tracker στα πιστοποιημένα φορτηγά καυσίμων (ελλαδικά και μη). Είναι παμφθηνοι εν έτει 2013. Στα πλαίσια ενός ενοποιημένου συστήματος για τις μεταφορικές που θα αναφέρονται στο Υπ. Ανάπτυξης. Δεν κοστίζει πολλά, θα μας αποφέρει "πραγματικά έσοδα" και θα πέσει άνετα ο ΕΦΚ, χωρίς να έχουμε μειωμένα έσοδα απ' το λαθρεμπόριο. Το κράτος πρέπει να γνωρίζει, σε πραγματικό χρόνο, τα εξής: ποιός μεταφέρει καύσιμο, την ποσότητα, που/πόσο ξεφόρτωσε, λεπτομέρεις για το συμβόλαιο και τη ακριβή διαδρομή. Όποιος οδηγός πιάνεται απ' τις αρχές να παρανομεί, να χάνει άμεσα την άδειά του, ενώ στην εταιρεία του να έχουμε point-system (1η, 2η, 3η και ανάκληση άδειας).

    Αλλιώς δεν πρόκειται να δούμε όφελος από μια πιθανή περικοπή του ΕΦΚ. Αντε να κουνηθούν οι υπουργοί και ο Σαμαράς... μη κάνουμε μόνο press-conference, φορολογικές φούσκες και λογιστικές αλχημείες.

  19. θηραία avatar
    θηραία 25/12/2013 13:29:03

    Ακόμη μιά τιμωρία για τους κατόχους ακινήτων...
    ούτε κοινωνικό τιμολόγιο ΔΕΗ,
    ούτε επίδομα θέρμανσης!!!!
    Οσοι έχουν ακίνητα, ακόμη κι αν δεν τους αποδίδουν τίποτα,
    εξαιρούνται από κάθε ευνοικό μέτρο αντιμετώπισης του χειμωνιάτικου κρύου!!!
    Τέτοια αναλγησία μόνο σε εμπαθείς, μονολιθικούς, ανάλγητους πολιτικούς ταιριάζει.... Αναλγησία που δεν ξεχνιέται με τις πρώτες ζέστες της άνοιξης...
    Οπως δεν ξεχνούν κι οι αρμόδιοι την εμπαθή συστηματική επίθεση εξολόθρευσης των κατόχων ακινήτων!!!

  20. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 25/12/2013 13:56:01

    Από το newsbeast πριν απο λίγο.

    "Το ενδεχόμενο μείωσης της τιμής του πετρελαίου θέρμανσης απέρριψε με κατηγορηματικό τρόπο ο υπουργός Οικονομικών, Γιάννης Στουρνάρας, σε δηλώσεις του μετά την ολοκλήρωση της έκτακτης σύσκεψης για την αντιμετώπιση του φαινομένου της αιθαλομίχλης που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο με την συμμετοχή των υπουργών Υγείας, Άδωνι Γεωργιάδης, και Ενέργειας, Γιάννη Μανιάτη."

    "O υπουργός Οικονομικών απηύθυνε έκκληση στους πολίτες να επωφεληθούν από την δυνατότητα εξασφάλισης επιδόματος θέρμανσης"

  21. ΣΤΕΡΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΣΗ... avatar
    ΣΤΕΡΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΣΗ... 25/12/2013 14:30:40

    Από τα 16 μου στη ΜΑΚΙ, πάντα δίπλα στην ΝΔ, προσπαθούσα να κρατήσω ζωντανή μέσα μου, μιά ελπίδα ότι το κόμμα στο οποίο πίστεψα θα ερχόταν κοντά στο λαό και πάλι. Ακούγοντας πριν από λίγο όμως τον άνθρωπο που ο ΣΑΜΑΡΑΣ επέλεξε για υπουργό, να λέει πως λόγοι δικαιοσύνης δεν του επιτρέπουν να θέσει προς διαπραγμάτευση το θέμα του φόρου πετρελαίου...( μην θερμαίνουν οι πλούσιοι φθηνά τις πισίνες τους είπε) ο αθεόφοβος παύεις να ελπίζεις και απλά περιμένεις τον Μάιο.

  22. Κάνω ότι δεν βλέπω avatar
    Κάνω ότι δεν βλέπω 25/12/2013 17:11:29

    Όλα τα σχόλια που διαβάζω πιο πάνω είναι ασυνάρτητα και εκφράζουν ευσεβείς πόθους. Η αιθαλομίχλη πάνω από την Εκάλη, την Πολιτεία και την Ερυθραία δημιουργείται επειδή οι προλετάριοι καίνε ξύλα αντί για πετρέλαιο; Η αιθαλομίχλη στην Πεντέλη με τις νεόδμητες μεζονέτες δημιουργείται επειδή οι φτωχοί Έλληνες δεν έχουν να πληρώσουν πετρέλαιο; Στη Θεσσαλονίκη, στο Πανόραμα και στην Καλαμαριά η αιθαλομίχλη αποτελεί προπομπό της επανάστασης των μη εχόντων και μη κατεχόντων; Τα νεόδμητα διαμερίσματα με τα τζάκια τα αγόραζαν οι μεροκαματιάρηδες; Εσείς ρε παιδιά από πλευράς παραγωγικού συλλογισμού έχετε ξεπεράσει τον αιώνα του Ορθό Λόγου και έχετε διακτινιστεί στη στρατόσφαιρα. Τι Αϊνστάιν και τα ρέστα, συρρικνώσατε τον εγκέφαλό μου με αυτά που γράφετε.

    • Γιώργος Αχαιός avatar
      Γιώργος Αχαιός @ Κάνω ότι δεν βλέπω 25/12/2013 17:37:33

      Πριν να εκτοξευτεί η τιμή του πετρελαίου δεν υπήρχε νέφος παρότι υπήρχαν και τότε μεζονέτες. Προφανώς δεν καίνε μόνο οι πλούσιοι ξύλο.

      Αλλιώς δεν θα μειωνόταν και 80% η ζήτηση για πετρέλαιο.

      Κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά.

    • kritwn avatar
      kritwn @ Κάνω ότι δεν βλέπω 25/12/2013 17:47:30

      Αιθαλομίχλη έχει και στην Καλλιθέα (όχι τόσο έντονη βέβαια καθότι έχουμε και τη θάλασσα δίπλα και σώζεται η κατάσταση). Μήπως κι εδώ ζουν εκατομμυριούχοι;

      Αλλά έστω πως είναι όπως τα περιγράφετε. Έστω πως τα τζάκια τα καίνε οικονομικά ευκατάστατοι άνθρωποι. Και λοιπόν; Η λύση της κυβέρνησης ποια είναι; Τα παρακάλια κι οι παραινέσεις; Ή θα απαγορευτεί η πώληση καυσόξυλων εντός νομού ή θα γίνουν πιο οικονομικές άλλες μορφές θέρμανσης.

      Εγώ δεν καταλαβαίνω ας πούμε τη δήλωση του Στουρνάρα πως αν μειώσει την τιμή του πετρελαίου θα θερμαίνουν οι πλούσιοι τις πισίνες τους. Δικαίωμα τους. Τι μας ενδιαφέρει τι θα κάνει ο άλλος με τα λεφτά του; Το θέμα είναι πως θα λυθεί το πρόβλημα έγκαιρα.

  23. yianna avatar
    yianna 26/12/2013 10:23:19

    Η προτεραιότητα φαίνεται να είναι η έξοδος στις αγορές. Μετά θα δει η κυβέρνηση τι μπορεί να πράξει, με την άδεια των δανειστών φυσικά.
    Πάντως το θέμα της ρύπανσης είναι τραγικό και μη αναστρέψιμο στη παρούσα φάση. Ας κάνουμε λίγο υπομονή ακόμα, να δούμε τι θα γίνει ...

    • Mariana avatar
      Mariana @ yianna 26/12/2013 23:16:04

      Τι θα γίνει? Θα καλοκαιριάσει κατά το Μάρτη και οι σόμπες θα σβήσουν.