#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/06/2012 22:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κυβερνητικός εκπρόσωπος: "δεν έχασε η Γερμανία" ;;;!!!



Την ίδια στιγμή που όλη η Ευρώπη βοά για την υποχώρηση της Μέρκελ.

Την ίδια στιγμή που Ισπανία και Ιταλία πέτυχαν σημαντικά πράγματα στη Σύνοδο Κορυφής και μπορεί να ανοίξουν το δρόμο για αλλαγές στην ευρωπαϊκή πολιτική για την κρίση χρέους.

Και την ίδια στιγμή που η Ελλάδα ξεκινά μια σκληρή διαπραγμάτευση με αβαντάζ ότι η Μέρκελ αναγκάζεται να βάλει νερό στο κρασί της, τι νομίζετε ότι δήλωσε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος;

Μιλώντας στην διαδικτυακή έκδοση του γερμανικού περιοδικού "Der Spiegel" ο κ. Σ. Κεδίκογλου τόνισε, προφανώς γιατί δεν ήθελε να… δυσαρεστήσει τους Γερμανούς «Δεν πρόκειται για ήττα της Γερμανίας. Όλοι μαζί κερδίζουμε ή χάνουμε».

Όλα τα ξένα μέσα ενημέρωσης, κορυφαίοι οικονομολόγοι και πολιτικοί λένε ότι η Μέρκελ ηττήθηκε και υποχώρησε. Ακόμη και στο Βερολίνο μιλάνε για συμβιβασμό, ίσως για πρώτη φορά τα τελευταία χρόνια και ο κυβερνητικός εκπρόσωπος να λέει ότι δε νίκησε και δεν έχασε κανείς;

Πάλι καλά που δεν πρότεινε να τους κεράσουμε και γλυκό να παρηγορηθούν μήπως και μας λυπηθούν.

Έλεος, έχει και καύσωνα...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
    ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 29/06/2012 23:04:02

    Yπαρχουν πραγματα που δεν λεγονται , υπαρχει η διπλωματια, υπαρχει και η ευγενια .

  2. Κωνσταντῖνος Λ. Μαστακουνᾶς avatar
    Κωνσταντῖνος Λ. Μαστακουνᾶς 29/06/2012 23:06:20

    Πῶς λέμε «κάνω τὰ πάντα γιὰ νὰ θεωρηθεῖ τὸ κόμμα μου ἐγγυητὴς τοῦ status προτεκτοράτου τῆς χώρας»;

    Γιατί δὲν ἔριξε κι ἕνα «οἱ Γερμανοὶ εἶναι φίλοι μας»;

  3. ΘΟΔΩΡΟΣ Κ avatar
    ΘΟΔΩΡΟΣ Κ 29/06/2012 23:19:44

    ΜΑΡΙΟ ΚΙΑΛΛΟΘΕΛ(Ε)Ι ;

  4. Νικος avatar
    Νικος 29/06/2012 23:20:01

    δηλαδη τι επρεπε να πει σας νικησαμε σας νικησαμε ? Λιγη διπλωματια δεν βλαφτει.

  5. mv avatar
    mv 29/06/2012 23:59:19

    "Όλοι μαζί κερδίζουμε ή χάνουμε"

    Πολύ σωστή δήλωση

    • katerina avatar
      katerina @ mv 30/06/2012 07:50:30

      κέρδισαν Ιταλία-Ισπανια.....εμείς είμαστε με την Μέρκελ,σύμφωνα με την επιστολή Σαμαρά....ο Μόντι ήταν αυτός που είπε....δεν φευγει κανείς απο δω ,αν δεν βρεθεί λύση.....και κα΄θησαν όλοι κάτω....κάπως έτσι υποχώρησε η Μέρκελ.
      τι διπλωματία και κουρουφέξαλα μας λέτε.

      • Οικονομος avatar
        Οικονομος @ katerina 30/06/2012 16:14:50

        Ναι αλλά η Ιταλία είναι ανάμεσα στις 7 μεγαλύτερες οικονομίες του κόσμου και τρίτοι στην Ευρώπη. Η Ελλάδα τι είναι; Και μην μου πεις για εκβιασμούς τύπου Τσίπρα, γιατί αυτά είναι γελοιότητες.

  6. ΚΜ avatar
    ΚΜ 30/06/2012 00:03:00

    Βδελύσσομαι ο,τιδήποτε γερμανικό και θα χαρώ ιδιαίτερα τη μέρα που η Γερμανία θα ηττηθεί και ταπεινωθεί οριστικά. Ωστόσο, το να βγεί να μιλήσει ανοιχτά για ήττα της Γερμανίας ο υπουργός (την στιγμή που με τέτοιους όρους δεν εκφράστηκαν ούτε καν οι ξένοι πρωθυπουργοί που χτες στρίμωξαν την Μέρκελ) θα ήταν άκαιρο. Δεν είναι καθόλου δεδομένο ότι οι θετικές πρόνοιες που αποκόμισαν χτες Ιταλία και Ισπανία στις διαπραγματεύσεις θα ισχύσουν και για μας, γι'αυτό η κυβέρνησή μας καλείται να δώσει μια σκληρή διπλωματική μάχη (που είμαι σίγουρος ότι θα τη δώσει). Ενδεχομένως, η Γερμανία να θελήσει να βγάλει τα σπασμένα σε μας, δεδομένου ότι μέχρι στιγμής (ελέω Τζέφρυ) μας χρησιμοποιεί ως σάκο του μποξ για να φοβερίζει τα υπόλοιπα κράτη. Δεν χρειάζεται επομένως να εξάπτουμε περαιτέρω τις αντιθέσεις αυτή τη στιγμή, γιατί, αν το κάνουμε, ίσως να μας αφαιρέσει την ευκαιρία να τους τραβήξουμε (μαζί με άλλες χώρες) μια γερή αρβυλιά μελλοντικά, όταν έρθει η ώρα τους.

  7. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 30/06/2012 00:06:26

    Η Ευρώπη ή θα σταθεί ολόκληρη και ενωμένη (δε το βλέπω) ή θα βουλιάξει ομαδικά (το πιθανότερο). Άρα; Καλά τα λέει ο άνθρωπος. Η μικρή υποχώρηση Μέρκελ δεν είναι καθαρή ήττα, αλλά ελιγμός της για να μειωθεί η πίεση από το εξωτερικό.

  8. Kargia avatar
    Kargia 30/06/2012 00:11:59

    Αυτό το παιδί θα πάει ψηλά. Το έχει πιάσει το νόημα.

  9. Απορών avatar
    Απορών 30/06/2012 00:14:26

    Μια χαρά τα λέει... Το CDU έχει εγκλωβιστεί σε μια ρητορική περί τεμπέληδων του νότου κτλ. και ενώ τώρα φαίνεται πως καταλαβαίνει το πόσο κακό θα κάνει στη Γερμανία δεν τολμάει να το πει στον κόσμο σε ένα κρεσέντο δεξιού λαϊκισμού. Το να τους το λέμε εμείς δεν βλάπτει. Όντως η Γερμανία δεν έχασε... και όσοι αντιμετωπίζουν την κατάσταση ως παίγνιο μηδενικού αθροίσματος, με τον ίδιο αστείο τρόπο με τον οποίον αντιμετωπίζει δηλαδή η αριστερά το ΑΕΠ ας πούμε, απλά κάνουν λάθος.

  10. Θ.Δ avatar
    Θ.Δ 30/06/2012 01:57:52

    Ηττα της Γερμανιας σημαινει νικη των Η.Π.Α. στον παγκοσμιο οικονομικο πολεμο που ζουμε εδω και χρονια.

    Απο τις Η.Π.Α. (που συμμαχησαν πλεον με ισλαμικες αδελφοτητες κλπ,που λατρευουν την Τουρκια και την χαιδευουν καθε τοσο,που θελουν να διαλυσουν το ευρω και την Ε.Ε.) προτιμω την Γερμανια.

    Ιδου ενα ακρως ενδιαφερον αρθρο μεσα απο την ιδια την Αμερικη.

    Η (made in USA) ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ των χριστιανών στη Μ. Ανατολή και η σιωπή των Αμερικάνων χριστιανών.

    Μάλιστα, η ομοσπονδιακή κυβέρνηση των Ηνωμένων Πολιτειών, με έδρα την Ουάσιγκτον, στηρίζει τους αντάρτες της Συρίας που εκτελούν συστηματικά (σκοτώνουν) Χριστιανούς στους δρόμους, στα σπίτια τους, και στις εκκλησίες τους. Σκοτώνουν ιερείς και μοναχές, γυναίκες και παιδιά, και όλα αυτά χρηματοδοτήθηκαν από τους Αμερικάνους φορολογούμενους. Το άκουσες Αμερική; Τα χρήματα που κατέβαλε ο θείος Σαμ τον περασμένο Απρίλιο είναι τα χρήματα του αίματος. Ένα τμήμα τους χρησιμοποιείται για να βοηθηθούν οι φανατικοί μουσουλμάνοι να σκοτώσουν χριστιανούς. Πώς αισθάνεστε;

    Ακούσατε τίποτα από τα mainstream μέσα ενημέρωσης στις Ηνωμένες Πολιτείες για το θέμα αυτό; Σιωπή! Τίποτα! Τα χείλη τους σφραγισμένα! Η ομοσπονδιακή κυβέρνηση των ΗΠΑ συνεργάζεται με τους Μουσουλμάνους Αδελφούς. Για πιο λόγο; Με λίγα λόγια. Μεγάλες διεθνείς επιχειρήσεις (κυρίως επιχειρήσεις ενέργειας) θέλουν να πάρουν στα χέρια τους το πετρέλαιο της Μέσης Ανατολής. Τα μουσουλμανικά έθνη που εργάζονται με αυτές τις εταιρείες ανταμείβονται πλούσια με πολλά χρήματα. Σκεφτείτε τη Σαουδική Αραβία, για παράδειγμα, ή το Κουβέιτ, ή τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα. Τα έθνη που αρνούνται να συνεργαστούν πάνε στη μαύρη λίστα και μόλις βρεθούν στην εταιρική μαύρη λίστα, δεν περνάει πολύς καιρός πριν καταλήξουν στη μαύρη λίστα του θείου Σαμ. Σκεφτείτε για παράδειγμα το Ιράκ, τη Λιβύη, τη Συρία και το Ιράν. Τώρα, πώς λειτουργεί ο θείος Σαμ. Πρώτον, στέλνει τη C.I.A. συγκεκαλυμμένα να εκπαιδεύσει και να εξοπλίσει αντάρτες που θα επιχειρήσουν μια «αλλαγή καθεστώτος» μέσω ενός πραξικοπήματος ή ενός εμφυλίου πολέμου. Δεύτερον, αν αυτό δεν λειτουργήσει, υπάρχει το ΝΑΤΟ ή ο ΟΗΕ να κάνουν τη βρώμικη δουλειά, μέσω μιας εκστρατείας βομβαρδισμών. Τρίτον, αν αυτό δεν λειτουργήσει, ή εάν κάποια από αυτές τις δύο οργανώσεις δεν συνεργάζονται με το θείο Σαμ, εκείνος «πηγαίνει μόνος» με ένα «συνασπισμό προθύμων» και εγκαινιάζει μια υπό αμερικανική ηγεσία εκστρατεία βομβαρδισμών ή μια ολοκληρωτική εισβολή. Αν κοιτάξετε την εξωτερική πολιτική των ΗΠΑ στη Μέση Ανατολή τα τελευταία 20 χρόνια, αυτό το σενάριο περίπου παίζει πάντα. Είναι μια προσέγγιση σε τρία στάδια. Ένα, δύο και τρία. Ελπίζουν ότι το πρώτο βήμα θα κάνει τη δουλειά του. Αν όχι, υπάρχει το βήμα δύο, και αν ούτε αυτό δεν λειτουργήσει, καλά, ξέρετε τι θα συμβεί στη συνέχεια.

    Αυτό σημαίνει ότι οι Ηνωμένες Πολιτείες θα αποσταθεροποιήσουν ενεργά τη Μέση Ανατολή στην επιδίωξη της «ελευθερίας», αλλά η "ελευθερία" αυτή δεν σημαίνει την ελευθερία με την έννοια που εσείς και εγώ καταλαβαίνουμε. Λένε "ελευθερία" με την έννοια του να αφήσουν τους φανατικούς ισλαμιστές να αναλάβουν την εξουσία και να κυβερνήσουν τις χώρες τους, σύμφωνα με ό, τι ο θρησκευτικός τους ζήλος απαιτεί. Ήταν υπό την Κυβέρνηση του G.W. Μπους που λήφθηκε η απόφαση να συμμαχήσουν με την Μουσουλμανική Αδελφότητα, τη ‘μητέρα’ όλων των τρομοκρατικών οργανώσεων στη Μέση Ανατολή. Η ιδέα ήταν να «αλλάξουν τις πλευρές» να το πω έτσι, να βοηθήσουν τους Μουσουλμάνους να πάρουν αυτό που θέλουν, και σε αντάλλαγμα να ελπίζουν για τον περιορισμό της ισλαμικής τρομοκρατίας στην Αμερική, ενώ ταυτόχρονα αποκτούν προνομιακή θέση στις τιμές του πετρελαίου με τις, υπό αμερικανική ηγεσία, διεθνείς εταιρείες. Η πίεση στο Ισραήλ να εγκαταλείψει την κατεχόμενη γη για ειρήνη ξεκίνησε σοβαρά υπό τον GW Μπους, και συνεχίζεται κάτω από την σημερινή κυβέρνηση Ομπάμα.
    Επιτρέψτε μου να το ξεκαθαρίσω αυτό. Αυτό το πρόβλημα δεν είναι του Ομπάμα. Ούτε είναι του G.W. Μπους. Πιστέψτε με, αν ο Mitt Romney εκλεγεί, δεν θα κάνει απολύτως τίποτα για να το αλλάξει. Όχι, αυτό είναι ένα πρόβλημα της Ουάσιγκτον D.C.! Ονομάζεται "Αμερικάνικος ιμπεριαλισμός", και πηγαίνει πολύ πίσω στο χρόνο. Ο αμερικανικός ιμπεριαλισμός δεν είναι κάτι νέο, και έχει μια μακρά ιστορία χρηματοδότησης από πολλά χρήματα στη Νέα Υόρκη και εταιρείες που καλύπτουν όλο το κόσμο από εκεί.

    Οι προεδρικές εκλογές δεν θα αλλάξουν τίποτα. Εάν γίνει ο Mitt Romney πρόεδρος δεν θα σταματήσει αυτό. Θα το κάνει, και, ενδεχομένως, με περισσότερο ζήλο από τον Ομπάμα και τον Μπους μαζί. Ποιος είναι το αρνί της θυσίας; Οι χριστιανοί της Μέσης Ανατολής, φυσικά! Από τη νέα αυτή αμερικάνικη πολιτική έχει δολοφονηθεί στη Μέση Ανατολή, τόσο μεγάλος αριθμός χριστιανών όσο είχε να δολοφονηθεί από την εποχή των σταυροφοριών! Στο Ιράκ, οι Αμερικανοί ήταν σίγουροι ότι οι Χριστιανοί θα ήταν ασφαλείς μέσα στην, υπό την ηγεσία των ΗΠΑ, δημοκρατία. Αντ’ αυτού, δολοφονήθηκαν χιλιάδες χριστιανοί, εκκλησίες βομβαρδίστηκαν (ενώ ήταν μέσα), και υπάρχει από τότε μια μαζική φυγή χριστιανών από το Ιράκ. Στην Αίγυπτο, η C.I.A. έπαιξε σημαντικό ρόλο στην ενορχήστρωση των διαμαρτυριών και την ανατροπή του καθεστώτος εκεί. Αφότου ήρθε η δημοκρατία υπό την ηγεσία των ΗΠΑ, η Αίγυπτος έγινε ένα σφαγείο για τους Χριστιανούς. Ευτυχώς, δεν υπήρχαν πολλοί χριστιανοί στη Λιβύη ώστε να γίνουν στόχος των ανταρτών που υποστηρίζονται από τις ΗΠΑ και την εκστρατεία βομβαρδισμού του ΝΑΤΟ. Τώρα, ο θείος Σαμ στρέφεται στη Συρία, εξοπλίζοντας τους αντάρτες, και χωρίς αμφιβολία χρησιμοποιώντας τη CIA για να τους εκπαιδεύσει και να συντονίσει τις επιθέσεις τους. Τι ακολουθεί; Το καθεστώς του Άσαντ δεν έχει πέσει ακόμα, και οι χριστιανοί ήδη σφάζονται στη Συρία. Όλοι γνωρίζουμε ποιος είναι ο επόμενος στη λίστα που θα χτυπήσει ο θείος Σαμ – το Ιράν. Πόσοι Χριστιανοί θα πεθάνουν εκεί, ως αποτέλεσμα του ιμπεριαλισμού των Γιάνκηδων;

    Αμερικάνοι Ευαγγελικοί, θα πρέπει να ντρέπεστε. Βοηθήσατε με την υποστήριξή σας σε αυτό, με αυτόν τον εσχατολογικό τρελό Σιωνισμό σας. Κάθε χρόνο, στέλνετε εκατομμύρια δολάρια στο Ισραήλ, για τα πάντα, από τη βοήθεια των Εβραίων να εγκατασταθούν στα κατεχόμενα εδάφη, έως την ανοικοδόμηση του Ναού του Σολομώντα. Αδιαφορείτε για τα δεινά των χριστιανών αδελφών σας στην Παλαιστίνη, και τώρα αδιαφορείτε για τον πόνο τους στο Ιράκ, την Αίγυπτο και τη Συρία. Λέτε, "ο Ομπάμα να φύγει και να εκλέγει ο Romney!" Και δεν σας νοιάζει ότι ο Romney θα κάνει ό, τι έκαναν στη Μέση Ανατολή ο Μπους και ο Ομπάμα, και πιθανόν πολύ περισσότερα! Ντροπή σε κάθε Αμερικάνο Καθολικό ο οποίος τόλμησε να υποστηρίξει την Ευαγγελικό σιωνιστικό (“πρώτα το Ισραήλ”) όραμα της Μέσης Ανατολής και με τον τρόπο αυτό, να κάνει τα στραβά μάτια σε ό, τι κάνει η Ουάσιγκτον στους χριστιανούς αδελφούς του εκεί.

    Έχω αποκηρύξει την ομοσπονδιακή κυβέρνηση των Ηνωμένων Πολιτειών. Δεν την αναγνωρίζω πλέον, ως νόμιμη. Πρόκειται για μια τυραννική δικτατορία που ξεκίνησε το 1861 και συνεχίζεται μέχρι σήμερα. Καταλαμβάνει το έθνος μου (Dixie) και χρησιμοποιεί τους πόρους μας και τους νέους άνδρες για να προωθήσει τα αυτοκρατορικά της σχέδια. Τώρα διώκει τους Χριστιανούς σε αμερικάνικο έδαφος, λέγοντας ότι τα παιδιά δεν μπορούν να προσεύχονται στο σχολείο τους και τα χριστιανικά φιλανθρωπικά ιδρύματα οφείλουν να παρέχουν αμβλώσεις και αντισύλληψη. Ενώ συνεχώς στηρίζει τη ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ των χριστιανών στο εξωτερικό. Δεν πρόκειται ποτέ να υποστηρίξω αυτή την κυβέρνηση. Πρόκειται για ένα ανάθεμα. Είθε ο Θεός να σώσει τους χριστιανούς αδελφούς μου στη Μέση Ανατολή από τις σατανικές της φιλοδοξίες.

    defencenet
    Από το blog THE CATHOLIC KNIGHT / μετάφραση redskywarning.blogspot.gr/

    • μαρικα avatar
      μαρικα @ Θ.Δ 30/06/2012 08:05:07

      Θ.Δ.
      Ετσι περιπου ειναι η κατασταση αλλα φωνη βοωντος εν τη ερημω!!!!!!!!!

  11. rally monkey avatar
    rally monkey 30/06/2012 02:32:47

    δηλωσεις πολιτικου ειναι ρε παιδια, τι επρεπε να *τους* πει δηλ. 'σας τα πηρε ο Μοντι'
    μπραβο, και δεν τον ειχα σε εκτιμηση

  12. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 30/06/2012 07:18:42

    Όταν το αιμοσταγές αδίστακτο τέρας, έχει δεχτεί απ΄ τους ''κυνηγούς'' που του επιτέθηκαν βαθιές πλην όμως όχι ''θανατηφόρες'' πληγές, κι όταν αυτό σφαδάζει αγριεμένο ενώ σε πατάει με το πόδι του (με κίνδυνο με μιά αντανακλαστική του κίνηση να σε ακρωτηριάσει), ενώ ελέγχει δηλαδή τις κινήσεις σου και ΔΕΝ μπορείς να του ξεφύγεις, μάλλον δεν είναι η πιο σωστή στιγμή για να χειροκροτήσεις τις εύστοχες βολές των κυνηγών, παρασυρμένος από κανενός είδους αυθόρμητο ενθουσιασμό....... Αν το κοιτάξουμε λοιπόν...σουρεαλιστικά, μάλλον η ψυχραιμία και η διπλωματική αντιμετώπιση των τεκταινομένων σε μια στιγμή που επιχειρούμε να θέσουμε εκ νέου τις υποθέσεις μας στο τραπέζι, είναι μια ρεαλιστική επιλογή. Ο χρόνος θα δείξει εν τέλει, εάν ετούτη η τακτική θα αποδώσει τους αναμενόμενους γλυκούς για μάς καρπούς, ή θα χρειαστεί να υιοθετήσουμε την τακτική του ΄΄κι ο ''αγιος'' φοβέρα θέλει΄΄. Επίσης, η δήλωση του κ. Κεδίκογλου, ΣΙΓΟΥΡΑ δεν αποτελεί ούτε προσωπική του επιλογή, ούτε δική του εκτίμηση. Είναι μια εκ των άνω τοποθέτηση κίνηση τακτικής. Ας μην πυροβολούμε λοιπόν από κεκτημένη ταχύτητα τον ...αγγελιοφόρο. :-))

    • ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
      ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ @ BLACKQUEEN 30/06/2012 10:54:14

      !!!!!!!!!

      • BLACKQUEEN avatar
        BLACKQUEEN @ ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 30/06/2012 18:36:43

        Αδυνατώντας να ερμηνεύσω ...αποτελεσματικά τα !!!!!!!!!, να απαντήσω με μία σειρά από ???????? Είμαστε οκ. τώρα :-))

  13. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 30/06/2012 11:37:14

    Ε τι να πεί?

    Θέλει διπλή προσοχή τώρα, οταν μαλώνουν τα βουβάλια, την πληρώνουν τα βατράχια...

  14. ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ avatar
    ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ 30/06/2012 18:55:12

    Mπράβο του, του παιδιού, πολύ καλά τα είπε, για να μην εξαγριώσει την Ανγκέλα και "τα πάρει" και μας πετάξει έξω από τη ζώνη του ευρώ.
    Χωρίς ευρώ τι θα κάνουμε; Θα είμαστε με το λόμπι της δραχμής και τους αναρχοσυριζαίους;
    Πολύ καλά τα είπε: Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας, ανέκαθεν!

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ 30/06/2012 20:58:14

      ...Οι Γερμανοί είναι φασίστες-τοκογλύφοι-ψυχοπαθείς-σαδιστές απατεώνες και μας μισούν. Αλλά αφού ο Εθνάρχης Κώστας Σημίτης επιμελώς φρόντισε να προετοιμάσει το άθλιο σχέδιο της προδοσίας κι ο λαοπρόβλητος ηγέτης ΓΑΠ το εκτέλεσε με αυτοθυσία και αυταπάρνηση, σήμερα είμαστε με την πλάτη στον τοίχο, κι οι ειρωνείες αποδεικνύουν μονάχα την αμηχανία του είρωνα.... Οι άσκοποι λεονταρισμοί που οδηγούν σε αυτοακρωτηριασμό, δεν είναι σοφή επιλογή. Την επίθεση όταν επιβάλλεται, την εκδηλώνεις αφού έχουν εξαντληθεί όλα τα άλλα σου μέσα, ψύχραιμα, προσχεδιασμένα και αποφασιστικά. Κούγκι γίνεσαι πολύ εύκολα, αλλά νομίζω πως δεν είναι αυτός ο στόχος..... Ή μήπως κάνω λάθος πατέρα...Σαμουήλ ;;;;