#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/06/2011 14:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κυβερνητική τρικυμία εν κρανίω



Ότι η κυβέρνηση είναι χύμα, εκτός τόπου και χρόνου και χωρίς κανένα σχέδιο είναι γνωστό. Το επιβεβαιώνει άλλωστε καθημερινά το οικονομικό επιτελείο με τα αλλοπρόσαλλα μέτρα που ανακοινώνει, παίρνει πίσω, τα αλλάζει, τα αναβάλλει, προτείνει διαφορετικά και πάει λέγοντας. Ακόμη κι αν είχε δίκιο με το Μεσοπρόθεσμο, με την τρικυμία εν κρανίω που έχουν στο μυαλό τους, δύσκολα να καταφέρουν να στοιχειοθετήσουν 10 σοβαρές προτάσεις.

Τη μία λένε θα μειώσουν το αφορολόγητο, την άλλη το σκέφτονται μόλις οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ πέφτουν πάνω τους.

Προτείνουν φορολόγηση των ακινήτων με μείωση του αφορολόγητου στα 100.000 ευρώ και νέες αντικειμενικές και στη συνέχεια το συζητάνε μήπως βρουν άλλη λύση.

Πάει ο Παπακωνσταντίνου στο υπουργικό με ένα συμφωνημένο Μνημόνιο και μόλις τρώει κατραπακιές από τους συναδέλφους του τους λέει να καταθέσουν ισοδύναμα μέτρα.

Εκεί που τόσο καιρό ακούγαμε για Μεσοπρόθεσμο τώρα φαίνεται να το ξαναγράφουν, να το σβήνουν και πάλι να το ξαναγράφουν.

Τώρα στο τραπέζι πέφτουν κι άλλες προτάσεις, χειρότερες και καλύτερες, που επιτείνουν το αλαλούμ. Ο κόσμος ακούει διάφορα και δεν ξέρει τι να τον περιμένει. Και η ψυχρολουσία θα έλθει κατακαλόκαιρα για να μην πάρουμε χαμπάρι. Γι’ αυτό και η ψήφισή του αναβλήθηκε για μετά τις 28 Ιουνίου.

Το νέο πόνημα της κυβέρνησης είναι η πρόταση για έκτακτη εισφορά 3% για όλα τα εισοδήματα πάνω από 6.000 ευρώ. Δηλαδή ένας συνταξιούχος που παίρνει 500 ευρώ για 14 μήνες, δηλαδή 7.000 ευρώ θα πρέπει να πληρώσει 210 ευρώ ως έκτακτη εισφορά αλληλεγγύης. Δε φτάνει που του κόψανε τα φάρμακα, τις συντάξεις και αδυνατεί να πληρώσει τους λογαριασμούς του, θα κληθεί να συμβάλει στη σωτηρία της χώρας.

Πρόκειται για ένα μέτρο που θα πλήξει άμεσα τα χαμηλά και μεσαία εισοδήματα που έχουν χτυπηθεί περισσότερο από την κρίση.

Αυτό λοιπόν οι φωστήρες της κυβέρνησης το λένε ισοδύναμο μέτρο προκειμένου να μην μειωθεί το αφορολόγητο στις 6.000 ευρώ.

Μια άλλη πρόταση είναι να υπερδιπλασιαστούν τα τεκμήρια διαβίωσης ώστε να πιαστούν οι φοροφυγάδες που δηλώνουν 20.000 ευρώ εισόδημα και έχουν σκάφη, αυτοκίνητα, ακίνητα κ.λπ. Πρόκειται ασφαλώς για πιο ορθολογικό μέτρο αρκεί να μην είναι γενικευμένο και την πληρώσουν και αθώοι πολίτες.

Σε κάθε περίπτωση, οι ανακοινώσεις, οι διαρροές, τα πισωγυρίσματα και η αναβλητικότητα της κυβέρνησης δείχνουν ότι όλα γίνονται εκ του προχείρου σε μια τόσο κρίσιμη στιγμή για τον τόπο.

Κάτι που καταντά επικίνδυνο και το αντιλαμβάνονται αυτό και οι πολίτες. Αφού απέτυχε το μίγμα της οικονομικής πολιτικής του ΠΑΣΟΚ επί 20 μήνες, στην πιο κρίσιμη στιγμή δείχνουν να τα έχουν χαμένα.

Μήπως τελικά είχε δίκιο η Β. Παπανδρέου που μιλούσε για… Ούφο στην κυβέρνηση;

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 08/06/2011 14:34:05

    Και μετά περιμένουν, ο κόσμος -όσοι ακόμα δεν είναι άνεργοι- να μπορέσει να δουλέψει. Η αγορά να κινηθεί. Οι επιχειρήσεις να κάνουν... προγραμματισμό.

    Τι πίνουν και δεν μας δίνουν;

  2. Απορία avatar
    Απορία 08/06/2011 14:41:46

    Να ανοίξουν κανένα βιβλίο ιστορίας και να διαβάσουν για τους φόρους των οθωμανών επί τουρκοκρατίας. Έτσι μπορεί να τους έρθει καμμιά ιδέα.

    Ένας που θα τους αρέσει προβλέπεται να είναι ο κεφαλικός φόρος.

  3. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 08/06/2011 14:49:30

    το 3% για όλα τα εισοδήματα δεν μπορεί να προσφέρει πολλά γιατί αναδιανέμει το υπάρχον εισόδημα, δεν παράγει νέο εισόδημα. Δεν μας λέει πως θα προκύψει νέοπαραγόμενος πλούτος.
    Αν τώρα χρησιμοποιηθούν για επιδόματα και άλλα πελατειακά θα έχει γίνει μια τρύπα στο νερό γιατί απλά το μόνο που θα εξυπηρετήσει θα είναι να αυξηθεί πρόσκαιρα η κατανάλωση.

  4. cykalaki avatar
    cykalaki 08/06/2011 15:20:17

    every breath you take every move you make I'll be paying you... taxes even for every eye blinking! paSOK

  5. BlueSky avatar
    BlueSky 08/06/2011 15:27:09

    ΓΕΛΟΙΑ ΠΑΣΟΚΟΛΑΜΟΓΙΑ!

  6. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 08/06/2011 15:27:24

    Σκωτσέζικο ντους!

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/06/2011 15:27:55

    ΣΙΩΠΗ!!! μιλαει η Θοδωρα !
    «Πόσα χαστούκια πρέπει να δώσει η πραγματικότητα στους κ.κ. Παπανδρέου και Σαμαρά μέχρι να αντιληφθούν, επιτέλους, το καθήκον τους απέναντι στην Ελλάδα;»
    χαχαχαααα

    Ποσα χαστουκια εχει φαει η Θοδωρα απ τον Αντωνη?? τα εχει μετρησει?
    Εχει φαει και χαστουκια απο την τυχη, το ονομα ( 1/3), απ τον Κουλη.....

    ΠΠ χαστουκιαρης

  8. Orestios avatar
    Orestios 08/06/2011 15:53:29

    Ο Παπανδρέου αφού θέλει να σώσει τον τόπο έχει έναν μονόδρομο αυτή τη στιγμή.
    Αυτόν της παραίτησης και την κύρηξης εκλογών.
    Η ακυβέρνησία δεν μπορεί να συνεχιστεί.
    Όσο αρνείται τον πολιτικό του θάνατο, τραβά στην άβυσο του και μια ολόκληρη Χώρα.
    Τέτοιος φθόνος για την Ελλάδα θα του γυρίσει μπούμερανγκ, και πολύ φοβάμαι πως βαδίζει προς την αυτοεκπληρούμενη προφητεία που θέλει εκτελεστικά αποσπάσματα για αυτήν την Κυβέρνηση.

    • ΕΛΛΑΣ avatar
      ΕΛΛΑΣ @ Orestios 08/06/2011 22:30:41

      «Κλήθηκα από την πλειοψηφία του ελληνικού λαού να διαχειριστώ αυτή την κρίση. Τα επόμενα χρόνια της θητείας μου ως πρωθυπουργός, μέχρι τις επόμενες δηλαδή εκλογές, να κάνω ό,τι μπορώ, για να δημιουργήσω το υπόβαθρο μιας άλλης πολιτικής κουλτούρας στη χώρα μας». Προφανώς ο ΓΑΠ θεωρεί ότι μας κάνει μεγάλη τιμή που ασχολείται μαζί μας και διαθέτει το χρόνο του και την ενέργειά του για να μας αλλάξει, να μας κάνει καλύτερους ανθρώπους και να αναμορφώσει την πολιτική μας κουλτούρα. Καλό, ωστόσο, θα ήταν να αρχίσει από κάπου αλλού: Πρώτον να παραδεχτεί ότι εξαπάτησε τον κόσμο για να κερδίσει τις εκλογές. Δεύτερον να αναλάβει την ευθύνη της επιλογής να μετατρέψει τη χώρα σε Δούρειο Ιππο των Αμερικανών στην μάχη τους κατά της Γερμανίας. Και Τρίτον, να αντιμετωπίσει με γενναιότητα τα αδιέξοδα της πολιτικής του και να μην επιχειρήσει να τα φορτώσει στις πλάτες της κοινωνίας όπως σκέπτεται να κάνει με το δημοψήφισμα που σχεδιάζει

  9. Απορία avatar
    Απορία 08/06/2011 16:15:40

    Αυτοί βάζουν φλατ ποσοστά μείωσης για όλους για να προστατέψουν τους πρασινοφρουρούς των ΔΕΚΟ που πάιρνουν έναν ποταμό λεφτά.

    Η ΝΔ πρέπει να καταγγείλει αυτήν την πρακτική.

  10. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 08/06/2011 17:39:48

    Όχι μόνο τρικυμία εν κρανίω,αλλά και κομπλεξικοί νεογκεμπελίσκοι!!!
    Σε video από το κόμλεξ τους να αναφερθούν στον Κων/νο Καραμανλή,στην Ε.Ο.Κ φαίνεται να μας έβαλε ο ΓΑΠ Β’ με το φιλαράκι του τον Γκιούλ!!!

    http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=aBowM4ulaQA

  11. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 08/06/2011 19:19:51

    Εξεπλάγην
    ...δεν ήξερα ότι είχαμε κυβέρνηση
    ....νόμιζα ότι συζητούσαν για σχηματισμό ο Καρατζαφέρης με τον ΓΑΠ και διαφωνούσαν στους τεχνοκράτες...

    ΥΓ

    Πιστεύω ότι ο ΓΑΠ πρέπει με τον ανασχηματισμό να επιβραβεύσει τη συνέπεια της κα Μπακογιάννη κα να τη δώσει το Υπουργείο Οικονομικών.
    Είνα η μόνη που αταλάντευτα λέει ΝΑΙ στο Μνημόνιο, στο μεσοπρόθεμο και στην αποφυγή εκλογών ...αν κα το τελευταίο οφείλεται μάλλον σε αίσθημα ...δημοσκοπικών ευρημάτων

    ΥΓ2

    βρε φάκτορα ...χάσαμε τον κ Γεωργιάδη που αρθρογραφούσε για το ...μεσοπρόθεσμο στα Αντινέα ...τι έγινε η συναίνεση χάθηκε στη συνεννόηση;

    Πιστεύω ότι ο ΓΑΠ πρέπει να του δώσει το Υπουργείο Δια βίου Μάθησης ...ίσως μάθει να μην βιάζεται να προβλέψει.

  12. Γιάννης Μ avatar
    Γιάννης Μ 09/06/2011 16:17:40

    Τρικυμία ναι , το κρανίο που το είδατε ; Ακέφαλη παραμένει η κυβέρνηση , ακέφαλος πάντα και ο ΓΑΠ , άρα από που θα βγει απόφαση ; Θυμάμαι τον Ψαθά τον συγγραφέα που κάπου στα "Παιδιά της πιάτσας" είχε αποδώσει σε κάποιον τύπο το παρατσούκλι , ο 'Χύμας' . Βλέπω τον ΓΑΠ και ...του πάει θαύμα ο χαρακτηρισμός . Και σου λένε και 'χαρισματικός' .... ΑΑΑχχχχ .... Θεέ λυπήσου τον τόπο μου !