27/10/2011 00:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κυβερνητική ...ολονυκτία και πόλεμος Παπανδρέου - Βενιζέλου

Έπρεπε να περάσουν 8 ώρες με τους υπουργούς να μην έχουν φύγει από τη Βουλή, προκειμένου ο Β. Βενιζέλος να τους ενημέρωσει για τις διαπραγματεύσεις στις Βρυξέλλες. Την τηλεδιάσκεψη περίμεναν από τις 6.30 κορυφαίοι υπουργοί που συμμετέχουν στην κυβερνητική επιτροπή (Ρέππας, Καστανίδης, Γερουλάνος, Διαμαντοπούλου εκ μέρους των τριών !!! κ.α.).

Η ενημέρωση ξεκίνησε λίγο μετά τις 11 το βράδυ και θα διαρκέσει αρκετή ώρα σε μια προσπάθεια του κ. Αντιπροέδρου να δώσει χαρακτήρα ομαδικής προσπάθειας και συναποφάσεων, όταν όλοι γνωρίζουν ότι έχει γράψει την κυβέρνηση στα παλιά του τα παπούτσια.

Το ναυάγιο της Συνόδου, όπως διαγράφεται στις Βρυξέλλες, είναι το κύριο σημείο των συζητήσεων με τους υπουγούς, όμως, ο κ. υπουργός τους ενημέρωνει και για το τελικό κούρεμα που θα είναι έκπληξη να μην έχει μπροστά τον αριθμό... 5, δηλαδή από 50% και πάνω.

Θα έχει ενδιαφέρον να ακούγαμε τι τους λέει για τη μόνιμη επιτροπεία που αποφασίστηκε και που θα φορτωθεί για χρόνια η Ελλάδα. Άραγε να προσπαθεί με τη δεινότητα και την ευστροφία που διακρίνει τον κ. καθηγητή, να πείσει τους υπουργούς ότι η επιτροπεία είναι ορισμένοι τρελοί επιστήμονες της ΕΕ που θα έρχονται στην Αθήνα και θα κάνουν... μόνιμο πάρτι;

Κυβερνητικές πηγές στο μεταξύ υποστηρίζουν ότι το κούρεμα θα είναι γύρω στο 50%. Και ότι οι τράπεζες θα συμμετάσχουν εθελοντικά, άρα δεν θα είναι πιστωτικό γεγονός. Λένε επίσης ότι θα μειωθούν και πάλι τα επιτόκια δανεισμού της Ελλάδας.

Οι ίδιες κυβερνητικές πηγές υποστηρίζουν ότι η Ελλάδα "έκανε παρεμβάσεις στο κείμενο για την επιτροπεία και δεν θα συνυπογράφουν οι επίτροποι".  Και ότι το κείμενο δεν θα γράφει για "επιτρόπους", αλλά για "πιο στενή παρακολούθηση¨.

Αυτές είναι οι πολιτικές αποφάσεις. Το τεχνικό κομμάτι θα λυθεί μέχρι τις 3 ή 4 Νοεμβρίου, που συνεδριάζει το G20.

Χάσμα Παπανδρέου - Βενιζέλου

Κατά τα άλλα η ολονυκτία επιβεβαιώνει το χάσμα ανάμεσα σε ΓΑΠ και Βενιζέλο Είναι προφανές ότι ο Γιώργος δεν θέλει να πάρει την (όποια) απόφαση μόνος του, ούτε με τον Βενιζέλο να τον επηρεάζει. Οι υπουργοί μαθαίνουν τώρα τις εξελίξεις από τον Βενιζέλο, ενώ ο ΓΑΠ τους έχει ζητήσει να αποφασίσουν όλοι μαζί.

Στην πραγματικότητα ο ΓΑΠ έχει «στο περίμενε» μία αντιπροσωπευτική ομάδα από το υπουργικό και ανέθεσε στον Βενιζέλο να τους ενημερώσει. Είναι σαφές ότι μετά την ιστορία με τους 180 διαφάνηκαν οι διαφορετικές στρατηγικές του προέδρου και του αντιπροέδρου της κυβέρνησης, και δεν θέλει να κάνει κάτι υπό την επιρροή της ισχυρής προσωπικότητας του Βενιζέλου. Γι’ αυτό έβαλε στο παιχνίδι και άλλους υπουργούς, ώστε να διαμορφωθούν οι επιθυμητοί συσχετισμοί. Και υπό αυτές τις εσωκυβερνητικές συνθήκες θα πάρουν αποφάσεις για την Ελλάδα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. φωνη avatar
    φωνη 27/10/2011 00:27:41

    "...χάσμα ανάμεσα σε ΓΑΠ και Βενιζέλο..."----> Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ.
    Δήθεν ζητάνε συνεννοήσεις και συνεργασίες και ότι άλλο συν- από τη ΝΔ και μεταξύ τους έχουν γίνει μπίλιες.

    "...υπό αυτές τις εσωκυβερνητικές συνθήκες θα πάρουν αποφάσεις για την Ελλάδα."----> Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΞΕΦΤΙΛΑ.
    Και φυσικά είναι ενδεικτικό του πόσο συμμετέχουν στις αποφάσεις για τη χώρα. ΚΑΘΟΛΟΥ. Ασχολούνται.... με τα εσωκομματικά τους.

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 27/10/2011 00:42:47

    Έχουν ξεσαλώσει οι μνημονιολάγνοι απολογητές.

    Πριν από λίγο, στην έκτακτη εκπομπή του αλαφουζοκάναλου για τη σύνοδο κορυφής, ο "κύριος Μπάμπης" τι νομίζετε ότι είπε; "ΔΥΣΤΥΧΩΣ (sic), θα παίρνει τις αποφάσεις η ελληνική κυβέρνηση"!!!

  3. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 27/10/2011 00:46:23

    καταντια . παρακαλανε τους ευρωπαιους ετσι ωστε το κειμενο να μην αναφερει για μονιμη επιτροπεια στην ελλαδα για να ξεγελαστει ο ελληνικος λαος και οι βουλευτες του πασοκ. μιλαμε για την απολυτη ξεφτιλα.

  4. Φοτις avatar
    Φοτις 27/10/2011 00:51:42

    Ας πουνε ότι θέλουν. Δεν έχει καμία σημασία πλέον.

  5. papaspirou avatar
    papaspirou 27/10/2011 01:21:18

    ΕΔΩ ΤΑ ΓΥΡΙΣΕ Η ΝΔ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΑΝ ΘΑ ΨΗΦΙΣΕΙ ΑΥΤΟ ΣΑΣ ΜΑΡΑΝΕ?

    • φωνη avatar
      φωνη @ papaspirou 27/10/2011 01:28:06

      Ο Καρατζαφέρης καλός;

  6. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 27/10/2011 01:38:13

    Πάντως πρέπει να προσέξουμε κάτι. Σε πολλούς ιστότοπους διοχετεύεται η "πληροφορία" ότι η ΝΔ μπορεί και να ψηφίσει τη σύμβαση. Επικαλούνται μάλιστα διάφορες "πηγές", μεταξύ των οποίων και τομεάρχες που "γλυκοκοιτάζουν" διαχρονικά τα συναινετικά σενάρια.

    • φωνη avatar
      φωνη @ Αυριανιστής 27/10/2011 10:46:38

      @Αυριανιστή.
      Πρώτη ή τελευταία φορά είναι που λένε ανοησίες για το Σαμαρά και τη ΝΔ; Δεν τους ξέρεις τώρα; Ας λένε ότι θέλουν.

      Εγώ ξέρω ότι ο Σαμαράς στάση δεν άλλαξε ΠΟΤΕ.
      Και στην ομιλία του στη συνεδρίαση της Εκτελεστικής Γραμματείας της ΝΔ είπε:

      "Εμείς παραχώρηση κυριαρχικών δικαιωμάτων δεν ψηφίζουμε!

      Ακούμε ότι σχεδιάζουν να εκτονώσουν τη λαϊκή κατακραυγή με δημοψήφισμα! Τους προειδοποιώ να μη το κάνουν. Δεν θα εκτονώσουν το λαό. Θα τον εξοργίσουν ακόμα περισσότερο…

      Ακούμε επίσης, ότι σχεδιάζουν εκβιαστικές ψηφοφορίες στη Βουλή με 180 ψήφους! Τους προειδοποιώ κι αυτό να μη το κάνουν… Γιατί εμείς ό,τι συμφωνούμε το ψηφίζουμε από μόνοι μας, χωρίς κανένα εκβιασμό.

      Κι όπου διαφωνούμε, το καταψηφίζουμε όποιος κι αν πιέζει, όσο κι αν πιέζει, είτε με 180 ψήφους το φέρουν, είτε με 280…Εμείς παραχώρηση κυριαρχικών δικαιωμάτων δεν ψηφίζουμε!"

      Αυτή είναι η στάση του Σαμαρά και ποτέ δεν άλλαξε.

      Τις τελευταίες μέρες αυτές τις ανακοινώσεις κάνανε και επίσημα. Να μπει όποιος θέλει να διαβάσει τις ανακοινώσεις, τις βάζουν και εδώ. Αν θέλει κάποιος να καταλάβει, καταλαβαίνει.

      Χθες ο Χρύσανθος Λαζαρίδης στο δελτίο του mega είπε "εμείς δε δεχόμαστε η χώρα να γίνει προτεκτοράτο", είπε ότι το σύνταγμα δεν επιτρέπει την εκχώρηση κυριαρχίας ούτε με 300 ψήφους και ότι αν κάποιος πάει να το κάνει υπάρχει το άρθρο που λέει ότι η τήρηση του συντάγματος επαφύεται στον πατριωτισμό τον Ελλήνων. Είπε ότι αν δε συμφωνούνε δε θα το ψηφίσουν ακόμα και αν τους εκβιάζει ο θεός ο ίδιος.

      Οι ιστότοποι προτρέχουν σκόπιμα. Θέλουν να δημιουργήσουν κλίμα. Και θα καταφέρουν και πάλι τα μπαρμπούτσαλα που κατάφερναν τόσο καιρό.

  7. Ηφαιστίωνας avatar
    Ηφαιστίωνας 27/10/2011 01:42:23

    Αντώνη, ΡΙΞΕ ΤΟΥ ΤΩΡΑ!!! Αλλιώς μ αυτά και μ αυτά τα τερτίπια θα διαιωνίζονται στις καρέκλες τους συσσωρεύοντας περισσότερα δεινά στον τόπο. ΤΩΡΑ!!!!!!

    • berbantis avatar
      berbantis @ Ηφαιστίωνας 27/10/2011 09:30:36

      ναι γιατί ο Αντώνης θα ακυρώσει όλα τα μνημόνια και θα επαναφέρει μισθούς, συντάξεις , ΦΠΑ, κλπ πρίν την ΔΝΤ εποχή στην Ελλάδα ε???
      Όλοι μαζί είναι και ο καθένας παίζει το ρόλο του!!!

  8. factorx avatar
    factorx 27/10/2011 01:44:51

    Μην τσιμπάς "Αυριανιστή" μου - που να φανταστώ τότε που με έκανε ... πρωτοσέλιδο η Αυριανή ότι θα αποκαλώ κάποιον μετά τόσα χρόνια "φίλε αυριανιστή". Οι νεοδημοκράτες διακρίνονται για την τηλεοπτική τους αμετροέπεια. βγαίνουν και μιλάνε και όποιον πάρει ο χάρος. Πόσες φορές έχουν πει οτι ο Σαμαράς θα πει ναι και στο τέλος έλεγε πάντα οχι; Το νομοσχέδιο θα καταψηφισθεί. Βέβαια έχουμε γράψει για τους 3-4 που θέλουν υπουργικο κουστούμι. Να σας πω και κάτι για πολύ γέλιο. Τον Ιούλιο, κατά την ΄περίφημη τηλεφωνική συνομιλία που ο Σαμαράς είπε στον ΓΑΠ να παραιτηθεί και αυτός δεχθηκε για λίγες ώρες, στην Συγγρού είχαν μαζευτεί κουστουμαρισμένοι και πανέτοιμοι για υπουργείο βουλευτές, να τους δει ο Σαμαράς όταν θα πήγαινε για ....συγκυβέρνηση. Καταλαβαίνεις λοιπόν τι κόμμα παρέλαβε και έχει.

    • Tasos avatar
      Tasos @ factorx 27/10/2011 03:42:22

      Ξέρω αρκετούς πρασινους πάντως που είναι έτοιμοι να αλλάξουν βαγόνι αλλά αυτοί οι παρατρεχάμενοι του παλιού μπλέ είναι "κάπως". Χρειάζεται λίγη γενναιότητα να φύγει άμεσα η σαβούρα. Είναι κρίμα να χεις τούρτα με καλή σαντιγύ και αφράτο παντεσπάνι και να σου χαλάνε τη γεύση χαλασμένα κεράσια. Διωχτα να πανε στα κομμάτια!

      • ταμπακιώτης avatar
        ταμπακιώτης @ Tasos 27/10/2011 10:16:27

        αγαπητε <>.μηνες τωρα γραφω οτι πρεπει να διωξει αρκετους παλαιολιθικους απο διπλα του.εγραψα και ονοματα...ευτυχως,η ελσα παπαδημητριου,..εφυγε....τωρα μενει να φυγουν και οι.....παναγιωτοπουλος,χατζηδακης, μητσοτακης, χατζηγακης, σπηλιοτοπουλος,τραγακης,......δεν φτανει το πλαισιο να τους γραψω....
        πρεπει να κανει ..total renovation...
        μετα ολα θα πανε καλα.........

    • Lampros avatar
      Lampros @ factorx 27/10/2011 09:00:38

      Φακτορα, δεν γλιτωνεις. Πρέπει να κανεις άρθρο για αυτό.
      "Το ζητάει ο λαος, γράψε το άρθρο σου και μπρος"

  9. ήγγικεν avatar
    ήγγικεν 27/10/2011 02:04:01

    Είναι απίστευτο το παραπολιτικό σου. Κρίμα που το αμόλησες τέτοια ώρα και θα χαθεί. όντως πρέπει νά 'χει άντερα ο άνθρωπος για να αντάχει να βλέπει αυτές τις συμπεριφορές. Αλλά μάλλον βοηθάει στα κρατήματα κι αυτός ο λεβέντης ο Πόντιος που έχει δίπλα του. Για τον οποίο έκραζε, αυτό το νούμερο ο Τράγκας, χτες πρωί στον Real: πρόσεχε Αντώνη τους Πόντιους και ξερω εγώ τι σου λέω, τους Πόντιους κλπ, κλπ Τραγκικά

    • factorx avatar
      factorx @ ήγγικεν 27/10/2011 02:07:43

      άν το ρίξω στα ....παραπολιτικά χαθήκαμε, δεν θα προλαβαίνω να κάνω τίποτα άλλο

  10. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 27/10/2011 02:23:13

    +1000
    Πόσο δίκιο έχεις!
    Όπως και να το πάρει κανείς, τι σημασία έχει πια τι λένε?

  11. madprof avatar
    madprof 27/10/2011 07:19:29

    "Την τηλεδιάσκεψη περίμεναν από τις 6.30 κορυφαίοι υπουργοί που συμμετέχουν στην κυβερνητική επιτροπή (Ρέππας, Καστανίδης, Γερουλάνος, Διαμαντοπούλου εκ μέρους των τριών !!! κ.α.)."

    Διόρθωση: Κορυφαία Καρούμπαλα (sic!)!