#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/02/2011 17:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κυβερνητική κρίση προκάλεσε η εγκύκλιος για τους ημιυπαίθριους

[caption id="attachment_86169" align="alignnone" width="600" caption="Ο κ. Ντόλιος"][/caption]

(Ανανεωμένο) Κυβερνητική κρίση προκάλεσε η εγκύκλιος για τους ημιυπαίθριους που δημοσιοποίησε ο υφυπουργός Εσωτερικών, Γ. Ντόλιος. Σύμφωνα με πληροφορίες, ο υφυπουργός αναμενόταν να υποβάλει την παραίτησή του, αλλά την …γλύτωσε επειδή θα συνοδεύσει τον πρωθυπουργό στην περιοδεία του στη Θράκη και ο κ. Παπανδρέου δεν θέλει να χαλάσει και την περιοδεία του. Ο κ. Παπακωνσταντίνου όμως είναι έξαλλος και ανεμένονται εξελίξεις μετά την επιστροφή του Πρωθυπουργού

Παρά το γεγονός ότι ο υφυπουργός έβγαινε από το πρωί και δήλωνε ότι δεν εννοούσε κάτι τέτοιο (τι άραγε εννοούσε μόνο αυτός το ξέρει), στη Βουλή έγινε χαμός, φορείς της αγοράς επιτέθηκαν εναντίον του και τελικά το μεσημέρι αναγκάστηκε να αποσύρει την εγκύκλιο αφού προηγουμένως το ζήτησε και ο Πρωθυπουργός

Σύμφωνα με πληροφορίες,την παραίτησή έχει ζητήσει γιά λόγους ηθικής τάξης ο υπ.Εσωτερικών Γ.Ραγκούσης ,ωστόσο,ο κ.Ντόλιος φέρεται να μην συμφωνεί με την παραίτηση.

Αντιμέτωπη η κυβέρνηση στη Βουλή με πρωτοφανείς και σκληρούς χαρακτηρισμούς από την αντιπολίτευση, υποχρεώθηκε να καλέσει εσπευσμένα τον υφυπουργό Εσωτερικών Γ. Ντόλιο προκειμένου να δώσει πειστικές εξηγήσεις για την επίμαχη τροπολογία.

Λίγο αργότερα ο κ. Ντόλιος εμφανίστηκε στη Βουλή για να δηλώσει από του βήματος ότι:  «Ανακαλείται η εγκύκλιος εξ ολοκλήρου εν όψει νομοθετικής ρύθμισης που θα αναληφθεί και θα απαγορεύει την αναδρομική ισχύ του υπολογισμού των ανταποδοτικών τελών» όπως ανέφερε. Αμέσως μετά σε γραπτή του δήλωση ανέφερε: «Οφείλω να ζητήσω συγγνώμη από τους πολίτες για την αναστάτωση που προκλήθηκε».

Άλλες πληροφορίες αναφέρουν,  ο κ. Ραγκούσης ο οποίος είναι ασθενής με ίωση, επικοινώνησε με επιτελείς του Μαξίμου ζητώντας εξηγήσεις την απόσυρση της εγκυκλίου.

«Ήρθε ο υφυπουργός λαχανιασμένος να πάρει πίσω την εγκύκλιο, τέτοια κυβέρνηση μπορούμε να την εμπιστευόμαστε;» σχολίασε στην Βουλή ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος της ΝΔ Μανώλης Κεφαλογιάννης και συνέχισε: «μας ανησυχείτε πραγματικά, έχετε χάσει το μπούσουλα! Αν θέλετε να παίζετε με τις εκλογές εμείς δεν τις φοβόμαστε, δεν πιστεύω ότι τις θέλετε, αλλά με τέτοια κυβέρνηση, μπορεί να γίνουν και από ένα … τυχαίο γεγονός»!

Η κόντρα ανάμεσα στα Υπουργεία Εσωτερικών και Περιβάλλοντος είχε ξεσπάσει με τη δημοσιοποίηση της εγκυκλίου την Τρίτη καθώς τα δυο υπουργεία έδιναν διαφορετική ερμηνεία για το αν οι παράνομα κλειστοί χώροι που «τακτοποιούνται» (όπως είναι οι ημιυπαίθριοι, οι σοφίτες, τα πατάρια κ.ά.) λαμβάνονται υπόψη στον υπολογισμό των δημοτικών τελών. Με δική του εγκύκλιο το ΥΠΕΚΑ στις 28 Ιανουαρίου επεσήμαινε «ότι δεν λαμβάνονται υπόψη για τον υπολογισμό των δημοτικών τελών», ωστόσο, με εγκύκλιο του υπουργείου Εσωτερικών (την Τρίτη) διευκρινίζεται ότι υπολογίζονται, με συνέπεια να αρχίσει η διαμάχη. Σύμφωνα με την αντιπολίτευση με την εγκύκλιο επιχειρείτο η επιβολή πρόσθετων φόρων και τελών, ακόμα και αναδρομικά, στους ημιυπαίθριους χώρους που τακτοποιήθηκαν με το νόμο 3843/2010.

Από την πρώτη στιγμή, η ΝΔ ζήτησε την απόσυρση της εγκυκλίου. Σήμερα, Ο Εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας Γιάννης Μιχελάκης, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Καλέσαμε την κυβέρνηση να αποσύρει άμεσα την εγκύκλιο – δόλωμα για τους ημιυπαίθριους.

Αναγκάστηκαν να το κάνουν.

Προφανώς κατάλαβαν την πολιτική απάτη που διέπραξαν.

Περιμένουμε να δούμε αν περισσεύει πλέον η πολιτική ευθιξία».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 17/02/2011 15:25:01

    Τρικυμία στο κρανίο των κάτω του μετρίου αντιπροσώπων της Κυβέρνησης του Μνημονίου. ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΣΥΝΕΧΕΣ ΜΑΣΤΙΓΩΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ ΟΙ Α Ν Α Ξ Ι Ο Π Ι Σ Τ Ο Ι.

  2. kakofonix avatar
    kakofonix 17/02/2011 15:27:47

    amateurs, just amateurs

  3. nick avatar
    nick 17/02/2011 15:31:15

    Έχουν χάσει τη μπάλα, έχουν χάσει τον έλεγχο και ο κατήφορός τους δεν έχει επιστροφή. Η κατάσταση θυμίζει τους τελευταίους μήνες της προηγούμενης κυβέρνησης... Εικόνα διάλυσης.

  4. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 17/02/2011 15:31:57

    Χα,χα,χα,χα,χα,χα,χα. Οι άνθρωποι δεν υπάρχουν. Απλά δεν υπάρχουν.

  5. aganaktismenos avatar
    aganaktismenos 17/02/2011 15:34:22

    Ο Παπανδρέου ίσως θα πρέπει να αποσύρει και την άλλη εγκύκλιο του Ντόλιου που έκανε αποδεκτή την εισήγηση του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους να μην αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία υπαλλήλων των ΟΤΑ που μεταφέρθηκαν από Νομικά Πρόσωπα και Επιχειρήσεις. Σίγουρα η γνωμοδότηση αυτή εξυπηρετεί συντεχνιακά συμφέροντα της ΑΔΕΔΥ!!! Ψάξτε το!!!

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/02/2011 15:34:56

    Ημιυπαίθρια κυβερνηση.
    Το ΓΑΠ εχει κανει υπαιθρια αντιπολιτευση και αυθαιρετα κυβερνα.
    Οπως με COSCO προ Ανωμεριτη...
    Οπως με Μπουργκας-Αλεξανδρουπολη...
    Οπως με ιδιοτηκοποιησεις...
    Οπως με τον Τσουκρατο, τα υποβρυχια, το T+10, το C4i...
    Oπως με τα Ολυμπιακα Εργα...
    Οπως με τα swaps του Δρακου... ( αληθεια ο αδερφος δρακος -Σπυριδων τι κανει?? )
    Οπως με το Σχεδιο Αναν !!...
    Οπως τωρα φωναζουν για τη Δημοσια Γη.. ενω στο ιδιο το Συνταγμα προβλεπεται η μη πωληση.. ΕΚΤΟΣ ΛΟΓΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΟΣ.. χαχαχααα Εκει θα πατησει το ΓΑΠ.. ποθ ντουφεκαει τωρα..
    Οπως με το Διστομο... αβαβααααβα κ Κστανιδη !!!!...
    Οπως με τα wikileaks του Μιχαλακη του λαλιστατου... αβαβαβαααβα
    Οπως με το Ερζερουμ... και τα ξεσκι...
    Οπως με τον ταμια τον Γειτονα... αυτον που "ανελαβε μετα Λαμρου εποχη..."

    "αν δεν χωρας μεσα σε μια αδεια πατριδα... δε χωρας πουθενα !!!" εγραφε και σολαρε ο Αγγελακας... ο τεραστιος ο μοναδικος.

    ΠΠ

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/02/2011 15:39:36

    Τι δηλωσε ο Βαγγελας ο Ζαππειος???
    "τωρα εχουμε κανει στεγανοποιηση στις προμηθειες"... αχχαχαχααααα
    με σιλικονη? με στοκο ( εχουν καβατζα μεγαλη ποσοτητα στο ΠΑΣΟΚ !! ) ???

    600 ΜΚΟ παιρνουν φραγκα !! ρε τι μαγκες ειναι αυτοι !!! ρε κοιμομαστε ορθοι ολοι μας. Μη Κερδοσκοπικη Εταιρια... χαχαχα δεν βγαζω φραγκα.. συνεισφερω!!! δεν πληρωνω ΙΚΑ, ΦΠΑ, Εφορια.. δεν ασφαλιζω εργαζομενο...
    Μπιζνες Καλα Οργανωμενες=ΜΚΟ.

    ΠΠ

  8. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 17/02/2011 16:02:11

    Η υπόθεση δεν είναι θέμα εγκυκλίου είναι θέμα νομοθεσίας και η ισχύουσα λέε,ό
    ότι δημοτικά τέλη και δημοτικός φόρος επιβάλλεται βάσει των τετραγωνικών
    και της χρήσης του ακινήτου δηλαδή και στους ημιυπαίθριους που άλλξαν χρήση και έτσι πρέπει να ενεργήσουν οι Δήμοι. Δεν μπορεί να αλλάξει με εγκυκλίους ούτε με δηλώσεις στα ΜΜΕ.

    • kakofonix avatar
      kakofonix @ ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 17/02/2011 18:38:35

      Σωστά, με τη διαφορά ότι η εγκύκλιος ζητούσε αναδρομικά!

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/02/2011 16:03:17

    Παραδειγμα Μοσιαλου ( ΙΣΤΑΜΕ )ΑΓΠμε ΓΑΠ...
    1. " γνωστο ΜΟΝΟ το 15% της ακινητης περιουσιας του Δημοσιου "
    2. " το 40% των ακινήτων έχει καταπατηθεί, ενώ για το 22% αυτών τα στοιχεία είναι ελλιπή"
    3. " η αξιοποίηση δεν επιτυγχάνεται μόνο με την πώληση της δημόσιας γης, αλλά και με άλλους τρόπους, όπως η Σύμπραξη Δημόσιου-Ιδιωτικού Τομέα και η χρόνια παραχώρηση "
    4. " Απαντώντας στις βολές κατά του ΙΣΤΑΜΕ ότι σε έκθεσή του προτείνει την πώληση βραχονησίδων, ο κ. Μόσιαλος κατηγόρησε τη ΝΔ για «πολιτικό αναλφαβητισμό». Ουδέποτε το ΙΣΤΑΜΕ πρότεινε την πώλησή τους, υπογράμμισε ο κ. Μόσιαλος, σημειώνοντας ότι στην έκθεση καταγράφονται χαρτοφυλάκια προς αξιοποίηση. " χαχαχααααααααααααα

    Πρασινος Πολιτικος Αλφαβητισμος ! Αλφα, Βητα ΓΑΜΑ,.. δωσε, παρε, τα ρεστα στο ταμειο..

    "Αλφαβηταριο Τα καλα Παιδια"
    Λολα να η μπαλλα. Ελλη να ενα μηλο. Λολα να ενα αλλο. Αννα να μηλα.
    Πα πα , πι πι Παπι Μιμη..., Παπι Αννα να ενα παπι !..
    Χχχ η χηνα, Χχχ τα χηνακια,
    Χι χι τα χηνακια
    Πα πα η παπια
    Πι πι τα πακακια

    Γατα μη τα χηνακια.. ελεγε η Αννα


    ΠΠ

  10. lykourgos avatar
    lykourgos 17/02/2011 16:03:24

    Πώς είναι δυνατόν να τον διώξει αφού εκλέγεται στη Θράκη όπου σε λίγες ώρες θα μεταβεί ο Παπανδρέου πραγματοποιώντας την πρώτη του προεκλογική περιοδεία; Ο Ντόλιος είναι βουλευτής Θράκης και έχει διατελέσει δύο συνεχόμενες φορές νομάρχης ενώ παλαιότερα ήταν δήμαρχος στο Διδυμότειχο. Μόνο εύκολο λοιπόν δεν είναι να τον διώξουν

  11. juliet avatar
    juliet 17/02/2011 16:03:43

    κάτι ήξερε όταν έλεγε λεφτά υ π ά ρ χ ο υ ν....κάθε φορά που πάει να κάνει την οποία δήποτε ρύθμηση για να μας κάνει ένομους,προσέχετε, πίσω υπάρχει τ ο λ ε φ τ ά υ π ά ρ χ ο υν.

  12. factorx avatar
    factorx 17/02/2011 16:06:15

    Οφειλω να ζητήσω συγγνώμη από τους πολίτες για την αναστάτωση που προκλήθηκε, ανέφερε σε γραπτή του δήλωση ο υφυπουργός Εσωτερικών ιώργος Ντόλιος.
    ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ

  13. nick avatar
    nick 17/02/2011 16:15:14

    Θα συνοδεύσει μάλιστα τον Παπανδρέου στη Θράκη γράφει το in.gr!!!

  14. μαρια avatar
    μαρια 17/02/2011 16:17:11

    Αυτή είναι μια ενδεικτική περίπτωση του πως νοιώθει ο Έλληνας πολίτης . Του ζήτησαν χρήματα για τους Ημιυπαίθριους (ενώ ουσιαστικά δεν νομιμοποιούνται αφού δεν γίνεται ταυτόχρονα αλλαγή στους συντελεστές δόμηση) υποσχόμενοι ότι εδώ λήγει το θέμα και μετά θα του ζητήσουν και τα ...προικιά του παρελθόντος .. Το ίδιο με τις περαιώσεις στις δηλώσεις εισοδήματος που θα επαναληφθεί με τις δηλώσεις των ακινήτων και δεν συμμαζεύεται .......... Μην τους δίνετε χρήματα και παίρνουν αέρα τα μυαλά τους και κατεβάσουν κι άλλες ιδέες (: αναδρομικά τέλη κυκλοφορίας, αναδρομικά διόδια, αναδρομικός Φ.Π.Α. κ.ο.κ.) . ΚΑΤΩ ΟΙ ΨΕΥΤΕΣ (ΚΑΙ ΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ)!!!

  15. factorx avatar
    factorx 17/02/2011 16:49:35

    Ο κ. Ντόλιος θα συνοδεύσει τον πρωθυπουργό στην περιοδεία του στη Θράκη, όπως ήταν προγραμματισμένο. Είναι ήδη λένε στο αεροδρόμιο και περιμένει τον Παπανδρέου να αναχωρήσουν.
    Συνεπώς δεν τον “τρώει” τώρα ο Πρωθυπουργός για να μην χαλάσει και την περιοδεία του στην θράκη.
    Ο κ. Παπακωνσταντίνου όμως είναι έξαλλος και ανεμένονται εξελίξεις μετά την επιστροφή του Πρωθυπουργού

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ factorx 17/02/2011 20:28:24

      ...μήπως για να παραιτηθεί πρέπει να το εγκρίνουν οι φούφουτοι;
      Γιατί εξάλλου να παραιτηθεί;
      Έβγαλε μια εγκύκλιο και τη σήκωσε στη ΔΙΑΥΓΕΙΑ ... τιραμόλα ακούς;
      Οπότε είναι εφαρμοστέα έτσι λέει ο Νόμος.
      Άσε που ο Νόμος ήταν άλλου Υπουργείου και η εγκύκλιος άλλου οπότε ...ισχύουν και οι δύο... αλλά δεν ανησυχώ γιατί η χώρα δεν καταρρέει
      ;-)

  16. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/02/2011 16:58:39

    και ξερεις ποιος θα μας σερβιρει την εξαλλοσυνη του ??? Η τροικα.. θα τους παρει τηλεφωνο... και θα μας κανουν ντα ..!

    ΠΠ

  17. katalytikos avatar
    katalytikos 17/02/2011 17:58:14

    .. η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται.Η ρύθμιση για τους ημιυπαίθριους έχει περάσει απο σαράντα κύματα.

  18. ΑΧΘΟΣ ΑΡΟΥΡΗΣ avatar
    ΑΧΘΟΣ ΑΡΟΥΡΗΣ 17/02/2011 18:22:33

    Αλλο Νομάρχης στην Κολοπετινίτσα και τζάμπα μάγκας και κοματόσκυλο σε φοιτητικο αμφιθεατρο και αλλο υφυπουργός μεγάλε.
    Αμα δεν δουλευει το ρημάδι το νιονιό μη βαζεις την υπογραφή σου και μην μιλάς. Μετα θέλουν με τετοια αναξιοπιστία να μαζεψουν πελατες και για τα αυθαίρετα.
    Πως το είπαμε;...... Βζεβζέκηδες
    Ορμα τώρα Αντωνάκη γιατι τους χτύπησε η μα...κία στο κεφάλι

  19. Tassos avatar
    Tassos 17/02/2011 19:27:01

    Ντόλιος, Πεταλωτής, Ξυνίδης, είναι παντελώς άχρηστοι αλλά βρέθηκαν με αξιώματα γιατί μυρίστηκαν ότι κάτι έτρεχε στο Βατοπέδι και ενεργοποίησαν τον ανταποκριτή του "ΕΘΝΟΥΣ" στην Θεσνίκη Τελίδη (βαμμένος πρασινοφρουρός), ο οποίος έψαψε το θέμα. Ο συγκεκριμένος παπαγάλος επιβραβεύτηκε με θέση στο ΔΣ της ΕΤ3, και με 2 ωρη καθημερινή εκπομπή στον FLASH που ωχριά ο Χατζάρας μπροστά του (αποκαλεί καθημερινά τον Ψωμιάδη και τον Ανθιμο ότι είναι εγκεφαλικά παράλυτοι και δεν ιδρώνει το αυτί της ΝΔ-ούτως ή άλλως δεν έχει και κανα σταθμό δικό της-). Φίλος του Τριαρίδη και του Γουσέτη οπότε καταλαβαίνετε πού πάει και το πράγμα.

  20. zackii avatar
    zackii 17/02/2011 21:08:38

    Εγώ το έλεγα από παλιά σε φίλους που σκεφτόντουσαν να δηλώσουν ημιυπαίθριους. Μην είσαστε κορόιδα. Θα σας τα παίρνουν κάθε τρεις και λίγο, απλά θα δίνουν άλλο όνομα στο χαράτσι. Ευτυχώς όλοι με άκουσαν.

  21. Ο Ανώμαλος avatar
    Ο Ανώμαλος 17/02/2011 21:53:47

    Παλικάρια έχω μία απορία! Ποιος ψηφίζει κάθε φορά τους 300; Όλα καλά αυτά που λέτε, δεν υπάρχει αμφιβολία ότι όλοι σας γνωρίζετε πολλά και τα παρουσιάζετε και με ωραίο στυλάκι. Γελάμε και ξεθυμαίνουμε ταυτόχρονα, όπως όταν βλέπουμε τον Λάκη στην TV. Το ζητούμενο είναι γιατί τα μαθαίνουμε όλα αυτά και δεν κάνουμε τίποτα. Άρα φταίμε όλοι. Εμείς είμαστε οι ξεφτίλες. Μας "χορο..πηδάνε" και το παίζουμε και έξυπνοι. Με λίγο τυράκι σκύβουμε... και κάνουμε τα κορόιδα γιατί νομίζουμε πως πήραμε περισσότερα από τον γείτονα. Μάλλον είμαστε πραγματικά κορόιδα και κοντόφθαλμοι. Πάμε πρώτα για πρω...ραφή και μετά να το παίζουμε έξυπνοι και να λέμε ότι ξέρουμε ποιοι και πώς μας χοροπήδηξαν.

  22. adanaklasi avatar
    adanaklasi 18/02/2011 00:02:41

    http://adanaklasi.blogspot.com/2011/02/blog-post_17.html

  23. δημης avatar