#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/04/2010 20:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κυβέρνηση χωρίς ελπίδα

 



Παρακολουθούσα σήμερα την κατακρήμνιση του χρηματιστηρίου.

Την  εκτόξευση των spreads  σε δυσθεώρητα ύψη.

Αργότερα το απόγευμα άκουσα ότι η S&P υποβάθμισε τα ομόλογα του ελληνικού δημοσίου στην κατάσταση junk, δηλαδή σκουπίδια.

Έκαναν την Ελλάδα σκουπίδι και περίγελο της οικουμένης!

Οι εξ εσπερίας μαθητευόμενοι μάγοι!

Και ενώ συνέβαιναν όλα αυτά τα δραματικά, ο κ. Παπανδρέου, μιλούσε στην Κοινοβουλευτική Ομάδα του ΠΑΣΟΚ!

Αν τον άκουγες,   θα νόμιζες ότι ακόμα κάνει  προεκλογική εκστρατεία!

Αλήθεια, έχουν συναίσθηση τι δεινά  προκάλεσαν  στη χώρα, μόλις σε επτά μήνες διακυβέρνησης;

Τους ενδιαφέρει;

Τι έχουν να πουν σ΄ αυτόν τον κόσμο που τους ψήφισε επειδή πίστεψε στο «πάμε» και ό,τι «λεφτά υπάρχουν»;

Ζήτησαν καμιά συγγνώμη που δεν άκουσα;

Ακόμα και μέχρι πριν λίγες μέρες μας έλεγαν ψέματα.

Που  είναι εκείνες οι πανηγυρικές διαβεβαιώσεις ότι υπάρχει μηχανισμός στήριξης, δίχτυ ασφαλείας  και ότι δεν πρέπει να ανησυχούμε γιατί τα χειρότερα πέρασαν;

Μας οδήγησαν στις δαγκάνες του ΔΝΤ.

Τώρα οδηγούν και  την οικονομία στο γκρεμό και ένα λαό σε απόγνωση.

Όσους επιχειρηματίες γνωρίζω, είναι απελπισμένοι  και δεν ξέρουν τι να περιμένουν.

Όσους ανθρώπους γνωρίζω, έχουν χάσει το χαμόγελό και   την ελπίδα  για το αύριο.

Ένα βαρύ πέπλο αβεβαιότητας και αγωνίας για το αύριο έχει σκεπάσει τη χώρα και οι κυβερνώντες στον κόσμο τους!

Μπορεί να βγει κάποιος και να μας ενημερώσει υπεύθυνα τι μας περιμένει;

Τι άλλο πρέπει να συμβεί για να καταλάβουμε ότι αυτή η κυβέρνηση δεν νομιμοποιείται να κυβερνά;

Τι άλλο περιμένουν για να ομολογήσουν την τραγική ανεπάρκεια  και την παταγώδη αποτυχία τους;

Ποια άλλη αποστολή ακόμα, έχουν να ολοκληρώσουν;

Θα  αφήσουμε τον Ηρόστρατο  να  συνεχίζει  το καταστροφικό του έργο ;

Κώστας Ροδινός

 * Ο Ηρόστρατος για να μείνει το όνομά  του στην ιστορία πυρπόλησε το Ναό της Αρτέμιδος στην  Εφεσο,  το 356 π.Χ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κομοτηνη avatar
    Κομοτηνη 27/04/2010 20:45:15

    Ποιά αποστολή εχουν ακόμα να ολοκληρώσουν;
    χα χα χα

    έχουν έχουν
    το Αιγαίο και την Θράκη
    Μετά απο τα μέσα Μαιου που θα έχει ολοκληρωθεί η αποστολή, εδώ θα είμαστε να το συζητήσουμε.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Κομοτηνη 27/04/2010 20:55:36

      Και Μακεδονία. Μην ξεχνάς

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ Orestios 27/04/2010 21:22:25

        Την Κύπρο;

    • πατριωτης avatar
      πατριωτης @ Κομοτηνη 28/04/2010 00:00:56

      και την ελλαδα ολη...στο τελος

    • maestros avatar
      maestros @ Κομοτηνη 28/04/2010 02:25:13

      221 χρόνια έχουν περάσει από την Γαλλική επανάσταση(1789) και η Διακήρυξη του 1793 παραμένει επίκαιρη μέχρι και σήμερα....

      Αλήθεια , τι έχει αλλάξει από τότε;

      Η πολιτεία ευημερεί, οι πολίτες της ευημερούν!
      Δεν υπάρχει φτώχεια πλέον, το σύστημα λειτουργεί άψογα ...

      http://aliartos-city.blogspot.com/2010/04/1793.html

  2. pikaia gracilens avatar
    pikaia gracilens 27/04/2010 20:53:25

    Εἳναι ἡ μεγαλύτερη εὐκαιρια τής Ἑλλάδος. Ἐλπίζω νά μήν τήν δώσουμε σε πολιτικούς 3ης κατηγορίας καί λαμόγια. Ἡ ἂλλη ἡ καλή Ἑλλάδα ἒχει τώρα τήν ἐλπἰδα στά χέρια της.

    • zonitis avatar
      zonitis @ pikaia gracilens 28/04/2010 00:09:37

      Σωστος! Ετσι πιστευω κι εγω. Τωρα μπορουμε να "παμε", πραγματικα ομως αυτη τη φορα.

  3. stel avatar
    stel 27/04/2010 21:01:06

    Τι λές Ροδινέ, ο Σαμαράς είναι η μάγισσα με το ραβδακι το μαγικό; Βλέπεις εσύ κάτι άλλο να μπορούσε να γίνει, και αν ναι γιά πες μας το και εμάς. Τόση κομματική τύφλα πιά!

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ stel 27/04/2010 21:36:56

      Πάντως ο κακός δράκος του παραμυθιού είναι το ΓΑΠ...

      Τι μπορούσε να γίνει. Πρώτον, να βγάλουν τον σκασμό και να συνεχίσουν να κινούνται under the radar, οπότε θα έσκαγε το παιχνίδι στην Ισπανία ή στην Πορτογαλία. Δεύτερον, να συνεχίσουν αναπτυξιακά/εισπρακτικά προγράμματα (απόσυρση, υμιυπαίθριοι). Τρίτον, ότι διαρθρωτικά/επώδυνα μέτρα χρειάζονταν να θεσπίζονταν στους πρώτους 2-3 μήνες.

      Κάτι άλλο?

    • zonitis avatar
      zonitis @ stel 28/04/2010 00:12:58

      Εσυ που διαβασες "Σαμαρα" στο κειμενο του Ροδινου αγαπητε stel? Μηπως σε χτυπησε κανενας αλλος μαγος με κανενα σφυρι στο κεφαλι και βλεπεις οτι θελεις;

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ stel 28/04/2010 10:17:18

      Αγαπητέ Stel, εσείς με τον κ. Παπανδρέου, μπορεί να είσθε ήσυχος ότι όλα βαίνουν κατ' ευχήν!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 28/04/2010 12:35:09

        Stel,
        Εύγε!
        Αξιος μαθητής του αείμνηστου Ευάγγελου Γιαννόπουλου!

      • greekpoliticalreview avatar
        greekpoliticalreview @ Κώστας Ροδινός 28/04/2010 12:42:48

        Πάντως εναλλακτική πρόταση επί των πραγματικών συνθηκών της 28ης Απριλίου 2010 δεν έχει η ΝΔ.

        Συμφωνώ πως τα πράγματα θα μπορούσαν να εξελιχθούν ομαλότερα και πως ο θίασος ΓΑΠ τα έκανε μούσκεμα αλλά μη κοροιδευόμαστε μεταξύ μας.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 28/04/2010 12:45:55

        greekpoliticalreview,
        Διαπιστώσεις κάνουμε.
        Δεν κοροϊδεύουμε κανέναν.Ομως για να προτείνεις λύσεις πρέπει προηγουμένως να συνειδητοποιήσεις το μέγεθος του προβλήματος, τις γεννισιουργές αυτίες και τις ενδεχόμενες επιπτώσεις.

      • greekpoliticalreview avatar
        greekpoliticalreview @ Κώστας Ροδινός 28/04/2010 12:48:50

        Διαπιστώνεις λοιπόν (επί των πραγματικών συνθηκών της 28ης Απριλίου 2010) εναλλακτική πρόταση από μεριάς ΝΔ ?

        Η απάντηση θα δείξει αν κοροιδευόμαστε μεταξύ μας.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 28/04/2010 12:52:08

        greekpoliticalreview,
        Οχι δεν διαπιστώνω την ύπαρξη συνολικής προτάσεως εξόδου της χώρας από την κρίση από τη Ν.Δ.και αυτό το έχω επισημάνει ούκ ολίγες φορές.
        Κάποιες ενδιαφέρουσες προτάσεις ναι.Ομως η κατάσταση είναι τόσο κρίσιμη που απαιτεί συνολικό σχέδιο σε βάθος χρόνου και όχι αποσπασματικές προτάσεις.

      • greekpoliticalreview avatar
        greekpoliticalreview @ Κώστας Ροδινός 28/04/2010 13:05:14

        Μισό λεπτό βρε συ Κώστα και με όλο το σεβασμό και την εκτίμηση , επειδή δεν έχουμε αυτή τη στιγμή τη πολυτέλεια για αοριστίες ρωτώ συγκεκριμένα.

        1) Θεωρεί η ΝΔ ότι μπορεί να βρει άλλους εξωτερικούς δανειστές από τους υπάρχοντες ?

        2) Η άρνηση του ΔΝΤ υποδηλώνει τι ? Ότι μπορούν οι κυβερνήσεις της Ε.Ε να καλύψουν τα 25-30 δις του ΔΝΤ και να πάμε σε διμερείς διαπραγματεύσεις μόνο με την Ε.Ε ?

        3) Λες ότι "για να προτείνεις λύσεις πρέπει προηγουμένως να συνειδητοποιήσεις το μέγεθος του προβλήματος, τις γεννισιουργές αυτίες και τις ενδεχόμενες επιπτώσεις" και συμφωνώ απόλυτα αλλά αν δεν κατέχει το μέγεθος,τις αιτίες κτλ η πρηγούμενη επί 5.5 χρόνια κυβέρνηση τότε ποιος διάολο μπορεί ?

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Κώστας Ροδινός 28/04/2010 13:07:52

        Εναλλακτικη λυση ηταν να δανεισθει εγκαιρα το απαιτουμενο ποσο για το 2010 με χαμηλο επιτοκιο ή τουλαχιστον το ποσο μεχρι το Μαιο-γιατι το καλοκαιρι δεν εχουμε αναγκες.
        Εχουμε καταλαβει οτι τα τελικα στοιχεια για το ελλειμμα βγηκαν προχθες και εχει μπαινουμε στο ΔΝΤ γιατι ληγουν τα 8,5 δις στις 19 Μαιου;
        Και για οσους λενε οτι δε γινονται αυτα εγιναν περυσι.Τα spread ανεβηκαν στις ταραχες των Δεκεμβριανων αλλα βεβαια δεν εγινε βουκινο ουτε ο Καραμανλης βγηκε να φωναζει και να κλαιει γιατι ανεβηκαν.Αντιθετα μολις επεσαν αρχες του χρονου δανεισθηκε το 70% του απαιτουμενου ποσου για το 2009.
        Και φυσικα οι πασοκοι το ηξεραν.Ο Χρυσοχοιδης σε πανελ περυσι για τις ταραχες ελεγε χαιρεκακα οτι δεν θα εχετε λεφτα για συνταξεις το Πασχα.Αρα μπορουσαν να το κανουν.
        Αυτοι εβγαλαν μεγαλο ελλειμμα,εδωσαν επιδοματα,επεμεναν οτι δεν αλλαζουν πολιτικη και επαιζαν στο ρυθμο χρεωκοπουμε αλλα δεν παιρνουμε μετρα γιατι δε φταιμε εμεις.
        Και για οσους λενε οτι αυτες ειναι μερικες λυσεις και οχι "οριστικες" πρεπει να ξερουν οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ οριστικες λυσεις.Αναγκαστικα η διαχειριση γινεται εκ των ενοντων και με γνωμονα να μην απομονωθουμε απο τις ομοειδεις χωρες πραγμα που τελικα καταφερε το ΠΑΣΟΚ.
        Δεν υπαρχουν οριστικες λυσεις οταν αυριο ενας βομβαρδισμος του Ιραν θα στειλει το πετρελαιο στα υψη και δεν θα βρισκει κανενας να δανεισθει αν δε κοψει ο Τρισε χρημα.
        Εχω ξαναγραψει οτι η Ιταλια εχει 117% χρεος/ΑΕΠ και κανενα πακετο δεν μπορει να τη σωσει.Αν τεθει θεμα Ιταλιας θα αλλαξουν οι συνθηκες.
        Τωρα βεβαια αν με ρωτας ΣΗΜΕΡΑ με το spread στον ουρανο αν αποφευγεται το ΔΝΤ ,οχι δεν αποφευγεται.Αποφευγοταν ομως μεχρι και 2-3 μηνες πριν.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 28/04/2010 13:25:48

        greekpoliticalreview,
        Δυο-τρείς συνοπιτικές παρατηρήσεις, γιατί έχω επιφυλαχθεί να τοποθετηθώ τις επόμενες μέρες κάπως πιο λεπτομερειακά.
        Ημουν εξ υπαρχής αντίθετος με το ΔΝΤ, όχι κινούμενος από κάποια ιδεοληψία. Ως μεταπτυχιακός φοιτητής εργάστηκα στο ΔΝΤ, γνωρίζω τις επιπτώσεις που έχουν οι πολιτικές του. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε οτι κορυφαίοι οικονομολόγοι από τον M. Friedman μέχρι τον P. Krugman έχουν φτάσει στο σημείο να ζητήσουν ακόμα και την κατάργησή του.
        Η εκτίμησή μου είναι ότι άν έστω και τον Οκτώβριο είχαν υιοθετηθεί εκείνα τα λειψά μέτρα που είχε εξαγγείλει ο Καραμανλής και αν στη συνέχεια υιοθετείτο ένα σοβαρό πρόγραμμα, θα είχαμε αποφύγει τη σημερινή κατάσταση.
        Πιστεύω ότι η Κυβέρνηση μας οδήγησε στο ΔΝΤ και άφησε την κατάσταση να δραματοποιηθεί για να δικαιολογήσει την αθέτηση των προεκλογικών υποσχέσεων.
        Επειδή, όμως, μ' αυτά τα πράγματα δεν παίζεις, η κατάσταση τους ξέφυγε.
        Το ίδιο έπαθε και η Ε.Ε. ιδίως η Μέρκελ.
        Αμφιβάλλω, αν στη Ν.Δ.γνωρίζουν το μέγεθος του προβλήματος γιατί μάλλον δεν ξέρουν τι συμφωνίες έχουν γίνει στο παρασκήνιο.
        Τέλος, υπάρχει λύση και χωρίς ΔΝΤ;
        Τώρα δεν έχει νόημα να το συζητάμε,παρά μόνο ως υπόθεση εργασίας.
        Το ερώτημα είναι πλέον,αν επαρκεί η προτεινόμενη λύση και δεύτερο πότε θα απαγκιστρωθούμε από το ΔΝΤ.
        Για όλα αυτά, όπως προείπα, θα επανέλθω και εκεί θα περιμένω με ενδιαφέρον την κριτική σου.

      • greekpoliticalreview avatar
        greekpoliticalreview @ Κώστας Ροδινός 28/04/2010 13:53:25

        Οι μέρες περνάνε και όσο περνάνε οι εναλλακτικές όλο και απομακρύνονται..

        Συμφωνώ απόλυτα πως με τις λαικιστικές τακτικές του ΠΑΣΟΚ και την εντέλει έκρηξη του χάους των αγορών οι λύσεις αρχές Οκτωβρίου θα ήταν ομαλότερες , με αναγκαστική όμως παρατήρηση ότι εάν συνεχιζόταν ομαλά ο δανεισμός μας από τις αγορές , έστω και με τα μέτρα που πρότεινε ο ΚΚ , το πρόβλημα θα επανερχόταν ίσως οξύτερο σε 1-2 χρόνια , αυτό το συμπέρασμα βγαίνει κυρίως λόγω της συνάρτησης του ισοζυγίου τρεχουσών συναλλαγών-χρέους-ελλείματος (με λίγα λόγια τα συγκεκριμένα μέτρα δεν θα μας έβγαζαν πάνω από 1-2 χρόνια).

        Το ότι το Πασόκ τα σκάτωσε δεν τίθεται εν αμφιβόλω , αυτό που τίθεται εν αμφιβόλω από μεριάς μου είναι η εναλλακτική πρόταση ΕΠΙ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΏΝ ΣΥΝΘΗΚΏΝ ΤΗΣ 28ης ΑΠΡΙΛΊΟΥ 2010.

        Το τι μπορούσε να γίνει το ξέρω κι εγώ το τι μπορεί να γίνει από δω και πέρα είναι που με δυσκολεύει (λολ).

  4. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 27/04/2010 21:06:37

    Ακολουθεί πιστά την εντολή του μπαμπά του:
    ΒΥΘΙΣΑΤΕ ΤΟ ΧΩΡΑ.
    Κάποιος είχε πει ότι η ηρωίνη τα θέλει όλα δικά της. Η εξουσία είναι όμως χειρότερο ναρκωτικό. Άλλοι αμάρτησαν για μια τυρόπιτα. Αυτός τουλάχιστον ξεφτίλισε πάσα έννοια αξιοπρέπειας, όχι μόνο εθνικής και κοινωνικής, αλλά και την προσωπική του, για μια πρωθυπουργική καρέκλα, που μετέτρεψε σε θρόνο επιστασίας σε χωματερή. Δεν πειράζει, θα του πεί η μαμά μπράβο στο τέλος, επειδή έκανε μπάζα το σπίτι των κακών Ελλήνων.
    Όπως λένε σηκώνοντας τα ξίφη στον 33ο βαθμό: "Νακέμ Αδονάι" (Θάνατος στον Θεό - απαξίωση κάθε ιερού).

    • ataktos avatar
      ataktos @ Μποτίλια στο Πέλαγος 27/04/2010 21:11:25

      Μην λες τέτοια ,πρόκειται να στενοχωρήσεις κάτι κομματόσκυλα τύπου tiramola κλπ ,και θα μας εγκαταλείψουν για πάντα . θα μπούμε μετα σε μονοπωλιακό σύστημα διαλόγου χιχχιχ .

    • zonitis avatar
      zonitis @ Μποτίλια στο Πέλαγος 28/04/2010 00:15:21

      Επειδη δεν ξερει και καλα ελληνικα εκανε "το" "τη" και ετσι βυθιζεται η χωρα....παντως μποτιλια με εκπλησεις συνεχως...πολλα ξερεις

  5. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 27/04/2010 21:10:23

    Κώστα Ροδινέ,θυμάσαι το τραγούδι 'γεννήθηκες γιά την καταστροφή';;;
    Ε λοιπόν,άν είχε λεζάντα η φωτογραφία,θα έλεγε :Μα ακόμα δεν τα κατέστρεψα όλα.Τι να πρωτοπρολάβω σ'έξη μήνες το τσαμένο; Ασε που μέσα στο χαμό,ο εξ αριστερών μου μ'αγριοκυττάει,επειδή δεν του βρήκα αισθητικό να του συμμαζέψει κομματάκι το φρύδι.Ως τα σαγόνια του έφθασε το ρημάδι.Και σαν να μην έφθαναν όλα,χάθηκε και ο Τσιαμτσίκας,Ελληνίδες κι Ελληνες.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Σπάρτακος 28/04/2010 10:19:44

      Σπάρτακε,
      Αυτο που με ανησυχεί περισσότερο, είναι ότι μάλλον δεν έχουν ιδέα προς τα που τους οδηγούν οι εξελίξεις. Και αυτό, ως αντλαμβάνεσαι, επιδεινώνει την κατάσταση και την αβεβαιότητα στις αγορές.

  6. Paris avatar
    Paris 27/04/2010 21:16:40

    Μας πρόκοψαν! Κι αυτός και η φίλη του η Άνγκελα!! Τα περίφημα ταξίδια του στο εξωτερικό περισσότερο απόδραση ήταν παρά προσπάθεια για να βάλει σε τάξη τη χώρα! Άλλωστε, ποιος άλλος πρωθυπουργός παρατάει τη χώρα του εν μέσω σοβαρότατων προβλημάτων και τριγυρνάει την Υδρόγειο για να βρει τη δήθεν λύση;;
    Ως και οι Γερμανοί μας πήραν χαμπάρι! Τα ρίχνουν τόσο σε εμάς, όσο και στην Μέρκελ... Τελικά, να ένα κοινό Ελλάδας και Γερμανίας: οι ηγέτες του άγονται και φέρονται από τον υπέρμετρο λαϊκισμό!
    http://agrupnoipolites.wordpress.com/2010/04/27/spiegel-%C2%AB%CE%B7-%CE%BC%CE%AD%CF%81%CE%BA%CE%B5%CE%BB-%CF%86%CF%84%CE%B1%CE%AF%CE%B5%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%81%CF%81%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7/

  7. maquis avatar
    maquis 27/04/2010 21:20:06

    Λόγω κατι δυσκολιών ρευστότητας πριν 10 μήνες πούλησα την Porsche (Carerra 4, oxι Cayenne βέβαια) στην Μαντρα πολυτελείας της γειτονιάς μου για 48.000 ευρώ. Κράτησα το Subaru καίει και λιγότερο. Την βλ'επω λοιπόν παρκαρισμένη κάθε μέρα που περνάω απ΄έξω, παρεα με διάφορες μαούνες, Range, AMG κλπ. Πίκρα. Προχτές μαθαίνω οτι ο φίλος έμπορας την εχει βάλει φωτοαγγελία για 30.000 ευρώ σε ΞΕΝΟ περιοδικό!!! Λέω να παω να του την παζαρέψω για 25.000 σε λίγες μέρες. Ελπίζω ετσι να ξανακρατάω το τρυφερό δερματάκι του βολάν του μωρού μου! (Και να εχω τσεπώσει και κατι )

    • NAYTHS avatar
      NAYTHS @ maquis 27/04/2010 21:25:43

      Πολύ χαριτωμένο γιά την συγκυρία...

    • zonitis avatar
      zonitis @ maquis 28/04/2010 00:17:01

      Μπααααα...αλλο δερματακι θα κρατας, αρκει να το καταλαβεις νωρις, αν και δεν το πιστευω με αυτα που γραφεις

  8. ; avatar
    ; 27/04/2010 21:26:47

    Ροδινέ, σταμάτησαν τα stage, όσο κι αν φωνάζεις στο δημόσιο δεν μπαίνεις.

    • Σπάρτακος avatar
      Σπάρτακος @ ; 27/04/2010 21:39:23

      (ερωτηματικό) Καταλαβαίνουμε τον νταλκά σου γιά βόλεμα στο δημόσιο,αλλά τι νακάνουμε;;;Ο δικός σου παρέδωσε τα κλειδιά του μαγαζιού σε άλλα αφεντικά,που δεν γουστάρουνε βολέματα αργόσχολων αφισοκολλητών.Το αντίθετο μάλιστα:ξεχορταριάζουν αγρίως την χωράφα,από τον περονόσπορο.Και καλά κάνουν !!!!Δεν κυττάς μικρό μου γιά καμμιά part-time δουλίτσα στην μανταρίστρα της γειτονιάς σου;;;Και με την ευκαιρία:Σου πέρασε ποτέ απ'το πράσινι κρανίο σου,η ιδέα πως υπάρχουν και πολλοί που δεν γουστάρουν το αραλίκι,αλλά κοπανιούνται μιά ζωή γιά να τα μαζεύει το κράτος και να συντηρεί τα σαπρόφυτά του;;;;;

      • fitsulas avatar
        fitsulas @ Σπάρτακος 27/04/2010 22:34:08

        Δεν θα καθαρίσουν αυτοί τον περονόσπορο, στα ντόπια κομματόσκυλα θα δώσουν την εντολή να τον κάνουν. Και φυσικά αυτοί μάλλον τους βλαστούς θα κάψουν...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ; 28/04/2010 10:05:01

      Ερωτηματικέ,
      Μάλλον κρίνετε εξ ιδίων τα αλλότρια, οπότε συμπάσχω που δεν αποκατασταθήκατε ακόμα από την κυβέρνηση των άξιων και των ικανών!

  9. Τάνταλος avatar
    Τάνταλος 27/04/2010 21:45:00

    http://www.resaltomag.gr/forum/viewtopic.php?t=4437
    Με τον κοινό νου που διαθέτω, δεν μπορώ να εξηγήσω και ακόμα περισσότερο να δικαιολογήσω την ταχύτητα με την οποία κατρακύλησε η χώρα μας από τα επίπεδα του 2009 σε τέτοιο σημείο, ώστε με το ΔΝΤ να απολέσουμε ένα μέρος της εθνικής μας κυριαρχίας και να τεθούμε σε καθεστώς κηδεμονίας.

    Και είναι περίεργο ότι κανείς έως τώρα δεν ασχολήθηκε με το πιο απλό, δηλαδή την οικονομική μας διαδρομή με αριθμούς και στοιχεία από τότε έως τώρα, ώστε να καταλάβουμε κι εμείς οι αδαείς τους πραγματικούς λόγους αυτής της πρωτοφανούς και ιλιγγιώδους εξελίξεως, που έχει ως αποτέλεσμα την απώλεια της εθνικής μας αυτοτέλειας και μαζί της την διεθνή ταπείνωση.

    Ακούω για το χρέος των 360 δισεκατομμυρίων, όμως συγχρόνως βλέπω ότι τα ίδια και μεγαλύτερα χρέη έχουν πολλές άλλες χώρες. Άρα δεν μπορεί να είναι αυτή η βασική αιτία της κακοδαιμονίας. Επίσης με προβληματίζει το στοιχείο της υπερβολής στα διεθνή χτυπήματα με στόχο την χώρα μας, μαζί με ένα τόσο καλά εναρμονισμένο συντονισμό εναντίον μιας ασήμαντης οικονομικά χώρας, που καταντά ύποπτος. Έτσι οδηγούμαι στο συμπέρασμα ότι κάποιοι μας ντρόπιασαν και μας φόβισαν, για να μας οδηγήσουν στο ΔΝΤ, που αποτελεί βασικό παράγοντα της επεκτατικής πολιτικής των ΗΠΑ και όλα τα άλλα περί ευρωπαϊκής αλληλεγγύης ήταν στάχτη στα μάτια μας, για να μη φανεί ότι πρόκειται για μια καθαρά αμερικανική πρωτοβουλία, για να μας ρίξει σε μια εν πολλοίς τεχνητή οικονομική κρίση, ώστε να φοβηθεί ο λαός μας, να φτωχύνει, να χάσει πολύτιμες κατακτήσεις και τέλος να γονατίσει, έχοντας δεχθεί να τον κυβερνούν ξένοι. Όμως γιατί; Για να εξυπηρετηθούν ποια σχέδια και ποιοι στόχοι;

    Παρʼ ό,τι υπήρξα και παραμένω οπαδός της ελληνοτουρκικής φιλίας, εν τούτοις πρέπει να πω ότι με φοβίζει αυτή η αιφνίδια σύσφιξη των κυβερνητικών σχέσεων, οι επαφές υπουργών και άλλων παραγόντων, οι επισκέψεις στην Κύπρο και η έλευση του Ερντογκάν. Υποψιάζομαι ότι πίσω απʼ αυτά κρύβεται η αμερικανική πολιτική με τα ύποπτα σχέδιά της, που αφορούν τον γεωγραφικό μας χώρο, την ύπαρξη υποθαλάσσιων κοιτασμάτων, το καθεστώς της Κύπρου, το Αιγαίο, τους βόρειους γείτονές μας και την αλαζονική στάση της Τουρκίας, με μόνο εμπόδιο την καχυποψία και την εναντίωση του ελληνικού λαού.

    Όλοι γύρω μας, ποιος λίγο ποιος πολύ, είναι δεμένοι στο άρμα των ΗΠΑ. Η μόνη παραφωνία εμείς, που από την επιβολή της Χούντας και την απώλεια του 40% της Κύπρου ως τους εναγκαλισμούς με τα Σκόπια και τους υπερεθνικιστές Αλβανούς, δεχόμαστε συνεχώς χτυπήματα δίχως να βάλουμε μυαλό.

    Θα έπρεπε λοιπόν να καταργηθούμε ως λαός και αυτό ακριβώς γίνεται σήμερα. Καλώ τους οικονομολόγους, πολιτικούς, αναλυτές να με διαψεύσουν. Πιστεύω ότι δεν υπάρχει άλλη λογικοφανής εξήγηση παρά το γεγονός ότι υπήρξε μια διεθνής συνωμοσία, στην οποία συμμετείχαν και οι Ευρωπαίοι φιλοαμερικανοί τύπου Μέρκελ, η ευρωπαϊκή Τράπεζα, ο διεθνής αντιδραστικός τύπος, που όλοι μαζί συνωμότησαν για το «μεγάλο κόλπο» της υποβάθμισης ενός ελεύθερου Λαού σε υποτελή. Τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ να δώσω καμμία άλλη εξήγηση. Παραδέχομαι όμως ότι δεν διαθέτω ειδικές γνώσεις αλλά μιλώ βασισμένος στον κοινό νου. Ίσως και πολλοί άλλοι να σκέφτονται όπως εγώ κι αυτό ίσως το δούμε στις μέρες που θα ʽρθουν.

    Πάντως θα ήθελα να προετοιμάσω την κοινή γνώμη και να τονίσω ότι εάν η ανάλυσή μου είναι ορθή, τότε η οικονομική κρίση (που όπως είπα μας επεβλήθη) δεν είναι παρά μόνο το πρώτο πικρό ποτήρι στο λουκούλειο γεύμα που θα ακολουθήσει και που αυτή τη φορά θα αφορά ζωτικά και κρίσιμα εθνικά μας θέματα, που δεν θα ήθελα ούτε να φανταστώ πού θα μας οδηγήσουν.

    Μακάρι να έχω άδικο.


    Αθήνα, 27.4.2010

    Μίκης Θεοδωράκης

  10. 13 avatar
    13 27/04/2010 21:53:12

    θα το παρει στη πλάτη του ολο ειπαμε(το ναυαγιο).Δεν του φταινε ουτε οι Αλογοσκουφιδες ουτε ο Μανος ουτε ο Παπαντωνιου ουτε κανενας.Ολα γινονται επι των ημερων του... ετσι θα πει η ιστορια δε πα να πηδαει μεχρι το ταβανι,που λεμε.Ο Ροδινος δεν μιλαει κομματικα.ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ!
    Καποιοι δεν τρωμε τη σταχτη (απο το ηφαιστειο) στα μουτρα.

  11. Orestios avatar
    Orestios 27/04/2010 21:55:30

    Ευτυχώς που ο ΥΠΟΙΚ τους πήρε σήμερα τα πουκάμισα. Και αυτοί του πήραν τα σώβρακα. Ακόμη να παραιτηθεί?

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Orestios 28/04/2010 10:22:13

      Ορέστη,
      Σκέψου και να μην τους τα έπαιρνε!
      Η αμετροέπεια σ' όλο της το μεγαλείο.
      Ο Παπακωνσταντίνου νόμιζε ότι απευθυνόταν στους διαπιστευμένους συντάκτες του ΠΑΣΟΚ, που τον κολάκευαν για κάποια θέση στην ΕΡΤ!

  12. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 27/04/2010 22:00:17

    Πλέον: το 10ετές ομόλογο στις 770μβ, το 20ετές στις 2,500μβ και το 30ετές στις 3,500μβ

    από olympiada

  13. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 27/04/2010 22:01:01

    Το 10ετές ομόλογο στις 770μβ, το 20ετές στις 2,500μβ και το 30ετές στις 3,500μβ

    • Orestios avatar
      Orestios @ αλλενάκι 27/04/2010 22:02:09

      Σοκ και δέος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
      Κυβέρνηση χρεωκοπίας

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 27/04/2010 22:04:57

      Κυβέρνηση Βαρείας Αμέλειας ...!

      Και ο νοών νοήτω!

      • Orestios avatar
        Orestios @ αλλενάκι 27/04/2010 22:09:22

        Ευθύβολη.
        Δικαστήριο θέλουν και φυλάκιση με δήμευση περιουσίας

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ αλλενάκι 28/04/2010 10:06:04

        Βαρείας Αμελείας!
        Δεν μπορώ να πώ!
        Εύστοχο!

    • fitsulas avatar
      fitsulas @ αλλενάκι 27/04/2010 22:38:00

      Στο ζουμί αλλενάκι. Πρέπει να ανησυχούμε για τις καταθέσεις;;;

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ fitsulas 27/04/2010 22:48:50

        αν αυτό είναι το ζουμί... η ανησυχία είναι εύλογη
        αν δεν κατορθώσουν να ανακόψουν την άνοδο...
        αλλά δεν είμαι σύμβουλος χρηματο-οικονομικών προϊόντων

        οι μεγαλοκαταθέτες τα έχουν ήδη τοποθετήσει...
        η γιαγιά μου μάλλον θα τα έχει κρύψει στο σεντούκι...
        οι επαγγελματίες στενάζουν από ρευστό...
        οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι το ίδιο...

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ fitsulas 27/04/2010 22:49:28

        για να ανησυχείς για τις καταθέσεις πρέπει να υπάρχουν ή τράπεζες ή χώρα....

      • Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
        Μποτίλια στο Πέλαγος @ fitsulas 27/04/2010 23:12:13

        Αγοράστε χρυσό.

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ αλλενάκι 28/04/2010 13:04:28

      @Κάποιος.
      ...μαρξισμός-λενινισμός κ.α)εφαρμόστηκε με ή χωρίς επιτυχία στο πολιτικό και οικονομικό πεδίο....

      Ωραία φιλοσοφικά λες. Δώσε μας και μερικά παραδειγματα από τις επιτυχίες που εννοείς να το εμπεδώσουμε και μεις οι αμόρφωτοι. Απο την Ελλάδα ξεκίνα.

  14. Mara avatar
    Mara 27/04/2010 22:01:16

    ΟΧΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΛΥΣΕΙΣ
    Του Γιάννη Λιγνού

    Πληροφορίες αναφέρουν ότι μέσα στο μαύρο της οικονομικό χάλι η Ελλάδα και στα πρόθυρα πτωχεύσεως, δέχτηκε προ καιρού προτάσεις

    1. Από την Κίνα η οποία λέγοντας ότι θέλει να βοηθήσει την Ελλάδα, μας προτείνει

    α. Να μας ξεπληρώσει όλο το δημόσιο χρέος, χωρίς αντάλλαγμα (τι είναι το χρέος της Ελλάδας για τις οικονομικές δυνατότητες της Κίνας

    β. Να μας δανείσει ότι ποσό αναγκαιεί για την λειτουργία της χώρας μέχρι το καλοκαίρι, με 1% (έναντι 6,7% των Γερμανών)
    γ. Να μας στείλει όσους τουρίστες θέλουμε ή έστω όσους έχουμε την υποδομή να φιλοξενήσουμε.

    Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ: Ο Χ Ι, ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΒΟΗΘΕΙΑ

    2. Από την Ρωσία για οιαδήποτε βοήθεια, οικονομική και μη με προυπόθεση να ενεργοποιηθεί η συμφωνία του περίφημου αγωγού και να της δοθεί η δυνατότης επισκευής πολεμικών της πλοίων στην Σύρο (όπως ήταν και παλαιότερα με τα «εμπορικά» της πλοία).

    Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ: Ο Χ Ι, ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ

    3. Από τα Εμιράτα

    α. Να τους δοθεί το ανενεργό αεροδρόμιο του Ελληνικού, το οποίο αφού το εκσυγχρονίσουν πλήρως, να το χρησιμοποιούν για τα lear jet των Εμίρηδων (εννοείται με ενοίκιο)
    β. Να τους δοθεί μέρος της παραλίας κάτω από το αεροδρόμιο, για να κατασκευάσουν μαρίνα, όπου να ελιμενίζονται θαλαμηγοί των Εμίρηδων (δηλαδή να μπορούν να προσγειώνονται στο αεροδρόμιο και περνώντας απέναντι, να φεύγουν με την θαλαμηγό τους για κρουαζιέρες στο Αιγαίο)
    γ. Να τους παραχωρηθεί η Ν/Ε περιοχή του Περάματος (η οποία είναι ανενεργή και όσοι εργάζονταν εκεί είναι σήμερα άνεργοι), προκειμένου να κατασκευάσουν σύγχρονο ναυπηγείο, όπου θα κατασκευάζουν δικές τους θαλαμηγούς
    δ. Να τους παραχωρηθεί μέρος στο Φάληρο, όπου να προσδέσει μεγάλη υπερπολυτελής θαλαμηγός - Casino (πλωτό casino). Εννοείται ότι εκτός των άλλων καταβάλουν στο Ελληνικό κράτος ποσοστά από τα κέρδη.

    Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ: Κ Α Μ Ι Α.

    Εδώ και καιρό, βρίσκεται
    κλειδωμένο στα συρτάρια της Κατσέλη (σε σχετική ερώτηση δημοσιογράφων απάντησε με μισόλογα του τύπου ότι δεν πρόκειται για κάτιενδιαφέρον!!)

    Μην ξεχνάμε τις προτάσεις που έχουν γίνει από ειδικούς και έχουν αναφερθεί σε προηγούμενο mail (κατάργηση για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα του «πόθεν έσχες» και Τειρεσία, κρατικοποίηση casino, κλπ) που σε ελάχιστο χρόνο θα πλημμύριζαν την Ελλάδα με χρήμα

    Και σαν επίλογος όλων αυτών, προφανώς συνεχίζει να υφίσταται το γνωστό προ 10ετιών θέμα του τεράστιου ορυκτού πλούτου της χώρας μας, για τον οποίο όποιος τολμούσε να μιλήσει, χαρακτηριζόταν από γραφικός έως ψυχοπαθής (τώρα τελευταία άρχισαν επιτέλους τα ΜΜΕ να ασχολούνται με το θέμα).

    Η ΕΛΛΑΔΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΙΝΑΙ ΠΝΙΓΜΕΝΗ ΣΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ, ΑΛΛΑ ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΚΑΙ ΧΡΥΣΟ, ΟΥΡΑΝΙΟ, ΟΣΜΙΟ, ΒΩΞΙΤΗ..

    ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ: ΣΕ ΟΛΑ ΟΧΙ

    ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: ...... κατά την κρίση σας

    ΟΛΑ ΑΥΤΑ, ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΣΗΜΑΙΑ ΤΕΤΟΙΕΣ ΩΡΕΣ???

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Mara 28/04/2010 09:04:28

      Το 1α μου φαίνεται ότι πάσχει λιγάκι ως προς την αξιοπιστία του, καθιστώντας αυτομάτως αναξιόπιστα και τα υπόλοιπα. Είναι δυνατόν να θέλει η Κίνα να ξεπληρώσει όλο το χρέος μας... ΧΩΡΙΣ αντάλλαγμα;

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Αυριανιστής 28/04/2010 10:07:35

        Αυριανιστή,
        Κινέζοι χωρίς αντάλλαγμα; Αν είναι δυνατόν!

      • mara avatar
        mara @ Αυριανιστής 28/04/2010 10:47:41

        O.K. Άντε, ας πούμε ότι πάσχει. Δεν είδαμε όμως τον Γιωργάκη να κάνει καμμία κίνηση για ουσιαστική βοήθεια από αυτές τις χώρες. Δεν ήθελε. Τις απέκλεισε, γιατί ο άνθρωπος εκτελούσε συγκεκριμένο.... σχέδιο. Το μόνο που έκανε είναι να απειλεί ότι αν δεν βοηθήσει η Ευρώπη θα ζητήσει βοήθεια από το ΔΝΤ. Μπλόφες της πλάκας, μπλόφες για τα μάτια του κόσμου. Το σχέδιο εξ αρχής ήταν ΔΝΤ.
        Το θέμα είναι γιατί και ο Σαμαράς δεν το σηκώνει το θέμα αυτό. Γιατί δεν λέει καθαρά ότι υπήρχαν και υπάρχουν χώρες που μπορούν να βοηθήσουν. Τα ανταλλάγματα που ζήτησε η Ρωσία μας βλάπτουν πουθενά??? Μήπως μας ευνοούν κιόλας???
        Ο Γιωργάκης "καλά" την κάνει την "δουλειά" του. Γι΄αυτό τον επέλεξαν... Οι άλλοι τί κάνουν???

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Αυριανιστής 28/04/2010 11:51:54

        Μara,
        Δεν ξέρω, αν όλα αυτά αληθεύουν.
        Αν αληθεύουν τότε υπάρχει όντως πρόβλημα και οφείλονται εξηγήσεις.

    • mara avatar
      mara @ Mara 28/04/2010 13:22:25

      Κώστα Ροδινέ,
      Είμαι βέβαιη ότι θα το ψάξεις καλά και θα μας ενημερώσεις.
      Δεν ξέρω για τους Κινέζους ή τα Εμιράτα, για τους Ρώσους όμως το πιστεύω ότι ισχύει. Οι άνθρωποι έχουν δείξει τα τελευταία χρόνια το πόσο αποφασιστικοί και τολμηροί είναι.
      Το χειρότερο δε, όλων ξέρεις ποιό είναι? Ότι όποιος μαθαίνει γι΄όλα αυτά, δεν λέει τίποτα πλέον για τον Γιωργάκη, γιατί το έχουν πάρει απόφαση "τί εστί".
      Όλοι με ένα στόμα λένε, "...καλά και ο Σαμαράς τί κάνει? Κοιμάται..? ή είναι κι αυτός........ (αυτό δεν θέλω να το σκέφτομαι)

  15. μέτοικος avatar
    μέτοικος 27/04/2010 22:02:34

    Κύριε Ροδινέ, Δίκιο έχετε, ελπίζω οι νεοι αρχοντες της Ρηγίλλης να συνειδητοποιήσουν, ότι γιά να σώσουν την χώρα πρέπει να εργαστούν σκληρά, άμεσα, χωρίς αναισθητικό, δηλ. γίνουν αδίστακτοι σαν τον πατέρα του ΓΑΠ κατα την περίοδο 1977-81, να μην δείξουν κανένα έλεος στην "κυβέρνηση" μας η οποία είναι πλήρως απονομιμοποιημένη στα όμματα όλων μας ιδιαιτέρως δε των "Πασόκων". Κάποτε(το 1936) οι ναύτες του ισπανικού ναυτικού ερωτήσαν την δημοκρατική κυβερνηση τι να κάνουν τους (βασιλικούς και φρανκικούς ) αξιωματικούς τους και η απάντηση πού έλαβαν ήταν : "Πετάξτε τους στην θάλασσα αλλά με τις δέουσες τιμές"...Εμάς,ελπίζω να μας περισέψουν αι τιμαί!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ μέτοικος 28/04/2010 10:23:52

      Μέτοικε,
      Εκείνω που εγώ γνωρίζω είναι ότι στη Ρηγίλλης,έχουν πληρη συναίσθηση των δυσκολιών.

  16. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 27/04/2010 22:06:31

    Σπάρτακε,
    ἐπιτέλους καί ἄλλος ἕνας πού γράφει τό "κυττάζω"σωστά.
    Νά μήν εἶμαι γραμματικῶς μόνη.

  17. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 27/04/2010 22:09:13

    Ορέστιε,Κομοτηνή ,Χελιδόνι,
    τήν Ἠπειρο τήν ξεχάσατε; ἔχουν καί γιά αὐτήν σχέδιο.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Kὀριννα 27/04/2010 22:09:53

      Το GAP έχει σχέδιο για όλα.

  18. Μούσα avatar
    Μούσα 27/04/2010 22:11:46

    ' Θ΄ αφήσουμε τον Ηρόστρατο να συνεχίζει το καταστροφικό του έργο ;
    *Ο Ηρόστρατος για να μείνει το όνομά του στην ιστορία πυρπόλησε το Ναό της Αρτέμιδος στην Εφεσο, το 356 π.Χ..

    ΕΠιτυχής επιλογη του Ηρόστρατου μιας και αυτος ενα
    εξελληνισμενος ΕΒραίος(ΓΕφυραίος) ηταν.
    Η 'επισημη' αποψη της ιστορίας οτι Ελληνας πυρπολησε τον ναο για την υστεροφημία του είναι φαιδρή,
    και αντιστοιχη με την δικαιολογία της 'πυρπόλησης' της Αθηνας τον Δεκεμβρη του 2008 εξαιτιας του θανάτου του Α.Γρηγοροπουλου ή των πυρκαγιών του 07 και του 09 λογω αγροτικων εργασιων ή καποιων οικοπεδοφαγων.

    • Κάποιος. avatar
      Κάποιος. @ Μούσα 27/04/2010 22:29:20

      Δεν ήταν πιθανά μόνο εβραίος ο Ηρόστρατος αλλά και κομμουνιστής.

      Περιμένω μόνο να μου πεις, αν δεν σου είναι κόπος, την ιστορική πηγή σου.

      • Jimbaran avatar
        Jimbaran @ Κάποιος. 27/04/2010 22:37:30

        Από όλα είχε ο Ηρόστρατος ήτανε ακόμη και ενεργό μέλος της λέσχης Bilderberg κρατούσε τα αρχεία μετά τον διώξανε και το έριξε στο ποτό..

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ Κάποιος. 27/04/2010 22:55:14

        Τίποτα Γεφυραίοι θα καψαν και την Αθήνα το Δεκέμβρη.

  19. ARISTOMENIS VIGILANT avatar
    ARISTOMENIS VIGILANT 27/04/2010 22:21:18

    Ερίζουν στη Σουηδία οι επιτροπές, παίζουν ξύλο μεταξύ τους οι Σουηδοί, μαλώνουν μεταξύ τους τι ΝΟΜΠΕΛ να ΤΟΥ δώσουν:
    της Οικονομίας?
    της Ειρήνης?
    ή της Χημείας?

    Έχω και εγώ μπερδευτεί :
    οι τόκοι είναι ανίκητοι?
    ή οι μ@*@κες είναι ανίκητοι?

  20. 13 avatar
    13 27/04/2010 22:46:23

    Α!Ξεχασα να πω.Χτες ο Αλεξης στο ΣΚΑΙ ξεχασε να μας φερει στο πανελ και τον Παττακο το Στυλιανο(92 ετων τωρα).Δε μπορει,καποια ευθυνη θα εχει κι αυτος για το spread sta omologa.Ειμαι περιεργος να δω που θα φορτωσουν αυτη τη μεγαλη κοινωνικη απατη για να συνεχισουν το μακαβριο εργο τους.

  21. tzager avatar
    tzager 27/04/2010 22:47:11

    Οι εξελίξεις θα είναι ραγδαίες...

    Δε φταίει κάποιος άλλος. Ούτε η Merkel, ούτε οι κερδοσκόποι. Εμείς φταίμε!

    Ο Παπανδρέου είναι ο τελευταίος πρωθυπουργός της μεταπολίτευσης. Ένας κύκλος κλείνει βίαια για το πολιτικό σύστημα. Είχε κλείσει με τον ίδιο τρόπο και στις αρχές του προηγούμενου αιώνα στη χώρα μας άλλωστε...

  22. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 27/04/2010 23:10:48

    @ Τάνταλος

    Αγαπητέ φίλε:
    Η αγωνία του Μίκη Θεοδωράκη είναι οπωσδήποτε ειλικρινής και κατανοητή. Έχει εκφράσει επανειλημμένα το τελευταίο διάστημα τις ανησυχίες του για τα πολιτικές εξελίξεις και τους εθνικούς κινδύνους που διατρέχουμε.
    Αναμφίβολα, το πρώτο και κύριο, όσο αφορά την σημερινή κατακρήμνιση, είναι να κατανοήσουμε τι συμβαίνει. Αφού γίνει αυτό, θα πρέπει να το παρουσιάσουμε στην δημοσιότητα εμπεριστατωμένα και να αποδώσουμε με ΠΟΛΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΡΟΠΟ ευθύνες. Διαφορετικά όλες οι καταγγελίες μας παραμένουν μετέωρες, αποτελούνται από βάσιμες ή μη υποψίες, περιλαμβάνουν λογικά άλματα και κατά συνέπεια μπορούν να απορριφθούν από τους ενόχους ως συκοφαντίες, που αποτελούν προϊόν υστεροβουλίας ή απόγνωσης.
    Ο Μίκης έχει δίκιο, ότι ακόμη δεν έχει παρουσιαστεί μια ολοκληρωμένη και συνεκτική αποδεικτική μελέτη, όσο αφορά το ότι, η επερχόμενη πτώχευση δεν αποτελεί αναπόφευγη συνέπεια οικονομικών δεδομένων, αλλά κλιμακώθηκε ηθελημένα βάσει σχεδίου, που διέπεται από άλλες, βαθύτερες από τις οικονομικές, αιτιάσεις.
    Προσωπικά πιστεύω, ότι ως κοινωνικό σύνολο ή λαός είμαστε σε θέση να παράγουμε σημαντική ποσότητα και ποιότητα σκέψης. Αυτό βεβαίως αφορά και τα ζωτικά ζητήματα της οικονομίας και πολύ μακράν βρισκόμαστε από το να χρειαζόμαστε πιστοποιητικά αναλυτικής απορίας. Ο τόπος έχει αναδείξει δόκιμους οικονομικούς συντάκτες και πανεπιστημιακούς αναλυτές, οι οποίοι, πέραν των όποιων δεσμεύσεών τους, έχουν προάγει με παρρησία σημαντικά και ιδιαίτερα κατατοπιστικά οικονομικού περιεχομένου πονήματα, όπως πχ. ο Κωνσταντίνος Κόλμερ και ο Κωνσταντίνος Τσουκαλάς, ή ο Γιώργος Καραμπελιάς υπό άλλη ιδιότητα.
    Επί του προκειμένου, οι λόγοι της υστέρησης στις αναλυτικές αντιδράσεις έναντι της κλιμακούμενης πτώχευσης είναι κατά την γνώμη μου δυο:
    Η υπέρ εσπευσμένη ταχύτητα, με την οποία η κυβέρνηση του Πασόκ προώθησε την προσαγωγή της Ελλάδας στο ΔΝΤ. Η αναλυτική προσέγγιση συνίσταται σε αφαιρετική διαδικασία συστηματικής επεξεργασίας δεδομένων. Καθημερινά όμως υφιστάμεθα ένα καταιγισμό νέων δεδομένων και καταστάσεων με υπερβολική ταχύτητα. Έτσι η αντιρρητική βρίσκεται σε μόνιμη καθημερινή πρόκληση, κατ' αρχήν γνωστοποίησης του βάθους και των συνεπειών κάθε συγκεκριμένου βήματος αυτής της καταιγιστικής πορείας. Επ ' αυτού νομίζω ότι γίνεται ήδη καλή δουλειά και υπάρχουν καρποί απόδοσης, συμπεριλαμβανομένης της κυρίαρχης προσφοράς του διαδικτύου.
    Η σημερινή κυβέρνηση του Πασόκ, ως εντολοδόχος και διεκπεραιωτής καλπάζουσας μπαζοποίησης, αποσκοπεί στο σύνδρομο του σοκ, δημιουργώντας σε συνεργασία με την πλανηταρχία συνεχώς νέα δεδομένα. Ο κύκλος καταιγισμού δεν έχει ακόμη ολοκληρωθεί, πολύ σύντομα όμως αυτό θα γίνει. Τότε πράγματι θα υπάρχουν όλα τα δεδομένα για συνολική ανάλυση και αποτίμηση αυτής της πορείας.
    2. Είναι κατανοητό ότι τα συγκεκριμένα οικονομικά μέτρα που κλιμακώνονται έχουν σαφώς (αλλά ακόμη όχι σαφώς καταδειγμένα) πολιτικά ελατήρια. Κατά συνέπεια η αναλυτική πρόκληση δεν περιορίζεται στην οικονομία, αλλά επεκτείνεται και στην πολιτική. Σε αυτόν τον τομέα νομίζω ότι δεν επαρκεί για να αντεπεξέλθει πλήρως το αναλυτικό οπλοστάσιο των οικονομικών συντακτών και των πανεπιστημιακών. Το πεδίο αυτό οργώνεται κατά κανόνα από τους πολιτικούς ακτιβιστές, εφόσον διαθέτουν αντίστοιχες προϋποθέσεις, με αποτέλεσμα το υπάρχον δυναμικό να περιορίζεται. Δεν παύει όμως να χρειάζεται και αυτό κάποιο χρόνο, ακριβώς λόγω του ότι δεν υπάρχουν δομές να το στηρίζουν. Αντιθέτως οι ίδιοι οι ακτιβιστές δαπανούν χρόνο να συγκροτήσουν και να διατηρήσουν τις αδύναμες ακόμη δομές, που στοχεύουν σε κοινωνική χειραφέτηση. Να είσαι βέβαιος όμως ότι θα αντιδράσουν και οι απαντήσεις θα δοθούν. Δυστυχώς όμως όχι με την απαραίτητη ταχύτητα και κατά λυπηρό τρόπο με υστέρηση έναντι των εξελίξεων.
    Όπως ανάφερα σε άλλο σχόλιο, ένα πολύ βασικό χαρακτηριστικό της περιόδου αυτής, είναι η αντίθεση ανάμεσα στις προκλήσεις - και με την μορφή δυνατοτήτων που παρέχονται - σε σύγκριση με τον χαμηλό βαθμό ανάπτυξης στην ζύμωση του υποκειμένου. Η ζωή όμως δεν σταματάει αύριο και εναπόκειται στο υπάρχον δυναμικό να οικοδομήσει καλύτερες προϋποθέσεις.

    Πριν αναφερθώ σε κάποια κομβικά σημεία της ζητούμενης ανάλυσης από την δική μου οπτική, θα ήθελα να αναφερθώ σε κάποιες αδυναμίες που περιέχει η έκκληση του Μίκη Θεοδωράκη, σε σχόλιο που ακολουθεί.

  23. Μούσα avatar
    Μούσα 27/04/2010 23:43:53

    ΣΤην αληθινή προιστορία του Ιωάννη Πασσά
    Και για κατι πρόχειρο κοίτα εδώ.
    http://anax.20m.com/forum/ziongr.html#2
    Οσο για την διάθεση κοροιδίας κρατα την για το τέλος οταν σας πάρει χαμπάρι ο κόσμος και θα τρεχετε σαν τα ποντίκια να κρυφτείτε.

    ΚΑι για επιδορπιο και οσοι εχουν χρόνο ας διαβασουν αυτό.
    http://www.eamb.gr/new_text/dnt1.htm
    Δεν ξέρω ποιος είναι αυτος που το εγραψε αλλά πιστευω οτι ετσι ακριβώς έχουν τα πράγματα.

    • pikaia gracilens avatar
      pikaia gracilens @ Μούσα 28/04/2010 07:31:20

      Μεγαλύτερη ΜΠΟΥΡΔΟΛΟΓΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΡΑΦΤΕΙ

  24. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 28/04/2010 00:02:11

    Συνέχεια προηγούμενου...

    Η έκκληση του Μίκη Θεοδωράκη αφορά κατά την γνώμη μου κάτι άλλο από αυτό που τελικά απαιτείται και κάτι διαφορετικό από αυτό προσδοκεί ο Μίκης, ένεκα του τρόπου που έχει διαμορφωθεί η συνείδηση πολλών στα πλαίσια της παραδοσιακής αριστεράς. Ο Μίκης ζητάει ενασχόληση "με την οικονομική μας διαδρομή με αριθμούς και στοιχεία". Τέτοια νομίζω ότι έχουμε υπέρ αρκετά. Η αριστερά έπεσε (ορθότερα θα έλεγα ξέπεσε, εάν δεν ήθελα να προσβάλω ειλικρινή αισθήματα και διαθέσεις) σε οικονομισμό, όσο αφορά την εκτίμηση της πραγματικότητας και η κριτική ανάλυση του μακαρίτη Νίκου Πουλατζά στο "Φασισμός και Δικτατορία" της Γ' Διεθνούς είναι νομίζω επ' αυτού ιδιαίτερα σημαντική. Εάν διαβάσει κανείς οικονομικά πονήματα μαρξιστών, θα τα βρει γεμάτα ταμπέλες. Ο ίδιος ο Μαρξ όμως, στο κατ' εξοχήν οικονομικό του έργο, το "Κεφάλαιο", τις απόφυγε επισταμένα. Δεν θα μπορούσε να φτάσει στις ιδιοφυείς αναλύσεις του, όπως στην περίπτωση πχ. του λεγόμενου "φετιχισμού του εμπορεύματος", εάν κόλλαγε στους αριθμούς. (Παρόλο που είμαι ιδεολογικός αντίπαλος του Μαρξισμού, δεν μπορώ να αμφισβητήσω την ιδιοφυΐα του Μαρξ σχετικά με πλείστες όσες επί μέρους προσεγγίσεις). Προσεγγίσεις όπως ο φετιχισμός του εμπορεύματος αποκαλύπτουν την απογύμνωση και τον ευνουχισμό της αφαιρετικής επεξεργασίας συγκεκριμένων (ποσοτικών) δεδομένων, όταν περιορίζονται σε αυτά και τα υποβιβάζουν σε φετίχ, χωρίς να προσπαθούν να εισχωρούν σε βαθύτερες συνέπειες.
    Με αυτή την έννοια, εάν προβούμε σε απλή σύγκριση οικονομικών μεγεθών που αφορούν τα διαστήματα, πριν και μετά τις τελευταίες εκλογές, θα εντοπίσουμε το δέντρο και θα χάσουμε το δάσος. Αυτή είναι ακριβώς η πολιτική αλχημεία, που εφαρμόζουν οι βαγκαπόντες του δικομματισμού. Απογραφή ο ένας, καταγραφή ο άλλος και δεν συμμαζώνεται.
    Θα πρέπει να κατανοήσουμε, ότι πριν φτάσει κάποιος (Ελληνικός λαός) στην αγχόνη (ΔΝΤ.) δεν φτάνει μόνο ο δήμιος (Γκαπ, Πασόκ). Απαιτείται δικαστής, εισαγγελέας, συμμορία, συνένοχοι, ηθικοί αυτουργοί, κλεπταποδόχοι, προμηθευταί όπλων του εγκλήματος, ψευδομάρτυρες, αλητάμπουρες δικολάβοι και άλλα τοιαύτα. Και για να συνεχίσουμε την απόδοση των παρενθέσεων στους παράγοντες που προηγούνται, χρειαζόμαστε μια προσεγγιστική, την οποία μεν δεν μπορεί να βλάπτει η παράθεση ποσοτικών δεδομένων και αριθμών, αλλά αυτή τους ξεπερνάει ποιοτικά.
    Θα το επαναλάβω: Άλλο ο δήμιος, άλλο ο εκτελεστής, άλλο ο δολοφόνος.

    Εάν ήθελα να κατονομάσω την αγχόνη στην συγκεκριμένη περίπτωση, αυτή δεν είναι άλλη από την λεγόμενη "δημιουργική λογιστική". Το ξύλινο μέρος αποτελείται από τις διακηρύξεις και δηλώσεις του Πρωθυπουργού και του υπουργού οικονομικών. Το σκοινί αποτελεί το μανιπουλάρισμα των χρηματιστηριακών "αγορών" (που δεν είναι αγορές). Η δε τριχιά που φτιάχτηκε τι σκοινί είναι μάρκας ρότσιλντ.

    Δυστυχώς όμως δεν μπορούμε να υπεισέλθουμε στα επί μέρους δεδομένα, χωρίς κάποιους προσδιορισμούς μεθοδολογικού χαρακτήρα. Επειδή το θέμα πάει μακρυά αξίζει ίσως μόνο επιγραμματικά να εντοπιστούν προσεχώς κάποιες συνιστώσες.

  25. Aggelos avatar
    Aggelos 28/04/2010 00:10:25

    ήδη στη δημοσκοπηση του πρετεντερη η ψαλιδα πασοκ -νδ πηγε 5 μοναδες απο 10 που ηταν..

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ Aggelos 28/04/2010 01:40:52

      Αυτό είναι απαράδεκτο. Μα καλά, δεν καταλαβαίνει ο κόσμος ότι για όλα φταίει μόνο η προηγούμενη κυβέρνηση; Τόσο αφελής είναι πια;

  26. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 28/04/2010 00:16:39

    Μόνη ελπίδα πλέον της κυβέρνησης οι πολλές πρώην γκόμενες του Σηφουνάκη που βλέπω στη φωτό.

    Υ.Γ.
    Για τους νεώτερους που δεν θυμούνται, φημολογείται ότι ο Σηφουνάκης σε παλαιότερη εκλογική αναμέτρηση είχε δηλώσει ότι εαν τον ψηφίσουν μόνον οι γκόμενες που έχει πηδήξει βγαίνει άνετα βουλευτής.
    Μεγάλες κουβέντες από μεγάλους πολιτικούς άντρες...

    • Orestios avatar
      Orestios @ Αγανάκτηση 28/04/2010 00:19:33

      Δουλεύει σκληρά για τον σοσιαλισμό, τότε και τώρα. Πιστός εργάτης

    • nancy avatar
      nancy @ Αγανάκτηση 28/04/2010 00:27:56

      Μπλιάααχ

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Αγανάκτηση 28/04/2010 00:32:05

      Ωστε εκεί λοιπόν πήγαν τα 50 εκατομμύρια....

  27. Alex avatar
    Alex 28/04/2010 00:44:07

    Χαχαχαχαχα....Ο Μπομπ Σηφουνακης!!!!! Ο Κατσιφαρας ρε παιδια ζει????

    Τεσπα....οσο και να προσπαθουν μεσα Η εξω το ιδιο που τους κανει....σε στιγμες παρακμης αυτος ο τοπος οπως και σημερα δλδ...αναγενναται απο τις σταχτες του...και νεοι πνευματικοι ηγετες θα βγουν και νεοι πολιτικοι και επιστημονες..και πολλα αλλα...διοτι ο κωδικας που κουβαλαει η ελληνικη γλωσσα ειναι τετοιος που ουτε ξεχναει ουτε αλλοιωνεται και εν παση περιπτωσι φωανταστειε την ελληνικη γλωσσα σαν το DNA που περιεχει ολα τα στοιχεια απο αρχεγονα μεχρι συγχρονα του σημερινου ανθρωπου,κατι τετοιο ειναι και η Γλωσσα μας ενας φορεας ολης της ιστοριας της φιλοσοφιας και της κουλτουρας..τα αλλα πονηρα περι καθαροτητας της φυλης και αρειων (αχρειων) τα αφηνουμε σε λαους οπως οι Γερμανοι και οι Αγγλωσαξωνες που ειναι δυστυχεις και με αισθημα κατωτεροτητας διοτι δεν μπορεσαν ποτε να αντιληφθουν πληρως ολα αυτα που εχουμε εμεις και κουβαλαει η γλωσσα μας..ακομα και οι αγραμματοι σ αυτο το τοπο πχ Μακρυγιαννης που εμαθε να γραφει στα γεραματα..ειναι φορεις αυτης της κουλτουρας...αυτη ειναι η ευλογια μας και το μεγαλυτερο μας οπλο...ουτε το DNA ουτε η ΄΄ μαγκια΄΄ της φυλης!!!

  28. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 28/04/2010 00:56:23

    Ως δηλωμένος οπαδός του Πλάτωνος, δεν μπορώ να προβώ σε καμία προσέγγιση οικονομικών δεδομένων, που δεν στηρίζεται στην βασική του Διδασκάλου επ' αυτών διαπίστωση: ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ΤΟΥ ΠΛΟΥΤΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΕΤΗ. Αυτά που ισχυρίστηκε ο Μαρξ ότι δημιουργούν την αξία (εργασία, κεφάλαιο, γεωπρόσοδος) είναι κολοκύθια.
    Πρώτο και βασικό συμπέρασμα: Πάσα καθίζηση πλούτου προέρχεται από έλλειμμα αρετής.
    Βεβαίως θα πρέπει να κατανοήσουμε ορθώς την έννοια του πλούτου. (Πλούτος δεν ήταν αυτό που επισυσσώρευσε η Αθηναϊκή Δημοκρατία στο τρίτο στάδιό της με την υπερεκμετάλλευση των συμβαλλομένων στην συμμαχία της Δήλου και που την οδήγησε στην καταστροφή). Αυτοί, οι οποίοι προσπάθησαν ιστορικά να πείσουν ότι πλούτος είναι ο Πλούτων και το πλουτώνιο, ιστορικά ξεπεράστηκαν από το Ελληνικό Πνεύμα.

    Ένα πολύ σημαντικό - και επαναστατικότατο κατά την γνώμη μου - βιβλίο (και νομίζω ότι δεν είναι τυχαίο ότι γράφηκε από Έλληνα) είναι το "Το Πραγματικό και το Φαντασιώδες στην Πολιτική Οικονομία" του Χρήστου Γιανναρά. Ένα από τα λιγότερο προσεγμένα από την δημοσιότητα και το αναγνωστικό κοινό βιβλία αυτού του συγγραφέα, που ως θεολόγος-φιλόσοφος δεν κρίθηκε άξιος της δέουσας προσοχής από αυτούς που ασχολούνται κατ' εξοχήν με την οικονομία. Ο Γιανναράς επιχειρώντας μια βαθιά πραγματεία στο έργο του Μαξ Βέμπερ "Η Προτεσταντική Ηθική και το Πνεύμα του Καπιταλισμού" καταλήγει στο πρωτότυπο συμπέρασμα, ότι οι βάσεις της οικονομίας (οι παραγωγικές δυνάμεις και οι παραγωγικές σχέσεις) ανάγονται σε ανθρωπολογικά δεδομένα, άρα εκκινούν από την σφαίρα της συνείδησης (Κατ' αντιστροφή της διαπίστωσης του Μαρξ, ότι "το είναι κάνει την συνείδηση". Και χωρίς να μπορούμε να αρνηθούμε την δυναμική αλληλεπίδραση, δεν παύει η αφετηρία να αποτελεί το κυρίαρχο δομικό στοιχείο).
    Κατά συνέπεια η οικονομική μας αποδιάρθρωση αποβλέπει στην ανθρωπολογική μας αλλοίωση.
    Επειδή επί του προκειμένου έχω διαφωνήσει με την θέση του Χρήστου Γιανναρά, ότι η αφετηρία βρίσκεται στην ανθρωπολογία, εμμένων στα εδώ σχόλια κάποιες φορές, ότι η αφετηρία εδράζεται στην οντολογία, εντοπίζοντας την ουσιαστική ρήξη μεταξύ δυαρχίας (Μολοχιστικής αντιμετώπισης της προκλήσεως του βίου) και τριαδικότητος, δηλαδή διαλεκτικής υπερβάσεως των αντιθέτων, θέλω να εξάρω την σημασία ενός σημερινού σχολίου του φίλου man8os, ο οποίος ισχυρίστηκε ότι "ή αποδεχόμαστε την παρέμβαση του ΔΝΤ. ή πνιγόμαστε". Αυτά τα δυο διαζευτικά "ή" συνιστούν την δυαρχία, ως αλλοτρίωση της συνειδήσεώς μας (στο ποσοστό που αυτή κάποτε δεν είχε όρια). Με αυτόν τον εντοπισμό δεν αποσκοπώ να κακίσω τον συγκεκριμένο σχολιαστή, ο οποίος δεν έκανε τίποτε περισσότερο από το να προβάλλει μια άποψη, η οποία σήμερα ενδεχομένως κυριαρχεί και είναι απόλυτα ανθρώπινο αυτή να βρίσκει απήχηση, στα πλαίσια μιας πραγματιστικής λογικής. (Με ανάλογο τρόπο λειτουργώ συχνά και εγώ σε πολλά πράγματα, παραβιάζοντας μάλιστα τα φιλοσοφικά μου πιστεύω). Και επειδή το ζητούμενο δεν είναι η αναζήτηση ενόχων, αλλά ο εντοπισμός μεθοδολογικών δυνατοτήτων, τολμώ να κάνω αναφορές στη σημερινή συζήτηση, χάριν παραδείγματος και μόνον.

    Με τον οντολογικό λοιπόν αυτόν εντοπισμό, ως εν τέλει ζητούμενο της διαδικασίας που προωθείται από πλευράς πλανηταρχίας, και ως συνθετικό απαύγασμα της επιζητούμενης μελέτης, φρονώ ότι επ' αυτού οφείλει να αναπτυχθεί η αναλυτική διαδικασία.

    • Alex avatar
      Alex @ Μποτίλια στο Πέλαγος 28/04/2010 01:33:25

      Μια αναγνωση στο συμποσιο δεν βλαπτει για ολους μας το λεω ειτε το εχουμε διαβασει ειτε οχι....απλα και μονο για να θυμηθουμε τη κινητηρια δυναμη που θα μας βγαλει ατομικα πρωτιστως αλλα και κοινωνικα εθνικα απο τη παρακμη καθ οτι το ατομο ειναι μερος του συνολου..Πρωτα απ ολα λοιπον πρεπει να βελτιωσουμε τους εαυτους μας και μετα το συνολο...οπως ομως καιστο Φαιδρο...ο Ηνιοχος ειναι η Διδασκαλια του Πλατωνα για τη ψυχη την λογικη αλλα και την Αρετη..

      υ.γ..Συγνωμη για τη φλυαρια μου την ανοησια μου!!!

    • Κάποιος. avatar
      Κάποιος. @ Μποτίλια στο Πέλαγος 28/04/2010 02:58:54

      Ως οπαδός του Πλάτωνος, ασφαλώς θα γνωρίζεις ότι ποτέ δεν κατάφερε να υλοποιήσει το όραμα της πλατωνικής πολιτείας του, δηλαδή να επιτύχει την ταύτιση πολιτικής εξουσίας και της φιλοσοφίας του.
      Ο ίδιος βίωσε την δύναμη της Αθηναϊκής Δημοκρατίας στο απόγειο της(συσσώρευση δύναμης, δόξας και πλούτου) αλλά και την ολοκληρωτική καταστροφή της.
      Ήταν λογικό επομένως να αμφισβητήσει το προϋπάρχον μοντέλο που εξαιτίας των εγγενών παθογενειών του απέτυχε και να προσπαθήσει να το αντικαταστήσει με ένα πιο αποτελεσματικό, βασισμένο στην μεταφορά της ιδεατής αρμονικής ισορροπίας της τριμερούς ψυχής και του υπέρτατου αγαθού, της Αρετής, σ'ένα ιδανικό πολίτευμα μ' έναν ανάλογα προσαρμοσμένο διαχωρισμό εξουσιών και ρόλων.
      Επίσης σε αυτό που έγραψε "όταν οι φιλόσοφοι βασιλέψουν και οι βασιλιάδες φιλοσοφήσουν, μόνο τότε θα ευτυχήσουν οι λαοί", έπεσε εξίσου έξω ιστορικά (πχ. ο Κριτίας, επίσης μαθητής του Σωκράτη).

      Ο Μαρξ πάλι όπως και ο Πλάτωνας πίστευε στην εφαρμογή της φιλοσοφίας στον πραγματικό κόσμο, δηλαδή στην πολιτική, στην οικονομία και στην κοινωνία. Θεωρούσε ότι κάθε γνώση είναι άμεσα συνυφασμένη με κριτική των ιδεών.
      Η ουσιαστική διαφορά με τον Πλάτωνα είναι ότι αντικατέστησε την ιδέα της Αρετής που αποτελεί το υπέρτατο αγαθό της πλατωνικής πολιτείας με τον Ιστορικό Υλισμό, πρεσβεύοντας ότι δεν είναι η συνείδηση που ρυθμίζει τη ζωή, είναι η ζωή που ρυθμίζει τη συνείδηση.
      Επίσης ήταν εντελώς αντίθετος με την ιδέα του καταμερισμού της εργασίας που πρέσβευε ο Πλάτωνας.
      Αντίθετα με την ουτοπική πολιτεία του Πλάτωνα, η μαρξιστική θεωρία με διάφορες παραλλαγές και τροποποιήσεις (σοβιετικός μαρξισμός, μαρξισμός-λενινισμός κ.α)εφαρμόστηκε με ή χωρίς επιτυχία στο πολιτικό και οικονομικό πεδίο.

      Από την άλλη πλευρά ο Μαξ Βέμπερ με την αντίληψη ότι η ηθική και τα συστήματα αξιών(θρησκεία), διαμορφώνουν την μορφή της οικονομίας(καπιταλισμός), κάνει κατά την γνώμη μου έναν πολύ ενδιαφέροντα συσχετισμό.
      Ωστόσο δεν φαίνεται στις μέρες μας να επαληθεύεται η πίστη του στον καπιταλισμό ως του μόνου ικανού οικονομικού συστήματος για την εύρυθμη λειτουργία της κοινωνίας.
      Τα οικονομικά σκάνδαλα στις χώρες της καπιταλιστικής Δύσης, η ατομική απληστία παραγόντων της αγοράς (golden boys, κερδοσκόποι), η διεύρυνση των οικονομικών ανισοτήτων, οι οικονομικοί πόλεμοι, δείχνουν τάσεις διάλυσης του κοινωνικού ιστού και όχι συνοχής όπως πρέσβευε ο Βέμπερ.
      Μπορεί να φαίνεται ότι τα καπιταλιστικά οικονομικά μοντέλα έχουν μεγαλύτερες δυνατότητες αυτορρύθμισης συγκριτικά με τα αντίστοιχα μαρξιστικά ή σοσιαλιστικά ωστόσο δεν αποκλείεται να έχουν και αυτά διάρκεια λήξης.

      Το μέλλον θα κρίνει...

      • Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
        Μποτίλια στο Πέλαγος @ Κάποιος. 28/04/2010 10:15:44

        @ Κάποιος
        Σε ευχαριστώ για το σχόλιο σου, που αναφέρεται με ενδιαφέροντα τρόπο στις τρεις σημαντικές μορφές που και εγώ αναφέρθηκα. Επειδή το ζητούμενο της έκκλησης του Μίκη Θεοδωράκη αφορά την διαδικασία προσφυγής στο ΔΝΤ. δεν επιχείρησα κάποιο γενικότερο συσχετισμό αυτών των τριών.
        Ίσως μας δοθεί η δυνατότητα μελλοντικά μιας συζήτησης για το ζωτικό θέμα της φιλοσοφικής - αξιακής αναφοράς σε κοινωνικά συστήματα που έθεσες.

      • Lalakis avatar
        Lalakis @ Κάποιος. 28/04/2010 10:20:07

        Αμα είναι να μιλησετε φιλοσοφικά, να φωνάξτε και εκεινη εκει που διαβάζει πλάτωνα και μαρξ από κόμικς. Κάτι θα βρει να συνησφέρει.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Κάποιος. 28/04/2010 16:08:39

        Όλα είναι σικέ. Επίπλαστα. Δεν υπάρχει τίποτα.

  29. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 28/04/2010 01:44:51

    «Εχουμε να κάνουμε με ένα “κράτος-παράγκα”» είπε ένας από τους επικεφαλής του κλιμακίου της τρόικας σε υπουργό που του ομολόγησε ότι δεν γνωρίζει πού βρίσκονται συγκεκριμένα κονδύλια, τα οποία υπήρχαν στα χαρτιά αλλά όχι και στα ταμεία του υπουργείου, καθώς και ότι δεν γνωρίζει τον ακριβή αριθμό των υπαλλήλων που απασχολούνται στο υπουργείο.

    http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=32&artId=328183&dt=27/04/2010#ixzz0mLLOPrHh

  30. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 28/04/2010 02:01:13

    @ Alex
    Μαζί σου. Συνέχισε..

  31. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 28/04/2010 04:16:20

    Ενα ερωτημα με βασανιζει συνεχως ολες αυτες τις μερες: Πως αφησαμε, 'η, μαλλον, πως επιτρεψαμε βρε συνελληνες σ' αυτο το κηφηναριο των κλεφταραδων να οδηγησει τη χωρα στο σημερινο χαλι?

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ xenitemenos21 28/04/2010 07:19:15

      Δεν τέλειωσε ακόμα.
      Σε ενα χρόνο όταν θα έχουν μοιράσει τα πάντα μεταξύ τους, θα έχουν φτιάξει τους προσωπικούς τους στρατούς με την αποδόμηση της κοινωνίας και το ξεπούλημα του τόπου. Τους αφήσαμε τη πρώτη φορά και μας πτωχευσαν. Αν καθίσουμε και δεν αντιδράσουμε θα είμαστε άξιοι της μοίρας μας. Τουλάχιστον ας τους διώξουμε να συμμαζευτούμε απο μόνοι μας. Με συνοπτικέ διαδικασίες. Καμιά Ε.Ε. έξω κι αυτοί. Καταρρέουν, έχουν τελειώσει. Η αυτό ή στήνουμε τιμητικά αγήματα στους Γερμαναράδες που θα έρθουν να πλιατσικολογήουν το τομάρι μας. Αν θέλετε να έχουν μέλλον τα παιδιά σας ΑΝΤΙΣΤΑΘΕΙΤΕ!

  32. PELIAS avatar
    PELIAS 28/04/2010 12:49:10

    To άρθρο άκρως επίκαιρο. Και με την ευκαιρία να προσθέσω και εγώ μερικά για το σημερινό μας μπάχαλο.

    Θεσσαλονίκη και Ταμείο Συντάξεων Μηχανικών, γνωστό με το όνομα ΤΣΜΕΔΕ.

    Εδώ και λίγες μέρες οι γενικές και ΤΕΛΕΙΩΣ αμελέτητες εντολές του Λοβέρδου στέρησαν απο όλα τα γραφεία του Ταμείου στις πρωτεύουσες της περιφέρειας τους επι συμβάσει Γιατρούς και αρκετούς επι συμβάσει διοικητικούς. Το αποτέλεσμα, δηλαδή η εξαφάνιση των τοπικών υποκαταστημάτων του Ταμείου, είναι συνταρακτικό και πέρα απο αυτό που μπορεί να οναμάσει κανείς "τριτοκοσμικό".

    Και τούτο διότι,

    1.- Το υποκατάστημα στην Θεσσαλονίκη πέρα απο την στενότητα χώρου εμφανίζει και την ανάλογη μείωση προσωπικού.

    2.- Οι έχοντες λαμβάνειν απο έξοδα ιατρικής περιθάλψεως δέν έχουν πουθενά αλλού εκτός απο την Θεσσαλονίκη να θεωρήσουν, να μηχανογραφήσουν και να εγκρίνουν τα έξοδά τους, προκειμένου μετά να εισπράξουν και την συμμετοχή του Ταμείου στις δαπάνες αυτές.

    3.- 'Ετσι μαζί με τους ντόπιους καταφθάνουν απο τα μαύρα χαράματα και οι εκτός Θεσσαλονίκης έχοντας διανύσει μερικές εκατοντάδες χιλιόμετρα και άν δέν είναι απο τους πρώτους που θα πάρουν αριθμό προτεραιότητος είναι καταδικασμένοι - εφ'όσον φθάσουν μέχρι τις 10 το πρωϊ - να περιμένουν μέχρι την λήξη του ωραρίου της υπηρεσίας αυτής για να πάρουν τα χρήματά τους και να επιστρέψουν στην πόλη η στο χωριό τους.
    'Αν έλθουν μετά τις 10 έχουν ατυχήσει επειδή το μηχανάνημα παύει να εκδίδει αριθμούς προτεραιότητος.

    Είναι συγκλονιστική η εικόνα αυτών που περιμένουν την σειρά τους, καθήμενοι στις σκάλες του κτιρίου του ΤΣΜΕΔΕ, καθώς ο χώρος υποδοχής δέν μπορεί να στεγάσει περισσότερα απο 20 άτομα, ενώ στην ουρά περιμένουν άλλα 100.

    4.- Η διαδικασία έχει αλλάξει και έγινε περισσότερο χρονοβόρα επειδή μία και μόνη υπάλληλος συμπληρώνει την κατάσταση φαρμάκων και αποδείξεων, πράγμα που έκανε μέχρι πρό τινος ο ενδιαφερόμενος. Δεύτερος υπάλληλος δέν διατίθεται πλέον. Ακολουθεί η πρώτη επαφή με τους ελεγκτές γιατρούς, η μηχανογράφηση στον χώρο υποδοχής και η δεύτερη επαφή με τους ελεγκτές γιατρούς πριν απο τον συνωστισμό στην σειρά για το ταμείο.

    Είναι το λιγότερο εξωφρενικό για έναν εργαζόμενο μηχανικό απο την Αλεξανδρούπολη, την Κοζάνη κ.λ.π. να προκύπτει η απουσία του απο την δουλειά του και απο την εργοδοσία του έστω και για μία εργάσιμη ημέρα και να πρέπει να διακιολογηθεί με την ασχετοσύνη του Λοβέρδου, που διαλύει ζωτικές υπηρεσίες με αμελέτητες διαδικασίες.

    Πληροφορήθηκα ότι, βρίσκεται σε εξέλιξη προσπάθεια επικοινωνίας με μερικά ΜΜΕ, που εντός των ημερών αποστέλλουν τηλεοπτικά συνεργεία για να αποθανατίσουν αυτό το σύγχρονο κατάντημα της Ελλάδος που μας φέρνει το ΔΝΤ.

    ΠΕΛΙΑΣ

  33. TASSOS avatar
    TASSOS 28/04/2010 16:02:15

    Αν κάποιος δεν μπορεί να δει κάτι δεν φταίει το κάτι αλλά αυτός που δεν μπορεί να δει. Αν κάποιοι δεν μπορούν να δουν ότι αυτοί που μας έκατσαν στο σβέρκο την 4η Οκτωβρίου 2009 εκτελούν συγκεκριμένες εντολές είναι δικό τους πρόβλημα. Η χώρα, χωρίς όλους αυτούς, πρέπει να το αντιμετωπίσει.