#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/06/2010 16:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κυβέρνηση της βουβουζέλας



Αυτό που μας μένει μέχρι στιγμής από το Μουντιάλ είναι μέτριο ποδόσφαιρο και οι… βουβουζέλες. Ειδικά οι τελευταίες έχουν γίνει πολύ της μόδας σε όλα τα επίπεδα. Κάνουν απίστευτο θόρυβο, λες και σμήνος από χιλιάδες μύγες μας επιτίθενται, αποπροσανατολίζεται ο ποδοσφαιριστής αλλά τελικά είναι αναποτελεσματικές, δεν προσφέρουν στη στήριξη της ομάδας.

Κάπως έτσι λοιπόν και η κυβέρνηση αποφάσισε τον τελευταίο καιρό να το παίξει… βουβουζέλα. Διάφοροι βουλευτές φωνασκούν και ασκούν κριτική κατά της κυβέρνησης αλλά στη Βουλή… κότες, ψηφίζουν νομοσχέδια που πλήττουν καίρια το λαό. Για παράδειγμα η Β. Παπανδρέου επιτίθεται κατά του Γ. Παπακωνσταντίνου για τα οικονομικά, ή ο Μ. Παπαϊωάννου κατά του Α. Λοβέρδου για το ασφαλιστικό. Ο Χρ. Παπουτσής κατά πάντως και διάφοροι άλλοι ουρλιάζουν εντός των γραφείων και διαμαρτύρονται για την κυβερνητική πολιτική, αλλά στα κανάλια είναι αρνάκια που δε φεύγουν από το μαντρί.

Από την άλλη έχουμε μια σειρά από υπουργούς, πραγματικές βουβουζέλες. Ο Λοβέρδος ωρύεται πως ότι κάνει το κάνει για το καλό μας. Ο Παπακωνσταντίνου μας κόβει τους μισθούς για το καλό του τόπου. Ο Ραγκούσης απολύει χιλιάδες υπαλλήλους για το καλό της Ελλάδας και όλοι βγαίνουν φωνάζουν, κάνουν θόρυβο, αλλά αποτέλεσμα μηδέν.

Πρώτος και καλύτερος φυσικά ο πρωθυπουργός ο οποίος χθες στη Βουλή τα έβαλε με την Παπαρήγα. Φώναξε, είπε όμορφες εκφράσεις, δημιούργησε ντόρο, τον έπαιξαν οι εφημερίδες αλλά από ουσία μηδέν. Και ουσία είναι η παραγωγή πολιτικής για το λαό. Μέτρα τόνωσης των φτωχών, όχι ρυθμίσεις φτώχειας. Κοινωνική προστασία κι όχι κατάλυση κάθε εργατικής κατάκτησης. Μέτρα για την υγεία, την παιδεία, την ανάπτυξη, όχι διάλυση της χώρας μέσα σε 9 μήνες.

Αυτή είναι, λοιπόν, μια κυβέρνηση της βουβουζέλας που έχει μάθει μόνο να κάνει θόρυβο.

Στην τηλεόραση που παρακολουθούμε το Μουντιάλ όταν μας ενοχλούν οι βουβουζέλες κλείνουμε τη φωνή. Μήπως ήλθε η ώρα να πατήσουμε σιωπητήριο και για την κυβέρνηση;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αναγνώστρια avatar
    αναγνώστρια 26/06/2010 18:16:25

    ο ΓΜΑΠ της μαργαρίτας και όχι του Ανδρέα, από την πρώτη μέρα που έγινε πρωθυπουργός είπε εμένα δεν με ενδιαφέρει να ξαναγίνω πρωθυπουργός. Βρήκε και τι επάγγελμα θα κάνει στο μέλλον. Ή ΟΗΕ ή ΝΑΤΟ. να δούμε οι υπόλοιποι σε ποιά χώρα θα μεταναστεύσουν και τι εργασία θα κάνουν. Γιατί από το σπίτι τους αποκλείεται να μπορούν να βγούν

  2. yannidakis avatar
    yannidakis 26/06/2010 18:34:54

    δε θα συμφωνησω με τον χαρακτηρισμο σου ή με τον παραλληλισμο σου που βρισκω αστοχο.
    Γεγονος ομως παραμενει η ασυμφωνια πολλων εσωκομματικων στελεχων. Απο τη μια η αποθεωση της ελευθεριας κι απο την αλλη ενδεχομενως η ανικανοτητα επιβολης ενιαιας κομματικης εικονας.
    Το αν η "βουβουζελα" θα εχει αποτελεσματα θα το μαθουμε στο τελος της 4ετιας, η εγχειρηση ειναι δυσκολη κ θελει χρονο :[

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ yannidakis 26/06/2010 21:54:20

      Στο τελος ποιας; Σε τι μας εχει πει αληθεια ο Γαπ και η κυβερνηση του; Αυριο ο Παγκακος στην Καθημερινη ισχυριζεται οτι ΟΛΟΙ κλεψαμε!!! ολοι φαγαμε!!! ολοι εχουμε αυθαιρετο!!!
      Εσυ εκανες κατι απο αυτα; Εαν οχι πωσ τον ανεχεσε;
      Κρινει φαινεται απο τον εαυτο του..
      Εγω παντως και η γυναικα μου περα απο τον μισθο μασ δεν πηραμε τιποτε αλλο..ουτε κλεψαμε εκτος και αν η μισθοδοσια θεωρειται πλεον κλοπη!!!

      Λεφτααα Υπαρχουν!!! το ξεχασες; αρκετα κρατησε το δουλεμα σοσια-ληστες!!

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 26/06/2010 21:57:21

        Δες και αυτο..για να ξερεις τι σε περιμενει, 30΄δευτερολεπτα ειναι μονο

        h**p://www.youtube.com/watch?v=L6kqHyfcSCI&feature=related

  3. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 26/06/2010 19:43:27

    Οχι,δεν είναι κυβέρνηση "βουβουζέλας".
    Είναι θλιβερό τσίρκο και ο "τσιρκάρχης" τους είναι ένας παλιάτσος που δεν
    προκαλεί γέλιο,αλλά πόνο και οργή.Ομως όλα εδώ πληρώνονται.Μέχρι τώρα ο λαός
    ξεχνούσε,όμως τώρα τα πράγματα έχουν αλλάξει.

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Γιώργος Γκ. 26/06/2010 21:59:48

      Περιφερομενος θιασος χωρις αρχη και τελος.

      Ακομη και στην Βουλη εφεραν κουτσουρεμενο το Μνημονιο...καιεκει κλεφτες και ψευτες!!!

  4. Dimi avatar
    Dimi 26/06/2010 20:58:39

    Η άλλη γνώμη - Το κεντρί 25/6/2010

    ΕΙΣ ΤΟΝ ΑΙΩΝΑ: Eνας κόσμος που προσχεδιασμένα αλλάζει...
    του Χάρρυ Κλυνν

    ΕΝΑ ΠΟΤΑΜΙ ΑΔΗΦΑΓΑΣ λάβας που ξεχύνεται και

    κατακαίει λαίμαργα τα πάντα.. Μιά θάλασσα πνιγμένη στο

    πεθαμένο νερό της ενδοτικότητας και του συμβιβασμού, ένας

    ναός ελπίδων ετοιμόρροπος, στοιχειωμένος.. Και οι άνθρωποι,

    μορφές απόμακρες, νεφελώδεις, με μάτια κατακόκκινα, να

    περιπλανώνται, άϋλες μορφές του παρελθόντος, σε κήπους

    άνυδρους με δέντρα νεκρά, σε λεωφόρους πενθηφορούσες.

    Δεν παίζουν πλέον στους δρόμους τα παιδιά. Δεν έχει φωνές

    στα προαύλιο των σχολείων, μονάχα η αποκρουστική φωνή

    του «εθνικού δημεγέρτη» που επιμένει να κομπιάζει και να

    προκαλεί μέσα από τις κάθιδρες τηλεοπτικές οθόνες του

    μέλλοντός μας.

    ΚΙ ΕΝΑ ΠΛΗΘΟΣ εθνικών αντιπροσώπων να τσαλαβουτά

    στο τέλμα μιάς απολεσθείσης συνείδησης, μαζί με ό,τι

    γλοιώδες και χαμερπές απέμεινε από τη μεγάλη ιδεολογική

    συνάθροιση των κρατούντων.

    Να! Και ο γελωτοποιός με τα κουδούνια, ο υπέρμαχος

    υπερασπιστής του «μεγάλου αυτοκράτορα» που σαπίζει στη

    λάρνακα της περιφρόνησης και ο νεωκόρος που καταγράφει

    με επιμέλεια τους εναπομείνοντες προσκυνητές, που βουβοί

    έρχονται και απέρχονται τους κοσμημένους χώρους των

    απολεσθέντων «μεγαλείων»...

    Σήμερα, παραδίδονται τα κλειδιά και υποστέλλονται οι σημαίες...

    ΓΡΗΓΟΡΑ, ΓΡΗΓΟΡΑ κατεβάζουν τα ρολλά οι μαγαζάτορες,

    οι λογιστές με σπουδή μαζεύουν τα βιβλία τους και οι στρατιώτες

    παραδίδουν δακρυσμένοι τα όπλα τους. Δεν έχει απομείνει τίποτε

    να υπερασπιστούν, όλα τα παρέδωσε ο «μεγάλος στοχαστής». Ολα

    τα τεμάχισε ο «πωλητής των ονείρων» μας, όλα τα πολτοποίησε

    ο «αναγεννητής της εθνικής μας αξιοπιστίας». Στα ράφια του

    υπέρλαμπρου υπερπαντοπωλείου εκτιθένται τώρα προς πώληση

    οι προγονικές πανοπλίες, τα εμβλήματά μας, οι πάπυροι της

    γνώσης μας, τα άρματα και τα εθνικά ενθυμήματα της Μεγάλης

    Εξέγερσης. Θριαμβολογούν οι «επαγγελματίες υπερασπιστές»

    των εφημερίδων, οι τηλεοπτικοί αστέρες αποπατούν μπρος στα

    έκπληκτα μάτια των λοβοτομημένων, οι ιεροί χώροι που

    καταλαμβάνονται, μετατρέπονται σε οίκους χυδαιότητας και

    στις διδασκαλικές έδρες θρονιάζονται θριαμβολογούντες οι

    υποτακτικοί και οι απάτριδες.

    ΓΙΑ ΜΑΣ, ΟΜΩΣ, που παραμένουμε εισέτι ορθοί στη

    Μεγάλη μπόρα των καιρών, το Οραμα Παραμένει ΑΚΈΡΑΙΟ!

    Η ιερή πυρά, Δεν υπέκυψε, φουντώνει! Στη μεγάλη πορεία μας

    προς το Φως, προστρέχουν να μάς συμπαρασταθούν οι

    Δροσουλίτες των παραδόσεών μας, οι ανυπότακτες ψυχές των

    Μαρτύρων της Ελευθερίας, οι στρατιές των επαναστατών και

    των ασυμβίβαστων.

    Η ώρα της Δικαιοσύνης Δεν αργεί!

    Η μεγάλη βροχή θα πετρώσει το ποτάμι της λάβας.

    Και ο Αγιος Ανεμος του Λαού, θα ξεχυθεί από τον ιερό ασκό

    της αγανάκτησης. Σαν τα ποντίκια θα τρέχουν να κρυφτούν οι

    στιγματισμένοι της Ντροπής και του Αναθέματος και το

    σκιάχτρο του «μεγάλου στοχαστή» θα μένει να απαιωρείται,

    ως Εμβλημα Εσχάτης Προδοσίας και Απονομής Αγίας Δικαιοσύνης,
    εις τον αιώνα...

  5. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 26/06/2010 22:05:10

    ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΦΥΓΕΙ Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΡΟ-ΠΟ
    ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΒΛΕΠΩ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΚΑΙ ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΜΕ.
    ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΕΒΗΧΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΖΗΤΟΥΣΑΝ ΤΗ ΚΑΡΑΤΟΜΗΣΗ ΤΟΥ,ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΟΥΝΤΑΝ ΜΗΠΩΣ ΜΟΛΥΝΘΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΜΙΚΡΟΒΙΑ!!!

    ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΤΥΦΛΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ;

  6. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 26/06/2010 23:49:22

    Λεφτααα Υπαρχουν!!!

    h**p://www.youtube.com/watch?v=WmPm1vb8q1c&feature=related

    h**p://www.youtube.com/watch?v=zOmo7BHzUOI&feature=related
    h**p://www.youtube.com/watch?v=4BI5n6n5ekk&feature=related

    Ποσο θα κρατησει η κοροιδια;

  7. Σπύρος avatar
    Σπύρος 27/06/2010 01:51:45

    Γιώργο η ΄πατρίδα΄έχασε σήμερα.Αποκλείστηκε απο το Μουντιάλ..
    Βγές και κλάψε δημόσια πού η Γκάνα σάς έκλεισε τον δρόμο..
    Αυτό ειναι το σημαντικότερο γεγονός αγορίνα μου..
    Μήν ασχολείσαι μέ τόν δύστυχο λαό πού μοίρα κακή σέ έφερε κοντά του,πούλεγε και η μαμά Μαργκαρετ-Φρειδερίκη, γιά νά τού κόψεις τό μέλλον καί τήν όποια ελπίδα,κάνοντάς τον δούλο ..
    Εχασαν οι ΗΠΑ Γιώργο...Αυριο μετά από τό διάγγελμα μέ τά συλλυπητήρια πού θά κάνεις και αφού διατάξεις νά κυματίζει η αστερόεσσα μεσίστια στού Μαξίμου τράβα και κανά κουπί μέ το θρυλικό κανόε-καγιάκ σου γιά νά ξεχαστείς.
    Κάθε τραγωδία απαιτεί τήν κάθαρση πού τής αξίζει..
    Εχασαν οι ΗΠΑ Γιώργο..
    Κλαίει η φύση Γιώργο,και ο θλιμένος ήχος τής βουβουζέλας σέ συνοδεύει..

    • salmonellas avatar
      salmonellas @ Σπύρος 27/06/2010 11:10:14

      Dont cry for me Argentina..

  8. yannidakis avatar
    yannidakis 27/06/2010 10:32:32

    "καταχώρηση τσι μέρας" για το Σάββατο σύμφωνα με την ομώνυμη λίστα του yannidakis live, η καταχώρηση σου τούτη.
    Καληνωρίσματα :[

  9. ΣΥΣ avatar
    ΣΥΣ 27/06/2010 11:25:51

    Μιλάτε κ γράφετε αλλά πλήν τους μισθωτούς κ συνταξιούχους που χάνουν κάθε μέρα μέρος από το εισόδημά τους κ γίνονται φτωχότεροι το υπόλοιπο κράτος είναι ανύπαρκτο κ το τα μόνα που είναι σε άνοδο είναι τα λαμόγια κ οι αρπαχτές
    -τα κλειστά επαγγέλματα είναι μετά από 9 μήνες δηώσεων ΚΛΕΙΣΤΑ
    -το κύκλωμα νοσοκομεία-εταιρείες φαρμάκων-γιατροί –συνεχίζουν να κλέβουν το κράτος κ τους έλληνες
    -τα λαμόγια στις νομαρχίες κ δήμους έχουν βγεί στην γύρα για αρπαχτές
    -εφορίες κ πολεοδομία έχουν διπλασιάσει τις μείζες
    -το λαθρεμπόριο καυσίμων οργιάζει
    -η αστυνόμευση είναι στα κάστω της
    -οι ΔΕΚΟ είναι η προσωποποίηση της διαφθοράς κ της λαμογιάς ,το κόστος συντήρισης/.λειτουργίας αντιστοιχεί σε τριπλάσιο σε μέγεθος εταιρείες απο τις υπάρχουσες στην Ελλάδα
    -η δημόσια πςριουσία συνεχίζει να χαρίζεται σε ιδιώτες έναντυ πάντα αμοιβής στα λαμόγια
    -στα ασφαλιστικά ταμεία τα χωρίς κάν τα τυπικά προσόντα κοματόσκυλα συνεχίζουν να τοποθετούνται στις διοικήσεις κ συμβούλια με σκοπό να κονομίσουν κ όχι να προσφέρουν
    -Οι συμβασιούχοι απολύονται γιά να πάρουν στην θέση τους άλλους ποσοκοκούς.........
    Κι όμως ο Γιώργος νομίζει oτι κυβερνάει


    ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙΝΑ ΤΑ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΑ.............