#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/11/2011 17:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κυβέρνηση συμβιβασμών και συμβιβασμένων



Τα βασικά υπουργεία (Άμυνας, Εξωτερικών) πήρε η ΝΔ στην μεταβατική κυβέρνηση Παπαδήμου, ενώ απέφυγε να χρεωθεί υπουργεία που σχετίζονται με την διαχείριση της καθημερινότητας, αλλά και την αντιπροεδρία. Επομένως η ΝΔ στηρίζει την κυβέρνηση με στελέχη πρώτης γραμμής (αντιπροέδρους του κόμματος), αλλά δεν ταυτίζεται ούτε σε συμβολικό επίπεδο με αυτή την διακυβέρνηση.

Στα αρνητικά του νέου σχήματος ο μεγάλος αριθμός των μελών του: έφθασαν αισίως του 48, που δείχνει ότι υπήρξε προσπάθεια να συμβιβαστούν οι κομματικές υποχρεώσεις.

Φαίνεται ότι ο Σαμαράς έκανε «στοχευμένες» επιλογές. Να ασχοληθεί με τα εθνικά θέματα και την διεθνή εκπροσώπηση της χώρας. Και για να τα λέμε όλα: ο ΓΑΠ έχασε τον έλεγχο σε δύο υπουργεία με πολύ «μαύρο χρήμα» (θυμάστε τα μυστικά κονδύλια του Υπουργείου Εξωτερικών); Είναι τυχαίο που ο ΓΑΠ έβαλε βέτο να μείνει ο Λαμπρινίδης;). Παράλληλα η ΝΔ επέλεξε να μην είναι στα «παραγωγικά» υπουργεία.

Αντίθετα ο ΛΑΟΣ δεν κρατιόταν και επεδίωξε να πάει όπου υπάρχει «χρήμα» και διαπλοκή (Υποδομών, Ανάπτυξης με αρμοδιότητα την ναυτιλία) και ψήφοι (Αγροτικής Ανάπτυξης).

Πρωθυπουργός: Λουκάς Παπαδήμος

Αντιπρόεδροι της Κυβέρνησης: Θεόδωρος Πάγκαλος, Ευάγγελος Βενιζέλος

Υπουργός Εσωτερικών: Τάσος Γιαννίτσης

Αναπλ. υπουργός: Φώφη Γεννηματά

Υφυπουργός: Πάρις Κουκουλόπουλος

Υπουργός Διοικητικής Μεταρρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης: Δημήτρης Ρέππας

Υφυπουργός: Ντίνος Ρόβλιας

Υφυπουργός: Παντελής Τζωρτζάκης

Υπουργός Οικονομικών: Ευάγγελος Βενιζέλος

Αναπληρωτής υπουργός: Φίλιππος Σαχινίδης

Αναπλ. υπουργός: Παντελής Οικονόμου

Υφυπουργός: Γιάννης Μουρμούρας

Υπουργός Εξωτερικών: Σταύρος Δήμας

Αναπλ. υπουργός: Μαριλίζα Ξενογιαννακοπούλου

Υφυπουργός: Δημήτρης Δόλλης

Υπουργός Εθνικής Άμυνας: Δημήτρης Αβραμόπουλος

Αναπλ. υπουργός: Γιάννης Ραγκούσης

Αναπλ. υπουργός: Γιώργος Γεωργίου

Υφυπουργός: Κώστας Σπηλιόπουλος

Υπουργός Ανάπτυξης, Ανταγωνιστικότητας και Ναυτιλίας: Μιχάλης Χρυσοχοΐδης

Αναπληρωτής Υπουργός: Σωκράτης Ξυνίδης

Αναπληρωτής Υπουργός: Θάνος Μωραΐτης

Υφυπουργός: Άδωνις Γεωργιάδης

Υπουργείο Περιβάλλοντος: Γιώργος Παπακωνσταντίνου

Αναπληρωτής Υπουργός: Νίκος Σηφουνάκης

Υφυπουργός: Γιάννης Μανιάτης

Υπουργός Παιδείας, Διά Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων: Άννα Διαμαντοπούλου

Αναπληρωτής Υπουργός: Κώστας Αρβανιτόπουλος

Υφυπουργός: Εύη Χριστοφιλοπούλου

Υπουργός Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων: Μάκης Βορίδης

Υφυπουργός: Γιάννης Μαγκριώτης

Υπουργός Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης: Γιώργος Κουτρουμάνης

Υφυπουργός: Γιάννης Κουτσούκος

Υπουργός Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης: Ανδρέας Λοβέρδος

Υφυπουργός: Μιχάλης Τιμοσίδης

Υφυπουργός: Μάρκος Μπόλαρης

Υφυπουργός: Δημήτρης Βαρτζόπουλος

Υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων: Κώστας Σκανδαλίδης

Υφυπουργός: Γιάννης Δριβελέγκας

Υφυπουργός: Αστέριος Ροντούλης

Υπουργός Δικαιοσύνης, Διαφάνειας και Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων: Μιλτιάδης Παπαϊωάννου

Υφυπουργός: Γιώργος Πεταλωτής

Υπουργός Προστασίας του Πολίτη: Χρήστος Παπουτσής

Υφυπουργός: Μανώλης Όθωνας

Υπουργός Πολιτισμού και Τουρισμού: Παύλος Γερουλάνος

Υφυπουργός: Γιώργος Νικητιάδης

Υφυπουργός: Πέτρος Αλιβίζατος

Υπουργός Επικρατείας και κυβερνητικός εκπρόσωπος: Γιώργος Σταυρόπουλος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. George avatar
    George 11/11/2011 17:24:01

    με τις υγείες μας

    Ούτε τον Πάγκαλο δεν ενδιαφέρει κανέναν να διώξει

    Εύγε

  2. Σ.Θ.Κ avatar
    Σ.Θ.Κ 11/11/2011 17:26:29

    Κυβέρνηση κοροιδία.

  3. HΛΙΑΣ avatar
    HΛΙΑΣ 11/11/2011 17:28:28

    κυβέρνηση οπερέτα

  4. Nikolaos avatar
    Nikolaos 11/11/2011 17:32:14

    Εμείς γράφουμε κι' αυτοί μας γράφουνε

  5. Σωκράτης avatar
    Σωκράτης 11/11/2011 17:33:41

    Η ΝΔ στηρίζει την κυβέρνηση αλλά δεν ταυτίζεται........ΧΑ ΧΑ ΧΑ
    Συγγνώμη αλλά είναι για γέλια αυτή η άποψη.

    • Artemis avatar
      Artemis @ Σωκράτης 11/11/2011 19:22:49

      EINAI ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ! ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ ΣΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ, ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΗ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ! ΠΟΙΟΝ ΚΟΡΟΪΔΕΥΟΥΝ? ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Ο ΙΟΝΕΣΚΟ, ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΑΤΡΟ ΠΑΡΑΛΟΓΟΥ!

  6. τάσος avatar
    τάσος 11/11/2011 17:36:50

    αυτό δεν είναι κυβέρνηση. είναι η εθνική της δυτικής γερμανίας στο μέξικο '86. εντάξει μωρέ, θα μοιράσουν τις δουλειές για τα επόμενα είκοσι χρόνια και θα την κάνουνε οι άνθρωποι. πολύ μπούντεσκυβέρνηση πάντως ρε αδερφέ.

  7. Γιώργος avatar
    Γιώργος 11/11/2011 17:38:45

    Αυξήθηκε ο αριθμός των υπουργών, δε νομίζω ότι έτσι γίνεται εξοικονόμηση πόρων.

  8. kirdou avatar
    kirdou 11/11/2011 17:40:07

    Συγκυβέρνηση με τον "μαζί τα φάγαμε";

  9. Nikolaos avatar
    Nikolaos 11/11/2011 17:46:21

    ΄Ολα να τ' ανεχθώ. Αλλά, συγκυβέρνηση με το Παπακωνσταντίνου, ΟΧΙ. Είναι εξευτελισμός.

    • τάσος avatar
      τάσος @ Nikolaos 11/11/2011 17:55:23

      πραγματικά.

  10. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 11/11/2011 17:47:23

    Κι αν ο Σαμαράς αποδέχτηκε τον Παπαδήμο για να τελειώνουμε γρήγορα με τη δόση;
    Κι αν πήρε τα σημαντικότερα Υπουργεία για να χτυπήσει εκ των έσω και να ''μάθουν'' τη δουλειά;
    ΥΓ: Όμως ο όρος ''Κυβέρνηση'' περπατάει πλέον μόνος...ούτε ''μεταβατική'', ούτε ''εθνικής ενότητας'' κλπ...
    Δεν ξέρω τι να σκεφτώ...

  11. Ρήγας Φερραιος avatar
    Ρήγας Φερραιος 11/11/2011 17:51:59

    Ρήγας Φερραιος είπε:
    11/11/2011 στις 4:16 pm
    Ευτυχως που εχουμε οικονομικη κριση!!! 5ο μελη αριθμει το νεο κυβερνητικο σχημα
    Την συνθεση του δεν την σχολιαζω….αναξια λογου….θα γελασουμε δεν θα πληξουμε νομιζω.
    Περιμενω απο τον κ Αρη αυριο να ζητηση να αποσταλουν τα βιβλια στα σχολεια γιατι εφτασαν Χριστουγεννα, περιμενω ανακληση εργασιακης εφεδρειας και καταργηση του ειδικου τελους ΔΕΗ. Ζηταω πολλα;;;;;
    Αααλλλλλαααα κολπα που ελεγε και ο Βλασσης.
    ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΜΕ ΕΞΑΠΤΕΡΥΓΑ
    ΕΝ ΤΩ ΜΕΤΑΞΥ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΞΕΝΤΩΝΟΥΝ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΤΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ.
    Ακουσατε πιστευω τον Αρη, τον Κουλη, τον Δουκα κ.τ.λ.

    *** Περπατω στο δρομο και οι γνωστοι γνωριζοντας τι θεσεις μου μεταξυ σοβαρου και αστειου μου λενε….φιλε δεν πιστευω να πεις παλι κακη κουβεντα για ΓΑΠ, λαγους κ.τ.λ……***
    Η σημερινη ημερα ειναι το απολυτο ονειδος για την πατριδα…ας εκαναν τουλαχιστον εκλογες και αν το αποτελεσμα ηταν μη αυτοδυναμια ειχαν την δυνατοτητα να συστησουν οποια κυβερνηση ηθελαν. Θα ειχε τουλαχιστον δημοκρατικη εντολη. Αυτη η κυβερνηση τι ειδους εντολη εχει;;; Απο ποιον την ελαβε;;;;

  12. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 11/11/2011 17:52:54

    ΨΕΥΤΕΣ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΚΑΙ ΓΟΜΑΡΙΑ: Ρε Αστέριε Ροντούλη εσύ δεν είσαι στο βίντεο που βάζω στο τέλος του σχολίου μου; Σε ρωτώ γιατί τώρα βλέπω ότι έγινες και υφυπουργός του Σκανδαλίδη. Στο βίντεο όμως παρατηρώ ότι δεν ανακάλεσες τους ισχυρισμούς σου περί ψευτών απατεώνων και γομαριών. Μήπως μπορείς να μας δώσεις καμιά εξήγηση; Για το καλό της πατρίδας μας έγινες και συ υφυπουργός; http://www.dailymotion.com/video/xl9bn9_yyyyyyyyy-yyyy-yyyyyyyyy-yyyyy-yyyyyy-yyyyyyyyy-yyy-yyyyyyy_news

  13. Ρήγας Φερραιος avatar
    Ρήγας Φερραιος 11/11/2011 17:55:48

    Δ.Σαββόπουλος - Δημοσθένους Λεξεις

    h**p://www.youtube.com/watch?v=V5bNMeXDjlQ

    Κι αν βγω απ' αυτή τη φυλακή κανείς δε θα με περιμένει
    οι δρόμοι θα 'ναι αδειανοί κι η πολιτεία μου πιο ξένη
    τα καφενεία όλα κλειστά κι οι φίλοι μου ξενιτεμένοι
    αέρας θα με παρασέρνει κι αν βγω απ' αυτή τη φυλακή

    Κι ο ήλιος θ' αποκοιμηθεί μες στα ερείπια της Ολύνθου
    θα μοιάζουν πράγματα του μύθου κι οι φίλοι μου και οι εχθροί
    μαρμαρωμένοι θα σταθούν οι ρήτορες κι οι λωποδύτες
    ζητιάνοι εταίρες και προφήτες μαρμαρωμένοι θα σταθούν

    Μπροστά στην πύλη θα σταθώ με τις κουβέρτες στη μασχάλη
    κι αργοκουνώντας το κεφάλι θα χαιρετήσω το φρουρό
    χωρίς βουλή χωρίς Θεό σαν βασιλιάς σ' αρχαίο δράμα
    θα πω τη λέξη και το γράμμα μπροστά στην πύλη θα σταθώ

  14. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 11/11/2011 17:57:18

    Πρωθυπουργός τραπεζίτης, και υπουργός Οικονομικών ο άνθρωπος που δεν μπορεί να πει όχι στους ξένους τραπεζίτες.
    Αντιπρόεδροι: ο ίδιος μαζί με τον "μαζί τα φάγαμε".
    Τι να σου πω!
    Δεν πάμε καθόλου καλά.

  15. ΓΙΑΝΝΑ avatar
    ΓΙΑΝΝΑ 11/11/2011 17:59:49

    Αυτά τα "γομάρια"- κατά δήλωση υπουργού της κυβέρνησης-ποιος τα ψήφισε;
    Εμείς, ο ελληνικός λαός μιλήσαμε, εκφραστήκαμε;
    Οι δοσίλογοι στα ιδιωτικά κανάλια γιατί χαίρονται;
    Μήπως γιατί πλέον αποφασίζουν και διατάζουν;
    Τότε, ζήτω η τηλεοπτική δημοκρατία των νταβατζήδων της διαπλοκής.
    Κρίμα όμως που τελευταία στιγμή δεν μπήκε στο Άμυνας ο Καράμπελας της Ν.Δ. για να ισχύει και κυριολεκτικώς πως πήραμε τα τρία του Καράμπελα.

    • τάσος avatar
      τάσος @ ΓΙΑΝΝΑ 11/11/2011 19:46:37

      δεν τα ψήφισε ο ελληνικός λαός. τα ψήφισαν τα πασόκια, η αρρώστχια του τόπου.

  16. saul bar-yehuda avatar
    saul bar-yehuda 11/11/2011 18:00:08

    Φίλες και φίλοι,με πόνο ψυχής το λέω.Η ΝΔ θα είναι η μόνη χαμένη αυτής της ιστορίας.Ο ορισμός του Βατερλώ.

    • ΓΙΑΝΝΑ avatar
      ΓΙΑΝΝΑ @ saul bar-yehuda 11/11/2011 18:48:21

      Με πόνο ψυχής σου αντιλέγω πως μεγάλος χαμένος θα είναι ο ελληνικός λαός.

  17. xzetta avatar
    xzetta 11/11/2011 18:02:43

    είναι ένα σφιχτό και ευέλικτο σχήμα δε λέω! αλλά μάλλον με κλήρωση μοίρασαν τα χαρτοφυλάκια - δεν εξηγείται που π.χ. Παιδείας και Θρησκευμάτων δεν είναι ο Άδωνις!
    Επίσης κραυγαλαία παράλληψη να μην είναι υπουργός άμυνας ο Ανατολάκης (ο καλύτερος αμυντικός και να μείνει εκτός?)
    μα ποιος #$%%$^ βγάζει τις συνθέσεις?

  18. StarPowerNone avatar
    StarPowerNone 11/11/2011 18:04:23

    Πόσοι είναι τελικά ;;;
    Αυτό ΔΕΝ είναι κυβέρνηση.
    Είναι καφενείο.
    Είναι ιλαροτραγωδία.
    Είναι … πως το είχε πει ο Καραμανλής ο μέγας… pordelo? Κwλοχανείο;
    Πως θα διοικήσει και θα συντονίσει ο μέγας Παπαδήμος αυτόν τον συρφετό;
    Αυτός διοίκησε τράπεζες με σφιχτή ιεραρχία, εσωτερικούς κανονισμούς, παγιωμένες δομές.
    Έχει ο Παπαδήμος την πείρα και τα … κότσια να ηγηθεί αυτού του τσούρμου;
    Μέσα και ο Γεωργιάδης και ο Γεωργίου και ο Ροντούλης και οι κηπουροί του Παπανδρέου (Γερουλάνος, Παπακωνσταντίνου, κλπ.) και ο Αβραμόπουλος στο Αμύνης… Θεός φυλάξει και μην μας κάνουν καμιά πλάκα οι Τούρκοι.
    Οι προηγούμενοι ήταν τσίρκο, αυτοί είναι κάτι πολύ χειρότερο.
    Ντροπή σ' όσους συνέβαλαν...

  19. karenin avatar
    karenin 11/11/2011 18:10:05

    Και η συμμετοχή του Αδωνη....
    Σαν μεγάλη μούτζα στα μούτρα μας.

  20. Silence t. avatar
    Silence t. 11/11/2011 18:10:16

    Τι να πω ο πήχης στην γελοιότητα ανεβαίνει όλο και ψηλότερα , οι επόμενες γενιές δύσκολα θα μπορέσουν να τους ξεπεράσουν .

    Παράλληλα με αυτά που διαβάζω εδώ πέρα , ακούω και στην τηλεόραση Νεοδημοκράτες και Πασοκτζίδες να αλληλογλύφονται και να κάνουν hi-five και yo μεταξύ τους και μου ρχεται λιποθυμιά !

    Και ο Άδωνις υπουργός ''Απελάσεως μεταναστών , κραυγών , μίσους και αλληλοσπαραγμών'' !

  21. Περιπτερας avatar
    Περιπτερας 11/11/2011 18:10:51

    Κυβέρνηση ισορροπιών ή αλλιώς κυβέρνηση για τον π…σο!!! Απολογούμαι εντούτοις…

  22. Ρήγας Φερραιος avatar
    Ρήγας Φερραιος 11/11/2011 18:13:16

    Για οσους επιμενουν να εθελοτυφλουν:
    Η ΝΥΧΤΑ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΤΑΙ ΜΕ ΝΥΧΤΑ.
    Ως παραταξη εχουμε γινει περιγελως του ΠΑΣΟΚ, ΛΑΟΣ, ΔΗΣΥ.
    Η επιθεση απο την Αριστερα θα ειναι διαρκης.
    Ο απλος ψηφοφορος της ΝΔ θα γινει μερος του προβληματος.
    Και μερικες ερωτησεις προς τους επισημους φωστηρες τηςΝΔ: Το μνημονιο ειναι ευλογία τελικα , οπως ελεγε και ο σεβαστος Αντιπροεδρος;
    Τον λαο ανεξαρτητως κομματικων τοποθετήσεων τον σκεφτηκαν;;;
    Ο Κ.Κ .τι χειροτερο επραξε απο αυτους με τους οποιους σημερα συνεργαζεστε και λοιδοροιθηκε οσο κανεις αλλος;
    Ο κοσμος εφαγε τα χημικα στο συνταγμα για να εχουμε αυτη την κυβερνηση σημερα;
    Αραγε θα εχει κανεις το θαρρος να ρωτησει τι εγινε στην ΜΑΡΦΙΝ; Τι ρολο επαιξαν οι κουκουλοφοροι στις προσφατες διαδηλωσεις;

  23. d.a.- avatar
    d.a.- 11/11/2011 18:14:55

    Αντωνη ΜΠΡΑΒΟ

  24. ό παγωτατζής avatar
    ό παγωτατζής 11/11/2011 18:20:44

    Από ποιόν περιμένεις απάντηση;;

    ΟΥΤΕ ΡΗΤΟΡΙΚΑ ΠΛΕΟΝ δεν στέκουν τέτοιες απορίες..

    • Ρήγας Φερραιος avatar
      Ρήγας Φερραιος @ ό παγωτατζής 11/11/2011 18:27:00

      @ ο παγωτατζής
      Το ενστικτο μου, μου λεει οτι διαβαζουν ακομα τις αντριδρασεις μας στο διαδικτυο.
      Σε λιγο ομως η θα ντρεπονται να τις διαβασουν η θα βρουν τροπο να τις διαγραψουν....

  25. TopGunZ avatar
    TopGunZ 11/11/2011 18:21:59

    Μερικοί επιμένουνε να μιλάνε για συνεργασίες κλπ.. Κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ είχαμε, κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ έχουμε, αλλά πλέον υπό επιτήρηση και με διαγεγραμμένη ημερομηνία λήξης. Μπορούσαμε κάλλιστα να περιμένουμε πότε θα βαρεθεί ο ΓΑΠ να ξεκουμπιστεί (ναι, καλά...).
    Αλήθεια, οι περισσότεροι εδώ μέσα δεν λοιδορούσαν το Σαμαρά που δεν πετύχαινε εκλογές και αποπομπή ΓΑΠ? Τώρα τον λοιδορούν επειδή το πέτυχε? Δηλαδή, τι περιμένατε, ότι μια μέρα θα καβαλήσει το λευκό άτι και θα ορμήξει στο Μέγαρο Μαξίμου με το τάγμα των ιπποτών του Παρθενώνα και την επόμενη μέρα θα στηθεί ένα μηχάνημα που θα τυπώνει 500ευρα για όλους τους Έλληνες? Εμ μας καταστρέψατε μερικών τη ζωή με το Γιωργάκη που μας κατσικώσατε, εμ δε σας κάνει και αρκετά επαναστάτης ο Σαμαράς!

    • Περιπτερας avatar
      Περιπτερας @ TopGunZ 11/11/2011 18:29:59

      Πέρνα από το κατάστημα να σε κεράσω Rizla μεγάλα …μάλλον θα σου χρειαστούν σύντομα…

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ TopGunZ 11/11/2011 19:23:38

      πολύ χαίρομαι top που σε βρίσκω μαχητικό και ξανά σε φόρμα!

      (ομολογώ ότι ζηλεύω το κουράγιο σας, να μπαίνετε στη διαδικασία διαλόγου με ό,τι βλακεία αραδιάζεται εδώ μέσα ώρες-ώρες... κρίμα, γιατί ο χώρος έχει άλλες προδιαγραφές)

      Η αλήθεια πάντως είναι ότι η εποχή αυτή έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον, τόσο πολιτικά όσο και εθνικά. Τα σέβη μου σε όσους πρωτοστατούν στη μάχη της αλήθειας και στη διαμόρφωση του νέου ήθους πολιτών.

  26. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 11/11/2011 18:25:25

    Όντως, το θέαμα γελοίο. Τι να λέμε τώρα... Ελπίζουμε μόνο στη μικροημέρευση του για γέλια και για κλάματα κυβερνητικού σχήματος, στη μικρότερη δυνατή φθορά του ΑΣ προσωπικά, και στην ανοχή του κόσμου, τη δική μας δηλαδή. Αλλιώς, τι άλλο μας απομένει, να ελπίζουμε ότι κάπου, σε ένα νέο Θέρισο επωάζεται ο νέος ηγέτης;;; Προτιμώ να επιμένω ρεαλιστικά, να στηρίζω τον ΑΣ, δηλαδή να στηρίζω παρακινούμενος από το ένστικτο της εθνικής επιβίωσης την πιθανότητα να αποτελεί αυτός ο άνθρωπος την απαρχή της Νέας Μεταπολίτευσης και όχι (φευ!) το κύκνειο άσμα της παλαιάς, παρά να βρίζω θεούς και δαίμονες επειδή το 2011 ανακάλυψα πως οι σημαντικοί πολιτικοί δεν είναι σούπερ ήρωες και ότι η πολιτική δεν είναι αμέριμνο παιχνίδι του όλα ή τίποτα. Για τα υπόλοιπα υπάρχει πάντοτε η Σεχραζάντ και ο Σεβάχ ο Θαλασσινός...

  27. Panagiotis avatar
    Panagiotis 11/11/2011 18:25:31

    Καλησπέρα σε όλους, γράφω για πρώτη φορά και θα ήθελα να πω τα εξής:
    1)Παπακωνσταντίνου: Υπουργός της Τρόικας
    2) Πεταλωτής: Υπουργος Προπαγάνδας της Τρόικας
    3)Σηφουνάκης:Γαμπρός του μεγαλύτερου οφειλέτη του Δημοσίου
    4) Πάγκαλος: ΄΄μαζί τα φάγαμε΄΄,
    η λίστα είναι ατελείωτη...
    Σήμερα ο Σαμαράς τους νομιμοποίησε!
    Υ.Γ: στην εξεταστική που θέλει ο Σαμαράς για το μνημόνιο, πλέον κατηγορούμενη είναι και η παραταξή μας..
    κρίμα.....

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Panagiotis 11/11/2011 19:33:00

      εξεταστική για την οικονομία επαγγέλθηκε. Σκέψου το, δεν έχει καμμία ευθύνη η ΝΔ διαχρονικά?

  28. Απολλώνιος avatar
    Απολλώνιος 11/11/2011 18:27:16

    Κυβέρνηση Εθνικής Συμπαιγνίας...

  29. firiki2010 avatar
    firiki2010 11/11/2011 18:28:11

    Με συγχωρείτε αλλά πολιτική χωρίς συμβιβασμούς δεν γίνεται ! Διλήμματα του τύπου "νέος, ωραίος, πλούσιος και υγιής ή γέρος,άσχημος, φτωχός και άρρωστος" δεν παίζουν.

    • Ρήγας Φερραιος avatar
      Ρήγας Φερραιος @ firiki2010 11/11/2011 18:38:08

      @firiki2010

      Η ΝΥΧΤΑ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΤΑΙ ΜΕ ΝΥΧΤΑ.
      Υπηρχε η δημοκρατικη λυση των εκλογων.
      Ο λαος ισως εστελνε πανω απο 2 κομματα να συγκυβερνησουν.
      Συμβιβασμος δεν γίνεται στα μαυρα μεσανυχτα και ερημην του συνταγματος και του λαου.
      Τιμια πραγματα............
      Οταν σκασουν τα πρωτα μετρα Παπαδημου περιμενω τις αποψεις σου εδω η στην ιστοσελιδα σου.

      • firiki2010 avatar
        firiki2010 @ Ρήγας Φερραιος 11/11/2011 21:21:34

        H δημοκρατική λύση των εκλογών δεν ήταν υπό τις συγκεκριμένες συνθήκες εφικτή. Ο χρόνος πίεζε .
        Οταν συμβιβάζονται 3 κόμματα που στις τελευταίες εκλογές μάζεψαν πάνω από το 80% του λαού δύσκολα μπορεί να πει κανείς "ερήμην του λαού".
        Δεν περιμένω ότι με Παπαδήμο ούτε με την επόμενη εκλεγμένη κυβέρνηση να μην υπάρξουν δυσάρεστα μέτρα. Ελπίζω - σε αντιθεση με τα μέχρι σήμερα- τα μέτρα να οδηγήσουν σε κάποιο αποτέλεσμα. Ειδικά από την κυβέρνηση Παπαδήμου περιμένω να αποκαταστήσει ένα κλίμα εμπιστοσύνης που είχε καταστραφεί από τις επι 2 χρόνια παλαβομάρες του ΓΑΑΠ.

        • Ρήγας Φερραιος avatar
          Ρήγας Φερραιος @ firiki2010 11/11/2011 22:13:39

          @ firiki2010

          περιμένω ότι με Παπαδήμο ούτε με την επόμενη εκλεγμένη κυβέρνηση να μην υπάρξουν δυσάρεστα μέτρα. Ελπίζω – σε αντιθεση με τα μέχρι σήμερα- τα μέτρα να οδηγήσουν σε κάποιο αποτέλεσμα.

          ΠΟΣΑ μετρα πρεπει να παρουν επιτελους;;;
          Μονο μετρα για ταφο δεν μας πηραν ακομα;;
          Κυκλοφορεις στο δρομο;; Αν ναι στησε αυτι και ακουσε τι λενε οι ανθρωποι γυρω σου και μην τα δικαιολογης ολα.
          Το λαθος της ηγεσιας ειναι ολεθριο τολμω να πω.
          Οσο γαι εκλογες ας τις ξεχασουμε καλυτερα.Και εφ οσον παρουσιαζεσαι συχνα πυκνα νομοταγης...απαντησε μου σε παρακαλω. Υπαρχει συνταγμα ναι η οχι;;
          Ο Κ.Κ. τι χειροτερο εκανε απο αυτους εδω;;;
          Ο Θουκιδιδης στο βιβλιο Γ&82 ανεφερει: “…….για να δικαιολογουν τις πραξεις τους αλλαζαν ακομα και την σημασια των λεξεων….”

          • firiki2010 avatar
            firiki2010 @ Ρήγας Φερραιος 12/11/2011 00:14:40

            @ΡΦ
            Δυστυχώς μέτρα που θα θίξουν κόσμο θα υπάρξουν κι άλλα. Γι αυτό μας έχει προετοιμάσει και ο Σαμαράς "Θυσίες κάναμε και θα κάνουμε, αλλά να βλέπουμε αποτέλεσμα" είπε (νομίζω στη ΔΕΘ)
            Αν και ομολογώ ότι δεν το έψαξα δεν έχω την αίσθηση ότι υπήρξε παραβίαση της ουσίας τουλάχιστον του Συντάγματος. Σίγουρα ήταν μια sui generis διαδικασία.
            Ο Κώστας Καραμανλής που κολλάει; Με ποιων τις πράξεις συγκρίνεις τις δικές του: Και ποιές; Ειλικρινά δεν κατάλαβα.( Σε κάθε περίπτωση "συζητάς" με κάποιον που πιστεύει και πολλές φορές το έχει γράψει ότι στον Καραμανλή φορτώσανε (εχθροί και "φίλοι") πολύ περισσότερα απ΄ότι του αναλογούσαν.)

  30. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 11/11/2011 18:42:24

    Καταπληκτική κυβέρνηση!!!
    Το καλοκαίρι θα κάνει και τουρνέ στην επαρχία;

    ΥΓ

    έτσι εξηγείται που ο Μάκαρος θα ζητήσει πολιτικό άσυλο στα Σκόπια...εδώ είναι σκέτο άσυλο.

  31. Γιώργος Π avatar
    Γιώργος Π 11/11/2011 18:46:01

    Η ΝΔ απαιτούσε το ΥΠΕΘΑ λόγω του πραξικοπήματος Μπεγλίτη με τις αποστρατείες των αρχηγών.
    Τώρα λοιπόν που ανέλαβε ο ατσαλάκωτος θα επαναφέρει τους αρχηγούς όπως δεσμεύτηκε η ΝΔ;
    Η πάλι κολοτούμπα θα έχουμε κι εδώ;

  32. ΜΠΑΜΠΗΣ avatar
    ΜΠΑΜΠΗΣ 11/11/2011 18:48:43

    ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ.
    ΕΝΤΑΞΕΙ ΣΤΡΙΜΩΧΘΗΚΕ Η ΑΡΙΣΤΕΡΑ Η ΟΠΟΙΑ ΟΝΤΩΣ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΜΑ...ΚΙΕΣ ΑΛΛΑ ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ 4 ΥΠΟΥΡΓΟΙ ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΜΥΝΑΣ.
    Ο ΕΧΘΡΟΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΣ Η ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ.
    ΟΙ ΛΟΧΑΓΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΑΡΧΕΣ Η ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΠΙΒΟΥΛΕΥΟΝΤΑΙ.
    ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΔΙΕΛΥΜΕΝΟ ΣΤΡΑΤΟ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΟΝΟ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ.
    ΠΑΡΑΚΜΗ ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΚΑΙ ΣΑΠΙΟΙΚΟΙΛΙΑΔΕΣ ΓΙΑ ΔΕΞΙΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΦΟΥΜΑΡΑ .
    ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΠΟΤΕ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΕΚΛΙΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΔΑΝΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΖΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΠΛΗΣΤΙΑ ΟΙ ΙΔΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ.
    ΤΟΤΙΜΗΜΑ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΘΑΝΑΙ ΠΟΛΥ ΒΑΡΥ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΘΝΟΣ ΜΑΣ.
    ΕΘΕΛΟΤΥΦΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.
    Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΔΙΔΑΣΚΕΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ .......................
    ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΑΣΦΤΑΙΕΙ Η ΑΡΙΣΤΕΡΑ.
    Η ΣΑΠΙΛΑΜΑΣ ΜΑΣ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΧΑΜΠΑΡΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΕ.

  33. zap-zap avatar
    zap-zap 11/11/2011 19:15:08

    ωραία εικόνα...πανόραμα...!
    (εγώ πάω με την άλλη πλευρά)

    • Τιγράνης avatar
      Τιγράνης @ zap-zap 11/11/2011 19:42:30

      Παρόραμα, όχι πανόραμα. Επίκειται διόρθωσις, hopefully...

  34. SZAE avatar
    SZAE 11/11/2011 19:19:26

    Ολοι μα ολοι εργαζονται για να εχει υλικο η ελληνοφρενεια ον δε νετ!
    Ειλικρινα δεν ετρεφα ελπιδες για κατι καλυτερο απο την αξιωματικη αντιπολιτευση.

    • Τιγράνης avatar
      Τιγράνης @ SZAE 11/11/2011 20:11:52

      Μάθαν ότι ...όμαστε, πλακώσανε κι οι γύφτοι (όιπου γύφτοι βλ. ντοράκια και λοιπά πασοκογενή)

  35. ειδησεις avatar
    ειδησεις 11/11/2011 19:27:04

    Και υποτίθεται ότι θα έκαναν περικοπές στα υπουργεία στο πλαίσιο των περικοπών των δημόσιων δαπανών!!!

  36. ΣΑΓΝΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΣΑΓΝΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 11/11/2011 19:34:14

    http://www.youtube.com/watch?v=X3je3XKTKzQ

    Αφιερωμένο εξαιρετικώς...Καλό χειμώνα αδέλφια

  37. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 11/11/2011 19:39:41

    Εμένα μου αρέσει η κυβέρνηση. Κι ο Μήτσος μπροστά-μπροστά, χαμογελαστός. Πολύ ωραίοι ήταν.

    (Έχω αρχίσει ομοιοπαθητική γιατί οι βενζοδιαζεπίνες δεν είχαν αποτέλεσμα)

  38. Ρομαντικος avatar
    Ρομαντικος 11/11/2011 20:10:21

    Τ' ειχες Γιαννη τ' ειχα παντα...

  39. Jean avatar
    Jean 11/11/2011 20:44:05

    Μη την περάσετε στο ντούκου. Τους είδατε πως κορδωνόνταν όλοι οι εκσυγχρονιστές, συγκυβερνητικοί, τα 'γομάρια', οι ανανιστές και οι ευρώδουλοι (όχι ευρωπαϊστές) όλων των κομμάτων; Καταλάβατε τι έγινε μέσα στην ΝΔ και ποιοι την πέσανε στον Σαμαρά (ας πρόσεχε). Το νέο κόμμα είναι γεγονός καθώς, δηλώσεις, παπαγάλοι και δημοσιεύματα (Να εξαντλήσει την τετραετία; το Βήμα, Τον επέβαλε η κοινωνία, το Έθνος κ.ά) το προαναγγέλλουν πριν καν στεγνώσει το μελάνι της υπογραφής. Όσο κι αν ο Δελεστίκ το ξορκίζει ουσιαστικά το επιβεβαιώνει. Εκλογές θα γίνουν σε θολό μέλλον. Όταν αποφασίσουν να τις κάνουν, έχουν βρει και το δίλλημα. "Παπαδήμος ή δραχμή" κι ας λέει σήμερα ο Γιούνκερ ότι δεν μπορεί να βγει κράτος από το ευρώ τουλάχιστον την επόμενη δεκαετία. Αν συνεχίσουμε την νιρβάνα μας το μέλλον μας θα είναι ζοφερό. Καθήκον πρώτο να μην υποστείλουμε σαν πολίτες τις απαιτήσεις για το επίπεδο ζωής και περιουσία μας. Καθήκον δεύτερο πολύ γρήγορα ο Σαμαράς (προσπάθησε με το διάγγελμα που ήταν σε άλλο μήκος κύματος από τους μετέχοντες της ΝΔ) να απεμπλακεί από αυτόν τον συρφετό προσώπων, προθύμων να εξυπηρετήσουν το ίδιο κρατικοδίαιτο διαπλεκόμενο κατεστημένο που έριξε τον Καραμανλή κι έχει ροκανίσει την ραχοκοκάλια του κράτους και του έθνους. Τα υπόλοιπα καθήκοντα στο μέλλον.

  40. rocco avatar
    rocco 11/11/2011 22:39:32

    ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗ ΚΑΡΕΚΛΑ.
    Ολοι την πολυθρόνα έψαχναν.

  41. Σταύρος avatar
    Σταύρος 11/11/2011 23:34:45

    Σου περισσεύουν;
    Μπα;!
    Πόσα είχες αγοράσει,που δύο χρόνια τώρα έχεις και περίσσεμα;

  42. Σταύρος avatar
    Σταύρος 11/11/2011 23:37:57

    Μπορείς να μου πεις που διαβάσω τις προτάσεις των αριστεροτέτοιων, δυο εβδομάδες τώρα;

    • Ρήγας Φερραιος avatar
      Ρήγας Φερραιος @ Σταύρος 12/11/2011 12:27:10

      @ Σταύρος είπε

      μην διαφωνείς με έναν ηλίθιο.θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει εκ πείρας”!
      Aσχολησου με τις υβρεις και χυαδαιοτητες της ιστοσελιδας σου και μην κρινεις τους αλλους με βαση τις αποψεις σου.

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ Σταύρος 12/11/2011 19:48:52

      Με νίκησες εκ πείρας και όχι με τα επιχειρήματα σου ;)
      Για επιχειρήματα, θες πολλά καρβέλια!

  43. Σταύρος avatar
    Σταύρος 11/11/2011 23:39:09

    Πουθενάδες και καληνυχτάκηδες!!!

  44. Ρήγας Φερραιος avatar
    Ρήγας Φερραιος 11/11/2011 23:57:22

    @Σταύρος Εαν απευθυνεσαι σε μενα κανεις λαθος.
    1. Δεν ειμαι αριστερος. Ειμαι γεννημα θρεμμα ΝΔ , αλλα δεν μπορω να μην λεω αυτο που αισθανομαι. Δεν ειχα ποτε αξιωμα. Ειμαι απλος πολιτης και ψηφοφορος.
    2. Μαθε και λιγη Ιστορια. Ο Ρηγας ειναι μαρτυρας της Ελευθεριας που στραγγαλισαν οι Τουρκοι και πεταξαν στο Δουναβη. Μην τον μπερδευεις με αλλους!!!
    3. Απο ποτε η τηρηση του συνταγματος επαφιεται στη αριστερα; Αλλο παλι τουτο.
    4. Ρηγας Φερραιος ειναι το ψευδωνυμο που χρησιμοποιω για να γραφω εδω. Ειναι ενας φορος τιμης για τον ηρωα αυτον.

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ Ρήγας Φερραιος 12/11/2011 00:02:25

      Μπορείς να μου πεις που διαβάσω τις προτάσεις των αριστεροτέτοιων, δυο εβδομάδες τώρα;

      ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΑΤΕΒΑΣΕΣ ΣΕΝΤΟΝΙ;!
      (χ)άϊντε, (χ)άϊντε!!!

      • Ρήγας Φερραιος avatar
        Ρήγας Φερραιος @ Σταύρος 12/11/2011 00:26:02

        Σε ρώτησα για τις προτάσεις της Αριστεράς γιατί σε βλέπω να είσαι επί παντός επιστητού.
        Της “δεξιάς’ τουλάχιστον!

        EXOYME ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ;;;

      • Σταύρος avatar
        Σταύρος @ Σταύρος 12/11/2011 00:59:58

        "μην διαφωνείς με έναν ηλίθιο.θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει εκ πείρας"!
        Αυτός καλά το έθεσε.
        Εγώ την πατάω συνέχεια!

        Κοιτάτε ρε κάτι άτομα που θέλουν να το "παίξουν" σχολιαστές του antinews!
        Σε ΛΟΓΟΚΡΙΝΑ εγώ πουθενά;
        Σου όρισα τι θα πεις και πως;
        Σου έκοψα μέρος των γραπτών σου;
        Πες μου δεν ξέρω και τελείωνε.
        Τι κάθεσαι και μου τσαμπουνάς βραδιάτικο;!

  45. Ρήγας Φερραιος avatar
    Ρήγας Φερραιος 12/11/2011 00:14:43

    Σου απαντησα. Δεν ειμαι αριστερος, οποτε λαθος πορτα κτυπας...δεν το καταλαβαινεις;;;
    Επισης απαντησα σε παλαιοτερο ερωτημα σου....το ξεχασες...πριν δυο μερες ηταν

  46. Σταύρος avatar
    Σταύρος 12/11/2011 00:20:49

    Σε ρώτησα για τις προτάσεις της Αριστεράς γιατί σε βλέπω να είσαι επί παντός επιστητού.
    Της "δεξιάς' τουλάχιστον!

    Δεν θυμάμαι την ερώτηση για να θυμηθώ που και τι μου απάντησες.
    Έχουμε ΙΜΟ μερικές μέρες τώρα και τρέχουμε!

  47. Ρήγας Φερραιος. avatar
    Ρήγας Φερραιος. 12/11/2011 00:21:06

    Ο Κώστας Καραμανλής που κολλάει; Με ποιων τις πράξεις συγκρίνεις τις δικές του;
    Τον απεκαλεσαν κουρασμενο...τον χειροτερο ολων...και τωρα μας λενε να γυρισουμε στα επιπεδα του 2009!!!!
    Οσο για νεα μετρα....ας μην παιζουμε με τις λεξεις....αν ελθουν ζητω που καηκαμε φιλε μου