#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/03/2011 22:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κυβέρνηση σκορποχώρι



Όλη αυτή η υπόθεση με τους μετανάστες απεργούς πείνας στο Μέγαρο Υπατία, ξεκίνησε σαν φαρσοκωμωδία και κινδυνεύει να εξελιχθεί σε δράμα με απρόβλεπτες συνέπειες. Η νέα άρνηση των μεταναστών να φύγουν από το Μέγαρο και να μεταφερθούν όλοι στα νοσοκομεία, παρά τη συμβιβαστική πρόταση που έκανε η κυβέρνηση, οδηγεί σε επικίνδυνες ατραπούς.

Κατ’ αρχάς, εδώ και 40 ημέρες η κυβέρνηση απλά βλέπει να εξελίσσεται ένα γεγονός χωρίς να κάνει απολύτως τίποτε. Όμηρος των αποφάσεων, όχι των μεταναστών αλλά των καθοδηγητών τους, περιμένει μήπως και φύγουν μόνοι τους. Από το λάθος της Νομικής στο λάθος της Υπατίας.

Από την άλλη η κατάσταση των απεργών είναι πολύ άσχημη και όσο πάει και γίνεται χειρότερη. Το ζήτημα είναι ποιοι τους παρακινούν να συνεχίσουν. Διότι κάποιες πληροφορίες λένε ότι αλληλέγγυοι και μη επιθυμούν διακαώς να υπάρξει νεκρός στην Υπατία ώστε να δημιουργηθούν αναταραχές στην Αθήνα και να στηθούν νέα Δεκεμβριανά. Διότι όταν τους δίνεις ένα χρόνο ανοχή ουσιαστικά είναι σα να τους λες να μαζέψουν τα ένσημα και να πάρουν κάρτα μόνιμης παραμονής. Επομένως, ποιοι είναι εκείνοι που παίζουν παιχνίδι στις πλάτες των μεταναστών; Ποιοι αφού τους έφεραν από την Κρήτη, δημιούργησαν θέμα με τη Νομική και τώρα τους οδηγούν σαν πρόβατα στη σφαγή για μικροκομματικά οφέλη;

Και τι κάνει η κυβέρνηση από το να τσακώνονται οι υπουργοί μεταξύ τους;

Η χθεσινή δήλωση Βενιζέλου ότι θα ασκήσει πίεση σε συναδέλφους του, για να μη χαθεί ανθρώπινη ζωή προκάλεσε την έντονη αντίδραση Ραγκούση, ο οποίος αργά χθες βράδυ κάλεσε τον υπουργό Άμυνας να διευκρινίσει εάν προτείνει τη νομιμοποίηση παράνομων μεταναστών. Ο Κυβερνητικός Εκπρόσωπος αναγκάστηκε να εκδώσει μετά τα μεσάνυχτα ανακοίνωση, για να στείλει έτσι σήμα εκεχειρίας, ενώ σήμερα το πρωί ο πρωθυπουργός παρενέβη υποτίθεται κατευναστικά, ενώ στην πραγματικότητα οι πληροφορίες λένε ότι η σύγκρουση των δύο κορυφαίων υπουργών διευκολύνει τα σχέδιά του για ανασχηματισμό.

Ο εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας Γιάννης Μιχελάκης, σχετικά με τη σύγκρουση Ραγκούση – Βενιζέλου, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Τα όσα τραγελαφικά συνέβησαν χθες, δεν αφήνουν περιθώρια αμφιβολιών. Επιβεβαιώνουν ότι η κυβέρνηση είναι σκορποχώρι.

Ο Πρωθυπουργός, σε μια κρίσιμη για τη χώρα στιγμή, αντί να συντονίζει και να καθοδηγεί, γίνεται…”κυανόκρανος” ανάμεσα σε αντιμαχόμενους υπουργούς.

Και ο Εκπρόσωπός του, έφτασε στο σημείο, μέσα στα μαύρα μεσάνυχτα, να πανηγυρίζει, με τις συνήθεις πια “ανακοινώσεις της πιτζάμας”, για την επίτευξη… ενδοκυβερνητικής εκεχειρίας.

Μετά τα φαινόμενα ασυνεννοησίας και αποσυντονισμού, η κυβέρνηση εκπέμπει τώρα εικόνα αποσύνθεσης».

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/03/2011 14:58:36

    Μα δεν πηρε θεση...

    ΠΠ

    • factorx avatar
      factorx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/03/2011 15:05:18

      οι κυανόκρανοι δεν παίρνουν θεση....μονο το ξυλο τρωνε

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ factorx 04/03/2011 15:34:17

        οι πρασινοκρανοι περισσοτερο !!!

        ΠΠ

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ factorx 04/03/2011 23:04:44

        !!!!

  2. spiros avatar
    spiros 04/03/2011 15:11:06

    Προορίζεται για τον ΟΗΕ

  3. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 04/03/2011 18:28:52

    Θα έχει & προϋπηρεσία!!!

    • αναξίμανδρος avatar
      αναξίμανδρος @ αλλήθωρος 04/03/2011 23:19:22

      ...στις φάπες

  4. aris. A avatar
    aris. A 04/03/2011 23:26:15

    Καλά στην περίπτωση των λαθρομεταναστών ναυάγησε η περίφημη ικανότητα κυβερνησιμότητας του Πασόκ που όλα τα σφάζουν όλα τα μαχαιρώνουν.

    Αν προσέξει κάποιος τις δημοσκοπήσεις η ταχύτητα πτώσης του Πασόκ ξεκίνησε μετά την Νομική.

    Καλά αυτή η ρημάδα η αιώνια ανύπαρκτη ελληνική δικαιοσύνη τι κάνει.

    Πως επιτρέπεται το νταβατζηλίκι κάποιον σε βάρος των λαθρομεταναστών.

  5. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 04/03/2011 23:32:01

    Και γιατι ακριβως φοβαται το κρατος τα νεα Δεκεμβριανα;Αστυνομια δεν εχει;
    Kαι αν ξεσηκωθουν αλλοδαποι στρατος δεν υπαρχει;

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ψυχραιμια 05/03/2011 08:46:16

      Όπως το είπε ο... Μάνος, ε;

  6. sawas avatar
    sawas 04/03/2011 23:52:34

    Το ΠΑΣΟΚ είναι σκορποχώρι.........οκ!
    Η πρόταση της ΝΔ για το συγκεκριμένο ζήτημα ποια είναι?

  7. man8os avatar
    man8os 05/03/2011 00:30:11

    Παιδες μην παιζεται με την φωτια!
    Καντε κατι να αδειασει η Υπατια. Και αποσοβηστε το ενδεχομενο να τεθουν οι ζωες χιλιαδων Ελληνων του κεντρου και των πολυ κοντινων προαστιων σε κινδυνο.

    • man8os avatar
      man8os @ man8os 05/03/2011 00:30:36

      Αναφορικα και για την κυβερνηση και την ΝΔ.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ man8os 05/03/2011 07:42:54

      Kανεις λαθος.Αν αρχισουμε να φοβομαστε και τους μεταναστες το εχουμε χασει το παιγνιδι.Αυτοι πρεπει να φοβουνται.
      Αν θελουν ας κανουν εξεγερση.Καλυτερα τωρα παρα αργοτερα.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ ψυχραιμια 05/03/2011 08:48:29

        Δεν διαφωνώ. Αλλά τα περί στρατού, που έλεγε και ο Μάνος στα δεκεμβριανά, ας τα αφήσουμε καλύτερα κατά μέρος. Δεν είναι να παίζει κανείς με τέτοια.

  8. an.vorinos avatar
    an.vorinos 05/03/2011 10:03:27

    Στρατος για αυτου του ειδους αποστολη η αλλου ειδους διατιθεται?

  9. anonymous avatar
    anonymous 05/03/2011 10:35:09

    απο το μπλογκ της γνωστης κυριας που φορεσε γυαλακια,τα γυαλακια καποτε συμβολιζαν το μελετηρο μαθητη,το διανοουμενο,τον ανθρωπο που ολη μερα ειναι σκυμμενος πανω στα βιβλια
    (στην εποχη που οι φακοι επαφης και το λειζερ εχουν λυσει τα οπτικα προβληματα των ανθρωπων,τα γυαλακια ειναι το σημα κατατεθεν των λαμογιων και των ημιμαθων,που υποδυονται τους ειδημονες)

    απειλει η κυρια
    Το ΠΑΣΟΚ από την πρώτη μέρα που ανέλαβε την εξουσία επέδειξε ένα διαφορετικό πρόσωπο έναντι στο μετανάστη. Σε επίπεδο νομοθεσίας , το μεταναστευτικό/προσφυγικό διανύει την καλύτερη περίοδο στην ιστορία της Ελλάδας.
    Πλέον, οφείλουν να ενδώσουν στα αιτήματα των απεργών πείνας. Οφείλουν να προστατεύσουν τις ζωές των ανθρώπων αυτών που το μόνο που στην πραγματικότητα διεκδικούν είναι να τους δώσει το κράτος μια κάποια σημασία

    Διότι είναι προφανές ότι εάν συμβεί το μοιραίο, εάν χάσει τη ζωή του κάποιος από τους απεργούς πείνας, θα ξανακαεί η Αθήνα και όχι μόνο – είναι σίγουρο ότι θα λειτουργήσει ως ντόμινο εξεγέρσεων από Παρίσι ως Λονδίνο και Βερολίνο.
    Θα γίνει ο δικός μας Mohamed Bouazizi. (Διότι στις δυτικές δημοκρατίες , από όσο γνωρίζω, ουδείς πεθαίνει σε απεργία πείνας.)
    Κι όλα αυτά θα συμβούν επειδή κάποιος υπουργός επιθυμεί να επιδείξει σκληρό πρόσωπο. Με ποια νομιμοποίηση, άραγε;

  10. god avatar
    god 05/03/2011 10:56:58

    Γιατι σας κανει εντυπωση η Υπατια? Εχουν ετοιμη τη λυση και δημιουργουν το προβλημα.
    Ασχετο αλλα πιστευει κανεις οτι θα φυγουν εστω και μερος απο τα εκατομυρια των λαθρομεταναστων?