14/10/2009 20:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κυβέρνηση: πρώτα το όνομα



«Η έναρξη ενταξιακών διαπραγματεύσεων είναι αποκλειστική αρμοδιότητα των κρατών - μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, άρα και της Ελλάδας», επανέλαβε ο αναπληρωτής υπουργός Εξωτερικών Δημήτρης Δρούτσας, με αφορμή την έκθεση της Επιτροπής για την ΠΓΔΜ.

Ο κ. Δρούτσας τόνισε εκ νέου πως προϋπόθεση της ένταξης της ΠΓΔΜ στην ΕΕ είναι η επίλυση του θέματος της ονομασίας. «Σε αυτό το θέμα η θέση της Ελλάδας είναι γνωστή, είναι ξεκάθαρη. Η εθνική κόκκινη γραμμή, είναι ξεκάθαρη και γνωστή», τόνισε χαρακτηριστικά.

Σημείωσε επίσης ότι «η βούληση της Ελλάδας είναι να προωθήσει δυναμικά την ευρωπαϊκή πορεία, την ενταξιακή πορεία όλων των χωρών της Νοτιοανατολικής Ευρώπης. Σε αυτό το πλαίσιο η Ελλάδα, η ελληνική Κυβέρνηση έχει ήδη δείξει πολύ σημαντικά δείγματα γραφής και έχει ήδη κάνει και μια πολύ συγκεκριμένη πρόταση από τον ίδιο τον Πρωθυπουργό για μια ημερομηνία - ορόσημο το 2014».

«Σε αυτή την πορεία προϋπόθεση είναι, όλες οι χώρες να προετοιμαστούν αποτελεσματικά και να εκπληρώσουν τα απαραίτητα κριτήρια», πρόσθεσε.

Αναφορικά με τις εκθέσεις προόδου που παρουσίασε η Επιτροπή, ο κ. Δρούτσας επεσήμανε ότι «η κυβέρνηση έχει αναλάβει μόλις πριν από λίγες ημέρες και από την πρώτη στιγμή εργαστήκαμε για να βελτιώσουμε αυτές τις εκθέσεις προόδου. Ως ένα σημείο και στα πιο κρίσιμα σημεία για την Ελλάδα, νομίζω πετύχαμε αυτή τη βελτίωση».

Οι δηλώσεις του αναπληρωτή υπουργού Εξωτερικών έγιναν αφού ολοκληρώθηκε σύσκεψη υπό τον πρωθυπουργό ενόψει της επίσκεψης που θα πραγματοποιήσει στην Κύπρο την επόμενη Δευτέρα.

Η πρώτη αυτή επίσημη επίσκεψη του Πρωθυπουργού έχει, όπως ανέφερε, ιδιαίτερο συμβολικό χαρακτήρα, αλλά και ουσία, «μέσα στο πνεύμα των δεσμεύσεων της κυβέρνησης να έρθει και πάλι δίπλα στην Κύπρο, δίπλα στον κυπριακό λαό».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 14/10/2009 20:38:12

    Σου λείπει ο Γιακουμάτος ωρέ προφήτη;

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Strange Attractor 14/10/2009 20:42:02

      Τρελλός είσαι Strange; Κι αυτός βαψομαλλιάς είναι. Άσε που βγήκε Ντοράκι.
      Αλλά δεν ξέρεις το καλό : το 74 ήταν να πάει με τον Ανδρέα. Αλλά "χάλασε".

  2. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 14/10/2009 20:41:30

    Χμμ, υπήρχαν κάτι φήμες και για κάποιους προηγούμενους τοιούτους, σε πολύ πολύ υψηλές θέσεις.

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/10/2009 20:48:18

    Βρε Προφήτη, ο τύπος είναι 40άρης, Κύπριος, μοιάζει κολλητός του ΓΑΠ, μιλάει Ρωσικα Γερμανικά Γαλλικά και Αγγλικά (θα μου πεις όλοι οι Κύπριοι μιλούν Γαλλικά), έχει κάνει χρόνο στην Αυστρία, ακόμα και αν τον μισείς, δεν νομίζεις ότι τα παραλές αρνητικά για αυτόν; Κανένας στο αδερφάτο δεν τον αναγνωρίζει ως αδερφή ψυχή... πως κολλάει το που...φ...ος; Ή πας πασόκος που...φ...ος;

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ archaeopteryx 14/10/2009 21:58:08

      Αρχαίε, η αναφορά δεν έχει να κάνει με σεξουαλική προτίμηση αλλά με εμφανισιακή αποτίμηση.
      Δε λέγαν στο χωριό σου "κόψε μάπα και βγάλε συμπέρασμα";
      Εσύ, θα τον προσλάμβανες στο γραφείο σου;

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Προφήτης 15/10/2009 01:02:12

        Η φωτό δεν είναι κολακευτική, αλλά είμαι σίγουρος ότι έχει καλύτερες. Από τον ...Γιακουμάτο σίγουρα καλύτερος. Και δεν ξέρω αν το πρόσεξες, με εξαίρεση την Λούκα, όλοι τους είναι αδύνατοι.

        • Προφήτης avatar
          Προφήτης @ archaeopteryx 15/10/2009 01:52:29

          Τρέχουν πίσω από το ποδήλατο του αρχηγού.
          Ή κωπηλατούν πίσω από το κανώ.
          Διάλεξε εκδοχή.
          Αρχαίε, και φυσιογνωμιστής : άνθρωπος που η γωνία των χειλιών πηγαίνει προς τα κάτω είναι κακός.
          Πρόσεξε τον.

    • Βελισσάριος avatar
      Βελισσάριος @ archaeopteryx 15/10/2009 09:53:27

      Ο Δρούτσας δεν είναι Κύπριος αλλά Ελλαδίτης (πατέρας έλλαδίτης και μητέρα αυστριακή).

      Η σύγχυση προέρχεται από το γεγονός ότι γεννήθηκε στη Λευκωσία κατά τη διάρκεια της εκεί θητείας του (διπλωμάτη) πατέρα του.

  4. crunch avatar
    crunch 14/10/2009 20:54:32

    Με τον αντρέα; Αφου ήταν γνωστός..βασιλικός! τον αντρέα τον ρωτήσατε..;

  5. Σπύρος avatar
    Σπύρος 14/10/2009 22:06:15

    Βρεττανός Υπατος Αρμοστής στην Ινδία ειναι ο κύριος τής φωτογραφίας??

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Σπύρος 14/10/2009 22:37:47

      Τώρα που το λες, πιο πολυ με Ινδό House Boy μου μοιάζει...

  6. Orestios avatar
    Orestios 14/10/2009 22:23:31

    Στις ταρζανιές πρώτη η κυβέρνηση. Η συνθήκη της Λισσαβώνας τί λέει για την είσοδο των νέων μελών? Θα ισχύουν οι λεπτές κόκκινες γραμμές ή θα λεπτίνουν τόσο πολύ που δεν θα φαίνονται πιά?

  7. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 14/10/2009 22:42:23

    Τι του κάναμε ?

  8. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 15/10/2009 01:42:41

    Εξαιρούνται επίσης για προφανείς λόγους οι Πάγκαλος και Βενιζέλος.