#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/02/2011 02:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κυβέρνηση κατά Τρόικας τα ξημερώματα !!!



Σε μια πρωτοφανή κίνηση ο κυβερνητικός εκπρόσωπος εξέδωσε ανακοίνωση κατά της Τρόικας αρκετή ώρα μετά τα …μεσάνυχτα, θορυβημένη προφανώς από τις έντονες αντιδράσεις υπουργών και βουλευτών του ΠΑΣΟΚ στην χθεσινή συνέντευξη της Τρόικα.

Η δήλωση του κ. Πεταλωτή έχει ως εξής:


Η συμπεριφορά των εκπροσώπων της ΕΕ, του ΔΝΤ και της ΕΚΤ, κατά τη σημερινή τους συνέντευξη, ήταν απαράδεκτη. Τους ζητήσαμε να βοηθήσουν και τιμάμε στο ακέραιο τις δεσμεύσεις μας. Δεν ζητήσαμε όμως από κανέναν να παρεμβαίνει στα εσωτερικά της χώρας. Θα πρέπει όλοι να αντιληφθούν τον ρόλο τους. Και αυτό θα το καταστήσουμε σαφές σε όλους τους εταίρους μας.

Έχουμε ανάγκη αλλά έχουμε και όρια. Και τα όρια της αξιοπρέπειάς μας δεν τα διαπραγματευόμαστε με κανέναν. Εντολές παίρνουμε μόνο από τον ελληνικό λαό.

Ακόμη, η κυβέρνηση επανειλημμένως έχει τοποθετηθεί για την ανάγκη αξιοποίησης της ακίνητης περιουσίας του Δημοσίου, με όρους διαφάνειας, ώστε αυτή να συνεισφέρει στην ανάπτυξη αλλά και στη μείωση του δημόσιου χρέους. Επ' αυτού έχουν γίνει επίσημες ανακοινώσεις καθώς και λεπτομερής σχεδιασμός σε βάθος πολλών ετών. Είναι προφανές βέβαια ότι η αξιοποίηση της ακίνητης περιουσίας του Δημοσίου σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει εκποίηση δημόσιας γης. Εξ ίσου προφανές είναι ότι για τη λήψη αυτών των αποφάσεων μόνη αρμόδια είναι η ελληνική κυβέρνηση.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 12/02/2011 02:49:06

    Πάμε για εκλογές de facto

    • man8os avatar
      man8os @ Orestios 12/02/2011 10:33:50

      Πριν 7 μερες ελεγε οτι θα εξαντλησει την τετραετια. Επισης δεν εχει κανενα καλο νεο να ανακοινωσει. Εκει που προεξοφλουσε καλα νεα του ηρθαν ασχημα...

  2. Orestios avatar
    Orestios 12/02/2011 02:51:44

    To GAP έλεγε πως δεν υπάρχει πρόβλημα με την μείωση της Εθνικής Κυριαρχίας.
    Θα κρατήσει την ΒΑΣΙΚΗ και θα πετάξει την περισσευούμενη.
    Τί άλλαξε?

    Άναψαν τις μηχανές στα ελικόπτερα?

  3. Factorx avatar
    Factorx 12/02/2011 02:57:02

    Ορέστιε, είμαι κουρασμένος και δεν σκέφτομαι καθαρά, αλλά λες να ήταν όλα στημένα; Να βγάλει δηλαδή η Τρόικα τον ΓΑΠ σε θέση σεντερ φορ να σκοράρει στις εκλογές παίζοντας το ότι κάνει και ...αντίσταση;

    • Orestios avatar
      Orestios @ Factorx 12/02/2011 03:05:35

      Φάνηκε από το δελτίο του μέγκα αυτό.
      Στημένο κόλπο και καλά να φανεί το GAP δυναμικό.
      Όμως είναι για τον πυρήνα των φανατικών του αυτές οι ανακοινώσεις.
      Το τί βρίσιμο τρώει η κυβέρνηση από τους Έλληνες είναι αδιανόητο.
      Και αυτό το ξέρουν οι "γλάστες" που λένε πως δεν ήξεραν ή δεν άκουσαν όταν ψήφιζαν το μνημόνιο προσπαθόντας να πετάξουν από πάνω τους τη λέρα του προδότη.

      • Green St avatar
        Green St @ Orestios 12/02/2011 03:56:38

        Δεν νομίζω Ορέστιε. Το πιο πιθανό είναι ότι κάνουν τους τσάμπα μάγκες. Αν ήταν όπως τα λες γιατί να βγεί στις 2 τα ξημερώματα να κάνει δηλώσεις;;;
        Που ήταν όλη την ημέρα σήμερα;;;

        • Orestios avatar
          Orestios @ Green St 12/02/2011 13:33:16

          Στον Σχοινιά για ποδηλατάδα, μπανάκι και χαβαλέ με τους νεόπτωχους που δημιούργησε.

      • Βούρδουλας avatar
        Βούρδουλας @ Orestios 12/02/2011 08:26:00

        Ανακοίνωση στα μαύρα μεσάνυχτα, μισή σχεδόν μέρα μετά τις δηλώσεις του κανονικού πρωθυπουργού Τόμσεν, δεν είναι με τίποτε στα υπέρ.

        Θα φαινόταν πως κάνει αντίσταση το ανδρείκελο αν έβγαινε κατευθείαν το μεσημέρι και τους τα έχωνε. Ετσι όπως έγινε, να τρέχουν τελευταίοι και καταϊδρωμένοι, φαίνεται πως έχει κάτω από πίεση και θα φέρει αντίθετα αποτελέσματα .

        Εκείνο το παραπούλι ο υπουργός οικονομικών που τον αφορά το θέμα, που χάθηκε ο λαδοπόντικας ? σε ποιο λαγούμι εξαφανίστηκε ?

        * Αν όντως ο μονοκύτταρος εγκέφαλος που παριστάνει τον πρωθυπουργό μίλησε για 'Βασικά κυριαρχικά δικαιώματα΄, αυτό πρέπει να το αναδείξετε άμεσα. Να μας πει τι θεωρεί ο τιτάνας της εξυπνάδας 'βασικά' γιατί προσωπικά τον θεωρώ ανίκανο να ξεχωρίσει τον ελέφαντα από τη μύγα. Να μας πει επίσης ποιος του έδωσε το δικαίωμα να παραχωρεί τα μη βασικά και να πολεμάει για τα βασικά, όποια και αν τέλος πάντων θεωρεί το παιδί της μάνας του βασικά.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Factorx 12/02/2011 03:07:17

      Η κυβέρνηση είναι σε ελεύθερη πτώση και προσπαθεί να περισώσει τους φανατικούς της.

    • nestor avatar
      nestor @ Factorx 12/02/2011 03:57:41

      ετσι ειναι

      ενω ο κακος Σαμαρας θελει να τα πουλησουμε ολα.
      ετρεξε και ο Σταικουρας να φαει το τυρι...

      • zackii avatar
        zackii @ nestor 12/02/2011 07:05:22

        Τα γνωστά ΠΑΣΟΚικά κόλπα. Δυστυχώς όμως οι ηλίθιοι θα τσιμπήσουν από το ΓΑΠ-ΤΣΕ

      • man8os avatar
        man8os @ nestor 12/02/2011 10:36:10

        Οντως. Ο Σταικουρας επρεπε να περιμενει.
        Αλλα χτες και εμεις δεν διερωτομασταν για ποιο λογο πηρε αυτη τη σταση το Μεγκα.
        Ποιος θα μπορουσε να καταλαβει οτι ηταν κολπο? Ολοι ξεγελαστηκαν....

    • trans avatar
      trans @ Factorx 12/02/2011 14:25:41

      Έτσι είναι

  4. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 12/02/2011 03:05:11

    Λέγεται από σοβαρές πηγές ότι η "κυβέρνηση" θα βάλει την Πετρούλα να μαστιγώσει τον Τόμσεν.

  5. Apollonios avatar
    Apollonios 12/02/2011 03:33:16

    " Εντολές παίρνουμε μόνο από τον ελληνικό λαό "
    Τι σας λέει αυτό? Μήπως μια δικαιολογία για εκλογές?

    • Orestios avatar
      Orestios @ Apollonios 12/02/2011 03:41:44

      Oh yes!

  6. On Press avatar
    On Press 12/02/2011 03:47:57

    Μάλλον στημένο ήταν το όλο σκηνικό για να καθησυχάσουν τον κοσμο και να αποφύγουν την κατακραυγή της κοινωνίας, αφου ξέρουμε το Πασοκ είναι μανούλα σε αυτα τα πράγματα αυτοί έχουν διδάξει πρώτοι αυτές τις πρακτικές.

    Αλλα σιγά ρε παιδια μην σχιστει κανένα ¨καλσον¨, καλα πως έφυγαν οι τροϊκανοι γιατί θα έτρωγαν πολυ ξύλο απο τον Πεταλωτή, δεν το είδατε πως είναι ...... Εγω πάντως δεν θα τον προσλάμβανα ούτε για βοηθό σε περίπτερο.
    Αυτα τα έχει προσυμφωνησει και προσυπογραψει ο ΓΑΠ και η κατοχικη κυβέρνηση του και τα υπολοιπα είναι για εσωτερική κατανάλωση.

  7. neotera avatar
    neotera 12/02/2011 06:04:30

    Πέρα από τις εκλογές που ειναι αδιάφορες γιατί γίνονται για να τις κερδίσει ο γιωργάκης να νομιμοποιηθεί η συνέχεια του εγκλήματος... Με το μεταμεσονύχτιο αιφνιδιασμό,

    Ανεβάζουν (μελο)δραματικά σε γνωση όλων ιθαγενών το ξεπούλημα δημόσιας περιουσίας σε επίπεδο 50 δις, έθεσαν και ζήτημα μνημείων...

  8. ΚΑΤΕΡΙΝΑ avatar
    ΚΑΤΕΡΙΝΑ 12/02/2011 06:11:50

    Oι πουλημενοι νομιζουν οτι θα εξαπατησουν τον λαο πάλι;Είναι μακριά νυχτωμένοι άν το πιστεύουν.Σε λίγο δεν θα ξέρουν που να κρυφτουν.

  9. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 12/02/2011 07:32:01

    Άρχισαν τα όργανα των εκλογών.
    Το δίλλημα που θα τεθεί είναι σίγουρα ή μ'εμας που σώσαμε την Ελλάδα ή μ'αυτούς που την καταστρέψανε.Απλά τώρα κάνουν τους μάγκες για να μην δείχνουν εντελώς υποτακτικοί.

    • Apollonios avatar
      Apollonios @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 12/02/2011 14:43:13

      Έτσι, έτσι.......!

  10. Κρητικός avatar
    Κρητικός 12/02/2011 07:38:25

    Σχεδιασμένη κίνηση 100% για να πάρει τα "πανω"του το παιδί από την Μινεσότα και να βαπτιστεί πάλι στην συνείδηση του "λαού" πατριώτης.
    Στο βάθος μάλλον οι εκλογές.

  11. kiki avatar
    kiki 12/02/2011 07:57:41

    @ Φακτορα,
    παλαιοτερος, ακουγοντας την δηλωση του βουτυρομπεμπε, τα ξημερωματα , ανεκραξε Παμε για εκλογες.

  12. juliet avatar
    juliet 12/02/2011 07:59:01

    εχετε σκεφτει το σενάριο να ξαναεκλέγει;;;;;;

    • ΕΛΛΑΣ avatar
      ΕΛΛΑΣ @ juliet 12/02/2011 09:16:34

      ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΩΔΕΚΑ ΑΠΟΣΤΟΛΟΙ.ΤΙ ΣΚΕΨΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ?

  13. Tem avatar
    Tem 12/02/2011 08:53:57

    πολύ σκληρός αυτός ο Πεταλωτής.......
    Αν , όπως πιθανολογείται , η μεταμεσονύκτια δήλωσή του σηματοδοτεί την έναρξη προεκλογικής περιόδου, ας φανούμε επιτέλους σκληροί απέναντι στην κυβέρνηση των σκισμένων καλσόν. Καληνύχτα Τζέφρυ & co......

    • Κρης avatar
      Κρης @ Tem 12/02/2011 09:16:02

      Μα είναι ''σκληρός΄'' τώρα πιά
      ως επίτημο μέλος των Ειδικών Δυνάμεων !!! Πρασινοσκούφης γαρ.

      βίντεο και φωτορεπορτάζ
      http://hellas-orthodoxy.blogspot.com/2010/12/blog-post_29.html

      Ω τι Όνειδος

  14. ΕΛΛΑΣ avatar
    ΕΛΛΑΣ 12/02/2011 09:13:39

    ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΚΙΟΛΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΟΥ 2009 ΠΗΡΑΝΕ ΕΝΤΟΛΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΑΟ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΟΥΝΕ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ?ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΜΝΗΜΟΝΙΟ.ΚΗΔΕΙΑ ΚΑΙ ....ΜΝΗΜΟΣΥΝΟ ΜΑΖΙ ΗΤΑΝ.

  15. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 12/02/2011 09:14:26

    Το παιχνίδι ήταν από την αρχή καλοστημένο, με αποτέλεσμα προκαθορισμένο, που ήταν να ξεπουληθεί η Ελλάδα.
    Είχαν βρει τον «εφιάλτη» που θα έκανε τη βρωμοδουλειά, στο πρόσωπο του ψηλού παιδιού από τη Μινεσότα- που λέει εξαιρετικά πετυχημένα και ο Φαήλος- καθώς και τους πρόθυμους τους επωνομαζόμενους και εξαπτέρυγα, για να βάλουν πλάτη στον "τελικό" του περυσινού Μαΐου.
    Τώρα ψάχνουν για συνενόχους και αυτή την εξέλιξη, μόνον εκλογές θα τους την εξασφαλίσουν. Το φετινό αποτέλεσμα θα είναι "ισοπαλία", δηλαδή θα μεθοδεύσουν κυβέρνηση «εθνικής συνενοχής», για να μη σηκώνουν μόνοι τους το βάρος της λαϊκής κατακραυγής.
    Την έναρξη του νέου κάλπικου παιχνιδιού, «σφύριξε» χθες ο μνημονιακός υπουργός και εκπρόσωπος του νομπελίστα της ψευτιάς.
    Καλά θα κάνουν να ψάξουν να βρουν και τον τρόπο διαφυγής τους από τη χώρα!

  16. The Saint avatar
    The Saint 12/02/2011 09:24:20

    EAN ξαναεκλεγεί, εγώ σταματώ να σχολιάζω πλέον, "εγκαταλείπω το πλοίο" και εύχομαι σε όλους σας ότι καλυτερο. Να προσέχετε τους εαυτούς σας, την οικογένειά σας, και όσο γιά την πατριδα.... "πάλι με χρόνια με καιρούς, πάλι δική μας θα είναι", όταν πλέον θα έχουν πεθάνει όλοι αυτοί που θα την έχουν βουλιάξει, και αφού θα την έχουν στεγνώσει απο τον φυσικό της πλούτο οι μασόνοι-εβραίοσιωνιστές, και θα έχουν φύγει...
    Χαίρετε...

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ The Saint 12/02/2011 09:38:44

      Αγγλία στον ξάδερφο, Νορβηγία με την αδερφή μου ή με έναν παλαβιάρη κολλητό προς Κατάρ? Τι προτείνεις? Από προσόντα είμαι Μηχ. Μηχανικός Πολυτεχνείου.

  17. Jimesto avatar
    Jimesto 12/02/2011 09:25:06

    30 χρόνια κοροϊδεύουν τον λαό και επανεξελέγονται πανηγυρικά! Γιατί όχι και πάλι; Το 50% του λαού κοιμάται.(είμαι επιεικής)

    • θπ avatar
      θπ @ Jimesto 12/02/2011 11:40:32

      να 'ναι καλά ο χοντρός που έχ##ε την ευκαιρία (του)

  18. Κάποιος avatar
    Κάποιος 12/02/2011 09:34:44

    Το ΠΑΣΟΚ σε διπλό ρόλο κυβέρνησης, αξιωματικής αντιπολίτευσης στον εαυτό του.
    Αν πάει σε εκλογές αυτήν την στιγμή, αντίο ζωή!

  19. Καππαδόκης avatar
    Καππαδόκης 12/02/2011 09:38:32

    Τώρα που το ξανασκέφτομαι η ανακοίνωση είναι "σικέ".
    Α. Την βγάζουμε στις 2 το πρωΐ για νά έχει δραματικό χαρακτήρα και να την "παίξουν" τα πρωϊνάδικα του Σαββάτου. Γιατί δεν την έβγαλαν σήμερα το πρωΐ;
    Β. Ηρωποιούμε τον ΓΑΠ σαν τον υπερασπιστή του λαού απέναντι σε αυτά που ζητά η Τρόϊκα αφού βέβαια πρώτα τα συμφώνησε. Γιατί ποιος αφελής πιστεύει ότι η Τρόϊκα ανακοίνωσε τα περί της εκποίησης της περιουσίας των 50 δις χωρίς πρώτα να το έχει συμφωνήσει με την Κυβέρνηση; Δηλαδή η Κυβέρνηση από την συνέντευξη τύπου το έμαθε;
    Γ. Καλομελέτα τις εκλογές και έρχονται."Εντολές παίρνουμε μόνο από τον Ελληνικό λαό". Πώς; Μέσα από τις κάλπες;
    Ο ήρωας αγωνιστής ΓΑΠ, ο κυματοθραύστης των επιθυμιών της Τρόϊκας θα μας οδηγήσει στις κάλπες για να αναβαπτισθεί και να συνεχίσει ανανεωμένος την επόμενη φάση. Πως θα πάει στις εκλογές; Σαν "yes man' η σαν "Κολοκοτρώνης";
    Καλό το παραμύθι που στήθηκε εκεί στην Ιπποκράτους αλλά πια μεγαλώσαμε και μπορούμε να τρώμε το φαΐ μας χωρίς να μας χρειάζονται τα παραμύθια..

    • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
      ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ Καππαδόκης 12/02/2011 09:42:12

      Θα πάει σε εκλογές σαν Κολοκοτρώνης αλλά σε Σκαϊ έκδοση(φούστα κλαρωτή).

    • ΕΛΛΑΣ avatar
      ΕΛΛΑΣ @ Καππαδόκης 12/02/2011 09:48:46

      ΣΩΣΤΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

  20. antonis avatar
    antonis 12/02/2011 09:39:30

    Mας δουλεύει ο κ. Πεταλωτής και το ΠΑΣΟΚ..
    Για δείτε τι είπε ο Deroose στην συνέντευξη τύπου:
    "Η κυβέρνηση έχει έτοιμη την λίστα του ξεπουλήματος..."
    http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2011/02/blog-post_12.html

  21. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 12/02/2011 09:43:59

    Να δείτε που θα ζήσουμε ξανά και μέρες 80' και το "έξω οι βάσεις του θανάτου".

  22. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 12/02/2011 10:00:22

    Τι ώρα θα ακούσουμε τις δηλώσεις της αξιότιμης ΝΔ;
    Όταν γίνουν, τι ύφος θα έχουν; Ποιο περιεχόμενο;
    Μήπως θα αποπνέουν μια αύρα πολιτικής ευγένειας; Ή μήπως θα είναι νερόβραστες και θα ακολουθούν το ξύλινο πολιτικό λόγο; Ή μήπως θα βρίσκονται στη γραμμή της πολιτικής "ορθότητας"; Θα είναι μια από τα ίδια;
    Θα αγγίξουν την ψυχή της πατριωτικής δεξιάς; Θα φθάσουν στον απλό λαό;
    Θα ταρακουνήσουν συνθέμελα τις συνειδήσεις;

    Θα δούμε.......;

    • Καππαδόκης avatar
      Καππαδόκης @ Αρματιστής 12/02/2011 10:09:44

      Εδώ τώρα δεν κρίνεται η ΝΔ αλλά η ανακοίνωση του Πεταλωτή. Δεν σημαίνει φυσικά πως όποιος κατακρίνει τις ενέργειες του ΠΑΣΟΚ συμφωνεί με τον τρόπο που πολιτεύεται η ΝΔ αλλά βάζοντας πάντοτε όλους στο ίδιο τσουβάλι αποδυναμώνουμε την κριτική για συγκεκριμένες πράξεις. Είναι μια τακτική που ανεξάρτητα αν γίνεται ηθελημένα η άθελα στην ουσία εξουδετερώνει τις ένοχες συμπεριφορές.

  23. Tem avatar
    Tem 12/02/2011 10:10:58

    Ελεος πια. Που είναι οι δηλώσεις της ΝΔ. Θα είναι επιτέλους σκληρές ή απλά νερόβραστες ? Θα σκιστεί κανένα καλσόν ?

  24. Stalinikos Raveniotis avatar
    Stalinikos Raveniotis 12/02/2011 10:14:52

    Απαράδεκτη η συμπεριφορά των μελών της Τρόικας στη συνέντευξη που έδωσαν χτες το μεσημέρι σύμφωνα με τον κ. Πεταλωτή. Η στάση τους αποτέλεσε προσβολή της αξιοπρέπειας της κυβέρνησης (αλλά και όλων των Ελλήνων).Και αυτή η κυβέρνηση την αξιοπρέπειά της δεν τη διαπραγματεύεται με κανένα.

    Και ήταν τόσο μεγάλη η προσβολή της αξιοπρέπειας της κυβέρνησης που πήρε μόνο καμιά δεκαριά ώρες στον κ. Πεταλωτή για να αντιδράσει.

    Μπορώ άραγε να ελπίζω ότι αν ποτέ απευθυνθεί κάποιος στον κ. Πεταλωτή και του πει: "Πεταλωτή είσαι πολύ μεγάλος xxxxxxx" τότε το καμάρι του ελληνικού βορρά θα χρειαστεί λιγότερο από έξι ώρες για να αντιδράσει;

  25. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/02/2011 10:22:59

    Στημένο το σκηνικό
    Στημένο και στις εκλογές του 2009
    Στημένο και στο Καστελόριζο
    Στημένο και τώρα.

    Βασικά, ο Ελληνικός λαός έχει μεταλλαχθεί σε πράσινο χυλό που όσο του δίνεις λίγη σύνταξη λίγο αυτοκίνητο και πολλή τηλεόραση , κουνάει το κεφάλι και λέει "ναι καλά, πρέπει" αγνοώντας λεπτομέρειες όποιος "ποιός, γιατί, πώς, πότε"

    Η ΝΔ δίνει την εντύπωση ότι δεν θέλει να εμπλακεί, μπορεί να φωνάζουν ένα δύο, μπορεί να καταψηφίζει καμιά λεπτομέρεια, αλλά και αυτοί το κεφάλι κάτω και Ντόϋτσλαντ ούμπερ άλλες.

    Πρώτα θα αντιδράσουν οι Βέλγοι, και μετά εμείς. Μόνη ελπίδα θα μείνει να μη θέλουν οι Γερμανοί άλλο την διαχείριση, ή να ξεσηκωθούν οι ...Πασόκοι (που όμως βλέπουν τηλεόραση)

  26. Stalinikos Raveniotis avatar
    Stalinikos Raveniotis 12/02/2011 10:24:33

    H ιστορία της Ελλάδος. Η κατάντια ενός Έθνους.

    Από το This is Sparta στο

    Τhis is ΠΑΑΑΑΑΡΤΑ ... όλα

  27. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 12/02/2011 10:27:58

    Προσοχη εκει στην κυβερνηση μην σκισετε κανενα καλσον και ειναι ασυμφορα αυτες τις μερες.

  28. Κάποιος avatar
    Κάποιος 12/02/2011 10:35:59

    Η ΝΔ κάνει politically correct αντιπολίτευση.
    Οχι βέβαια γιατί θέλει να πάρει το βραβείο ήθους, αλλά γιατί οι περισσότεροι βουλευτές της τουλάχιστον ονειρεύονταν εδώ και χρόνια μαζικές ιδιωτικοποιήσεις, περιστολή του δημοσίου τομέα και κατάργηση των συλλογικών συμβάσεων.
    Αφήνουν το ΠΑΣΟΚ, το κυβερνητικό alter ego τους να κάνει την βρώμικη δουλειά και όταν έρθει το πλήρωμα του χρόνου το 2013 ή το 2017, θα ακούσουμε τα γνωστά περί παραλαβής καμένης γης και θα συνεχίσουν από εκεί που σταμάτησε το ΠΑΣΟΚ.
    Εκτος κι αν πιστεύει κανείς ότι, αν και όταν γίνουν κυβέρνηση ο Κούλης, ο Χατζηδάκης,ο Αβραμόπουλος,ο Αρης,ο Τζίμας,ο Ζώης, ο Γιαννόπουλος κ.α, θα αποκαταστήσουν τους μισθούς και τις συντάξεις, θα μειώσουν τα εισητήρια των ΜΜΜ και τα διόδια ,και θα κρατικοποιήσουν όσες δημόσιες επιχειρήσεις θα ιδιωτικοποιήσει οσονούπω το ΠΑΣΟΚ.
    Είναι δυνατόν μέσα σε μια απίστευτη αντικοινωνική, αντιεργασιακή και αντεθνική λαίλαπα, το κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης με νέα ηγεσία να μειοψηφεί στις περιφερειακές εκλογές και να παίρνει σε δημοσκοπήσεις ποσοστά γύρω στο 20% και μείον λίγες μονάδες από το κυβερνόν κόμμα ;

    Πάλι ο κόσμος φταίει σύμφωνα με το παγκάλειο δόγμα ή μήπως κάποιοι στραβά αρμενίζουν ;

    Οσον αφορά τον κ.Σαμαρά, που κατά τ'αλλα είναι ένας αξιοσέβαστος πολιτικός, κάποιος θα πρέπει να τον συμβουλέψει ότι, αν μπορεί και αν θέλει φυσικά έστω και κόντρα στην θέληση κάποιων βουλευτών του, να πατήσει λίγο γκάζι και να μην βγαίνει με τα φώτα νυσταγμένα και βαριά όταν κάνει δηλώσεις και εξαγγελίες.

    Μπορεί να βγει κάποιος και να μου πει, γιατί δεν κάνεις την ίδια κριτική στο ΚΚΕ ή το Σύριζα κτλ;
    Γιατί πολύ απλά αυτά δεν είναι κόμματα εξουσίας παρά μόνο κόμματα διαμαρτυρίας.
    Αν δεν θέλει και δεν μπορεί η αξιωματική αντιπολίτευση να κάνει την δουλειά της, ο άμεσος επόμενος υποψήφιος θα είναι ο ίδιος ο λαός.

    • Apollonios avatar
      Apollonios @ Κάποιος 12/02/2011 14:47:57

      Πές τα "Χρυσόστομε"...!

  29. tasos avatar
    tasos 12/02/2011 10:54:09

    Νομίζω πως τα πράματα είναι απλά. Η τρόικα λέει "πουλήστε τα όλα". Αντιδρούν το... μέγκα και η κυβέρνηση και μετά από "σκληρές μάχες" σώζουν κάτι. Ανακοίνωση: "Πετύχαμε να κρατήσουμε μεγάλο τμήμα της εθνικής κυριαρχίας" και άλλα άσχετα. Άρα είμαστε "οι ήρωες που σώσαμε τη χώρα" (ένα κομμάτι δηλαδή) ενάντια στις ορέξεις των τοκογλύφων. Αν ήταν άλλοι θα τη χάναμε όλη. Ψηφίστε μας για μεγαλύτερες "επιτυχίες".

    • Apollonios avatar
      Apollonios @ tasos 12/02/2011 14:49:28

      +1000

  30. pikras57 avatar
    pikras57 12/02/2011 11:55:50

    βρε παιδί μου αυτή η κυβέρνηση λειτουργεί .....ως διανυκτερεύον φαρμακείο!

  31. tiramola avatar
    tiramola 12/02/2011 12:53:29

    Δεν υπάρχει κανένα στημένο σκηνικό αφού εκλογές θα γίνουν στο τέλος της τετραετίας.
    Το αγγούρι θα το φάει όλο ο Παπανδρέου μέχρι το τέλος, μην ανησυχείτε.
    Μην κάνετε σαν κάτι γριές σήμερα στη λαική που νόμιζαν ότι θα τους πάρουν τα σπίτια και τα οικόπεδα.
    Εμπεριστατωμένη ανάλυση που εκτιμά στα 270 δις περίπου την ακίνητη περιουσία μόνο της ΚΕΔ και τρόπους αξιοποίησής της, έχει γίνει εδώ και μήνες από το ΙΣΤΑΜΕ.
    Ψυχραιμία πατριώτες...

    • tiramola avatar
      tiramola @ tiramola 12/02/2011 12:56:06

      Αυτός είναι και ο λόγος που ο Μιχελάκης παριστάνει το μάγκα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ tiramola 12/02/2011 15:13:23

      Τιραμόλα, το αγγούρι το τρώει ο Ελληνικός λαός. Ο Παπανδρεόυ δεν τρώει λαχανικά στον πόλο.
      Αυτά που λές δείχνει πόσο ανθελληνική είναι η στάση του αφού επιθυμεί την διάσπαση του ακέραιου της Ελλάδας και την πώληση εδαφών σε όποιον πλειοδοτήσει.
      Τα λεφτά τον νοιάζουν και οι μίζες της παραχώρησης.

  32. Afroula avatar
    Afroula 12/02/2011 13:32:03

    Γιατί σχολιάζετε την ώρα αντίδρασης της κυβέρνησης; Ξεχνάτε ότι χθες είχε συναυλία η Patty;

  33. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/02/2011 13:50:42

    Λοττο.Τζοκερ κληρωση.

    ΠΠ

  34. Γοργίας Λεοντίνος avatar
    Γοργίας Λεοντίνος 12/02/2011 14:17:17

    To παζλ δεν έχει διαμορφωθεί ακόμη, κάτι που σημαίνει ότι δεν μπορούμε να δούμε... τον τελικό προορισμό, αλλά μόνο την κατεύθυνση.
    Ας δούμε πρόχειρα τους πρωταγωνιστές όλης αυτής της ιστορίας.
    -Η κυβέρνηση και ειδικότερα η τριανδρία Παπανδρέου, Παπακωνσταντίνου και Ραγκούση. Οι στόχοι τους, αλλά και οι προσωπικές φιλοδοξίες τους.
    -Η ανεξέλεγκτη αύξηση του χρέους, σε πρωτοφανή επίπεδα ακόμα και για την πρόσφατη ελληνική ιστορία.
    -το μνημόνιο και ο ρόλος της τρόικας.
    -οι επαφές των επικεφαλής της τρόικας με την ελληνική κυβέρνηση και οι μεταξύ τους συμφωνίες.
    -ο ρόλος του προπαγανδιστικού δελτίου ειδήσεων του Μεγκα αλλά και των εφημερίδων του συγκροτήματος Λαμπράκη και Μπόμπολα (π.χ. συνάντηση Μπόμπολα-Παπανδρέου στο Πεντελικόν πριν από τις αυτοδιοικητικές εκλογές)

    Επιγραμματικά το παζλ της ιστορίας έχει ως εξής:
    -Το ανεξέλεγκτο χρέος.
    -Η γερμανική πρόταση για το Σύμφωνο Ανταγωνιστικότητας κι όροι που το συνοδεύουν.
    -Οι χθεσινές ανακοινώσεις των επικεφαλής της τρόικας, με προκλητικό τρόπο και με στόχο να εξοργίσει κάθε φιλήσυχο πολίτη.