#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/07/2011 16:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κυβέρνηση και Όμιλος Λάτση



Προσωπικά δεν έχω καμιά αντίρρηση με την ανάληψη θέσεων στον κρατικό μηχανισμό, από στελέχη της αγοράς.

Τουναντίον, υπερθεματίζω. Τουλάχιστον, οι πλείστοι όσοι εξ αυτών, θα έχουν εικόνα της πραγματικής οικονομίας.

Κάτι που ελάχιστα γνωρίζουν οι πολυπράγμονες καθηγητές, που εδώ και μερικές δεκαετίας,  κυβερνούν, ουσιαστικά, τη χώρα.  Άδειασαν τα Πανεπιστήμια και γέμισαν οι ΔΕΚΟ και τα Υπουργεία.

Κάθε πολιτικός που θέλει να βγάλει από πάνω του τη ρετσινιά του …κομματικού (όταν ασκεί  εξουσία, γιατί προεκλογικά όλοι τονίζουν και αναδεικνύουν τον κομματικό τους πατριωτισμό), διορίζει σε θέσεις κλειδιά Καθηγητές! Νομίζει ότι έτσι από-ενοχοποιείται ακόμα και για την αποτυχία του.

Όμως, αυτό που συμβαίνει με την Κυβέρνηση Παπανδρέου, μάλλον δεν έχει  προηγούμενο.

Η Κυβέρνηση Παπανδρέου επιλέγει στελέχη από ένα συγκεκριμένο επιχειρηματικό Όμιλο: τον Όμιλο Λάτση!

Το κερασάκι στην τούρτα ήταν η επιλογή  του κ. Μητρόπουλου  ως Διευθύνοντος Συμβούλου στο  Ταμείο Αποκρατικοποιήσεων.

Ο κ. Μητρόπουλος  ήταν Πρόεδρος της Eurobank  Χρηματιστηριακή.  Είναι μεμπτό αυτό; Όχι βεβαίως! Μπορεί να είναι ικανότατος και αποτελεσματικότατος.

Όμως,  και ο Διευθύνων Σύμβουλος της Εθνικής κ. Ταμβακάκης, προέρχεται επίσης από τον Όμιλο Λάτση.

Πριν λίγες μέρες, τα ΕΛΠΕ, απορρόφησαν την ΠΕΤΡΟΛΑ, συμφερόντων επίσης του Ομίλου Λάτση.

Ο Όμιλος Λάτση, λοιπόν, διοικεί την Εθνική Τράπεζα, τα ΕΛΠΕ και τώρα αναλαμβάνει και το μεγαλύτερο projects, από συστάσεως ελληνικού κράτους, το Ταμείο Αποκρατικοποιήσεων!

Και  αυτή η εξέλιξη δεν ήρθε ως κεραυνός εν αιθρία. Ήταν προσχεδιασμένη.

H διαχείριση της περιουσίας τους δημοσίου

Το Antinews έγραφε στις 17-5-2011 «Σε τι συμβουλεύει την Κυβέρνηση η Eurobank;»  «Διαβάζουμε στη χθεσινή ανταπόκριση των «New York Times», με θέμα «Greek Aid Level Hinges on Asset Sales»,   ότι  "Any new money would require a faster pace of reforms and privatization," said Platon Monokroussos, head of financial markets research for EFG Eurobank Ergasias SA, one of the banks advising the government on asset sales.”

Αυτή η …αθώα αναφορά, προκαλεί πολλές απορίες.

Ο  Αναπληρωτής Διευθύνων Σύμβουλος της Eurobank, κ. Νίκος Καραμούζης, είναι ο τραπεζίτης που το Καλοκαίρι το 2009 είχε οργανώσει εκείνη την περίφημη συνάντηση του κ. Παπανδρέου, τότε με τους εγχώριους τραπεζίτες.

Δεδομένου , ότι ο Διευθύνων Σύμβουλος της Εθνικής κ. Ταμβακάκης, προέρχεται επίσης από τη Eurobank (Antinews: «Η Εθνική Τράπεζα, η Eurobank και ο κ. Ταμβακάκης»)

Δεδομένου ότι η αξιοποίηση της περιουσίας του δημοσίου αποτελεί το κλειδί  (όπως εξελίσσονται τα πράγματα) του νέου προγράμματος διάσωσης, πρέπει να διευκρινιστούν οι όροι του παιχνιδιού.

Η κυβέρνηση οφείλει να μας απαντήσει:

1.      Ποιος  είναι ο ρόλος της Eurobank;

2.      Σε ποια ακριβώς θέματα συμβουλεύει την κυβέρνηση για την αξιοποίηση της δημόσιας περιουσίας.

3.      Η συνεργασία κυβέρνησης και Eurobank  είναι άτυπη ή έχει υπογραφεί κάποια σύμβαση;

4.      Αν έχει υπογραφεί  σύμβαση συνεργασίας, αυτή η σύμβαση έχει δημοσιοποιεί;

5.      Πότε υπογράφηκε και τι όρους περιλαμβάνει;

Τέλος, επειδή από το δημοσίευμα προκύπτει ότι και άλλες τράπεζες συμβουλεύουν την κυβέρνηση, μήπως επιτέλους πρέπει να ενημερωθεί υπεύθυνα ο ελληνικός λαός ποιες είναι αυτές οι τράπεζες και τι επιτέλους έχει συμφωνήσει η Κυβέρνηση και με ποιους στο παρασκήνιο; Και γιατί όλα αυτά να τα μαθαίνουμε από τρίτους;»

Τι έγινε το opengov;

Μπορεί όλα αυτά να είναι αθώα. Να γίνονται με πλήρη διαφάνεια και διασφάλιση του δημοσίου. Όμως, γιατί πρέπει η ελληνική κυβέρνηση να προσδένεται στο άρμα ενός επιχειρηματικού Ομίλου;

Και το τελευταίο, έγινε κάποια προκήρυξη για τη θέση του Διευθύνοντος Συμβούλου του Ταμείου Αποκρατικοποιήσεων; Γιατί ο κ. Παπανδρέου ήταν θιασώτης και εμπνευστής του opengov;

Υπήρξαν και άλλοι ενδιαφερόμενοι;

Αν ναι ποιοι και γιατί απεκλείσθησαν;

Αν, όχι, με ποια κριτήρια επελέγη ο κ. Μητρόπουλος; Και γιατί ήταν ο μοναδικός υποψήφιος;

Δεν  νομίζει ο κ. Παπανδρέου ότι πρέπει να απαντήσει σ’ αυτά τα εύλογα ερωτήματα;

Γιατί  αλλιώς θ΄αρχίσουν, και με το δίκιο τους, οι θεωρητικοί των «θεωριών συνομωσίας» και αυτό δεν θα είναι καλό για κανέναν…

ΚΡ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ρήγας Φερραιος avatar
    Ρήγας Φερραιος 10/07/2011 16:56:27

    Να προσθεσω και εγω ενα ερωτημα εαν επιτρεπεται.
    Ποια ειναι η αντιδραση της ΝΔ σε ολα αυτα;;;;

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Ρήγας Φερραιος 10/07/2011 18:04:19

      Σωστό το ερώτημα, αλλά μήπως αντέδρασε κανένα άλλο κόμμα και δεν το πήραμε χαμπάρι;

      • Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
        Δημήτριος Κοκκαλάκης @ Κώστας Ροδινός 10/07/2011 18:29:40

        Κανένα άλλο κόμμα δεν είναι Αξιωματική Αντιπολίτευση.

        • Νίκος Α avatar
          Νίκος Α @ Δημήτριος Κοκκαλάκης 10/07/2011 18:59:46

          ......Ο Αναπληρωτής Διευθύνων Σύμβουλος της Eurobank, κ. Νίκος Καραμούζης, είναι ο τραπεζίτης που το Καλοκαίρι το 2009 είχε οργανώσει εκείνη την περίφημη συνάντηση του κ. Παπανδρέου, τότε με τους εγχώριους τραπεζίτες.......

          Γίνονταν τέτοιες συναντήσεις; Και εγώ, διαβάζοντας διάφορα σχόλια, πίστεψα πως ο Καραμανλής (ο Β΄ο μικρός, ντέ) έπεσε γιατί ήταν τεμπέλης, έτρωγε σσουβλάκια και ήταν βουτηγμένος στα σκάνδαλα (τελευταία απόδειξη το πόρισμα για SIEMENS).

          • eap avatar
            eap @ Νίκος Α 10/07/2011 22:18:20

            Νίκο Α.,
            ΣΩΣΤΟΣ!!!!!!!

      • Ρήγας Φερραιος avatar
        Ρήγας Φερραιος @ Κώστας Ροδινός 10/07/2011 21:30:01

        @Aγαπητε κ. Ραδινε,
        επιμενω στο ερωτημα μου ως γνησιος ψηφοφορος της ΝΔ.
        Ειναι ερωτημα αγωνιας.
        Περιττο να σου αναφερω οτι συμφωνω με τις αποψεις σου, το γνωριζεις αλλωστε απο τους κατα καιρους διαλογους μας στην φιλοξενη αυτη ιστοσελιδα.
        Το οτι δεν αντεδρασε αλλο κομμα δεν αποτελει δικαιολογια γαι την μεχρι τωρα σιωπη της αξιωματικής αντιπολιτευσης. Οι καιροι ου μενετοι!!!
        Και κατι αλλο: οσοι πιστευουν οτι οι κατοχικες δυναμεις θα βαρεθουν καποια στιγμη και θα αποχωρησουν οικειοθελως ειναι βαθια νυχτωμενοι. Η Ιστορια άλλα διδασκει, και τα παιχνιδια που παιζονται σε βαρος της χωρας και του λαου της ειναι ακρως επικινδυνα.

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ Ρήγας Φερραιος 10/07/2011 22:25:52

          Mα εγώ δεν το είπα ως δικαιολογία!
          Ούτε πιστεύω πως οι ...κατοχικές δυνάμεις, όπως τις αποκαλείς θα αποχωρήσουν οικειοθελώς.
          Η άποψή μου είναι οτι τέτοια θέματα δεν πρέπει να περνάνε ...απαρατήρητα.
          Και εκτός απο το Antinews, δεν βλέπω να γίνεται συζήτηση κάπου αλλού;

          • Ρήγας Φερραιος avatar
            Ρήγας Φερραιος @ Κώστας Ροδινός 10/07/2011 23:03:31

            @Κώστας Ροδινός
            Ελπιζω αυριο που ξημερωνει Δευτερα να συζητηθει εκτενως το θεμα.
            Δεν ειναι ασημαντο αυτο που ετοιμαζουν

      • black sea avatar
        black sea @ Κώστας Ροδινός 11/07/2011 00:51:06

        H νέα δημοκρατία είναι αξιωματική αντιπολίτευση η δεν το πήρατε χαμπάρι?

        • Κεφαλλονίτης avatar
          Κεφαλλονίτης @ black sea 11/07/2011 02:00:07

          "Πριν λίγες μέρες, τα ΕΛΠΕ, απορρόφησαν την ΠΕΤΡΟΛΑ, συμφερόντων επίσης του Ομίλου Λάτση."

          Προβοκάτορες είσαστε όλοι εδώ μέσα! Χα χα χα χα χα.
          Τι λέτε ορέ και ο Λάτσης παίρνει από αλλού στελέχη! Τον παλιό πρόεδρο των ΕΛΠΕ κ Χριστοδούλου επί Ν.Δ. που τον έχει διορίσει πρόεδρο, μήπως στη Γιούρωμπανκ;
          Και ένα άλλο τώρα αντιληφθήκατε ότι τα ΕΛΠΕ απορρόφησαν την Πετρόλα: Έχετε καθυστέρηση δέκα χρόνια.
          Το ακριβές είναι βέβαια ότι η Πετρόλα απορρόφησε τα ΕΛΠΕ, γιατί ο όμιλος Λάτση έχει το 40% και το Δημόσιο το35% των ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΕΤΡΑΙΛΕΩΝ.

        • Κεφαλλονίτης avatar
          Κεφαλλονίτης @ black sea 11/07/2011 02:12:05

          Προβοκάτορες είσαστε όλοι εδώ μέσα! Χα χα χα χα χα.
          Τι λέτε ορέ και ο Λάτσης παίρνει από αλλού στελέχη! Τον παλιό πρόεδρο των ΕΛΠΕ κ Χριστοδούλου επί Ν.Δ. που τον έχει διορίσει πρόεδρο, μήπως στη Eurobank;
          Και ένα άλλο τώρα αντιληφθήκατε ότι τα ΕΛΠΕ απορρόφησαν την Πετρόλα: Έχετε καθυστέρηση δέκα χρόνια.
          Το ακριβές είναι βέβαια ότι η Πετρόλα απορρόφησε τα ΕΛΠΕ, γιατί ο όμιλος Λάτση έχει το 40% και το Δημόσιο το35% των ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΕΤΡΕΛΑΙΩΝ.

  2. Κώστας avatar
    Κώστας 10/07/2011 17:06:24

    Καμία, μα καμία κυβέρνηση δεν έπεσε από θέματα οικονομίας.
    Ολες, στα τελευταία έτη του κυβερνητικού τους βίου, ενεπλάκησαν με σκάνδαλα(που απλά τότε αποκαλύφθηκαν) ή "σκάνδαλα".

    Το περιλάλητο Ταμείο Αποκρταικοποιήσεων, όχι τόσο λόγω προσώπων αλλά λόγω συνθηκών, έχει όλες τις προδιαγραφές για να παράξει σκάνδαλα και απάτες που θα αφήσουν εποχή. Ξένες επιχειρήσεις βιάζονται να αγοράσουν ελληνικά φιλέτα και να αγοράσουν φθηνά. Από κοντά και οι ημεδαποί επιχειρηματίες θα κυνηγήσουν ότι ψίχουλα πέσουν από το τραπέζι.

    Στην εποχή του Μνημονίου όμως ο πολιτικός χρόνος τρέχει γρήγορα. Οι εξελίξεις καλπάζουν. Τα χρονοδιαγράμματα των ξένων δανειστών/αγοραστών ελληνικών φιλέτων είναι αδυσώπητα. Οι συμφωνίες θα κλείσουν γρήγορα(αν δεν έχουν ήδη παρασκηνιακά κλείσει). Θα πουλήσουμε φθηνά και θα πουλήσουμε γρήγορα.
    Η ΝΔ πρέπει να προσέξει. Το Τ.Α μπορεί ευκολά να εξελιχθεί σε φέρετρο που θα περιλάβει και άλλους, εκτός ΠΑΣΟΚ. Με το παραμικρό, με την πιο ελάχιστη υποψία, με την πιο ασήμαντη οικονομική ή νομική ατασθαλία η ΝΔ πρέπει να είναι έτοιμη να αποχωρήσει.

  3. zap-zap avatar
    zap-zap 10/07/2011 17:10:28

    καμία

  4. markos avatar
    markos 10/07/2011 17:16:21

    Ασφαλώς ο ΓΑΠ θα ξεπληρώνει γραμμάτια.
    Πως έγινε πρωτος πολιτικός? με την αξία του?

  5. ataktos avatar
    ataktos 10/07/2011 17:20:09

    πρωτίστως είναι θέμα λεηλασίας της εγχώριας εργασίας από τη συμπαιγνία του χρηματοπιστωτικού κεφαλαίου με τα εγχώρια πολιτικά λαμόγια πάσης αποχρώσεως.

  6. Γιάννης Κ. avatar
    Γιάννης Κ. 10/07/2011 17:22:40

    Όσο η Ν.Δ. δεν μιλάει καθαρά για τα μεγάλα ζητήματα της πατρίδας μας,
    όσο δεν παίζει με ανοιχτά χαρτιά,
    όσο δεν αναδεικνύει νέα, άφθαρτα και ικανά πρόσωπα,
    όσο δεν έχει τρόπο να εμπνεύσει,
    δίνει χώρο και κυρίως χρόνο σε κείνους που έχουν αρχίσει το ξεπούλημα.
    Το ερώτημα συνεπώς -για να μη λέμε πολλά- είναι:
    Θέλει να σώσει την πατρίδα;
    Και, αν θέλει, μπορεί;

  7. leon avatar
    leon 10/07/2011 17:26:32

    να μη ξεχναμε και το δειπνο στο σπιτι του Καραμουζη επι Καραμανλη
    τωρα πλειρωνετε ο λογαριασμος

  8. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 10/07/2011 17:47:27

    ΚΥΒΕΡΝΗΤΕΣ ΚΑΙ ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΕΣ: Ο Καραμανλής ο νεώτερος είχε μιλήσει για κάποιους νταβατζήδες και 0 θείος του είχε ρωτήσει ποιός είναι αυτός που κυβερνά αυτόν τον τόπο. Δεν ξέρω ρε παιδιά γιατί τα θυμήθηκα αυτά. Αυθόρμητα τα σκέφτηκα και είπα να τα πω και σε σας.

  9. Ίωνας avatar
    Ίωνας 10/07/2011 18:01:22

    Μα καλά, είναι δυνατόν να θεωρούμε τον Αντώνη Σαμαρά τόσο αφελή, ώστε να αρχίσει από τώρα να τους δείχνει με τί τρόπο και για ποιες αιτίες θα τους καθίσει στο σκαμνί? Ξέρει με ποιούς έχει να κάνει και γνωρίζει πολύ καλά την σαπίλα, που τους στηρίζει. Λίγο ακόμα υπομονή... Όλος ο κόσμος θα τρίβει τα μάτια του από τις απανωτές εκπλήξεις! Η ώρα της Νέμεσης πλησιάζει!

    • ifer avatar
      ifer @ Ίωνας 10/07/2011 18:40:36

      Η Ν.Δ. πρότεινε δικό της αντιπρόεδρο στο Ταμείο, κάποιον Αντώνη Βαρθολομαίο, ή κάνω λάθος; Επομένως παίζει κανονικά στο παιχνίδι. Θα δούμε βέβαια πώς θα πολιτευτεί στα επί μέρους θέματα, αλλά το σίγουρο είναι ότιμέχρι στιγμής συνεργάζεται.
      Άρα όσοι περιμένουν την "ώρα της Νέμεσης" (μεταξύ τους κι εγώ) ας μικρύνουν καλύτερα το μέγεθος του καλαθιού τους.

  10. ΜΟΥΣΤΑΚΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΜΟΥΣΤΑΚΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ 10/07/2011 18:02:45

    Να θυμισουμε επισης οτι 3 απο τα σημερινα μελη του ΔΣ της ΟΠΑΠ ΑΕ ειναι πρωην στελεχη της ιδιας τραπεζας

    • Kafireus avatar
      Kafireus @ ΜΟΥΣΤΑΚΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ 11/07/2011 01:38:57

      Kαι υψηλοβαθμο στελεχος περι τα οικονομικα, μεγαλου Eλληνικου κομματος (και σφοδρα αντιμνημονιακου) επισης πρωην στελεχος της Eurobank.

  11. spiros avatar
    spiros 10/07/2011 18:15:07

    Κ.Ρ.
    Τα ερωτήματά σου δεν νομίζω ότι μπορούν να απαντηθούν εδώ και τώρα . Στο προσεχές μέλλον όταν οι τράπεζα του Λάτση καπελώσει την εθνική τότε το σχέδιο θα έχει ολοκληρωθεί. Ειλικρινά δεν μου άρεσε η στάση της ΝΔ . Έστω και αν συμφώνησε στην αξιποίηση η συμμετοχή = συναινοχή στο πλιάτσικο. Η επιλογή "Μητρόπουλου" πράγματι σημαίνει πολλά. Περιμένω να δώ τουλάχιστον τις καταγγελίες για την κακοδιαχείριση στο πλιάτσικο από τον Βαρθολομαίο . Επίσης πολύ σημαντικό. Η αμοιβή αυτών ποιά θα είναι; Θα είναι πλήρους και αποκλιστικής απασχόλησης; Ή μήπως είναι κομματική και.......

  12. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 10/07/2011 18:38:20

    Μη προβληματίζεστε. Όλη η χώρα, ανήκει πλέον στους τραπεζίτες. Τα δύο μέλη της τρόικας ελέγχονται από τραπεζίτες (ΕΚΤ και ΔΝΤ). Αλλά και όλη η
    Ευρωζώνη στους τραπεζίτες ανήκει.
    Τι είναι το ευρώ; Δεν είναι ένα τεχνικό νόμισμα που για το καθορισμό της αξίας του δεν έχουν ρόλο οι κυρίαρχες κυβερνήσεις της ένωσης, αλλά οι τράπεζες.

  13. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 10/07/2011 19:23:51

    πλήρες και βαθύ ΣΚΟΤΟΣ σε όλα...δεν έχω ΚΑΜΙΑ εμπιστοσύνη στο πασοκικό καθεστώς....

  14. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 10/07/2011 20:20:56

    Τα στελέχη της χρηματοπιστωτικής αγοράς και οι τσανακογλείφτες πολιτικοί έφεραν την Ελλάδα σ αυτό το σημείο.
    Από που να αρχίσεις και που να τελειώσεις!
    σκάνδαλο χρηματιστηρίου
    Χριστοφορακος
    μακρύς ο κατάλογος.

    ΚΑΜΙΑ εμπιστοσύνη.

  15. fantomas avatar
    fantomas 10/07/2011 20:35:38

    Φιλε ΚΡ ολα αυτα τα οποια λες ειναι ετσι και αποτελουν γεγονοτα.
    Ομως δεν μπορω να καταλαβω.......... γιατι η τραπεζα του Λατση....... σημερα που μιλαμε ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΕΝΤΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΔΑΝΕΙΟ!!
    Ή ολα αυτα τα στελεχη που εργαζοντουσαν τοσα χρονια στην τραπεζα δεν ηξεραν τι τους γινοταν και ειναι αχρηστοι ή οτι η τραπεζα του Λατση δεν ειναι ευρωπαικη τραπεζα αλλα Αλβανικη (βλεπε πιραμιδες) !!!!

  16. Αννίτα avatar
    Αννίτα 10/07/2011 21:32:46

    Η άμεση-αμεσότατη κίνηση που πρέπει να κάνει η Ν.Δ. είναι μία. Να θέσει το ταχύτερο δυνατόν θέμα στην βουλή την συγκεκριμένη συνεργασία, Ομίλου Λάτση με την κυβέρνηση, και να θέσει η ίδια τις ερωτήσεις[ αυτές που αναφέρει στο κείμενο του ο ΚΡ], Σίγουρα ο όμιλος αλλά κ οι υπόλοιπες τράπεζες θα αντιδράσουν. Εδώ ομως θέλει τσαμπουκα κ γερά νεύρα. Ας αντιδράσουν όσο θέλουν.Μήπως τόσα χρόνια και αυτοί δεν βάζουν τον ελληνικό λαό σε τρυπάκια να παίρνουν δάνεια; Mήπως κ αυτοί τόσα χρόνια ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ δεν κοροϊδεύουν τον ελληνικό λαό;
    Ο μεγαλύτερος εχθρός των πολιτών της χώρας μας αλλά κ του κόσμου είναι οι τράπεζες.

  17. Πέτρος Μ. avatar
    Πέτρος Μ. 10/07/2011 23:19:06

    Γνωρίζουν οι εμπλεκόμενοι με την Treuhand Ελλάς ΑΕ τι συνέβη με τους ομολόγους τους στην original Treuhand ,την γερμανική εκδοχή ξεπουλήματος της πρώην Αν Γερμανίας;

    Ο κος Μητρόπουλος γνωρίζει την τύχη του Διευθύνοντος Συμβούλου της γερμανικής Treuhand ονόματι Detlev Rohwedder;

    Επικίνδυνα πράγματα αυτά, να τα βάζεις με έναν ολόκληρο λαό.

  18. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ avatar
    ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ 11/07/2011 01:12:53

    "Γιατί αλλιώς θ΄αρχίσουν, και με το δίκιο τους, οι θεωρητικοί των «θεωριών συνομωσίας» και αυτό δεν θα είναι καλό για κανέναν…"

    Γιατί το λες αυτό; Οι θεωρίες συνομωσίας αποτελούν εξαιρετική πνευματική άσκηση. Γιατί για να τις διατυπώσεις σωστά πρέπει να κάνεις ανάλυση και να ψάξεις τα γιατί και τα διότι. Άσε που μερικές φορές επαληθεύονται οι πτανες...

    Και για να φύγουμε από τις θεωρίες και να περάσουμε σε γεγονότα:
    Χρόνος: κάπου στα μέσα τής δεκαετίας τού '80.
    Τόπος: τα ναυπηγεία τού Λάτση στην Ελευσίνα.
    Περίσταση: κάτι εγκαίνια, ταρατατζούμ κλπ.
    Πρωταγωνιστής: Λάτσης - πατήρ (ξέρεις, αυτός που ζούσε επί κατοχής,
    Γερμανών, μαυραγοριτών, κλπ)
    Κομπάρσοι: Όλος (ΟΛΟΣ) ο θίασος τού ΠΑΣΟΚ με πρώτο - πρώτο τον ΑΓΠ.
    Σκηνικό: Να είναι όλοι οι πρωτοκλασάτοι (ΑΓΠ, Μένιος, Κατσιφάρας ο τού θυρωρού, και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις) τού ΠΑΣΟΚ (ήταν και "πατριωτικό" τότε...) παρατεταγμένοι στη σειρά, σχεδόν σε στάση προσοχής. Και να περνάει άνετος και χαλαρός (casual στη νέα ελληνική) ο μπάρμπα Γιάννης με το ναυτικό κασκέτο του και να τούς επιθεωρεί! Κι αυτοί εκεί, βράχοι αμίλητοι, ακούνητοι κι αγέλαστοι...
    Το παραπάνω δεν αποτελεί θεωρία, απλά και μόνο συμβολισμό.

    Και για να επανέλθω στο αρχικό. Τα ντράβαλα ξεκινάνε όταν οι θεωρητικοί τών θεωριών συνομωσίας δίνουν (αναπόφευκτα;) τη θέση τους στούς θεωρητικούς τής μαζικής βίας.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ 11/07/2011 07:37:32

      όντως οι θεωρίες συνωμοσίας αποτελούν εξαιρετική πνευματική άσκησης και ενδεχομένως αποτελούν τον καλύτερο τρόπο να διατυπώσεις απόψεις χωρίς να χρειάζεται να προσκομίσεις "αποδείξεις και ονόματα"!
      Αρκεί η ...φαντασία και η διαίσθηση, όπως λέει κάποιος φίλος που, απο χρόνια, έχει μια έφεση στον κλάδο!

  19. bruce waine avatar
    bruce waine 11/07/2011 02:38:25

    Κάτι πας να πεις, αλλά το πήρες λάθος: Το πρόβλημα δεν είναι εν προκειμένω η διαφάνεια. Σχετική ανακοίνωση έχει εκδοθεί, όπου αναφέρεται ότι σχεδόν όλες οι ελληνικές τράπεζες ανέλαβαν καθήκοντα συμβούλου για τις ιδιωτικοποιήσεις ακινήτων (δες εδώ: http://www.minfin.gr/portal/el/resource/contentObject/id/5fe9a95a-77d9-4258-a314-a3733c61f9fa). Το πρόβλημα, λοιπόν, δεν είναι η διαφάνεια. Τυπικά, όλες οι πράξεις είναι διαφανείς. Το ζήτημα είναι ουσίας: αναθέτουμε στο τραπεζικό καρτέλ της χώρας καθήκοντα συμβούλου για τις πωλήσεις κρατικών ακινήτων. Σε ό,τι αφορά τη σχέση ομίλου Λάτση - κυβέρνησης, όλα όσα γίνονται ως τώρα δεν είναι τίποτα, μπροστά σε όσα θα ακολουθήσουν (βλ. συγχώνευση Εθνικής Τράπεζας και Eurobank).

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ bruce waine 11/07/2011 07:39:34

      bruce,
      χωρίς παρεξήγηση, μάλλον δεν παρακολουθείς τακτικά antinews.
      Το θέμα της συγχώνευσης που αναφέρεις έχει γραφτεί εδώ πολλές φορές και εδώ και πολύ καιρό.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ bruce waine 11/07/2011 07:43:01

      To πιο πρόσφατο δες εδώ:

      http://www.antinews.gr/2011/07/08/111474/

  20. periptero avatar