Κυβέρνηση ζόμπι
16/07/2015 02:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κυβέρνηση ζόμπι

Ανασχηματισμός και στο βάθος εκλογές;

Μετά από το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας και τις βαριές απώλειες του ΣΥΡΙΖΑ η κυβέρνηση έχει πλέον ημερομηνία λήξεως. Είναι σαν τα ξινισμένα γάλατα που κάποια στιγμή τα πετάς γιατί σου είναι άχρηστα. Πρόκειται περί μιας κυβέρνησης ζόμπι που είναι μειοψηφία και διασώζεται χάρη στην υπεύθυνη στάση των κομμάτων της αντιπολίτευσης.

Και τώρα καταλαβαίνουμε γιατί ο Τσίπρας αποθεώνει τους ψεκασμένους και τον Καμμένο. Γιατί ουσιαστικά στηρίζεται σ’ αυτούς. Αν του φύγουν πάει, τέλειωσε.

Η κυβέρνηση φάντασμα απέδειξε ότι αποτελείται από ένα κόμμα όπως ο ΣΥΡΙΖΑ που δεν ξέρει τι του γίνεται. Βαθιά διχασμένο, δύο διαφορετικοί κόσμοι που είναι πλέον δύσκολο να συγκατοικήσουν για πολύ καιρό ακόμη. Ο εκφυλισμός θα είναι ταχύτατος και θα έχουμε σύντομα πολιτικές εξελίξεις. Σίγουρα ανασχηματισμό καθώς τέσσερις υπουργοί ψήφισαν όχι αλλά στο βάθος φαίνονται εκλογές.

Και είναι οξύμωρο να λέμε ότι δεν πρέπει να καταρρεύσει τώρα η κυβέρνηση γιατί θα καταστραφεί η οικονομία.

Μπορεί ο Τσίπρας να μην είναι ικανός να μαζέψει το μαγαζί του, ας μαζέψει τουλάχιστον τη χώρα για όσο διάστημα μπορέσει να το κάνει και μετά ας αποφασίσει ο λαός.

Έχει στα χέρια του 229 ψήφους και πρέπει το ταχύτερο να ολοκληρώσει τις διαπραγματεύσεις, να προχωρήσουν τα προαπαιτούμενα και να δοθούν χρήματα για να πληρωθεί τη Δευτέρα η ΕΚΤ αλλά και μέσω του ELA να ενισχυθούν οι τράπεζες και να ανοίξουν επιτέλους.

Τους επόμενους δυο μήνες οφείλει να ολοκληρώσει τα πάντα, τον Σεπτέμβριο να φέρει προς ψήφιση τη συμφωνία και μετά… στα τσακίδια. Έχει κάνει τόσο μεγάλο κακό στη χώρα που δεν υπάρχει άλλο να κάνει. Ο Βαρουφάκης και η παρέα του έχουν ασελγήσει τόσο πολύ στο σώμα της πατρίδας που δεν μπορούν να κάνουν κάτι άλλο.

Όμως, ο κόσμος πρέπει να συνειδητοποιήσει το λάθος, το ιστορικό λάθος που έγινε βαρύ ατύχημα για τη χώρα. Τα ψεύτικα λόγια του Τσίπρα αποκαλύφθηκαν. Οι γερμανοτσολιάδες είναι πλέον και αριστεροί. Η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ πέρασε κι αυτή το δικό της Μνημόνιο. Δεν είχε γραβάτα, δεν ήταν… νεοφιλελεύθερο αλλά είναι ένα κακό μνημόνιο που φέρει την υπογραφή του Αλέξη του πρώην Τσε Γκεβάρα.

Ας κάνει ότι είναι δυνατόν να απομονώσει τους ακραίους του λόμπι της δραχμής. Ας προσφέρει τουλάχιστον αυτή την υπηρεσία στην πατρίδα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. airman avatar
    airman 16/07/2015 07:20:23

    Από τη στιγμή που η σημερινή Κυβέρνηση είναι de facto ειδικού σκοπού, δηλαδή έχει ως κύρια και μοναδική αποστολή να ολοκληρώσει τον "κύκλο" του 3ου Μνημονίου, θα πρέπει το συντομότερο να κλείσει και ως "κοινοβουλευτική παρουσία" στην παρούσα Βουλή. Ο Πρωθυπουργός και ο αρμόδιος Υπουργός Οικονομικών δήλωσαν σε όλους τους τόνους πως δεν πιστεύουν στην αναγκαστική πορεία που οδηγήθηκαν και έσειραν και τη χώρα μαζί τους. Μάλιστα ο τελευταίος έχει αμφιβολίες εάν έκανε τη σωστή επιλογή. Ο αναγκαίος Πάνος φαντασιώνεται "πραξικοπήματα" και στηρίζει με αποκλειστικό στόχο να συνεχίσει να κάθεται στην καρέκλα του όσο πάει. Στην πολιτική η τακτική "δώσε χρόνο στο χρόνο" πάντα είναι στο τραπέζι άλλωστε. Η συγκυβέρνηση/καρικατούρα που σχηματίσθηκε τον Ιανουάριο βασίζεται από σήμερα στην υπεύθυνη στάση και συμπεριφορά των κομμάτων της αντιπολίτευσης με ευρωπαϊκό προσανατολισμό. Οι αριθμοί λένε την αλήθεια και αυτή είναι ξεκάθαρη. ΣΥΡΙΖΑ 110+39 (προς το παρόν), ΑΝΕΛ 13 (ακόμα), άθροισμα δυνάμεων Ευρωπαϊκής προοπτικής 106. Λίγο πριν ή λίγο μετά την επέτειο του ΟΧΙ θα ζητήσουν "παράταση ζωής" και φυσικά θα πάρουν τη δέουσα απάντηση. Υ.Γ. Πανούλη θα χορέψουμε στον Πύργο το Λευκό; Χλωμό ε;

  2. toxo avatar
    toxo 16/07/2015 07:33:38

    Ο κ. Τσίπρας ήλθε και θα υλοποιήσει την πρόταση Μαϊου 2012,του κ.Σαμαρά,δηλ. να κάνει κυβέρνηση μειωνοψηφίας με ανοχή της Ν.Δ.

  3. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 16/07/2015 08:48:28

    Δυστυχώς οι νέοι έχουν... κόψει αλυσίδα. Δεν πείθονται από την λογική. Δεν εμπνέονται από τη λογιστική. Ζώντας το γκρέμισμα του "παραδείσου" της νεοελληνικής κραιπάλης του εύκολου χρήματος, βιώνοντας τις δυσκολίες των οικογενειών τους και αντιμετωπίζοντας ένα μέλλον ζοφερό και αμφίβολο, διολισθαίνουν στις εύπεπτες και "ριζικές" λύσεις που προσφέρει αφειδώς ο ποικιλόχρωμος λαϊκισμός. Χρειάζεται άλλη συνταγή προσέγγισης των νέων. Ο Σταϊκούρας είναι αρκούντως πειστικός για μένα αλλά δυστυχώς όχι για τα παιδιά μου.

    • Naruto avatar
      Naruto @ ΣΟΝ ΠΕΝ 16/07/2015 11:10:01

      Συμφωνώ μαζί σου . Οι νέοι με θολωμένο το μυαλό απο την οργή του αποκλεισμού απο την άκοπη καλοπέραση στρέφονται στα άκρα και στίς χωρίς αντίκρυσμα υποσχέσεις των κουμμουνιστών . Ακόμα και παιδιά απο εύπορες οικογένειες φεύγουν με αμφίβολες προοπτικές στο εξωτερικό . Το έγκλημα έχει πάρει διαστάσεις αφανισμού της ελληνικής κοινωνίας και η αντίδραση θα είναι έντονη και χωρίς ευγένειες .

      • George N avatar
        George N @ Naruto 16/07/2015 16:34:58

        Εδώ χρειάζεται και λίγη αυτοκριτική. Δεν μπορείς να κατεβαίνεις στο παγκόσμιο γήπεδο κουβαλώντας ένα 8-10% του ΑΕΠ πάνω από τους ανταγωνιστές σου γιατί εσύ αποφάσισες να δίνεις συντάξεις γήρατος σε 40/50χρονους. Για να το βγάλεις πας φόρους και εισφορές στο θεό με αποτέλεσμα να μην είσαι ανταγωνιστικός. Δημιουργείς έτσι ανεργία και επομένως απελπισία στη νέα γενιά. Ενα δεύτερο σημείο είναι η παιδεία. Αν μοιράζεις πτυχία αντί να παρέχεις εκπαίδευση το παιδί γίνεται ο γνωστός Καραμήτρος που δεν μπορεί να πάει πουθενά....ήσαν καλά (αυτά τα πτυχία) όσο το Δημόσιο μπορούσε να απασχολήσει δανειζόμενο αλλά τώρα είναι απλά χαρτιά.

        • GLAD avatar
          GLAD @ George N 16/07/2015 18:40:28

          Ετσι και πολύ περισσότερα από αυτά.

    • ουδέτερος avatar
      ουδέτερος @ ΣΟΝ ΠΕΝ 16/07/2015 12:19:17

      για αυτό χρειάζεται νέα δεξιά παράταξη. ο κόσμος εκνευρίζεται με τη διαιώνιση των πολιτικών τζακιών όταν τα συγκρίνει με τις προοπτικές των δικών του παιδιών. εδώ είναι το μεγάλο προπαγανδιστικό ατού του Τσίπρα για να επιπλεύσει πολιτικά: η αποκρουστική οικογενειοκρατία της σημερινής ΝΔ. Όσο στη ΝΔ υπάρχουν τζάκια και βαρονίες, δεν θα τραβά και τους δυσαρεστημένους από το Τσίπρα. Θυμηθείτε, στο δημοψήφισμα έκανε προπαγάνδα με το γενεαλογικό δέντρο των Μητσοτάκηδων. Και στην προπαγάνδα έχει αποδέιξει ότι είναι έτη φωτός μπροστά από τη ΝΔ.

  4. Naruto avatar
    Naruto 16/07/2015 08:57:24

    Οταν ενα κουμμουνιστικό κόμμα προσπαθεί να κυβερνήσει μια αστική κοινωνία και οικονομία τότε συμβαίνουν κωμικοτραγικά γεγονότα . Ο ΣΥΡΙΖΑ είναι ενα κόμμα σε λάθος χώρα , αν ήταν ενα κόμμα της Σομαλίας η της Σενεγάλης , μπορεί να είχε επιτυχία . Στην Ευρώπη οι απόψεις του είναι εκτός τόπου και χρόνου .Μονο σαν αντικείμενο ιστορικής έρευνας έχουν κάποιο ενδιαφέρον , κάποιος πρέπει να τους ενημερώσει οτι οι σοβιετικοί δεινόσαυροι είναι από καιρό ψόφιοι και βαθειά θαμμένοι . Ο Τσίπρας για να σώσει τουλάχιστον την υστεροφημία του , ας κάνει μια προσπάθεια να παραδώσει ακέραιο και λειτουργικό κράτος στις εκλογές που δεν θα αργήσουν .

  5. ΑΡΧΙΓΕΤΗΣ avatar
    ΑΡΧΙΓΕΤΗΣ 16/07/2015 10:28:55

    Aχρηστοι , αμοραλισταί , ανίκανοι καί εθνικά επικίνδυνοι οι τσιπροβλαμμένοι συρανε τήν Χώρα σε εικονικό δημοφήφισμα μέ μόνο υπουλο τρόπο νά διχάσουν τούς Πολίτες κλείσανε τίς τράπεζες καί επέβαλαν τόν οικονομικό Αρμαγεδδώνα στούς φτωχούς , τούς ανήμπορους καί τούς γέροντες γιά τούς οποίους δήθεν κόπτωνται μέ μοναδικό σκοπό τους νά μείνουν γαντζωμένοι στήν εξουσία ! Ομολογία συριζαίου υπουργού τής Εκάλης καί μεγαλοκαταθέτη τών διεθνών funds ! Δολοφόνησαν εναν ολόκληρο Λαό μέσα σέ 15 ημέρες καί συνεχίζουν ενώ αλλοι πηδάνε από τό σαπιοκάραβο τους πού βουλάζει ως γνήσιοι αρουραίοι τών βόθρων νομίζοντας οτι θά γλυτώσουν από τήν νέα ισως καί μεγαλύτερη Μικρασιατική Καταστροφή πού προκάλεσαν στήν Πατρίδα μας ! Δυστυχώς ο Φόν Τζίφρεν καί η θλιβερή κουστοδία του συνεχίζουν νά προκαλούν μέ απαράμιλλο θράσος καί χυδαιότητα ολους τούς σκεπτόμενους Ελληνες ! Η Νέμεσις θά ειναι αμείλικτη !!!

    • Παύλος avatar
      Παύλος @ ΑΡΧΙΓΕΤΗΣ 16/07/2015 20:28:20

      ΑΡΧΙΓΕΤΗ, συμφωνώ απολύτως με τις απόψεις σου, αλλά έχω μια μικρή διαφοροποίηση:
      Όλοι αυτοί οι : ........."Άχρηστοι , αμοραλιστές , ανίκανοι καί εθνικά επικίνδυνοι οι τσιπροβλαμμένοι"......,
      Την δουλειά τους κάνουν!
      Όταν, τόσο εύκολα, για πλάκα, εις πείσμα κάθε λογικής και κάθε αξιοπρέπειας κολαντρίζουν έναν λαό αλλοτριωμένο, αποχαυνωμένο, ακαλλιέργητο, ημιμαθή( που νομίζει ότι είναι παντογνώστης), φανατισμένο, παραδομένο στο θυμικό του και στην αφροσύνη του, υποσχεσιολάγνο και προ πάντων αμετανόητο μετά τις καταστροφικές αποφάσεις του ! Δες, για παράδειγμα τα σχόλια κάποιων τέτοιων μπουμπουκιών, απαράμιλλων εκπροσώπων αυτού του ..." οριμου" (sic) λαού εδώ στο Antinews, κάποιων Savouren, κάποιων Silvester Anoitone και βγάλε τα συμπεράσματά σου !
      Γιαυτό τρίβουν τα χέρια τους οι ψεύτες και οι καραγκιόζηδες, που απολαμβάνουν της υποστήριξής τους !
      Καλά κάνουν !

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Παύλος 16/07/2015 23:18:31

        Αγαπητέ Παύλο,γνωριζόμαστε πιά καλά μεταξύ μας τόσα χρόνια στο φιλόξενο Antinews. Αυτή που κάνει αυτού του είδους τα σχόλια είναι μία δεν είναι πολλοί,που θέλει εκτός των άλλων ονομάτων που χρησιμοποιεί,όταν επιθυμεί να μιλήσει ''σοβαρά'' να παρουσιάζεται με το nick ''Άλυτη Εξίσωση''. Όλα τα υπόλοιπα ονόματα τα χρησιμοποιεί για να τρολάρει με προσωπικές επιθέσεις σπιλώνοντας την αξιοπρέπεια οποιουδήποτε σχολιαστή τολμά να σχολιάσει κάτι αντίθετο από τις εμμονές και τις φαντασιώσεις της...

        • Παύλος avatar
          Παύλος @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 17/07/2015 12:52:32

          Φίλτατε ΚΥΘΗΡΙΕ, θερμά σε ευχαριστώ για την διευκρίνηση. Δεν μπορείς να φανταστείς πόση ηρεμία μου προσθέτει! Έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στην ευθυκρισία και την αντικειμενικότητά σου και αυτό με απαλλάσσει από ...αβύσσους βδελυγμίας και απογοήτευσης !
          Ο Θεός να την λυπηθεί και να την φωτίσει.
          Και να λυπηθεί και την πατρίδα μας, που χειμάζεται δεινώς, ευρισκομένη εις χείρας ανόμων, ασεβών, απίστων, υποκριτών Φαρισαίων.
          Το αξίζουμε (να μας λυπηθεί) άραγε ;

          • Γιαγιά avatar
            Γιαγιά @ Παύλος 17/07/2015 15:25:30

            Kαλά θα κάνεις κ. Παύλε, να μην αλλάζεις ονόματα για να φαίνεστε πολλοί και να μην παριστάνεις τον τάχα έκπληκτο κάθε τόσο, για την ...κακία του κόσμου :) ! Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που θεωρούν εσένα και τους σαν εσένα ''αλλοτριωμένους, αποχαυνωμένους, ακαλλιέργητους, ημιμαθείς( που νομίζουν ότι είναι παντογνώσες), φανατισμένους, παραδομένους στο θυμικό τους και στην αφροσύνη τους, υποσχεσιολάγνους και προ πάντων αμετανόητους''. Μάθε λοιπόν με αυτοσυγκράτηση να τους ανέχεσαι για να σε ανέχονται, γιατί απλά ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΠΟΤΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΦΙΜΩΣΕΙΣ, όσο και αν επιδοθείς σε ιντερνετικό ''κουτσομπολιό'' με τη συνδρομή και άλλων, μειοψηφούντων διαδικτυακών Κατίνων. Ο Θεός να σε βοηθήσει να συναισθανθείς τη μηδαμινότητα της ύπαρξής σου, την άγονη μισαλλοδοξία και τον αβυσσαλέο αδικαιολόγητο εγωϊσμό, που σε κατατρώγουν ψυχικά. Ειρήνη υμίν. Μετανοείτε.

          • Παύλος avatar
            Παύλος @ Γιαγιά 17/07/2015 17:42:54

            Μειοψηφία και δη θλιβερή, αποτελείς εσύ, η εξής μία, η συγκεκριμένη, η μοναδική, η ακατανίκητη μηδαμινότητα, με την αυτοκαταστροφική, συμπλεγματική μισαλλοδοξία σου και τον αποκρουστικό, αβυσσαλέο εγωισμό σου, που εκτρέφεται από τον βασανιστικό για 'σένα ΦΘΟΝΟ σου προς κάθε ανώτερό σου και που σε καθιστά αποκρουστική, ξεδοντιάρα, αξιολύπητη γιαγιά ! Βλέπεις ότι απολαμβάνεις της χλεύης και των ειρωνειών από το σύνολο σχεδόν των σχολιαστών εδώ, παρ΄όλα αυτά, επιμένεις και ας σε ζαλίζει.

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Παύλος 17/07/2015 16:46:22

            Κατά χάριν ίσως,αγαπητέ Παύλε...

        • Φωτεινή avatar
          Φωτεινή @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 17/07/2015 15:44:04

          Ξέχασες τήν "γιαγιά", Κυθήριε. :)

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Φωτεινή 17/07/2015 16:42:27

            Tην άφησα λόγω ηλικίας,αλλά απ' ό,τι φαίνεται βαστάνε τα κότσια της ακόμα...:-)

  6. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 16/07/2015 11:16:11

    Όταν η πραγματικότητα συγκρούεται με την ιδεολογία του Σύριζα τότε καταργείται η πραγματικότητα. Είναι επικίνδυνοι απατεώνες.

    • deltaplus avatar
      deltaplus @ ΣΟΝ ΠΕΝ 16/07/2015 13:35:05

      Θα ημουν πολυ περιεργος να μαθω την ιδεολογια του τσιριζα.....εχω καιρο να γελασω.....

  7. ΝΙΚΟΣ Ζ. avatar
    ΝΙΚΟΣ Ζ. 16/07/2015 13:28:35

    Eκείνο που τελικά καταλάβαμε επιτέλους ως λαός. είναι οτι για τον Ελληνικό λαό πλέον, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ το ποιός είναι στην κυβέρνηση. Μόνο για τους πολιτικούς έχει ΚΑΘΑΡΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΣΗΜΑΣΙΑ (κοινώς κονόμα), λόγω των παχυλότατων αμοιβών και προνομίων τους εν μέσω τραγικής κρίσεως. Όσοι μιλάνε και σκέφτονται ακόμα με ιδεολογικούς όρους, Δεξιά-Αριστερά-Κέντρο κλπ., είναι ή αφελείς ή ψεύτες...

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ ΝΙΚΟΣ Ζ. 16/07/2015 19:09:32

      Δλδ ἐσύ εἶσαι ἀπολιτίκ ἐπειδή σέ βολεύει ἡ συγκυρία;; Δέν ψήφισες στίς ἐκλογές; Γιά προεδρικό σέ κόβω. ῞Οτι θέλει ἡ παγκοσμιοποίηση, τουτέστι ἀπολιτίκ καί ἀπάτριδες!

      • λαέρτης avatar
        λαέρτης @ Φωτεινή 16/07/2015 20:57:56

        respect!!!!! ας πει επιτέλους κι ένας άνθρωπος τα πράγματα με το όνομά τους!

        • Φωτεινή avatar
          Φωτεινή @ λαέρτης 17/07/2015 00:18:27

          Παρομοίως, Λαέρτη. Καλῶς ἦλθες στήν παρέα τοῦ ΑΝΤΙ. Πραγματικά, τά σχόλια σου κτυπᾶνε κέντρο. :)

          • Το τζίνι avatar
            Το τζίνι @ Φωτεινή 18/07/2015 09:22:21

            Είδε η γύφτος τη γενιά της και αναγάλιασε η καρδιά της. Ο λακέρτης πραγματικά, είναι το άλλο σου μισό. Να παντρευτείτε. χαχαχαχα

  8. λαέρτης avatar
    λαέρτης 16/07/2015 14:31:18

    μια ακόμα προσφορά του θιάσου ΣΥΡΓΕΛΑ προς το φιλοθεάμον κοινό!!! Σύντομα και πάλι κοντά σας με νέα σπαρταριστά επεισόδια!!!

  9. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 16/07/2015 15:15:15

    Ο Σαμαρας προειδοποιησε εγκαιρως για ακυβερνησια! Ομως κανεις δεν τον ακουε διοτι εκοψε τις συνταξεις ανω των 1000 ευρω(sic) Ενας λαος που το μονο που κανει ειναι ασκησεις επαναστατικης γυμναστικης για να γεμισει την μεγαλομανια του. Τσιπρες του αρεσουν διοτι του θυμιζουν τον εαυτο του. Μετριο αμοραλιστη τεμπελη και επαναστατη χωρις αιτια..

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Παρατηρητής 16/07/2015 19:15:49

      Σύντομα, Παρατηρητή, θά γίνη ἡ ἀνώμαλη προσγείωση, καί θά ἐκτιμήσουν αὐτό πού χάσανε. ᾿Ελπίζω ὁ ΑΣ νά ξαναβάλη ὑποψηφιότητα.

      • Φιλελεύθερος avatar
        Φιλελεύθερος @ Φωτεινή 16/07/2015 21:17:34

        Ο Α.Σαμαράς με τα όποια λάθη και τις παραλήψεις του είχε πει στο παρελθόν για το...γελαστό παιδάκι του 15μελούς ότι είναι το ατύχημα και το μοιραίο κακό για τη χώρα και επαληθεύτηκε. Λυπάμαι που θα το πω, αλλά αν γίνουν εκλογές το φθινόπωρο φοβάμαι ότι πάλι η παιδική χαρά θα είναι πρώτο κόμμα. Ανήκω στην ελεύθερη αγορά όπου η καταστροφή είναι τεραστίων διαστάσεων το 6μηνο, και αμφιβάλλω αν κάποια...πρώην υγιής επιχείρηση θα μπορεί να καταβάλει φόρους και εισφορές. Η πτώση είναι μη αναστρέψιμη και προβλέπονται άσχημες καταστάσεις....Το κακό είναι ότι δυστυχώς η....καλοθρεμμένη νεολαία μας στηρίζει τον συρφετό της καταστροφής και τη συμμορία των ψευτών, με αποτέλεσμα οι εκλογές σε σύντομο χρονικό διάστημα να είναι η ταφόπλακα της χώρας. Η άποψη μου είναι ότι το 2014 θα το αναπολούμε στο μέλλον σαν μια χρονιά όπου είδαμε μια ανάκαμψη- σταθεροποίηση της οικονομίας και φοβάμαι ότι θα αργήσουμε πολλά χρόνια να την ξαναδούμε.

        • Φωτεινή avatar
          Φωτεινή @ Φιλελεύθερος 17/07/2015 00:23:13

          Πρέπει λοιπόν ἡ ΝΔ νά ξανασχεδιάση τό marketing γιά τήν νεολαία.

          • tessa avatar
            tessa @ Φωτεινή 17/07/2015 17:33:31

            Και όμως, η ΔΑΠ-ΝΔΦΚ βγαίνει σταθερά πρώτη στις φοιτητικές εκλογές. Πώς εξηγείται?

  10. valia avatar
    valia 16/07/2015 20:31:40

    Aυτό που με φοβίζει περισσότερο είναι ότι θα αυξηθεί η ανεργία. Δουλεύω σε γυμναστήριο τρελά ωράρια με ελάχιστα και θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό που έχει δουλειά. Οι φίλοι μου τριαντάρηδες στην ηλικία είναι άνεργοι ή δουλεύουν όπου και για όσο βρουν. Πήγαν και σε κτήματα εργάτες .Για οικογένεια και μέλλον ούτε λόγος. Θα μου πείτε κάποτε οι άνθρωποι σκέφτονταν αλλιώς, αλλά δεν είναι κάποτε.. Μιλάμε για δραχμή και καταστροφή, συμφωνώ, αλλά πώς είναι δυνατόν η κατάσταση να επιδεινωθεί κι άλλο; Σε όποια κυβέρνηση κραυγή απόγνωσης, κάντε κάτι να βρούμε δουλειές.

    • Φωτειν΄ avatar
      Φωτειν΄ @ valia 17/07/2015 00:33:18

      Καί ὅμως ὁ τσίπρας μείωσε τήν ἀνεργία τῶν κομματόσκυλων μέ χιλιάδες προσλήψεις στό δημόσιο. ΕΡΤ1, ΕΡΤ2, ΕΡΤ, ΕΡΤ, ΕΡΤ!! ῾Ο ΙΤ δέν εἶναι ὁ χῶρος πού ἀσχολεῖται ὁ τσίπρας καί ἡ κυβέρνηση του καί γενικά ἡ ἱδεοληψία τους. Δέν πρέπει νά ὑπάρχη ἰδιωτική πρωτοβουλία, μόνο ὁ καλός πατερούλης τό κράτος!

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ valia 17/07/2015 16:51:44

      EINAI δυνατόν να επιδεινωθεί κι άλλο... Μπορεί πχ να μην έχουμε καθόλου δουλειά και να κάνει η εισαγόμενη μαρμελάδα ένα τέταρτο του μισθού (όσων έχουν μισθό) ή να μην υπάρχει καθόλου μαρμελάδα (θα σου λένε το μέλι δεν σου φτάνει?). Αυτά συνέβαιναν δίπλα μας μέχρι πριν λίγα χρόνια. Σε παρακαλώ, εσένα αλλά κι όσους σκέφτονται πως δεν υπάρχει πιο κάτω, ρωτήστε κανέναν που έζησε στη γειτονική μας Αλβανία ή στις ανατολικές χώρες μέχρι πριν λίγα χρόνια. Σε παρακαλώ μην θελήσετε να το ζήσετε για να το τσεκάρετε! Ας το προλάβουμε αγαπητή Βάλια. Στο κάτω-κάτω οι υπόλοιποι που το βλέπουμε δεν σας φταίμε. Ειλικρινά. Έχουμε και παιδιά, που τα ζούμε με αγωνία.

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ victoria (true) 17/07/2015 16:56:27

        Το μέλι είναι πιό ακριβό από την μαρμελάδα αγαπητή victoria (true) :-) Μαζί σου όμως σε όλα,στην ίδια κατάσταση βρισκόμαστε...