#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/10/2011 11:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κυβέρνηση "εθνικής σωτηρίας" με ... Σημίτη



Καινούργιο κοσκινάκι μου και που να σε κρεμάσω. Αυτό θυμίζει η υπόθεση της συγκυβέρνησης που προωθούν γνωστοί κύκλοι τηλεοπτικής και έντυπης δημοσιογραφίας που αποτελούν βιτρίνα της διαπλοκής όλα αυτά τα χρόνια. Και που ξαφνικά ανασταίνουν μέχρι και… νεκρούς πρώην πρωθυπουργούς που σε λίγο θα μας εμφανιστούν ως σωτήρες της πατρίδας.

Το πρώτο χτύπημα έγινε από το Mega και τη δημοσκόπηση που τόσο δυνατά έπαιξε περί συγκυβέρνησης. Οι μισοί Έλληνες, σύμφωνα με το γκάλοπ, ζουν για να δουν μεγάλο συνασπισμό. Τώρα δηλαδή που το ΠΑΣΟΚ καταρρέει, που έχει 15% ποσοστό και που ο κόσμος βαρέθηκε να ρίχνει γιαούρτια, αυγά και ζαρζαβατικά, θυμήθηκαν να το σώσουν. Διότι πώς αλλιώς θα μπορούσε να χαρακτηριστεί μια πρόταση για συγκυβέρνηση ή όπως το λένε κάποιοι χαριτωμένα «κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας». Μόνο σωτηρία για το αδύναμο και διαλυμένο ΠΑΣΟΚ θα μπορούσε να είναι ένα τέτοιο σενάριο.

Κι αφού λοιπόν οι μισοί Έλληνες περιμένουν τη συγκυβέρνηση, οι άλλοι μισοί περιμένουν αυτούς που θα βγάλουν τη χώρα από την κρίση. Σύμφωνα με την Καθημερινή της Κυριακής που έχει πρώτο θέμα τον… Κώστα Σημίτη. Τυχαίο; Δε νομίζω. Άρθρο του πρώην πρωθυπουργό – παρέμβαση στα πολιτικά πράγματα και επανεμφάνισή του τώρα που το κόμμα του καταρρέει.

Επομένως, σύμφωνα με το Αλαφουζαίικο χρειάζονται… νέοι ηγέτες να μπουν μπροστά στο εγχείρημα της σωτηρίας της πατρίδας. Και ο Σημίτης είναι προφανώς ένας από αυτούς.

Ίσως η εφημερίδα του Φαλήρου να εξοφλά και παλαιά γραμμάτια. Αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία. Εδώ φαίνεται ότι έχουμε οργανωμένο σχέδιο να πειστεί ο κόσμος ότι πρέπει να μπουν μπροστά «σωτήρες», να φτιάξουν μια κυβέρνηση «σωτηρίας» για να «σωθεί» και το ΠΑΣΟΚ από τα εγκληματικά του λάθη. Και ποιος θα μπει μπροστά; Μα φυσικά ο νοικοκύρης ο Σημίτης που έβαλε την Ελλάδα στην ΟΝΕ. Μαζί του ο Χριστοδουλάκης, ο Παπαντωνίου και τα υπόλοιπα ορφανά του εκσυγχρονισμού.

Παλιό το κόλπο και καλό αλλά ο κόσμος δεν τσιμπάει. Τον Σημιτισμό τον καταδίκασε, όπως και τον Καραμανλή το νεότερο. Ας μην προσπαθούν λοιπόν κάποιοι να αναστήσουν «πεθαμένους» και αποτυχημένους πρώην πρωθυπουργούς. Χορτάσαμε από σωτήρες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 02/10/2011 11:26:04

    Η μπόχα αναδύεται ξανά από τον βούρκο της Καθημερινής.
    Μην αναδεύετε τα σκατά σας.

  2. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 02/10/2011 11:32:43

    ...Τον Σημιτισμό τον καταδίκασε, όπως και τον Καραμανλή το νεότερο......
    Ίσα και όμοια !!!!!!

  3. Aris. A avatar
    Aris. A 02/10/2011 11:44:00

    Αυτό που αποδεικνύει τα αδιέξοδα του πολιτικοοικονομικού παρακράτους είναι η έλλειψη ευρυματικότητας στο πως θα συνεχίσουν να διαφεντεύουν την χώρα.

    Αμα το ποιο έξυπνο που μπορούν να σκεφθούν για να συνεχίσουν να κοροιδεύουν τον κόσμο είναι ο Σημίτης τότε κλάφτα Χαράλαμπε.

    Είναι σαν να θέλεις να φτιάχνονται ερωτικά οι σημερινοί έφηβοι με την Ζωζώ Σαπουντζάκη.

  4. δημης avatar
    δημης 02/10/2011 11:45:43

    -ΠΑΝΤΩΣ Η...ΦΩΤΟ ...ΠΟΛΥ ΠΕΤΥΧΗΜΕΝΗ .....ΠΑΡΙΣΤΑ ΤΗΝ ΝΕΚΡΟΦΑΝΕΙΑ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΠΑΣΟΚ......
    -"η εφημερίδα του Φαλήρου"...ΠΡΟΤΙΜΟΥΜΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΗΣ ΜΑΡΙΔΑΣ ΤΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ ....
    -ΠΛΑΣΑΡΟΥΝ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΑΚΗ ,ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΔΟΓΜΑΤΟΣ ΣΟΚ, ΝΕΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΜΕ ΠΕΘΑΜΕΝΟΥΣ (ΑΠΟ ΙΔΕΕΣ ΚΑΙ ΝΟΟΤΡΟΠΙΕΣ)..
    -ΤΟ..ΟΛΟΝ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΜΕ ΑΛΛΟΤΕ ΗΘΕΛΗΜΕΝΑ ΑΛΛΟΤΕ ΛΙΓΟΤΕΡΟ "ΤΣΙΜΠΑΕΙ" ΑΝΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΣ ΩΣ ΣΩΤΗΡΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΤΕΔΑΦΙΣΤΕΣ....
    ΜΗΠΩΣ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΥΡΩΘΟΥΝ ΟΙ ΜΗ ΠΡΟΒΑΛΛΟΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΤΩΝ ΜΜΕ;;;;;;

  5. athamas avatar
    athamas 02/10/2011 11:48:20

    Ξανακλείστε το μπαούλο !Η μυρουδιά της ναφθαλίνης είναι ανυπόφορη !

  6. τάσος avatar
    τάσος 02/10/2011 12:06:33

    προκειμένου να το κάνουν κυβέρνηση το προώθησαν στις δημοσκοπήσεις σαν συγκυβέρνηση με τον τσίπρα, τότε που ήταν πάλι εκμηδενισμένο σε ποσοστά. μετά ήρθε η δολοφονία του παιδιού και τα πλιάτσικα και γίνανε κυβέρνηση αποσπώντας τα ποσοστά του σύριζα. τώρα που το προωθούν σαν συγκυβέρνηση με τη νδ, θέλω να δω με ποιον τρόπο θα το ξανακάνουν κυβέρνηση. γιατί θα το ξανακάνουν κυβέρνηση, αν τους αφήσετε.

  7. ΙΩΝΑΣ2 avatar
    ΙΩΝΑΣ2 02/10/2011 12:32:14

    Τον Καραμανλη μην βιαστητε να τον κρινεται και μην τον βαζεται στο
    ιδιο τσουβαλι με τονΣημιτη.
    Εκανε λαθη ,παραληψεις και λαθεμενες εκτιμησεις αλλα η ιστορια του εχει πολλα κενα που δημιουργουν υποψιες για την σταση του οπως π.χ. αυτη η σιωπη του.
    Και να μην ξεχναμε τις κορυφαιες του στιγμες για το σχεδιο Αναν οπως και την σταση του στο Βουκουρεστι για το θεμα των Σκοπιων.
    Αν τα συνδυασουμε με την υπολοιπη δραστηριοτητα του...κατι δεν βγαινει.
    Μην μπουμε απο τωρα σε θεωριες συνομωσιας.
    Εχουμε καιρο.
    Καποτε ολα βγαινουν στο απλετο φως του Ηλιου.

    • StarPowerNone avatar
      StarPowerNone @ ΙΩΝΑΣ2 02/10/2011 15:14:49

      Για την στάση στο Βουκουρέστι για το θέμα των Σκοπίων, έχω να παρατηρήσω οτι ο Καραμανλής μόνος του ανέτρεψε την επίσημη ελληνική πολιτική στο θέμα και αποδέχτηκε την σύνθετη ονομασία, χωρίς κανένα απολύτως αντάλλαγμα! Τέτοια διαπραγματευτική τακτική θα είναι παγκοσμίως πρωτότυπη.
      Μετά βέβαια άντεξε στο Βουκουρέστι στις πιέσεις (και από μέσα βλ. Ντόρα), αλλά τι να το κάνεις;
      Οι Σκοπιανοί για μια ακόμη φορα πήραν κάτι χωρίς να δώσουν τίποτε και είχαμε και την Αμερική να μας πιέζει κι από πάνω.
      Οι Σκοπιανοί μας έχουν πάρει φαλάγγι εδώ και χρόνια... κι εμείς ψάχνουμε για συνωνοσίες εναντίον του Καραμανλή τώρα.
      Ας ξυπνήσουμε, ωρέ Ελληνάρες...

  8. vassilis avatar
    vassilis 02/10/2011 12:38:48

    Ο υπουλος γελοιος τροπος να ερθει καποιος να μας κυβερνησει παραπεμπει σε θεοκρατικα και φασιστικα καθεστωτα ,τα οποια οταν αποτυγχανουν το αποδιδουν σε θελημα θεου.Οταν ακομα συζητιεται ,ο εκλεκτος ,σημαινει πολυ απλα οτι πολιτισμος και σκεπτομενοι ανθρωποι σ'αυτον τον τοπο δεν υπαρχουν.Θεσμους που να επιτελουν το θεσμικο τους εργο θελουμε και οχι μαιμουδες!

  9. jkr avatar
    jkr 02/10/2011 13:56:34

    Εμετική Καθημερινή: τα swaps δεν της λένε τίποτε.

    Επίσης, αφήστε την εξομοίωση με τον ΚΚ τον Β΄, δεν τίθεται καν λόγος σχολιασμού, πατριώτης ο ένας, μεταπράτης ξένων συμφερόντων ο άλλος.

  10. thanos avatar
    thanos 02/10/2011 14:08:50

    Ας φωνάξουμε τον Ηρακλή να καθαρίσει την κόπρο του Αυγείου. Αυτός είναι και ο νέος άθλος που καλείται να επιτελέσει η πολιτική δύναμη του μέλλοντος το θέμα είναι ποια θα είναι αυτή?

  11. Α.Τ. avatar
    Α.Τ. 02/10/2011 14:11:20

    Ο Καραμανλής, ενώ είχε έναν ευθύ και φαινομενικά καθαρό πολιτικό λόγο, άφησε στους ανθρώπους που τον πίστεψαν πολλά αναπάντητα γιατι. Γιατί σιώπησε για τις εκλογές του 2000, γιατί δεν μπορεσε να βρεί μια ικανοποιητική φόρμουλα για να εφαρμοστεί ο νόμος περί βασικού μετόχου, γιατί κάηκε η Πελοπόννησός, η Εύβοια και εναμιση χρόνο μετά η Αθήνα, γιατί, τέλος, δεν επέλεξε να δώσει την τελευταία του συνέντευξη ως πρωθυπουργός σε ένα έντιμο και σχετικά φιλικό κανάλι όπως π.χ. ο ΑΝΤ1;
    Κατά τη γνώμη μου πιο επικίνδυνα μέσα είναι το ΕΧΤRA 3,το KONTRA και ο REAL. Τα τρια αυτά δίκτυα ασκώντας φτηνή αντιπολίτευση, που δεν την ευχόμαστε ούτε στο χειρότερο εχθρό μας, εξακολουθούν να διαμορφώνουν τη σκέψη και τη ψήφο της λαϊκής Αθήνας ή της λεγόμενης Β' Αθηνών, όπου η ΝΔ έχασε πρόσφατα με είκοσι ποσοστιαίες μονάδες διαφορά. Όσοι ζήσαμε με πόνο την τηλεπτώση του Καραμανλή δεν έχουμε τίποτα να περιμένουμε από τα δίκτυα αυτά και το μόνο που μπορούμε είναι κλείνοντας να τους αφιερώσουμε αυτό το τραγούδι : http://www.youtube.com/watch?v=BIt7jsEiqis .
    Το ζήτημα τώρα είναι θα μπορέσει τώρα ο Σαμαράς να μετασχηματίσει το συσσωρευμένο θυμό των πολιτών σε οργανωμένη πολιτική δράση και στάση ζωής; Μήπως χρειάζεται να συνάψει στρατηγική συμμαχία με ένα ή περισσότερα μέσα ενημέρωσης όπως για παράδειγμα έκανε ο Β. Οbama με τους Νew York Times ;
    Α.Τ.

  12. Ίωνας avatar
    Ίωνας 02/10/2011 14:24:26

    Ε, όχι και πρωθυπουργός σε κυβέρνηση Εθνικής σωτηρίας ο δράκος του χρηματιστηρίου, ο Σημιταράς ο ...Τουρκοφάγος! Αντί να πάει στο σκαμνί του Ειδικού δικαστηρίου, θα μας ξαναπροκύψει ως πρωθυπουργός? Αχ βρε Καραμανλή! Γιατί να είσαι τόσο πονόψυχος?

  13. Π. Αναστασίου avatar
    Π. Αναστασίου 02/10/2011 14:41:43

    Μην κόβετε φλέβες. Σιγά τα αίματα.

    Θα αναλάβει ο Σημίτης ... μάλλον χωρίς τους παλιούς εκσυγχρονιστές αλλά με οικουμενική κυβέρνηση. Όποιος έχει καλύτερη λύση να την καταθέσει εδώ.

    Απλώς έπρεπε να είχε αναλάβει εδώ κι έξι μήνες.

    • koinos_nous avatar
      koinos_nous @ Π. Αναστασίου 02/10/2011 14:56:14

      Αυτοι που μας οδηγησν εκει θα μας σωσουν ?
      Κατι δεν μας λες καλα.

    • alakran avatar
      alakran @ Π. Αναστασίου 02/10/2011 17:10:42

      Το ότι υπάρχουν άνθρωποι σαν και εσένα που πιστεύουν ότι ο Σημίτης πρωθυπουργός σε οικουμενική κυβέρνηση(!) είναι η καλύτερη πρόταση για την Ελλάδα δείχνει το μέγεθος της παρακμής που έφερε το Πασοκ Α.Ε στην πατρίδα μας.

    • JOHN avatar
      JOHN @ Π. Αναστασίου 02/10/2011 19:20:28

      Με φθαρμενα υλικα φως δεν προκειται να δουμε!

  14. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 02/10/2011 15:29:24

    Μα, ακριβώς επειδή ο κόσμος "τσιμπάει" ότι γυαλίζει, το σκέφτονται. Ούτε μνήμην, ούτε κρίσιν διαθέτει, για να αντιστρέψω την γνωστή ρήση. Και, αυτό που ξέρουν οι πολλοί είναι ότι επί Σημίτη πέρασαν καλά -μείον τα θύματα του Χρηματιστηρίου.

  15. φωνη avatar
    φωνη 02/10/2011 16:48:54

    Σε κάθε περίπτωση δεν μπορούμε να δεχτούμε τίποτα άλλο από αυτό που λέει ο πρόεδρος της ΝΔ: ότι τη λύση θα τη δώσει ο λαός. Και πρέπει να συνδυάσουμε, ίσως, αυτήν την επιδίωξη του Σαμαρά για πρόωρες εκλογές με την επιμονή στην τήρηση των θεσμών.

    H NΔ που ζητάει και επιδιώκει την λαϊκή ετυμηγορία επιμένει στην τήρηση των θεσμών, άλλωστε και οι εκλογές είναι ένας δημοκρατικός θεσμός. Από την άλλη το σύστημα πολιτικής ΠΑΣΟΚ (ΠΑΣΟΚ,ΜΜΕ,Εξαπτέρυγα), το οποίο ξορκίζει τη στιγμή της λαϊκής ετυμηγορίας, απεργάζεται συνεχώς τρόπους κακομεταχείρισης ή/και παράκαμψης των θεσμών (διχαστικά δημοψηφίσματα, σενάρια συγκυβερνήσεων, στρατιωτική πειθαρχία ή νόμος σιωπής για την αντιπολίτευση, ώθηση της κοινωνίας στα άκρα--> άδικα μέτρα, αβεβαιότητα, προκλητικές δηλώσεις, υβριστικές δηλώσεις προς μερίδα εργαζομένων, εκβιασμοί, τρομοκρατία, κοινωνικός αυτοματισμός)

    Όταν βλέπω αυτήν την τακτική( επιδίωξη του εξωθεσμικού) από το άλλο στρατόπεδο, μπορώ να υποθέσω τη σημασία που έχει η τήρηση των θεσμών για να φτάσουμε σε εκλογές.

  16. προβοκατορας avatar
    προβοκατορας 02/10/2011 17:27:55

    η λυση για την ελλαδα ειναι εξωκοινοβουλευτικη, εξωσυστημικη και αντιδημοκρατικη!

  17. Α.μ.α.ν avatar
    Α.μ.α.ν 02/10/2011 17:43:20

    Τελικά μεγαλητεροι πολιτισμούς Απο το Αλαφουζεικο δεν έχω δει.Καλα κάνουν οι άνθρωποι κερδίζουν και ξεπληρωνουν.

  18. Α.μ.α.ν avatar
    Α.μ.α.ν 02/10/2011 17:46:37

    Πολιτισμούς ίσον Κολο τουμπα

  19. Βαλκάνιος avatar
    Βαλκάνιος 02/10/2011 19:42:15

    Ότι πει το άστρο του Δαυίδ!!! Άπαντες πλην Καραμανλή.Θα μιλήσει προσεχώς και θα καταλάβετε!Σκαμπανεβάσματα κυβερνήσεων.Ο Βασιλιάς πρό των πυλών! ...Γελάτε?...Περιμένατε ότι θα γίνει ο ΓΑΠ πρωθυπουργός επί Σημίτη??Περιμένατε πράσινη χούντα στην Ελλάδα??? ΙΔΩΜΕΝ

  20. juliet avatar
    juliet 02/10/2011 20:58:19

    O Σημίτης πάντα έφευγε για να επιστρέψει ...τώρα αν κρίνει ο ''λεφτά υπάρχουν'' ότι αποστολή εξετελέσθει και την κοπανίσει και βάλουνε τον Σημίτη στη θέση του,εκεί σηκώνεις τα χέρια και θαυμάζεις την βλακεία αυτού του λαού.

  21. βασίλης avatar
    βασίλης 02/10/2011 21:05:12

    ΛΥΚΟΣ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ 1η φορά ο κόσμος ετρεξε
    ΛΥΚΟΣ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ 2η φορά ο κόσμος ετρεξε ξανά
    ΛΥΚΟΣ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ 3η φορά τα έφαγε ο λύκος τα πρόβατα

    ΣΕ ΛΙΓΟ (Κοντός ψαλαμός αλληλούια) θα τους φάει ο λύκος.

  22. Απορία avatar
    Απορία 02/10/2011 21:08:07

    Την μόνη κυβέρνηση που μπορεί να κάνει ο Σημίτης είναι την κυβέρνηση εθνικής μετανάστευσης...

    Εγώ πάντως θα την κάνω με ελαφρά πηδηματάκια. Ούτως ή άλλως μετά από ένα χρόνο μιας τέτοιας κυβέρνησης είτε θα ζεις στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό θα είναι το ίδιο...

  23. http://chomatery.blogspot.com avatar
    http://chomatery.blogspot.com 04/10/2011 16:16:05

    το ΚΚΕ μόλις προχθες απεκατέστησε τον γ.γραμματέα Ν.Ζαχαριάδη. Για τον ταμία του κόμματος εκείνη την εποχή Πέτρο Κόκκαλη ούτε μισή κουβέντα!
    Αν δεν κάνω λάθος, στην κατοχή οι Άγγλοι δεν έριχναν πακέτα με χρυσές λίρες στους αντάρτες στο βουνό με χρυσές λίρες? Κι ο κομματικός ταμίας ποιός είπαμε ότι ήταν????