#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/05/2011 17:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας», ή δεκανίκια στο ΠΑΣΟΚ;



Όλα δείχνουν ότι ο Κ. Παπούλιας είχε μιλήσει με τον πρωθυπουργό ο οποίος του ζήτησε αυτή τη συνάντηση σε μια ύστατη προσπάθεια μίνιμουμ συναίνεσης.

Όλα δείχνουν επίσης ότι ο Παπανδρέου έχει πάρει όλες τις αποφάσεις του. Και αυτό διότι η πρωτοβουλία για τη σύγκλιση των πολιτικών αρχηγών ανήκει στον ίδιο.

Τι άραγε συνέβη, τι μεσολάβησε μετά από τις συναντήσεις που είχε τις προηγούμενες ημέρες; Προφανώς διαπιστώνει αδιέξοδο. «Ο κ. Παπανδρέου έχει χάσει τον έλεγχο και μπαίνει στη διαδικασία εξεύρεσης άλλης λύσης» είπε στο antinews κορυφαίο κομματικό στέλεχος. Είναι επίσης προφανές πως δεν του βγαίνει η πολιτική του και εκλιπαρεί πλέον τη συναίνεση. Έτσι, δεν θα θεωρηθεί απίθανο αν προτείνει κυβέρνηση προσωπικοτήτων, τύπου δηλαδή «κυβέρνησης εθνικής σωτηρίας».

Το «σύστημα» θέλει τη συναίνεση. Η κατασκευή της συνεπώς περνάει μέσα από ένα σχήμα κυβέρνησης «προσωπικοτήτων», «αρίστων και σοφών». Μιας κυβέρνησης «εθνικής σωτηρίας».Προς αυτήν την κατεύθυνση «κατασκευάζεται» με γρήγορους ρυθμούς το κατάλληλο και ανάλογο κλίμα…(πχ δηλώσεις Μαρίας Δαμανάκη)…

Ο κ. Παπανδρέου θα επικαλεστεί το γεγονός πως οι εταίροι και δανειστές μας έχουν βάλει το μαχαίρι στον λαιμό και είναι αποφασισμένοι να το μπήξουν βαθιά εάν εκτιμήσουν
ότι η εθνική αμεριμνησία πρόκειται να συνεχιστεί. Το τελεσίγραφο είναι λακωνικό και σαφές: Ή τώρα δεσμεύεστε ότι θα φανείτε συνεπείς στις υποχρεώσεις που έχετε αναλάβει και δίνετε απτά δείγματα γραφής ότι θα τηρήσετε τα συμπεφωνημένα, ή αρχίστε σιγά σιγά να προετοιμάζεστε για τη διαδικασία έκδοσης
του διαζυγίου με τις άλλες χώρες της Ευρωζώνης. Μια διαδικασία που μπορεί να διαρκέσει από έξι μήνες έως το αργότερο δύο χρόνια, και αφού στο μεσοδιάστημα υποστούμε ουκ ολίγους εξευτελισμούς και ταπεινώσεις σε πολλά επίπεδα, και όχι μόνον στο οικονομικό.

Όλοι αντιλαμβάνονται όμως ότι αυτό που θα κάνει η "κυβέρνηση προσωπικοτήτων" είναι αυτό που απέτυχε να κάνει το ΠΑΣΟΚ να διαχειριστούν δηλαδή την κρίση. Μπορεί όμως να γίνει αυτό χωρίς μια ισχυρή κυβέρνηση με ενιαία έκφραση και λόγο και ολοκληρωμένο πρόγραμμα;

Κλιμάκωσης της κινδυνολογίας



Τις τελευταίες ώρες διακινείται και ένα άλλο σενάριο, αυτό της λεγόμενης κλιμάκωσης της κινδυνολογίας. Ξεκίνησε με τον Παπακωνσταντίνου που μίλησε για λεφτά που φτάνουν μέχρι τα μέσα Ιουλίου. Ηρθε ο Δασκαλόπουλος να μιλήσει (εντελώς τυχαία) για δημοψήφισμα γιατί δεν πάει άλλο. Και τέλος, ήρθε και η Μ. Δαμανάκη, η οποία μέχρι τώρα δεν είχε μιλήσει ποτέ, να πει ότι οι Ευρωπαίου μεθοδεύουν έξοδο της Ελλάδας από το ευρώ και επιστροφή στη δραχμή.

Τα ακούει όλα αυτά ο κόσμος και σου λέει, “πάμε για φούντο, ας κάνουμε τουμπεκί ψιλοκομμένο, να δεχθούμε το Μεσοπρόθεσμο γιατί αλλιώς θα χάσουμε και τα λεφτά που έχουμε στο μαξιλάρι”.

Αφού δεν έπιασαν όλα τα υπόλοιπα κόλπα, βάζουν τώρα το πιστόλι στο τραπέζι και ρίχνουν το τελευταίο χαρτί προκειμένου να πείσουν τους άλλους να πουν ναι στο έγκλημα. Θα χρησιμοποιήσει ο κ. Παπούλιας δυο – τρεις δραματικές κουβέντες, θα κάνει και ο κ. Παπανδρέου το σόου του, έτσι ώστε να θέσουν τους υπόλοιπους αρχηγούς προ των ευθυνών τους.

Διότι κάτι άλλο δε μπορεί να είναι. Δεν τα είπαν πριν δύο μέρες, ή μήπως επειδή έλειπε η Παπαρήγα και είναι άκυρες οι συναντήσεις.

Το ερώτημα είναι ένα: Γιατί δεν έκαναν προσπάθειες συναίνεσης και συμβούλια πολιτικών αρχηγών πριν από ένα χρόνο, πριν υπογράψουμε το Μνημόνιο που μας έφερε σ' αυτή την κατάντια;

Αριστερά: Όχι παιχνίδια με την οικονομία και τη δημοκρατία

Αρνητικές αντιδράσεις προκαλούν στο μεταξύ στην αριστερά τα πολιτικά παιχνίδια του ΠΑΣΟΚ. Στελέχη της οποίας επισημαίνουν τις πρώτες επιπτώσεις που έχει η πρωτοβουλία Παπανδρέου στην οικονομία. Το Χρηματιστήριο από την ώρα που ανακοινώθηκε η σύσκεψη των πολιτικών αρχηγών πήρε την κατιούσα και έπεσε κάτω από τις 1.300 μονάδες, ενώ κάποια στιγμή είχε ξεπεράσει τις 1.330.

Στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ σημείωναν τις πρωτοφανείς μεθοδεύσεις και χειρισμούς του ΓΑΠ – μάλιστα κάποιος τόνισε ότι θέτουν σε κίνδυνο και την οικονομία για την οποία υποτίθεται ότι κόπτονται και την δημοκρατία. Στην Κουμουνδούρου γνωρίζουν ότι μπορεί να υπάρχει μεθόδευση και εκβιασμός προς τους πολιτικούς αρχηγούς με τον Παπανδρέου να προτείνει αυτή την ευρεία μνημονιακή κυβέρνηση προσωπικοτήτων κοινής αποδοχής, περιμένοντας τους πολιτικούς αρχηγούς να την απορρίψουν, ώστε να τους φορτώσει την ευθύνη πρόωρων εκλογών. Το θέμα, βέβαια, είναι τι θέλει να αποφύγει ο Παπανδρέου και καταφεύγει σ’ αυτές τις ανεύθυνες πρωτοβουλίες…

Με άλλα λόγια θα τεθεί και πάλι το εκβιαστικό δίλημμα «συναίνεση ή εκλογές». Δεδομένου λοιπόν ότι τα κόμματα της Αντιπολίτευσης τάσσονται κατηγορηματικά αντίθετα με όποια μορφής στήριξης των μέτρων που θέλει να πάρει η κυβέρνηση – και με γνώμονα την αποτυχία του παρελθόντος πια περιβόητου μνημονίου – είναι πολύ πιθανό να οδηγηθούμε στις κάλπες. Αφού όμως πρώτα ο Πρωθυπουργός εξαντλήσει όλα τα περιθώρια εξεύρεσης λύσης έτσι ώστε να επιρρίψει ευθύνες στα άλλα κόμματα της αντιπολίτευσης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΚΟΥΤΡΟΥΜΠΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ avatar
    ΚΟΥΤΡΟΥΜΠΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 26/05/2011 17:32:30

    ΣΙΓΑ ΤΟΝ ΕΚΒΙΑΣΜΟ...ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ Η ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ Η ΤΟ ΧΑΟΣ?ΑΝΤΕ ΚΥΡΙΕ ΓΙΩΡΓΟ ΜΑΖΕΨΤΕ ΤΑ ΚΟΥΒΑΔΑΚΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΗΓΕΤΗΣ. ΤΟ ΣΗΚΩΝΟΥΜΕ ΤΟ ΓΑΝΤΙ ΚΑΙ ΣΑΣ ΖΗΤΑΜΕ ΠΡΩΤΟΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ΠΡΟΤΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΕΣΕΙΣ...

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ΚΟΥΤΡΟΥΜΠΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 26/05/2011 22:17:28

      Ακριβώς. Σιγά τον εκβιασμό. Και είναι πολύ χειρότερο από όσο το λες. Στην ουσία, ενώ παραδέχεται ότι έχει ΠΛΗΡΗ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙ, και αναζητά αλλού λύσεις, έρχεται να φορτώσει τη δική του αδυναμία στους άλλους και εκβιάζει για να το δεχτούν! Να φορτωθούν την πλήρη ομολογία ότι αδυνατεί να κυβερνήσει!

      Ήθελα να 'ξερα: Ελικόπτερο έχουν κλείσει;

  2. thanasis avatar
    thanasis 26/05/2011 17:38:43

    Η συγκυρία της απόρριψης των μέτρων από τη Ν.Δ. και την αριστερά ταυτόχρονα ως αντιλαϊκά και σκληρά, δίνει τον αναγκαίο χώρο να κινηθεί και να απορρίψει τη συναίνεση ο Σαμαράς. Οι Ευρωπαίοι ... φίλοι μας κοιτάζουν το συμφέρον τους κ έχουν στριμώξει άγρια τον Σαμαρά. Άντεξε μέχρι τώρα, δε νομίζω να υποκύψει τώρα.
    Πρέπει όμως να προχωρήσει ένα βήμα παραπέρα, όσο δημοσκοπικά είναι χαμηλά, να δημιουργήσει μεγαλύτερο ρεύμα βρίσκοντας κοινούς τόπους με άλλες πολιτικές δυνάμεις και συναινέσεις σε μίνιμουμ πολιτικές.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ thanasis 26/05/2011 22:18:54

      Όχι μόνον άντεξε, αλλά έκανε και κάτι άλλο πολύ σημαντικό, χωρίς να σηκώσει καθόλου τους τόνους: Μίλησε για "καθαρή εντολή" για να εφαρμόσει το Ζάππειο 2. Οπότε, ό,τι και να του πουν τώρα, η απάντηση ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ: "Φέρτε μου το κράτος να κυβερνήσω εγώ, δεν δέχομαι τίποτε άλλο".

      Δηλαδή, ο απόλυτος εφιάλτης για τους ίδιους. Κάποιος που δεν ελέγχουν στο τιμόνι της Ελλάδας...

  3. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 26/05/2011 17:44:52

    κλειστε τα αυτια σας σε οποιο καλεσμα προτεινει ο παπουλιας.
    θελουν συννενοχους στο αθλιο σχεδιο τους.
    καμια βοηθεια στον γαπ,τα εξαπτερυγα και τους επιχειρηματιες και ειδικα αυτους χωρις επιχειρηση.
    πεφτουν και προσπαθουνε να παρουν και αλλους μαζι τους.
    αντωνη σαμαρα προσεχε την καθε σου κινηση.ξεχνα αυτα που ειπες για τηρηση της υπογραφης.την υπογραφη την τηρουμε οταν υπαρχει πριν καθαρος λογος και ο γαπ και η αλητοπαρεα του δεν ειχαν.
    καλεσαν και την δαμανακη γιατι μεχρι εκει τους εφτανε το μυαλο τους,οτι ταχα δηθεν θα την ακουγαν οι ελληνες.αντε κυρα μαρια υπνο που τραβας.
    εξαλλου αν παρακολουθησετε ειδησεις χθες τους ξεφυγε η σειρα των δηλωσεων και πρωτα τις εκανε η δαμανακη και μετα ο γαπ.σχεδον ομοιες...κατερευσαν.
    αυτο που σκεφτομαι ειναι πως κανονιζει ο γαπ,καθε που εχει συγκεντωση,απεργια , αυτος καλου κακου ειναι στο εξωτερικο.τυχαιο;;;
    τελος για τους πουλημενους συνδικαλιστες,εχουν τελευταια ευκαιρια πριν το σχοινι.
    φωτοπουλε μαζεψε και τους υπολοιπους συνδικαλιστες των αλλων δεκο,ανεξαρτητα χρωματος και καντε μια συνεντευξη τυπου και ολοι μαζι ξεκινηστε απεργια διαρκειας.ολοι μαζι δεη,οτε,ολπ,οπαπ,ττ , ολοι μαζι τωρα,αν ακομη εχετε...
    ωρα για συνταγμα.
    ειναι δεν ειναι στημμενα,δεν μπορει να τα σχεδιασαν ολα.κατι θα ξεφυγει απο την παρεα του σορος κλπ και η οργη θα δωσει την θεση της στην αγανακτηση.
    κουκουλοφοροι μην τολμησετε να ερθετε.θα φυγει η κουκουλα μαζι με το κεφαλι...

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 26/05/2011 18:07:06

    Όχι παιχνίδια με την Δημοκρατία, αλλά αν πατε για φασισμό θέλω να με βάλετε στην Ενέργεια και τις σχέσεις με ΕΕ.

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 26/05/2011 18:11:16

    Εδώ και μέρες η τρόικα πιέζει την Ελλάδα για διακομματική συναίνεση.
    Οι πιστοί υπηρέτες της τρόικας (το Πασόκ) αφού έκαναν τα πάντα για να τη πετύχουν, εκβιάζοντας το λαό με χρεοκοπία, δραχμή, χάος κλπ. και αφού είδαν ότι δεν τους βγαίνει, αφού ο Σαμαράς μοιάζει αταλάντευτος, έφαγαν τώρα και το χθεσινό χαστούκι των συγκεντρώσεων, οπότε παίζουν το ύστατο χαρτί: Τη δημιουργία τεχνητής συναίνεσης μέσα από εκβιασμό περί δήθεν κυβέρνησης προσωπικοτήτων.
    Ξεχνούν όμως πως το φαύλο πολιτικό σύστημα της χώρας μας, των τελευταίων 30-40 χρόνων, που αυτοί κυρίως επέβαλλαν και διαμόρφωσαν, έκαψε οριστικά το χαρτί των προσωπικοτήτων, αφού όλοι μα όλοι αποδείχθηκαν ίδιοι και ολίγοι.
    ΓΑΠ πάρε το ελικόπετρο και κάντην. Πάρτους όλους μαζί σου: Χάρη, Ρέππα, Άννα, Πάγκαλο και το υπόλοιπο κακό συναπάντημα.
    Αφήστε μας μόνους. Ότι και νάναι, καλύτερα θα τα πάμε.

    • Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
      Δημήτριος Κοκκαλάκης @ Strange Attractor 26/05/2011 18:43:39

      ΄Ο,τι και νάναι καλύτερα θα τα πάμε!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Strange Attractor 26/05/2011 22:22:15

      Όπως το λες: Ό,τι άλλο και να 'ναι καλύτερο θα είναι!

      Σε μερικές μέρες (μπορεί και λιγότερο), μετά την αποτυχία της αυριανής συνάντησης, το μήνυμα αυτό θα έχει περάσει και στον κόσμο.

      Ο ΓΑΠ έχει ήδη πετάξει πετσέτα.

      Αν θυμάστε, σε πολλές άλλες περιπτώσεις έφτασε στο σημείο λίγο πριν την οριστική προδοσία, αλλά πάντοτε κώλωνε στο τέλος.

      Είναι απλό: δεν νιώθει αρκετά ισχυρός για να προδώσει μόνος του και γι' αυτό έχει πλακωθεί να ζητά "συναίνεση" με τέτοια ένταση.

      Αν τον στηρίξει ο Σαμαράς, θα προδώσει. Αλλά πρέπει να μην τον στηρίξει και τότε θα φύγει σαν τρομαγμένο κοτόπουλο, μπροστά στην επίγνωση του εγκλήματός του. Διότι ξέρει πολύ καλά τι είναι αυτό που κάνει στη χώρα που του δώσαν να κυβερνάει...

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ Strange Attractor 27/05/2011 00:30:17

      Αγαπητέ S.A. έχω την εντύπωση πως το αυριανό, είναι μάλλον το προτελευταίο τους χαρτί. Το ύστατο, θα το παίξουν μετά από το βροντερό ΟΧΙ του Αντώνη! Δεν το έχουν σε τίποτα να ζητήσουν από τους γείτονες της απέναντι πλευράς του Αιγαίου κανένα χεράκι βοήθειας, για να παραστήσει δήθεν το λιοντάρι ο κατακρημνισμένος στη συνείδηση του κόσμου ΓΑΠ. Τους έχω ικανούς για τα πάντα!

  6. ΑΧΙΛΛΕΑΣ avatar
    ΑΧΙΛΛΕΑΣ 26/05/2011 18:23:06

    Ψαχνει για πατεριτσες ο γαπ!!!
    Αμ δε!!!

  7. ΚΑΤΕΡΙΝΑ avatar
    ΚΑΤΕΡΙΝΑ 26/05/2011 18:31:57

    Αν πραγματικά ενδιαφερόταν για την Ελλάδα και τους Έλληνες αυτό έπρεπε να το κάνει από την αρχή.Τώρα είναι αργά .Ας την κάνει λοιπόν σιγά -σιγά ,πριν είναι αργά για τον ίδιο και την παρέα του.Ο Πρόεδρος ας νοιαστεί για τον λαό αλλά όχι με την παραμονή του Γιωργάκη.Από σωτήρες χορτάσαμε !Και στην τελική ο βρεγμένος την βροχή δεν την φοβάται!!!!!!!

  8. Orestios avatar
    Orestios 26/05/2011 18:57:33

    Το ξεπούλημα άρχισε και οι συναντήσεις με τον πρόεδρο είναι για ξεκαρφωμα

  9. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 26/05/2011 19:53:21

    Αν τολμήσω να πω ότι ο Σαμαράς πρέπει να αυξήσει τα... μέτρα φρούρησής του από σήμερα, θα ακουστώ υπερβολικός;

    Τα κτήνη του νεοφιλελευθερισμού είναι ικανά για τα πάντα...

  10. Romios avatar
    Romios 27/05/2011 00:18:40

    Συναίνεση από τον κ. Σαμαρά προς την αποτυχημένη κυβέρνηση, θα σημαίνει, αθέτηση της εντολής των 800 000 Νεοδημοκρατών που τον ψήφισαν.
    Έχουμε δημοκρατία και δεν έχει κανένας δικαίωμα να αποφασίζει κανείς χωρίς την εντολή από τον λαό.
    Όσοι θέλουν ας στηρίξουν την πρόταση Σαμαρά αφού πάμε πρώτα γιά εκλογές.