#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/12/2013 06:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κυβέρνηση για την τρόικα ή κυβέρνηση για τον λαό;

«Πόσο… σωσμένη θα είναι μια χώρα που δεν θα έχει πολίτες;»



Τον Ιούνιο του 2012 η κυβέρνηση ορκίστηκε στο Σύνταγμα και τους νόμους αλλά και πίστη στην πατρίδα. Στην υπηρεσία του ελληνικού λαού ο οποίος την εξέλεξε για να βγάλει τη χώρα από το τέλμα.

Εκείνη η κυβέρνηση ανέλαβε μια Ελλάδα σε τραγική κατάσταση. Αναξιόπιστη, παραδομένη στις ορέξεις των δανειστών και με το ένα πόδι στη χρεοκοπία. Είχε μια δύσκολη αποστολή. Να κάνει τις διαπραγματεύσεις με την τρόικα, να λύσει βασικά προβλήματα της ελληνικής κοινωνίας και το κυριότερο, να δώσει ελπίδα στον ελληνικό λαό ο οποίος τέσσερα χρόνια τώρα υπομένει τα πάνδεινα.

Είναι αλήθεια ότι και ο Σαμαράς και ο Στουρνάρας, ως ο βασικός διαπραγματευτής, έκαναν καλή δουλειά στον τομέα αυτό. Με υποχωρήσεις είναι αλήθεια, αλλά ποιος θα περίμενε ότι δεν θα έβαζε νερό στο κρασί τους με μοναδικό σκοπό την αποφυγή της χρεοκοπίας και της εξόδου από το ευρώ.

Ύστερα από 18 μήνες πράγματι υπάρχει μια διαδικασία η οποία έχει διώξει το grexit και έχει κάνει κάποια σημαντικά βήματα προόδου. Ωστόσο, η επιτυχία στηρίχθηκε σε απίστευτες θυσίες, τις οποίες ο κόσμος ούτε ήταν έτοιμος να αντέξει, αλλά ούτε είναι και τώρα έτοιμος να δεχθεί.

Κι όμως, τον τελευταίο καιρό αυτό που βλέπουμε να παίζεται είναι ένα κακοστημένο θέατρο. Έρχονται οι τροικανοί, διαπραγματεύονται με τους υπουργούς, περνούν μια βόλτα από το Μαξίμου, το παίζουν σκληροί, φεύγουν από την Αθήνα, ξανάρχονται, ξαναπιέζουν, ξαναϋποχωρεί η κυβέρνηση και κλείνει η συμφωνία.

Σκεφτείτε μόνο τι έχει γίνει από τον Σεπτέμβριο και μετά. Τότε που κάποιοι στο Μαξίμου είχαν τη φαεινή ιδέα να παίξουν το επικοινωνιακό παιχνίδι του «σκληρού» και «ανυποχώρητου» απέναντι στην τρόικα. Και τι δε γράφτηκε τότε: Ότι ο πρωθυπουργός βάζει το πιστόλι στο τραπέζι, ότι η κυβέρνηση δεν θα υποχωρήσει στις απαιτήσεις των τροικανών, ότι θα γίνει πολιτική διαπραγμάτευση με τους Ευρωπαίους ηγέτες και άλλα πολλά.

Κι όμως, παραμονές Χριστουγέννων βλέπουμε να συνεχίζονται οι διαπραγματεύσεις αλλά με τις κόκκινες γραμμές να έχουν πέσει προ πολλού. Διαφωνούν δήθεν για τους πλειστηριασμούς αλλά η αλήθεια είναι ότι αυτοί θα απελευθερωθούν. Δεν δέχονται άλλα μέτρα, όμως, ο Ενιαίος Φόρος θα φέρει έσοδα 2,6 δις ευρώ, θα περικοπούν οι επικουρικές, θα απελευθερωθούν οι ομαδικές απολύσεις και τα ΕΑΣ θα μείνουν ανοιχτά μέχρι να κλείσουν, σε κανένα χρόνο από τώρα.

Και όλη αυτή την κακοστημένη παράσταση θα την ξαναδούμε. Να μας το θυμηθείτε. Θα φύγει η τρόικα μέσα στην εβδομάδα, θα έχουν κλείσει όλα τα μέτωπα, θα πάρουμε τις δόσεις που μας χρωστάνε από το καλοκαίρι αλλά τον Ιανουάριο θα επανέλθουν για την τελική διαπραγμάτευση, αυτή για τη βιωσιμότητα του χρέους. Κι αν έχουν τόσο παράλογες απαιτήσεις για 1 δις ευρώ δόση, για να μας κουρέψουν έμμεσα το δάνειο φανταστείτε τι θα βάλουν στο τραπέζι.

Η ουσία, όμως, πέρα από αυτή την πολυπαιγμένη κακή παράσταση, είναι ότι επί 18 μήνες τώρα η κυβέρνηση είναι περισσότερο για να ασχολείται με τις διαπραγματεύσεις παρά με την καθημερινότητα, με τον ελληνικό λαό.

Καθίστε και βάλτε κάτω πόσες ώρες ασχολήθηκε ο υπουργός Οικονομικών με θέματα άσχετα με τη διαπραγμάτευση. Ή και ο ίδιος ο πρωθυπουργός πόσες ώρες σπατάλησε για κάτι διαφορετικό από το πώς θα αντιμετωπίσει την τρόικα;

Θα πει κανείς ότι «εντάξει, αυτό ήταν το κρίσιμο διακύβευμα, τα άλλα περνούν στο περιθώριο, αρκεί να σωθεί η χώρα». Είναι η μόνιμη δικαιολογία η οποία δυστυχώς έχει μια απάντηση: «Πόσο… σωσμένη θα είναι μια χώρα που δεν θα έχει πολίτες;»

Διότι αν το 30% είναι στην ανεργία, αν το 27% δεν έχει να πληρώσει ούτε θέρμανση κι αν 11 εκατ. δεν βλέπουν φως στο τούνελ τότε δεν είναι στραβός ο γιαλός, στραβά αρμενίζουμε.

Όταν γίνονται εκλογές ο λαός ψηφίζει μια κυβέρνηση που θα τον υπηρετεί, κι όχι μια κυβέρνηση που θα τον θέσει στο περιθώριο βάζοντας πάνω απ’ όλα κάτι άλλο. Στην προκειμένη περίπτωση πρέπει κάποτε να σταματήσει να είναι κυβέρνηση της τρόικας και να γίνει κυβέρνηση του ελληνικού λαού. Υπάρχουν τόσο σοβαρά καθημερινά προβλήματα που δε λύνονται αν οι υπουργοί ασχολούνται μόνο με το αν θα συναντήσουν τον Τόμσεν. Και είδαμε ότι εξαιτίας της συνεχούς ενασχόλησης με την τρόικα σε πολλά θέματα τα έχουν κάνει μαντάρα.

Στο θέμα της Χρυσής Αυγής, στο πρόβλημα με τους μετανάστες, στο ζήτημα με το κομμένο ηλεκτρικό ρεύμα ή με την αιθαλομίχλη.

Υπουργοί που βλέπουν μπροστά τους μόνο τον Τόμσεν είναι σίγουρο ότι δε βλέπουν τίποτε άλλο. Και δεν μπορούν να εμπνεύσουν τον ελληνικό λαό, ούτε να του δώσουν ελπίδα.

Όταν θα το καταλάβουν στην κυβέρνηση θα είναι αργά. Το πουλάκι θα έχει πετάξει. Και το πουλάκι είναι η ανοχή της κοινωνίας. Εμείς τους προειδοποιούμε; Αυτοί θα το καταλάβουν;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 16/12/2013 07:03:29

    Πείτε μας τι θα κάνουν με αυτήν την έρμη την καθημερινότητα όταν εξαρτάται τελικά από αυτά που θα εξοικονομηθούν με τα μέτρα. Είμαστε σε κακά στενά. Ο στόχος είναι να πετύχουμε σταθερό πρωτογ. πλεόνασμα ώστε να βγούμε στις αγορές και να φύγει η τρόικα. Πριν από αυτό δεν γίνεται να δούμε σημαντικές βελτιώσεις στην καθημερινότητα

    • Χαρης avatar
      Χαρης @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 16/12/2013 10:48:18

      Το θεμα ειναι να μπει ενας πατος γιατι ακομα πεφτουμε.Το νοεμβριο οι απολυσεις ηταν παλι περισσοτερες απο της προσληψεις με την ανεργια στο 28%,οι τιμες σταθερα υψηλες,οι τραπεζες δεν δινουν ρευστοτητα παρα την ανακεφαλοποιηση που φορτωθηκε στον Ελληνα φορολογουμενο και μεσα σε ολα αυτα εχεις και την κυβερνηση να περναει διαταξεις δωρακια σε μπομπολαιους και αλλους εθνικους νταβατζηδες.Με τα 200εκ.που χαρισαν στους καναλαρχες απο τον φορο στις διαφημισεις θα μπορουσαν με τα χρηματα αυτα να βελτιωσουν εστω και προσωρινα καποιες αδυναμες κοινωνικες ομαδες.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 16/12/2013 16:20:18

      Το πρώτο θέμα είναι να επιστραφεί στους αδύναμους το 70% του πλεονάσματος. Αμέσως μετά με την αλλαγή ψυχολογίας και τις επενδύσεις από το εξωτερικό που επίκεινται (Κίνα, Ρωσία και άλλες μεγάλες εταιρίες που περιμένουν την ψήφιση εντός των ημερών του επενδυτικού νόμου) θα μειωθεί έστω και λίγο αλλά σταθερά πλέον και η ανεργία. Σε συνδυασμό με τις αγορές που λόγω αυτού του κλίματος θα μας δεχθούν, τέλος η τρόικα και τα μνημόνια.

      • Ολική αφασία avatar
        Ολική αφασία @ Γεώργιος Τ. 16/12/2013 21:28:34

        'Ασε μας βρε άνθρωπε με τις παραμύθες σου. Σε δεκαπέντε χρόνια και αν θα υποχωρήσει η ανεργία, που είναι το πρόβλημα πληγή μας. Τα άλλα που τσαμπουνάς είναι μόνο σαχλαμάρες για να περνάει η ώρα των αργόσχολων οπαδών σαν εσένα.

  2. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 16/12/2013 07:19:45

    Η κυβέρνηση της ατιμωρησίας και του βενιζέλου ..........δεν έχει ελπίδα.

  3. Aether avatar
    Aether 16/12/2013 07:24:01

    Δεν τους ενδιαφέρει η ανοχή της κοινωνίας γιατί ελπίζουν ότι τη στιγμή της κρίσης τα ΜΜΕ, συμπεριλαμβανομένων των ιστολογίων σαν τον παρόν, θα συμμετάσχουν επαρκώς στο τεχνητό δίπολο "ναι στο λάθος με την παρούσα κυβέρνηση" ή "ναι στο λάθος με Τσίπρα", εξυπηρετώντας προφανώς το "ναι στο λάθος".

    • τι λέει avatar
      τι λέει @ Aether 16/12/2013 12:22:19

      προεκλογικά πάντως το δίπολο ήταν, σωτηρία με κόπο ή απόλυτη καταστροφή και αρμαγεδόνας.
      Στους ηλικιωμένους της επαρχίας έπιασε

  4. anarcholiberal avatar
    anarcholiberal 16/12/2013 08:36:10

    Έτσι ακριβώς έχουν τα πράγματα και πραγματικά απορώ: εάν ο Πρωθυπουργός το γνωρίζει ότι έτσι έχουν τα πράγματα, τότε γιατί δεν επισπεύδει τις εκογές; Όσο τις αργοπορεί τόσο αυξάνεται η πιθανότητα μεγάλης νικης του (Τ)ΣΥΡΙΖΑ. Μήπως έχει κάτι στο μυαλό του που δεν έχουμε εμείς; Μακαρι...
    Εάν, από την άλλη πλευρά, δεν γνωρίζει ο Πρωθυπουργός ότι έτσι έχουν τα πράγματα, τότε συγνώμη αλλά θα πρέπει ν αντικατασταθεί πάραυτα......

  5. benny avatar
    benny 16/12/2013 08:42:24

    μεχρι να σταθεροποιησουμε το ¨πλεονασμα¨ θα εχουν πεθανει οι μισοι ελληνες......

  6. mambo italiano avatar
    mambo italiano 16/12/2013 08:48:08

    Πείτε το ευθέως και χωρίς περιστροφές. Ο Αντώνης Σαμαράς, είτε επειδή δεν μπόρεσε είτε επειδή δεν ήθελε, δεν ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες όλων όσοι διατηρούσαν τέτοιες.

  7. benny avatar
    benny 16/12/2013 09:42:14

    Μανωλης Μ: λιστα Λαγκαρντ,offsore,λιστες καταθετων, εισφορα 20% των διαφημισεων,εσοδα απο τα καναλια για την χρηση των συχνοτητων,μειωση των αριθμων των βουλευτων σε 200, κατοχικο δανειο,

  8. AkriAkri avatar
    AkriAkri 16/12/2013 09:48:21

    ''Όταν θα το καταλάβουν στην κυβέρνηση θα είναι αργά. Το πουλάκι θα έχει πετάξει.''
    Μπαααα.... Δεν είναι χαζοί, ούτε αφελείς, ούτε κι αθώοι. Το πουλάκι ήδη πέταξε πολύ μακριά και καλύτερα από εμάς το γνωρίζουν. Φοβάμαι πια οτι μάλλον τώρα κάνουν ''καλά τη ....δουλειά'', ώστε ν' ....αποδημήσουν κι εκείνοι συντόμως σαν το .... πουλάκι, για κάποιες άλλες, βόρειες Ευρωπαϊκές πολιτείες, εισπράττοντας τα ...εύσημα της συνεπούς εκτέλεσης των Γερμανικών εντολών. Ντρέπομαι για λογαριασμό τους και που το σκέπτομαι κι εύχομαι ολόψυχα να κάνω λάθος, γιατί αν σωστά εκτιμώ, τότε αυτό θα λέγεται προ........

  9. θηραία avatar
    θηραία 16/12/2013 09:52:51

    Η καθημερινότητα των υπέρογκων φόρων για τους κοινούς θνητούς, των παγωμένων πληρωμών σε όσους οφείλουν στο δημόσιο, των υποβαθμισμένων ακινήτων, του υψηλού κόστους πετρελαίου, των απολύσεων, της ανεργίας, των ανέγγιχτων λιστών πολυκαταθετών εξωτερικού και αδικαιολόγητου πλουτισμού, των μειωμένων εσόδων απο εξωχώριες, της νομιμοποίησης μαυραγορητών ακινήτων, κοκ, δεν κρίνουν απλά την κυβέρνηση αλλά καταστρέφουν την υπάρχουσα μεσαία τάξη, εξαφανίζουν τα χαμηλά στρώματα, δικαιώνουν κάθε παρανόμως πλουτίσαντα και πλουτίζοντα και συνεπώς αναμορφώνουν εντελώς το εκλογικό σώμα, προδιαγράφοντας απροσδόκητες εκλογικές εξελήξεις.

  10. Πέτρος avatar
    Πέτρος 16/12/2013 10:00:04

    Το ότι εμφανίζονται όλο και πιο πολλά άρθρα σιγά σιγά στο ANTINEWS σαν και αυτό, δείχνει πιο είναι το κλίμα και ποιες οι ... επιτυχίες της κυβέρνησης. Η τάση φθοράς είναι μη αναστρέψιμη!

  11. Γιάννης Κιαπέκος avatar
    Γιάννης Κιαπέκος 16/12/2013 10:20:18

    Θα πει κανείς ότι «εντάξει, αυτό ήταν το κρίσιμο διακύβευμα, τα άλλα περνούν στο περιθώριο, αρκεί να σωθεί η χώρα». Είναι η μόνιμη δικαιολογία η οποία δυστυχώς έχει μια απάντηση: «Πόσο… σωσμένη θα είναι μια χώρα που δεν θα έχει πολίτες;»
    Διότι αν το 30% είναι στην ανεργία, αν το 27% δεν έχει να πληρώσει ούτε θέρμανση κι αν 11 εκατ. δεν βλέπουν φως στο τούνελ τότε δεν είναι στραβός ο γιαλός, στραβά αρμενίζουμε.
    Σε αυτές τις δυο παραγράφους έχεις συμπυκνώσει το "δράμα" που περνάει η χώρα και ο λαός. Τι να πω βρε factorx ; το ότι θα συμφωνούσα με τα γραφόμενά σου σε τέτοιο βαθμό ποτέ δεν το φανταζόμουν όταν πρωτοάρχισα να γράφω στο Antinews. Πάντως για να σε στεναχωρήσω :) πιστεύω ότι η κυβέρνηση έχει κριθεί και η κρίση αυτή είναι μη αναστρέψιμη.

    • daresome avatar
      daresome @ Γιάννης Κιαπέκος 16/12/2013 19:43:44

      Ε καλά μην τα παραλέμε κιόλας ... όχι και 11 εκ. δεν βλέπουν φως στο τούνελ .... Αφαιρέστε τα πελατάκια, τους βολεμένους, τους Αντουανέτους του πολιτικού συστήματος και τους νταβατζήδες, για να είναι πιο σωστό το νούμερο ... !!

  12. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 16/12/2013 12:34:36

    Το μαθατε οτι η ΙΡΛΑΝΔΙΑ μετα απο τρια χρονια μνημονιου......βγαινει στις αγορες και το 14 θαχει αναπτυξη??????Ας δουνε οι δικες μας μετριοτητες τι εκανε η Ιρλανδια και σωθηκε.......17% μονο περικοπες- 10% απολυσεις δημοσιου τομεα-και καποιοι κυφηνες τραπεζιτες στη φυλακη......Εμεις εδω κανουμε τα ακριβως αντιθετα......κοβουμε 30-40% δεν απολυουμε κανενα κυφηνα(τους πληρωνουμε και οταν απεργουν), κανουμε ανακαιφαλαιοποιησεις τραπεζων με τα λεφτα του κοροιδου ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ και οι τραπεζιτες μας με νομοθετικη διαταξη δεν ευθυνονται σε ΤΙΠΟΤΑ......Ας τελειωνει επιτελους το δουλεμα του διεφθαρμενου πολιτικου συστηματος που το μονο που κανει τοσα χρονια ειναι να προστατευει τους κομματικους διορισμενους κυφηνες και τους νταβαντζηδες φοροφυγαδες........ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ κυριοι ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ αν δεν ειναι ΑΞΙΟΙ ας το κλεισουν το μαγαζι, και ας απολαυσουν τα λεφτουδακια τους σε εξωτικους παραδεισους........Υ.Γ. να το δημοσιευσετε παρακαλω.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Σαρακατσανος 16/12/2013 16:17:58

      Καλά εσύ που ζεις; Δεν απολήθυκε κανείς ΔΥ; Σοβαρολογείς; Άντε να διαβάσεις λίγο πόσος κόσμος μπήκε σε διαθεσιμότητα. Έλιωσε η καραμέλα 2 χρόνια τώρα κι εσύ γλείφεις τη γλώσσα σου ακόμα.

  13. X Rhodesian s.a.s avatar
    X Rhodesian s.a.s 16/12/2013 12:52:06

    Προσωπικά πιστεύω οτι το MEGAλύτερο σκάνδαλο αλλά και ταυτόχρονα η μεγαλύτερη φθοροποιός κατάσταση για την κυβέρνηση, είναι το δωράκι για τις συχνότητες στα ιδιωτικά κανάλια-ατέλεια διαφημήσεων και το ξεπούλημα των εθνικών οδών, με παράληλο 'ξέσκισμα' στα διόδια του εθνικού εργολάβου. Πιστεύω οτι ο κόσμος μπορεί να ανεχθεί φόρους, χαράτσια, κανιβαλοποίηση των εργασιακών κτλ, κτλ όταν έχει πειστεί οτι πρόκειται για αναγκαίο κακό. Όταν όμως λέπει να συμβαίνουν σημεία και τέρατα , όπως τα παραπάνω, τότε θα πεί όπως κι εγώ '' όχι κύριοι..εγω σας εμπιστεύτηκα..όχι όμως έτσι..''. Βλέπετε ο θεμέλιος λίθος της δημοκρατίας, είναι η ισονομία κύριοι, η ΙΣΟΝΟΜΙΑ.

  14. sok avatar
    sok 16/12/2013 14:31:17

    Μα.... η κυβέρνηση συνέχεια ασχολείται με την καθημερινότητα του λαού.... Τουλάχιστον εγώ έτσι το αντιλαμβάνομαι, και υπάρχουν ημέρες που λέω ''φτάνει μην ασχολείστε άλλο μαζί μας''... Καθημερινά πληρώνω φπα διπλό από ότι το 2009, καθημερινά πληρώνω διπλά τέλη κυκλοφορίας από ότι το 2009, καθημερινά πληρώνω τέλος πολυτελούς διαβίωσης που δεν πλήρωνα το 2009 για ΄ενα αυτοκίνητο απαραίτητο στην μετακίνηση πολυμελούς πολύτεκνης οικογένειας, καθημερινά κρυώνω γιατί δεν μπορώ να αγοράσω πλέον πετρέλαιο, αλλά και δεν δικαιούμαι επιδότησης λόγω ...περιουσιακών στοιχείων!!! [μιά άχρηστη αποθήκη που δεν θέλει να αγοράσει κανείς]... καθημερινά παίρνω λιγότερα στην δουλειά μου από ότι το 2009.... καθημερινά...καθημερινά...καθημερινά.... καθημερινά... ΦΤΑΝΕΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΑΛΛΟ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΜΟΥ........

  15. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 16/12/2013 15:31:04

    http://www.iefimerida.gr/news/135177/%CE%BF-%CF%84%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%AC%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%83%CF%85%CF%81%CE%B9%CE%B6%CE%B1-%CF%80%CE%AE%CF%81%CE%B5-%CE%B5%CF%86%CE%AC%CF%80%CE%B1%CE%BE-%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%CE%B5%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%BC%CF%8D%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%8E-%CF%89%CF%82-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%82-%CE%AD%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%BF

    Μετά μην ειρωνεύεται ο κύριος Παπαχελάς της Καθημερινής όλους όσους μιλούν για σενάρια..."Πουέρτο Ρίκο"...γκε-γκε; Γιατί από ό,τι φαίνεται, ο εχθρός ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΟΣ ΤΩΝ ΠΥΛΩΝ...

  16. Στρυμών avatar
    Στρυμών 16/12/2013 16:07:29

    Με λένε ρίζο και τα γυρίζω;

  17. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 16/12/2013 16:44:43

    Δεν έχουμε ακόμη καταλάβει ότι το χρήμα προέρχεται από την παραγωγή και δεν φύεται σε ευρόδενδρα...
    Αν δεν στρωθούμε στην δουλειά να παράγουμε προιόντα που θα αγοράζουν κάποιοι εξαποδώ και όχι αέρα..
    Αν δεν κλείσουμε δομές και υπηρεσίες που δημιουργήθηκαν για να σιτίζονται διάφοροι χρυσοκάνθαροι...
    Δεν θα μας σώσει κανείς.
    Ούτε εκλογές ούτε ψεκαμμένοι ούτε τσιριζαίοι ούτε δεξιοί και χρυσόαυγα.
    Ακόμη μασάμε καραμέλες για κατοχικά δάνεια, πετρέλαια και αέρια που αν πετύχουν θα φέρουν ευρά μετα από 25 χρόνια ενώ εμείς τα χρειαζόμαστε ΣΗΜΕΡΑ.
    Ακόμη πιστεύουμε ότι θα έρθει ένας αηβασίλης ντυμένος τσίπρας, κασιδιάρης ή ψεκαμμένος και θα ανοίξει το τσουβάλι με τα ευρά να μοιράζει στον κόσμο.
    Αδέρφια, για να μοιραστούν τα ευρά, πρέπει να μαζευτούν πρώτα.
    Αυτά μαζεύονται με ΦΟΡΟΥΣ, δεν μαζεύονται από σεντούκια τραπεζών, και οι φόροι έρχονται από επιχειρήσεις και δουλειά..
    Ο κουμουνιστικος μας καπιταλισμός είναι μια χίμαιρα που την διατηρούσαν εν ζωή οι εξαποδώ δίνοντας δανεικά και αγύριστα. Αυτά κόπηκαν.
    Πρέπει να ζήσουμε με τις δικές μας δυνάμεις.
    Δυστυχώς, οι εκλογές δεν παράγουν ευρά, καταναλώνουν συνήθως και μάλιστα στο γελοιοδιστάν μας πολλά.
    Δεν είναι τραγικό να διορίσουν τον μικρό Αλέξη διαχειριστή του μαγαζιού ελλάς...Αρκεί να κινηθεί σαν τεξανός, και αυτό κάνει. Αν θα πετύχει είναι το ζητούμενο.
    Αν δεν γίνει μέρος του συστήματος , απλά θα διαχειριστεί το θάψιμο του πτώματος ελλάς και θα υποστεί τις συνέπειες.
    Όλα τα υπόλοιπα είναι παραμύθια για δράκους και μικρά παιδιά.

  18. Δαρβινος avatar
    Δαρβινος 16/12/2013 16:53:55

    ... δοσια. Πες το, μη ντρεπεσαι.

    • AkriAkri avatar
      AkriAkri @ Δαρβινος 16/12/2013 21:43:29

      Δυστυχώς, δεν ξέρω αν ντρέπομαι περισσότερο από όσο λυπάμαι.....

  19. τοξο avatar
    τοξο 16/12/2013 19:10:41

    Παλαιότερα,είχα γνωρίσει κάποιον,(μακαρίτης πια),που του άρεσε πολύ το ποτό, αλλά είχε και κάποιο αυτοειρωνικό χιούμορ.Πότε θα ξεμεθύσω γιά να κάνω μετά ένα καλό μεθύσι; Ακόμη δεν σιγουρέψαμε το πρωτογενές πλεόνασμα και μερικοί ετοιμάζονται γιά απεργείες,ζητώντας παροχές.

  20. panos avatar
    panos 16/12/2013 22:19:17

    Οπως ειπε και ο Πισσαριδης,το ευρω ειτε θα γινει φιλικο προς την αναπτυξη ειτε θα διαλυθει...Και απ' οσα βλεπουμε οσον αφορα την αναπτυξη δεν υπαρχει φως στο τουνελ..Η εισοδος μας στο ευρω ηταν εγκλημα και η παραπερα παραμονη μας ειναι καταστροφη..Αν η εγχωρια πολιτικη ελιτ,ενω βλεπει πως δεν υπαρχει μελλον στο ευρω,εν τουτοις δεν κανει τιποτα φοβουμενη τις αντιδρασεις των Γερμανων,οδηγει τη χωρα στον αφανισμο..Υ.Γ..Γι' αυτους που συνεπαρμενοι απο τις επιτυχιες της κυβερνησης,αναμασουν τις στουρναριες κοτσανες περι εξοδου στις αγορες το 2014,ας κανουν τον κοπο να διαβασουν τις δηλωσεις ΟΛΩΝ των Γερμανων,κι οχι μονο,αξιωματουχων που λενε οτι ουτε το 2014 η Ελλαδα θα βγει στις αγορες..