#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/09/2010 14:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κυβέρνηση αναπληρωτών και υφυπουργών



Επειδή του την σπάσαν χοντρά με τις απαιτήσεις τους, ο Γιώργος έκανε και κάτι που τον εκφράζει απόλυτα για να δείξει ποιος έχει το πάνω χέρι: Υπουργείο Διατροφής και Άθλησης.

Δεν θα τρώει ο λαός για να γίνει στυλάκι σαν κι αυτόν και θα το ρίξει στο τρέξιμο για να γλιτώσει από εφοριακούς, δοσάδες, μπακάληδες, αθετημένες υποσχέσεις κλπ κλπ.

Διότι αν τρέξεις 5 χιλιόμετρα σου βγαίνει η γλώσσα ανάποδα, δεν έχεις όρεξη να φας και κάνεις έτσι οικονομία.

Μερικές μικρές απορίες τώρα:

Η Μπατζελή ήταν η αιτία όλων των δεινών του τελευταίου χρόνου;

Ο Ρόβλιας δεν είχε αποπεμφθεί γιατί έκανε ρουσφέτια; Οι εθνικοί κατασκευαστές τι λένε;

Ο Λοβέρδος από το Εργασίας στο Υγείας νομίζει ότι αναβαθμίστηκε;

Το ότι αν αποτυγχάνεις στο έργο σου θα σε περιμένει θέση στο υπουργείο Εξωτερικών είναι διάταξη νόμου, κ. Μαριλίζα;

Το Υπουργείο Μακεδονίας Θράκης μαζί με των.. Νήσων και αυτό της Περιφερειακής Ανάπτυξης δεν εμπλέκονται με τις αρμοδιότητες των...μικρών πρωθυπουργών;

Ο Τιμοσίδης έχει κάποια σχέση με τον Τοροσίδη;

Όταν είσαι κολλητός του πράιμ μίνιστερ σου στέλνει κι άλλο κολλητό για να παίζεις δηλωτή;

Μήπως θα ήταν καλύτερα να την λέμε “κυβέρνηση αναπληρωτών και υφυπουργών”; Επτά αναπληρωτές υπουργούς και τέσσερις υπουργούς και υφυπουργούς ανά υπουργείο!

Ικανοποιημένος και ο ΔΟΛ από τον ανασχηματισμό. Και ο κ. Νταλάρας.

Και οι συμβολισμοί που μας τους στέλνει το http://filotimia.blogspot.com:

Συμπληρώνοντας 11 μήνες στον πρωθυπουργικό θώκο ο Γιώργος διαλέγει την 9η επέτειο της καταρρεύσεως των Διδύμων Πύργων, για να εγκαινιάσει, στις 11/9, την Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης, και να προαναγγείλει το μέλλον της ελληνικής οικονομίας.

Τυχαίο; Δε νομίζω!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/09/2010 14:19:45

    Όλοι κάνουν τον μάγκα, με ξένο αποτέτοιο...

  2. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 07/09/2010 14:55:19

    Οταν οι Κυβερνησεις δεν εχουν ρολο και εργο, ανασχηματιζονται για να περναει η ωρα...Το δε επικοινωνιακο παιχνιδι της παρουσας Κυβερνησης(για ποσο ακομη αραγε??), "καταντησε" μια γελοιοτητα.Υπουργοι Νεοι και ΠΑΛΑΙΟΙ αναλαμβανουν καρεκλες και καθηκοντα ανευ χρηματοδοτησης.Αρα απλως καθονται σε καρεκλες, αντι να καθονται στις αντιστοιχες των σπιτιων τους!!!Δεν μπορουν για τιποτα ουσιαστικο να αποφασισουν, γιατι για ολα αποφαζισει η τροικα.Ομοιως και οι Τραπεζες.Συζητουν το πως θα "συγχωνευσουν" τα απειρα χρεη τους, συνομολογοντας, οτι και αν το πραξουν, παλι στην ΕΚΤ θα απευθυνονται για δανεισμο express, μη εχοντας καμια δυνατοτητα να χρηματοδοτησουν, ουτε κατ'ελαχιστον την πραγματικη Οικονομια.Η χωρα μας διαγει πραγματικη σκλαβια, χωρις οπλα.Τετοιου ειδους αδιεξοδη εξαρτηση, δεν "ματαειδε" ο τοπος.Οσοι παρακολουθουν και την χρηματιστηριακη αγορα, θα το εχουν διαπιστωσει.Ξενοι κουμανταρουν το ΧΑ εχοντας την δυνατοτητα να ριξουν οποια Τραπεζα θελουν σε χρονο dt.Ευτυχως, μεχρι τωρα δεν το πραττουν.Οι Ξενοι Οικοι Αξιολογησης-λειτουργωντας υπερ των συμφεροντων των δανειστων μας-, ΣΤΕΡΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ δανειοδοτησης απο τις αγορες.Μαγαζια κλεινουν αβερτα, ανθρωποι ψαχνουν στα σκουπιδια, η ακριβεια μαστιζει τα νοικοκυρια, τα οποια με την σειρα τους αδυνατουν να πληρωσουν κατα 26% ακομη και τους λογαριασμους των ΔΕΚΟ.
    Το Κρατος δεν μπορει (περαν των τεραστιων λαθων του) να χρηματοδοτησει την Οικονομια, βασικα και κυρια, γιατι δεν διαθετει δικο του νομισμα.Εκχωρησε τα παντα, σε εναν συναιτερισμο εδω και τριαντα χρονια ελπιζοντας στην δια βιου ευημερια του ιδιου και των πολιτων του, και απλα την "εφαγε"...Μπηκε σε μια σχεση με υποτιθεμενα καλυτερους ημων νοικοκυραιους οι οποιοι θα μας εξασφαλιζαν μια για παντα, και απεδειχθη οτι εσφαλλε ολοκληρωτικα.Που ειναι οι εταιροι μας, σε μια "συγκυριακα" δυσκολη στιγμη μας???Οσο και αν φταιμε, θα επρεπε να μας στηριξουν.Διαφορετικα, ποιος ο λογος του "συναιτερισμου"??
    Η αληθεια (που ουδεις χρειαζεται να ειναι ειδικος για να εννοησει), ειναι οτι επονται πολυ χειροτερα.Σε αυτη την βαση η εννοια της πολιτικης δεν ειναι μονο η διασφαλιση των απολυτως απαραιτητων για την διαβιωση της χωρας, αλλα η επαναξιολογηση, του ποιοι ειμαστε και πως πρεπει στο μελλον να πορευτουμε.Πρωτα μονοι μας, και κατοπιν επιλεγοντας αυστηρα με ποιους και γιατι πρεπει να συμπορευτουμε.

  3. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 07/09/2010 15:00:59

    Τελευταία στιγμή ναυάγησε η ίδρυση νέου εις αναπλήρωσιν υφυπουργείου:
    Δέχτηκα τηλεφώνημα για να αναλάβω τη θέση του αναπληρωτή υφυπουργού στο
    νεοσυσταθέν Υπουργείο Ορέων, Παράλιων Δραστηριοτήτων. Κυνηγίου, Στοιχηματισμού & Εξωσυζυγικών Σχέσεων (εν συντομία ΟΠΑ ΔΡΑΚΥ ΧΗΜΑ ΕΞΩ).
    Κι ενώ έψαχνα στη ντουλάπα να ξετρυπώσω καμιά γραβάτα μου ζητήθηκε ευγενικά να κόψω τις μηχανές, το κάπνισμα και τις αθλητικές αναρτήσεις. Εξεγέρθηκα, καθώς να ρίξω την Τάμπερε Γιουνάιτεντ στην αφάνεια θα ήταν προδοσία και έτσι οι αρμοδιότητες μου έμειναν άστεγες.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ μικρός οδυσσέας 07/09/2010 15:08:03

      Κρίμα. Κρίμα. Θα μπορούσε να σε βάλει στο Οικονομίας υπεύθυνο μακροοικονομικών προβλέψεων. Από τους υπάρχοντες είσαι μακράν καλύτερος.

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 07/09/2010 15:18:38

        χαχαχα, ενημερώσου όμως, περι-fairy-ακής ανάπτυξης και κομπετιτιβνεςς ονομάζεται πλέον

  4. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 07/09/2010 15:01:56

    H καλυτερότερη θέση στην ΄Αννα ΡΑΓΚΟΥΣΗ-Νταλάρα.

    Εν τω μεταξύ επίκειται επίσκεψη στην Αθήνα του Πρωθυπουργού κ. ΓΑΠ

  5. Maya avatar
    Maya 07/09/2010 15:13:24

    ξεφτίλα τελεία γκαβ

  6. th.pr avatar
    th.pr 07/09/2010 15:40:07

    Θελω να δωσω συγχαρητηρια στο τιμ του υπουργείου Υγειας.
    Η Μαριλίζα με τρια νεκρα παιδιά απο ελλειψη παιδιάτρου στα σουπερ νοσοκομεία μας αναβαθμιστηκε σε ΑΝΥΠΕΞ.
    Οσο για τη ΦΩΦΩ τι να πει κανεις.....Νικησε τον καρκινο και επειδη εχει ιδία αντιληψη υποβαλει σε βασανιστήρια τους ελληνες καρκινοπαθεις. Ας ειχαν λεφτα να πανε στο Μεμοριαλ οπως και αυτη, Αλλωστε λεφτά υπαρχουν.....

  7. Μ Μ avatar
    Μ Μ 07/09/2010 16:11:48

    Κόβουν μισθούς και επιδόματα από τον απλό κόσμο,μειώνουν τις θέσεις εργασίας, αυξάνουν ΦΠΑ και ο χειριστής ποδηλάτου- κανό, αυξάνει αντί να μειώσει, σε 48 τους υπουργούς του!!!Μάλλον εδώ πάει το λεφτά υπάρχουν!!!! Ωραίο παράδειγμα λιτότητας και περιορισμού εξόδων ρε συ ΓΑΠ. Και μας δουλεύεις και μας λες συγχαίρω τους μικροσυνταξιούχους για τηνπροσφορά τους;; Άλλη μια προεκλογική δέσμευση(ολιγομελές υπουργικό συμβούλιο) τηρήθηκε.!!!Όπως εκείνο το ¨λεφτά υπάρχουν".
    Μαύρο ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε. Σε αυτόν και σε όλα τα δεκανίκια του(Δημ Αρ. - ΛΑΟΣ- Ντόρα)

  8. Paranoia avatar
    Paranoia 07/09/2010 16:13:51

    "Κυβέρνηση αναπληρωτών και ωρομισθίων"

  9. manos avatar
    manos 07/09/2010 17:09:51

    βαλανε στο αναπτυξης ΤΟΝ ΡΟΒΛΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΡΗΓΑ!!!

    ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ

    ΩΡΑ ΝΑ ΜΕΤΑΚΟΜΙΖΟΥΜΕ

    ΛΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ Η ΚΟ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΥΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΥΣ, ΚΑΤΑΞΙΩΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.

    ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΜΠΗΚΑΝ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ, ΕΙΝΑΙ "ΓΑΤΕΣ" ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥΣ (ΜΟΣΙΑΛΟΣ, ΠΑΝΑΡΙΤΗ κ.λ.π.)

    • ΓΙΑΝΝΙΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΙΣ @ manos 07/09/2010 18:29:39

      THN ΠΑΝΑΡΙΤΗ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΗ ΒΑΛΕΙ

      ΤΙ ΤΗΝ ΕΒΑΛΕ ΣΤΟ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑΣ, ΓΙΑ ΜΟΣΤΡΑ; ΣΤΙΣ ΞΕΝΕΣ ΧΩΡΕΣ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΟΥΝ ΩΣ ΚΟΡΥΦΗ, ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙ ΟΨΥΧΑΡΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ;


      ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ, ΜΕ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΟΥ, ΜΟΝΟ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΠΙΤΕΛΕΙΟ ΔΕΝ ΕΝΙΣΧΥΣΕ

  10. kiki avatar
    kiki 07/09/2010 17:50:41

    Αυτο το υπουργειο διατροφης με τσακισε.
    αλλα εχει ουρα το πραγμα. Την περασμενη βδομαδα δεν ειπε για την παραγωγη,μονοξειδιου του ανθρακα,απο τις αγελαδες,και να παψουμε να τρωμε βοδινο.Λοιπον στην Αργεντινη,οταν μπηκε το ΔΝΤ,κατακλειστηκε η χωρα με διαφημισεις με τρεις αγελαδες,που κραταγανε ενα πανο,που ελεγε μην μας τρωτε.Αποτελεσμα η παραγωγη σε βοδινο της αργεντινης καταστραφηκε,ενω ηταν η μεγαλυτερη στον κοσμο και κανανε εισαγωγες απο το Ισραηλ.
    Μπορει να μην ειναι τοσο αθωος αυτος ο τιτλος στο υπουργειο του Βασιλακη Καιλα.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ kiki 07/09/2010 17:58:58

      Είναι γνώρισμα των τυράννων να προσπαθούν να επιβάλλουν τις δικές τους συνήθειες στους υπηκόους.

    • Ο Iθαγενής avatar
      Ο Iθαγενής @ kiki 07/09/2010 20:06:12

      να προσέχουν ορισμένοι γιατί παραγωγή αερίων προκαλείται και από άλλη σωματική λειτουργία πλην της αυτόνομης κίνησης της κάτω σιαγόνας προς βρώσιν βοδινού...

  11. Vag avatar
    Vag 08/09/2010 21:23:40

    Ξεχάσατε να αναφέρετε τον κ. Αηδόνη.