#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/12/2009 08:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κυβέρνηση αγνώστων ….υφυπουργών

Με καζάνι που βράζει μοιάζει η κυβέρνηση κι ας προσπαθούν να βγάλουν κλίμα ομόνοιας και κοινής γραμμής για όλα τα θέματα. Στο στόχαστρο πολλών βουλευτών του ΠΑΣΟΚ αλλά και σημαντικών στελεχών από τη βάση βρίσκεται κατά κύριο λόγο ο Χάρης Παμπούκης και ο εκ των στενών συνεργατών του πρωθυπουργού, ο Γ. Πανάρετος, υφυπουργός Παιδείας αλλά αρμόδιος για τον έλεγχο των βιογραφικών των ανθρώπων που θα στελεχώσουν την κρατική μηχανή.

Στον κ. Παμπούκη χρεώνεται το κλίμα… αφασίας που επικρατεί σε πολλά υπουργεία με βασική αιτία την κόντρα υφυπουργών με υπουργών καθώς οι πρώτοι δεν έχουν αρμοδιότητες και περιφέρονται χωρίς ρόλο. Ο κ. Παμπούκης κατά κύριο λόγο και ο Θ. Πάγκαλος κατά δεύτερο θα έπρεπε τρείς μήνες μετά τις εκλογές να έχουν ξεκαθαρίσει ρόλους και δουλειές ώστε να μην μπλέκεται ο ένας στα πόδια του άλλου. Είναι χαρακτηριστικό ότι πολλούς υφυπουργούς δεν τους γνωρίζουν ούτε μέσα στο ίδιο τους το υπουργείο. Οι περισσότεροι δεν έχουν μιλήσει στα ΜΜΕ γιατί δεν τον επιτρέπει ο (η) υπουργός, ενώ όσοι καταφέρουν να βγουν στην τηλεόραση ή σε κάποια εφημερίδα το κάνουν λόγω σχέσεων προσωπικών με τα media. Ακόμη και στις συνεντεύξεις τους όμως δεν δεσμεύονται για τίποτε, αδυνατούν να μιλήσουν για την πραγματική πολιτική, κάνουν γενικόλογες αναφορές και μιλούν περί ανέμων και υδάτων μη τυχόν και πέσουν σε δυσμένεια από τον προϊστάμενό τους.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα το έχουν τα εξής υπουργεία:

Στο Υγείας, όλη τη δημοσιότητα παίρνει η Μ. Ξενογιαννακοπούλου η οποία δεν αφήνει χώρο στη Φ. Γεννηματά η οποία και λόγω ονόματος διεκδικεί μεγαλύτερο κομμάτι δημοσιότητας.

Στο υπουργείο Εσωτερικών κανείς δε γνωρίζει ότι υπάρχει υφυπουργός ονόματι κ. Τζάκρη με έδρα τη Θεσσαλονίκη ενώ ο Ρόβλιας έφυγε νωρίς.

Στο υπουργείο Οικονομικών αμφιβάλλουμε να γνωρίζουν πολλοί ότι υπάρχει και ο Φ. Σαχινίδης ενώ στο υπουργείο Οικονομίας πίσω από την Λ. Κατσέλη υπάρχει κάποιος κ. Αρναουτάκης και ο Μ. Μπόλαρης στη Θεσσαλονίκη. Σκοπεύουν δε να βάλουν και τρίτο υφυπουργό αρμόδιο για τη Ναυτιλία.

Στο υπουργείο Δικαιοσύνης μετά τον Χ. Καστανίδη που να βρεθεί χώρος για τον Απ. Κατσιφάρα ενώ και στο Εξωτερικών πίσω από τον Δ. Δρούτσα υπάρχει ο Σπ. Κουβέλης αλλά χωρίς ουσιαστικό ρόλο.

Στο Περιβάλλοντος οι Γ. Μανιάτης και Θ. Μωραϊτης έχουν μάλλον διακοσμητικό ρόλο εκτός ίσως από τις γνωστές επιλογές του πρώτου στο Κτηματολόγιο.

Τέλος, μάχη για να επιβιώσει στο Τουρισμού δίνει η ευειδής Α. Γκερέκου ενώ ο Γ. Πανάρετος στο Παιδείας κάνει οτιδήποτε άλλο εκτός από το να ασχολείται με την Παιδεία. Ο τελευταίος, μονίμως με ένα laptop απαντά σε όλους, μπλογκάρει και ελέγχει –όχι πάντοτε με επιτυχία όπως φάνηκε με τον ειδικό γραμματέα του κ. Παπακωνσταντίνου- τα βιογραφικά των υποψηφίων. Στο μεταξύ, πολλές θέσεις μένουν άδειες, στην ΕΡΤ, το ΑΠΕ, σε θέσεις καίριες για τα έσοδα και άλλες εργασίες αλλά ο κ. Πανάρετος δουλεύει με τους δικούς του ρυθμούς.

Και όλα αυτά ενώ τελειώνουν οι 100 ημέρες που θα συγκλόνιζαν τον κόσμο. Μόνο τα μεγαλόστομα λόγια έμειναν…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. The Predator avatar
    The Predator 26/12/2009 08:49:18

    Φακτορα, δες

    http://www.euro2day.gr/chameleon/139/articles/561968/ChameleonArticle.aspx

    Γράψε κάτι επειγόντως! Ο Π. Σπυράκης ειναι γνωστό λαμόγιο και άνθρωπος του Σωκράτη. Αν τον βάλει στον ΟΠΑΠ έχει βάλει την αλεπου στο κοτέτσι ....

    Ολική επαναφορά του παλιου, κακού ΠΑΣΟΚ ????

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 26/12/2009 09:54:32

    το έλεγα πριν τις εκλογές, ότι θα πρέπει να ήταν μαζοχιστής όποιος ήθελε την κυβέρνηση με την κατάσταση που ΌΛΟΙ ήξεραν πως είναι. Άλλο να μιλάς για αγγούρια, και άλλο να σε βλέπουν κατάματα. Η αμηχανία θα ξεπεραστεί από απρόβλεπτα, λέει η Ιστορία.

  3. fantomas avatar
    fantomas 26/12/2009 10:27:22

    πως το ειχε πει ο Κατσιφαρας?

    "οτι αν δεν ηταν ο Παπανδρεου δεν θα μας ηξερε ουτε ο θυρωρος της πολυκατοικιας μας"

    ετσι δεν ειναι?

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 26/12/2009 10:32:04

    Η κυβέρνηση είναι μεταμοντέρνα. Σχεδόν Virtual. Τη φανταζόμαστε πως υπάρχει... Και στις 200 μέρες, πάλι ανύπαρκτη θα είναι.

  5. Ι Δ. avatar
    Ι Δ. 26/12/2009 11:41:04

    Ο συντάκτηs του ποιό πάνw άρθρου λανθάνει. Το πασοκ είναι κόμα που φαινομενικά σπαράσεται. Καταφαίρνει ακόμη και εσwτερικέs διαφwνίεs και αντιθέσειs με το κατάληλο προπέτασμα προπαγάνδαs να τιs πασάρει έργο κονwνικό και εθνικό.

  6. o aristos avatar
    o aristos 26/12/2009 12:27:28

    Ευτυχώς υπάρχει ο "Αη Νικόλας" ο Προστάτης των Ναυτικών

    http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2009/12/blog-post_6279.html

  7. Ιωάννης ο Μεσσήνιος avatar
    Ιωάννης ο Μεσσήνιος 26/12/2009 12:34:00

    Πολύ φοβάμαι οτι φεύγοντας ο Γιώργος το μόνο που θα μ' αφήσει πίσω είναι 2 λέξεις μονάχα: προαπαιτούμενα + διαβούλευση, πέραν αυτών εγώ το μόνο που βλέπω είναι οτι έφυγε ο ΤΕΜΠΕΛΗΣ και ήλθε ο ΑΝΙΚΑΝΟΣ, ζωή σε λόγου μας... η μόνη ελπίδα μου είναι ο Α.Σαμαράς.

  8. νικος avatar
    νικος 26/12/2009 15:13:05

    Πολύ βιάζεσαι ,συντάκτη του κειμένου και καταφέρεσαι για μια ακόμη φορα κατά του ΠΑΣΟΚ.Επιθυμείς φαινεται τις βρώμικες και ανήθικες καταστάσες που επικρατούσαν επι κυβερνήσεως Ν.Δ και κρίνεις ανάλογα.Δεν έχεις συνηθίσει στην διαφάνεια και το φως αλλα στην συναλλαγή και το σκοτάδι.Ας είναι, ο λαός φαίνεται έχει πολύ διαφορετική άποψη απο ορισμένους σαν κι εσας και αποφάσισε πρόσφατα και σε πλειοψηφία τι προτιμά και τι τον εκφράζει.Υπομονή λοιπόν μέχρι τις επόμενες εκλογές.

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ νικος 26/12/2009 19:30:29

      Έχεις καμιά απάντηση στα όσα λέει η ανάρτηση; Ο λαός δεν θα είναι για πολύ ακόμη μαζί με αυτούς. Πρόσεξε, μην λες μεγάλη κουβέντα, διότι κι εσύ σύντομα μπορεί να αναγκαστείς να πεις mea culpa.

    • niko avatar
      niko @ νικος 26/12/2009 19:38:10

      χαχαχαχαχα!! και είναι ακόνα Χριστούγεννα, φαντάσου την πρωταπριλιά! Θα ξεπερνά η πραγματικότητα τη φαντασία! Κοίτα λίγο γύρω σου!!

  9. TopGunZ avatar
    TopGunZ 26/12/2009 15:44:56

    Μαλλον φαιδρα ξυλογλωσσε (ας μου επιτραπει ο νεολογισμος) φιλε μου σου διαφευγει πως ηδη ειχατε την πρωτη αποχωρηση απο το... Ρηαλιτυ διαφανειας σας. Για να μην αναλογιστω πως ο μονος λογος που ακομα δεν εχει ανοιξει η κερκοπορτα του δημοσιου για το κομματικο γιουρουσι ειναι γιατι ακομα δεν ξερουν οι υφύ και οι γγ ποιος εχει τα... κλειδια για καθε τομεα...

  10. tiramola avatar
    tiramola 26/12/2009 16:35:24

    Κανένα κουτσομπολιό επιπέδου μεσημεριανής τηλεοπτικής εκπομπής δεν μπορεί να ακυρώσει το ξεκίνημα μιάς μεγάλης προσπάθειας αναμόρφωσης της χώρας.
    Τα αποτελέσματα δεν θα αργήσουν να έρθουν.
    Η δημοφιλία του Παπανδρέου θα ξεπεράσει κάθε προηγούμενο πολιτικού στην ιστορία της μεταπολίτευσης.

    • yangoolas avatar
      yangoolas @ tiramola 26/12/2009 16:51:35

      χαχαχαχα! όπως και στον παππού και τον μπαμπά.. Πάει σόϊ

    • Σπύρος avatar
      Σπύρος @ tiramola 26/12/2009 17:19:05

      Σάν τον περιβαλλοντικό φόρο στά παλιά αμάξια,ενα πράμα,πού οδηγεί με το ζόρι μικρομεσαίους να αγοράζουν καινούρια ή να ξεπαραδιάζονται με μέτρο που ούτε η ΧΟΥΝΤΑ δεν τοχε επιβάλει με τετοιο τροπο..Εν ψυχρώ ενίσχυση τών εμπόρων αυτοκινήτων χωρίς καμιά τσίπα...

      Σε ποιον πουλάς αυτά τά παραμύθια τελικά??
      Βάλατε και το Παπαδαριό μέσα στο Υπουργικό Συμβούλιο και μάς πουλάς και ΄σοσιαλισμό΄??
      Ποια δημοφιλία??
      To πολύ πολύ να συναγωνιστεί τον Αλέκο Αλεξανδράκη ,ο Γιωργάκης σέ κακό remake τού ΄Παράξενου Ταξιδιώτη΄...
      Καραδεξιοί τού κερατά εχετε γίνει...Τελικα δεν ηταν τυχαίο που ο Γιωργάκης ειχε πάρει τον Ανδριανοπουλο μαζί του...Σε λίγο και η Ντόρα και έδεσε το γλυκό στο νεοφιλελευθερο μπάχαλο.

      • tiramola avatar
        tiramola @ Σπύρος 26/12/2009 21:36:58

        Ώπα ρε Σπύρο...
        Ο νεοφιλευθερισμός πέθανε ακόμα και για τον Ανδριανόπουλο και τη Ντόρα.
        Οι παράξενοι ταξιδιώτες αλλά και οι ηθοποιοί μας τελείωσαν.Είναι η εποχή του συγκεκριμένου.
        Αν εσύ πιστεύεις στην κοινωνικοποίηση των μέσων παραγωγής ή την αναδιανομή με ντου από παντού , υποστήριξε την ιδεολογία σου , κάλεσε τους πολίτες να ξεχυθούν στους δρόμους και σταμάτα να τα βάζεις με το "δεξιό" ΠΑΣΟΚ.

        • Σπύρος avatar
          Σπύρος @ tiramola 26/12/2009 22:43:05

          Τουλάχιστον νάχεις την ειλικρίνεια να επικρίνεις φαιδρά μέτρα που άν τά παιρνε η δεξιά θα γέμιζες το blog με συνθήματα.
          Αντ΄αυτού συνεχίζεις με τον ιδιο ξύλινο λόγο περί ΓΑΠ ΄αναμορφωτή΄ κ.λ.π.,κ.λ.π.
          Ως εκ τούτου η όποια ΄αξιοπιστία΄σου δοκιμάζεται άσχημα απο το γεγονός πώς τά γραπτά σου δεν βασίζονται σέ προσωπικές σου αρχές και αξίες αλλά στο χρώμα τού Κόμματος που κυβερνάει..
          Τυπικός νεοέλληνας αγαπητέ,πού αρκείται στο να κερδίζει η ομάδα του ακόμα και μέ πέτσινο πέναλτυ στό 90.............

        • tiramola avatar
          tiramola @ tiramola 27/12/2009 11:36:23

          Σπύρο καλημέρα.
          Δεν υποστήριξα ποτέ το εκσυγχρονιστικό ΠΑΣΟΚ του Σημίτη.
          Το να κάνεις όμως λόγο περί δεξιού ΠΑΣΟΚ μόνο , την στιγμή που στο σύνολό της η Ευρωπαική σοσιαλδημοκρατίας υποτάχθηκε στον "μονόδρομο" του νεοφιλελευθερισμού είναι οπαδική ποδοσφαιρική προσέγγιση τοπικού πρωταθλήματος.
          Είναι πεποίθησή μου ότι οι πελατειακές σχέσεις διαβρώνουν την οικονομική δραστηριότητα και επιδεινώνουν το δημοσιονομικό πρόβλημα της χώρας και αυτό αποτελεί μεγάλο στοίχημα για τον Παπανδρέου ο οποίος πίστεψέ με είναι αποφασισμένος να πάρει κεφάλια.
          Φυσικά το οικονομικό πρόβλημα της χώρας δεν μπορεί να περιμένει το τέλος της διαφθοράς.
          Τα μέτρα όμως που θα παρθούν δεν θα πέσουν στα κεφάλια των μισθωτών και των συνταξιούχων.
          Θα πληρώσουν οι έχοντες και κατέχοντες.

      • B.K.Σ. avatar
        B.K.Σ. @ Σπύρος 26/12/2009 22:19:53

        χμ, Σπύρο ομολογώ πως ξαφνιάστηκα... κι όμως αυτό είναι το φυσικό της κόμμα! η επιστροφή της οικογένειας στην ένωση κέντρου... Διότι μετά τον Παπανδρέου μάλλον ...το χάος και θα φαγωθούν μεταξύ τους. Επειδή η Ντόρα ταιριάζει ιδιοσυγκρασιακά στο νέο πασοκ μάλλον θα είναι ο καταλύτης που θα τους κρατούσε ενωμένους στην μεταπαπανδρεϊκή εποχή... λες;!

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ B.K.Σ. 26/12/2009 22:53:23

          Δεν ειναι απολυτως σαφες αυτο γιατι η ρηξη του 65 και η δεκαετια του 80 αφησαν φοβερες πληγες.
          Θα μιλησω για μενα.Οταν υπηρχε η κριση στη ΝΔ αναρωτηθηκα με ποιες προυποθεσεις θα μπορουσα εγω να παω σε ενα κεντρωο κομμα αν η ΝΔ διαλυοταν.Κατεληξα στο συμπερασμα οτι η δικη μου "κοκκινη γραμμη" μια που ειναι της μοδας ο ορος ειναι ο Ανδρεας.Αν το συζητουμενο κεντρωο κομμα αναγνωριζει τον πρωτο Παπανδρεου,αν λεει τα μυρια οσα κατα της παλιας δεξιας τα παραβλεπω.Αν ομως βλεπει θετικα το ρολο του Ανδρεα προτιμω να μεινω στη δεξια ακομη και αν γινει ακροδεξια.Τελος.
          Για τους κεντρωους φιλελευθερους που ειναι στη ΝΔ ο Ανδρεας ειναι κατι σαν τον Σταλιν για τους ανανεωτικους αριστερους -χα -χα.
          Οποτε δεν ειναι ευκολο να γινει το κεντρωο κομμα.Φυσικα οι πολιτικοι γενικα κανουν κολοτουμπες,οχι ομως και οι οπαδοι τους.

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ tiramola 26/12/2009 19:25:36

      Χθες το Έθνος είχε πρωτοσέλιδο τίτλο "Ανασύνταξη της κυβέρνησης". Αν δυόμιση μήνες μετά τις εκλογές η κυβέρνηση χρειάζεται ανασύνταξη, δεν σας βλέπω και τόσο καλά.

  11. Le canard avatar
    Le canard 26/12/2009 19:18:41

    Μη μου την Γκερέκου ταραττε. Ασε και την είδα τις προάλλες από κοντά και έπαθα. Καμμιά σχέση με την ΤΒ. Η γυναίκα γραφει από το κοντα Η ΤΒ την αδικεί.

    • Le canard avatar
      Le canard @ Le canard 26/12/2009 19:19:42

      Τι του ρήκε του Γιωργάκη ρε παιδί μου!!!

  12. νικος avatar
    νικος 26/12/2009 19:47:21

    Παιδια της ΝΔ ,κανετε καλυτερα κριτικη στον κουρασμενο και στα golden boys του που σας καταντησαν να σας λυπαται και ο ενοικος της πολυκατοικιας σας (βλεπε Καρατζαφυρερ )και μετα αν σας μεινει χρονος ασχοληθειτε και με τα του ΠΑΣΟΚ.

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ νικος 26/12/2009 19:54:49

      Αυτοί όμως κυβερνάνε τώρα. Εννοώ, υποτίθεται ότι κυβερνάνε. Διότι μέχρι να μάθουν πώς κυβερνάνε, η χώρα καταστρέφεται από την αδράνειά τους, την ανεπάρκειά τους, την άγνοια των προβλημάτων και την αλαζονεία του ημιμάθούς. Το να κάνουν κριτική στον ΚΚ είναι κάτι που θα ικανοποιήσει απλώς τον ψυχισμό του Πασόκου. Κριτική κάνουμε στη σημερινή κυβέρνηση μήπως και πάνε τα πράγματα καλύτερα. Πράγμα όχι πολύ πιθανό, αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.

    • Σπύρος avatar
      Σπύρος @ νικος 26/12/2009 20:56:13

      Το παιδιά τής Ν.Δ. που πάει??
      Στον γνωστο γκαιμπελίστικο λόγο που οποιος τολμούσε να κάνει κριτική είτε στον Ανδρέα,είτε στο golden boy simiti είτε στον giorgo χαρακτηριζόταν δεξιός??

  13. νικος avatar
    νικος 26/12/2009 20:07:35

    Αυτοι θα κυβερνανε για πολυ καιρο ακομη .Τους λογους αγαπητε blim αναζητησε τους στην θητεια της παραταξης σου για την οποια φανταζομαι δεν θα αισθανεσαι υπερηφανος και στο γεγονος οτι υποτιμησατε αρκετα τον αντιπαλο σας κρινοντας τον με αλαζονεια...αμαθους.

  14. Geist avatar
    Geist 26/12/2009 21:00:35

    Τώρα στα ορεινά που κάθεται νομίζω πως και ο ίδιος δεν έχει πολλή όρεξη για να ασκήσει κριτική..

  15. Michal V. avatar
    Michal V. 27/12/2009 01:09:41

    Αγαπητέ ΝΙΚΟ:
    Θασυμφωνήσω μαζί σου, ότι επί Ν.Δ. (5 χρόνια) επικρατούσαν "βρώμικες και ανήθικες καταστάσεις¨, από τις οποίες καταστράφηκε η Ελλάδα. Ξέχασεςς όμως κάτι βασικό: Τι επικρατούσε στο διάστρημα 1981-89; Να σου θυμίσω μερικά: Καλαμπόκι, ΠΡΟΜΕΤ με τους καφέδες και την ξυλεία, πανωτόκια,, ο περίφημος ΟΑΕ, που ροκάνισε δεκάδες δις δρχ. για τις προβληματικές επιχειρήσεις, για να καταλήξουν, όχι βέβαια για την ανασυγκρότησή τους,αλλά στις τσέπες μερικών, γερές μίζες εξοπλιστικών προγραμμάτων, κάψιμο αποθηκών Μαλακάσας,σκάνδαλο Κοσκωτά, 500 εκατομμύρια δώρο στον εαυτό του ο τότε Διοικητής της ΔΕΗ, ώστε και ο Ανδρέας αγανάκτησε και είπε: Ε! είπαμε να κάνει ένα δωράκι στον εαυτό του, αλλά όχι και 500 εκατομμύρια! Η δημιουργία μιας ΕΛΙΤ, (ΑΛΗΤ κατά τον κ. Ζουράρι), μεγαλοεργολάβων και μεγαλοεκδοτών, που είναι άλλωστε γνωστοί, και πολλά άλλα, που δε μου έρχονται αυτή τη στιγμή στο νου
    Και ερχόμαστε τώρα στην περίοδο των εκσυγχρονιστών 1996-2004. Τροπολογίες χαριστικές και διατάξεις-φωτογραφίες, το μεγάλο φαγοπότι των Ολυμπιακών έργων, που ο προϋπολογισμός τους δεκαπλασιάστηκε και ανέβασε το δημόσιο χρέος στα ύψη, τα ελικόπτερα απάτσι και τα γερμανικά άρματα με μίζες και μίζες,πληρωμένες από την τσέπη του Έλληνα φορολογούμενου,το κτηματολόγιο, για το οποίο η χώρα καταδικάστηκε σε ένα υψηλό πρόστιμο και αναγκάστηκε να επιστρέψει ένα μεγάλο μέρος από τα κονδύλια αυτά, όχι βέβαια από αυτούς που τα έφαγαν, αλλά και πάλι από την τσέπη του ¨Ελληνα φορολογούμενου.Και τέλος το σκάνδαλο των σκανδάλων, το χρηματιστήριο που βύθισε στην απόγνωση και στην εξαθλίωση 1,5 εκατομ Έλληνες, με τις προτροπές του Χριστοδουλάκη και της παρέας του ότι το χρηματιστήριο θα ξεπεράσει τις 7000 μονάδες.
    Αυτά λοιπόν τα λίγα για τα 19 χρόνια που το αγνό και άδολο βαθύ ΠΑΣΟΚ βρίσκονταν στην εξουσία και για να μαθαίνουν και οι νεώτεροι.
    Και ας έρθουμε και πάλι στη Ν.Δ. ηοποία δεν έχασε όσο κι αν δεν σ' αρέσει, από βρώμικες και ανήθικες καταστάσεις, όπως λες, αλλά από την ανικανότητα των στελεχών της και όπως αποδεικνύεται από την αδυναμία (άγνωστο από που πήγαζε)του Καραμανλή, να επιλέξει πρόσωπα άξια και ικανά για τις ανάλογες θέσεις.Ας μην ξεχνάμε, ότι και το Βατοπέδι, το οποίο τόσο προβλήθηκε από τα φερέφωνα του έντυπου και ηλεκτρονικού τύπου, ξεκίνησε το 96-97 επί εκσυγχρονιστών. Άλλο τώρα άν φορτώθηκε στο Ρουσόπουλο, στο Βουλγαράκη και σε μερικούς άλλους, δικαίως ή αδίκως και καλά να πάθουν. Αυτό δε συγχώρεσε ο λαός στον Καραμανλή και στη ΝΔ και τος έστειλε στην άβυσσο.