#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/05/2011 17:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ: οι απολύσεις ....απελευθερώνουν την εργασία



Ως… απελευθέρωση από την εργασία αντιλαμβάνεται η κυβέρνηση τις απολύσεις! Ιδού πως περίγραψε ο Γιώργος Πεταλωτής τις απολύσεις από το Δημόσιο (μέσω του ελέγχου των μετατάξεων από το ΑΣΕΠ): «θέλουμε να απελευθερώσουμε κοινωνικές δυνάμεις, εργασιακές δυνάμεις, που μέχρι σήμερα ήταν εγκλωβισμένες σε ένα φαύλο σύστημα αναξιοκρατίας και συντεχνιακής νοοτροπίας»!

Οι Ναζί έλεγαν ότι «η εργασία απελευθερώνει» («Arbeit macht frei»).

Το ΠΑΣΟΚ του ΓΑΠ ότι «η ανεργία απελευθερώνει» («ardeitslosigkeit macht frei»).

Κατά τα άλλα, ύστερα από ένα χρόνο παλινωδιών και επικοινωνιακής κοροϊδίας  η κυβέρνηση υποτάσσεται (εν μέσω σφοδρών αντιδράσεων στο εσωτερικό της) στις απαιτήσεις της τρόικας και προχωράει ακόμη και σε απολύσεις εργαζομένων του ευρύτερου δημόσιου τομέα, ενώ παγώνει τις προσλήψεις τουλάχιστον για μία τετραετία.

Και όπως γράφουμε αλλού, ο πρωθυπουργός μας είχε συναινέσει από το Δεκέμβριο του 2009  για απολύσεις στο δημόσιο

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/05/2011 17:08:00

    Οι ναζί ήταν εθνικοσοσιαλιστές.
    Οι δικοί μας είναι πούροι ... σοσιαλιστές.
    Και στις δυο περιπτώσεις, το ψέμα και το δούλεμα πάει σύνεφο.
    Αρχίζω και αισθάνομαι σαν γκέι Εβραίος (με τσιγγάνικες καταβολές) στο Μόναχο του 1937.
    Η μόνη μου ελπίδα είναι η.... Φώφη! (Και λίγο η Καϊλή).
    Δεν πάω καλά.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Strange Attractor 19/05/2011 22:16:49

      Μια χαρά πας... Ο εθνικοσοσιαλισμός, υποκαταστάθήκε από τον πρασινοσοσιαλισμό.

      Αν αρχίσεις να ονειρεύεσαι την Φώφη, η μόνη συνταγή που έχω είναι μην τρώς ιμάμ το βράδι, πέφτει βαρύ.

  2. Δώρα Γκανούλη avatar
    Δώρα Γκανούλη 19/05/2011 17:10:29

    «ardeitslosigkeit macht frei»
    Φάκτορα, αν το ανεβάσω αυτό στη BILD θα με απελάσουν από τη Γερμανία λόγω ...βλακείας!!!

  3. armagedon avatar
    armagedon 19/05/2011 17:14:56

    ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΝΑΖΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/05/2011 17:15:16

    "Η ανεργία απελευθερώνει".
    Όντως, ο ελεύθερος χρόνος μας ανατάσσει ψυχικά.
    Κάτι τέτοιο δεν ευαγγελίζονταν κι ο Μάρξ, που ήθελε τις μηχανές να δουλεύουν για τους ανθρώπους ώστε αυτοί να έχουν ελεύθερο χρόνο να καλλιεργούνται;
    Αυτό δεν εφάρμοζαν και οι Αρχαίοι με τους δούλους να κάνουν όλες τις δουλειές;
    Βρε μήπως το ΠΑΣΟΚ είναι πολύ μα πάρα πολύ μπροστά;

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ Strange Attractor 19/05/2011 19:43:43

      Μα ποιά είναι η ετυμολογία της λέξης “σχολή”; Σχολή είναι το αντίθετο της α-σχολίας, απασχόλησης / εργασίας . Το σχολάζειν σύμφωνα με τους αρχαίους ήταν η προϋπόθεση του φιλοσοφείν.

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ Professor Moriarty 19/05/2011 20:16:55

        και για να είμαστε ακριβείς, ούτε η χρήση της λέξης "απασχόληση" ως συνώνυμης της εργασίας είναι σωστή

  5. tpe avatar
    tpe 19/05/2011 17:29:01

    Όχι βρε SA, 3000 χρόνια πίσω είναι :lol

  6. Κωστας Ε. Χριστοδουλου avatar
    Κωστας Ε. Χριστοδουλου 19/05/2011 17:31:24

    Θα προτιμουσα να σκεφτουμε ΟΛΟΙ τι θα συνεβαινε αν ειχε πει το ιδιο ο "Ριρης",με την ιδιοτητα που ειχε επι ΚΚ .Αυτο μονο .

  7. anonymos avatar
    anonymos 19/05/2011 17:34:05

    Κάποιος από τη ΝΔ πρέπει να θυμίσει στον προκλητικό νεοφιλελευθερο της Πάρου ότι το ΠΑΣΟΚ κυβερνάει και επομένως αν κάνει απολύσεις τις χρεώνεται ολοκληρωτικά αυτό και κανείς άλλος. Δεν πέρασαν ούτε λίγες ώρες και απέδειξαν τι εννοούν με την συναίνεση. Συναίνεση στα ακραία αντιλαικά μέτρα που θέλουν να περάσουν. Οχι κύριοι θα τα χρεωθείτε ολοκληρωτικά και θα τελείωσετε εκλογικά, ΕΚΕΙ ΕΚΕΙ στη Β ΕΘΝΙΚΗ μαζί με τον Μπάρμπα Φώτη και τη Ντόρα.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ anonymos 19/05/2011 17:36:28

      Διόρθωση: Μάλλον εννοείς Χαμπουργκερά.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ anonymos 19/05/2011 17:46:22

      Εγώ θα γίνω κυνικός, γιατί να το κρύψωμε άλλωστε: οι απολύσεις θα είναι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ τρόπος αφύπνισης και συνειδητοποίησης των ΔΥ, και οριστικής αποκοπής του ομφάλιου λώρου που τροφοδοτεί ακόμα το ΠΑΣΟΚ. Το βίαιο κόψιμό του θα σημάνει και την οριστική διάλυση του πράσινου καρκινώματος.

      • anonymos avatar
        anonymos @ Αυριανιστής 19/05/2011 17:59:37

        Δεν διαφωνώ αλλά ο καλύτερος τρόπος να αλλάξουν αυτοί οι άνθρωποι είναι να τους απολύσουν αυτοί που τους προσέλαβαν

        • ataktos avatar
          ataktos @ anonymos 19/05/2011 18:58:26

          σωστός!!!!

  8. Θετταλός avatar
    Θετταλός 19/05/2011 17:38:37

    Καλά το κατάλαβα πως το ΠΑΣΟΚ είναι κατά βάθος ένα Πανελλήνιο Εθνικοαπελευθερωτικό Εργατοσοσιαλιστικό Κίνημα, που μάχεται ενάντια στην καταπίεση των εργατικών δυνάμεων από την καταπίεση της αναξιοκρατίας και της συντεχνιακής νοοτροπίας, με απότερο στόχο την αποτίναξη των καταπιεστικών ερασιακών δυνάμεων που καταδυναστεύουν τον εργαζόμενο, ώστε να απελευθερωθούν εκείνες οι κοινωνικές δυνάμεις μέσω του ελέγχου των μετατάξεων του αξιοκρατικού συστήματος του ΑΣΕΠ, οι οποίες ήταν μέχρι τώρα εγκλωβισμένες σε ένα φαύλο σύστημα αναξιοκρατίας που δημιούργησε το ίδιο το πασοκ χρόνια τώρα που διόριζε αβέρτα κουβέρτα χιλιάδες εργαζόμενους στο στενό και πλατύ και ευρύτερο δημόσιο τομέα, με τελικό στόχο την απελευθέρωσή τους μέσω της ανεργίας !!!!!!!!!!!

  9. Orestios avatar
    Orestios 19/05/2011 17:55:10

    Όπως "το μνημόνιο είναι ευτυχία" και "οι φόροι είναι αλληλεγγύη"??????

  10. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 19/05/2011 17:56:09

    Ασχετο.
    Χθές έγινε κάποια ...δημοσκόπηση, με τις Φοιτητικές εκλογές.
    Ασχολείται κανένας στη Ν.Δ. ή δεν έχει .....σημασία το αποτέλεσμα;

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Κώστας Ροδινός 19/05/2011 18:17:33

      Σιγά μην ασχοληθούν με ...πεζά πράγματα.
      Εδώ ούτε με τον Καμίνη δεν ασχολήθηκαν που μας γύρισε ...στην δραχμή.

      ΥΓ

      δεν λέει κανένας στον Πρόεδρο να σουτάρει όλους τους υπαλλήλους και τους συνταξιούχους από τα γραφεία;
      Καλά βουλευτές αυτούς έχουμε, στελεχικό δυναμικό δεν το αλλάζει;
      Να μαζεύει ανά τομέα στοιχεία δηλώσεις και πράξεις και να έχει ροή πληροφοριών;

  11. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 19/05/2011 18:04:09

    Ας απελευθερώσουμε λοιπόν την Κυβέρνηση ....
    Γιατί από την δουλεια (όπου επιθυμεί ας μπει ο τόνος του καθενός) μπορεί να απελευθερωθείς ή να πεθάνεις στη διάρκεια.
    Από τη βλακεία όμως; Πως μπορείς άλλωστε να στερήσεις σε κάποιον την ευτυχία του και την μελλοντική κληρονομιά του κατά τις γραφές;
    Ορισμένοι άνθρωποι όχι μόνο γεννιούνται αλλά γίνονται ευτυχισμένοι.

    ΥΓ


    ...αγαπητοί κύριοι Πεταλωτή Ραγκούση Παπακωνσταντίνου και λοιπές απελευθερωτικές δυνάμεις γιατί δεν παρουσιάζουμε στο πόπολο ένα πίνακα:
    στη μια στήλη το σύνολο της μισθοδοσίας όσων απελευθερωθούν
    στην άλλη το σύνολο των Προέδρων, ΔΣ, συμβούλων, συνεδριάσεων και αποζημιώσεων των εκάστοτε ...καταλληλότερων που διοικούν τα αντίστοιχα σκλαβωμένα εργασιακά πεδία...

    Θα απελευθερωθούν και σκλαβωμένοι στο τομέα της εκπαίδευσης ή υπό της εποπτείας του Υπουργείου Εξωτερικών;
    Γιατί μου δημιουργούνται ...ανησυχίες καθώς δεν τολμώ να φανταστώ ότι ήταν επικεφαλής κάποτε ο κύριος Πρωθυπουργός σε συστήματα όπου οι κοινωνικές δυνάμεις και οι εργασιακές δυνάμεις ήταν εγκλωβισμένες σε ένα φαύλο σύστημα αναξιοκρατίας και συντεχνιακής νοοτροπίας....

    Γιατί η ζωή είναι πολύ απλή: ή στο παρελθόν γίνονταν λάθη ή στο παρόν.
    Αν η διαχείριση του παρελθόντος ήταν το λάθος που οδήγησε σε σκλαβωμένους, φαυλότητα κλπ κλπ πως διαχειρίζεσαι το παρόν που και εσύ συντέλεσες στη δημιουργία του;
    Αν το ...χθες είναι σωστό και δεν ακυρώνει την ...πορεία πως πας σήμερα αντίθετα;
    ή για να το πω απλοϊκά ή το κανό είναι στραβό ή στραβά κωπηλατούμε...γιατί ίσος ο γιαλός είναι μόνο σε πισίνα....έτσι όμως φτάνεις μόνο στο τοίχο.

  12. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 19/05/2011 18:14:45

    Γιατί, τώρα με τον ανασχηματισμό των ψευτοτεχνοκρατών, δεν βάζουν το Μπάμπη στη θέση του κυβερνητικού εκπροσώπου; Εκείνος δεν ήταν που είχε ξετσίπωτα χρησιμοποιήσει τη φράση "πρέπει να ελευθερωθούν εργαζόμενοι" στο δελτίο του αλαφουζοκάναλου πριν από ένα-δύο μήνες;

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Αυριανιστής 19/05/2011 18:18:48

      Μα θα αρχίσει η απελευθέρωση από τα ...ΜΜΕ

    • Αίθρα avatar
      Αίθρα @ Αυριανιστής 19/05/2011 21:36:37

      Νewspeak! Δε θέλει να πει "απόλυση"...

  13. Astrahan avatar
    Astrahan 19/05/2011 19:25:19

    Μήπως οι φημολογούμενες απολύσεις των ΔΥ, ΔΕΚΟ, ΝΠΔΔ, ΝΠΙΔ που λένε είναι στην ουσία η ευκαιρία να βολέψουν τους Πασόκους που έχουν θεμελιώσει δικαίωμα συνταξιοδότησης με όλους τους καλούς όρους και να
    τους αποζημιώσουν και με αρκετούς μισθούς παράλληλα λόγω απόλυσης ?
    Επίσης, θα κάνουν τους καλούς στην τρόϊκα ότι απολύουν και δημόσιους υπαλλήλους!!
    Φυσικά, το κόστος των αποζημιώσεων θα το χρεωθούμε για άλλη μια φορά όλοι οι πολίτες !!

  14. Κρης avatar
    Κρης 19/05/2011 19:33:03

    Γιώργο, κάντο όπως η Θάτσερ - WSJ
    h**p://www.euro2day.gr/news/economy/124/articles/640151/Article.aspx

    αυτές τις ημέρες συμπληρώνονται 30 χρόνια
    απο την μεγάλη απεργία θανάτου- Francis Hughes, Patsy O’Hara, Raymond McCreesh, Joe McDonnell, Martin Hurson, Kevin Lynch, Kieran Doherty, Thomas McElwee και Michael Devine και βεβαια ο Boby Sands- επι Θάτσερ.
    http://www.bobbysandstrust.com/

    Ενα κείμενο - σχόλιο θα μπορούσε να ''ανέβει'' από τις ''γραφίδες'' του φόρουμ

  15. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 19/05/2011 19:48:06

    Ευτυχώς, η ΝΔ δια στόματος Γ. Μιχαλάκη έκοψε την όρεξη στους καιροφυλακτούντες νεοφιλελεύθερους που έχουν απομείνει στους κόλπους της και οραματίζονται "συναινέσεις". Όχι απολύσεις από το δημόσιο, ορθά κοφτά.

  16. καφενόβειος avatar
    καφενόβειος 19/05/2011 20:45:17

    Τελικά δεν έχω καταλάβει, η ΝΔ διαφωνεί με τις απολύσεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, ή ΚΑΝΕΙ πως διαφωνεί για να "κερδίσει" ψήφους?

    Προφανώς η συζήτηση για το ποιός θα χρεωθεί τί και γιατί και πως, έχει ενδιαφέρον μόνο για κομματόσκυλα.....

    • Αίθρα avatar
      Αίθρα @ καφενόβειος 19/05/2011 23:52:43

      Προσωπικά, δεν ξέρω τι κάνει η ΝΔ. Δεν το αποκλείω να λένε άλλα τώρα και να κάνουν άλλα όταν βγουν, δεν έχω εμπιστοσύνη σε κανέναν πολιτικό. Αλλά μου φαίνεται κατάντια να βαφτίζει κανείς την απόλυση, "απελευθέρωση" λες και έτσι θα "ξορκίσει το κακό" ή θα καταφέρει να κοροϊδέψει τους πολίτες.

  17. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 19/05/2011 20:50:25

    Όλα τα λεφτά Factora για την επιλογή της φωτογραφίας από την είσοδο των Γερμανικών στρατοπέδων συγκέντρωσης με την επιγραφή ¨ Με την εργασία θα σωθείς¨ - Η΄¨Η εργασία απελευθερώνει¨.

    Γαμώτο και ο Μαρξισμός έχει πρόβλημα με την αποθέωση της Εργασίας. Και γι΄αυτόν η εργασία απελευθερώνει , με μια άλλη έννοια βέβαια¨ , διότι ¨μπορεί¨ και να χειραφετήσει τον άνθρωπο.

    Όμως λίγο να ξεφύγεις από την πραγματική έννοια εύκολα μπορείς να καταλήξεις στο Ναζιστικό πως η ¨ARBEIT MACHT FREI...¨ ( που είναι και δόγμα του ¨Προτεσταντικού Καπιταλισμού¨ και του Εβραϊσμού ¨ ) .

    Σε κάθε περίπτωση πάντως ΘΕΛΟΥΜΕ ΔΟΥΛΕΙΑ , με την ¨ευχή¨ όμως να είναι ¨δημιουργική¨ και ¨τίμια¨ - όχι δουλεία... ( " HOMO FABER" ).

    Γίνεται αυτό ;

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΝΤΑΝΤΟΝ 20/05/2011 00:47:20

      Πληροφοριακά: η ιστορική αυτή επιγραφή της φωτογραφίας, εκλάπη ατόφια (!) προ ενός-δύο ετών. Δεν ξέρω αν βρέθηκε κατόπιν ή αν αντικαταστάθηκε από αντίγραφο.

  18. Αντισοσιαλφασιστας avatar
    Αντισοσιαλφασιστας 19/05/2011 21:21:52

    Δεν ειναι καθολου τυχαιο οτι ο Μουσολινι πριν γινει φασιστας ηταν Σοσιαλιστης και αργοτερα οταν εχανε την εξουσια εκανε τα παντα για την παραδωσει στους σοσιαλδημοκρατες (Ιταλικο Πασοκ). Η Ιστορια επαναλαμβανεται εδω στην ελλαδα με την προβια της "Δημοκρατιας". Αμα διαβασετε την ιστορια των ναζι και των φασιστων θα δειτε ποσα πολλα κοινα εχουν με τους σοσιαλδημοκρατες.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Αντισοσιαλφασιστας 20/05/2011 01:24:08

      Με τους Σοσιαλιστές του 3ου δρόμου έχουν πιο πολλά κοινά. Το ΠΑΣΟΚ ήταν κόμμα του 3ου δρόμου προς τον Σοσιαλισμό.

  19. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 19/05/2011 22:33:11

    Aς αρχίσει από τις ΔΕΚΟ όπου οι απόφοιτος λυκείου παντελονιάζει 3.000 μηνιαίως, από τους Ο.Τ.Α. όπου ο κάθε βλαχοδήμαρχος με απόφαση Δημοτικού Συμβουλίου είχε διορίσει συγγενείς μέχρι 156ου βαθμού (για να πληρώνονται από τον κρατικό κορβανά και τα τσουχτερά δημοτικά τέλη) αλλά και από όσους αορίστου χρόνου διορίστηκαν με αποφάσεις Διοικητικών Συμβουλίων Οργανισμών. Κι αφού οι σύντροφοι του ΠΑΣΟΚ είναι έτοιμοι να απελευθερώσουν την εργασία τι χρειάζεται η συναίνεση ? ΟΛΗ Η ΔΟΞΑ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ !!! Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα !!! Θα φύγουν νύχτα.

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ EΛΛΗΝΑΣ 20/05/2011 01:50:45

      έχεις απόλυτο δίκιο...

  20. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 20/05/2011 00:45:29

    Δεν ξέρω πόσοι άκουσαν το Χυτήρη το πρωί στον Φλας. Ουσιαστικά προανήγγειλε πογκρόμ κομματικών διώξεων, προεξοφλώντας ότι "θα καταργήσουμε υπηρεσίες που δημιουργήθηκαν την περίοδο 2005-2009 και δεν υπάρχει καμία αμφιβολία ότι οι εργαζόμενοι εκεί θα πρέπει να απολυθούν"!