#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/11/2011 18:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ - ΛΑΟΣ με την στήριξη ΝΔ !!!



Πρέπει επιτέλους κάποιοι άσχετοι να το καταλάβουν. Σύμφωνα με τον Κανονισμό της Βουλής και το Σύνταγμα, μόνο αν μετέχει βουλευτής άλλου κόμματος σε μια κυβέρνηση, συγκυβερνά. Στην προκειμένη περίπτωση συγκυβερνώντα κόμματα είναι το ΠΑΣΟΚ και ο ΛΑΟΣ που βουλευτές τους μετέχουν στην μεταβατική κυβέρνηση Παπαδήμου.

Αν δηλαδή μετείχε ο Αβραμόπουλος στη νέα κυβέρνηση έχοντας την ιδιότητα του βουλευτή της ΝΔ, τότε θα μπορούσαμε να πούμε ότι στη συγκυβέρνηση μετέχει και η ΝΔ. Τώρα, η ΝΔ συνεχίζει να είναι το κόμμα της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης. Ας σταματήσουν λοιπόν να κατηγορούν για συγκυβέρνηση τη ΝΔ.

Πάντως, η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται και σήμερα έχει βαριά συννεφιά.  Αφού δεν ευοδώθηκε το «αποκρυφιστικό» σενάριο η νέα Κυβέρνηση να ορκισθεί σήμερα 11/11/11 στις 11:11 πμ έχασε το καλό φενγκ-σούι.

Το ΠΑΣΟΚ υπονομεύει τη λύση που πρότεινε, η ΝΔ ήθελε  τη μικρότερη δυνατή εμπλοκή και στον ΛΑΟΣ το σύνθημα είναι «γιούργια στον ταβλά με τα κουλούρια». Η συμμετοχή των Πάγκαλου και Παπακωνσταντίνου –κυρίως- προκαλεί το κοινό αίσθημα. Ο Αντιπρόεδρος που  «πυροβολούσε» κοινωνικές ομάδες και  προκαλούσε το σύνολο του ελληνικού λαού παραμένει στη θέση του !!!

Ο τσάρος των Μνημονίων επίσης !!!

Οι κηπουροί με τα κλαδευτήρια τους στις θέσεις τους!!!

Η αξιοκρατία κρατήθηκε στο ύψος της με την υπουργοποίηση του Άδωνι, ενώ στην περίπτωση του Γιώργου Γεωργίου έγινε παρεξήγηση. Ο Παπαδήμος ήθελε τον γνωστό αθλητικό συντάκτη (Γεωργίου speaking) και όχι τον πρώην πρέσβη, αλλά επέμενε ο ΛΑΟΣ.

Η ΝΔ πήρε τα Εξωτερικών και Άμυνας, οι «Σημιτικοί» την πρωθυπουργία και το Εσωτερικών, ο Βορίδης το Υποδομών !!!

Ο  Καστανίδης αντικαθίσταται από τον Γιαννίτση και καταγγέλλει τον Παπαδήμο ως άνθρωπο των τραπεζών!

Κυβερνητική βαβέλ. Για να συνεννοηθούν για το πιο μικρό πράγμα θα χρειάζονται τρία τάγματα με  κυανόκρανους του ΟΗΕ.

Η μόνη καλή είδηση της ημέρας είναι η είσοδος της κ. Κουντουρά στη Βουλή…

Προβλέπονται πλήθος από καυτά πολιτικά δίδυμα που θα γεμίσουν τις παραπολιτικές στήλες αλλά και το "Δελφινάριο" το επόμενο καλοκαίρι.

49 μέλη Υπουργικού Συμβουλίου: πολυπληθές και  δυσκίνητο.

Η μεταπολίτευση με τις μηχανορραφίες και τους βυζαντινισμούς της παρούσα

Στις 20/2 αυτή η  Κυβέρνηση πρέπει να παραδίδει. Το μάξιμουμ της ζωής της φθάνει εκεί. Ούτε μέρα παραπάνω.

Αν και το πιο πιθανό είναι να  χρειαστεί να προσφύγουμε πιο πριν στις κάλπες…

Κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ χωρίς ΓΑΠ με τη ΝΔ στην "Άμυνα" και άρωμα από ΛΑΟΣ  λογικά δεν ακούει κάλαντα Πρωτοχρονιάς...

 Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Greek Voter avatar
    Greek Voter 11/11/2011 18:18:40

    Ας μείνουμε στην ουσία και μη δουλευόμαστε. Συγκυβέρνηση θεωρείται και έτσι θα την εκλάβει και ο κόσμος.

    • Νίκος avatar
      Νίκος @ Greek Voter 11/11/2011 19:23:22

      Συμφωνώ, ας μην δουλευόμαστε, ή πιο σωστά, ας μην δουλεύετε τον κόσμο (αν και όσοι διαβάζουν εδώ δεν ανήκουν σε αυτήν την κατηγορία). Καλό για εσάς θα είναι λοιπόν να αποφεύγετε τέτοιου περιεχομένου αναρτήσεις, διότι εκτίθεστε ανεπανόρθωτα σε ανθρώπους που και μνήμη έχουν και κρίση.
      Επί της ουσίας τώρα, εφόσον λήφθηκε η απόφαση συμμετοχής στην κυβέρνηση, ας το πάνε μέχρι τέλους, αν και πολύ αμφιβάλω, με τα γεγονότα της τελευταίας εβδομάδας.
      Σήμερα δημιουργήθηκε μία ερμαφρόδιτη κατάσταση, το αποτέλεσμα της οποίας σε κυβερνητικό επίπεδο θα είναι η προώθηση για ψήφιση όλων εκείνων των μέτρων , για τα οποία εκστομίστηκαν οι Φιλιππικοί των τελευταίων δύο ετών.
      Σε επίπεδο συνέπειας πολιτικής η Ν.Δ. είναι εκτεθειμένη, καθόσον σε λίγες εβδομάδες θα της καταλογίζουν παλινωδίες.
      Ίσως να ήταν διαφορετική η κατάσταση, αν ο κ. Σαμαράς το βράδυ της συνεδρίασης της Βουλής για την ψήφο εμπιστοσύνης ήταν παρών με την Κ.Ο. και απλά μιλούσε, μετά την απογύμνωση της χαοτικής συμπεριφοράς του κ. Παπανδρέου. Αντ' αυτού, περιορίσθηκε σε μία δήλωση στον διάδρομο... Ως πολίτης διατηρώ το αναφαίρετο δικαίωμα να τον κρίνω αυστηρότατα για την επιλογή αυτήν!
      Τώρα, ο ίδιος και το κόμμα, βρέθηκαν μπροστά σε σταυροδρόμι. Και αυτό το σταυροδρόμι μου θυμίζει το σταυροδρόμι του Ηρακλή , που είχε να διαλέξει μεταξύ του δρόμου της αρετής και του δρόμου της κακίας.
      Η μυθολογία μας δίδαξε ότι ο Ηρακλής, ως εκ του αποτελέσματος αποδείχθηκε, διάλεξε τον δρόμο της αρετής και όλοι θαυμάζουν ενθυμούμενοι την επιλογή του.
      Ελπίζω, ο κ. Σαμαράς να αποδειχθεί εκ του αποτελέσματος ότι επέλεξε τον ίδιο δύσκολο δρόμο, για να διδάσκει η Ιστορία πλέον τις επόμενες γενιές την επιλογή του αυτήν... Καλή του τύχη , αλλά πάνω από όλα καλή τύχη Πατρίδα...

      • Νίκος π avatar
        Νίκος π @ Νίκος 11/11/2011 20:00:45

        ΜΗΝ ΜΑΣ ΥΠΟΤΙΜΑΤΕ ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΤΟΣΟ ΣΑΘΡΗ ΟΤΑΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ Ο ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΚΥΒΕΡΝΗΣΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΚΑΙ ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΑΠΑΙΤΕΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΥΣ ΤΥΠΟΥΣ.

        • factorx avatar
          factorx @ Νίκος π 11/11/2011 20:03:11

          εσυ υποτιμάς τον εαυτό σου. αν δεν καταλαβαίνεις οτι το κείμενο είναι χιουμοριστικό πήγαινε σε κανένα μπλογκ όπου αντιλαμβάνεσαι τι λένε, αμάν πια με την εύκολη κριτική

          • μχ avatar
            μχ @ factorx 11/11/2011 21:58:16

            .......αν ρίξεις έναν μικρο κρύσταλλο σε ένα διάλυμα..... τότε κρυσταλλώνει όλο το διάλυμα...δεν ξέρω αν έχει εφαρμογή στην διάλυση που βιώνουμε.....

          • ΝΙΚΟΣ Π avatar
            ΝΙΚΟΣ Π @ factorx 12/11/2011 11:24:34

            Η ΠΡΩΤΗ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΧΙΟΥΜΟΡΙΣΤΙΚΗ ΑΠΟΛΟΓΟΥΜΑΙ ΑΛΛΑ ΔΕ ΝΟΜΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ .ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΣΤΟ ΜΠΛΟΓΚ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΟΣ Ν'ΑΡΠΑΖΕΣΤΕ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ .ΑΓΩΝΙΟΥΜΕ ΠΡΩΤΟΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΕΥΩΝΤΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΞΗ .

  2. gynner avatar
    gynner 11/11/2011 18:21:56

    Εθνικοσοσιαλιστική κυβέρνηση με Φύρερ τραπεζίτη.Περαστικά μας και να είναι όλοι σίγουροι οτι δεν θα ξεχάσουμε ΚΑΝΕΝΑΝ απο όσους συνετέλεσαν, είτε προτείνοντας, είτε αποδεχόμενοι το μόρφωμα αυτό.

    • grnik avatar
      grnik @ gynner 12/11/2011 02:59:49

      +10000

  3. victoria (true) avatar
    victoria (true) 11/11/2011 18:22:11

    Συμφωνώ με την ανάλυσή σου Μικρέ Οδυσσέα.
    Και 20/2 έξω από την πόρτα. Αλλιώς τέλος.

  4. popolaros avatar
    popolaros 11/11/2011 18:23:47

    Ουφ ησύχασα τώρα!
    Η ΝΔ Δεν συγκυβερνά με το Μπατσοκ και το Λαος...γιατί υπάρχει κανονισμός στη Βουλή.
    Αυτοί που είδαμε να ορκίζονται ήταν οπτικά εφέ.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ popolaros 11/11/2011 18:31:24

      Αυτοί που είδες να ορκίζονται ήταν τοποτηρητές της συμφωνίας, ποιοι πήγαν για βουρ στον πατσά φάνηκε.

      Πάντως και εγώ συμφωνώ πως δεν υπάρχει περίπτωση να γίνουν εκλογές στον προκαθορισμένο χρόνο. Σαν τη γαλοπούλα κι αυτοί, βγάζουν δεν βγάζουν τα Χριστούγεννα.

  5. ό παγωτατζής avatar
    ό παγωτατζής 11/11/2011 18:24:43

    .." Η ΦΩΛΙΑ ΤΟΥ ΚΟΥΚΟΥ ' είναι..

    Μόνον πού ή ταινία είναι σαφώς πιό καλαίσθητη από αυτήν την δική μας πραγματικότητα..

  6. Πητ avatar
    Πητ 11/11/2011 18:27:29

    Αυτά γράφουν τα non paper της Συγγρού; Ότι επειδή παραιτήθηκε ο Αβραμόπουλος δεν είναι ΝΔ; Πόσο δούλεμα και κοροϊδία ρε φίλε; Δεν συγκυβερνά απλώς έχει 2-3 υπουργεία. Δεν δέχτηκε τους όρους που έβαλε ο Παπαδήμος γιατί δεν υπήρχαν όροι. Δεν μπήκε η ΝΔ στο άρμα του Παπανδρέου αλλά τον ανάγκασε να παραιτηθεί. Δεν έβαλε η ΝΔ τον Καρατζαφέρη στην κυβέρνηση αλλά παγίδεψε το Λάος για να καταστραφεί μαζί με το ΠΑΣΟΚ. Έλεος έτσι, μόνο κάτι γριές στις κομματικές τα χάβουν αυτά. Αφού αποφάσισε συγκυβέρνηση ο Σαμαράς τον Φύρερ τι τον ήθελε; Κι αν δεν ήθελε να ταυτιστεί με το ΠΑΣΟΚ γιατί συμμετέχει; Ξεφτίλα και πάλι ξεφτίλα. Όταν γίνουν εκλογές (γιατί Φεβρουάριο δεν γίνονται ούτε με σφαίρες) θα κοιτάνε α ποσοστά του ’09 και θα παρακαλάνε το Θεό να πάρουν τα ίδια, γιατί παραπάνω αποκλείεται.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Πητ 11/11/2011 18:45:16

      Και γιατί δεν είσαι εσύ ο χάφτας που το δέχεσαι όπως στο πασάρουν? Έτσι απλά ρωτάω. Γιατί δεν είσαι εσύ ο χάφτας που δέχεσαι πως αυτό ονομάζεται συγκυβέρνηση? Γιατί δεν είσαι εσύ ο χάφτας που ακούς τον κάθε "προφήτη" πως θα γίνουν εκλογές του αγίου ποτέ ανήμερα? Γιατί δεν είσαι εσύ ο χάφτας που κάθεσαι βρίζεις τον Σαμαρά τη μία μέρα επειδή δεν προκαλεί εκλογές και την άλλη γιατί δεν τις προκάλεσε όπως γούσταρες? Και μεθαύριο να τις προκαλούσε, βάζω στοίχημα ότι μερικοί θα γκρινιάζατε γιατί θα πέσουν Κυριακή και δεν κάνει κάτι ρηξικέλευθο, όπως εκλογές ημέρα Τετάρτη. Τι σε κάνει εσένα και τον καθένα μας τόσο διορατικό και έξυπνο, ώστε να προσβάλλεις όποιον δεν έχει, όχι τη γνώμη σου, αλλά τη γνώμη που σου έχουνε επιβάλλει, ή ακόμα χειρότερα, μισθώσει? Και μη μου αρχίσεις για το τι λέει ο κόσμος. Άσε τις γιαγιούλες όπως λες, κατά μέρους. Γιατί αν είναι μετά από όλο αυτό που περάσαμε και περνάμε, ακόμα ο κόσμος να καταπίνει αμάσητο ότι του δίνουν, ε τότε δεν φταίει σίγουρα ο Σαμαράς που δεν υπάρχει ελπίδα σε αυτόν τον τόπο.

      • Πητ avatar
        Πητ @ TopGunZ 11/11/2011 19:13:06

        Αν κάποιον έχουν μισθώσει αυτός είσαι εσύ που μόνο σ’ αυτή την ανάρτηση έχεις απαντήσει (έως τώρα) σε τρία διαφορετικά σχόλια. Ημερομηνία εκλογών δεν υπάρχει κατάλαβε το, η ΝΔ είναι μέρος της κυβέρνησης, κατάφερε να βάλει τη συμμορία του Φύρερ στην κυβέρνηση. Προφανώς εσένα όλα αυτά σου φαίνονται για επιτυχίες. Ελπίζω και το 25% στις εκλογές να σου φανεί επιτυχία. Από τη μέρα της εκλογής του μέχρι χτες έλεγα ότι ο Σαμαράς θα γίνει πρωθυπουργός. Μετά τις τελευταίες ημέρες ευτυχώς δεν θα ζήσω αυτό τον εφιάλτη.

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ Πητ 11/11/2011 19:45:30

          Εμένα το μόνο που μου μισθώσανε είναι η χρεωκοπία της οικογενειακής μου επιχείρησης και η καταστροφή μου, μου μάθανε καλά τι θα πει να μετράς το 10λεπτο για να πάρεις το λεωφορείο να πας στη δουλειά, κι αν μετράς τα σχόλιά μου, είναι γιατί σε αντίθεση με πολλούς συνομηλίκους μου, εγώ Παρασκευή βράδυ έχω μόνη διέξοδο ένα ίντερνετ που κάνω το σκατό μου παξιμάδι να το διατηρώ. Με αυτά που λες υποβιβάζεις τον εαυτό σου, γιατί τι μας λες? Ότι στα πανηγύρια της εκλογής και στα εύκολα, βλέπε ο ΓΑΠ να τα σκατώνει όλα πατόκορφα, είχες το Σαμαρά στανταράκι, τώρα που χρειάζεται τη στήριξή μας, τώρα που χρειάζεται στο γραφείο, στη δουλειά, στη σχολή, στο πεζοδρόμιο να αγωνιστείς για να πείσεις τον κόσμο τα παρατάς πρώτος εσύ. Δηλαδή τι διαφορά έχεις από τους υποστηρικτές του "λεφτά υπάρχουν"?

          • Τιγράνης avatar
            Τιγράνης @ TopGunZ 11/11/2011 22:14:44

            Εύγε TopGunZ! Θα απολογούμαστε τώρα και σε κάθε λογής "αμφίστροφα και φιλοκαμπή μεταπολιτευτικά ανεμομαζώματα που μετατράπηκαν σε διαβολοσκορπίσματα στο πρώτο φύσημα του ανέμου"...

      • Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ avatar
        Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ @ TopGunZ 11/11/2011 19:18:01

        Μπράβο ρε TopGunz,μπράβο.Έχεις απόλυτο δίκιο.

      • Y. avatar
        Y. @ TopGunZ 11/11/2011 19:34:22

        !!!!

  7. Silence t. avatar
    Silence t. 11/11/2011 18:28:38

    Μετά τον στόχο του ΓΑΠ για κάθε οικογένεια και ένα εργαζόμενο , ο πρώτος στόχος της νέας κυβέρνησης είναι κάθε σόι και έναν υπουργό !

    Μεγαλεία.....

  8. giorgos avatar
    giorgos 11/11/2011 18:30:53

    Δυστυχώς ο Αντώνης έχασε μια μοναδική ευκαιρία.
    Αυτό που δηλώνω κατηγορηματικά είναι ότι έχασε την δική μου ψήφο και των υπολοίπων έξι μελών της οικογενείας μου ..........

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ giorgos 11/11/2011 18:46:26

      Δε μας λέτε όμως ποιοι τις είχανε πριν και ποιοι τις κερδίσανε τελικά, όπως και το γιατί.

      • Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ avatar
        Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ @ TopGunZ 11/11/2011 19:20:49

        TopGunz+1000

  9. SM avatar
    SM 11/11/2011 18:31:41

    Χαλαρώστε λίγο, πλακίτσα κάνει ο άνθρωπος...

    • Greek Voter avatar
      Greek Voter @ SM 11/11/2011 19:11:58

      Δεν έχεις άδικο.

      Και για να μην είναι ο μόνος που κάνει πλάκα, θα πω, παραφράζοντας μια δήλωση του Καρατζαφέρη, ο οποίος παρεμπιπτόντως είναι και ένας εκ των μεγάλων νικητών απόψε:

      Ο Γιαννάκης ήθελε να κάνει έρωτα με τη Μαιρούλα.
      Εκείνη, όμως, ηρνείτο πεισματικά, γιατί δεν ήθελε να χάσει την παρθενία της.
      Τελικά η Μαιρούλα, όχι μόνο έκανε έρωτα μαζί του, αλλά του έκανε και δύο παιδιά….

  10. Silence t. avatar
    Silence t. 11/11/2011 18:33:16

    Ακούω μόλις τώρα στις ειδήσεις ότι το πρώτο υπουργικό συμβούλιο της νέας κυβέρνησης , θα γίνει στο ''Ειρήνης και φιλίας'' , γιατί στην βουλή δεν είχαν αίθουσα που να χωράνε όλοι !

    Υ.Γ.Να μην πάνε ψηφοφόροι!!! γιατί θα είναι κεκλεισμένων των θυρών.

  11. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 11/11/2011 18:33:45

    48 θέσεις σε υπουργεία κλπ.
    Χάθηκε μια θέση πολιτικής ευθύνης και για τον γίγαντα της διανόησης Ανατολάκη;
    Να ξεδιπλώσει την ρητορική του ικανότητα;
    Η Κουντουρά δηλαδή καλύτερη είναι;
    Η Φώφη;
    Θέλω Ανατολάκη ΤΩΡΑ. (Αφού ο Γλέτσος απέχει γενικώς).

    • Τιγράνης avatar
      Τιγράνης @ Strange Attractor 11/11/2011 18:38:08

      Έθεσε βέτο ο Πανθρακικός....

    • Y. avatar
      Y. @ Strange Attractor 11/11/2011 19:37:20

      ...ήταν κάποτε και γριά, πανάθεμά τον

    • ΝΙΚΗ avatar
      ΝΙΚΗ @ Strange Attractor 11/11/2011 20:21:45

      Κυβερνητικός εκπρόσωπος του άξιζε να γίνει!! μαζί σου S.A.! τέτοια ρητορία να πάει χαμένη... αίσχος!!

  12. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 11/11/2011 18:36:52

    Ο κύριος τίποτα συνάντησε τον νονό του και θα συνεργαστούν για να μας σώσουν .

    ΥΓ

    όταν τελειώσει ο Παπαδήμος τις προγραμματικές θα μιλήσει ο Σαμαράς σαν αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης;
    Γιατί πάνω από όλα οι θεσμοί.

    • grnik avatar
      grnik @ Ο Ιθαγενής 12/11/2011 03:03:15

      Χαχαχα...τέλειο...και θα κάνει δευτερολογία μετά τον λόγο του πρωθυπουργού κάθε φορά ώστε να μας λέει ότι συμφωνεί σε όλα;

  13. ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΠΑΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΠΑΣ 11/11/2011 18:38:24

    ΣΧΟΛΙΑ ΞΕΝΟΥ ΤΥΠΟΥ:
    ΠΛΗΡΗ ΣΤΗΡΙΞΗ ΣΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΝΟΤΗΤΑΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΠΡΟΣΕΦΕΡΕ Ο Α. ΣΑΜΑΡΑΣ ΤΟΠΟΘΕΤΩΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΥΣ ΤΟΥ ΣΤΑ ΚΑΙΡΙΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ ΚΑΙ ΑΜΥΝΑΣ...επιτέλους τα αστικά
    κόμματα στην Ελλάδα συμφώνησαν.

  14. enas avatar
    enas 11/11/2011 18:44:00

    Petyxhmeno ontws!

    http://www.ellinofreneia.net/sound.php?id=1697

  15. karenin avatar
    karenin 11/11/2011 18:45:52

    Ακόμη δεν έχω καταλάβει. Αποκτησε πρωθυπουργό η χώρα, η επιτηρητή οι Βρυξέλες;

  16. kilkis avatar
    kilkis 11/11/2011 18:53:29

    Αφήστε την προπαγάνδα της Συγγρού ρε παιδιά καταμέρους.
    Εμείς σας διαβάζουμε γιατί είστε πατριώτες και όχι φερέφωνα της κακόφωνης Συγγρού με Λαζαρίδη και Σταμάτη.
    Δεν συγκυβερνά η ΝΔ?
    Ξέρετε ποιος συγκυβερνά?
    Ο Καραμανλής με το ΠΑΣΟΚ.
    Ο Μουρμούρας ήταν επί Καραμανλή πρόεδρος της κτηματικής εταιρίας του δημοσίου δηλαδή αυτής που ασχολήθηκε με την αγοραπωλησία του Βατοπεδίου.
    Ο Δήμας ήταν επίτροπος του Καρανλή.
    Το Αβραμό ήταν αντιπρωθυπουργός του κωστάκη.
    Τι άλλο θέλετε?

    • factorx avatar
      factorx @ kilkis 11/11/2011 18:58:05

      1. το κείμενο είναι χιουμορστικό, αν δεν το κατάλαβες

      2. Δίνεις μια άλλη διάσταση που μου αρέσεις

    • Y. avatar
      Y. @ kilkis 11/11/2011 19:11:56

      ...τσ..τσ..τσ...διαβολικά μυαλά που κυκλοφορούν στο αντινιο΄τς

  17. Silence t. avatar
    Silence t. 11/11/2011 19:10:50

    Η πρώτη ατζέντα του νέου υπουργικού συμβουλίου είναι γεγονός !

    Τα θέματα λοιπόν που θα συζητηθούν είναι :

    1.Η δανειακή σύμβαση της 26ης Οκτωβρίου

    2.Το κυπριακό

    3.Το μεσανατολικό

    4.Το συνταξιοδοτικό

    5.Τα στημένα παιχνίδια στο Ελληνικό ποδόσφαιρο

    6.Το μεσοπρόθεσμο

    7.Το μακροπρόθεσμο

    8.Η κληρονομιά που πήρε ο ΓΑΠ απο την γιαγιά του , τον παππού του , τον μπαμπά του

    9.Το ξαναμεταμακροπρόθεσμο

    10.Η ψήφιση του προέδρου της Δημοκρατίας (είναι να μην πάρουνε φόρα)

    11.Η σωτηρία της Καρέτα-Καρέτα

    12.Η διάσωση του στρατιώτη Ράιαν

    Σε περίπτωση που δεν φτάσουν οι επόμενοι 60 μήνες για την ολοκλήρωση των μέτρων , νομοσχεδίων ,διατάξεων , συμβάσεων , μετατάξεων , τότε η μεταβατική κυβέρνηση θα τραβήξει (δυστυχώς) εις μάκρος μέχρις ότου φέρει σε πέρας τον προσωρινό χαρακτήρα της και στην συνέχεια θα εξαγγείλει ΑΜΕΣΩΣ εκλογές , τηρώντας στο ακέραιο τις αρχικές δεσμεύσεις της .

  18. NONOS avatar
    NONOS 11/11/2011 19:11:17

    Ουδεν μονιμοτερον του προσωρινου και να μου το θυμαστε.Η εξουσία ειναι γλυκιά και αφιλη,να δειτε πως θα τα βρούνε ξαφνικα σε όλα .Ισως ειναι η χρυση ευκαιρία του ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ να ανασκουμπωθει και να ανασυνταξει το κομμα γιατι ο Αντωνης ΤΕΛΕΙΩΣΕ κι ας στηθηκαμε με τις ωρες για να τον ψηφίσουμε αλλα κι αυτος απεδειχθη λιγος.Δεν διακατεχομαι απο κομματικο πάθος αλλα ειμαι εξοργισμένος γιατι γκρεμισε το ονειρο στην ελπίδα συνεργαζόμενος με ποιούς μ'αυτούς που ο αρχιερεας της διαπλοκής ειχε στενους συνεργατες μ'αυτούς που επρεπε να ειναι στη φυλακη για την καταντια της Ελλάδος,με τον Καρατζαφερη τον υβριστη του.Ε οχι αγαπητε Αντωνη ολα εχουν και καποιο οριο,θα μου πει καποιος και τι να εκανε οι εκβιασμοί ηταν πολλοί ,να εκανε το απλόυστατο να πει την αληθεια στο Λαό να προκαλεσει εκλογες και ο λαός να αναλαμβανε τις ευθυνες του ετσι απλα..

  19. Βαγγέλης avatar
    Βαγγέλης 11/11/2011 19:22:09

    Καλά τα γράφεις μικρέ Οδυσσέα αλλά είδη ο Παπαδήμος μίλησε για κυβέρνηση συνεργασίας όταν παραλάμβανε από τον ΓΑΠ. Που πάς Αντωνάκη με Πάγκαλο και ποπάυ; Δυστυχώς υποκύψαμε. Οι νταβατζήδες για άλλη μια φορά οργίασαν εις βάρος του λαού. Εγώ πάντως μετά από 30 χρόνια που είμαι ΝΔ πρώτη φορά ντρέπομαι για το κόμμα μου. Ο ΓΑΠ αποδεικνύεται μέχρι στιγμής γάτα(αφού τον σώσαμε).Δυστυχώς ο πρόεδρος έκανε το μοιραίο λάθος και όπως φαίνεται θα το πληρώσει ακριβά η παράταξη. Τελικά θα πιστέψω ( εγώ που πάντα ήμουν αντίθετος) ότι όλοι είναι ίδιοι. Αυτά τα λίγα από ένα νεοδημοκράτη που θα το σκεφτεί πολύ αν θα τους ξαναψηφίσει.

    ΥΓ. Μακάρι να κάνω λάθος αλλά τα όργανα θα αρχίσουν να βαράνε αντίστροφα και βλέπω μονοψήφια ποσοστά και για την ΝΔ

    • Y. avatar
      Y. @ Βαγγέλης 11/11/2011 19:44:38

      Δε ξέρω που άκουσες αυτές τις δηλώσεις, χθες έξω από το προεδρικό μίλησε για, με-τα-βα-τι-κή
      Και είναι μεταβατική. 19/2 τέλος

  20. ktisias avatar
    ktisias 11/11/2011 19:23:38

    Οκ σβήνω τους χαρακτηρισμούς, αλλά το ερώτημα παραμένει! Με το να παραιτηθούν τα πρωτοκλασάτα στελέχη από το βουλευτικό αξίωμα αυτό έγινε για να παραμείνει η ΝΔ αξιωματική αντιπολίτευση κάτι που δικαιωματικά ανήκει πια στο ΚΚΕ η ΟΧΙ ?

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ ktisias 11/11/2011 19:48:56

      Δηλαδή το ΚΚΕ είχε μόνο σεβντά να πάρει τον τίτλο της "αξιωματικής αντιπολίτευσης"? Τίποτα του στυλ να σώσουμε καμιά θέση εργασίας δεν παίζει ε, πολύ λούμπεν κατάσταση?

      • grnik avatar
        grnik @ TopGunZ 12/11/2011 03:06:35

        Δεν με νοιάζει τι σεβντά είχε το ΚΚΕ. Με ενδιαφέρει τι λέει η εντιμότητα και οι κανόνες. Η πρακτικές αυτές δεν τιμούν καθόλου μα καθόλου την ΝΔ. Αγγίζουν την γελοιότητα!

  21. Y. avatar
    Y. 11/11/2011 19:26:15

    Μπράβο ρε ΜΟ!! Ένας κι ένας στο αντνιούς. Γι αυτό μου ‘χετε γίνει αλκολόκι

  22. dimitRiS avatar
    dimitRiS 11/11/2011 19:40:31

    Ούτε ΚΚΕ είμαι, ούτε με την πολιτική του ΚΚΕ συμφωνώ, και μάλιστα αυτή η Παπαρήγα για κάποιο λόγο μου κάθεται πολύ στο στομάχι.
    Όμως το γεγονός είναι ένα: αν ο Αβραμόπουλος δεν παραιτούνταν αλλά όμως έπαιρνε την υπουργική θέση, τότε βάσει του Συντάγματος επειδή η ΝΔ θα ήταν και θεσμικά συγκυβέρνηση, την θέση της αξιωματικής αντιπολίτευσης θα την καταλάμβανε το ΚΚΕ.
    Μήπως λέω, μήπως... ; (και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε)

  23. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 11/11/2011 19:50:07

    «Υπάρχουν πράγματα που λέγονται και δεν γίνονται, υπάρχουν πράγματα που γίνονται και δεν λέγονται.»
    Επειδή λοιπόν δεν μπορούμε να ξέρουμε όλο το παρασκήνιο, καλό θα ήταν πριν πυροβολήσουμε τον οποιονδήποτε, να περιμένουμε λίγο να δούμε που πάει το πράγμα και να μην βιαζόμαστε να βαπτίσουμε τους πάντες προδότες, πόσο μάλλον αυτούς που πριν θεωρούσαμε πατριώτες.
    Ο Βενιζέλος, ο Πάγκαλος, ο Παπακωνσταντίνου κ.λ.π. πρώην υπουργοί, το ότι είναι στην «νέα» κυβέρνηση, σκεφτείτε ότι μπορεί στον κόσμο να δείχνει ότι τίποτα δεν άλλαξε επί της ουσίας και ακόμα κυβερνάει το ΠΑΣΟΚ και να συνεχίζει να φθείρετε ως το κυβερνών κόμμα. Μην ξεχνάμε ότι είναι μια βραχυπρόθεσμη κυβέρνηση που έχει να κάνει συγκεκριμένα πράγματα (διεκπεραιώσεις τετελεσμένων) και όχι να κυβερνήσει με δικό της πρόγραμμα. Τα Υπουργεία που πήρε η Ν.Δ. σε μια τέτοια κυβέρνηση για τον συγκεκριμένο χρόνο, δεν είναι υπουργεία φθοράς, αλλά δημοσίων σχέσεων. Οι εκλογές είναι πολύ κοντά, και το πασοκ δεν έχει χρόνο ανασύνταξης. Μην πέφτουμε στην παγίδα κάποιων και ας βλέπουμε ολόκληρο τον πίνακα και όχι μόνο μια γωνιά του. Ταπεινή μου γνώμη, ανοιχτή στα πάντα.
    Υ.Γ. Τα παλιόχορτα από ένα χωράφι ή τα καίς, με τον κίνδυνο να σου ξεφύγει η φωτιά και να κάψεις τα σπίτια του χωριού ή ρίχνεις «δηλητήριο» και περιμένεις να δράσει.

  24. kp8 avatar
    kp8 11/11/2011 20:41:48

    Μικρέ Οδυσσέα, μ' έκανες και γέλασα ! Ιδίως με το "γιούρια στον ταβλά με τα κουλούρια" ... Εμ βέβαια, μήπως είχαν καμμιά ελπίδα Μπουμπούκοι και λοιποί να δούνε υπουργεία υπό κανονικές συνθήκες ? Γι' αυτό λέω ότι ο κύκλος της μάσας ανοίγει επικίνδυνα. Ασε που την Μπουμπούκα δεν την πιάνει κανείς πλέον. Αυτή τη στιγμή επιθεωρεί ντουλάπες και επιλέγει οίκους μόδας για μεγαλειώδεις εμφανίσεις. Και βεβαίως έχεις δίκιο ότι ο κύκλος ζωής αυτής της κυβέρνησης δεν μπορεί να είναι μεγάλος. Είδωμεν ... Κι άμα είναι και για νωρίτερα όπως λες, μακάρι.

  25. parsifal avatar
    parsifal 11/11/2011 21:47:06

    Το "ολίγον εγγυος" το ξέρετε ?Στ@ρχίδια μας τι νοείται συγκυβέρνηση "σύμφωνα με το Σύνταγμα και τον...κανονισμό της βουλής". Κυριολεκτικά στ'@ρχίδια μας δυο φύλλα συκής ξεσκισμένα, καταπατημένα και θεοποιημένα αντιστρόφως ανάλογα με τον εν τοις πράγμασι σεβασμό που απολαμβάνουν !
    Συγκυβέρνηση του κερατά είναι, είτε ο "κ. Τίποτα" παραιτήθηκε απο βουλευτής είτε οχι !
    Η Ιστορία θα γράψει (σιγά μήν ασχοληθεί με παλιάτσους η Ιστορία, τέλος πάντων) οτι τσην Ελλάδα κυβέρνησαν για κάποιους μήνες μια υστερίζουσα τηλεπερσόνα, ενας "δοτός" πρωθυπουργός, ενας αποτυχημένος υπουργός οικονομικών και ο Αβραμόπουλος !

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ parsifal 11/11/2011 23:09:30

      Την Ελλάδα την κυβέρνησε μέχρι και ο ΓΑΠ για 2 χρόνια parsifal.
      Άστο να πάει λέμε.

      Και μην είσαι τσαντίλας, χαλάς το ..μπλακ χιούμορ της ανάρτησης.
      (φιλικά)

  26. Chris avatar
    Chris 11/11/2011 21:55:47

    Έχω πεθάνει στο γέλιο με το άρθρο!!!

    Πολύ εμπνευσμένο!

    Να ρωτήσω όμως κάτι; Είναι σίγουρο ότι ο Χρύσανθος ήταν ανάμεσα σε αυτούς που ευθύνονται για ότι έγινε;

    Δεν τον γνωρίζω αλλά του τρέφω μία εκτίμηση. Είναι σοβαρός και έξυπνος άνθρωπος. Είναι δυνατόν να συμβούλεψε κάτι τέτοιο στον Πρόεδρο;

  27. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 11/11/2011 22:23:19

    Προσωπικά, θα προτιμούσα τις εκλογές στις 14-2-2012.....έχει ''άρωμα'' αυτή η μέρα!!!

    • Y. avatar
      Y. @ ΕΥΑ 12/11/2011 03:04:19

      Πέφτει μεσοβδόμαδα

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Y. 12/11/2011 11:54:01

        Αυτή είναι όντως απογοήτευση!

  28. factorx avatar
    factorx 11/11/2011 22:34:30

    Για να λύσω κάθε απορία των φίλων σχολιαστών.

    Δεν πρόκειται πράγματι περί συγκυβέρνησης. Πρόκειται περί κυβέρνησης ΠΑΣΟΚ - ΛΑΟΣ με την στήριξη ΝΔ !!!

    Γι αυτό και σπεύδω να αλλάξω τον τίτλο

  29. Βαγγέλης avatar
    Βαγγέλης 11/11/2011 22:58:51

    ΠΡΟΣ Υ
    Σήμερα το άκουσα στον ΑΛΦΑ όταν παρέδιδε ο ΓΑΠ στον Παπαδήμο και κάνανε δηλώσεις.

    • Y. avatar
      Y. @ Βαγγέλης 12/11/2011 03:08:22

      Ας τους να λένε (...Βασίλης Καρράς)

  30. egersis avatar
    egersis 11/11/2011 23:33:25

    Εγώ προβλέπω ότι η κυβέρνηση θα φτάσει μέχρι το 2013. Ακόμα κι αν το Φλεβάρη αποσυρθή ''ηρωικά'' ο Σαμαράς!!!Βλέπετε οι Πασόκοι δεν είναι χαχόλοι σαν τους νεοδημοκράτες. Έριξαν το τυράκι στο Σαμαρά, αυτός τσίμπησε και πήραν τη παράταση που ήθελαν. Ακόμα κι αν μετά το Φλεβάρη συνεχίσουν μόνοι με τον Καρατζαφύρερ

  31. Μικρός Οδυσσέας avatar
    Μικρός Οδυσσέας 11/11/2011 23:34:52

    Για δύο ψωρο-Υπουργεία και λίγο Μουρμούρα πως κάνετε έτσι...
    όπως το λέει ο φάκτορας. Δεν συγκυβερνά.
    Στηρίζει και συμμετέχει.
    Και ξέρετε τι μπορεί να συμβεί αν αίφνης χαθούν τα αντιστηρίγματα...

  32. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 12/11/2011 13:17:05

    1) Στην πολιτική και το σκάκι, αναδεικνύεται νικητής όποιος κρατάει την ψυχραιμία και την υπομονή του, επενδύει στα λάθη των αντιπάλων του και κάνει ο ίδιος τα λιγότερα δυνατά λάθη, επειδή δυστυχώς, όταν ασκείς πολιτική, γίνονται και λάθη.
    2) Πολιτική είναι η τέχνη του προβλέπειν
    3) Πολιτική είναι η τέχνη του εφικτού.
    4) Η Πολιτική κρίνεται πάντα εκ του αποτελέσματος.
    Πάσα ομοιότης των ανωτέρω, με την σημερινή πολιτική κατάσταση εις την Ελλάδα, ουδόλως κρίνεται συμπτωματική.