#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/01/2013 20:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κυβέρνηση: Επίταξη αν χρειαστεί και για τους εργαζόμενους στα λεωφορεία


«Μετά τη σημερινή απόφαση της Δικαιοσύνης, οι εκπρόσωποι των εργαζομένων έχουν την ευκαιρία και την ευθύνη να ανταποκριθούν στην πρόσκληση της διοίκησης της ΟΣΥ και να λύσουν την απεργία. Σε κάθε περίπτωση, η κυβέρνηση θα κάνει το καθήκον της». Αυτό τόνιζαν πριν από λίγο κύκλοι του υπουργείου Ανάπτυξης κι αυτή είναι η στάση που θα ακολουθήσει η κυβέρνηση και στην περίπτωση των εργαζόμενων στα λεωφορεία και τα τρόλεϊ καθώς και στον ΟΣΕ και τον Προαστιακό.

Το τελεσίγραφο είναι ξεκάθαρο και αφήνεται να διαρρεύσει ότι αν οι εργαζόμενοι κρατήσουν σκληρή στάση και προχωρήσουν σε νέες απεργίες, παρά τη δικαστική απόφαση, τότε θα ξεκινήσει η διαδικασία επίδοσης φύλλων επίταξης, όπως έγινε και στην περίπτωση του μετρό.

Η εντολή του πρωθυπουργού είναι ξεκάθαρη: Ούτε βήμα πίσω, δεν υπάρχουν περιθώρια για εξαιρέσεις. Επομένως, το μέτωπο που δε λέει να κλείσει στις συγκοινωνίες δεν αποκλείεται να έχει τη Δευτέρα νέα επεισόδια, ειδικά αν οι εργαζόμενοι στα λεωφορεία και τα τρόλεϊ δεν κάνουν πίσω.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το ΣτΕ δεν έκανε δεκτό πριν από λίγο το αίτημα για να παγώσει η διαδικασία της επίταξης στο μετρό.

Πάντως, το απεργιακό μέτωπο επιχειρείται να «ανάψει» ακόμη περισσότερο κι από άλλες πλευρές. Δεν είναι μόνο οι αγρότες που από τη Δευτέρα το πρωί παρατάσσουν τα τρακτέρ στους δρόμους. Είναι και ο Ν. Φωτόπουλος που φαίνεται να πιέζει για κήρυξη πανελλαδικής γενικής απεργίας και ήδη ο ίδιος φέρεται να κατεβάζει διακόπτες την ερχόμενη Πέμπτη.

Τα σωματεία των εργαζομένων σε λεωφορεία και τρόλεϊ, μετά την απόφαση του Μονομελούς Πρωτοδικείου να κρίνει την απεργία τους παράνομη, προχώρησαν σε έκτακτες συνεδριάσεις προκειμένου να επανακαθορίσουν τη στάση τους.

Οι εργαζόμενοι της πρώην ΕΘΕΛ (λεωφορεία) συνεχίζουν την απεργία, επισπεύδοντας πάντως τη Γενική τους Συνέλευση που επρόκειτο να γίνει την Τρίτη, για αύριο Δευτέρα το πρωί. Επομένως, τουλάχιστον μέχρι την ολοκλήρωση της Συνέλευσης, στην οποία θα συμμετάσχουν όλα τα σωματεία του μέσου, λεωφορεία δεν θα κυκλοφορήσουν.

Λίγο αργότερα έγινε γνωστό πως τελικά και οι εργαζόμενοι στα τρόλεϊ αποφάσισαν να τραβήξουν «χειρόφρενο» και αύριο.

Όπως είναι γνωστό, οι εργαζόμενοι και στα δύο μέσα είχαν εξαγγείλει 24ωρες επαναλαμβανόμενες απεργίες έως και την Τρίτη.

Από την πλευρά της, η Διοίκηση της ΟΣΥ, η οποία έχει απευθύνει κάλεσμα στους εργαζόμενους να αναστείλουν τις κινητοποιήσεις, δηλώνει έτοιμη να συζητήσει για όλα τα ζητήματα, εκτός απ’ ό,τι έχει να κάνει με την εφαρμογή του νόμου για το ενιαίο μισθολόγιο. Πάντως, αναμένεται να προσφύγει εκ νέου αύριο Δευτέρα στη Δικαιοσύνη.

Το ίδιο αναμένεται να κάνει και η Διοίκηση της ΤΡΑΙΝΟΣΕ για τις απεργίες σε τρένα και προαστιακό σιδηρόδρομο, που έχουν εξαγγελθεί έως και για αύριο Δευτέρα.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΔΙΜΧ avatar
    ΔΙΜΧ 27/01/2013 20:37:57

    ευτυχως εχουμε ανεξαρτητη Δικαιοσυνη που στεκεται στο υψος των αποδοχων της

  2. Μ.Γ avatar
    Μ.Γ 27/01/2013 21:35:22

    Αντι να κουραζονται, γιατι δεν κηρυσσουν με πραξη νομοθετικου περιεχομενου ΟΛΕΣ τις απεργιες ως παρανομες και δεν επιστρατευουν προκαταβολικα ολους τους εργαζομενους ωστε να τελειωνουμε ; Επισης, μια απαγορευση της κυκλοφοριας μετα τη δυση του ηλιου θα ηταν μια καλη ιδεα.

    • θανασης avatar
      θανασης @ Μ.Γ 27/01/2013 23:44:34

      Κατα τ'αλλα το δικαίωμα στην απεργία είναι αναφαίρετο και ιερό...

    • τραπεζιτης avatar
      τραπεζιτης @ Μ.Γ 28/01/2013 00:52:01

      μη τους δίνεις ιδέες.

  3. NTUA avatar
    NTUA 27/01/2013 21:49:47

    Οφείλουμε να πούμε πως όταν υπάρχει αναλγησία και ανευθυνότητα από την πλευρά της εξουσίας, τότε πράγματι πυροδοτούνται φαινόμενα ανυπακοής και αυτοδικίας. Όταν διαρρηγνύεται το κοινωνικό συμβόλαιο ανάμεσα στην κυβέρνηση και τον λαό, τότε καταρρέει η εμπιστοσύνη των πολιτών στους νόμους και διαχέεται κάθε είδους αντικοινωνική προδιάθεση.
    Όταν διαλύεται η οικονομία από αλλεπάλληλες φοροεπιδρομές, εκεί οδηγούμαστε. Όταν πληρώνουμε επί δεκαετίες για μελλοντικά αγαθά και υπηρεσίες, εκεί οδηγούμαστε. Όταν αυξάνονται τα τιμολόγια των ΔΕΚΟ πολύ πέρα από τα όρια ανοχής των ανθρώπων, εκεί οδηγούμαστε. Η ανυπακοή στους νόμους της δημοκρατίας είναι αντικοινωνική συμπεριφορά ή οδηγεί σε αντικοινωνικές συμπεριφορές. Αλλά αυτό είναι μόνο η μισή αλήθεια.
    Η άλλη μισή και οφείλουμε να την πούμε, είναι ότι η αναλγησία της κυβέρνησης, πυροδοτεί κάθε είδους αντικοινωνικές συμπεριφορές

    • θανασης avatar
      θανασης @ NTUA 27/01/2013 23:40:29

      Βρε τι μου θυμίζουν τα λόγια αυτά,τι μου θυμίζουν;

      • NTUA avatar
        NTUA @ θανασης 28/01/2013 00:05:16

        Α, βρε Θανάση! Είσαι και μαρτυριάρης... Πάντως, η ημερομηνια ήταν στις 3/2/2011 (σε ηπιότερες περιόδους, δηλαδή).

  4. parsifal avatar
    parsifal 27/01/2013 22:28:17

    ΝΑ ετοιμάζονται ΦΑΠ για τα λεωφορεία κλπ. και η ΕΚΑΜ για το "αγροτικό ζήτημα".

  5. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 27/01/2013 22:59:57

    Θέλω να ξέρω , ποιος είναι ο επιδιωκόμενος σκοπός, η πτώση της Κυβέρνησης έναντι οποιουδήποτε τιμήματος ή η προστασία των προνομίων μας; ( Πράγμα που το θεωρώ απόλυτα θεμιτό).
    Πάντως υπό τις παρούσες συνθήκες , είναι εντελώς αδύνατη η επί μέρους ικανοποίηση οποιασδήποτε κλαδικής απαίτησης!!
    Δεν μένει λοιπόν παρά η πτώση της Κυβέρνησης, που θα οδηγήσει νομοτελειακά στην κατάρρευση της Οικονομίας παρά του ότι καθώς πιστεύω δεν το επιθυμεί ούτε η ΕΕ!
    Συνεπώς αυτό που μένει είναι η απίστευτη ταλαιπωρία των πολιτών, η απώλεια εργατοωρών και χρημάτων και οι επερχόμενοι κίνδυνοι.
    Ο Θεός να βάλει το χέρι του!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΝΤΙΝΟΣ 27/01/2013 23:34:08

      Εδώ μιλάμε για οργανωμένο σχέδιο που μόνο στόχο έχει τη διάλυση της χώρας που είναι πανεύκολο να γίνει αν πέσει η κυβέρνηση. Αυτό δεν είχε πει ο τσίπρας πριν 2-3 μήνες; Να ρίξουμε την κυβέρνηση. Αυτό δεν έλεγε το ΚΚΕ πάντα; Ανυπακοή στους νόμους της βουλής. Τώρα κηρύσσουν ανυπακοή και στη δικαστική εξουσία. Μιλάμε πλέον για κονονικότατη συνταγματική εκτροπή των συνδικαλιστών και όσων βουλευτών τους στηρίζουν. Που σημαίνει πως πρέπει να ληφθούν μέτρα εναντίον των βουλευτών που συμπαρίστανται κόντρα στο νόμο και τους δικαστές. Δε μπορεί να είναι εκτός συνταγματικής νομιμότητας η ιδεολογία της ΧΑ και να μην είναι οι συγκεκριμένες πρακτικές ΚΚ-Σύριζα-Ανελ που οδηγούν σε αναρχία!

  6. θανασης avatar
    θανασης 27/01/2013 23:43:19

    Τους αγρότες πως θα τους επιστρατεύσουν άραγε;

    • monson avatar
      monson @ θανασης 28/01/2013 01:07:25

      ...πολυ απλα θα πανε για παρακωλυση της κυκλοφοριας...οι δρομοι ανηκουν σε ολους του πολιτες και οχι στα τρακτερ φιλτατε.!! .επιτελους οταν εφαρμοζονται οι νομοι γιατι ενοχλειστε?? εκτος αν και τους νομους θελετε να τους κανουμε αριστερα λαστιχα!!

  7. someone avatar
    someone 27/01/2013 23:54:03

    ξερει ο ετερος της κυβερνησης πασοκ επιχειρηση βουλκανιζατερ (εποχης τζουμακα)

  8. ΣΑΚΑΤΑΚ avatar
    ΣΑΚΑΤΑΚ 27/01/2013 23:59:00

    Η απεργία των δικαστικών, γιατί είναι η μόνη που δεν κρίνεται παράνομη και καταχρηστική στα δικαστήρια? ..αλλά τι λέω τώρα... το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε?

    • monson avatar
      monson @ ΣΑΚΑΤΑΚ 28/01/2013 01:08:31

      ...οταν ο δενδιας επιτέθηκε στους δικαστικους ολοι στην βουβα ησασταν...ευκολα ξενχατε.

    • tpe avatar
      tpe @ ΣΑΚΑΤΑΚ 28/01/2013 07:35:32

      Καλά, είσαι απίστευτος μεγάλε! Η εντολή Τέντε για κόψιμο από το μισθό τους τι ακριβώς ήταν;

  9. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 28/01/2013 08:35:59

    Ένα εφιαλτικό μα απόλυτα πραγματοποιήσιμο σενάριο:
    Ξυπνάμε το πρωί χωρίς ρεύμα, λόγω (...δικαιολογημένης) απεργίας της ΔΕΗ.
    Βγαίνουμε έξω και .. μπόχα , μπρος μας το πεζοδρόμιο κλειστό, λόγω (...δικαιολογημένης) απεργίας των οδοκαθαριστών!
    Στη στάση πλήθος κόσμου να περιμένει μάταια το μέσο συγκοινωνίας , να πάει στην εργασία του.
    Πληρώνω μισό μεροκάματο στο ΤΑΞΙ να με πάει καθυστερημένα στη δουλειά μου.
    Η κόρη μου υποχρεώνεται να χάσει το μεροκάματο (και αν συνεχισθεί αυτό , ίσως και τη δουλειά της), παραμένοντας στο σπίτι επειδή απεργούν (...δικαιολογημένα), οι εργαζόμενοι στους παιδικούς σταθμούς!
    Μας ειδοποιούν ότι προσφιλές μας πρόσωπο στον τόπο καταγωγής μας , ασθένησε , μεταφέρθηκε στο Νοσοκομείο όπου παραμένει χωρίς φροντίδα επειδή απεργούν (...δικαιολογημένα) οι γιατροί!
    Αλλόφρων τα παρατάω όλα παίρνω το αυτοκίνητο μου πηγαίνοντας κοντά του, δυστυχώς όμως στο δρόμο μου απαγορεύουν τη διέλευση οι αγρότες, λόγω (...δικαιολογημένης ) αγανάκτησης!
    Γυρίζω πίσω , αλλά οι δρόμοι της Αθήνας πήχτρα, τα αυτοκίνητα ακινητοποιημένα , λόγω της (...δικαιολογημένης) πορείας στο κέντρο, αγανακτισμένων πολιτών!
    Και εγώ τότε τι θα πρέπει να κάνω;
    Να απαιτήσω την πτώση της Κυβέρνησης και τότε όλα ως εκ θαύματος θα λυθούν;
    Ή να απαιτήσω να πάει κάθε ένας στη δουλειά του και να προσπαθήσουμε να λύσουμε τα προβλήματα μας χωρίς να βγάζει τα μάτια ο ένας του άλλου!!
    Σωστό το μέτρο της απεργίας, αλλά να στοχεύει αυτούς για τους οποίους γίνεται και όχι να κατευθύνεται στους απόλυτα αθώους και καταταλαιπωρημένους πολίτες!!!

    • Περαστικος avatar
      Περαστικος @ ΝΤΙΝΟΣ 28/01/2013 09:00:35

      Ξεχασες να αναφερεις το ντου των τουρκων την ωρα που θα απεργουν οι στρατιωτικοι.8 με αριστα το δεκα το σεναρια σου,εχεις ταλεντο

  10. cool avatar
    cool 28/01/2013 09:46:26

    ........για τους διεφθαρμενους πολιτικους χρειαζεται 20ετια για να προχωρησει αλλα για απεργιες μεσα στο σαββατοκυριακο !( κ το γραφω εγω που δεν τους γουσταρω τους δεκοτζηδεςκ τους δημοσιους διοτι δεν εκτιμησαν τα λεφτα που επαιρναν τοσα χρονια ,με ασχημη συμπεριφορα στους πολιτες κ μονιμα με φακελακι, ασε που δεν δουλευαν.....)

  11. cool avatar
    cool 28/01/2013 09:49:11

    οι τελωνειακοι? οι υπαλληλοι της βουλης ? οι υπαλληλοι του ΥΠΟΙΚ ? οι βουλευτες κυριε ?

  12. ΔΗΜΗΤΡΗΣ-ΙΛΙΟΝ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ-ΙΛΙΟΝ 28/01/2013 14:05:29

    επιταξη επιταξη,μπρος για δουλεια κοπροσκυλα

  13. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 28/01/2013 15:17:27

    Αγνοώντας την ...πανέξυπνη ... ειρωνεία, όλοι μας έχουμε ζήσει λίγο πολύ , μέρη του υποθετικού σεναρίου.
    Συνεπώς το να ζήσουμε όλα τα μέρη συνολικά, δεν απέχει πολύ από την πραγματικότητα, εκτός αν συνετιστούν έκοντες άκοντες, οι δικαιολογημένοι και αγανακτισμένοι πολίτες (και δεν αμφιβάλλω καθόλου για τα πράγματι δίκαια των αιτημάτων τους )!!